agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni660Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-10-2013, 12:18   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Arkadaslar, bu Manolya agacinin ciceklenme donemine ait fotograflari
24-04-2013 tarihinde cekip, basliga eklemistim.
3 gun once nihayet tohumlari gormek nasip oldu.
Agacin cicekli haline gore o kadar az tohumu vardi ki, sasirdim.
En azindan tohum formunu gorup, ogrendigim icin bu bile beni mutlu etmeye yetti.
Bu Manolya turu hakkinda internette biraz arastirma yaptim,
ciceklerini bazi turlerin ciceklerine cok benzetsem de, kesin bu turdur diyemiyorum.
Arkadaslar, bu mesajimdaki agacin, cicekli donemine ait degisik acilardan cektigim fotograflari.
Belki turu hakkinda biraz daha ipucu verir.

Eklenen Resimler

eticin ve gokselcetin beğendi.
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2013, 12:36   #392
Ağaç Dostu

Arkadaslar, bu kucuk Manolya agaci fotograflarini da 01-05-2013 tarihinde cekmistim.
3-4 gun once bu kucuk agacin yanindan gecerken merak edip,
bu ufaklik da tohum yapmis mi, diye goz attim ama tohum goremedim.
Boyle kucuk yasta cicek actigina gore asili olabilir mi, diye dusumustum?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 25-10-2013 saat 15:11
Eski 26-10-2013, 20:54   #393
Ağaç Dostu

Bruksel Botanik Park, Manolya agaclari.

Eklenen Resimler

Eski 26-10-2013, 21:19   #394
Ağaç Dostu

Fotograflarin devami.

Eklenen Resimler

gokselcetin beğendi.
Eski 26-10-2013, 21:27   #395
Ağaç Dostu

Fotograflarin devami.

Eklenen Resimler

Eski 26-10-2013, 21:36   #396
Ağaç Dostu

Fotograflarin devami.

Eklenen Resimler

Eski 26-10-2013, 21:51   #397
Ağaç Dostu

Fotograflarin devami.

Eklenen Resimler

Eski 27-10-2013, 19:55   #398
Ağaç Dostu

Bu Manolya tohumlari da biraz irice.

Eklenen Resimler

pria, Sulman ve _nagihan_ beğendi.
Eski 30-10-2013, 21:48   #399
Ağaç Dostu

Bugun fotograflarini cektigim Manolya agaci.

Cok guzel...

Eklenen Resimler

Eski 30-10-2013, 21:50   #400
Ağaç Dostu

Fotograflarin devami.

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2013, 19:03   #401
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Nilgün hanım gerçekten güzel bir manolya.
Bu arada bu mevsimde hala çiçek açıyor olmasına çok şaşırdım. Tokat'ta neredeyse uykuya geçecekler. Brüksel'in rakımı ve deniz etkisinden olsa gerek.

Yaprak altıyla, kozalağıyla ve çiçekleriyle bu tarihte çok güzel bir görüntü oldu. Ellerinize sağlık.

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 20:36   #402
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Nilgün hanım gerçekten güzel bir manolya.
Bu arada bu mevsimde hala çiçek açıyor olmasına çok şaşırdım. Tokat'ta neredeyse uykuya geçecekler. Brüksel'in rakımı ve deniz etkisinden olsa gerek.

Yaprak altıyla, kozalağıyla ve çiçekleriyle bu tarihte çok güzel bir görüntü oldu. Ellerinize sağlık.
Tesekkur ederim Goksel Bey, belirttiginiz gibi buradaki Manolyalarda da ciceklenme donemini biteli cok oldu.
Ne hikmetse, bu Manolyanin ciceklenme donemi henuz bitmemis. Sirf bu Manolyanin acmis halini gorup,
fotograflamak icin 2-3 dùr gidiyorum ama bir turlu acamadi. Uzerindeki bazi tohum kozalaklarida epeyce irilesmis.
Tohum kozalaklarinin bu kadar bùyùyùp, halen cicek acmaya devam etmesinin hikmetini cozemedim.
Tùrù ile alakali bir durum olabilir mi?
Sunu da belirteyim; burada gordugum en ilginc Manolya agaci.
Yapraklari cok kalin, yaprak altlari kahverengi ve cok tùylù.
Hatta acmamis tomurcuklarinin dis yuzeyi bile tùylù.

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 01-11-2013 saat 22:08
Eski 31-10-2013, 20:52   #403
Ağaç Dostu

Sanıyorum ki sıcaklık değerleriyle ilgili. Eylül başından itibaren brüksel'de ölçülen en düşük sıcaklık değeri 5 derece. Ortalama sıcaklıklar ise 10-15 derece civarı.

Eski 01-11-2013, 21:09   #404
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Tesekkur ederim Goksel Bey, belirttiginiz gibi buradaki Manolyalarda da ciceklenme donemini biteli cok oldu.
Ne hikmetse, bu Manolyanin ciceklenme donemi henuz bitmemis. Sirf bu Manolyanin acmis halini gorup,
fotograflamak icin 2-3 dur gidiyorum ama bir turlu acamadi. Uzerindeki bazi tohum kozalaklarida epeyce irilesmis.
Tohum kozalaklarinin bu kadar buyuyup, halen cicek acmaya devam etmesinin hikmetini cozemedim.
Tùrù ile alakali bir durum olabilir mi?
Sunuda belirteyim; burada gordugum en ilginc Manolya agaci.
Yapraklari cok kalin, yaprak altlari kahverengi ve cok tùylù.
Hatta acmamis tomurcuklarinin dis yuzeyi bile tùylù.
Nilgün hanım,
Bence bu mevsimde üzerinde çiçek olması türü ile alakalı ve yaprak arkalarının tüylü olması aşılı olduğunu gösteriyor. (Aşılı türlerin yaprak arkaları genellikle tüylü ve kahverenği ya da kızıl kahve tonlarında oluyor)
Hangi varyete olduğunu merak ettim.
Magnolia grandiflora 'Samuel Sommer' olabilir diye düşünüyorum.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 22:15   #405
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Sanıyorum ki sıcaklık değerleriyle ilgili. Eylül başından itibaren brüksel'de ölçülen en düşük sıcaklık değeri 5 derece. Ortalama sıcaklıklar ise 10-15 derece civarı.
Gökselciğim,
Uzun süre çiçek açan ya da geç çiçeklenen bir çeşitte bile olsa, bence de söylediğin gibi hava sıcaklıkları 1. sırada gelir. Ortalama sıcaklıklar 5 derece gibi ya da daha aşağı dereceler de olsaydı ağaç uyumaya geçip çiçek açmaya devam etmeyecekti.

Eski 12-11-2013, 11:52   #406
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Sayın Nilgün Hanım emeklerinize sağlık. Sayın Göksel Bey, Sayın Gökhan Bey merhabalar.

Öncelikle hepinize saygılar, selamlar. Umarım herşey yolundadır.

Sn. Nilgün Hanım'ın son göndermiş olduğu manolya türü bence muazzam. Biz Fethiyedeyiz, gündüz sıcaklık halen ortalama 25 derece civarında, tüm manolyalar uykuya geçti. Yazın ortalarında manolyaların çiçek vermesi son buldu.

Erguvanlar bile şaşıp çiçek açıyor burada... Fakat Bodrum, Göcek ve Fethiye'deki manolyalardan tık yok.

Sn. Nilgün Hanım keşke o manolyadan çelik alabilseniz, siz daha iyi bilirsiniz... Kışa doğru çiçek açımı çok sağlam bir tür olduğunu gösteriyor.

Sn. Göksel Bey, o manolya kırmızı değilmiş. Özellikle aradık sorduk. Yaprak döken cinsinden.

Albüm yüklemek istedim, sistem yetkin yok dedi. Bu nedenle attach olarak bazı resimleri ekliyorum.

