agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-09-2008, 18:37   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-07-2008
Selamlar,

Japonyada doğan kız çocukları için bir tane paulownia dikildiğini daha sonra kız evlenme çağına geldiğinde mobilyası için bu ağacın kullanıldığını öğrenmiştim Karaca'da çalışırken..

fiona Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 13:03   #62
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sevgili arkadaşlar,
Paulownia konusunda epey bilgi birikimi olan arkadaşlar var anladığım kadarıyla. Acaba benim sorumu yanıtlayabilirler mi? Arkadaşım Sapanca'daki sitesine 30 adet Paulownia dikmiş 4 yıl kadar önce... Ağaçların boyları 5-6 metre kadar var. Fakat ağaçların hemen hepsinin çevresinde, gövdeye 50 cm kadar uzakta ve bazı noktalarda kökler toprağı kabartarak dışarı çıkmaya çalışmaya başlamışlar. Çepeçevre değil ama. Bazı ağaçlar soldan, bazı ağaçlar sağdan bir yerlerden toprağı kabartıyor. Ağacın çevresine karolarla yürüme yolları yapmışlar. Onlar bile kabarmıştı.
Okuduklarımdan, Paulownia'nın derin kök sistemi olduğunu düşünüyordum. O zaman bu nedir? Ağaçlar sağlıklı görünüyorlar; sağlarındaki sollarındaki toprak patlamaları dışında...
Hiç böyle şey duydunuz mu? Sebebi ne olabilir? Beni bilgilendirirseniz mutlu olurum.
Saygılar.

Düzenleyen Funda Kalaycıoğlu : 23-10-2008 saat 13:09 Neden: imla hataları
Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 15:20   #63
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Ben yayılıcı, istilacı bitkilere bakarken listelerde bu ağacın adına raslamıştım. Kayalıklar da bile fidanlar çıktığını gösteren fotoğraflar görmüştüm.

Görülen kabarıklar kök sürgünlerinin kabartıları olmalı. Bu ve benzeri ağaçlarla ilgili olarak kök sürgünleriyle çoğalması istenmiyorsa sürgünler kesilmelidir diye yazıldığını hatırlıyorum.

****** kök sürgünleri keserken asıl ağaca zarar vermemeye dikkat etmek gerekiyor.

kurdelelikedi beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 16:20   #64
Ağaç Dostu

Merhabalar Sayın Sabah,
Epeydir görüşememiştik. Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Ama şimdilik kabartılardan kökler görünüyor tek tük fakat yeni filiz falan yok. Biraz daha bekleyip görelim bakalım.
Tekrar teşekkürler ve saygılar.

Eski 09-11-2008, 20:25   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2008
arkadaşlar bu ağacın alım satım işleri ne alemdebir piyasası var mı varsa alıcıları kim bilen var mı

halis28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 21:05   #66
Ağaç Dostu

ngunduz71's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2007
Bahçemizde,yaklaşık 16-17 m boyunda bir ağacım var.
İlk diktiğimizde problem yaratacağını düşünmemiştim.büyüdükce çevresinde ve altında bulunan meyve ve sebzeleri etkilemeye başladı.sanırım daha fazla büyütmeden kesmek durumunda kalacağım.

ngunduz71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 08:42   #67
Ağaç Dostu

Sayın ngunduz71,
meyve ve sebzeleri nasıl etkilemeye başladı? Biraz daha bilgi verir misiniz? Bizimkine benziyor mu diye merak ettim.
Saygılar.

Eski 12-11-2008, 09:30   #68
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
yıllar önce reklamı yapılarak kerestesinin cok değerli olduğu lanse edilerek türkiyeye Çin den getirilen ve dolar karşılı satılan o günlerde ki firma şimdilerde ortalıklarda yoktur fidanları sattı ortalıklardan kayboldu öyle bir şekilde reklamı edildiki metre küpü 1000 dolar diye o kadar değerli olsa çin devleti dünyaya ya bu ağacı pazarlar

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 00:22   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Merhabalar,

