agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2008, 15:05   #121
Ağaçsever

canofer's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
teşekkürler göknar peki kışın herhangi bir sorun oluyormu?

canofer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 15:47   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Ben Denizli de oturuyorum.Kışın - 10 a kadar bir şey olmadı.Sadece üstten kızıllaştı.Baharda yeniden coştu.Bahçemde 30 kadar limoni servi var.Çok güzel bir bitki.Baharda kabuklu bir parazit musallat oluyor onuda iyi gözlemleyip ilaçlamak gerekiyor.Ağaçlara karınca çıkmaya başladıysa genelde parazit mutlaka oluyor.Karıncaları takip edince parazitlere ulaşıyorum sonrada ilaçlıyorum.Bizim burada bir satıcı var hergün el arabası ile mevsimine göre o anda en güzel hangi bitki varsa onları el arabasına koyup tutturabildiği fiyata satıyor.Güzelce budanmış saksıda limoni serviler satıyor.İnsanlarda hoşuna gittiği için basıp parayı alıyor yazıhanesine, bürosuna koyuyor.Sonuç hüsran.Kapalı yerde kalmış limoni servi kurumaya başlıyor ve ölüyor.

Göknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 17:18   #123
Ağaçsever

canofer's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Bende bugün tavsiyeniz üzerine benimkini dışarı çıkardım

canofer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 12:32   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
sn.Göknar

Bende bahçeme bu sene limoni servi diktim. Ancak görüntü olarak bozuluyorlar gibi geldi.
Size birkaç soru sormak istiyorum.
a-Haftada kaç kere sulama yapıyorsunuz?
b-Herhangi bir gübre veya ilaç veriyormusunuz?
Teşekkürler

kızılhisar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 17:56   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2008
azot fosfor potasyum 20-20-20 verdim acaba faydası olurmu?

sadeniz2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 12:04   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Diktiğim limoni servilerde, ana gövdeden uçlara doğru, kahverengileşerek kurumalar başladı. Sebebi hakkında bilgi verebilirmisiniz.

kızılhisar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 04:27   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2008
Öncelikle herkese merhaba İsmim irem...Bu siteyi bulduguma cok sevindim,harika bilgiler var.

Ben yaklasık 1 ay önce çam agacı diye limon selvi almısım neyse sorun degil,onu da cok sevdim,balkonumda bakıyorum,2 gunde bir su veriyorum.Ama alt dalları kurumaya basladı,sanırım budamam gerekiyor,kuruyan dalları kessem olurmu?

Hiç bir tecrübem yok ancak,bahceli bir ev almayı bekliyemedim ve balkonuma bir sürü bitki aldım Limon selvimin ölmesini istemiyorum....

Tesekkurler

leelou Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 03:27   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2008
birde kafam karıstı,bazı yerlerde sık sulayın yazıyor bazı yerlerde sık su vermeyin yazıyor

leelou Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 11:26   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leelou Mesajı Göster
birde kafam karıstı,bazı yerlerde sık sulayın yazıyor bazı yerlerde sık su vermeyin yazıyor
Merhabalar İrem Hanım!

Umarım cevap yazmaya geç kalmamışızdır. Bir bitkiyi kaybettikten sonraki hüznü bilenlerdenim. Mesajınızdan anladığım kadarı ile sizde doğa aşığısınız. Limon selvi bir çam türüdür. İklime ve bulundukları yerin konumuna göre su isterler. Alt dallara gelince tamamen kurudularsa makasla alabilirsiniz. Ancak kurumadılarsa sadece kuruyan yerlerini alın derim. 117 nolu mesajı dikkatli bir şekilde okursanız size yardımcı olacaktır.

Saygıyla kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 22:54   #130
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Limoni Servi bir çam değil servi türüdür ve suyu ve doğrudan güneş ışığını seven bir ağaçtır...Saksı için uygun bir tür olduğunu düşünmüyorum çünkü toprak sıcaklığına çok çabuk reaksiyon gösteren bir tür ve bundan dolayı bahçede yetştirilmesi onun için daha uygundur.Heybetli, geniş ve gösterişli bi limoni servi için uygun sulama ve gübreleme programı ile bahçede yetiştirilmesiyle harika sonuçlar alabilirsiniz...Bıçağa gelen bir ağaçtır istediğiniz formu rahatlıkla verebilirsiniz fakat onun doğal şekli de inanılmaz zarif ve gösterişlidir.Yüzeysel budama yapıldıktan sonra ağacın dış yüzeyi olağanüstü gürleşirken iç tarafları ışık alamadığından dolayı kuruma yapar bundan dolayı açıkçası çok da tavsiye etmiyorum yüzeysel budamayı...Sevgilerimle...

lordofstorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 14:11   #131
Yeni Üye

keops1981's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
limon servi benim de favori ibreli bitkilerim arasındadır ama malesef ankara şartlarında kuruma riski yüksek.işin enterasan tarafı benden limon servi isteyen müşterilerime almayın riske etmeyin paranızı dediğim halde para düşkünü diğer işletmelerin gönül rahatlığıyla onlarca satması.ne mi oldu dikilen limon serviler? daha kışa girmeden fireler başladı.yazık! para kazanmak tamam da biraz da bitkisel materyali tanımayanlara da destek olmak aldatmamak gerek.
sevgilerle..

keops1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 18:07   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Sevgili arkadaşlarım
BUndan 6 yıl önce 25 tane limonu selvi diktim yanyana. 5. yılında 3 metre oldular ama aradan 3 tanesi kurumaya başladı. Ziraat mühendisinden yardım aldım basna önerdiği ilaçla yıkar gibi ilaçladım. Bana söylediği mantar g,ibi birşey olduğu bunların gövdedeki kabuğun altına girerek öz suyu emdiği bunu neticesindede gövdeden dışa doğru kuruma olduğuydu. ama kuruma durmadı ve kurudu 3 tanesi. Şimdi diğerlerindede aynı sorun var içeriden dışa doğru ama yavaş ilerliyor. BU AĞAÇLARIN GÖZÜMÜN ÖNÜNDE KURUMASI BENİ KAHREDİYOR. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim. İlginize şimdiden çok teşekkürler. sevgilerimle

YSELCUK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 20:24   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
Dün limoni çamın üzerindeki kozalakların içinden tohumlarını bilinçsiz olarak çıkardım 100 adet kadar topladım. tohumları mevsiminde mi aldım, baharda ektiğimde çimlenir mi ? diye soru işareti var kafamda... Yardımcı olursanız sevinirim.

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 20:56   #134
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-07-2008
İyi akşamlar Ayax ,

Eğer topladığınız kozalakların içindeki tohumları kestiğinizde içi boş değilse embiriyo varsa ekebilirsiniz..
Üretimde şunu göze alırsanız faydası olacaktır: tohumu yaşlı bitkiden ,çeliği genç bitkiden almak tercih edilmelidir.Eğer üzerinde hala kozalak varsa yaz sonunu beklemek daha uygun olacaktır...

fiona Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 13:44   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2007
limon servilerde toprak yapısı önemlidir.Toprak kumlu ise suyu hemen aşağı indirecek killi ise suyu üstte tutacaktır her ikiside bitkiler için iyi değildir.Bitkiye su ihtiyacı devamlı sağlıyabilmek için toprağına mutlaka humik asit ilave edin.Humik asitler kumlu toprakları ve killi toprakları su tutabilir hale getirirler.Benim tavsiyem budur.Humik asitler tamamen doğadan elde edilen organik asitlerdir yani humustur.ziraatçilerde sıvı toprak düzenleyici olarak satılırlar.toprağınızı koyu renge çevirirler.siyah renkli sıvılardır.ambalajındaki ölçülere uyarak suyla karıştırarak tatbik edin.

özgurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 13:48   #136
Yeni Üye

Humik asit
Tarımsal kullanım için hümik asitli gübreler leonardite cevherinin madenden alınması ve 'ekstraksiyon işlemi yapılması ile elde edilmektedir. Ortaya çıkan ürün ise bünyesinde cevherden gelen küçük miktarda mineral madde bulunduran önemli miktarda organik maddedir. Hümik asitli gübreler (humat konsantrasyonları) geleneksel organik madde kaynaklarının yerine kullanılması ile uzun periyotta bir çok avantajlar sağlamaktadır. Hümik asitli gübreler doku besin dengesi, besinin bitki organlarına transferi, üst aksam ve kök gelişimi, ürün verimi ve kalitesi için dikkate değer etkiler elde etmektedirler. Özellikle hümik asit içeren bu tür gübreler organik maddece fakir topraklarda daha etkilidir. Hümik asitlerin verildiği bitkilerin karakterleri özellikle kumlu topraklarda kök gelişimi açısından diğerleri ile kıyaslandığında çok büyük farklılıklar göstermektedir. Özellikle hümik asitli gübrelerin toprağa verilmesi ile ileri bitki gelişimi ve toprak verimliliği sağlandığı anlaşılmıştır.