Göceğe gittiğimde çektiğim resimler:

Göcek Belediye Çay Bahçesi Önü:

Çok güzel tohum vermişler topladık, soğuk katlama yaptım, çoğaltırım belki bilemiyorum:S Tarih bir ay önce... Göcekte bile çiçekli Manolya ağacı yok. Hepsi tohuma geçti.

Bazıları kurumuş, tohum vermiş.. Kimin üstlerinde duruyor, kimi dibine dökmüş:

Elde de resimlerini çektim, çok güzeller...

Sn. Göksel Bey,

O minik manolyayı ektim. (Yazın hatırlarsınız, sağdaki minik saksı)...(2 saksı vardı ya... çok yapraklısı anlaşılmaz bir nedenle yaprakları döktü ve gitti) Bu inşallah tutar. Neredeyse 6 ayı aşkın bir süredir tek yaprak ve yeşil. Ayın büyük haline denk getirdim (Dolunay), geçen yağmurda neredeyse çürüyordu, karardı, hemen güneşe aldım saksıda, düzeldi, bir ay önce ektim. Sanki dibinden filiz verecek gibi, yaza hazırlık yapıyor, dua ediyorum tutsun diye... Sizin aşılının çeliği olacak bu. Ekerken kökü vardı. Diğer mesajlarımda onunda resmini gönderirim. Sabah akşam dert ediyorum, tek yaprak of offf.....Yağmur yağsa bile o kadar ufak ki o tek yaprak çamurlanıyor.. Son resim hakkımla sizin manolyanızın resmini gönderiyorum.

Şunu öğrendim ki saksıda manolya olmaz, olmuyor... Dibine sürekli su ve gölge öldürebilir.

Göksel Bey'in hediyesi.

İşte bahçemiz'in gözbebeği. Kışa tam tekmil hazırladım.

Arkadaki file benim geliştirmiş olduğum Manolya Topsavarı. Yolun arkasında kocaman bir futbol sahası var. Olur mu olur... Bir top gelir diye ona bile önlem aldım. Şimdilerde çok güzel ponpon yeni filizler verdi. Yaza hazırlanıyor sanırım. Harika yeni dallar çıkacak... Belki çikek açar bahara kim bilir...

Yinede bulduğum manolyalar ile (çevreden) çok güzel manolya çiçeği resimleri çeker gönderirim.

Sevgiler.

Eklenen Resimler

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 20:49   #407
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın Sulman,
Geç çiçek açan bir manolya türü olduğunu duydum fakat cinsini bilmiyorum.
Bu konuda arkadaşım göksel'in bir fikri olabilir.
(Avatar resminizde ki kanarya sizin mi? Çok güzelmiş)

Eski 14-11-2013, 21:47   #408
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sulman Mesajı Göster
Sayın Nilgün Hanım emeklerinize sağlık. Sayın Göksel Bey, Sayın Gökhan Bey merhabalar.

Öncelikle hepinize saygılar, selamlar. Umarım herşey yolundadır.

Sn. Nilgün Hanım'ın son göndermiş olduğu manolya türü bence muazzam. Biz Fethiyedeyiz, gündüz sıcaklık halen ortalama 25 derece civarında, tüm manolyalar uykuya geçti. Yazın ortalarında manolyaların çiçek vermesi son buldu.

Erguvanlar bile şaşıp çiçek açıyor burada... Fakat Bodrum, Göcek ve Fethiye'deki manolyalardan tık yok.

Sn. Nilgün Hanım keşke o manolyadan çelik alabilseniz, siz daha iyi bilirsiniz... Kışa doğru çiçek açımı çok sağlam bir tür olduğunu gösteriyor.

Sevgiler.
Tesekkur edrim Sayin Sulman, Sizin fotograflar da cok guzel ellerinize saglik.

Sulman beğendi.
Eski 15-11-2013, 17:37   #409
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Sayın Gökhan Bey bir zamanlar benimdi. Konya Malinua şampiyonu. Ben malinua üretimi yapıyordum. Çok sardırmıştım. Bir anda geldiler, herşeyi bıraktım. 10 yıl kadar önce....

