agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2005, 02:14   #1
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Fıstık Çamı (Pinus pinea)

Bu ağacı oburluğumdan seçtim. En leziz çam ağacı

Pinus pinea - Fıstık Çamı
İngilizce adları: Stone Pine, Italian Stone Pine, Umbrella Pine

Boyu 15-20 metreye kadar olup 10-14 metre arası bir genişliğe ulaşabilir.
150 yıl kadar yaşayan ve orta hızla büyüyen kalın gövdeli bir ağaçtır.
Gençken top biçimideki tepesi yaşlandıkça şemsiye/kubbe benzeri bir şekil alır.
Kumlu ve killi, zengin toprakta yetişir.
Bol güneş ister. Kuraklığa dayanıklıdır.

Odunu yakıt olarak kullanılacak kadar yüksek kalorili değildir.
Fıstık Çamı daha çok Çam Fıstığı üretimi için yetiştirilir.
Ayrıca şemsiyemsi yapısı dolayısıyla park ve bahçelerde gölgelik ağaç olarak da kullanılır.

Kabuğu kalın, derin çatlaklı, kızıl-kahverengi renkli ve kav kenarları koyu gri bir renge sahiptir.

Genç sürgünleri önce ince ve koyu yeşil renkte olup yaşlandıkça sarımtırak kahverengine dönüşür. Tomurcukları 7-22 mm boyunda, kırmızı pullarla kaplı, ucunda beyaz tüyler bulunan, sivri uçlu, yumurta biçiminde ve reçinesizdir.

Her daim yeşil yapraklıdır. Yaprakları ikili demetler halinde bulunur ve 10-18 cm uzunluğundadır. Yaprakların her iki yüzünde de stoma çizgileri oldukça belirgindir.

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2005, 00:29   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Fıstık Çamı tohumu

Parkta ağaç var ama bir kozalağı koparıp yiyen biri olmasa tohumlarını alamazdım. 3 tanesini gözden kaçırmış, onları yürüttüm :)

Hızlı çimlenmesi için nelere yapmam gerek?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2005, 06:54   #3
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bana kalırsa bildik şeyleri yapmakta fayda var. Nemlilerse ilk başta kurumalarını sağladıktan sonra nemli toprağa koup çimlenmelerini beklemekten başka çare yok. En azından ben olsam öyle yapardım

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2005, 21:47   #4
botanist

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 3
fıstık çamı için marpacıya başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda yük. lisans tezi yaptı.

botanist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 17:59   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cahide kartal
ben fıstık çamı yetiştirmek istiyorum elim de bir avuç kadar tohum var fakat ne şartlada ekileceğini ve büyütüleceğini bilmiyorum yardıma ihtiyacım var
Soranlar oluyor diye buraya da yazayım. Ayrıca belki "acemi"ler bölümüne de aday olurum

Tohumların kabukları sert, bunları inceltmek gerek. Zımparalanabileceği ya da çatlatılabileceği forumda bir yerlerde yazıyor. Evde zımpara yok diye çatlatmayı denedim. Bende de 1 avuç tohum vardı. Ama fazla çatlayanlar oldu... Onları yiyebilirsin

Uygun oranda çatlayanları yatay olarak yarım cm. toprağın altına ektim. Bir süre üstlerini naylonla kapattım. 4 tane idi hepsi çıktı...

Name:  fistik.jpg
Views: 71825
Size:  40.0 KB

Sonra pet şişelere aktardım, çünkü dikecek yer kalmamıştı. Üç tanesi koyduğum yerden düştü, (çünkü koyacak yer de yok) sonra öldüler. Kalan fıstık çamı bu

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 19:41   #6
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
nasıl yani ben kabuğu tamamen kırıp ekmiştim. o yüzden mi 20-30 tane tohumun sadece 1 i çimlendi. hatta o da 1 hafta önce öldü. kabuğu komple kırarak eksek olmuyor mu? ama bir tane de olsa çimlenmişti.

