agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2006, 15:54   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2006
Ankara'dayken Kızılcahamam taraflarında sıkça gittiğimiz bir piknik yeri vardı. Her yıl yağmur vb. nedenle bozulan toprak yollar greyderle düzeltilir, bu sırada yol kenarında filizlenmiş yüzlerce çam fideciği yok olurdu.

Bir seferinde bu fidelerden 20-25 tanesini söküp saksılara dikmiştim ancak hiçbirisi tutmadı.

Filizlenmeye başlayan ve tohumu topraktan yükselmeye başlayan fıstık çamlarındaki gelişme durdu. Normal bir durum mu? Hava sıcaklığına bağlı olarak gelişim durabilir mi? Bir iki tanesini içeri alıp gözleyeceğim.

Düzenleyen egökkuş : 28-09-2006 saat 18:04
egökkuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2006, 17:36   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2006
Çankırıda

Arkadaşlar ben bu siteye yeni üye oldum.
Pek bu işlerle uğraşamıyorum.Çok şey kaybettiğimin farkındayım.
Benim merak ettiğim konu bu fıstık çamı benim memleketim ÇANKIRI da yetişir mi?
Bu konuda beni bilgilendirecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

mevlutacaroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2006, 18:01   #63
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
burda fıstık çamının dağılım gösterdiği coğrafya anlatılmış... bu bölümün bütün mesajlarını tararsan faydası olacaktır..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2007, 17:37   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2006
Fıstık Çamı yetiştiriciliği hakkında daha geniş bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi? Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

gurani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2007, 20:05   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz gurani. Siz kendinizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıttıktan sonra uzman arkadaşlarımız sorunuza cevap vermeye çalışacaklardır.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 13:16   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2007
ya kabuğu kırma olayını bende yaptım ama kabuğu kırarken tohum sanıyorum zedeleniyo onun için verim alınamaya bilir siz gene nemli bi yere bırakın öyle çimlensin ben orman işletme bahçesinde kozalak içinde çimlenmiş tohumlar buldum bi önceki seneden kalmış olacak halleri yok (bence) sadece yarık ları aralayın yeter

findal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2007, 17:49   #67
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
evde 2002 yazından kalma bir poşet kırılmamış tohum buldum.
tohum çimlenebilirlik süresine bakmak için buraya bakındım.
tohum isteyenler olursa:
1 kg kadarını (aps ile 1 kg ı aşmadan) Feriha hanıma göndereceğim en kısa zamanda.
dileyen kendisinden isteyebilir.
kola tenekelerinde çimlendirmeyi deneyeceğim 3-4 tane kadar.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2007, 23:09   #68
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

15 ocakta 6 adet çam fıstığı ektim.
26 ocakta birinin yeşil yapraklarını birinin de toprağın dışına çıkmaya başlayan kabuğunu gördüm. diğerleri ne olacak bekliyorum.

düzeltiyorum:
az önce tornavida ile karıştırdım hepsi çatlamış. yani 6 sı da tutmuş.
tenekelere 2 şer koymuştum. şimdi birer tanesini -3 adet- dişçinin diş çekmesi gibi cımbızla yakalayıp çıkardım ve başka tenekelere aldım.
yeni tenekelerde yanmış koyun gübresi var. bakalım hangileri daha hızlı gelişecek.

Düzenleyen kürşad : 28-01-2007 saat 00:10 Neden: resim
Eski 28-01-2007, 23:55   #69
Ağaçsever