Bir kaç gözlemimden bahsedeyim gördüğüm kadarıyla izninizle... Kısıtlı bilgimle.

-Kış başından yazın çıkacak olan filizleri veriyor manolya...
-Uykudayken gövde geliştiriyor.
-Saksıda tutmak işkence.
-Su baskınlarına hassasiyeti var, suyu seviyor tabakta istemiyor.
-Yazın iyi sulama yaprakların buruşmasını engelliyor (Toprağa ekilmişse).
-----
%100 emin olduğum:
-Yazın gerekirse yaprak üstelerini saf su ile yıkamak gerekiyor. Eğer suda kireç varsa, yaprakları çok pisse bir defa yıkanabilir. Hemen yaprak arkaları siyahlanıyor. İş abartılırsa siyah benekler sarar... Bir defada siyah benekler 3-5 gün içinde düzeliyor. Farklı zamanlarda 3 defa tatpik etmek zorunda kaldım, 3 ncüde ağaçtan özür diledim, çünkü ne tepki vereceğini biliyordum. Yol çalışmasından yaprakları çok pislenmişti. (Saf su ile yaprak yıkayamayacağım için birdaha zor)(Faydasınıda göremedim)

-Saksıda bakıma veya çelik tutturmaya yağmur suyu veya içme suyu öneririm. Kireç bu ağacın ciddi düşmanı..

-Çeliğin üst sürgün olanı ve torfta olanı tuttu. Yumuşak toprağın etkisi var tutturmada.

Sn. Nilgün Hanım rica ederim.... Cevaplama imkanınız olursa bir sorum olacak size...Tohumlardan o tür çıkmıyor mu? Misal manolya bendeki tür veya mavi çam, veya forest pansy .... Yani özüne mi dönüyorlar... bendeki tüysüz türüne, mavi çam yeşil çama, forest pansy yeşil yapraklı türüne...

O sizin resimdeki manolya türünün tohumu çiçek geç açsa bile o manolyayı yansıtır mı? veya forest pansy tohum verirse forest pansy'ler olur mu?

Saygılar.

Saygılar.

pria ve Tohumcu Nılgun beğendi.
Eski 15-11-2013, 19:38   #410
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Gökhan Bey bir zamanlar benimdi. Konya Malinua şampiyonu. Ben malinua üretimi yapıyordum. Çok sardırmıştım. Bir anda geldiler, herşeyi bıraktım. 10 yıl kadar önce....

Bir kaç gözlemimden bahsedeyim gördüğüm kadarıyla izninizle... Kısıtlı bilgimle.

-Kış başından yazın çıkacak olan filizleri veriyor manolya...
-Uykudayken gövde geliştiriyor.
-Saksıda tutmak işkence.
-Su baskınlarına hassasiyeti var, suyu seviyor tabakta istemiyor.
-Yazın iyi sulama yaprakların buruşmasını engelliyor (Toprağa ekilmişse).
-----
%100 emin olduğum:
-Yazın gerekirse yaprak üstelerini saf su ile yıkamak gerekiyor. Eğer suda kireç varsa, yaprakları çok pisse bir defa yıkanabilir. Hemen yaprak arkaları siyahlanıyor. İş abartılırsa siyah benekler sarar... Bir defada siyah benekler 3-5 gün içinde düzeliyor. Farklı zamanlarda 3 defa tatpik etmek zorunda kaldım, 3 ncüde ağaçtan özür diledim, çünkü ne tepki vereceğini biliyordum. Yol çalışmasından yaprakları çok pislenmişti. (Saf su ile yaprak yıkayamayacağım için birdaha zor)(Faydasınıda göremedim)

-Saksıda bakıma veya çelik tutturmaya yağmur suyu veya içme suyu öneririm. Kireç bu ağacın ciddi düşmanı..

-Çeliğin üst sürgün olanı ve torfta olanı tuttu. Yumuşak toprağın etkisi var tutturmada.

Sn. Nilgün Hanım rica ederim.... Cevaplama imkanınız olursa bir sorum olacak size...Tohumlardan o tür çıkmıyor mu? Misal manolya bendeki tür veya mavi çam, veya forest pansy .... Yani özüne mi dönüyorlar... bendeki tüysüz türüne, mavi çam yeşil çama, forest pansy yeşil yapraklı türüne...

O sizin resimdeki manolya türünün tohumu çiçek geç açsa bile o manolyayı yansıtır mı? veya forest pansy tohum verirse forest pansy'ler olur mu?

Saygılar.

Saygılar.
Sayin Sulman, malesef sorularinizin cevabini ben de bilmiyorum cunku bu Manolya Agaci bana ait degil.
Fotograflarini ekledigim bu guzel Manolya agaci, buradaki kucuk bir Parkin sakinlerinden.

Sulman beğendi.
Eski 15-11-2013, 20:33   #411
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
ben de bugün özendim size muhteşem görünen ama şu anda üzerinde çiçeği olmaya manolyadan tohum topladım, kilitli poşedin içine tohumları ıslak kumala karıştırıp buzdolabına koydun 1-2 ay sonra ekecem, tohumdan manolya üretmeyi çok istiyorum umarım başarırım

Sulman beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2013, 09:04   #412
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Teşekkürler Sn. Nilgün Hanım,

Aslında olur mu olur... İmkanınız olsa da fotoğrafladıklarınızdan iki dal alıp çeliğe uğraşsanız kış mış dinlemeden. Ne güzel olur. Sn. Göksel Bey ile benimkine ihtimal vermemiştik biri tuttu. Hemde kök hormonsuz. Oldu mu oluyor...

Göcekteki çay bahçesi önündeki manolyaları eşim keşfetmişti. Haziran gibi. Resimlerini çekmişti. Ben sonradan gitmiştim. Telefonda onların resmini bulduk. Çiçekli hallerini. Ekliyorum umarım beğenirsiniz.

Temmuz Dönemi 1-3 Temmuz: (Gonca Hali)

Temmuz Dönemi 1-3 Temmuz: (Çiçek Açmış)

Temmuz Dönemi 1-3 Temmuz: (Çiçek Dökmüş Tohum Oluşuyor)

Temmuz Dönemi 1-3 Temmuz: (Yaprak Türü Ağaç Hali Susuzluktan İyi Değil Bence)

Bu ağaçlara hiç bakmıyorlar, ne yaprak yıkama, ne gübre, ne su... Zavallılar... Yaz ortası ağustos gibi iyice kendilerinden geçtiler yapraklar eciş bücüş oldu.

Tiny Tower Italian Cypress

Şimdi bu resim nereden çıktı demeyin... Hazır resimleri eklemişken dün buralarda ulaştım. Tohum avcılığım esnasında eşim enselemiş beni, çekmiş. Dayanamadım ekledim bende... 65-85 metre arası oluyor. Zor uğraşlar sonucu ağacın yanına gidebilip, tohumu aldım. Eklemek istedim, dayanamadım

Saygılar.

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2013, 23:54   #413
Ağaç Dostu

Sayin Sulman, tavsiyelerinize uyup, en yakin zamanda 1-2 celikle denemelere baslayacagim.
Sonucu ben de merak ediyorum dogrusu. Nasrettin Hocanin dedigi gibi " Ya tutarsa "
Turkiye'de yillar once tanidigim bir Ziraat Muhendisi Abi vardi. Evlerde sus biktkisi olarak
yetistirilen kalin yaprakli Kaucuk agacini yapraktan basariyla cogaltirdi.
Coktandir aklimda, bu yaprak dokmeyen Manolyalarda da yapraktan uretim olur mu?
Yoksa 1-2 de yaprak alip, koklendirmeyi denesem mi, ne dersiniz?

pria beğendi.
Eski 17-11-2013, 09:25   #414
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Sn. Nilgün Hanım,

6'lı yaşlardan beri ilk fasülye ile başladım. Bir ara bizim evin salonu orman gibiydi. Yaş itibariyle anlamadığım ev süs bitkilerini üretirdim.

