agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2011, 22:09   #901
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Bu drenaj olayı aslında benim kafamı kurcalayan bir konu.. Malum bir çok bitki fazla su verildiğinde köklerinde çürüme gerçekleşiyor. Verilen su eğer saksının altından akacak kadar çok olursa.. toprak çamur gibi olacağı için köklerde çürüme olmayacak mı ?

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 22:57   #902
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Perlit ya da pomza taşı drenaj da önemli

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 00:14   #903
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
saksının altındaki su toplama haznesini dolduracak kadar sulanmamalı. standart fidan üretimde fazla su toprağa akar.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 15:33   #904
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2007
30 dekarlık fıstıkçamı ormanlığım var.1989 yılında diktim.fakat verimliliği istenilen düzeyde değil.6*6 dikim mesafesi var.birde iki tarafında ormanlık var.bu konu hakkında profesyonel yardıma ihtiyacım var.varsayım yürütecek arkadaşlar lüften yazmayın

fatih.kbulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 22:26   #905
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih.kbulut Mesajı Göster
30 dekarlık fıstıkçamı ormanlığım var.1989 yılında diktim.fakat verimliliği istenilen düzeyde değil.6*6 dikim mesafesi var.birde iki tarafında ormanlık var.bu konu hakkında profesyonel yardıma ihtiyacım var.varsayım yürütecek arkadaşlar lüften yazmayın
foruma yazdıysan bunu okuyan herkes yazabilir sen ne kadar yazma desende

ormanım var diyorsun ormanın manasını biliyor musun? seninki özel ağaçlandırma sahası olmasın? varsayım mı oldu?

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 23:15   #906
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Cool

Biz bir tohumu çimlendirelim, yeşertelim etrafımızı diye çabalarken en büyük desteği yine bu büyük siteden alıyoruz.

30 dönümlük bir arazideki ağaçlandırma yapan kişilerin arkalarında ilçe ve ya il tarım müdürlüğü ile üniversitelerin desteği olmalıdır. Eğer bu zamana kadar böyle bir destekten mahrumduysanız, önce size (kendinize destek aramadığınız/bulamadığınız için) kırıldım. sonra da ilçe veya il tarım müdürlüklerine ve üniversitelere kızdım. (size kızdım diyemedim. o nedenle kırıldım.)

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 08:40   #907
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

21 haziranda huysuz arkadaşımızı ziyaret ettim. Fıstık çamı tohumlarını almak için gittiğimde sağolsun beni çok güzel bir şekilde ağırlayarak mahcup etti. Resimlerini eklediği fıstık çamı tohumlarını yeşertmiş, büyütmeye çalışıyor. Bir taraftanda balkonunu değerlendirerek balkon bahçeciliği yapıyor.
Kendi yeşerttiklerinden iki tane fidanı, son kalan fıstık çamı tohumlarını ve yanına eklediği fesleğen tohumları için teşekür ediyorum. Her ikisini de dün gece torfa ektim. gelişmeleri buraya aktaracağım.

Eski 17-08-2011, 02:18   #908
Yeni Üye

yunuscem's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2011
Dostlar merhaba;
Ben samsunda ikamet ediyorum.Ve bahçemde 38 yaşında 5 tane fıstık çamım var yaklaşık 3 hafta önce kozalaklardan topladığım tohumların kabuklarını çatlatarak torf dolu viyollere diktim.Dün itibariyle çıkmaya başladı yavrucuklarYaklaşık 450 tane...Lakin bu konu başlığı altında okuduklarım beni biraz endişelendirdi.Bu fidelerimi orta karadeniz iklim koşullarında,deniz seviyesinde nasıl olurda sağlıklı bir şekilde yaşatırım.fidelerimi viyollerden çıkarıp poşetlere almak istiyorum bunun için hangi ayı beklemeliyim.Bu hususta yardımınızı rica ediyorum.Saygılar.

yunuscem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 05:55   #909
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Ben viyol yerine bardak kullanıyorum, kökü tamamen sardığında bir problem olmuyor. Çok fazla da gecikmemek lazım.

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 22:19   #910
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Viyol yerine 500 ml strafor, plastik pet bardaklarada tohum ekimi yapabilirsiniz

Düzenleyen seaa : 17-08-2011 saat 22:20 Neden: kelime yanlışlığı
Eski 19-08-2011, 06:21   #911
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın yunuscem

Anladığım kadarıyla tohumların çimlenmesi daha yeni gerçekleşmiş. Acele etmeyin. Bekleyin fideler viyollerde iyice serpilsin. Kök sistemleri gelişsin. Bulundukları toprağa iyice tutunsunlar. Gelişemeyen bitkileri belli olsun. İlkbahar başında, bitkiler uyanmadan torbalara şaşırtma işlemini yapabilirsiniz. Fidelerinizi günün büyük bölümünde gölge bir yerde tutmaya gayret gösterin. Daha yavru olduklarından azıcık güneş kafi gelecektir. Topraklarıda nemli olsun her zaman. Kolay gelsin.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 07:16   #912
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Sayın Seaa

Köpük bardaklardan çıkarmak zor olmuyor mu? Köpük bardaktan çıkarmadan bardak ile birlikte toprağa dikmeyi denediniz mi? Sonuç olarak kökler bardağı delebilir diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 11:19   #913
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Sayın homework köpük bardaklar 500 ml derinliğinde yani tüp poşetler gibi derin. Bu bardakları tanıdığım bir ağaçsever bana getirdi. Bardakların çok kullanışlı olduğunu belirtti bana

Eski 04-10-2011, 08:43   #914
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2011
Büyüyen iki adet çam için forumdan gelen yorumlarla toprağa aktarmam gerektiği bilgisi geldi en uygun anı kollayıp şöyle tam yağmurların falan başlayacağı bir dönemde aktarayımki iyice toprakla bütünleşsin diye işte bu dönemde aktardım görüntüler aşağıda

Eklenen Resimler

alpayx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2011, 08:58   #915
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun fıstık çamınız

Eski 04-10-2011, 16:00   #916
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

alpayx, toprakla buluşturduğunuz bahçe size mi ait? Daha fazla ekim yapmayı düşünüyormusunuz? Devamı gelirse daha güzel olabilir.

Eski 04-10-2011, 16:39   #917
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Fidan viyolleri

Name:  sahibinden_04102011335.jpg
Views: 1240
Size:  26.7 KB

Name:  sahibinden_04102011336.jpg
Views: 1237
Size:  27.8 KB

Siz değerli agaclar.net üyelerine daha önce bahsettiğim Devlet Orman Fidanlıklarında kullanılan 45 gözlü enso viyollerinin resimlerini paylaşıyorum. 1.resim yandan çekilmiş resmidir. 2'inci resim ise yukarıdan çekilmiş resmidir. Bu viyoller özel üretim olup 16 cm derinliğindedir. Elimde 4 adet 16 cm ve 2 adet 12 cm modelleri mevcuttur, bu sene bende fıstıkçamlarında seri üretime geçeceğim bu viyollerle

Düzenleyen seaa : 04-10-2011 saat 16:40 Neden: Kelime yanlışlığı ve düzeltme
Eski 04-10-2011, 20:33   #918
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sevgili seaa,

Viyoller de tamam. Üretimlerini bekliyoruz. Kolay gelsin.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2011, 20:36   #919
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Saolun sayın Douglas Fir en sonunda İstanbul'dan kargoyla getirttim viyolleri : )

Eski 04-10-2011, 21:54   #920
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2011
H.Işık arkadaşım dikim yaptığım arazi bana ait değil devletin orman vasfındaki tel örgülerle çevrili arazisi evim bu arazi ile sınır yani çamların evime uzaklığı yaklaşık 20m ve bu arazi herkesçe girip kullanılıyordu çamlar büyük bir zarar görünce tel çekilip girişler kapatıldı böylece büyük çamlarda gözle görülür bir dirileşme ve canlanma oldu bende boş alana dikim yaptım umarım bunun için ceza falan almayız... birde bu arazi içinde kendiliğinden çıkmış 15 civarında çam var hepside benim diktiğimden çok daha büyük boyda kendiliğinden çıktığı belli çünkü bir karış alanda üç tane falan var yana yana buradan anlıyorum dağınık tesadüfen çıkmışlar onlara dokunmadım ayrıca kendi yetiştirdiim 12 tane daha var biraz boyları küçük kış şartlarını atlatamayacakları için balkonda bakıyorum onlarda serpilince bu alandaki boş noktalara aktarmayı düşünüyorum

alpayx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2011, 11:25   #921
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

alpayx arkadaşım, agaç diktiğin için ödül vermezler ama devlet arazisine çit çektiğiniz için ceza verebilirler. Diğerlerini de gitirip güzelce dikersiniz yıllar sonra altında güzel güzel gölgelenirsiniz.

Eski 12-10-2011, 15:19   #922
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Arkadaşlar 80 civarında 6 yaşında çam fıstığını geçen sene şubat ayında diktim.Sadece 3 tanesi kurudu.Sulama dışında herhangi bir bakım yapmadım.Bakım konusunda önereceğiniz şey var mı?Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.saygılar.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2011, 11:45   #923
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2009
sanırım bana da yardım zamanı geldi artık

sevgili doğa sever can yoldaşlarım.yıllardır yapmış olduğum uğraşlarım sonucu aradığım araziyi buldum balıkesir balya ilçesinde ve buraya yapacağım işlemleri düşünürken baktım ki yanımda sınır olan orman arazisi özel ağaçlandırma için müsait konumda.burası içinde başvuruda bulundum ve işlemlerin gerçekleşmesini bekliyorum.kendi arazim yaklaşık 32 dönüm ve ormandan kiralayabileceğim alan ise izin verilen bir şahıs için 500 dönüm.bu araziye yapacağım yatırım benim boyumu aşar mı aşmazmı onun hesapları içersindeyim.bazı arkadaşlarımız verim alamadıklarını yazmışlar.acaba bende verim elde edemezsem bütün hayallerim ve çalışmalarım boşa mı gitmiş olur.saygılarımla özay kurt

bahcivankurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 13:30   #924
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mdkmdk Mesajı Göster
çam ağacımın boyunu uzatmak için bir şey yapabilirmiyim? iğneleri uzun olursa boyu kısa olur dediler. iğmelerini kessem boyu uzarmı?
ona küçük sürprizler yap ...

omurmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 15:53   #925
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 2
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HuYSuz Mesajı Göster
Zaman zaman okuduklarım yüzünden bir de ben deneyim diye girişirim böyle şeylere. Ve forumda fıstık çamı ile ilgili zımparalama, suda bekletme gibi kolay çimlendirme önerilerini görünce.. aradaki zamanı gözlemlemek adına; ve en önemlisi çıkan fıstık çamlarını anneme verip onu biraz kızdırmak için deneme yaptım.

2 sıra (10) adet tohumu dremelle kenarlarını ve uçlarını olmak üzere tamamen zımparalayıp incelterek torf içine dikip, yine iki sırayı ise herhangi bir işlem yapmadan yine 10 adet normal torfun içine koyup beklemeye başladım. Kaç günde çıkacağı benim için önemli olmadığından, ekim yaptığım süreye bakmamıştım.. Fakat yaptığım çimlendirme denemesinde zımparalanan tohumların aksine, hiç birşey yapmadığım fıstık çamları 3-4 gün önce çıkmaya başladı.

Şuan hiç bir işlem yapmadığım tohumlardan 10/7 si tamamen çıkmışken, 2 tanesi ise torfu oldukça kabarttı. Dremelle inceltip zımparadığım fıstık çamlarında ise 10/3 tanesi çıkmış durumda ve torfu kabartan 4 tane daha var. Kısaca özetlemek ve gözlemimi söylemek gerekirse; hiç bir işlem yapmadığım fıstık çamları hem daha çabuk sürede hem de adet olarak daha fazla oranda çimlendirme gösterdi.

en alttan ilk 2 sıra zımparalanmış, 3 ve 4. sıralarda ise birşey yapılmamıştır. ilk sıradaki boş yer ise bardağa alınmış anneme teslim edilmiş.. yani çıkmıştır.
Arkadaşlar, ben yıllardır fıstık çamı yetiştiriyorum. Uzmanlık alanım oldu artık. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki; fıstık çamı tohumlarını (çam fıstıklarını) zımparalama, çatlatma vb. hiçbir işlemden geçirmeden filizlendirin lütfen. Emin olun ki, daha başarılı sonuç alacaksınız. O işlemler tohumun zarar görmesine ve filizlenmemesine neden olmakta ki zaten fıstık çamı kolay filizlenen bir tür. Aksi bilgilere kulak asmamanız dileğiyle.. Hoşçakalın..

discovery35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 15:59   #926
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Mühim olan çimlendirmekten öte onları kurutmamamak. Köklerin neme töleransları neredeyse sıfır.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2011, 12:09   #927
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Sayın aydın, verdiğiniz bilgiye katılıyorum, huysuz arkadaşımızın çimlenmiş olarak toprağıyla birlikte verdiği tohumları malesef yaşatamadım. Yanlışım ise balkonda bakmaya çalışmam oldu. Gündüz sıcak hava ile fidanlar kurudu. Akşam sulamam ise ya yetmedi ya da fazla gelerek kökleri boğdu. Çok dikkatli olmak gerekiyor.

aydın beğendi.
Eski 17-12-2011, 12:51   #928
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Tohumları mantar ilacı katılmış suda bir gün bekletmek faydalı olacaktır.

Eski 17-12-2011, 12:52   #929
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

İlaveten humik asit de olabilir.

Eski 24-12-2011, 09:58   #930
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi discovery35 Mesajı Göster
Arkadaşlar, ben yıllardır fıstık çamı yetiştiriyorum. Uzmanlık alanım oldu artık. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki; fıstık çamı tohumlarını (çam fıstıklarını) zımparalama, çatlatma vb. hiçbir işlemden geçirmeden filizlendirin lütfen. Emin olun ki, daha başarılı sonuç alacaksınız. O işlemler tohumun zarar görmesine ve filizlenmemesine neden olmakta ki zaten fıstık çamı kolay filizlenen bir tür. Aksi bilgilere kulak asmamanız dileğiyle.. Hoşçakalın..
Tamamiyle katılıyorum.Şu ana kadar ektiğim bütün çam fıstıklarını hiçbir işlem yapmadan ektim.%100 çimlendiler.Zamparaydı kabuğun inceltilmesiydi,kırılmasıydı gibi olaylara sakın bulaşmayın.Bu kadar kolay çimlenebilen bir ağaç tohumu tanımıyorum diyebilirim.

Alonesmaug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024