eyüp1968's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2006
Sevgili Arkadaşlar.
2 yıl önce 12-15 tane fıstık çamı çimlendirme tecrübem oldu.Sizlerle paylaşayım; fıstık çamı tohumlarını Zonguldak Alaplı yöresinden bir dost gönderdi. Ayrıca 2 tane de fısyık çamı fidanı gönderdi , yaklaşık 25-30 cm boylarında.Tohumları çimlendiremezsem teselli olsun maksadıyla tabbi ki.
Tohumlar ağızları kapalı hafifçe siyahlaşmış çam fıstığı görünümdeydiler. Tohum çimlendirme tecrübem olmadığından bunların 6-7 tanesini yumuşak torf içine, kalanını da tecrübe olsun diye çeşitli karışık toprak içine rastgele koydum. Sıcak yerde 15-20 gün içinde torf içindekiler forum içinde resimlerde görüldüğü gibi yeşerdi ve ilk günlerde bir şemsiyenin telleri gibi meydana çıktılar.Ancak toprağa ektiklerimin hiçbiri çıkmadı.Sebep ; kimi derinde olduğundan kimi sudan içi çürüdüğünden, kimi de benim merakımdan tutmadı.Çimlendirme çalışmasını 2 yıl önce ocak-şubat aylarında oda içinde sıcakta yaptım.Bu çalışmanın sonunda kendi çimlendirdiğim 20-25 cm boylarında 5 adet fıstık çamı fidanım oldu.Bu yıl Ocak ayının başında bu fidanları ve hazır gelen 2 adet fıstık çamı fidanını Kırklareli ndeki bahçeme ektim. Toprak kumlu olduğundan tutacağı ümidindeyim.İklimi de hesap etmedim. İnşaallah kurumazlar.Fıstık vermeseler de olur.Yeter ki kurumadan kalırlar. En azından kendi çimlendirdiğim fidanları görmek büyük bir keyif veriyor bana.

eyüp1968 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 10:04   #70
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Bana Denizli'den iki adet fıstık çamı kozalağı getirmişti birisi. Onları cam kenarına koydum, yazdan beri oradalar ama ancak geçen hafta açılıp içindeki tohumları dökmeye başladılar.
Tecrübelerinize göre ne yapmam gerekir? Çatlatma konusunda beceriksizim, ceviz kırarken bile bütünü çıkmaz benden
Kendi "yumurta"larımı çatlatmayı becerebildim sadece.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 11:10   #71
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

zımpara.
tercihen 60-80 numara veya daha küçük numara.
tohumun sivri tarafını zımparaya sürtüp kabuğun delindiğini görürsen olur herhalde.
bir de sivri tarafı dikerken aşağıya bakacak
dikince üstüne yarım santim toprak koydum nemi kaybetmesin diye.
sonucu bildirirsen memnun oluruz (m).
bu arada neyin içine diktiyseniz altına muhakkak delik açın.
suyun fazlasını dışarı atsın. ben kola tenekelerini matkapla deldim hepsini fazla su aşağıya kuma geçiyor.

Eski 29-01-2007, 11:25   #72
Yeni Üye

mhtpck's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Arkadaşlar çay yetiştirmek isteyenlere tohum gönderebilirim.Çay bitkisinin görüntüsü çok hoştur, bahcenizde süs olarak yetiştirebilirsiniz.

mhtpck Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 11:33   #73
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mhtpck Mesajı Göster
Arkadaşlar çay yetiştirmek isteyenlere tohum gönderebilirim.Çay bitkisinin görüntüsü çok hoştur, bahcenizde süs olarak yetiştirebilirsiniz.
tohum bankası forumuna yazarsanız daha çok kişiye ulaşır mesajınız.
bir de çay demekle adaçayı mı rize turist çayını mı kastediyorsunuz.

Eski 29-01-2007, 13:01   #74
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Az önce iki kozalağı da boşalttım. Toplam 180 tohum çıktı

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2007, 21:30   #75
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mhtpck Mesajı Göster

Aaaa! Ben isterim.

Belki köstebeklerim de sever.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2007, 21:36   #76
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Arkadaşlar

Ben de size Fıstık Çamının, belki de hiç bilmediğiniz bir yararlanma tarzını yazayım.

Ağacın gövdesindeki kalın kabuklardan alınan parçalar, güzelce dövülüp toz haline getirilir sonra bir kazanda kaynatılarak boyası çıkarılır.
Koyu kırmızı renkli olan ve çıkmayan bu boya ile eskiden balıkçılar, pamuk ipliğinden yaptıkları ağları boyarlardı.
Bu boya biraz da reçineli olduğundan dolayı, pamuk ipliğinin suda çürümesini önler, ağı korur, hem de rengi dolayısıyla ağı daha avcı kılardı.

Eh! serde balıkçılık da var ya.
Benden de böyle bilgi gelir işte.

Selam ve sevgiler.

pylori beğendi.
Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2007, 01:58   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Fıstık çamı kaç yılda meyva verir?

azra_karin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2007, 09:54   #78
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Bu yaz edindiğim bilgilere göre 12 yılda meyveye yatıyor...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2007, 23:25   #79
Ağaçsever

papatyama's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
arkadaşlar ben bugün bandırmada fıstık çamı kozalağı topladım.İçinden fıstık çıkardım ve yedim.daha tam yağlanmamış sütlüydü biraz ama çok lezzetliydi.Sizede tavsiye ederim markettekilerden çok daha farklı tadı.Mutlaka deneyin.

papatyama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 17:50   #80
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Bu yaz edindiğim bilgilere göre 12 yılda meyveye yatıyor...
İstanbul Bostancı'da şu an 10 yaşında olan bir ağaç var 8 yaşındayken kozalaklandı.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 12:35   #81
Ağaçsever

acemi çiçekçi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Elimde sitedeki resimlerden anladığım kadrıyla fıstık çamı kozalağı var.Çok sert, kahvengi ve kocaman bir şey.
Bundan tohumu nasıl çıkaracağım? Kırmalımıyım yoksa kendisini mi beklemeliyim?
Aynı şekilde HALEP ÇAMI kozalağım da var. Yardım edebilir misiniz lütfen.

acemi çiçekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 19:08   #82
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemı çiçekçi Mesajı Göster
Elimde sitedeki resimlerden anladığım kadrıyla fıstık çamı kozalağı var.Çok sert, kahvengi ve kocaman bir şey.
Bundan tohumu nasıl çıkaracağım? Kırmalımıyım yoksa kendisini mi beklemeliyim?
Aynı şekilde HALEP ÇAMI kozalağım da var. Yardım edebilir misiniz lütfen.
sobanın arkasını önereceğim ancak embriyonun ölmesine sebep olabilir mi bilmiyorum.
en iyisi havanın ısınmasını bekleyip güneşin altına koymanız.

Eski 24-02-2007, 19:42   #83
Ağaçsever

acemi çiçekçi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
kursad teşekkür ederim.

acemi çiçekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 12:08   #84
mavi-yeşil

melevcan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Arkadaşlar merhaba, ben de yeni üyeyim. Evimde saksılara dikerek belli miktar fıstık çamı fidesi elde etmek istiyorum. Ancak fıstık çamı tohumunu nereden bulacağımı bilmiyorum. İstanbul'da bununla ilgili olarak bana yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı acaba ? Bu fideleri, daha sonra ormanlık alan olarak ayrılmış fakat çıplak kalmış bölgelere dikmek istiyorum. İstanbul'da yetişebileceği söylendi bana, umarım yanlış değildir. Bir de bunu nasıl ekeceğim ve nasıl koruyacağım konusunda mümkünse resimli olarak anlatabilirseniz çok sevinirim. Karşınızda bu işten anlamayan bir acemi olduğunu unutmayın arkadaşlar

melevcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 21:07   #85
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melevcan Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, ben de yeni üyeyim. Evimde saksılara dikerek belli miktar fıstık çamı fidesi elde etmek istiyorum. Ancak fıstık çamı tohumunu nereden bulacağımı bilmiyorum. İstanbul'da bununla ilgili olarak bana yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı acaba ? Bu fideleri, daha sonra ormanlık alan olarak ayrılmış fakat çıplak kalmış bölgelere dikmek istiyorum. İstanbul'da yetişebileceği söylendi bana, umarım yanlış değildir. Bir de bunu nasıl ekeceğim ve nasıl koruyacağım konusunda mümkünse resimli olarak anlatabilirseniz çok sevinirim. Karşınızda bu işten anlamayan bir acemi olduğunu unutmayın arkadaşlar
Saksı yerine toplu bir yerde çimlendirip toprağını dağıtmadan poşetlere (tüpe) almanızı tavsiye edeceğim. Ormana dikerken de poşeti yandan yarıp yine toprağını dağıtmamış olursunuz.