Sn. Göksel Bey'in hediyesinden talihsizlik sonucu 2 dal çeliklemek zorunda kaldım. O kadar güzel yaprak verdiler ki ikiside... Elimde yeşildir....Göksel Bey yaz başında geldi gördü, yinede güvenme dedi. Bende nasıl olur bak hatta birinin ikinci yaprak çıkartması dedim. Altadıyor, o dalın gücü dedi. Sahiden de dediği gibi en çok yapraklısı yaz ortasında yapraklarını döktü öldü. Diğeri 6 aydır yaşıyor, kışa giriş itibariyle büyüme yok fakat şeytan gibi duruyor. Ektim. Tuttu bence. Bir aydır ekili. Resmini en kısa zamanda ekleyeceğim.

Tutan dalın üst kısmı. El kadar bir karıştı ikiside. Dalı saksının dibine kadar soktum, susuz bırakmadım.

Ben hayatımda bir yaprak kümesi döküp, ikinci kümeyi çıkarttıktan sonra, kesim yerlerini bile tedavi ederken ölebilen bir çelik görmedim. Bu nedenle, çeliği zorken yapraktan da köklenme olabilir mi bilemiyorum.

Çelikten kastım manolyaların tohumdan geç çiçek açıyor denmesi ve sizin muazzam türleri bulmanız. Tamamen aynı tür olur tutarsa ve kısa sürede çiçek açar.

Tohum olayınıda günlerdir araştırıyorum %100 garantisi yokmuş. Hep babamın dedikleri aklıma geliyor, güzel bir kayısı, zeytin, kiraz vs yiyince hemen ekelim derdim, belli olmaz ki derdi. Meyve tadı ayrı, yaprak türü ayrı buda başka konu oldu.

Suda köklendirmede oksijene, gölgeye ihtiyaç var. Ficusları böyle köklendiriyorum. Ay ve tarih farketmiyor. Budama zamanı, budanan bir manolya görürsem suda çelik köklendirmeyi deneyeceğim. Suda çürüme yapmasının sebebi sık sık suyunu değiştirmemek. Oksijensiz kalması. Olursa kök gelişimi de gözlenir. Harika olur. Kök hormonuda düşünülebilir ama ilerleyen yıllarda ne olur bilemem...(Kök hormonu bulaştırmak istemem)

Yapraktan ziyade çelik alın derim. Zaten çelik aldığınız zaman yaprağıda deneyebilirsiniz. Çifte deneme olur. Harika olur.

Saygılar.

pria ve Tohumcu Nılgun beğendi.
Eski 17-11-2013, 11:58   #415
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tohumlardan o tür çıkmıyor mu? Misal manolya bendeki tür veya mavi çam, veya forest pansy .... Yani özüne mi dönüyorlar... bendeki tüysüz türüne, mavi çam yeşil çama, forest pansy yeşil yapraklı türüne...

Sinan bey merhabalar,

Sorunuza bildiğim kadarı ile cevap vereyim.

Yeni türler uzun ve bir çok farklı denemeler sonucunda elde ediliyor. Bununla ilgili 374 nolu mesajımda Magnolia x Loebneri melezlemesi hakkında bilgi mevcut. Ayrıca 377 nolu mesajımı da inceleyebilirsiniz.

Bazıları da rastgele tozlaşmaların sonucunda ortaya çıkarak farkediliyorlar. Örneğin bahçeye ekilmiş farklı türde domatesler eğer düşünülmeden ekim yapıldıysa çiçeklenme zamanlarında birbirleriyle tozlaşmaya girebiliyorlar. Bu durum da ekilen çeşit domatesin türünü devam ettirme anlamında sıkıntı doğurabiliyor. Çünkü bu domateslerden alınacak tohumlar artık birer melez tohum olmuş durumda.

