View Single Post
Eski 12-11-2013, 11:52   #406
Sulman
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Sayın Nilgün Hanım emeklerinize sağlık. Sayın Göksel Bey, Sayın Gökhan Bey merhabalar.

Öncelikle hepinize saygılar, selamlar. Umarım herşey yolundadır.

Sn. Nilgün Hanım'ın son göndermiş olduğu manolya türü bence muazzam. Biz Fethiyedeyiz, gündüz sıcaklık halen ortalama 25 derece civarında, tüm manolyalar uykuya geçti. Yazın ortalarında manolyaların çiçek vermesi son buldu.

Erguvanlar bile şaşıp çiçek açıyor burada... Fakat Bodrum, Göcek ve Fethiye'deki manolyalardan tık yok.

Sn. Nilgün Hanım keşke o manolyadan çelik alabilseniz, siz daha iyi bilirsiniz... Kışa doğru çiçek açımı çok sağlam bir tür olduğunu gösteriyor.

Sn. Göksel Bey, o manolya kırmızı değilmiş. Özellikle aradık sorduk. Yaprak döken cinsinden.

Albüm yüklemek istedim, sistem yetkin yok dedi. Bu nedenle attach olarak bazı resimleri ekliyorum.

Göceğe gittiğimde çektiğim resimler:

Göcek Belediye Çay Bahçesi Önü:

Çok güzel tohum vermişler topladık, soğuk katlama yaptım, çoğaltırım belki bilemiyorum:S Tarih bir ay önce... Göcekte bile çiçekli Manolya ağacı yok. Hepsi tohuma geçti.

Bazıları kurumuş, tohum vermiş.. Kimin üstlerinde duruyor, kimi dibine dökmüş:

Elde de resimlerini çektim, çok güzeller...

Sn. Göksel Bey,

O minik manolyayı ektim. (Yazın hatırlarsınız, sağdaki minik saksı)...(2 saksı vardı ya... çok yapraklısı anlaşılmaz bir nedenle yaprakları döktü ve gitti) Bu inşallah tutar. Neredeyse 6 ayı aşkın bir süredir tek yaprak ve yeşil. Ayın büyük haline denk getirdim (Dolunay), geçen yağmurda neredeyse çürüyordu, karardı, hemen güneşe aldım saksıda, düzeldi, bir ay önce ektim. Sanki dibinden filiz verecek gibi, yaza hazırlık yapıyor, dua ediyorum tutsun diye... Sizin aşılının çeliği olacak bu. Ekerken kökü vardı. Diğer mesajlarımda onunda resmini gönderirim. Sabah akşam dert ediyorum, tek yaprak of offf.....Yağmur yağsa bile o kadar ufak ki o tek yaprak çamurlanıyor.. Son resim hakkımla sizin manolyanızın resmini gönderiyorum.

Şunu öğrendim ki saksıda manolya olmaz, olmuyor... Dibine sürekli su ve gölge öldürebilir.

Göksel Bey'in hediyesi.

İşte bahçemiz'in gözbebeği. Kışa tam tekmil hazırladım.

Arkadaki file benim geliştirmiş olduğum Manolya Topsavarı. Yolun arkasında kocaman bir futbol sahası var. Olur mu olur... Bir top gelir diye ona bile önlem aldım. Şimdilerde çok güzel ponpon yeni filizler verdi. Yaza hazırlanıyor sanırım. Harika yeni dallar çıkacak... Belki çikek açar bahara kim bilir...

Yinede bulduğum manolyalar ile (çevreden) çok güzel manolya çiçeği resimleri çeker gönderirim.

Sevgiler.

Eklenen Resimler

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön