agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni342Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2010, 11:17   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2010
pis kokulu yeşil böcek mücadelesi

merhaba... foruma yeni üye oldum. bir süredir içerikleri inceliyorum. hakikaten çok yararlı bilgilere ulaştım. ilgilileri ve tüm katılımcıları yürekten kutlarım.
bu sene evimizin arka bahçesinde kör-topal sebze yetiştirmeye çalışıyorum. forumu biraz geç keşfetmiş olduğumdan çok verimli olamadı bahçem... ))
biber ve salatalıklarımın gelişimleri fena değil. ama domateslerde büyük sorunlarım var. domateslerin az meyve vermesini bahçemin yeterli ışık alamamasına ve istanbul'da bu yaz yağan yoğun yağmura bağlamaktaydım. sevinerek izlediğim 3-5 domatesimi de kızarmaya yakın kaybettim. yarı kızaran domateslerin üzerinde beyaz lekeler, sertlikler oluşuyor, domatesler tam kızardığında da alttan meyve çürüme şeklinde boşalıyordu. geçen gün domatesin yaprak ve meyveleri üzerinde (sonradan siteden öğrendiğim) 2 adet pis kokulu yeşil böceğe (Nezara viridula) rastladım. sanirim çürüme sorununu yaratan bu böcek. Sarimsakli veya arap sabunlu ev yapimi ilaçların Nezara viridula'yi kaçırıcı/öldürücü etkisi var mıdır? Veya bu böceklerden kurtulmam için ne önerirsiniz?
Simdiden tesekkurler...

djbrujita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 20:11   #482
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Tarım Haber sitesinde konu ile ilgili güzel öneriler var, bunlardan biri;

Yaprak bitleri, kırkayaklar, beyaz sinekler: Sarımsak yağı bu haşerelere karşı etkilidir, diyor.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 14:03   #483
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Lütfen yardım

Sevgili,saygıdeğer uzman arkadaşlar..
Hıyar fidelerimin yapraklarının uç kısımları yere doğru eğiliyor ve yapraklarında tüy gibi ama sert sert, beyaz bişeycikler var, kum dökülmüş gibi, su verince yapraklarınıda yıkıyorum gidiyormuş gibi görünüyor ama yine aynı..
Öneriniz var mı?

Dangerously34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 17:01   #484
kns
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2010
Arkadaşlar bunun ne olduğunu anlayamadım ve eğer erken müdahale gerektiren bir şeyse geç kalmak istemiyorum fotoğraflarını ekliyorum ne olduğu ve nasıl yok edeceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Toprakta pamuksu küf gibi bir şey oluştu bu ağacımın gövdesinin toprağa temas eden yerlerinde de var

http://img258.imageshack.us/img258/4673/16102010039.jpg

http://img691.imageshack.us/img691/5849/16102010034.jpg

kns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 17:02   #485
kns
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2010
http://img257.imageshack.us/i/16102010033.jpg/

kns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 13:08   #486
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bence hiç durmayın toprağını değiştirin bu pamuksuları iyice temizleyin yeni geçirgen bir toprağa hatta bulunduğu kaptan daha geniş bir saksıya dolanmış köklerinide keserek dikin sulamasına dikkat edin.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 15:52   #487
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kns Mesajı Göster
Arkadaşlar bunun ne olduğunu anlayamadım ve eğer erken müdahale gerektiren bir şeyse geç kalmak istemiyorum fotoğraflarını ekliyorum ne olduğu ve nasıl yok edeceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Toprakta pamuksu küf gibi bir şey oluştu bu ağacımın gövdesinin toprağa temas eden yerlerinde de var
mantar hastalıgına yakalanmış. Cobweb mold or Dactylium Mildew (Hypomyces sp.)

çok sulu bırakmışsın saksıyı diranajı iyi toprakla degiştir. ama bu hastalıktan zor kurtulur. havadar bir yere koy ve güneş gören bi mekana. evin dışı en güzeli olur çünkü o mantar senide hastalandırabilir. ilk konukçudan sonra diğer zaralı konukçular peş peşe gelir dikkat etmezsen senide hastalandırır. ilk önce odanı havalandır ve o bitkini evin dışına koy hemen.

