agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2009, 22:09   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sn.Hizals ;

Öncelikle konu başlığının hareketlenmesine inanılmaz seviniyorum ve mutlu oluyorum. Umarım bu konu başlığı diğer konu başlıkları gibi aktifliğini devam ettirir.

Uzun zamandan beri hiç kimse bir yorumda bulunmuyordu. Sizinle burada sohbet etmenin ayrıca keyif vereceğini düşünüyorum.

Örtü altı yetiştiricilikte yetiştirilen meyve ve sebzelerden bahsediyorum. Kiraz bu konulara çok çok uzak kalır yetiştiriciliği ve kullanılan ilaç dozajları ile .

Bunun en güzel örneği ise yayla bölgesinde açık alanda yetiştirilen domates,salatalık ile örtü altında yetiştirilen domates ,salatalık aralarındaki ilaç kullanım dozajlarını , periyotları ile farklarını anlayabilirsiniz.

İsterseniz mal kabul aşamasına ve satışı aşamalarına kadar en ince ayrıntıları ile bilgilerimi aktarabilirim.

Antalya Toptancı Halinde Büyük marketler zincirinin ve Altınova Bölgesinde Büyük marketler zincirlerinin nasıl mal kabulu yaptıklarını bir sabah incelerseniz ne söylemek istediğimi daha iyi anlayacağınızı sanıyorum.

Bardağın boşu , dolusu değil söylemek istediklerim tamamen Türkiyenin gerçekleri !!!

Toplam sezon da 350 ton bir büyük market zinciri ve 475 ton 2.büyük market zincirine mal teslim etmekte olan ve 2 günde 1 mal teslimatına giden bir üretici olarak bunu her zaman yaşıyorum. Gördüklerim karşısında hayretler içerisindeyim.

Gönlüm isterki sizin dedikleriniz gibi işlerini herkes düzgün ve kaidelere uyarak yapmış olsa ama ne yazıkki değil. İşlerin bu şekilde yürümesi İnsan Sağlığı ile doğrudan bağlantılı olduğu içinde ayrıca hassasım.

Düzenleyen Oğuz Alper : 25-07-2009 saat 22:51
Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 06:13   #92
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Kendi kafasına göre mal kabul yapan bir çalışan ya da birim görüyorsanız bunu sistemi ve firma kalitesini bozduğundan dolayı anında şikayet etmelisiniz. Hele bir üretici olarak bu çok daha etkili olacaktır.

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 10:12   #93
Ağaç Dostu

Kesinlikle haklısınız.Herkes ( Zırai danışmanlar , üreticiler , hal komisyoncuları , marketeler ve ihraacatçılar ile tüketiciler )üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğinde bu sorunların aşılabileceği kanaatindeyim. Sevgiler

Eski 27-07-2009, 10:40   #94
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Ne zaman kafasına göre etiket yönetmeliğine aykırı bir ilaç satmaya çalışan bir bayi görürseniz , ne zaman güncel izin verilen ilaçları tavsiye eden bir danışman görürseniz , ne zaman ilacını gereğinden fazla kullanıp bekleme süresinden önce hasat eden bir üretici görürseniz , ne zaman çürük çarık bakmadan ilaç ya da başka detaylar sormadan 1 liralık malı 1.5 liradan alan bir ihracatcı görürseniz , ne zaman rutine bağlanmış ve sadece imza atıp detaya inmeyen bir laboratuar görürseniz ;
Lütfen ama lütfen kanıtlarınızı toplayın ya da kanıt toplayabilecek mekanlara şikayet veya bildirimlerinizi derhal yapın. Ülkemizde yukarıda saydıklarımın tamamı ile ilgili çok ağır cezai yaptırımlar bulunmaktadır. Şikayet olmadığı sürece ortaya çıkmayan birçok konu vardır.

En basit örneği 5179 sayılı kanun gereği bahçesinden bakanlık görevlilerince numunesi alınan üreticinin ürününde kalıntı çıkması durumunda(yasaklı ilaçlar ile ilgili) bahçe/sera ya da tarlasına komple el koyulur ürün imha edilir 24 milyara kadar para ve 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılır.
Üretici için bu denli ağır olan cezalar ihracatcılar ve satıcılar için çok daha ağır durumdadır. bilinçli olduğumuzu her alanda ispat edersek hiçbir alanda sorun yaşamayız.

Eski 27-07-2009, 10:42   #95
Ağaç Dostu

Sn.Hizals ; Konunun hassasiyetine ve kanuni yaptırımlarının da herkes tarafından anlayabileceği şekilde dile getirdiğiniz için çok ama çok teşekkür ederim. Sevgiler

Eski 27-07-2009, 10:44   #96
Ağaç Dostu

Sn.Hizals ; Bu yaptırımlar zırai danışmanlar için de geçerlimidir?

