agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2010, 11:57   #661
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi discovery35 Mesajı Göster
Öyledir. Deniycem mutlaka. Tekrar teşekkürler..

Rica ederim.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 14:07   #662
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Bende bu pinus pinea (fıstık çamı) dan bir sürü tohumum var ve bu aysonu bana yaklaşık 20 tane daha kozalak verecek tohumdan yetişmeleri kısa sürsede büyümeleri gerçekten çok uzuuuun sürüyor.

venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 14:21   #663
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sayın venus trap !
Bende fıstık çamını tohumdan uretmeyi başarmıştım . Fakat en az bir sene beklemek lazım . Dun Bursa Orman fidanlıgına telefon ettim . 2 taşında 130 cm . boyunda fıstık çamı fiatı 1.30 tl . Çoçuklarımla 25 sene evvel dikdigim koy bayırına yine 50 adet alıp dikecegim . Bu sefer torunlarımla inşallah . Selamlar .

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 14:46   #664
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Sayın kumkaya2010 sanırım benim tohumlarım biraz aceleci **** ekmeden önce 3 gün ılık suda beklettiğim içindir heraldeki benimkiler 3 hafta içersinde kafalarını çıkardılar.

Eski 03-03-2010, 09:02   #665
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi venus_trap Mesajı Göster
Sayın kumkaya2010 sanırım benim tohumlarım biraz aceleci **** ekmeden önce 3 gün ılık suda beklettiğim içindir heraldeki benimkiler 3 hafta içersinde kafalarını çıkardılar.
Sn. venus_trap,

2 hafta gibi bir sürede fıstık çamı tohumları çıkabilmekteler, büyüme konusunda ise yine diğer çam türleriyle karşılaştırıldığında gayet güzel büyüdüğünü söyleyebilirim.

Eski 03-03-2010, 09:46   #666
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Sayın mtuncer54 sizin avatar resminizdeki çam ağcı bizim aile büyüklerinin oturduğu yerdeki ufak ormanda sürüyle çıkmaktadırlar ama malesef yeteri kadar beslenemedikleri için % 80 ni ölüyor diye bilirim ben bir kaçtanesini alıp farklı yerlere dikerek büyümelerini sağladım ama her sene çıkıp ölmeye devam ediyorlar bu ağaçların ölmelerini engelleye bilirsek doğaya büyük bir katkıda bulunacağımızı sanıyorum.

Eski 03-03-2010, 15:57   #667
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi venus_trap Mesajı Göster
Sayın mtuncer54 sizin avatar resminizdeki çam ağcı bizim aile büyüklerinin oturduğu yerdeki ufak ormanda sürüyle çıkmaktadırlar ama malesef yeteri kadar beslenemedikleri için % 80 ni ölüyor diye bilirim ben bir kaçtanesini alıp farklı yerlere dikerek büyümelerini sağladım ama her sene çıkıp ölmeye devam ediyorlar bu ağaçların ölmelerini engelleye bilirsek doğaya büyük bir katkıda bulunacağımızı sanıyorum.

Tabi yapmış olduğunuz son derece güzel bir yaklaşım, kendi adıma sizi tebrik ederim, imkanlar dahilinde olsa %80'lik kısmıda kurtarılabilse.

Eski 14-03-2010, 16:16   #668
Yeni Üye

h.erarslan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Herkese merhaba yazılarınızı okudum bilgiler için teşekkürler. Tokat - Reşadiyede 35 da arazimiz var devletin teşvik veridğini öğrendim ve fıstıkçamı dikmeye karar verdim ama sanırım iklim oalrak kozalak vermede sıkıntı oluyormuş. Aslında civarda ormanlıklar genelde çam fakat; fıstık çamlarında durum ne bilmiyorum. Yöreye yakın arkdaşlar bilgi verirse sevinirim. Eğer olumsuzsa başka bir ağaç düşüneceğim meslea ceviz olabilir.

h.erarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 17:07   #669
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
Sayın venus trap !
Bende fıstık çamını tohumdan uretmeyi başarmıştım . Fakat en az bir sene beklemek lazım . Dun Bursa Orman fidanlıgına telefon ettim . 2 taşında 130 cm . boyunda fıstık çamı fiatı 1.30 tl . Çoçuklarımla 25 sene evvel dikdigim koy bayırına yine 50 adet alıp dikecegim . Bu sefer torunlarımla inşallah . Selamlar .

2 yaşında fıstık çamı 130cm boya ulaşabiliyor mu? Bir yanlışlık olmasın?