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 23:23   #7
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2006
fıstık çamında tüm bu sıkıntılara hiç gerek yok arkadaşlar sivri ucu toprağa batırın daha sonra üstüne incecik örtü toprağıve sonra güneşe bırakın çimlenirken kuşlara dikkat edin alıp giderler ve sonra mantar hastalıklarına (çimlenme sonrası)....

ceratonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 23:26   #8
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2006
mantar hastalıklarında önlem aşırı sulama ve sıcaklık ikisi bir araya gelivermesin dikkat edin olursada ilacı kullanın birşey olmaz(mantar ilacı

ceratonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2006, 20:23   #9
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
elif aslandan böyle bir mail gelmiş;

Alıntı:
elifaslann@yahoo.com

merhaba,yaklaşık 80 adet fıstık çamı tohumu çimlendirdim saksılar da ama bunları nasıl zedelemeden ayıracağımı bilmiyorum ve toprağı biraz kumla karıştırmak gerektiğini duydum, önerisi olan var mı?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2006, 10:12   #10
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Fıstık çamı kumlu topraklarda yetişir ama toprağın kumla karıştırılması değildir burada amaç. Sanırım yanlış bir bilgi almış.

Fıstık çamı tohumlarında çimlenme engeli olduğu için tohumlar kumla karıştırılıp zedelenirse çimlenme yüzdesi artar. Kumla karıştırılır denirken bu kastedilmiş olmalı.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2006, 13:43   #11
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
kış boyunca kırılmamış halde, poşet içersinde bulunan fıstık çamları iş görürmü?
ve tohumunu ekim mevsimi nedir acaba?

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2006, 00:09   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2006
merhaba dostum paylaşımın ve emeğin için teşekkürler fıstık çamlarının sulanması ile ilgili bilgiler verirsen sevinrim sıcak ve kurak ve nem oranı az bölgelerde fıstık çamları yaz mevsiminde kaç günde bir sulanmalıdır teşekkürler

hewsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2006, 10:44   #13
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Hoşgeldiniz sizi öncelikle buraya alsak

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=157

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2006, 22:08   #14
anthemis

Giriş Tarihi: 03-07-2006
ben buraların yabancısıyım bana yol gösterecek birileri var mıdır???

anthemis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2006, 23:49   #15
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Hoşgeldiniz anthemis
Yeni gelen arkadaşlar bölümüne alalım sizi

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2006, 14:13   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2006
fıstık çamı

Ben onlarca fıstık çamı tohumu filizlendirdim ancak hemen hepsi çimlendikten kısa bir süre sonra öldü. Sanıyorum kökleri çürüyor.

Ceratonia'nın mesajı yarım kalmış. Kullanabileceğim mantar ilacı nedir? nasıl temin ederim? nasıl kullanmalıyım? Bu konularda bana yardımcı olabilir misiniz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceratonia
mantar hastalıklarında önlem aşırı sulama ve sıcaklık ikisi bir araya gelivermesin dikkat edin olursada ilacı kullanın birşey olmaz(mantar ilacı

egökkuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2006, 17:08   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2006
Selam arkadaşlar ben fıstık çamı yetiştiricisiyim. ve bu çamdan yöresinde olan arkadaşlar beni arasın.fıstık çamlarının kozak larını ekonomiye kazandıralım ülkemize döviz girsin.
Ayrıca yetiştirmek isteyenlere bakımı fide temini v.s yardımcı olmaya çalışırım

0542 421 08 57

vadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2006, 02:39   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vadi
Selam arkadaşlar ben fıstık çamı yetiştiricisiyim. ve bu çamdan yöresinde olan arkadaşlar beni arasın.fıstık çamlarının kozak larını ekonomiye kazandıralım ülkemize döviz girsin.
Ayrıca yetiştirmek isteyenlere bakımı fide temini v.s yardımcı olmaya çalışırım

