agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2007, 16:03   #61
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Fotoğrafını koyarsanız arkadaşlar yardımcı olacaktır.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 22:56   #62
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Limon çamı diye piyasada satılan sarı yapraklı çam türü bilgekaan'ın söylediği gibi limoni servidir.

Daha detaylı bilgi veya resim yüklerseniz kastettiğiniz bitkiyi tanıma ihtimalimiz artar.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 20:55   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Cupressus goveniana : Limoni selvi. Elde oğuşturunca yapraklarınfdan limon kokusu gelir.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 22:13   #64
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2007
takıldınız serviye,

servi değil, resmini çekebilirsem göndericem.

discover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 22:31   #65
Ağaçsever

yahut benmi hayal gördüm eleman çam deyince çamamı benzettim ne, neyse perşembe bi bakayım gene

Eski 06-05-2007, 15:00   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2006
limoni servi diger iğne yapraklılar gibi türkiyenin her bölgesinde yetişmez.soguktan zarar görür genelde akdeniz ege bölgesinde süs bitkisi olarak kullanılır. en çokta akdeniz bölgemizde kullanılır.çekilleme yapılırken naftalin asetik asit kullanılırsa köklenmede + sonuçlar alına bilir.

gozlem2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 14:19   #67
Yeni Üye

abies_pinsapo25's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2007
Galeri: 7
selam öncelikle limon servi sivasta yetişirmi kışın -30 kadar düşüyo sıcaklık..?

abies_pinsapo25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 14:53   #68
Yeni Üye

abies_pinsapo25's Avatar

mine hanım herkes size soruyo demekki uzman sizsiniz.benim sorum şu limon sevi -30 sohuğa dayanabilirmi...?

Eski 11-05-2007, 00:37   #69
Ağaçsever

-18 e kadar yolu var ondan ötesini deneme bence. cupressus macrocarpa nın usda hardiness iklim zonu sınıflandırmasına göre dayanabileceği max soğukluk değeri bu.

Eski 11-05-2007, 13:40   #70
Yeni Üye

abies_pinsapo25's Avatar

teşekkürler discover peki bunu normal çiçek toprağıyla diktim sence bahçeye benim aldığım 5 senelik bi limon servi 1.5 metre buyunda yani buy toprak yeterlimi dicover..??

Eski 11-05-2007, 17:10   #71
Ağaçsever

anlayamadım ne demek istediğinin ama, sorduğun saksıdan çıkardığın bitkiyi toprağa ekmekse; saksıdan çıkmış haliyle kök toprağını çok dağıtıp bozmadıysan zaten genelde sorun çıkarmaz.

Eski 12-05-2007, 22:27   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2007
merhaba en uygun çelik alma zamanı,subat sonu ve mart ayı başıdır

ali yüksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2007, 22:30   #73
Yeni Üye

Talking ali yüksel

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Peki, zamanlama nasıl?
Yani en iyi sonuç için çelik alma zamanı.
Şimdiden teşekkürler.
merhaba iyi çalışmalar.en iyi çelik alma zamanı,şubat sonu ve mart ayı başıdır

Eski 12-05-2007, 22:57   #74
Yeni Üye

bende bu yöntemlere benzer uygulamalar yaptım tabi farklı taraflarıda var fakat çoğu olmadı bazılarının diplerinde şişmeler olmuş fazla bilgim yok çünkü ilk defa denedim iletişim sağlarsak sevinirim

Eski 22-05-2007, 13:52   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2007
bahçemize ekilen 21 limon serviden 10 tanesi kurumaya başladı ne yapacagımı şaşırdım neden oldugu hakkında bir fikri olan var mı bahçemize önce limon serviler dikildi sonra çimleme yapıldı çim sabah akşam sulandı bu sulama esnasında onlarda bu sulamadan etkilenmiş olabilir mi dikilen limon serviler 1.5 m boyunda bakımı sulaması hakkında ayrıntılı bilgi verebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler 10 limon serviyi kurtarmamız mümkün mü

2827 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 19:01   #76
Yeni Üye

14 Nisan 2007 De Dikildi Plastik Saksida Geldi Bahçivan Tarafindan Dikildi

Eski 23-05-2007, 10:14   #77
saim ergin
Guest

lımon servi için şu hususları söylemek ihtiyacı duydum 1 son seneler cok fazla üretim var fidan fiatları cok düştü 2 yaşından itıbaren yazın suyunu ihmal etmeye gelmiyor en ufak bir susuzlukta dallarda sararma başlıyor 3 kar yağan bölgelere dikmek cok tehlikeli yağan kar fidanı belinden kırıyor resim cekmeği henüz beceremedim ilerde resimlerle izah edeceğim hepinize iyi günler

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 11:43   #78
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Benim görüşüme göre, (başka düşüncesi olanlar olabilir.)

