agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni342Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-12-2013, 21:42   #691
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Bir bilen varmı?Arapsabunlu karışımı uygulayacağım yarın.Bilemedim nedir bu....

Narinkhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 10:38   #692
Yeni Üye

orman kedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2013
benim derdim, saksı topraklarında oluşan ve tüm evi saran, sirke sineğine benzeyen böcekler. üstüne titrediğim papaya fidanım da öldü; nedeni bu mudur bilemiyorum. atadan kalma usul, çiçeklerimin diplerine, çay tortusu ve dökülen yapraklarını koyuyordum; yanlış mı yapıyordum bilmiyorum. anneannem hep böyle yapardı. neşeli kaktüsüm ve kamkatım da keyifsiz görünüyorlar gözüme. kamkatımın dallanma girişimleri kuruyarak sonuçsuz kalmaya başladı. oysa önceden bu olmazdı. Kış şartlarında evi bütün gün havalandıramadığımdan mı, yoksa o böceklerden mi, yahut marketlerden aldığım çiçek topraklarından mı bilemiyorum. bana da yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

orman kedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 12:54   #693
Yeni Üye

ents's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2013
5 numaralı tarif pamuklu bite karşı birebir (Arap sabunu,sarımsak,zeytin yağı,). Hem de doğal olduğundan bitkiye zarar vermiyor. Ama bir kere yetmiyor. Aralıklarla en az iki üç kere yapmak gerekiyor.

ents Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 22:28   #694
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orman kedisi Mesajı Göster
benim derdim, saksı topraklarında oluşan ve tüm evi saran, sirke sineğine benzeyen böcekler. üstüne titrediğim papaya fidanım da öldü; nedeni bu mudur bilemiyorum. atadan kalma usul, çiçeklerimin diplerine, çay tortusu ve dökülen yapraklarını koyuyordum; yanlış mı yapıyordum bilmiyorum. anneannem hep böyle yapardı. neşeli kaktüsüm ve kamkatım da keyifsiz görünüyorlar gözüme. kamkatımın dallanma girişimleri kuruyarak sonuçsuz kalmaya başladı. oysa önceden bu olmazdı. Kış şartlarında evi bütün gün havalandıramadığımdan mı, yoksa o böceklerden mi, yahut marketlerden aldığım çiçek topraklarından mı bilemiyorum. bana da yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
O çay postaları ve eski yapraklar çürüme yapıp başka hastalıklarda yapar onları temizleyin ve ölen yaprakları uzaklaştırın ve o odada bildigimiz sinek ilaçları ile uzaktan bitkilere direkt değil havaya doğru ilaçlaraanız azalırlar

Gardenias beğendi.
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 22:58   #695

sardunyadervis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
kükürtü nasıl uygulayacağım araştırdım hiçbir yerde yazmıyor sadece kükürt uygulayın deniyor...suda eritip püstürtecekmiyim toprağamı koyacağım bilen varsa cevap versin lütfen...
Kullanılabilir İlaç ve Gübre Kılavuzu burada var bir sulandırılan var birde toz seklinde toz olanı putta Eker gibi serpin

Gardenias beğendi.
Eski 31-01-2014, 21:37   #696

sardunyadervis's Avatar

Elma sirkesi (Mantari hastalık ilacı olarak): Yaprak lekesi, mildiyö gibi hastalıklara karşı kullanılabilecek bir karışımdır. Uygulamada üç yemek kaşığı elma sirkesi 4 litre suyla karıştırılarak kullanılabilir. Seralarda uygulama öğle öncesi saatlerde yapılmalı ve sera havalandırma açıklıkları açılmalıdır.

YeniBON ve Gardenias beğendi.
Eski 04-05-2014, 18:04   #697
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2013
Arap sabunlu olan tarifi limonuma uyguladım fakat Limon ağacı hastalık ve zararlıları linkteki sorun ortaya çıktı neyi yanlış yaptım acaba?

Sinaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 11:38   #698
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Narinkhn Mesajı Göster
Sizce bu yaprak bitimi?küçük beyaz lekeler üzerine siyah minik noktalar var.Elle kazınınca yapraktan alınabiliyor.
Büyük bir ihtimalle kabuklu yaprak bitleri. Mücadele çok zor oluyor. Bitkiye yapıştıkları için çok iyi ilaçlamak gerekiyor.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 21:25   #699
Ağaçsever

Crocus-Crocus's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2013
Bütün çiçeklerimin (sardunya. kauçuk, benjamin, difenbahya)saksılarında toprağın içinde beyaz böcekler var. Zavallı çiçeklerim neden büyümüyor diye üzülüyordum. Bunlar unlu böcek mi, yoksa unlu böcek bitkinin toprak üstü kısmında mı olur? Hangi ilacı kullanmalıyım?

Crocus-Crocus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 23:14   #700
mst
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2010
Arap sabunu ve ısırgan

Sadece %10 luk arap sabunu bile oldukça etkin. Yarım litrelik bir fısfıs kabına 50 gram arap sabunu koyup erittim, ertesi gün güllerimin yapraklarına (altlarına) sıktım. Bunu iki gün üst üste yaptım. Üçüncü gün yaprak bitlerinin hepsi simsiyah olmuştu, yani dünyalarını değiştirdiler. Arap sabunu tek başına bile kesin etkili.
Isırgan otunu, toplanması zor olduğu için bugüne kadar deneyemedim, ama planımda var. Bizzat deneyenlerden dinledim. Isırgan yapraklarını, tohuma kaçtıkları zaman toplayıp, suda bekletip kullanıyorlarmış, "ne bit kalıyor ne ballık" diyorlar. Alkol katılınca daha da etkin olduğunu söylüyorlar, bilmiyorum. Ama suda uzun süre (aylarca) bekletiyorlarmış. Maalesef, nedenleriyle birlikte tam bir tarif almak mümkün olmadı, anlatamıyorlar ya da sorularıma cevap veremiyorlar. Özetle:
** Isırganın sadece yaprakları mı toplanmalı?
** Ne zaman toplanmalı?
** Hangi miktarda, ne kadar suda bekletilmeli?
** Bekletme süresi ne kadar olmalı?
** Elde edilen "ısırgan özütü" nün kullanma sıklığı ve kullanım oranı nedir?
** Bu özütün dayanma süresi nedir?
** Büyük (7 metre) bir badem ağacına bu ekstreden ne kadar kullanılmalı? Beş litre? On litre?
** Artan posa ne yapılmalı, örneğin gübre olarak kullanılabilir mi?
** Posa çıplak elle tutulduğunda dikenler ele batmaya devam eder mi? Yoksa ölmüş mü olurlar?
** Isırgan toplanmasında kullanılan eldivenler üzerinde ısırgan dikenleri kalır mı? Bu eldivenler, kalan dikenler ele batacağı için kullanılmaz hale mi geliyor?

Bilen arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum.
Ayrıca, gerek arap sabunu ve gerekse diğer ilaçların kullanımı konusunda bir tereddüdümü de arzedeyim. Yaprak biti nam canlılar genellikle yaprak altlarına sığınıyorlar. İlacın etkili olması için sizin de tek tek yaprak altlarına erişmeniz gerekiyor. Dolayısıyla, gül ve benzeri ve de sayıca az olan bitkilerde kullanılması görece kolay olsa da, büyük bahçelerde ve meyve ağaçları gibi büyük bitkilerde her yaprağın altına erişmek nasıl mümkün olabilir?
Ayrıca, bu ilaçlar bit yumurtalarına etkili değil. Ölen bitlerin yerine kısa süre sonra yenileri geliyor, devamlı takip edip ilaç fısfısını elinizden düşürmeyeceksiniz.Bütün bu nedenlerle, sistemik ilaç kullanma gereği ortaya çıkmıyor mu? Bu sorunla nasıl başa çıkılabilir? Domates-biber-badem-şeftali gibi ağaçlara arap sabunu atılabilir mi? Meyveler üzerinde kalacak sabun artıkları yıkanınca çıkar mı? Meyve tadında değişiklik olur mu?