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 19:02   #670
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.erarslan Mesajı Göster
Herkese merhaba yazılarınızı okudum bilgiler için teşekkürler. Tokat - Reşadiyede 35 da arazimiz var devletin teşvik veridğini öğrendim ve fıstıkçamı dikmeye karar verdim ama sanırım iklim oalrak kozalak vermede sıkıntı oluyormuş. Aslında civarda ormanlıklar genelde çam fakat; fıstık çamlarında durum ne bilmiyorum. Yöreye yakın arkdaşlar bilgi verirse sevinirim. Eğer olumsuzsa başka bir ağaç düşüneceğim meslea ceviz olabilir.
Kardeş, evet iklim olarak fıstık çamında sıkıntı yaşarsın kanımca. Bence diğer çam türlerine yönel. Devletin teşvik verdiğini bilmiyordum. Nasıl bir olay ? Açıklayabilirmisin ? Benimde ağaçlandırmak istediğim yerler var. Belki bizde yararlanırız ? Madem ülkemizi yeşillendirmek için uğraşıyoruz, devletin bizim gibi insanlara yardımcı olması çok hoş olur.. İtici güç en azından..

discovery35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 10:26   #671
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
Sayın venus trap !
Sn. kumyaka2010, sanırım bir yanlışlık olmuş. İki yaşında Fıstıkçamı 1.30 cm boy yapmaz. Hadi gübreleyip çok iyi baktınız diyelim olacağı azami boyu 60 cm dir. Yıllardır, tohumdan ve fideden üretmekteyim hiç o kadar büyüyen Fıstıkçamım olmadı.

Orman, Ormancılık, Orman Yangınları kısmında bulunan,
Ankara ili Çayyolu semtinde bulunan Ali Rıza Bey Ormanı Projesi başlıklı kısımda görülen Fıstıkçamları 8 aylıktır.
IMG_1323.jpg Views: 181 Size: 37.4 KB

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 11:05   #672
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2008
benimkiler 1 yasında olcaklar yakında daha 15 cm ve 20 cm arasındalar b u sene saksılarını degıstırcem baya öldüler benimkiler ılk cıkmaya basladıgında . Şimdi yine tohum bulursam ekmeyi dusunuyorum tohumdan fidan yetistirmek gercekten cok guzel birsey..

ilkerr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 13:26   #673
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2010
Elimde 15 cmlik fıstık çamı var saksıda ona çok iyi bakıyorum saksısı kırıldı saksısını değiştireceğim ağaçı komple söküp yeni bir saksıya dikmek istiyorum ne tür toprak kullanmalıyım piyasada çam çoşturan diye toprak satılıyor sırf bu toprağı kullansam olur mu torf ile karıştırmam gerekir mi ya da kumla saksının altına çakıl taşı koymam gerekir mi onun üstüne kömür parçaları koymam gerekir mi perlit karıştırmam gerek mi toprağa kafam çok karışık lütfen yardım edin ne yapmam gerek

yigitinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 22:41   #674
Ağaçsever

Nebat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yigitinan Mesajı Göster
Elimde 15 cmlik fıstık çamı var saksıda ona çok iyi bakıyorum saksısı kırıldı saksısını değiştireceğim ağaçı komple söküp yeni bir saksıya dikmek istiyorum ne tür toprak kullanmalıyım piyasada çam çoşturan diye toprak satılıyor sırf bu toprağı kullansam olur mu torf ile karıştırmam gerekir mi ya da kumla saksının altına çakıl taşı koymam gerekir mi onun üstüne kömür parçaları koymam gerekir mi perlit karıştırmam gerek mi toprağa kafam çok karışık lütfen yardım edin ne yapmam gerek
Sayın Yigitinan saksı değişimi için fidanı komple sökmenizi tavsiye etmem.
İbreli ağaç ve fidanlarda kök güneş gördümü yani açığa çıktımı tekrar tutmama olasılığı yüksektir.
Fidanı mevcut toprağı ile birlikte alıp yeni saksısına yerleştirin sonra etrafına toprak taviyesi yaparsınız. Böylece nebatınızın hayatını riske atmamış olursunuz.

Nebat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 19:22   #675
Yeni Üye

Thumbs down

teşekkür ederim nebat cevabın için fakat ben fide olarak almıştım onu bahçe toprağına diktim saksıya sonra onu meğer steril toprak kullanmak gerekiyomuş bu siteden onu öğrendim ben o yüzden komple sökmeyi düşündüm hafiften söküp yandan azcık topraklarını temizliyim daha büyük bi saksıya 37litrelik bi saksıya dikeyim peki toprağını steril toprak buldum bi yapı markette sadece ondan mı koyayım mı saksıya yoksa bişeylerle karıştırayım mı altına yok çakıl taşı yok kiremit yok kömür falan koyayım mı o konuda çok kararsızım işte bir de gübre konusunda kararsızım çam gübresi gördüm ondan mı koysam yoksa organik gübre mi

ağaçım benim için çok değerli lütfen yardım edin ilk aldığımda 8 cmdi daha 1 sene olmadı 15 cm oldu üstelik yanlarından da bir sürü dalları çıktı ilk aldığımda yanlarda hiç dalı yoktu süper bi görünümü var herneyse lütfen bana yardım edin

Eski 24-03-2010, 20:29   #676
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Sn. yigitinan,

Fidanınız için endişelenmeyin. Sn. Nebat'ın tavsiyesine ben de katılıyorum. Çok doğru, fidanı gövdeden tutun biraz yukarı çekin, toprağıyla birlikte alıp(toprağının dağılmaması ve kökünün çıplak hale gelmemesi için gayret gösteriniz ve en az 30 cm derinliğinde saksıya veya bir kaba yerleştirin.

Fidanınızı, yeni saksının içine yerleştirmeden önce, içini yarısına kadar iyi toprakla doldurunuz. Toprağıyla aldığınız fidanı, yarısına kadar toprakla doldurduğunuz saksıya yerleştirin. Fidanın etrafında kalan boşluklara da itina ile toprak doldurunuz ve sıkıştırınız. Biraz gübre de verebilirsiniz.Ve son olarak iki su bardağı su verin.

Toprağı herhangi bir yerden temin edebilirsiniz. Hatta orman toprağı olursa bence daha iyi olur. İyi toprak diye kötü toprakları satıyorlar. Bence kendiniz bulun. Ayrıca toprağın kalitesi de çok önemli değil, Fıstıkçamı her toprağa uyum sağlar, çok dayanıklıdır. Çok sulamayın. Üç veya dört yaşına gelmeden de alt dallarını budamayın. Göreceksiniz çok kısa zamanda yarım metre boyunda 20 cm genişliğinde top gibi bir Ağacınız olacak. İyi büyütmeler.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 22:01   #677
Yeni Üye

ben ağaçımı en sağlıklı şekilde yetiştirmek istiyorum biliyorum dayanıklı ağaçtır ama işte çok seviyorum ağacımı her gün 1-2 saat onunla uğraşmak hoşuma gidiyor enjektörle 2 günde 1, 1 bardak su veriyorum toprağa yavaş yavaş ağacın yapraklarına yağmur gibi damlata damlata veriyorum

cevaplarınız için çok teşekkür ederim 13 numara bir saksı aldım gördüğümün en büyüğüydü 37 litreymiş öyle yazıyor büyüyüp gelişmesi için yeterlidir sanıırm hala toprak bulamadım kafama yatmıyo bi türlü ne yapsam ne etsem nasıl toprak kullansam ne tür gübre versem saksının altına çakıl taşı doldursam mı kömür parçaları falan perlit karıştırsam mı toprağa ya da potasyum nitrat bunlar daha kafamda net değil o yüzden daha nakil yapamadım ağacımı

ağacım benim için çok değerli onu en iyi en sağlıklı şekilde büyütmek istiyorum

Eski 31-03-2010, 21:35   #678
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Merhaba,
Ben yavuz Gebzede yaşıyorum, yaklaşık 1 yıl önce Samsun Engizde bir tanıdığımızdan aldığım bol miktarda çam fıstığı tohumundan iri ve düzgün olanları seçip bardaklara diktim. Oldukça yüksek oranda filizlenme sağladım. Fakat ta o zaman bu forumdan bilgi almıştım, bardakları güneşe koydum ve suyu kontrollü verdim. Şimdi epey büyüdüler ve onları 1 litrelik derin kaplara alıyorum, (kapları boş süt kartonları ve mobilya kaplamaya yarayan yapışkanlı kağıtlarla kendim yapıyorum). Bir arsa alıp bu fidanları oraya dikene kadar evde küçük bir korum var. İşte fotoğrafları:

Eklenen Resimler

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 14:24   #679
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2008
Maşallah hem fidanların sağlıklı hemde ahşap görünümlü kutuların çok güzel. ama kutuların uzun olması sulama için dezavantaj gibi gönünüyor....

mediacell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 16:14   #680
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Çamların kökleri boyuna uzuyor bu yüzden bence uzun kutular daha avantajlı.

