agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni111Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2013, 18:08   #91
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Fotosunu çeksen anlayanlar tavsiye verebilir,belki saksın küçüktür.

hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 18:31   #92
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanersoz Mesajı Göster
Fotosunu çeksen anlayanlar tavsiye verebilir,belki saksın küçüktür.
Daha büyüktü saksısı, küçük saksıda daha iyi büyürmüş, filiz verirmiş diye küçültmüştüm zaten. Dalı var, çiçeği yok. Dışarda duruyor. Acaba böyle çiçek açmadan büyüyen bir cins mi var?

Ya da ben nasıl olsa dalındaki filizlerinden çoğalttığım için "gerek yok şimdi çiçeğe, zaten ürüyorum böyle" falan diye mi düşünüyor acaba... Bir daha almayacağım o köklenen filizleri... Görsün bakalım...

aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 10:23   #93
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Amaan çokta önemli değil çiçek açması dalı varsa sorun yok ,zaten çiçek çiçek dediğimizde 1 gün açıyo ertesi gün düşüyo (En azından benim çiçeğim öyel)

Eski 01-06-2013, 11:59   #94
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Amaan çokta önemli değil çiçek açması dalı varsa sorun yok ,zaten çiçek çiçek dediğimizde 1 gün açıyo ertesi gün düşüyo (En azından benim çiçeğim öyel)
Evet, gerçekten biraz fazla taktım galiba, rüyamda çiçek açmış gördüm, hem beyaz hem de mor salkımlar halinde...

Vazgeçtim, sıvı gübre alacağım bugün, sağlıklı olsun da önemli değil...

Eski 07-07-2013, 14:12   #95
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Nihayet benimki de çiçek açtı! İki tane, minicik, en uçtaki ince dalın üstünde... Yavru çiçeklerim yerinde sayıyor gibi, ana çiçeğim 2 yaşında, maşallahı var, 5.dalını uzattı. Biraz fazla güneş alıyor sanki ama hala rengi saf yeşil...

hakanersoz beğendi.
Eski 07-07-2013, 14:41   #96
Ağaçsever

deniz73's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Selamlar....cok istedigim kurdele ciceginden maalesef bulamadim...

aras09 beğendi.
deniz73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 16:43   #97
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Benimkide açtı ve geçti. Şimdi o çiçekler tohum oldu. 2 farklı rengini buldum bende

aras09 beğendi.
Eski 17-07-2013, 19:01   #98
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz73 Mesajı Göster
Selamlar....cok istedigim kurdele ciceginden maalesef bulamadim...
Aslında çok yaygın, elden ele gezdiği için belki de, çiçekçilerde yoktur. Örümcek çiçeği de diyorlar. Ben Ankaradayım, burda eczaneler başta olmak üzere her yerde var nerdeyse. Havayı temizlediği için iç mekan bitkilerinin başında geliyor. İçerde çok güzel kokusunu da duymak mümkün, dışarda kayboluyor sanki. Biraz daha soruşturun siz, mutlaka iş yerlerinde, okullarda, birilerinde vardır, onlar da illaki verir çünkü çok çabuk ve çok yavru veriyor. Umarım bulursunuz...

hakanersoz beğendi.
Eski 17-07-2013, 19:05   #99
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Benimkide açtı ve geçti. Şimdi o çiçekler tohum oldu. 2 farklı rengini buldum bende
Benim ana çiçeğim arka arkaya o kadar dal verdi ki biri bitince diğeri açıyor, ama minicik... İlk yılında hiç vermemişti. Tohumu görmedim daha. Olunca o tohumları almamız mı gerekiyor acaba?

Hala dışardalar ve hepsi yemyeşil. Sıcaktan yapraklarını kıvırıyorlar da renklerini değiştirmek akıllarına gelmiyor. Huyları böyle demek ki...