Aşağı yukarı 1 yıldır paulownia ile ilgileniyorum.Gerek Türkçe, gerekse ingilizce olarak birçok akademik makale okudum bu ağaçlar hakkında.Ayrıca ABD den ithal ettiğim 50gr yaklaşık 2000 adet paulownia tomentosa tohumunu 15 gün önce,45 lik viyollere diktim.4 değişik tepsiyi şu an yarı gölge,güneşli ve sera ortamında deniyorum.Öncelikle şunu belirtmeliyim ki özellikle Türkçe internet sitelerinde bu ağaçla ilgili yazılan çoğu şey çalıntı olduğu için doğruluğu ciddi şekilde tartışılır.Herkes kendi internet sitesine kopyala-yapıştır yöntemiyle aynı yazıları,aynı imla hatalarıyla ve aynı resimlerle eklemiş. Ticari olarak bakıldığında hep 100-500$ arasında rakkamlar verilmiş ancak aşağıda vereceğim linkteki makaleyi okursanız ticari anlamda bu ağacı yetiştirme sonucu neyle karşılaşacağınızı daha iyi anlarsınız.

Tohumdan yetiştirme konusuna gelirsek, tohumları aldığım amerikalı bayan "yeterli süre beklenildiğinde, her tohum çimlenir" gibi bir söz kullandı.Bana genelde 20. günde çimlenir demişlerdi ancak 10 günde ektiğim 180 tohumdan 12 tanesi çimlendi ki bu da ortalama %7-8 eder. Özellikle sera alanındaki tohumların çimlendiğini belirtmeliyim.Yaptığım fakat sonradan anladığım ve bu hafta düzelteceğim en büyük hata aldığım viyollerin 5cm derinliğinde olması.Oysa en az 8cm derinlik öneriliyor.

Yaptığım denemeler olgunlaşınca,çektiğim resimleri,tuttuğum notları ve izlediğim yöntemleri sizinle paylaşacağım ayrıca bulduğum ilginç makaleleri sizle paylaşmaya devam edeceğim.

Yukarıda bahsettiğim makale;
http://www.efri.gov.tr/bolumler.php?...=makale.devami

Gardenias beğendi.
orhanarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 11:28   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
yıllar önce reklamı yapılarak kerestesinin cok değerli olduğu lanse edilerek türkiyeye Çin den getirilen ve dolar karşılı satılan o günlerde ki firma şimdilerde ortalıklarda yoktur fidanları sattı ortalıklardan kayboldu öyle bir şekilde reklamı edildiki metre küpü 1000 dolar diye o kadar değerli olsa çin devleti dünyaya ya bu ağacı pazarlar
İki tanesi tam penceremin karşısında olmak üzere çevremde 15 den fazla var bu ağaçdan. Karşı komşu 15 sene önce dikmiş. Ağaçda kereste falan göremiyorum, ayrıca taze dalları bile en ufak bir eğmede içi boş gibi kırılıveriyor.

Evet çiçekli hali güzel ama sezonda üç defa, ebatları hayli büyük olan çiçek, tohum ve yaprak dökümüyle bizim sokağı bile berbat ediyor. Bahçe sahiplerini de bezdiriyor.

Gardenias beğendi.
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 21:29   #71
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
İki tanesi tam penceremin karşısında olmak üzere çevremde 15 den fazla var bu ağaçdan. Karşı komşu 15 sene önce dikmiş. Ağaçda kereste falan göremiyorum, ayrıca taze dalları bile en ufak bir eğmede içi boş gibi kırılıveriyor.

Evet çiçekli hali güzel ama sezonda üç defa, ebatları hayli büyük olan çiçek, tohum ve yaprak dökümüyle bizim sokağı bile berbat ediyor. Bahçe sahiplerini de bezdiriyor.
Çok enteresan. 1994 de türkiyede dikilmiş bir paulownia! gerçekten ilginç geldi bana.Acaba tam olarak nerede bu ağaçlar.Hani görme imkanım varsa görmek isterim.Ayrıca budaması ve bakımı tam yapılmış mı acaba zira kerestelik budaması farklı paulownianın.