0542 421 08 57

teşekkür ederim. iltibata geçmeden önce bu çam fıstıgı nerelerde yetişir, bakımı nasıl yapılır,ne aralıkla sulamak gerekir. mesala kastamonu yöresinde bir sürü çam agacı var ama kozasında fıstık yok bu yörede yetişir mi ? bu yönde bilgi verirseniz daha faydalı olacagına inanıyorum

Saygılarımla

Düzenleyen malina : 06-08-2006 saat 20:24 Neden: tsk
wesselam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2006, 08:54   #19
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
1-Çam fıstıgı nerelerde yetişir?
C: Çam fıstığı Türkiye'de çam ağacının yetiştiği her yerde yetişir.Orman müdürlükleri artık normal çam yerine orman ağacı olarak fıstık çamını dikiyor.

2-bakımı nasıl yapılır?
C: Özel bir bakımı yok ancak ilk yıllarda özel dikimlerde sulanmasında fayda vardır, yine fıstık veren ağaçlara ağaca form verme, aralama ayıklama budaması yapılır.

3-kastamonu yöresinde bir sürü çam agacı var ama kozasında fıstık yok bu yörede yetişir mi ?
c: Evet yetişir. Dikebilirsiniz. Hatta şiddetle tavsiye ederim. Çünki artık büyük koperatiflerde veya sitelerde yeşil alan oluşturmak için ucuz ve kaliteli bir gölgelilik için uzun vadede emeksiz ve kolay bir yatırım denilebilir. Belki yeşil alan oluşturma veya yatırım amaçlı dikimlerinde bir çok bitkinin aksine 12 yıl gibi uzun bir sürede meyveye yattığını düşünürseniz sabırsız yatırımcılar için çok uzun bir süre olabilir. Özellikle köy ağaçlandırmalarında köyler için köye geleceğe yönelik oldukça iyi bir yatırım denebilir.

pylori beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2006, 09:33   #20
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro
1-Çam fıstıgı nerelerde yetişir?
C: Çam fıstığı Türkiye'de çam ağacının yetiştiği her yerde yetişir.Orman müdürlükleri artık normal çam yerine orman ağacı olarak fıstık çamını dikiyor.

2-bakımı nasıl yapılır?
C: Özel bir bakımı yok ancak ilk yıllarda özel dikimlerde sulanmasında fayda vardır, yine fıstık veren ağaçlara ağaca form verme, aralama ayıklama budaması yapılır.

3-kastamonu yöresinde bir sürü çam agacı var ama kozasında fıstık yok bu yörede yetişir mi ?
c: Evet yetişir. Dikebilirsiniz. Hatta şiddetle tavsiye ederim. Çünki artık büyük koperatiflerde veya sitelerde yeşil alan oluşturmak için ucuz ve kaliteli bir gölgelilik için uzun vadede emeksiz ve kolay bir yatırım denilebilir. Belki yeşil alan oluşturma veya yatırım amaçlı dikimlerinde bir çok bitkinin aksine 12 yıl gibi uzun bir sürede meyveye yattığını düşünürseniz sabırsız yatırımcılar için çok uzun bir süre olabilir. Özellikle köy ağaçlandırmalarında köyler için köye geleceğe yönelik oldukça iyi bir yatırım denebilir.

Yanlış anlaşılabilecek bazı konuları düzeltmek istiyorum.

Fıstık Çamı, çam ağacının yetiştiği her yerde yetişmez. Güney ve batı Anadolu'da tüm sahil şeridinde dğal olarak yetişir. Bunun haricinde Maraş Önsan Köyü, Trabzon Kalenema deresi, Çoruh vadisi Fıstıklı Köyü'nde lokal olarak görülür.

Orman Genel Müdürlüğü Çam ağacı yerine orman ağacı dikmiyor. Sadece Akdeniz ve Ege sahil şeridinde Fıstık Çamı ağacına önem veriyor ve yetiştirilmesini teşvik ediyor.