HUM-AS-19
Kök oluşumunu ve gelişimini hızlandırır.
Bitki büyümesini ve gelişmesini kuvvetlendirir.
Çiçeklenmeyi ve meyve tutumunu artırır.
Tohuma uygulandığında çimlenmeyi hızlandırır.
Ürün miktar ve kalitesini artırır.
Topraktaki tuz birikimini önler.

BİTKİLER UYGULAMA ZAMANI TOPRAK'TAN DEKARA YAPRAKTAN 100 LT SUYA
Buğday, Mısır, Ayçiçeği, Çeltik vb. Kardeşlenme öncesi sapa kalkmada 2 kez 1 - 1.5 Lt 200 - 300 cc
Elma, Armut, Kiraz, Şeftali, Kayısı, Bağ vb. Çiçek öncesi hasata kadar 3-4 kez 1.5 - 2 Lt 200 - 300 cc
Zeytin, Fındık, Narenciye vb. Çiçek öncesi hasata kadar 3-4 kez 1.5 - 2 Lt 200 - 300 cc
Domates, Biber, Marul, Patlıcan, Hıyar, Kabak, Fasulye, Bezelye Çiçek öncesi hasata kadar 3-4 kez 2 Lt 200 - 300 cc
Kavun, Karpuz vb Ekimden önce toprağa kol atmaya başladığında ise yapraktan verilir 2 Lt 200 - 300 cc
Seralar, Süs Bitkileri vb.

Eski 02-08-2008, 13:52   #137
Yeni Üye

Aralarının mesafesine dikkat limon servi aralığı en az1 metre olmalıdır

Eski 03-08-2008, 08:54   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fiona Mesajı Göster
İyi akşamlar Ayax ,

Eğer topladığınız kozalakların içindeki tohumları kestiğinizde içi boş değilse embiriyo varsa ekebilirsiniz..
Üretimde şunu göze alırsanız faydası olacaktır: tohumu yaşlı bitkiden ,çeliği genç bitkiden almak tercih edilmelidir.Eğer üzerinde hala kozalak varsa yaz sonunu beklemek daha uygun olacaktır...
teşekkür ederim fıona...

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 13:55   #139
Yeni Üye

MAKALELER - HUMİK MADDELER - II
Hümik Maddelerin Kumlu Topraklarda Nasıl Bir Faydası Vardır?

Tüm kumlu toprakların çok aralıklı bir yapısı vardır. Aralıklı yapı ve kolay drenaj besinlerin toprak içinde aşağı doğru ilerlemesini sağlar. Bu üretici için ekonomik kayıplara neden olur. Verimli topraklar organik madde miktarı bakımından zengindir. Organik maddeler yani humatlar toprağın besin maddelerini tutmasını ve bitkinin bunlardan daha rahat faydalanmasını sağlar. Humat moleküllerinin etrafı negatif yüklüdür ve uygulanan gübrelerdeki besin maddelerini tutar. Toprak organik maddesi, olan humik maddeler aynı zamanda su tutumunu da sağlar (Şekil 4).

Şekil 4. Hümik Maddelerin Katyon Değişim Kapasitesi İle Besin Maddelerini Tutması

Hümik Maddelerin Killi Topraklarda Nasıl Bir Faydası Vardır?

Hümik maddeler sıkı yapıya sahip, su geçirmeyen, ağır ve killi topraklar için çok faydalıdır. Bu tipteki topraklar soğuk ve nemli hava koşullarında suyu tutar, sıcak havalarda ise büzülür ve küçülürler. Her iki koşulda bitki gelişimi için uygun değildir (Şekil 5).

Şekil 5. Ağır Ve Killi Toprak Yapısı

Toprak kurumaya başladığı zaman su molekülleri kil parçalarının arasından uzaklaşır. Suyun bu hareketi kil parçalarının bir birlerine çok yaklaşmasına, hacimlerinin küçülmesine ve yüzeyde çatlamalara neden olur. Yüzeyde görülen çatlamalar organik madde eksikliği olan killi toprakların ortak özelliğidir.