Yeriniz İzmir civarında ise Nisan ayı biraz geç olabilir.
(Ancak bir başka fikir de var, aşağıda belirttim * .)

Plastik saksı olması iyi ancak dikim yapılırken köklerin dağıtılmaması gerekiyor. Yani köklerin mümkün olduğunca saksıdaki toprakla birlikte adeta kalıp gibi doğrudan çukura yerleştirilmesi gerekiyor.
Dağılmaması için dikimden önce toprağın uygun nemde olması ayrıca bitkiyi saksıdan çekerek çıkarmak yerine kalıbı bozmadan bir falçata ya da benzeri keskin bir aletle saksıyı kesmek ve olduğu gibi yerleştirmek daha uygun diye düşünüyorum.

Çukurun ölçüleri uygun muydu?
Ayrıca çukurun içine dikim sırasında çok fazla gübre konmuş olabilir.

(*) Geçen yıl Ocak ayı içinde bahçemdeki limon servileri bulundukları yerden başka bir yere naklettim, bir çoğu kurudu. Oysa daha önce bir çok bitki ve ağacın bu şekilde yerini değiştirmiştim.
Bunu sorduğum Adapazarı ndaki bir ziraatçi, limon servinin diğerlerinin aksine, daha ileri tarihlerde dikilmesi veya nakledilmesinden daha iyi sonuç alındığını söyledi. Doğru mu bilmiyorum.
Bilgileriniz için çok teşekkürler .Bahçıvan tarafından dikildigi için dikim hatası olabilecegini hiç düşünmedim.NİSAN ayında dikilemeyecegini fidanları aldıgımız peyzaj mimarı arkadaşım söylerdi diye düşünüyorum.Biz sulama aralıklarını iyi ayarlayamadık mı acaba hiç bir yerde nasıl sulanacagı hakkında bir bilgi bulamadım çok su ister mi hiç mi sulamamalıyız bu konuda bilgi verirseniz çok sevinecegim.

Eski 26-05-2007, 23:54   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 2827 Mesajı Göster
Bilgileriniz için çok teşekkürler .Bahçıvan tarafından dikildigi için dikim hatası olabilecegini hiç düşünmedim.NİSAN ayında dikilemeyecegini fidanları aldıgımız peyzaj mimarı arkadaşım söylerdi diye düşünüyorum.Biz sulama aralıklarını iyi ayarlayamadık mı acaba hiç bir yerde nasıl sulanacagı hakkında bir bilgi bulamadım çok su ister mi hiç mi sulamamalıyız bu konuda bilgi verirseniz çok sevinecegim.
Merhabalar!

Gerçekten bir çok arkadaşımız faydalanabileceğimiz bilgiler aktarmışlar teşekkürler. Konunun uzmanı değilim ancak bildiğim kadarı ile bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istedim. Tüplü yani poşet veya saksıda (0) dan yetiştirilen bitkilerimiz hatasız dikim yapılmak kaydı ile toprakla buluşma dönemlerinde iyi bir bakımla her mevsim ekilip kap değişikliği yapılabilirler. Tabii bundan şunu anlamayalım bölgesel veya iklimsel farklılıklar çok önemsiz. Onlar işin en önemli kısmı bence. Her şey uygun bile olsa yapılacak küçük bir hata bitkinin gelişiminin istenilen düzeyde olmasını engeller. Çoğu zaman bitki ya kaybedilir veya yerine yenisi ekilmek zorunda kalınır emek ve zamanda cabası.
Genelde yaptığımız hatalar.(Çukur derinliği,eğri dikim, iyi sıkıştırmama,gereğinden fazla gübre ve can suyu ihmali) Bunlardan birisindeki özensizliğin sonucu malesef hayallerimizin yıkılması ve bizim kendimizi kötü hissetmemizdir.

Limon selvi suyu sever makası çok seven bir bitkidir. Ancak benim önerim yaz aylarında havanın durumuna göre ve topağın nemini kontrol etmek kaydıyla 3-4
günü geçmeden sulanmasıdır.