Tohum kaç adet civarı düşünüyorsunuz? Bahçıvan a göndermek üzere 2 poşet tohum hazırlamıştım bir tanesini size gönderebilirim.

Çimlenmesi de gayet kolay oldu 3 yıllık olmalarına rağmen.
Kırmadan çatlatmadan çimlendiler.

Eski 20-03-2007, 22:26   #86
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Arkadaşlar, beni tanıyanlar genelde çiçek, fidan hediye getiriyorlar..
Bu gün iğne yapraklı fidan getirdiler..
Ama fıstık çamı mı, kara çam mı anlayamadım..(Fıstık çamı diye düşündüm)
Fidan halindeyken fıstık çamını kara,sarı çamdan ayırt edebilmek mümkün mü acaba ?...
Henüz fotoğraf çekemedim

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 13:32   #87
mavi-yeşil

melevcan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Saksılara dikmemi uygun görmediğinize göre, balkonumuzda bir platform hazırlayacağım demektir. Daha önce biber yetiştirmek için de yapmıştık. Dikim için müsait bir bahçemiz yok çünkü, ama platform yapmaya müsait kocaman bir balkonumuz var. Orada sanırım en fazla 20 tane tohum ekebilirim. Hepsi çimlenir mi bilmiyorum tabi ama çimlenenlerin hepsini, bahsettiğim durumdaki bir araziye dikeceğim. Yardımınız için ayrıca teşekkür ederim. 20 tohum göndermek sizin için külfet olmayacaksa, teklifinizi de seve seve kabul ederim. Bir kere de kaç tohum gönderilir, 20 tohum için değer mi değmez mi inanın hiç bir fikrim yok

melevcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 14:41   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2007
merhaba herkeze yeni üyeyim ve ağaçlarla uğraşmayı seven bir üniversite öğrencisiyim tez ödevimle ilgili fıstık çamının bütün özellikleriyle ilgili terik bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim e-mail im mehmettarikozcan@gmail.com ayrıca siteden takip ettiğim kadarıyla evdede kendim tohumunu diktim inşallah yeşerirler

mtarik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 19:30   #89
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
mtarik Ödevlere Yardım Kuralları buraya bir göz atmanızı rica edeceğim. Sizin çalışmalarınızı ve tohum ekiminize ait fotoğrafları da bekliyoruz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 23:46   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2007
Pinus pinea-Fıstık çamı

Pinus pinea L.
Pinaceae
Fıstık Çamı

Yayılış alanı - Marmara Bölgesi, Batı Anadolu, Kozak, Aydın, Muğla
Anatomik Özelikler
Makroskobik yapı – Öz odun açık kırmızımsı kahverengi,diri odun sarımsı beyaz.Yıllık halka belirgin,kaba,dalgalı.İlkbahar-yaz odunu geçişi ani.Reçine kanalı yaz odunu içinde.Öz ışını görülmez.Boyuna reçine kanalları kah.çizgiler halinde.Odunu mat,orta ağırlıkta ve sertlikte
Mikroskobik yapı - Traheid çapı 33.23µm,uzunluğu 2623µm.Kenarlı geçitler tek sıralı,nadiren ilkbahar odununda iki sıralı.Öz ışını heterojen,tek sıralı,traheidlerinin çeperleri dalgalı.Karşılaşma yeri geçitleri pinoid tipte,1-4ad.Boyuna reçine kanalı genelde yaz odununda var

Fiziksel Özelikler
Tam kuru yoğunluk 0.465 g/cm3
Hava kurusu yoğunluk 0.524 g/cm3
Radyal daralma 3.1 %
Teğet daralma 5.7 %

Mekanik Özelikler
Basınç direnci 28 N/mm2
Eğilme direnci 58 N/mm2
Çekme direnci 41 N/mm2
Makaslama direnci 6 N/mm2
Brinel sertlik liflere paralel (j)35,8 N/mm2
Brinel sertlik liflere dik (j)24,3 N/mm2

