View Single Post
Eski 15-11-2013, 17:37   #409
Sulman
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Sayın Gökhan Bey bir zamanlar benimdi. Konya Malinua şampiyonu. Ben malinua üretimi yapıyordum. Çok sardırmıştım. Bir anda geldiler, herşeyi bıraktım. 10 yıl kadar önce....

Bir kaç gözlemimden bahsedeyim gördüğüm kadarıyla izninizle... Kısıtlı bilgimle.

-Kış başından yazın çıkacak olan filizleri veriyor manolya...
-Uykudayken gövde geliştiriyor.
-Saksıda tutmak işkence.
-Su baskınlarına hassasiyeti var, suyu seviyor tabakta istemiyor.
-Yazın iyi sulama yaprakların buruşmasını engelliyor (Toprağa ekilmişse).
-----
%100 emin olduğum:
-Yazın gerekirse yaprak üstelerini saf su ile yıkamak gerekiyor. Eğer suda kireç varsa, yaprakları çok pisse bir defa yıkanabilir. Hemen yaprak arkaları siyahlanıyor. İş abartılırsa siyah benekler sarar... Bir defada siyah benekler 3-5 gün içinde düzeliyor. Farklı zamanlarda 3 defa tatpik etmek zorunda kaldım, 3 ncüde ağaçtan özür diledim, çünkü ne tepki vereceğini biliyordum. Yol çalışmasından yaprakları çok pislenmişti. (Saf su ile yaprak yıkayamayacağım için birdaha zor)(Faydasınıda göremedim)

-Saksıda bakıma veya çelik tutturmaya yağmur suyu veya içme suyu öneririm. Kireç bu ağacın ciddi düşmanı..

-Çeliğin üst sürgün olanı ve torfta olanı tuttu. Yumuşak toprağın etkisi var tutturmada.

Sn. Nilgün Hanım rica ederim.... Cevaplama imkanınız olursa bir sorum olacak size...Tohumlardan o tür çıkmıyor mu? Misal manolya bendeki tür veya mavi çam, veya forest pansy .... Yani özüne mi dönüyorlar... bendeki tüysüz türüne, mavi çam yeşil çama, forest pansy yeşil yapraklı türüne...

O sizin resimdeki manolya türünün tohumu çiçek geç açsa bile o manolyayı yansıtır mı? veya forest pansy tohum verirse forest pansy'ler olur mu?

Saygılar.

Saygılar.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön