agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni111Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-01-2011, 14:00   #61
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Yumruların üzerini toprakla örtün ,kuruyan kısımları kesebilisiniz.Kurdela nemli toprağı sever .Sulamayı ona göre ayarlıyabilirsiniz.

Kolay gelsin.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 14:24   #62
Ağaçsever

metintekin143's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2010
çiçek açtığını bilmiyordum öğrenmiş oldum. Teşekkürler

metintekin143 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 23:22   #63
Yeni Üye

yasemins's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2011
Kurdela çiçeği (Chlorophytum comosum) - bakımı en kolay çiçeklerindendir. Neredeyse kendi halinde yetişebilir, bu yüzden yeni başlayanlar için birebirdir. Sırf yeşil yapraklı çeşitlerinin yanı sıra yaprakları iç veya dıştan beyaz çizgili ve sarı çizgili çeşitleri de vardır.
Yazın bol ışıklı, ama direkt güneş ışığı almayan yerlerde yaprakların rengi daha canlı ve parlak, beyaz/sarı çizgiler daha belirgin olur. Suyu sever, ama sulamalar arasında toprağın mutlaka hafif kuruması gerekir. Yoksa kökleri ve yumruları çürümeye başlayabilir. Sıcak ve kuru havada arada bir yaprakların üstüne de su püskürtürseniz, size çok minettar kalır. Yazın açık havayı çok sever.
İlkbahardan sonbahara kadar sıvı bitki besinlerine çok iyi cevap verir (mart-ağustos aylarında haftada 1), bol bol yeni sürgün üretip çiçek açar. Çiçeklerin yerinde de kısa bir zaman sonra "yavrular" gelişir.
Kışın serin bir yerde tutulmalıdır (18 dereceden aşağı düşmemek kaydıyla), sulama oda sıcaklığındaki bekletilmiş suyla azar azar yapılmalı.
Çoğaltılma 2 şekilde mümkündür:
1. "yavrular" anaç çiçekten kesilir, direkt toprağa dikilir veya önce kökleri gelişene kadar suda bekletilir. (Suda köklendirilmiş çiçekler toprağa dikildiğinde daha kolay ve hızlı bir şekilde gelişiyorlar). Bu yöntem her mevsimde kullanılabilir.
2. 3-4 yaşında ve daha yaşlı bitkilerin kökleri sivri bir bıçak yardımıyla ortadan ikiye ayrılır. Bu işlemden birkaç saat önce çiçeğin iyice sulanması ve kökler kesilirken toprağın köklerden fazla dökülmemesi gerekir. Bu yöntem ilkbaharda ve yazın kullanılabilir.
Genç bitkilerin saksısı her yıl daha büyüğüyle değiştirilip toprağı yenilenmelidir. Aksi halde çok büyümüş yumru kökleri saksıyı çatlatabilir.
Kuru havada yaprak uçları kahverengi olup kurur. Aşırı sulandığında ise yapraklar sararmaya, sonra da gövdeye yakın yerlerde kararıp çürümeye başlar. Bilinen hastalıkları ve zararlıları pek yoktur, hava çok sıcak ve kuru olduğunda yaprak biti saldırılarından kurtulmak için kurdela çiçeğinize ılık duş yaptırın.
Kırılmış yaprakları gövdeye yakın bir yerden kesip atabilirsiniz. Kuru havadan sadece yaprak uçları kuruduysa, kurumuş kesimleri makasla alabilirsiniz (keserken yeşil kısımdan değil, yeşil kısma çok yakın kurumuş yerden kesin)

Kiraz, polemos ve LavantaSE beğendi.
yasemins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2011, 23:06   #64
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Çok severim. Eskiden hemen her evde olurdu, şimdi bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Azelia Kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 17:43   #65
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Bu resimdeki de benim ufaklık. Geçtiğimiz Temmuz ayında sürgünlerden birini ekmiştim. Minicik ve çok az yapraklıydı. Maşallah hızlı gelişiyor.

Balkondaydı, havalar soğuyunca içeriye alayım diyorum. Sizce çok soğuk günler hariç, balkonda kalması mı daha iyi olur yoksa içerde mi mutlu olur?

gokcegokce beğendi.
Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 16:28   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2010
Galeri: 3
Bu hafta sonu teyzemde görüp 2 filiz aldım , forumda bilgilenmek isterken farkettim ki bu çiçek anılarda kalmış , forumda arkalarda kalmış Bu güzel çiçeği unutturmayalım , yeniden evlerimize balkonlarımıza alalım , paylaşalım çoğaltalım istedim Selamlar...

hakanersoz beğendi.
laydogmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 00:37   #67
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sayın Çizmeli kedi, kurdele nazı olmayan bir bitki.Yaşamına her ortamda devam etse de
ışıksız ortamda rengi ve çizgileri soluyor.Eğer şu anda dısarıdaysa sizin ki ,keyfi de yerindeyse hava soğuyana dek yerini değiştirmenize gerek yok bence.

Cizmeli Kedi beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 10:51   #68
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Seviyorum

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 12:40   #69
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Kurdela çiçeği ile yıllar önce bir arkadaşımın verdiği küçük bir saksıda tanıştım.İlkin onunla çok ilgilenememiştim ama o beni utandırdı.Yaklaşık 2 yıl geldiği saksısında kaldı.Ardından verdiği her salkımın toprağa değdiği yerde yeni kurdelalar oluşmaya başladı.Ardından onlarca küçük kurdela saksılarım oldu.Çevremdekilerin çoğu ismini bile duymamışken şimdilerde benim kurdelaların zevkini sürüyorlar.

O kadar kolay ve bakım istemeyen, ince, narin ve küçük çiçeklerini açtığında zevkine doyulmayan geçmişin izlerini taşıyan bir çiçek.Gölgeye aldığımda, yaprakları koyu yeşil ve canlı, güneşe çıktığında ise yaprakları yeşil-gri-yeşil tonlarına bürünüyor.Dalından, toprağa değen yeni tomurcuklarından ve kökünden ayırarak çoğaltılabiliyor.Tomurcuk çoğaltma için zaman geçmek üzere.

Cizmeli Kedi beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 00:13   #70
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
bu kurdela çiçeklerinin bazısının ortası yeşil kenarları sarı , kimisinin ortası sarı kenarları yeşil. neden böyle fikri olan var mı ? ayrı cinsler mi ?

ben de koçtaştan aldım ortası sarı kenarları yeşil.

selis beğendi.
Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 09:08   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Erdogan siz söylemeseniz kimse fark edemez sanırım.. Ne kadar dikkatlisiniz?
Ben de şimdi baktım ortası yeşil kenarları sarı..

Yukarıdaki 3 fotoğrafta da fark anlaşılıyor..
Hem ne fark eder sonuçta ikisi de çizgili

Erdogan beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 11:56   #72
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Güneş görüp görmemesine göre değişiyor bildiğim kadarıyla...

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 12:42   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cizmeli Kedi Mesajı Göster
Güneş görüp görmemesine göre değişiyor bildiğim kadarıyla...
Sanırım değil.. 200 çeşiti varmış..
Chlorophytum comosum ortası sarı, kenarları yeşil..
Chlorophytum borivilianum düz yeşil olan

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 14:10   #74
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

sarı veya yeşilin nerde olduğu değişmiyor güneşe göre yoğunlukları değişiyor. sayın Selis. olsun ben ortası yeşil olandan istiyorum , gözüme daha güzel göründü değişelim mi bitkileri ?

Cizmeli Kedi beğendi.
Eski 18-10-2012, 14:13   #75
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

bu arada, Selis verdiğiniz linkte Chlorophytum borivilianum bitkinin yumruları mı var havuç gibi ? :O

araştırdım da Hindistanda yaprakları yeniyormuş, gingseng gibi kökleri alternatif ilaç olarak kullanılıyormuş sanırım afrodizyak etkisi varmış falan.