Ziya Soner beğendi.
Eski 20-04-2009, 23:00   #72
Ağaç Dostu

İki tanesi Tuzla'da evimin tam karşısında. Komşular evlerini yaparken dikmişler. Özel bir budama yapılmadığı belli. Belki de dediğiniz gibi, kerestelik budama tipi ayrıdır, bilemiyorum. Bakımları ise tabiattan. Kaldırım da olduğu için özel bir muamele gördüklerini zannetmem. Resimleri:
Name:  Tuzla pawlonia.jpg
Views: 8120
Size:  70.9 KB

Eski 22-04-2009, 14:32   #73
Yeni Üye

Teşekkürler sevgili fugo,

Öncelikle resimlerden anlaşıldığı kadarıyla( bahçe kapısı 2m olarak referans alınırsa) bu paulowniacıklar 9-10 metre boyunda sağdaki daha kısa tabii ki, aslında 15 senede ortalama 20m yi bulmaları lazımdı.Bu boyu bulamamış olmalarının muhtemel sebebi, budama eksikliği.Özellikle 1 yılın sonundaki paulownialar toprak hizasından 1 cm yukarıdan kesilerek köklerinin odunlaşması sağlanır. Bir sonraki sene daha odunsu köklü ve daha uzama potansiyeli olan paulownia fideleri ortaya çıkar.

Yine resimlerden anladığım kadarıyla bu paulowniacıkların dal budaması da yapılmamış. Aslında paulownia hakkında ki genel kanı, ne kadar çok dal bırakılırsa okadar az kaliteli kereste ortaya çıkacağıdır. Ancak maalesef ben bu bilgiyi herhangi bir yerli kaynaktan onaylayamadım. Bir diğer konuda tabii ki kaldırım konusu. Ayrıca duvarın da bu paoulownia cıklara engel olduğu aşikar. Bu yaşta ki paulownialar özellikle 70-100 cm çapında toprak tacı isterler.Bu hem su toplama hemde toprağın nefes alması için çok önemlidir.

Toprağın nefes alması konusuna girmişken paulownialar çok su sevmelerine karşın çok su tutan toprağı(kil vb.) sevmezler, ayrıca paulownia fideleri dikilirken perlit vb maddelerin karıştırıldığı ve toprağın hava almasının sağlandığınıda belirtmeliyim.Bide üstüne üstlük bu paulownalar 1.5 metreden yukarda olan dip suyuda sevmezler. Yani anlayacağınız bu ağaçlar biraz huysuzdur.

Dikildikleri dönemde soğuk,don veya kuvvetli rüzgarlar olduysa buda kereste kalitesini etkiler.Şu an ki estetik görüntüleri bir harika. Ancak eğer komşunuz daha sağlam,daha uzun ve kerestesi daha makbul bir paulownia istiyorsa, kışa girmeden önce bu ağaçları toprak hizasından 1-2 parmak yukarıdan keser üzerine torf ilave ederse ve kış sonunda çıkmaya başlayan filizlerden en kuvvetlisini bırakır geri kalanı budar ve aşı macunu ile kaparsa. 2-3 yıl sonra daha uzun ve daha sağlam ağaçlara kavuşabilir. Ayrıca birde o kaldırımlardan 3-4 taş söküp etrafını daha da açarsa değmeyin paulownialarınızın keyfine...

Bir önemli notum ise, burada ki üyelere;
Çok estetik ağaçlar olan paulowniaların yetiştirilmesi hakkında daha fazla detay varsa lütfen gerek mine hanım, gerekse diğer üyeler bu bilgileri burada sunsunlar.Ziraa bilmediğim her bilgi benim için oldukça değerli. Bireysel ve amatör bir ruhla yaptığım bu çalışmalara etki etmeniz benim için çok önemli.

Eski 22-04-2009, 15:49   #74
Ağaç Dostu

Sn.Orhanarda,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bahsettiğiniz budama tiplerinin hiç biri yapılmamış, zaten dikiliş amaçları da kereste temini değil. Kaldırım ve duvara yakın dikimiyle ilgili diğer konularda da haklısınız.

Tuzla'nın toprağı bol killi, ayrıca benim bahçeden topak topak tuzlar çıkıyor.

Umarım aradığınız bilgiler üyelerimiz tarafından sağlanabilir.

Eski 02-05-2009, 07:35   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Anadolu nun sulak alanları olan hemen her yerinde, doğan erkek çocuklar için kavak ekilir. Askerden geldiklerin de bu kavaklar kesilip satılır ve parasıyla da düğünü yapılır, kalan para olursa da tarla alınır. Ben de ne yazık ki bu paulownia işini zaman zaman ülkemize getirilip empoze edilen bir kandırmaca olduğunu düşünüyorum. Çok hızlı büyüyen ve ekonomik değeri olan yerel ağaçlarımız varken 1 m3 bile kerestesinin satıldığını-arandığını duymadığım bir ağacın ticari yetiştiricilik için uygun olduğunu sanmıyorum.

Çiçekleri ve yaprakları çok büyük)) arıcılık için ideal, bahçe keyfi için ise sıkıntılı bir ağaç.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 12:43   #76
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2008
pavlonya nın birçok çeşidi mevcut, hızlı büyüyen ve kerestelik olarak önerilen Tomentosa.
Muhtemelen birçok yerde gördügünüz diger türlerden veya kazık kök sistemine sahip olması nedeni ile dikildigi yerdeki toprak zemini agac için uygun olmamıştır denilebilir.
Tokat Niksar'da tohumdan üretip 8 yıl önce diktigimiz agaclar, Dünya daki örnekleri gibi gelişme göstermiştir. Ancak halen ticari faaliyete konu olacak kadar bir kereste üretimi ülkemizde yoktur. Bizim agaçlarımız şu an itibarı ile 80 cm. gövde çapına ulaştılar, boyları 15m civarında. Yazın ziyaretimden sonra fotografları siteye yüklerim.
Sonuç olarak uygun tohum ve çeşit, uygun toprak ve zemin, özellikle ilk yıl bakımındaki özenle pavlonya yetiştirilebilir. Bilindigi üzere 3. yıl itibarı ile bitkiden agaç formuna geçmekte, yaprakları küçülmekte ve çiçek açmaktadır.
Kereste nasıl pazarlanır o ayrı konu.

fkarsli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 21:32   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2009
Selamlar.4 yaşında 15 adet pavlonya ağacım var.Fidanları ektiğim 800 m2 lik alan daha önce boştu.Yazları sezonluk kavun-karpuz veya mısır ekiliyordu.Eskiden boş duran bu bahçe şuanda küçük bir pavlonya ormanı görünümde.Ağaçların boyları bu yıl 7 metre civarında.Her ağaç zeminde ortalama 15 metre kare kadar gölge yapıyor.

ladin79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 00:12   #78
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkarsli Mesajı Göster
pavlonya nın birçok çeşidi mevcut, hızlı büyüyen ve kerestelik olarak önerilen Tomentosa.
Muhtemelen birçok yerde gördügünüz diger türlerden veya kazık kök sistemine sahip olması nedeni ile dikildigi yerdeki toprak zemini agac için uygun olmamıştır denilebilir.
Tokat Niksar'da tohumdan üretip 8 yıl önce diktigimiz agaclar, Dünya daki örnekleri gibi gelişme göstermiştir. Ancak halen ticari faaliyete konu olacak kadar bir kereste üretimi ülkemizde yoktur. Bizim agaçlarımız şu an itibarı ile 80 cm. gövde çapına ulaştılar, boyları 15m civarında. Yazın ziyaretimden sonra fotografları siteye yüklerim.
Sonuç olarak uygun tohum ve çeşit, uygun toprak ve zemin, özellikle ilk yıl bakımındaki özenle pavlonya yetiştirilebilir. Bilindigi üzere 3. yıl itibarı ile bitkiden agaç formuna geçmekte, yaprakları küçülmekte ve çiçek açmaktadır.
Kereste nasıl pazarlanır o ayrı konu.

Eğer gerçekten dediğiniz kadar büyüme gösterdi ise bildiğim kadarı ile bu Türkiye'de bir ilk.Aslında bu ağacın nerede ne kadar başarılı performans göstereceği belirsiz.Üstelik kerestesi dünyada çok değerli olsa da ülkemiz de malesef tanınmıyor ve asla dünyada ki fiyatlara yaklaşamıyor.Bununla beraber önümüzdeki 10 yıl içerisinde ya gerçekten bu ağaç ülkemizde de tanınacak ve pazar bulacak veya sönüp gidecek.Ancak kereste olarak en az kavak kadar değerli ve daha hızlı büyüyor veya hiç büyümüyor.