Bu tip topraklara hümik madde eklenmesi toprak yapısını iyileştirmektedir. Hümik asit kil parçalarının arasına girerek kuru ve sıcak havalarda sıkı bir şekilde birleşmelerini ve yapışmalarını engellemektedirler. Büyük hümik asit molekülleri kil parçalarını ayrı ayrı tutabilmekte ve bunun sonucunda su ve besin maddeleri kolaylıkla bu alanlara yerleşebilmektedir. Şekil 6’da hümik maddelerin killi toprakların yapısını nasıl iyileştirdiği ve gevşettiği görülmektedir.

Şekil 6. Killi Toprakların Hümik Maddeler ile yapısının iyileştirilmesi

Hümik Asitler Hakkındaki Diğer Önemli Bilgiler

Aşağıda hümik asitlerin başlıca faydalarına ve bazı araştırma sonuçlarına değinilmiştir;
Hümik maddeler bir çok elementin bitki tarafından kolay alınabilir forma dönüşmesini sağlar. DeKock, (1955) tarafından hümik asitlerin demiri alınabilir forma dönüştürmesinin bitkileri klorozdan koruyan bir etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Ayrıca topraktaki demir kompleksinin bitkilerce alınabilecek hale gelmesini ve yapraklarda klorofil oluşumuna da yardımcı olduğunu bildirmiştir.

Hümik maddelerin hücre büyümesine ve bölünmesine olan etkisini gösteren birçok rapor bulmak mümkündür. Ayrıca hümik asitlerin tohumların çimlenme kalitesini ve bitkinin vitamin içeriğini arttırdığı kanıtlanmıştır.

Ilieske, hümik asit ve türevlerinin bitki zar geçirgenliğini arttırdığını ve bunun besin maddelerinin alınımını teşvik ettiğini bildirmiştir. Bir çok araştırmacıya göre hümik asitler çeşitli mikroorganizmaların gelişimini olumlu etkilemekte ve çoğalmaları üzerine uyarıcı etki yapmaktadır. Ayrıca bitkilerin hastalık ve zararlılara karşı direncini arttırmaktadır.

Ayçiçeği yapraklarında NH4 ve NO3 alınımı ile ilgili yapılan araştırmalar hümik asit oranının toplam azot içeriğini ve oranını arttırdığını göstermiştir. Hümik asit çok hassas bir ajan gibi çalışmakta, zar geçirgenliğini arttırmakta, hücre bölünmesini hızlandırmakta, kök sisteminde daha iyi bir gelişme göstermekte ve sonuçta kuru madde miktarını arttırmaktadır.

Hümik asitler yüksek katyon değişim kapasitesine sahiptirler. Hümik asitler Kalsiyum (Ca), Demir (Fe), Magnezyum (Mg) ve Alüminyum (Al) gibi minerallerin topraktaki fosfor ile reaksiyona girmesini azaltır ve bitkilerce alınabilecek hale getirerek serbest bırakır. Bu özellik mineral gübrelerin verimliliğini arttırır.

Kaliforniya’da domates tarlalarında yapılan bir denemede inorganik gübre uygulamasına ek olarak yapılan hümik asit uygulaması ile % 22 oranında bir verim artışı olduğu saptanmıştır.

Bir başka kaynağa göre, hümik asit uygulanan seralardan elde edilen domatesler daha koyu kırmızı renkte olduğu, sadece NPK gübre kullanılan seralardan elde edilenler açık kırmızı olduğu belirtilmiştir.

Grand Forks' da yapılan testlerde, toprağa humat (leonardit) uygulanması sonucu patates üretiminde verimin % 28 arttığı tespit edilmiştir. Tütün tarlalarında yapılan test sonuçları hümik asidin gübre ile birlikte kullanılmasının tütün veriminde ve büyüme hızında önemli artışlar sağladığını göstermiştir. Ayrıca, büyüyen tütün yaprakları daha geniş, daha yeşil ve daha güçlü olmuştur.

Kaliforniya Üniversitesi Toprak bölümünde inorganik gübrelere eklenen hümik asit ile yapılan bir araştırmada bir yıllık narenciye fidelerinde % 20-25 aynı topraktaki ikinci üründe ise % 100 ve daha fazla gelişme olduğu görülmüştür. Ayrıca bu denemede hümik asit uygulanan ürünlerin daha uzun süre koyu yeşil kaldıkları belirtilmiştir.