Alonesmaug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 17:36   #681
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Süt kutuları doğada çözünebilir malzemeden imal ediliyor değil mi?

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 16:08   #682
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

tohumu olan arkadaslar banada gönderebilir mi acaba ?

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2010, 21:05   #683
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alonesmaug Mesajı Göster
Çamların kökleri boyuna uzuyor bu yüzden bence uzun kutular daha avantajlı.
Ben de zaten gittiğim fidanlıklarda böyle boyuna uzun poşetler kullanıldığını görmüştüm, o sebeple bu kutuları kullandım. Çam ağaçları zaten çok fazla su istemiyor bildiğim kadarıyla. Şu ana kadar haftada bir kez sulayarak geldim.

Süt kutularının doğada çözüldüğünü zannetmiyorum, iç kısımları su geçirmez aleminyumvari bir malzeme...

Eski 14-04-2010, 21:08   #684
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

İlkerr54 fidanların hep boyuna uzamış yanlara dal yapmamış, bunlara benzer fidanları daha öncede sık gördüm. Bendekiler erkenden yanlara dal yaptı. Bu iyi birşeymi bilmiyorum sebebi nedir onu da bilmiyorum. Tahminlerim şunlar:

Haftada bir kere abartısız sulama yaptım ve bol güneş alabilecekleri biryerde tuttum. Bir de diktiğim bardaklar saydam olduğu için kökleri ışık almış olabilir??

Bunlarndan olabilir diye düşünüyorum...

Eski 18-04-2010, 22:44   #685
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

ben o kadar fıdan dıktım sadece bır tanesı dal yaptı benım tahmınımde tepesı kırılan fıdan dal yapıyor

Eski 21-04-2010, 07:20   #686
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Merhabalar. Badembaba ya bende katılıyorum çamlar önce köklerini kazık kök gibi salarlar genellikle taşlara sarılırlar saksıya bir kat taş bir kat toprak doldurursanız daha iyi gelişme elde edersiniz fıstık çamları ilk çimlenmede ortasındaki göbeği büyürken ölüyorlar. Ya köklerini rahat uzatamıyorlar **** sarılacak bir yer bulamıyorlar olabildiğince uzun bir saksı olmasına dikkat edilmeli

Eski 02-05-2010, 15:54   #687
Yeni Üye

Arkadaşlar en büyüğünden bi saksı aldım dev bişey tam 74 litre çamımı diktim toprak olarak bahçe toprağıyla tofr karıştırdım koydum çok güzel oldu acaba yanlış mı yaptım torfla karıştırmakla 5 gün oldu toprak hala ıslak bu torf suyu tutuyo diyorlar suyu tutması iyi mi kötü mü acaba yani suyu tutuyo iyi güzel de ağaç suyu topraktan alamıyorsa ağaç için kötü değil mi birde ben bu saksıya ne kadar sıklıkla kaç litre su vermem gerekir acaba teşekkür ederim tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim

Birde arkadaşlar benim çamım 25 cm falan daha küçük gübreleme yapmalı mıyım ne gübresi önerirsiniz piyasada iğne yapraklı ağaçlar için satılan gübreler var onu kullansam faydasını görür müyüm

Eski 04-05-2010, 17:02   #688
Yeni Üye

Resim

İşte Sevgili Ağaçım Arkadaşlar

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2010, 17:06   #689
Yeni Üye

Ölüyo mu :(

Arkadaşlar Ağaçımın gövdesi böyle sarardı kurudu bi garip oldu saksısını değiştirince böyle oldu resimleri yüklüyorum lütfen yardım edin arkadaşlar

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2010, 19:40   #690
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 2
Fıstık çamları, belli boya geldiklerinde yan dallarının diplerindeki (ana gövdeye yakın olan) iğne yapraklarını kurutup dökerler kardeş. Bu durum normaldir. Fakat bu kuruma dalların en uçlarına kadar gitmemelidir. Eğer giderse **** gittiyse sorun var demektir. Böyle bir durum gözlemlersen yer değişikliği olayından fidanın etkilenmiş ve kuruyor demektir. Bu kurumanın nedeni de genelde yer değişikliği yaparken fidanın köklerinin toprağından ayrılarak hava almasıdır..

Eğer uçlara kadar gitmediyse telaşlanmaya gerek yok..

discovery35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024