Gardenias beğendi.
mst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 08:27   #701
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Tüylü yapraklara atılmaz denmiş en başta ancak tüylü yapraklara zarar veren arap sabunu mu yoksa sıvı yağ mı bilmiyorum. Domates, salatalık tüylü yapraklardan olmalı.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 16:33   #702
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2010
benim sorum biber fidesin de oluşan kırmızı bit gibi olan böcekler kükürt yazıyor bildiğimiz kükürt sabunu mu acaba? yoksa tozu mu?

sancezzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 21:20   #703
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Arap sabunu bazı bitkilerinizi de öldürebilir. Sonra üzülürsünüz. Önce bitkinin bir yaprağında ön deneme yapmakta yarar var. 100gr/litre arap sabunu çok fazla bir konsantrasyon. Normali
20gr/l, yani bir yemek kaşığı bir litre su için.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 00:07   #704
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Geçen hafta domateslerdeki siyah böceklere oksijenli su, elma sirkesi karışımını sulandırarak atmıştım. Bu hafta gittiğimde sineklerden eser yoktu. Üzerinde gördüklerim ise ölmüş ve yapışmışlar.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 13:10   #705
Yeni Üye

balkonbahce's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Tarif 5
1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.
Bu tarifi ne sıklıkta uygulamak gerekiyor?

Gardenias beğendi.
balkonbahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 20:22   #706
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Derli toplu bilgi için güzel bir kaynak:

http://www.organikoop.com/bitki-koru...utleri-tablosu

verdoque beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 01:48   #707
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2014
Merhaba limonumda küçük küçük kahverengi böcekler oluştu. Ayrıca yapraklarda sire tarzı islakliklar var. Nasıl bir formul uygulamaliyim. Yardımlarınızı için teşekkür ederim.

ihsnmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 18:07   #708
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
şu yeşil yaprak bitleri benim şakayık'ıma dadanmışlar. bu sabah farkettim forumda araştırdım, Mine hanımın arap sabunlu tarifini gördüm ama arap sabununu bugün alamadığım için, böcekleri kaçırıyor diye 1 diş sarımsak soyup elimle küçük parçalara ayırıp toprağın üstüne yerleştirdim. ondan evvel de peçete ile çiçeğin sapından başlayıp yarprağa doğru böcekleri toplayıp katlettim. ilacı yapana kadar inşallah biraz olsun rahat bırakırlar çiçeğimi.

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2015, 12:23   #709
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2012
Wink Çiçeklerimi korumak için yardım

Şarmaşık gülüm,gardenyam ve küpe çiçeğim var. Üçü de bol tomurcuklu ve çok sağlıklı görünüyorlar fakat böceklenmeye karşı hassas olduklarını duydum.Onlara bir şey olmasını istemiyorum.Aspirin ve ısırganı öneriyorlar bunları önerirmisiniz, önerilerinizi bekliyorum teşekkürler

belma07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 10:15   #710
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2015
Arkadaşlar sabahleyin bodur gülüm de bit gibi birşey farkettim.ve tariflerde olan sıvı arapsabunlu sadece sulu yöntemi sprey ettim. Ancak yapraklar ve goncalar köpüklü kaldı.sıkıntı olur mu,normal bir uygulamamıydı? Teşk.

mraccent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 00:50   #711
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Merhaba... Forumdan araştırdığım kadarıyla benim camımın önünde yaşatmaya çabaladığım gülümde kırmızı örümcek var. Sayıca çoklar, sadece yapraklarında değil özellikle çiçeğin üstünde de oluyorlar. Çiçekleri hep ağ kaplıyor. O kadar da güzel açıyorlar ki... Doğru yapmadığımı sonradan anladım, ancak çiçeklerini kestim. Yapraklarını da temizledim sarardıkları için. Suan açmak üzere bir tomurcuk var. Fotoğrafını gündüz gözüyle ekleyeceğim. Emin olamadım, o kadar araştırdım ki, ağ mı var yürüyorlar mı, bit mi örümcek mi... Günlerdir üzüntüden perişan oldum. Yanında birkaç tür çiçeğim daha var. Onlara bulaşır mı? Uyuduğum oda olduğu için acaba beni etkiler mi? Hiçbir fikrim yok. Aslında asıl sormak istediğim kükürtü arap sabununu taze lavantayı ya da kimyasal olan olmayan bu tarz ilaçları ben nereden alabilirim Ankara'da? İnternette arattığımda sadece ilaç isimleri çıkıyor. Satın alabilecek bir yer bulamadım. Yardımcı olur musunuz? Gülümün yanındaki diğer çiçeklerim; Aloe vera, kaktüs, yabani begonya, yıldız çiçeği, sardunya. İnşallah onlara bişy olmaz

Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 21:51   #712
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2015
Merhaba arkadaşlar
Biber. Fidelerimi bitler sarmış.daha önce gulumde olan bitleri arapsbunlu suyla kaçırdım. Nu biberlerede sıktın. Ancak arapsabunlu su bibere zamanla nüfus ederse ,bize ne kadar zararlıdır. Bitle mücadelede başka formul mu uygulasam .yardımız gerekmektedir.
Teşk.

mraccent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 10:12   #713
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vicia Ervilia Mesajı Göster
Merhaba... Forumdan araştırdığım kadarıyla benim camımın önünde yaşatmaya çabaladığım gülümde kırmızı örümcek var. Sayıca çoklar, sadece yapraklarında değil özellikle çiçeğin üstünde de oluyorlar. Çiçekleri hep ağ kaplıyor. O kadar da güzel açıyorlar ki... Doğru yapmadığımı sonradan anladım, ancak çiçeklerini kestim. Yapraklarını da temizledim sarardıkları için. Suan açmak üzere bir tomurcuk var. Fotoğrafını gündüz gözüyle ekleyeceğim. Emin olamadım, o kadar araştırdım ki, ağ mı var yürüyorlar mı, bit mi örümcek mi... Günlerdir üzüntüden perişan oldum. Yanında birkaç tür çiçeğim daha var. Onlara bulaşır mı? Uyuduğum oda olduğu için acaba beni etkiler mi? Hiçbir fikrim yok. Aslında asıl sormak istediğim kükürtü arap sabununu taze lavantayı ya da kimyasal olan olmayan bu tarz ilaçları ben nereden alabilirim Ankara'da? İnternette arattığımda sadece ilaç isimleri çıkıyor. Satın alabilecek bir yer bulamadım. Yardımcı olur musunuz? Gülümün yanındaki diğer çiçeklerim; Aloe vera, kaktüs, yabani begonya, yıldız çiçeği, sardunya. İnşallah onlara bişy olmaz
Merhaba öncelikle sıvı kükürt(ticari ismi thiovit benzeri) veya toz kükürt işinizi görür.Bu tür ürünleri tarım ilaçları satan yerlerde kolaylıkla bulabilirsiniz,kolay gelsin.

Vicia Ervilia beğendi.
Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 22:42   #714
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Kırmızı örümcek ve diğerleri için seradan eter'le başlayan adını hatırlayamadığım bişy aldım. Bir küçük şişeye bir kapak bundan bir kapak başka birşey koydu.5 litre suyla karıştırdım. Önce duş aldırdım ardından 3 gün gölgede bundan sıktım. şuanda 1 haftadır sorunum yok. İsteyenlere ayrıntılı olarak ilacın adını öğrenirim.

622ali beğendi.
Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 00:13   #715
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Başka bir sitede ev yapımı ilaç tarifleri bulmuştum.Malzemelerin bazıları;sabun,limon,acı biber,sarmısak,tuz,zencefil,tütün,sıvı yağ,karabiber idi (aklımda kalanları bu kadar!)...Hint Karanfili üzerinde denedim.Siyah siyah olmuştu heryeri bitkinin,böceklenme vardı (tam olarak hangisidir bilemiyorum),böcekler gerçekten öldü.BİTKİM İLE BİRLİKTE! Son durumu şudur:

Eklenen Resimler

YeniBON ve 622ali beğendi.
GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 04:32   #716
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Ben malina'ya "b1 yerine supradyn olmaz mı? "diye sorduğunda ,bir draje multivitamininden bir parça kırıp uygulamasını, zarar vermeyeceğini umarak ve yine de denemesini söyleyerek önerdim. Aspirini de hastalık için önerdim.

Bitkiler için gübre dediğimiz ana besin elementleri azot, fosfor ve potasyumdur. Diğer besin elementlerinde de ihtiyaç duyar ama azot eksikliğinde ölür.

