agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni111Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-08-2008, 18:32   #31
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
teşekkür ederim şimdilik ona laik olmaya çalışıyorum. Aslında beni fazla üzmüyor kendi halinde takılıyor)))) saygılarımla

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 16:36   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Benim Kurdela Çiçeğimde aydınlık ama direkt güneş ışığının gelmediği yerde duruyor. Saksıda ana bitkiden ayırdığım 2 yavru var ;

Eklenen Resimler

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 23:48   #33
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kırlangıç Mesajı Göster
Benim Kurdela Çiçeğimde aydınlık ama direkt güneş ışığının gelmediği yerde duruyor. Saksıda ana bitkiden ayırdığım 2 yavru var ;
Saksıdaki diğer çiçeğin ismini öğrenebilir miyim?

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 21:28   #34
Ağaç Dostu

Telgraf Çiçeği ''Tradescantia''.

Eski 21-06-2009, 00:18   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Kurdela çiçeği başlığını yeni keşfettim ve geçmişe daldım. Kurdela çiçeği çocukluğumun çiçeğidir. 10 yaşında evimize aldığımız ilk bitki ve bitki sevgimin temellerini atan,bitkilere karşı sorumluluk sahibi olmamı sağlayan,yeşili en sevdiğim renk yapan hayatımdaki en önemli bitkilerin ilki. Bu başlığı açan arkadaşa teşekkürlerimi bildirmek isterim...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 01:10   #36
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kırlangıç Mesajı Göster
Telgraf Çiçeği ''Tradescantia''.
Bu telgraf çiçeğinin mor renk olanından başkasını görmemiştim. Ama pek yakışmış kurdelenize. Şimdi düşünüyorum da ben de benimkiyle mi yapsam baharda...

Düzenleyen thomasina : 21-06-2009 saat 21:19 Neden: noktalama hatası
Eski 21-06-2009, 12:42   #37
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Bu da benim kurdela çiçeğim.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 21:20   #38
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Maşallah sakagun. Allah sağlığını bozmasın güzel kurdelenizin.

Eski 22-06-2009, 14:05   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thomasina Mesajı Göster
Bu telgraf çiçeğinin mor renk olanından başkasını görmemiştim. Ama pek yakışmış kurdelenize. Şimdi düşünüyorum da ben de benimkiyle mi yapsam baharda...
Teşekkür ederim thomasina. Baharı beklemenize gerek yok . Şimdide yapabilirsiniz . Telgraf çiçeğinin en çok mor yeşil ''zebra'' denilen türünü seviyorum.

Eski 22-06-2009, 14:26   #40
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Deliorman. Benimde çocukluğumun çiçeği. Makrome saksılıkları bende çok seviyorum.

Ağaçlar.nete hoşgeldiniz . Burada kendinizi tanıtabilirmisiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...=2595&page=258

Eski 01-10-2009, 07:37   #41
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
arkadaşlar merhaba;

bir apartmanın bahçesindeki çiçeklikte kendi halinde takılan bir kurdela çiçeğine günlerce haftalarca içim gide gide baktım durdum. bir yerlerde fışkınlarından dikilip üretilebileceği yazıyordu, en sonunda kurdaladan bir dalı aldım (bu bitki-çiçek sevgisi çok enteresan bişey, bir apartmanın bahçesinden hırsızlık yapıyorum yahu)

bana bu bitkinin fışkınlarını nasıl dikmem gerektiğini ayrıntılı tarif edebilir misiniz? yani sapı ile beraber toprağa saplamalı mıyım? yoksa o sapı koparıp bitkiyi toprağa oturtmalı mıyım?

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 20:45   #42
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili ilksenoztürk, hani arada uzayıp ucundan çiçek açan dallar var, işte oradan çoğaltıyoruz. Orada minicik bir kök kurdele yetişiyor. Onu toprağa dikiyoruz. Kısa zamanda kökleniyor. Hani daha açık tarif etmek gerekirse, yukarıda Sevgili sakagun' un çiçeği var, duvar tarafında gelişen ince dal ucuna bakın; minik kurdeleniz orada))
Sevgilerimle...

Düzenleyen thomasina : 05-10-2009 saat 16:51
Eski 02-10-2009, 15:13   #43
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Bunlar da benim kurdele çiçeklerim. Sanırım 5-6 yıllık. Her yı kök budaması ve toprak değişimi yapıyorum. Biraz da seyreltme. Yoksa saksıya sığmıyorlar.