Gardenias beğendi.
oguz3259 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 13:29   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
geçen sene tohumdan ürettigim 1000 civarında pavlonyayı kendi arazime dikimini yaptım sizlerinde dedigi gibi kimi hızlı gelişiyor kimi ise oldugu gibi duruyor bakalım ilerleyen zamanlarda ne olacak

cey_cey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 00:01   #80
/

Giriş Tarihi: 08-07-2009
Galeri: 1
Sitemizde paulownia ile ilgili bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz.Bende yardımcı olabilirim arkadaşlar...

http://www.paulowniaci.com/
http://www.paulowniaci.com/sssorular/index.htm

Aynur_Eker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 23:23   #81
Ağaç Dostu

aynur hanım geçen ay sizden aldıgım pavlonyalarım çimlenmeye başladı geçen seneki tohumlarıda sizden temin etmiştim geçen senekileri araziye dikimini gerçekleştirdim ve sitenizde bulunan bilgileri harfiyen uyguladım bakalım hayırlısı arazim geniş oldugundan degerlendirmeye çalışıyorum bu seneki fidanlarıda birdahaki yıl dikecegim arazimin rakımı yüksek bölgede olmasından dolayı fidanların kök ve yapılarını kuhvetlendirdikten sonra araziye dikiyorum

Eski 12-07-2009, 15:06   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2009
Nasreddin hoca nur içinde yatsın ...bir konuya merak sardığımda önce o konu ile ilgili "damdan düşen insanların" tecrübelerine ulaşmaya çalışıyorum bu konuda da forumlar biçilmiş kaftan

Güzel bir forum emeği geçenlere teşekkürler..

Yakın bir arkadaşım bu konuya merak salmış,heveslenmiş ve 2500 lira kadarda parasını bu işe yatırmış bir yerlerden arazi kiralamış bir kaç yüz tanede fidan ekmişler.

Konuya uzak olmama rağmen ufak bir araştırmadan sonra bu ağaçların 5 veya 8 sene sonra büyüdüğünü 1m3 -3 m3 arasında bir çapa ulaştığında bu ağaçları kim satın alacak ? ve kaça alacak ? bu sorulara şu anda kimse net bir cevap veremiyor ..kendi yetiştirdiğiniz ağaçları yıllar sonra kendiniz değerlendiremeyeceksiniz bu işe ticari olarak bakmayın derim..

Ben yine eski projem olan "Saanen keçisi" yetiştiriciliğine devam ..hiç olmazsa orda kendi peynirimi kendim tüketebileceğim..

Herkese selamlar

Gardenias beğendi.
simmenu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 23:39   #83
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Pavlonya ağacının kerestesi meraklı alıcılar dışında malesef para etmiyor.Yurtdışında gerçekten de değerli olduğu doğru sanıyorum.Ancak yurtdışında kullanıldığı alanlar ülkemizde gelişmemiş sektörler olduğundan mıdır yoksa gerçekten de ağacın kerestesine ait pratik uzun vadeli bilgiler olmadığından mıdır çok çok kavak kadar para ettiğini duydum.Özetle içerisinde bulunduğumuz bu dönemde gerçekte karlı olmamak ve dikildiğinde zahmetsiz denilmesine rağmen birçok ağaçtan daha zahmetli olması nedeniyle ticari anlamda pek cazip görünmüyor.

Zahmetli çünkü; sadece ilk yıllar değil hemen her yıl budama ve yaz kış sulama istiyor.Sulamazsanız kurumuyor belki ama büyümüyorda

Zahmetli çünkü; aynı arazi veya bölgede aynı büyüme olmuyor.

Zahmetli çünkü; gerçekten büyümek için bol su ve güneş istemekle birlikte toprakta biriken suyuda sevmiyor!

Zahmetli çünkü; 8 yıl bakıp sonra satamıyorsunuz.Büyürken sizi yormadığı kadar belki satarken yoruyor.Emek karşılığı anladığım kadarı ile yok.

Ayrıca eğer genleriyle oynanmış hibrit bir tür ise tohumların çimlendikten hemen sonra ölmeleri veya hiç çimlenmemeleri mümkün!