Eski 14-04-2013, 14:25   #76
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Wink

Merhaba, benim de salonda bir kurdele çiçeğim var. 1 yılını doldurdu. İlk uzattığı dalı kırıldı. İkincisinin üzerinde ve en ucunca yeni sürgünler var. En uçtaki çok büyüdü hatta. Bunları koparıp hemen toprağa mı dikmeliyim yoksa suda köklenmelerini mi beklemeliyim? 1-2 tanesini doğrudan diktim, soluyorlar galiba, renkleri değişti. kökleri yumru yumru olmuş ana bitkinin, saksısını değiştirirken farkettim, onda da 8-10 tane dal bir arada büyüyor. kökten ayırmam gerkir mi, sıkışık gibiler biraz...

Ayrıca çiçek açmadı, belki içerde olduğu için, balkona çıkarsam mı şimdi bilemedim...

aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 15:11   #77
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
hem koparip topraga dikebilirsiniz (kok bogumunu gommemek kaydiyla) hem de suda koklenmelerini bekleyebilirsiniz. topragin ustune yavrulari yerlestirip, atasla topraga tutturup, koklenmelerini beklemek en garanti yolu sanirim. su an bahar, saksi degisimi yapabilirsiniz bildigim kadariyla, veya bitkinizi bolebilirsiniz de, size kalmis. ben olsam bir boy buyuk saksiya koyar, ayirmazdim, kalabalik olmasi bu cicegi guzel yapan ama bu benim fikrim. cicek acma konusunu bilemiyorum ancak.

bu videoda uretim teknigini adim adim gosteriyorlar.

Ayrica bilgimiz olsun, ortasi beyaz, kenarlari yesil varyetenin adi Vittatum. bu varyetede uzerinden yavru bitkilerin ciktigi saplar beyaz renkte.

ortasi yesil kenarlari beyaz varyetenin adi Variegatum. yavru bitkilerin ciktigi saplar yesil renkte.

bu arada tohumdan bitkiyi uretenler varsa aramizda, **** duz yesil renkte bir cesidine sahip olanlar, duz yesil bir bitki edinmek isterim

aras09 beğendi.
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 09:37   #78
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Çok güzel gelişmiş sn ahmeter maşallah. Bende arkadaşımdan aldığım iki yavruyu arajmanın içine diktim. Yanında hedera sarmaşık ve sarkan dua çiçeği var. Kurdele çiçeği her ortama yakışan bakımı çok rahat bir çiçek. Yıllar önce yetiştirdiğim buyuk bir saksım vardı. Fakat yavru aldığım kedimin azizliğine uğramıştı. Şimdi kedim yaşlandı çiçeklere problem yaratmıyor.
Sizde güle güle büyütün çiçeğinizi.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 09:43   #79
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

[attach][attach]Name:  DSCF1801.jpg
Views: 10963
Size:  53.1 KB[/attach][/attach]

Eklenen Resimler

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 18:30   #80
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flyingimam Mesajı Göster
hem koparip topraga dikebilirsiniz (kok bogumunu gommemek kaydiyla) hem de suda koklenmelerini bekleyebilirsiniz. topragin ustune yavrulari yerlestirip, atasla topraga tutturup, koklenmelerini beklemek en garanti yolu sanirim. su an bahar, saksi degisimi yapabilirsiniz bildigim kadariyla, veya bitkinizi bolebilirsiniz de, size kalmis. ben olsam bir boy buyuk saksiya koyar, ayirmazdim, kalabalik olmasi bu cicegi guzel yapan ama bu benim fikrim. cicek acma konusunu bilemiyorum ancak.

bu videoda uretim teknigini adim adim gosteriyorlar.

Ayrica bilgimiz olsun, ortasi beyaz, kenarlari yesil varyetenin adi Vittatum. bu varyetede uzerinden yavru bitkilerin ciktigi saplar beyaz renkte.

ortasi yesil kenarlari beyaz varyetenin adi Variegatum. yavru bitkilerin ciktigi saplar yesil renkte.

bu arada tohumdan bitkiyi uretenler varsa aramizda, **** duz yesil renkte bir cesidine sahip olanlar, duz yesil bir bitki edinmek isterim
Teşekkürler... Ben de birazını suda bekleterek, birazını doğrudan toprağa diktim, hepsi tuttu gibi görünüyor şimdilik. Ayrıca dışarı çıkardım, bakalım ne olacak...

kezba-n beğendi.