Eklenen Resimler

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 11:41   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2009
Temmuz ayında bir arkadaşım evindeki kurdela çiçeğini bana verdi. 5-6 yaşında olduğunu tahmin ettiğim bir kurdela. Eve getirirken nerdeyse bütün yavruları koptu, ben de onların hepsini diktim. Şu anda evde 10 kadar ayrı kurdelam var. Bu arada anaç kurdela 4 ayrı uç çıkardı ve hepsi ayrı ayrı yeniden dallar üretti. Şu anda bol çiçekli ve yaklaşık 25 civarında kurdela yavrusu mevcut. Ancak geçen hafta nerdeyse bütün taze sürgün uçlarında siyah böcekler gördüm. Böcek simsiyah bir böcek, başı ve bedeni ayrı ayrı, nerdeyse tam yuvarlak ve kısa antenleri var. Başı 2 mm , vücudu 3 mm çapında gibi; uçmuyor. Bütün böcekleri ıslak kağıt havlu ile topladım, bu işlemi acilen yaptığım için de aklıma resim çekmek geldiğinde bitki de böcek kalmamıştı. Kurdela benim çocukluk çiçeğim, yıllarca baktım, ama böyle bir böcek görmedim. Ne yapmam gerekli. Sitede buna benzer bir sorun okumadığım için buraya yazıyorum.

Sevgilerimle,

melekf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 15:29   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Dün bir kurdela çiçeği aldım bu ilk kurdelam buradan birçok şey öğrendim öncelikle teşekkürler. Yapraklarının bir çoğunda bir yerden kararıp kırılmalar olmuş yaprak sağlam görünüyor bir şey yapmalı mıyım ? Sizce Nasıl ?

Eklenen Resimler

gokcegokce ve neşecan beğendi.
Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 23:26   #46
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Sevgili patiilker eğer kurdele çiçeğinizde yaprak kırıklarına bağlı kararmalar fazla ise kararan noktaları makasla kesebilirsiniz. Fakat bir süre sonra yine kararma yapacaktır. Ama eğer sadece kırılma var ise bizlerin kurdele çiçeklerinde de var birşey yapmanıza gerek yok.Yaprak ağırlığından dolayı kırılıyor,problem olmaz.

Benim 6 büyük saksı kurdele çiçeğim var ve zaman zaman hepsinde bu problemler görülüyor.Sebebinin büyümeye ve vitamin eksikliğine bağlı olduğu gibi bir izlenim var aklımda. Eğer kırılan, kopan yaprak uçlarında kararmalar fazlaca ise onları kökten kopararak bir nevi budama yapın. İnanın bana daha güçlü yapraklanacaklardır.

Zaman zaman da daldırma usulu sulayın .Ben haftada bir kez 20 litrelik kovaya 15 lt kadar su doldurup içerisine nerdeyse bir çay bardağı NPK 20/20 sıvı gübre koyup daldırma usulu suluyorum. Günlük olarakta sabah fazla güneş olmadan spreyleyerek ,akşam üzeride yine spreyleme yoluyla nemlendiriyorum. İyi geldiğini düşünüyorum.

Güneş ışığına direkt maruz kalan ve yeşil tonu beyazımsı olan kurdele çiçeklerini ise yoğun gölge bir alanda düzenli olarak sulayıp bir hafta kadar tuutarsanız tkrar koyu yeşil yapraklarına kavuşuyorlar.

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 17:11   #47
Ağaçsever

öncelikle bilgiler için teşekkürler umıt79 yaprakların sonunda değil son resimde olduğu gibi bükülen yerlerde kararma var renginden memnunum sanırım gölge yere gerek yok
bir de nasıl gübra koyuyorsunuz anlamadım forumda gübre koyunca çiçek açtı diyorlar
marketlerde satılan gübrelermi

Eski 17-05-2010, 19:38   #48
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Koyduğumuz gübre katı değil , sıvılaştırılmış gübreler. Bitkilerin isteklerine göre içeriğinde elementler olan sıvı gübreler var. Bitkimizin ihtiyacı olan vitamin , mineral , iz elementleri v.s eksikliğini çekmeden sağlıklı olarak büyümesine yardımcı oluyor. Sıvı gübreleri ; bitkimizin sulama suyuna, etiketinde belirtilen ölçeklerde koyuyoruz. Sularken aynı zamanda gübrelemişte oluyoruz.

Mesela menekşeler için menekşe gübresi , kaktüsler için kaktüs gübresi , yeşil yapraklı bitkiler için yaprak coşturan ya da çiçeklenmesini istediğimiz zamanlarda bitkilerimize verdiğimiz çiçek coşturan sıvı gübreler var. Genelde beş ila yirmi lira arasında değişen fiyatlarda çok fazla marka var. Çiçekçilerden ya da zirai ilaç vs. satan noktalardan temin edebilirsiniz .