B1 vitaminin kullanılması sebebi dayanımı arttırması, beslemesi amacıyla değil. Aspirinde de zaten asla bir gübre değildir,durduk yere bitkiler beslensin diye bunu vermeyi kesinlikle önermiyorum ve bu karışımı gübre olarak da saymıyorum

Bitki besleme çok ciddi ve hassas bir konu. Supradyn in terkibi incelenip denenmeden ve sonuçları görülmeden bitkiyi besleyip beslemeyeceği konusu faraziyedir,içindeki minerallerin bitki tarafından alınabilir formda olup olmaması da önemli. Örneğin biz hep topraklarımız kireçli ve potasyumca zengin diye bilirdik ki, bunların bitki tarafından alınamayan formda olduğu ortaya çıktı.

Bir de bitki besin maddeleri gerçekten de pahalı değil ve ulaşmak da kolay, hipermarketlerin hepsinde var, bir kutuyu çok uzun zaman kullanırsınız.

Ama bu konuda yapılmış bir deneme varsa ve olumlu sonuçlar alınmışsa bilmek güzel olur
Ben bunu epey önce bir bitkimde denemiştim.Fakat geçmiş zaman ne yetiştiriyordum o ara hatırlayamadım şimdi...Her neyse,olumlu sonuç aldım.Gerçekten bitkimi gören "sen ne yaptın yahu?! Canavar bu!" gibi tepkiler veriyordu.Renginin de çok yeşil ve sağlıklı olduğu kalmış aklımda.Fakat ben bazı kişilerin önerdiği gibi toprağa gömmedim.Doğrudan Supradynli su da kullanmadım.Şöyle ki;önce sıcak suda güvercin pisliklerini & Supradyn'i tamamen erittim.Sonra soğumaya bıraktım.Ara ara bu karışım ile bitkimi besledim.Öyle düzenli kullanılırsa yarardan çok zararı olacağını düşünüyorum.Fakat anlattığım şekilde gerçekten farkedilir başarı sağlamıştı.Saygılar...

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 17:59   #717
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
.: Ev Yapımı Organik Bitki Hasere İlaçları(Homemade Organic Plant pesticides)
çok güzel açıklamalar var.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2015, 15:31   #718
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2015
arkadaşlar topragın içinde tesbih böceği var bunları nasıl ortadan kaldırabilirim topragın altına saklanıyorlar gece falan cıkıyorlar

yenal5353 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 00:00   #719
Ağaçsever

brs_murat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2013
sarımsak ve kırmızı acı biberli tarifi uyguladım sebze ve meyve fidanlarım zaralılardan kurtuldu
haftada bir bazen iki defa bitkilere kullandım ayrıca bitki çevresinede topraga bir miktar döküyorum şimdilik iyi geldi.
(10lt bir karışım yaptım az az kullanıp,1 ayda bitirdim.ilacı kulandıkdan sonra geri kalanı doğrudan güneş görmeyecek gölge bir alanda beklettim)

brs_murat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 15:00   #720
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Fasulyemin ikisinde ballık ve bunlara gelen çok sayıda karınca vardı. Danıştığım ziraatçi 5 tl. ye bir kutu ilaç verdi ve 2 litreye bir çay kaşığı koyun püskürtün fidana dedi. İlacı aldım ama kullanmadım.
Bir önceki hafta gene bahçenin bir yerinde olağanüstü bir karınca trafiği görmüş ve ilaç niyetine yolları üzerine seyreltilmiş klorak ( çamaşır suyu) püskürtmüş ve anında karınca trafiği kesilmişti. Bunu hatırladım ve fidanın ikisine de gene seyreltilmiş klorak püskürttüm, bu hafta her iki fidanda da zararlılar yok olmuştu.

Klorakla ilişkimi başlatan olay ise kaza ile gazyağ dökülen yerden bahçemin gediklisi komşumun köpeğinin kaçması oldu. Bu hayvan kokudan bu kadar rahatsız olduysa haşerata da önlem olacak koku bulayım dedim ve seyrelttiğim klorağı ev çevresine, pencere içlerine püskürtmeye başladım. Sanki önceki yıllara göre bir azalma oldu haşeratta mesela çok örümcek gelirdi pencerelere gelmez oldular, sinek hiç görünmedi.

Ben denemelere devam edeceğim. Klorak şehir sularının dezenfektesinde dahi kullanıldığına göre, aşırıya kaçmamak şartıyla (neticede kimyasal) kullanmakta sakınca olmaz diyorum.

brs_murat ve Jakin beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afit, aphid, gül biti, yaprak biti, yeşil yaprak biti

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024