Eski 20-07-2013, 22:58   #100
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Benimkide tekrar dal çıkarıp açmaya başladı

aras09 beğendi.
Eski 21-07-2013, 16:47   #101
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Benimkide tekrar dal çıkarıp açmaya başladı
Benimkinin dallarını sayamıyorum artık, dalları da kendi arasında dallanıyor. Çiçeksiz görüntüsü yok ne zamandır.

Yavrular kaldı öylece. Onlar da biraz gelişse ya...

hakanersoz beğendi.
Eski 25-08-2013, 14:55   #102
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Güzel çiçeğimi her gün az da olsa suluyordum. Şimdi 3 gün evden ayrılmam gerekiyor. Çok dallı budaklı, her dalında çiçekleri, yavruları var. Önlem almam gerekir mi acaba susuz kalmaması için yoksa dayanır mı 3 gün?

Eski 26-08-2013, 14:46   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aras09 Mesajı Göster
Güzel çiçeğimi her gün az da olsa suluyordum. Şimdi 3 gün evden ayrılmam gerekiyor. Çok dallı budaklı, her dalında çiçekleri, yavruları var. Önlem almam gerekir mi acaba susuz kalmaması için yoksa dayanır mı 3 gün?

3 günûn bi sorun yapacağını sanmıyorum gözünüz arkada kalmasın
,rahatlıkla gidebilirsiniz, bu arada bu çiçeğin hayranı olarak resimlerini görmeyi çok isterim..

aras09 beğendi.
bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 17:08   #104
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitkiseli Mesajı Göster
3 günûn bi sorun yapacağını sanmıyorum gözünüz arkada kalmasın
,rahatlıkla gidebilirsiniz, bu arada bu çiçeğin hayranı olarak resimlerini görmeyi çok isterim..
Teşekkürler, ben de ilk kez böyle bir çiçeğe sahip oldum, 2 yaşını bitirecek, 3 tane de yavrusu var, üzerindekileri yavruları almıyorum artık. İlk yıl pek sessizdi, ikinci yıl coştu. Çok güzel gerçekten, içerde olduğunda kokusu da duyuluyor. Balkonda benimki, balkonum karışık olduğundan güzel pozunu bulamadım... İçeri aldığımda resimlerini çekebilirim.

Önceden de söylemişlerdi, sıkışık olursa daha güzel gelişiyor. İlk saksısı çok büyüktü, küçültmüştüm ben de. Yavruları da büyük saksıda, ondan sanırım çok yavaş gelişiyorlar. Kökleri sıkışık olunca üstten büyümeyi tercih ediyor galiba. Ya da ilk yıl hep böyleler...

Yetiştirmesi kolay olduğu için bana çok uydu. Yoksa çok üzülüyorum bakamayıp kaybedince. Bir küpe çiçeğim vardı, başında beklerdim, ne yaptıysam kurtaramadım, çok üzüldüm. Ondan sonraki ilk cesaretim. Bu yüzden ayrı bir yeri var ben de.

bitkiseli beğendi.
Eski 09-09-2013, 19:50   #105
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Evet, 3 gün evde yoktum, çiçeğimi balkonda yalnız bıraktım, hiçbir şey olmamış, hatta yavruları daha da gelişmiş buldum. Ama o arada Ankaraya yağmur yağmış tabii...

Yağmur suyu çiçeklerin en sevdikleri suymuş bu arada...

bitkiseli beğendi.
Eski 02-01-2015, 16:49   #106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2014
kötü durumdaki kurdela çiçeklerimiz için yardım

Merhaba, evimizde 2 tne kurdela çiçeğimiz var. İkisi de pencere yakınında yukarıdan asılı durumda. Küçük olanı gerçekten çok hızlı bir şekilde yavru verdi, çiçek açtı, halinden gayet memnun gözüküyordu ... ta ki son bir ay içerisinde gittikçe kurumaya ve solmaya başlayana kadar. Neden böyle oldu bilmiyorum ama çok sık seyahat etmek zorunda kaldığımız bir dönemde galiba suyunu ve ışığını biraz ihmal ettik. Büyüğü hiç bir zaman küçüğü gibi değildi zaten, kurumalar başından beri oluyordu. Biz de toprağındandır diyip eve geldiğindeki ilk değiştirme sonrası neredeyse 3 ay içerisinde bir kez daha torak değişimi yaptık. Şimdi durumu oldukça kötü gözüküyor. Sizce ne yapılabilir? Yardımcı olursanız çok çok sevniriz

Novicegreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 20:12   #107
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Merhaba, nisan'da kurdele çiçeği almıştım. Küçük siyah poşette küçük bir fide halindeydi. Orta boy bir saksıya aktardım alırken. Resimde bitkinin bir buçuk aylık gelişimini görebilirsiniz. Çok hızlı büyüyüp saksıyı doldurmaya çalışıyor. Ama galiba bu sene çiçek açmayacak. Nedeni : büyük saksıda olması

Eklenen Resimler

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 14:09   #108
Yeni Üye

fenike's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2014
kurdele çiçeği yan yatıyor

Merhaba,

kurdele çiçeklerimi, saksıyı ortalayacak şekilde ektim. ancak zaman içerisinde büyürken yan yatmaya/ devrilmeye başladılar. yine bu başlık altında derine gömüyor olmanın çürümeye neden olabileceği yazıyordu. şimdi ne yapmamı tavsiye edersiniz? saksıdan çıkartıp daha derine ekeyim mi?

Eklenen Resimler

fenike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2015, 10:49   #109
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fenike Mesajı Göster
Merhaba,

kurdele çiçeklerimi, saksıyı ortalayacak şekilde ektim. ancak zaman içerisinde büyürken yan yatmaya/ devrilmeye başladılar. yine bu başlık altında derine gömüyor olmanın çürümeye neden olabileceği yazıyordu. şimdi ne yapmamı tavsiye edersiniz? saksıdan çıkartıp daha derine ekeyim mi?
Güneşe doğru dönmüş olabilirler mi? Bana az güneş ışığı almışlar gibi geldi. Belki biraz daha ışık alan bir yere koyarsanız daha canlı olabilirler.

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 20:21   #110
Yeni Üye

Vety's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2014
Merhabalar
Bende bu cicekten ariyorum. Elinde yavru olup satmak istiyen varsa benimle iletisime gecebilirmi. Teşekkurler

Vety Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 19:54   #111
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Galeri: 1
Merhabalar
Benim kurdele çiçeğimde forumda daha önce konuşulan kuruma problemi var. Çiçek sadece tülün arkasından akşam güneşi alıyor ve haftada iki defa dinlenmiş suyla suluyorum çünkü toprak hep nemli oluyor. Herhangi bir hastalığı da yok neden bu hale geldiğini anlamıyorum, bir de ilk aldığım çiçek olduğu için çok üzülüyorum. Yaz başlarında çok canlıydı aynı hale dönsün istiyorum
Öneri ve yardımlar için çok teşekkürler

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 14:20   #112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Hemen her şartta yaşayabilen çok dayanıklı bitkidir.

Kuruyan kısımları kesmekle iyi yapmışsınız. Ancak kurdelede yaprak ucu kuruması fizyolojik bir problemdir. Önlem almazsanız devam eder. Klora, flora ve bora hassastır.

Kurdelede çeşme suyu ile sulama yapmayın. İçeriğinde flor ve bor olan bitki besini kullanmayın. pH 6-6.5 derecede olursa mutlu olur.

Gerekirse toprağı yenileyin.
Acaba kışın hayatta kalıyor mu dışarıda?Diğer bitkilere temiz hava sağlayabilecek bitki türü arıyorum.

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2018, 20:56   #113
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 11:54   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
[/IMG][/IMG][/IMG]

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık sekiz yıldır baktığım kurdele çiçeğim bu yıl ilk kez çiçek açtı. İşten eve döndüğümde çiçek açmış haldeydi ancak hava kararınca çiçeği kapattı ve daha sonra tekrar açmadı. Bugün ise başka bir tomurcuk çiçek açtı ama ilk açan tomurcuk tekrar açmadı. Sebebi hakkında bir fikriniz var ise benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Bu şekilde çiçek açtıktan sonra kendini kapatması normal midir yoksa bir soruna mı işarettir bilemedim. Şimdiden çok teşekkürler.

ümrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2019, 09:05   #115
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Kurdele çiçeğinin çiçekleri uzun ömürlü olmaz.

ümrann beğendi.
EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2019, 11:59   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EAkpınar Mesajı Göster
Kurdele çiçeğinin çiçekleri uzun ömürlü olmaz.
Teşeklürler hocam. Sizin de belirttiğiniz gibi sanırım uzun ömürlü değiller zira diğer tomurcuklarıda açıp ertesi gün kapatıyor.

EAkpınar beğendi.
ümrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 06:15   #117
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Wink

Merhaba, 1,5yıllık 5 tane kurdele çiçeğim var. Çok küçüklerdi ilk aldıklarımda. Şimdi maşaallah çok geliştiler. Bu yıl dal verip çiçek de açtılar.
Saksılar içerde, yerde. Balkonum çok rüzgarlı. Bütün saksılarda çıkan dallar balkon kapısına doğru yöneldi, hatta kökleri bile, nerdeyse an yatacak. Güneş ışığı hiç eksik olmuyor aslında içerde, yine de böyle bir eğilimleri var.

Asıl sorun şu: Yerde uzayan dalları diğer çiçeklerin saksısına doğru uzattım, yere değen yaprak uçları karardı çünkü. Bu sabah yeni çıkan dalın da karardığını gördün, dokunduğumda çıt diye kırılıverdi.

Kurdele çiçeklerini yükseğe mi almam gerekiyor? Dallar bu hızla uzarsa sorun olacak gibi. Uçlarından budasam yanlardan verir mi, ( sürekli tek dal boyuna giden telgraf çiçeğimi öyle yaptım, yanlardan fışkırdı), yoksa kışı mı beklemeliyim? Kararmanın sebebi ne olabilir? Küçük sinekler için bulaşık suyu sıkmıştım her tarafa, o zarar vermiş olabilir mi? Yanlarındaki diğer çiçeklerde de kararma var. Salgın var galiba. Ne yapayım, güzel de çiçek açmışlardı hepsi.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2019, 14:38   #118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-12-2018
Merhaba..
Hediye gelen kurdela çiçeğim var üzerinden böyle yeni sürgünler vermiş. Fakat bu konu hakkında hiç fikrim Yok. Bu yeni sürgünleri nasıl köklendirebilirim? Suda köklendirme olur mu? **** köklenir mi?

Name:  5CE95F1F-40A4-4CA3-AB19-7AF3B3394238.jpg
Views: 847
Size:  36.3 KB

irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2019, 08:29   #119
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi irmtrk Mesajı Göster
Merhaba..
Hediye gelen kurdela çiçeğim var üzerinden böyle yeni sürgünler vermiş. Fakat bu konu hakkında hiç fikrim Yok. Bu yeni sürgünleri nasıl köklendirebilirim? Suda köklendirme olur mu? **** köklenir mi?

Eklenti 694192
Ben yavruları daldan ayırarak doğrudan toprağa diktim. Bazıları ayırmadan dikiyor, iyice tutup büyüyünce dalı kesiyor.

Eski 04-06-2019, 11:55   #120
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

İyi bayramlar,
Ankara'daki kurdele çiçeğimi peşimden getiremediğim için yenilerini almıştım 1,5 yıl önce. İyi görünüyorlar, içerideler, çiçek de açtılar, dallarının ucunda minik filizler de oluştu. Şaşırdığım nokta, Ankarada'kiler mis gibi kokarlarken bunların çiçekleri bile kokmuyor. Bu da mı farklı tür acaba? Ben en çok havayı temizliyor ve güzel kokuyor diye istemiştim. Böyle de güzeller ama... Sizinkiler kokuyor mu içeride?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024