Düzenleyen umıt79 : 17-05-2010 saat 19:40 Neden: İmla hatası
Eski 17-05-2010, 20:04   #49
Ağaçsever

evet burda birçok yapı markette var teşekkürler peki hangisi lazım tüm salon bitkileri için var veya yeşil yapraklılar için olanımı almalıyım

Eski 17-05-2010, 21:30   #50
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Benim tercihim yeşil yapraklı bitkiler için olanından yana. Ama verdiğiniz sıvı gübreden anında bir mucize beklemeyin .Sizin düzenli rasyonlarla yapacağınız uygulamalar kendini yaklaşık bir ay sonra belli edecektir.
Geçmiş olsun sevgiler..

Eski 18-05-2010, 16:05   #51
Ağaçsever

teşekkürler

Eski 23-08-2010, 19:49   #52
Ağaçsever

Arkadaşlar yardım edebilirmisiniz acaba yukardaki resimleri olan kurdela bu hala geldi unlu bit şüphesiyle acente diye bir ilaç ilaç sıktım adını tam hatırlamıyorm bu hale geldi tüm yaprakları düştü ve uçları siyah olmuş resimler pek net değil acaba kurtarabilirmiyim

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
Eski 15-11-2010, 20:14   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2010
Herkeze merhabalar.
Birkangun once evimize kurdele cicegi aldik ve bakimi hakkinda fazlaca bilgim yok.Birkac sorum olucak; 2 yapragi kirildi ve ortadan bukuldu.Bu yapraklar duzelirmi yoksa kopartayim mi? bu bitki icin guvercin gubresi kullanabilirmiyim ? Sulama ve bakimi nasil olmali yardimci olursaniz cok sevinirim cunku cicek kurusun olsun istemiyorum.
Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.
Bunlarda resimler

kvrym Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2010, 10:17   #54
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Kurdela çiçeğinin istediği 2 şey var ,biri gölge diğeri ise bolca su .Yazın hergün sulayın

,kararan kırılan uçları kesin .İzmir gibi ılık yerler de dışarı da da durabilir ama rüzgar dan koruyun.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2010, 19:19   #55
Yeni Üye

Tesekkur ederim cevaplariniz icin. Cicegimi gunde birkere aksamlari akvaryum suyu ile suluyorum sizce dogrumu yapiyorum ve dedigim gibi az miktarda guvercin gubresi koysam faydasi olurmu ?

Eski 16-11-2010, 19:51   #56
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Akvaryum suyuna niye gerek duyduğunuzu bilmiyorum ,ben musluk suyu veriyorum.
Hiç gübre de kullanmadım ,güvercin gübresi bitkiyi yakabilir .

Kurdela çiçeği sorunlu bir bitki değildir ,benim kurdelalar bahçe de dikili ya da saksı da kendi hallerin de ....kışın nemli kalsın yeter başka bir şey istemez .

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2010, 20:05   #57
Yeni Üye

Okudugum yazilarda musluk suyu kesinlikle vermeyin yaziyo ve bildigim kadariyla akvaryum suyuda bitkiler icin iyimis. Dediginiz gibi güvercin gübresi bitkiyi yakabilir en iyisi kendi haline birakmak. Yardiminiz icin cok cok tesekkur ederim.

Eski 25-11-2010, 21:22   #58
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
kurdela bakımı çok kolay arada bıtkı besını ve dusenlı sulama gunesı dırek alırsa yaprakları calı gıbı oluyo bol aydınlık sabah gunesı alan yerde gusel yetışıyo sureklı gunes altında olmamalı pek zararlıda gormedım ben *** kınde senelrdır bende duruyo

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 10:19   #59
Ağaçsever

ayshafurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2009
Çok arsız bir bitki kendileri.. Bende bir kök vardı şu anda 2 tane dikdörtgen saksıdalar ki yavrulardan ekip büyütüp hediye götürdüklerimi saymıyorum. Balkonumda yaz kış duruyorlar yarı gölge arada bir duş aldırıyorum anlara iyice coşuyorlar o zaman

ayshafurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 12:47   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2011
benim kurdelanın uç filizleri çıktığı gibi kuruyor ama çiçekleri hariha yere değmiyor sebebeni anlayamıyorum birde kök yumruları topraktam gözüküyor dışarı taşmış ne yapmam gerek! birde kaç günde bir sulamam doğru olur acaba? dışarı taşan yumruları saksıda budasam yararlı olrmu? yosa kururmu budarsam ?

eyesofsea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024