Brownell (1987) tarla bitkilerinde leonardit kaynaklı iki ekstrat ile denemeler yapmış ve pamukta verimin ortalama % 11.2 arttığını belirtmiştir. Yapılan bazı çalışmalar hümik asit uygulanan meyve ve sebzelerin raf ömrünün uzadığını çilek ve domateste ise şeker içeriğini arttırdığını göstermiştir.

Toprak yapısının iyileşmesini sağlayan hümik asitler hafif, kumlu topraklarda yüksek besin ve su kaybını önlerler. Yoğun ve ağır topraklarda, toprağı havalandırırlar, bitkiler için gerekli miktarda suyun toprak tarafından tutulmasını sağlar ve toprağın işlenmesini kolaylaştırırlar. Ayrıca toprağın pH değerini düzenlerler.

Uygulanan pestisitler ile hümik maddeler arasında karmaşık bir reaksiyon olmaktadır. Hümik maddeler kumlu ve organik maddece fakir olan topraklardan pestisitlerin uzaklaştırılmasında çok etkili olabilir. Diğer bir etkisi ise pestisitlerin hümik maddelerce hareketinin sağlanmasıdır. Çünkü bazı bileşik grupları humatlar ile bitki tarafında alınabilen kompleksler oluşturur.

Sonuç: Yıllardan beri inorganik gübre uygulamaları ile tarımsal alanlarda verim artışı sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak bu gübrelerin etkili olabilmesi için toprakta organik maddeye ihtiyaç olduğu uzun süre gözden kaçırılmıştır. Bugün gübre ihtiyacındaki artış sonucu çiftçiler daha önce hiç rastlamadıkları ekonomik ve ekolojik koşullar ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak geleceği gören üreticiler kullanacakları inorganik gübrelerin daha ekolojik olmasına ve gider-gelir dengesine dikkat etmeye başlamışlardır. Uygulanan gübrenin tamamı bitkiler tarafından aldındığı zaman;

- daha az gübre gideri olacağı,
- toprakta verimin artacağı,
- doğal bir denge oluşacağı
- ve çevre kirliliği için endişelenmeye gerek kalmayacağı açık bir gerçektir.

Modern tarımda organik madde sorununun en ekonomik ve hızlı çözüm yollarından biri toprağa veya bitkiye doğrudan hümik asit uygulanmasıdır. Hümik asitler toprakta uzun süre kalmakta ve zaman içinde yavaş yavaş parçalanmaktadırlar. Hümik asit uygulaması ile toprağın havalanması ve su tutması, toprak mikroorganizmalarının gelişimi ve çoğalması sağlanmakta, bitkilerin stres koşullarına, hastalık ve zararlılara dayanıklılığı arttırılmaktadır. Bu gün hümik asitler bir çok bilim adamı ve ziraat mühendisi tarafından toprak verimini arttırmada ve sağlıklı bitki yetiştirmede en önemli madde olarak kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar ile hümik asitlerin sayısız faydaları her geçen gün bir kez daha anlaşılmakta ve tabiat ananın sunduğu bu gizemli hediye daha fazla değer kazanmaktadır. Şu an bir çok firma hümik asit içeren farklı ürünleri tüketicilerin kullanımına sunmaktadır. Bunlardan beklenen faydanın sağlanması için özellikle yüksek katyon değişim kapasitesine sahip olan Leonardit kaynaklı doğa dostu hümik asitler seçilmelidir.

KAYNAKLAR

Burdick, E. M., 1965. “Commercial Humates for Agriculture and the Fertilizer Industry”. Economic Botany, Vol. 19, No:2:152-156.

Freeman, P. G., 1969. “The use of Lignite products as plant growth stimulants. Technology and use of Lignite”, IC Bureau of Mines Information Circular, 8471:150-153: 160:162:164.

Senn, T. L. And Kingman, A. R., 1973. “A review of Humus and Humic Acids.” Clemson University, Dept of Horticulture, Research Series No. 145, March.

Jakson, R. William, 1997. “Dynamic growing with humic acids for master gardeners.” Master Gardeners International Conference July 15-19, 1997.

Chen, Y., and Aviad, T., “Hümik maddelerin bitki büyümesine olan etkileri”, Toprak ve Su bilimleri, Jerusalem Hebrew Üniv., Rehovot, Israil.