Düzenleyen aras09 : 04-05-2013 saat 20:41 Neden: yazım hatası
Eski 03-05-2013, 20:37   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Ben niçin bulamıyorum bu çiçeği?Çiçekçilere sorduğumda "Efendim" diyorlar.Ama sahip olmak için neler vermezdim.

kezba-n Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 02:53   #82
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
sayin aras09 wikipedia da bitki 18-32 dereceler arasi saglikli buyur diyor, benim kucuk fideler de balkonda duruyor ama, acaba soguk gelir mi?

sayin kezba-n, ozel mesajdan adres yazarsaniz alici odemeli fide yollayabilirim acik kok olarak.

bunlar da benimkiler, hepsi cesitli apartmanlarin bahcelerinden geliyor, yesil varyete en son buldugum.

aras09 beğendi.
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 20:50   #83
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kezba-n Mesajı Göster
Ben niçin bulamıyorum bu çiçeği?Çiçekçilere sorduğumda "Efendim" diyorlar.Ama sahip olmak için neler vermezdim.
Ben de ilk kez kendim büyütüyorum, herhalde çok yaygın olduğundan ve çok rahat büyüdüğünden satın almaya gerek kalmıyor. Mesela bana da biri iş yerinden getirdi, köklü 3 yapraklı bir şeydi. 1 yıl oldu, şimdi ana gövde 10 kök bir arada, yavrular 5 farklı saksıda, bu arada ilk çıkan yavrulu dal kırıldı, onu atmıştım, bu ikincinin yavruları...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flyingimam Mesajı Göster
sayin aras09 wikipedia da bitki 18-32 dereceler arasi saglikli buyur diyor, benim kucuk fideler de balkonda duruyor ama, acaba soguk gelir mi?
Ben Ankaradayım, sabah akşam çok farkediyor sıcaklık. Şimdiye kadar içerdeydi, balkona aldım artık. Genelde işyerlerinde hep içerde görüyorum ama bilmiyorum sevecek mi. Belki çiçek de verir böylece, rüzgar sayesinde... Daha deneyimli olanlara sormak lazım... Doğrudan güneşi sevmiyorlar galiba...

Benimkiler tek renk yeşil, güneşte ortaları sarı olur diyorlar kimisinin, bakalım benimkiler ne olacak...

Eski 25-05-2013, 13:42   #84
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Red face Benim Kurdelem

Bende de renkli olanlardan yok

Eklenen Resimler

aras09 ve neşecan beğendi.

Düzenleyen hakanersoz : 25-05-2013 saat 13:47 Neden: Yanlış yazmışım.
hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 08:59   #85
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanersoz Mesajı Göster
Bende de renkli olanlardan yok
Çok güzel çiçeğiniz, maşaallah...
Fotoğrafta görünenler çiçek tomurcukları galiba. Benimki çiçek de açmıyor. Güneşte ama hala tek renk yeşil. Hadi hayırlısı...

hakanersoz beğendi.
Eski 26-05-2013, 14:02   #86
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Sağolun,benimkide açmıyordu.2 tanesinin en alttan 4 yaprağını budadım 2side açacak... Bende denedim güneşe koymayı ama benimkide hiç değişmedi. Sonra içeriye aldım,şimdi arada çıkartıyorum.

Eski 29-05-2013, 09:32   #87
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Sonunda Açtı:D

http://www.agaclar.net/forum/attachm...12641369812641

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2013, 14:19   #88
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Çok kıskandım... haksızlık bu ama

hakanersoz beğendi.
Eski 29-05-2013, 18:18   #89
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Red face

Kıskanma kıskanma seninkide açar

Düzenleyen hakanersoz : 30-05-2013 saat 09:03
Eski 30-05-2013, 09:36   #90
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Kıskanma kıskanma seninkide açar
Açmıyor yahu...
Çarşıya ilk çıktığımda sıvı gübre almayı düşünüyorum. Aspirin verdim, "sağol" bile demedi...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024