Düzenleyen the_mc : 24-10-2010 saat 16:37
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 19:21   #488
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ev yapımı ilaçlar başlığında kimyasal başlığında kimyasal preparat önermemenizi rica edebilir miyim. Üyemiz bu hastalığa ticari preperat arasaydı soruyu o başlıkta sorardı.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 20:02   #489
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Sayın Pakkaner, vermiş olduğunuz arap sabunlu ya da acı biberli karışımı Chamaecereus Silvestriye de uygulayabilir miyim? Birelimde cımbız, bir elimde peçete )) bıktım artık 1haftadır yayılmaya başladılar.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 10:04   #490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Hastalık başlayınca tedbir için:

(Hem sardunya hem de diğer bitkiler )

1 ) 0,5 lt suya 1 tatlı kaşığı dolusu oksijenli su ile ilaçlama yap.

3 gün sonra,

2 ) 1 lt suya 1 tatlı kaşığı dolsu yemek sodası katıp iyice erit, sonra içine 1 tatlı kaşığı da sıvı yağ koyup iyice çalkala homojen bir sıvı haline gelince püskürt.
  • Bitkiler sıkışık duruyorsa aralayıp havalanmasını sağla.
  • Suyu iyice azalt.
  • Hastalıklı dökülen yaprakları topla imha et, saksıda hasta yaprak olmasın.Bitkideki bozuk yaprakları mümkün olduğunca al.
  • Hasta bitkiyi elleyince diğerlerine dokunma, makas kullandıysan diğerlerine aynı makası kullanmadan önce dezenkfekte et.
  • İlaçlama sırasında ilacın mutlaka yaprağın alt yüzüne de gelmesine dikkat et.
  • Hastalıklı bitkiyi mümkün olduğunca diğerlerinden ayır.
  • Akşam sulama yapma, hatta bitkiler balkondalarsa, balkonu akşam yıkama ki nemi arttırma.
2. işlemden 1 hafta sonra tekrar oksijenli su uygula.

Küçük yaprakların daha yakın çekim resimlerini yollayacaktın, bekliyorum.Yakın gözlüklerimi taktım , monitöre yaklaştım ama seçemedim
Kolay gelsin.
Mine Hanım bu uygulamaları, bütün çiçeklere ve hastalıklarına uygulayabilir miyiz?Yoksa sadece belli cins çiçekler için yapılması gereken uygulamalardır mı?

Androza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 14:14   #491
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bütün hepsine uygulayabilirsiniz, tüylü yapraklılarda önce bir yaprakta uygulayıp bakın. Çüçekli bitkilerde goncalara leke yapabileceğini unutmayın.

Eski 03-11-2010, 12:55   #492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bütün hepsine uygulayabilirsiniz, tüylü yapraklılarda önce bir yaprakta uygulayıp bakın. Çüçekli bitkilerde goncalara leke yapabileceğini unutmayın.
Teşekkür ederim. Benim merak ettiğim bir konu var, henüz sitede bu tarz bir bilgiyle karşılaşmadım o yüzden sorma ihtiyacı hissettim.Çiçekçilerde kullanılan, halk arasında coşturucu,dediğimiz türden besinlerden (kimyasal olmayan) bildiğiniz doğal bir yöndem var mı?

Androza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 14:32   #493
Ağaç Dostu

doga-dostu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
çiçekçiler bunu daha iyi bilir.

doga-dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 11:57   #494
Yeni Üye

yldz35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2008
Galeri: 10
zeytin agacımda galeri sineği var. hangi ilacı kullanmalıyım

yldz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 21:34   #495
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu sorunu ev ilaçlarıyla çözemezsiniz. Ticari preparat kullanmanız gerekir. Bu arada yazım kurallarına uymanızı rica edebilir miyiz?

Eski 12-11-2010, 11:19   #496
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
...Bu yıl fasulyelerimde yaprak biti musallat oldu biz buna KÜSTÜM diyoruz zararı da bayağı büyük oluyor konvansiyonel tarımda bu zararlıya karşı son derece zehirli kimyasallar kullanılmakta bir çoğunuzda bu kimyasallarla mücadele yapmışsınızdır ben sizlere belki biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için insan sağlığı ve çevre için son derece zararsız ama yaprak bitleri için bir okadarıda etkili bir mücadele yöntemi söyliyeyim;