Ekonomik değeri yoka yakın.(ülkemiz şartlarında).Ayrıca kerestesi hızlı gelişsede sağlam olamıyor zira m3 birim ağırlık değeri kavaktan bile düşük! Daha ne olsun !

Metreküpü 1000 tl etmiyor.Ettiren varsa satalım

Kavak fiyatına ise meraklı alıcısı hatrı sayılır derecede çok anladığım üzere.

Bu anlamda bakıldığında kavak kadar para etmesi ama kavaktan daha hızlı büyümesi,doğru yer ve ciddi bakım ile kar ettirebilir.Ama dikimlerin başarısız olma ve sulandığı halde bile büyümeme riski çok yüksek.

Saygılarımla

Gardenias beğendi.
Eski 15-07-2009, 13:42   #84
Ağaç Dostu

bizim bölgede para edecegini düşünüyorum çünkü ÇAMSAN AŞ bizim bölgemizde ve yurt dışından gemilerle çok miktarda agaç getiriyorlar orada çalışan bir arkadaşıma araştırma yaptırdım ve yetişirse alınacagı hakkında bilgi geldi zaten bölgemizde yetişen tüm kavak türü agaçları alıyorlar buda bir kavak türü olduguna göre benim görüşüm yetişsin yeterki satmanın sıkıntı olacagını düşünmüyorum

Eski 15-07-2009, 15:33   #85
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cey_cey Mesajı Göster
bizim bölgede para edecegini düşünüyorum çünkü ÇAMSAN AŞ bizim bölgemizde ve yurt dışından gemilerle çok miktarda agaç getiriyorlar orada çalışan bir arkadaşıma araştırma yaptırdım ve yetişirse alınacagı hakkında bilgi geldi zaten bölgemizde yetişen tüm kavak türü agaçları alıyorlar buda bir kavak türü olduguna göre benim görüşüm yetişsin yeterki satmanın sıkıntı olacagını düşünmüyorum

Yetişirse elbetteki alırlar.Ancak kavaktan daha çok para etmeyebilir.Yani Çamsan hayatta metrekübüne 1000 tl vermez pavlonya nın.Ayrıca bende Ordu luyum

Karadeniz bu tür için uygun değil densede bana en çok o bölgelerde verimli olur gibide geliyor...

Saygılar

Eski 15-07-2009, 17:14   #86
Ağaç Dostu

sn oguz 3259 kesinlikle vermez 500 tl verseydi gömü bulmuş sayardık karadeniz ******* çok uygun. yagış ve su en önemli faktör pavlonyada bunların fazlasıda karadenizde mevcut yarın resmini çekebilirsem elimde bulunan 2 aylık fidenin resmini eklerim ortalama 1.5 m geçen sene edindigim tecrübelerime dayanarak bölgemizde ekim ayına kadar sürgün veriyor araziye dikili 1000 adet fidanım var bu senede 2000 kadar yetiştirip seneye araziye dikecegim ihşallah fındıga artarnatif olur
sagılarımla ordudan selamlar

Eski 15-07-2009, 19:42   #87
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Hazır zaten fındığa da alternatif aranırken aslında pavlonya ekiminin desteklenmesi iyi olurdu özellikle karadenizde.Bana herşeye rağmen o bölge çok uygun geliyor.Belki biraz toprak açısından sorun olabilir.

saygılar

Eski 15-07-2009, 22:00   #88
/

İstilacı bir ağaç diyenler için osmancık belediye binasının önündeki 7 yıllık paulowni ağacımızın resmini ekliyorum..En alttaki resimde bakımsız kalmış ama boylanmış bir paulownia resimdekide oğlum

Eski 15-07-2009, 22:22   #89
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

"....alttaki resimde bakımsız kalmış ama boylanmış bir paulownia resimdekide oğlum.." yazısına bakıpta ikinci resimde bulunan amcayı görünce Aynur teyze 80 yaşında falan herhalde dedim

Bu turkcell önündeki pavlonya kaç yaşında?

Eski 15-07-2009, 22:31   #90
/

Oğuz Bey 7 yıllık bir paulownia ağacı..

80 olmam için 40 fırın ekmek yemem lazım

Ziya Soner beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024