Kastamonu'da Fıstık Çamı yetiştirmeye gelince ben tavsiye etmem. Akdeniz ikliminden uzaklaştıkça ağacın yaşama şansı azalır. Yaşasa bile verimi düşük olur.

pylori beğendi.
sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2006, 14:01   #21
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Düzeltmeler için teşekkür ediyorum. Ancak Karadeniz bölgesinde dahi Orman işletme müdürlüklerinin yaygınlaştırmak amaçlı fıstık çamı ürettiğini ve ormanlara dikim yaptırıldığını biliyorum bu yılki iznimde resmi kaynaklardan öğrendiğim bilgiler bunlar ancak Orman Bakanlığının aksine Tarım bakanlığından öğrendiğimi söyleyebilirim. Verim açısından gözlemlerim sizi bilginizle örtüşüyor Tokat (memleketim) ta yetişen oldukça yaşlı olduğuna şahit olduğum fıstık çamı ağaçlarının yeşilliği açısından gür olmasına rağmen dediğiniz gibi oldukça az fıstık yapmasıda gözlemlerimden birisi.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2006, 17:08   #22
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Benim bildiğim kadarıyla da ;

Kentiçi uygulamalarda, bitkinin ilk gelişimindeki 25-30 yıllık süreçten sonra küremsi yapıda olan formu şemsiye formuna dönmeye başladığı sıralarda kışın kar yağan yerlerde kar baskısına dayanamayan dalların kırılması nedeniyle bitkinin zarar gördüğünü ve bu nedenle kışın fazla kar yağan bölgelerde yetiştirilmesinin uygun olmadığıdır.

Tabii ki orman işletme müdürlükleri bu tarz çalışmalar yapıyorlarsa benden fazla bildikleri bir şeyler vardır

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2006, 10:07   #23
Ağaçsever

*sirius*'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Ben de resmini ekleyeyim...

Umarım kaynaklar beni yanıltmaz.

Pinus pinea - Fıstık Çamı

Düzenleyen DarkYES : 14-08-2006 saat 18:50
*sirius* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2006, 10:40   #24
Ağaçsever

Ben 10 yıl önce İzmir'den aldığım fıstık çamını Ankara'da apartmanımızın bahçesine dikmiştim. Şimdi koca ağaç oldu (satın aldığımda boyu 20-25 cm kadardı). Aynı yıl diktiğim diğer çam ağaçları kozalak verdiği halde fıstık çamı kozalak vermiyor. Üstelik diğerlerinden daha gür.

Sevgili Vadi, bu sitenin değişik yerlerinde de yazdım ancak cevap alamadım. Tohumundan onlarca fıstık çamı filizlendirdim. Ancak birçoğu henüz ilk yapraklarını açamadan kökleri çürüdü. Bu konuda bana yardımcı olabilir misin?

Eski 13-08-2006, 22:51   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Değerli arkadaşlar fıstık çamı hiç bir zaman fazla su isteği olan bir bitki degildir o nedenle ilk yetiştirme döneminde su muhakkak kontrullü verilmelidir aksinde her zaman kök çürümeleriyle karşılaşmanız kaçınılmazdır,susuzluga karşıda fideler birhayli dayanıklıdır o nedenle toprak neminin kontrollü muhafazası esas olmalıdır.
Fıstık çamı toprak ve besin yönünden çok secici degilsede iklim bu ağaç için belirleyici bir etkendir.Yetişme yeri bakımından titizlik gerektirmeyen, fakir, kumlu, kireçli veya killi topraklarda, kurak iklimlerde yetişir. Güneşli yerleri sever. Soğuk ve sert iklimlerde gelişemez. Işık isteği fazladır.Bu nedenle akdeniz,ege bölgeleri memleketimiz için en ideal verimin alındıgı yerlerdir,
bu bolgeler dışında yetişirsede hiç bir zaman optumum verimi vermezler lokal bölgeler olabilir.
Fıstık çamı için ben bir vakıf ağacı demek istiyorum müthiş bir gelir potansiyeli olmakla beraber bu gelirin sürekliligi açısından ben tüm vakıfların
arazilerinde ****** yetişme açısından uygun yerlerde şiddetle bu ağacı yetiştirmelerini öneriyorum