Pılanalı, N., Kaplan, M. Ve Karkacer, M., 2001. “Farklı formlarda hümik asit uygulamalarında çileğin meyve şekeri ile toprağın bitki besin kapsamları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi”, MKU Zir. Fak. Derg. 6 (1-2): 13-21, 2001

“Hümik asit ve Kaynakları”, www.izotar.com

“Humus: Still a Mystery?”, “What are Humic Acids and Their Sources?”, www.humintech.com (Makalede geçen bazı resimler Hümintech GmbH web sayfasından alınmıştır)

“Milestones in Agriculture, The Power of One Mistake”, www.nutri-tech.com.au.

Obreza, T. A., Webb, R. G. and Biggs, R. H.,” Humates And Humic Acid”, www.livearth.com

Yüksel, Y., Tarım Bakanlığı, “Sürdürülebilir ve Organik Tarımda Hümik Maddeleri”, yayınlanmamış seminer notları.

“Humate Benefits Heavy Clay Soils”, “Humate Benefits Sandy Soils”, www.australianhumates.com.

Derleyen: Canan ÇELİK, Zir. Yük. Müh., İZOTAR A.Ş.
Hasad Dergisi, Mayıs, 2003

Başa Dön

Eski 23-09-2008, 00:40   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2008
limon servi hakkında

Merhabalar,
Dün mavi servi ve sedir ağaçlarımın olduğu bahçeye limon servi diktim. Boyu yaklaşık 50 cm civarında. Saksıdan çıkarıp kendi toğrağıyla diktim fakat sanki tutmayacak gibime geliyor. Bulunduğum yer karasal iklim (ankara). Can suyu vermedim çünkü 2 gündür Ankara' da nerdeyse aralıksız yağmur yağıyor. Daha fazla bilgi gerekirmi bilmiyorum ama çok merak ediyorum sonunu. Merakım tutup tutmayacağıdır. Tutarsa Ankara iklimine dayanıklı bir türmüdür. Buna benzer kuşkularım var. Detaylı bilgi verirseniz sevinirim... Saygılar

doguguney Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 09:43   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
DoğuGüney Merhabalar!

Önce tanıtım sayfamızda kendinizi tanıtmanızı hepinizden rica ediyorum. Konudan bilgisi olan arkadaşlarımız böylece cevap vereceklerdir.

Ankaranın ikliminde Limon selvi olmaz diye bir şey yok. Rüzgar almayan güney kuytuysa yeriniz neden olmasın. Kendimden örnek vereyim 850 rakımda tokatta benim köyümde oldu. Yağmur yağdı ise tekrar sulama yapmayın. Ancak zaman zaman uğrayıp diplerini çiyneyin tabii çamur haliyle değil. Umarım başarılı olursunuz. Diğer ağaçlarınızın rüzgarı tam kestiği yerleri tercih etmişsinizdir umarım. Yoksa yanlarına birer kazık ile güçlendirinki dipten oynamasınlar. Bir üretici olarak benim söyleyeceklerim bunlar.

İyi çalışmalar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 16:32   #142
Yeni Üye

unutulmaz37's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
bizim işyerinin önünde saksı içerisinde yaklaşık 2 metre boyunda ve üzerinde aynı resimdeki gibi kozalakları vardı yazın şimdi ise kozalaklar iyice kurumuş ve açılmış durumda sabah bir plastik bardak içerisine kozalakların içinden bir miktar tohum çıkardım acaba bahsettiğiniz tohumlar bunlarmı bunlardan limon servi yetiştirmek mümkünmü mümkünse nasıl çimlendiriliyor bilgisi olan varmı ???
http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=19027

unutulmaz37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 18:19   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Bu resimdeki mazı. Ben hiç kozalak yapan bir altuni servi görmedim.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 21:34   #144
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
Ucunu kesmedim ama kırıldı...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Merhabalar!