ARAP SABUNU VE İSPİRTO

HAZIRLANMASI; BİR KG ARAP SABUNU 1 LT İSPİRTO İLK ÖNCE BU İKİSİ BİR KABDA İYİCE KARIŞTIRILIR DAHA SONRA 100 LT SUYA KARIŞTIRIP BİTKİYE UYGULANIR

sonuç ilk uyulamada genellikle başarılı oluyor ama bir hafta sonra gerekirse ikinci uygulama yapılır aslında bitki bu karışımla iyice yıkanırsa ikinciye bile gerek kalmıyor eğer bu karışım fazla gelir diyorsanız bu oranları 2ye 4de bölerekde uygulayabilirsiniz

http://organikciyiz.blogspot.com/

Ahu_E beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 15:56   #497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Verdiğiniz bilgiler ve ialç tarifleri için çok teşekkür ederim.Mayer limon'larım arap sabunlu sarımsaklı tarifle yaprak bitlerinden kurtuldular.Sağolun

hknklc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2010, 21:38   #498
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2010
Ben trabzonlu yeni üyeyim,bilgilerini bizimle paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürü borç biliyorum. Ben denizden 750 rakımlı köyde yaşıyorum 50mk seram var salatalık ve domates yetiştirmek için harap oluyorum,bu ikinci senem bu bölgenin trajik sorunu (PAS) hiçbir ilaç fayda etmedi yani zirayi ilaçlar işe yaramıyor. Sizlerden ricam banada yardımcı olmanız benim içinde tarif yazarsanıs çok sevinirim SAĞOLUN.

ligapa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 16:41   #499
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Narenciyede siyahlanma

Benim olduğu gibi çevremdekilerinde bu seneki sorunlarımız narenciyede kararma.
Sıcak yağ denen bir ilaç uyguladım ama sonuç alamadım. Geç kalmışda olabilirim. Yardım edebilecek , öneride bulunabilecek arkadaş varmı ?

Eklenen Resimler

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 15:47   #500
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
merhaba sevgili mine hanım
benimde size bir sorum olacak ama böcekler için değil şu ayrık otundan kurtulmak için bir öneriniz var mı kimyasal kullanmadan kurtulabileceğim. Teşekkür ederim

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 20:54   #501
Yeni Üye

ibrahim423's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
Ceviz fidanlarımın yaprakları kararıyor ve kuruyor

Merhabalar,

Ben de evde katlama yaparak (Kasım ayında) ceviz çimlendirdim ve filiz verdikten sonra bunları aralık ayında kum+doğal gübre karışımı içerisinde fidan poşetlerine aktardım. Önceleri çok iyi gidiyordu, ancak son zamanlarda bazı problemler yaşamaya başladım.

Fidanların bir kısmının yaprakları önce yaprak ucu ve çevresinden başlamak üzere kararıyor, ve sonra bu kararma giderek büyüyor ve yaprağın yarısına (hatta tamamına) ulaşıyor ve yaprak kopuyor/düşüyor. Neden olduğunu anlayamadım. Sulama suyunu şehir şebekesinden alıyorum.

Ayrıca bazı filizler daha yapraklanmaya başlamadan ucu yanmış gibi kararıyor ve ya büyümesi çok yavaşlıyor veya duruyor.

Sormak istediğim bir kaç şey var:
1. Bu mantari bir hastalık mıdır?
2. Fazla sulamadan kaynaklanmış olabilir mi?
3. Önceleri sulamadan sonra poşetlerden akan suyu tekrar kullandım. Bu sorun yaratmış **** eğer hastalık varsa onu yaymış olabilir mi? **** genel olarak sulamada kullanılmış suyun tekrar kullanılmasının sakıncaları var mıdır?
4. Herhangi bir zararlıyı ben göremedim. Ancak,yaprak biti veya sinek gibi birşeyler olabilir mi?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. ***.

Eklenen Resimler

ibrahim423 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 23:39   #502
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Sayın Kaptanzst;

Ağaçlarınız uyuz olmuş. Bu yıl Mersin'de de çok yaygın. Benim ağaçların bir kısmında da var. Kimyasal ilaç kullanmak zorunda kaldım, maalesef. Birçok kişi, kimyasallarla bile önleyemedi.