Cercis Canadensis 'forest pansy' bildiğim kadarıyla bu rastgele tozlaşmanın sonucu farkedilmiş bir varyete. Yanlış hatırlamıyorsam bir yerde, yapılan laboratuar incelemeleri sonucu mor pigmente sahip bir erikle dahi tozlaşmış olabileceği yazıyordu.

Uzun soluklu çalışmalar sonucu ya da rastgele oluşmuş bu yeni türlerin üretimleri sıklıkla aşı ile üretim oluyor. Bunun yanı sıra çelik, havai köklendirme ve doku kültürü çalışmaları da türe göre kullanılıyor. Bunun nedeni için türün, özelliklerini kaybetmeden aynen devam ettirilebilmesi diyebiliriz.

Melez tohumdan yetişmiş bir ağaçtan alınan tohumlarla yetiştirilmiş bir fidanda dahi farklılıklar gözlenebiliyor. Her nasıl ki bir çocuk, anne ve babasından bir çok özellik almış olsa da bir çok farklı özelliğe de sahip olabiliyor.

Aşıda ise kullanılan altık ne ise elde edilen tohumlar da bu altlık olarak kullanılan türe ait tohumlar oluyor. Bir örnek vermek gerekirse; Aşılı mavi atlas sedirleri genellikle toros sediri ya da himalaya sediri üzerine aşılanırlar. Bu aşılı mavi atlas sedirinin tohumunu alıp yetiştirdiğimizde yetişecek olan birey toros ya da himalaya sediri olmakta.

Umarım bildiğim kadarıyla bir fikir verebilmişimdir. Saygılar.

Eski 19-11-2013, 11:33   #416
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Sn. Göksel Bey çok aydınlatıcı bir bilgi olmuş. Demek ki özel bir ağaca bakıp tohumunu almak hüsrana neden olabilir. Ağaçlar büyüyüncede aşı yerleri tamamen yok olabiliyor. Şunu anlıyorum, sizin manolyanızdan verilen tohum altının tohumu olacak, çeliğin tohumu'nun aynı çıkma ihtimali daha yüksek.

Evelsi gün bir arkadaşımın işi dolayısıyla bir siteye gittik. O iş yaparken bende çevreyi geziyordum. Tam karşıdaki evde bir baktım manolya yaklaştım incelerken (eşim utanıp yanımdan kaçıyor) evin sahibi geldi. Tanıştık. Bir bahçede ağaçlara değer veriliyorsa, ev sahibine aaa ağaçlarınız ne güzel nasıl oldularda bu hale getirebildiniz vs. soruları hızlı bir dostluk kurulmasını sağlıyor.

Evin iki yanında iki farklı tür manolya var. İkiside aşısız. Biri daha koyu yapraklı diğeri daha açık yapraklı. Koyu yapraklı olanı 14 ncü yaşında açık yeşil tüysüz yapraklı olanı 9 ncu yaşında çiçek açmış. Hatta geçen sene 13 yaşında olan (yaprak arkası daha tüylü) manolyayı sen çiçek açmayacaksın ben seni keseceğim diye korkutmuş, bir kaç dalını kesmiş ve çiçek açmış. (Kestiği yerleride gördüm.),(Ağaç korkutma rivayetleri çoğalıyor.)

Birinci elden, aynı mevki ve aynı bakımla, tamamen tüysüz olan türünün, tüylü türe göre daha önce çiçek açtığını gördüm.

Bir diğer bahçedeki (önceden bildiğim, site içi) ağaçlar 7-8 yaşında ve yeni gördüğüm manolyalardan daha büyük boyuttalar. O manolyalar site içinde; manolyalara sürekli bakım yapılmasa da çimler sürekli sulanıyor, gübre veriliyor.

Velhasıl 2 farklı yerdeki 4 ağaca da muhtelif zamanlarda bakım uygulansa da sürekli bakım, çiçeklenme ve boyut olayında çok önemli. Dağlar kadar fark var. Sokakta ekili olanlar resmen bakımsızlıktan hilkat garibesi halinde.

Teşekkürler, saygılar.

Eski 25-11-2013, 12:30   #417
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Sevgili Tohumcu Nilgün,
Okulumdaki manolya ağacının resimlerini sizin için çektim.Umarım faydalı olur.Yalnız Pria 'nın resimleri gibi bunda kırmızı tohumlara rastlamadık.

Eklenen Resimler

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 19:34   #418
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Sevgili Tohumcu Nilgün,
Okulumdaki manolya ağacının resimlerini sizin için çektim.Umarım faydalı olur.Yalnız Pria 'nın resimleri gibi bunda kırmızı tohumlara rastlamadık.
Sevgili esgùl73, fotograflar ve ilginiz icin cok tesekkùr ederim.

Bu gùzel Manolyanin tùrùnù bilmiyorum ama mutlaka bilen Arkadaslarimiz vardir.

Tomurcuklarina bakilirsa iri ve gosterisli cicekler aciyor, Goksel Beyin Manolyasi gibi.

Sizin okuldaki bu Manolyanin da benim daha evvel fotograflarini ekledigim
Manolya agacinda oldugu gibi ciceklenme donemi sonbahara kadar devam etmis.
Bu iki agac da ayni tùr olabilir mi, bilemiyorum?
Belki de daha once Arkadaslarin belirttigi gibi hava sicakliklariyla alakali bir durumdur.

Eski 25-11-2013, 21:59   #419
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Manolya hakkında çok çeşitli detaylı bilgiler okumak istiyorsanız:

Şehirli bitki… Daimi yeşil manolya. (Magnolia Grandiflora) : Murat Pilevneli

Özellikle soru-cevap bölümünde de çok ilginç bilgiler mevcut.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 01:11   #420
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili esgùl73,

Sizin okuldaki bu Manolyanin da benim daha evvel fotograflarini ekledigim
Manolya agacinda oldugu gibi ciceklenme donemi sonbahara kadar devam etmis.
Bu iki agac da ayni tùr olabilir mi, bilemiyorum?
Belki de daha once Arkadaslarin belirttigi gibi hava sicakliklariyla alakali bir durumdur.

Sıcaklık değerleri özellikle Ekim ve Kasım aylarında normal değerlerin üzerinde idi. Geçtiğimiz bu aylarda soğuk günler de elbette yaşandı fakat kısa süreli bu durumlar bitkilerin gelişimlerinin durmasına sebep olamadı. Dinlenme (uyku) dönemine girmesi gereken bitkiler aksine gelişim göstermeye devam etti. Yeni sürgünler verdiler yeni çiçekler açmaya zorladılar kendilerini.

Sıcaklık değerlerinin bu dönemde normal değerlerin üzerinde seyretmesi bir çok hastalığın da uzun sürmesi ve tahribatının ağır olmasıyla sonuçlandı. (Çevremdeki gözlemlerim)

Önceki mesajlarımdan birinde mevsim ve iklim şartlarından kaynaklandığını düşünüyorum demiştim. Aşağıda linkini verdiğim haberin bu düşüncemi destekler nitelikte olduğunu düşünüyorum. Tabi bununla birlikte kar ve buz normalden erken gelince ve sıcaklıklar eksi değerlere hızlı bir şekilde geçtiği için uyku dönemine giremeyen bu bitkiler için kötü bir sürpriz oluşturdu. Meyveye yatan ağaçlar enerjilerinin çoğunu bahardan önce harcadı. Baharda verimleri ne olur bilemem tabi. Kök çalışması devam eden bu bitkilerde, birden gelen eksi değerler köklerin donmasına, zarar görmesine neden olmuş olabilir.

Saygılarımla.

Erik Ağacı Kasım Ayında Meyve Verdi
Kaynak: Haberler.com - Güncel Haber, Son Dakika Haberleri

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024