Limon selvi konusunda müsade ederseniz bir iki şey ilave etme gereği duydum. Limon selvi makasla arası iyi olan bir bitkidir. Hangi şekli verecekseniz ona göre budamak gerekir arkadaşlardan birisi bahsetmiş o bir sanat. Budama için özel bir makasa gerek yoktur. Normal budama makası işinizi görür. Hatta fidan küçükken normal kağıt makası ile uçlardan almak kaydıyla yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken konu tepeyi kesmemektir. Şayet kestinizse lider seçmeniz gerekir. Yoksa fidanınız alta doğru dolacak ve genişleyecektir.Ben öyle severim diyorsanız o başka. Toprağını kurutmamak gerekir. Yazları 2-3 günde bir saksıdaki bitkileriniz su isteyecektir. Tarladaki durumu doğrusu gözlemliyorum pek farklı değil.
Şimdi gelelim arkadaşlardan birisinin bitkilerinin kuruma sebebine, Bitkinin kapla birlikte (saksı, teneke vs) dikilmesini doğru bulmadığımı yazacağım, çünkü o bir canlı ve köklerin mutlaka toprakla buluşması gerekiyor. Dolayısıyla kap bunlara engel. Çıkarıp şekline göre bir kap boyunda bir çukura dikmek en güzeli diye bilirim. Koyun gübresinin mutlaka iyi yanmış olması gerekir. Yoksa bitkiye zarar verebilir. Yani kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi bir şey. Azotlu gübreyi sever ancak fazlası kesin zarar.

HASSAMON arkadaşımız bir güzel açıklamış sağolsun. Ponza taşı tedarik edip hazırlayacağınız harca karıştırırsanız su tutma işini çözmüş olursunuz. Formda saksı harcının nasıl hazırlanacağı ile ilgili bir sayfa hatırlıyorum. Sanırım Mine hanımın sayfası.

Not: Yukarıdaki yazılanlar tamamen benim kendi küçük tecrübelerimin ürünüdür. Farklı uygulama yapan arkadaşlarımız olabilir. Umarım faydalı olmuşumdur.

Saygıyla.

Merhaba,

Ucu taşıma esnasında kırılan limoni servim konusunda ne önerirsiniz? Lider seçmeniz gerekir demişsiniz? Bu ne demek? Teşekkürler,

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 21:37   #145
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Merhaba tekrar,

Sitemizin duvar diplerine 60 adet kadar limoni servi diktik. Boyları bir kısmının 60 cm civarında bir kısmı ise biraz büyük aldık. Ön taraftakileri biraz büyük aldık. Onlarda yaklaşık 1.20 m civarında. Acaba 1 sene içerisinde ne kadar boy atarlar. 2 sene sonunda 3 metreye ulaşırlar mı?

Teşekkürler,

Eski 13-01-2009, 22:14   #146
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

İşte 2,5 ay önce diktiğimiz serviler.

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2009, 19:22   #147
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Belki?...Ama zor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nerkinozturk Mesajı Göster
Merhaba tekrar,

Sitemizin duvar diplerine 60 adet kadar limoni servi diktik. Boyları bir kısmının 60 cm civarında bir kısmı ise biraz büyük aldık. Ön taraftakileri biraz büyük aldık. Onlarda yaklaşık 1.20 m civarında. Acaba 1 sene içerisinde ne kadar boy atarlar. 2 sene sonunda 3 metreye ulaşırlar mı?

Teşekkürler,
Sayın nerkinozturk;
Kıyaslama yapabilesiniz diye yazıyorum. 2008 mart ayı sonunda diktiğim 80 cm uzunluğundaki limon selvilerim bir ay önce ölçtüğümde ortalama 125 cm idiler.

''İdiler'' diyorum. Çünkü ben kışın İstanbul'da oturuyorum. Sözünü ettiğim limon selviler, Samsun-Çarşamba' da Kızılot adlı bir ova köyünde. Yıl sonuna kadar oradaydım.
Sağlıkla kalın.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2009, 00:06   #148
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Sevgili Orjin verdiğin bilgi için teşekür ederim. Demek 8-9 ayda 50 cm kadar uzayacaklar. Haydi hayırlısı...

Eski 18-01-2009, 17:45   #149
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nerkinozturk Mesajı Göster
Toprağa diktiğiniz limoni selviler ilk sene köklerini toprağa yaymak için biraz yavaş büyüyeceklerdir. Eğer yeterli besin ve su ihtiyacını karşılarsanız, 2 sene sonunda 3 metreye ulaşırlar.)

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 21:21   #150
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Sevgili arkadaşlar,

Yukarıda 3 mesaj önce resmini koyduğum limoni servilerin alttan bazı dallarının uç kısımlarında kuruma ve sararmalar gördüm. Şimdilik her ağacın 2-3 alt dalında var. Bu bir problemmidir? Bilen var mı? O kısımları budasam sorun olur mu? Ya da ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler,

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024