**(NTV) İzmir’in Bergama ilçesine bağlı Kozak Beldesinin 16 köyünün kaderi fıstık çamlarıyla değişti. Daha önce bağcılık yaparak geçimini sağlayan bölge köylerinde 1986 yılından itibaren fıstık çamının keşfedilmesiyle bu köylerde yaşam standartları bir anda değişti.
Özellikle Kozak’a bağlı 16 köy arasında fıstık çamından yüz milyarlarca lira gelir elde ederek hayat standartlarını yükselten Kaplan ve Aşağıbey köyü diğer köylere de örnek oldu.
Çam fıstığının ardından köy tüzelkişiliğine ait fıstık çamlarından ürünün olduğu yıllarda 500- 600 milyar liranın üzerinde gelir sağlandığını belirten Kaplan Köyü Muhtarı Harun Demir, şahısların ise fıstık çamından yılda 25- 30 milyar lira arasında gelir elde ettiğini söyledi.

pylori beğendi.
sedrus_73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2006, 13:41   #26
Ağaçsever

Teşekkürler sedrus 73.

Elimde bir miktar çam fıstığı var. Bugünlerde saksılara ekmek istiyorum. Bu mevsim uygun mudur?

Bahaust'un bitki reyonunda bir görevli su geçirgenliğini artırmak için torfa %20 oranında ince kum eklememi söyledi. Doğru bir uygulama olur mu?

Eski 14-08-2006, 23:20   #27
Yeni Üye

sevgili egökkuş reçineli agaçların tohum ekimlerinde %20 torf %30 yanmış ve kırılmış kuyun gübresi %30 bitkisel toprak %20 dere milinden yapacağın karışımdan güzel sonuçlar alacağından eminim yanlız toprak ilaçlaması yapmanda ve suyu toprak ihtiyaç duyduğunda vermekle mükemmeliyeti arttıracağından şüphem yok

Eski 15-08-2006, 18:47   #28
Ağaçsever

sevgili sedrus 73 izninle yakalamışken şunları da sorayım:

dere mili nereden bulunur?
ne tür ilacı hangi miktarda ve sıklıkta, ne zaman vermeliyim?
toprağın suya ihtiyaç duyduğunu nasıl anlarım?
çam tohumlarını ekeceğim kabın ebatları, özellikle derinliği ne kadar olmalı?
fide kaç yaşına gelince toprağa aktarmalı?

şimdiden sağol.

Eski 16-08-2006, 08:47   #29
Yeni Üye

sayın egökkuş dere mililini(kumu) ya kendin bir akarsu yatagından toplayacaksın **** peyzaj,bahçe işleriyle ugraşanlardan temin edeceksin
toprak ilaçlamasının birincisini ekim sırasında yapman ikincisini bitkilerin çıkış döneminde yapman yeterli ilaç olarak captan kullana bilirsin previcur da gayet
iyi sonuçlar verir
toprak nemini anlaman biraz pratik gerektirir gökkuş gözlemliyeceksin topraktaki nem için eline aldıgın toprak parçasını sıktıgında dagılmıyor sıkışıyorsa su ihtiyacı yoktur nemli fakat sıktıktan sonra ufalanıyorsa
istenen budur nemini yitirmiş ise zaten su istiyordur
ekimi 12*16 posetlere yaklaşık 2-3cm derine yapabilirsin fideleri asgari
yaşından sonra toprada dikebilirsin dikimi geniş alanlara yapacaksan bu süreyi
uzatabilirsin

Eski 23-08-2006, 15:56   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2006
merhaba arkadaslar. ben sivastan sadik günes. acaba ic anadoluda bu agacin üretimini yapan varmi. varsa ürün verimi nasil. bilgi verirseniz sevinirim. bulundugum bölgenin rakimi 1650-1700 civarinda

Sadik Gunes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024