Selamlar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 01:06   #80
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi discover Mesajı Göster
yahut benmi hayal gördüm eleman çam deyince çamamı benzettim ne, neyse perşembe bi bakayım gene
Merhabalar !

Umarım cevabınızı bulmuşsunuzdur. Doğrusu hayal görmekte hatta HAYAL KAHVESİNE uğramakta bazen çok işe yarıyor.
Kedimden biliyorum. Bir ağaç sever olarak yardıma hazırım.

Selamlar!

Eski 27-05-2007, 22:59   #81
Ağaçsever

sağol cemal ,
cupressus macrocarpa gold crest imiş. limon çamı dediler uzaktan bakınca bende çama benzettim. Meğer serviymiş.

Eski 28-05-2007, 21:10   #82
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Cupressus macrocarpa "Goldcrest" - Limoni servi veya Altuni servi Monteri servisinin (Cupressus macrocarpa) bir kültivarıdır.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 03:02   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2006
limon selvi tohumları bulabilirmiyiz ve ekim zamanı nedir?

swordfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 10:52   #84
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi swordfish Mesajı Göster
limon selvi tohumları bulabilirmiyiz ve ekim zamanı nedir?
Günaydın!

Tohumdan üretimi varmıdır bende merak ettim doğrusu. Ancak çelikten üretimimiz var. Ayrıca mezarlık servisine aşı yapıldığını gördüm. Sanırım bu yöntemle gelişim biraz daha çabuk ve güçlü oluyor.

İyi çalışmalar kolay gelsin.

Eski 01-06-2007, 10:58   #85
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi Mesajı Göster
Cupressus macrocarpa "Goldcrest" - Limoni servi veya Altuni servi Monteri servisinin (Cupressus macrocarpa) bir kültivarıdır.
Sağolun hocam.

Şu "kültivarıdır" kelimesinin anlamını biraz açarsanız sevinirim

Saygıyla.

Eski 02-06-2007, 00:38   #86
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Bir monteri servisi ormanı düşünün sayısının 1000 adet kadar, şöyle genel özelliklerine bakınca iğne yaprakların yeşil, kozalakların büyük olduğunu görüyoruz. Yani hepsinin genel karakterleri birbirin aynı, ancak 1000 adet fidan içerisinde 1 veya 2 tanesi sarı yapraklı, limon kokulu olsun (limoni servi) yani ana türden tamamen farklı işte bu kültivardır. Monteri servisinin değişime uğramış bir çeşitidir, Bu olay doğada milyonda bir gerçekleşir. Doğada veya fidanlıklarda kendiliğinde ortaya çıkabileceği gibi insan eliyle x veya gama ışınları yardımıyla bunun dışında genetik müdahalerle değişik formda kültivarlar elde edilebilir.

Eski 02-06-2007, 00:42   #87
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Limoni serviler tohum üretmezler, ben Ağustos ve Eylül aylarında almış olduğum yumuşak çeliklerle çok sayıda fidan elde etmeyi başardım. Çok çabuk kökleniyorlar.

Eski 07-06-2007, 17:55   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi Mesajı Göster
Limoni serviler tohum üretmezler, ben Ağustos ve Eylül aylarında almış olduğum yumuşak çeliklerle çok sayıda fidan elde etmeyi başardım. Çok çabuk kökleniyorlar.
Teşekkürler Ormanbotaniği.

Eski 18-06-2007, 10:03   #89
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Arkadaşlar Malina'nın uyarısının farkında değilsiniz sanırım. Yazışmalarımız da gereksiz yere alıntı yapmamamızı ya da alıntı yapacaksak yazının tamamını değil de, bizi etkileyen kısmını almamızı istiyor. Lütfen bu konuya gerekli hassasiyeti gösterelim. Tüm yazılarımız da alıntı yapmamıza gerek yok. Üstelik forum da konuyu yanıtla butonu var, onu da kullanarak cevap yazabiliriz. Yazdıklarım bu başlıkla alakasız fakat sadece bilgilendirmek istedim. Teşekkürler.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 14:19   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2007
merhaba bizim şirketin içinde ve dışındaki limon selvi ağaçları var.2 haftadır kuruyor nedenleri nelerdir?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.sanırım örevlilerd anlamıyor.bildilendirirseni< sevinirim

maviyeşil1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024