Çaresi kükürttür. Ben, geç kaldığım için kimyasala başvurdum. Mayıs ayı sonunda kükürt atarsanız iyi olur. Duruma göre tekrar kükürt atabilirsiniz.

bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 17:27   #503
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Önerileriniz için teşekkür ederim bozon.
Komşu domates pas ilacı vurdum dedi. Onunkilerde olmamış. Birde kükürt denerim olmazsa. Acaba yerede vurmam gerekirmi ?

Eski 05-03-2011, 23:18   #504
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Evet. Yere kükürt vermek, toprağı da olumlu yönde etkiler.

Ben, uyuzun çaresi kükürt derken, kimyasal yollar dışındakileri kastetmiştim.

bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 17:46   #505
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozon Mesajı Göster
Evet. Yere kükürt vermek, toprağı da olumlu yönde etkiler.

Ben, uyuzun çaresi kükürt derken, kimyasal yollar dışındakileri kastetmiştim.

Denemekde fayda var. Teşekkürler. Ama ağaçların yarısına uygulayabilirim.

Eski 08-03-2011, 23:42   #506
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Benim de sarmaşık gülümde beyaz sinek,yeşil yaprak biti ve az miktarda da küçük siyah böcek vardı.Daha önce de beyaz sinekler için Isırgan otunu denemiştim ama tekrar karşılaştım aynı sorunla.
Bugün Sayın Mine Pakkaner'in önerdiği Arap sabunlu,sıvı yağlı,sarımsaklı karışımı denedim ve yaprak bitlerini yerlerinden ettim. Geriye sarımsağın kokusu kaldı balkonda ama uzun süre ziyarate gelmeyeceklerse davetsiz misafirler,değer.
Teşekkürler sayın Mine Pakkaner...İyi ki varsınız...Saygılarla...

DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 13:08   #507
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Benim yılbaşı çiçeğimin yapraklarında sarı noktalı küf gibi lekeler oluştu ve yaprakları dökülüyor , çiçek büyüyemiyor bir türlü mantar mı küf mü anlayamadım. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 18:37   #508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Evimdeki Anthurium

Hediye gelen, "Anthorium" İsimli bitkimi çok sevmiştim. Hayatımda ilk kez görmüş, ilk olarak adını duymuş ve ilk kez sahip olmuştum. Ancak, bu bitki hakkında herhangi bir bilgiye sahip değildim. İnternetten araştırdım. Kireçli suyu sevmezmiş. Eskişehirde sular oldukça kireçli. Ve işte bu hale geldi çiçeğim. (Aradaki çiçekler sizi aldatmasın, onlar yapay, ben diktim oraya. ) 1 yıl oldu, hiç çiçek açmadı. Üstelik çürümeye de başladı.

Yardımcı olabilir misiniz lütfen ?

Berok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 15:33   #509
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Mine Hanım;
Geçen sene domateslerimde ilk sebzelerde kalsiyum eksikliğinden kaynaklı dip kararmaları olmuştu. Öneriler hep kalsiyum ağırlıklı gübre oldu. Ancak toprağımda yapay bir gübre kullanmamak için denemedim. Toprağın kalsiyum oranını arttırmak için uygulayabileceğim bir yöntem var mı?

Teşekkürler..

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 01:33   #510
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Toprakta normalde var olan ve pH yı yükselten kireç bitkiler tarafından alınabilir formda değil. Yani yüksek phlı topraklarda yetişen bitkilerde bile kalsiyum eksikliği görülebilir. Ev yapımı yöntemlerle halledeceğim derseniz yumurta kabuğu iyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. Çiğ yumurta kabuklarını biriktirin, kurutun. 200 derece fırında 10 dakika tutun ve sonra bir parçalayıcıda toz haline getirin. Bir kısmını toprağa domateslerin çevresine karıştırın. Bir kısmını da 1 çorba kaşığı toz kabuğa yarım limon koyup ertesi güne kadar bekletin. Sonra süzün 2 lt su ile karıştırıp domates meyvelerine püskürtün. Yumurta kabuğundaki kalsiyum limondaki sitrik asitle birlikte kalsiyum sitrat oluşturuyor ve bunun bitki tarafından alınımı hızlı.

Bütün ev yapımı terkiplerde olduğu gibi önce bitkinin bir yerinde uygulayıp bekleyin. Bir sıkıntı görmüyorsanız karışımı uygulayın.

sguven ve Ahu_E beğendi.

Etiketler
afit, aphid, gül biti, yaprak biti, yeşil yaprak biti

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024