Kimyasal özelikler
İÇERİĞİ

Holoselüloz
Selüloz
Polyos
Pentozan
Lignin
Suda çözünen ekstraktif madde
Alkol-benzende çözünen ekstraktif madde
Kül
pH

Kullanıma Yönelik Genel Değerlendirme
İşlenme özeliği iyi
Kurutulabilme özeliği Orta
Dayanıklılık Çok
Emprenye edilebilme Orta
Kullanım yeri - Direk, travers, kaplama, amabalaj malzemesi, yapı malzemesi, mobilya, doğram, gemi-tekne yapımı, lif ve yonga levha, selüloz ve kağıt, reçine, ağaç kabuğu

Fıstık Çamı (Pinus pinea. L)
20 m boylanabilen, gençlikde yuvarlak, yaşlanınca şemsiye ğibi tepe yapısına sahip olup bu özelliğinden dolayı diğer çam ağaçlarından kolaylıkla ayırd edilebilen bir türdür. Kabuğu kırmızı kahverengidir. Yaprakları çift ibreli ve yeşil renktedir. Kozalakları parlak kahverengi olup üçünçü yılda olgunlaşır. Tohumları diğer türlerinkinden çok daha büyüktür ve sert kabukludur. Kuzey Kıbrıs ormanlarında doğal olarak yetişmeyen bu ağaç alçak mıntıkalarda, park, bahçe ve yol ağaçlandırmalarında çok kullanılmaktadır. Salamis'te mesçereler oluşturmaktadır

Pinus pinea'nın zararlıları

Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden Çam Kese böcekleri, aslında bir kelebek türüdür ve bu kelebeklerin tırtılları ülkemizdeki orman zararlısı böcekler açısından önemli bir yer işgal etmektedirler. Üst üste birkaç yıl bu zararlının tahribatına uğrayan ağaçlarda boy büyümesi gerilemekte ve hacim kaybı olmaktadır... Çamkese böceğinin tahribatı kış aylarında, yani ağacın gelişme dönemi dışında olduğu için herhangi bir ölüm söz konusu değildir. Ancak yoğun ve arka arkaya birkaç sene devam eden tahribat ağacı zayıf düşürerek kabuk böcekleri ve diğer sekonder zararlıların gelmesine zemin hazırlamış olur.

Bu böcekler başta Kızılçam (Pinus brutia) olmak üzere Karaçam (Pinus nigra), Sarıçam (Pinus silvestris), Pinus maritima, Pinus halepensis, Fıstık Çamı (Pinus pinea), Lübnan Sediri (Cedrus libani) bazen de Juniperus excelsa'larda tahribat yapmaktadır. Böcek yoğunluğu az olduğu zaman genellikle orman açıklıklarının kenar şeridinde veya münferit ağaçlarda görülür.

Çamkese böceği Anadolu’nun güney, batı ve kuzey kısımları, batı ve orta Karadeniz bölgesinin güney kesimlerinde yayılış gösterir. Yoğunluk genellikle rakım yükseldikçe ve bakı kuzeye kaydıkça azalmaktadır.

Çamkese böceği yumurtalarını 2 veya daha fazla ibreyi birleştirmek suretiyle, genellikle ağacın alt dallarına bir mısır koçanını andırır şekilde dizeler halinde bırakır. Koçanlarda enine 10, boyuna ise 20-30 adet yumurta olmak üzere toplam 150-300 adet yumurta bulunur. Yumurtaların üzerleri dış etkenlere karşı korumak için pullarla kaplanır. 25-40 gün süren yumurta dönemi sonunda yumurtadan çıkan tırtıllar gövdesine nazaran büyük başlı, 6 sı torosid olmak üzere 16 ayaklıdır. Olgun tırtılların boyu 35-40 mm ye ulaşır. Karnının alt tarafı sarı renkli olan tırtılların üzerinde bol miktarda yanlarda beyaza yakın sarı, sırtta ise açık kahverengi kıl mevcuttur.

Chalcophora detrita, Alaus parcissi bu iki pinus zararlısı coleoptera lardan Dioryctria pinea, Autographa gamma bildiğim diğer pinus zararlılarıdır önlemleri hakkında arama yapmaktayım.

mtarik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024