Eski 27-07-2009, 10:48   #97
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn Alper,

Zirai Danışmanlar'ın yetkileri tebliğler ve yönetmeliklerde belirtilmiştir. Sizlere domateste ruhsatlı bir ilacı salatalıkta kullanmayı öneriyorsa bu işte bir terslik var demektir. Ancak istisnai durumlar şu şekilde olabilir. Örneğin iki ya da daha fazla ilacın karıştırılıp kullanılması (etki arttırıcı ve etkinliği ispatlanmış) farklı bir durumdur. Bu bahsettiğim tüm konularda herkes görevini yapmalıdır. Özellikle zirai danışmanlar (hele hele tarım il md lükleri tarafından görevlendirilmiş olanlar) kesinlikle yönetmeliklere göre görevlerini yerine getirmekle yükümlüdürler.

Eski 27-07-2009, 10:49   #98
Ağaç Dostu

Peki yerine getirmeyenler için para ve hapis cezası bulunmaktamıdır?

Eski 27-07-2009, 10:54   #99
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/27149.html

başlangıç olarak bu yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

Eski 27-07-2009, 10:56   #100
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim.Saygılar

Eski 28-07-2009, 21:31   #101
Ağaç Dostu

Zirai ilaç kalıntısında yanlış beyan ceza getirdi

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AYMSİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya`ya yapılan yaş sebze ve meyve ihracatında, üreticinin ürünlerinde kullandığı zirai ilaç konusunda yanlış beyanda bulunması nedeniyle, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ihracatçılara 1,3 milyon TL ceza verildiğini bildirdi.

AYMSİB Başkanı Mustafa Satıcı AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`nın Rusya`ya yapılan yaş meyve sebze ihracatında, ürünlerde zirai ilaç kalıntısı bulunup bulunmadığı ve hangi zirai ilaçların kullanıldığını belirlemek amacıyla ``Form-1 Belgesi`` düzenlendiğini, bu formun ihracatçılar tarafından diğer belgelerle birlikte Rus yetkililere verildiğini belirtti. Satıcı, şöyle konuştu:

``Rusya`ya yapılan ihracatta, yaş meyve sebze ürünlerinde ortaya çıkan zirai ilaç kalıntısı ve kalite bozukluğundan ihracatçı sorumlu tutuluyor. Son dönemde Rusya ile yaşanan yaş meyve ve sebze ihracatında sorunlar yaşandı. Bu sorunu aşmak için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Form-1 Belgesi zorunluluğunu getirdi. Bu belgede üreticinin beyanı esas alınıyor. Üretici, üretim aşamasında ürünlere hangi ilacı kullandığını beyan ediyor. İhraç edilen üründe yapılan analizlerde farklı sonuçlar ortaya çıkarsa, ihracatçıya, üreticinin yanlış beyanı nedeniyle para cezası veriliyor.``

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Antalya`daki 160 ihracatçıya, üreticinin yanlış beyanından dolayı 1,3 milyon TL ceza verildiğini anlatan Satıcı, şöyle devam etti:

``İhracatçılar tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`na verilen Form-1 belgesinde üreticinin, sebzede hangi tür zirai ilaç kullandığı, üründe kalıntı bulunup bulunmadığı konusundaki yanlış beyanı nedeniyle 160 ihracatçıya 1,3 milyon TL ceza verildi. İhracatçı, yapmadığı üretimden ve yanlış beyandan dolayı savcılığı sevk ediliyor.

Ayrıca 5 bin TL idari ceza veriliyor. Bu haksız uygulama. Bugüne kadar 15 ihracatçı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Bu uygulama üretici açısından caydırıcı değil. İnsan sağlığına zarar veren üretici cezalandırılmak isteniyor ama uygulama yanlış. Üreticiye yaptırım yok, ama ihracatçıya ceza var.

Üreticinin yanlış beyanda bulunması nedeniyle ihracatçılara ağır para cezaları veriliyor. Bugüne kadar hakkında suç duyurusunda bulunulan üretici olduğunu duymadım.``

kaynak: http://www.tumgazeteler.com/?a=4723270

Eski 09-10-2009, 07:14   #102
Yeni Üye

Neslihan11's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2008
Merhabalar benim sorunum şu;güllerimizde hastalık ve yaprak biti olduğundan insektisit ve fungisiti karşıtırp öle atmamızı tavsiye ettiler bizde attık yanlız biraz fazla dozda attığımız için güllerin yapraklarında sararmalar meydana geldi onları kurtarmak için ne yapabiliriz.

Neslihan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2010, 23:25   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Sayın Ağaçlar.net üyeleri.
Zirai ilaçların kullanımı konusunda inanın siz tüketicilerin yapacağı hiç bir şey yok.( Tabi meyve ve sebze yi pazardan alıyorsanız). Bu çok geniş bir konu. İnsan sağlığı için çok tehlikeli olan ve bilhassa böçekler için kullanılan çok zehirli ilaçları isteyen herkez ilaç bayilerinden alabiliyor. İlaçlama yaparken dozu nu dahi ayarlayamayan kişiler, maallesef ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreyide göz ardı edebiliyor.
Temennimiz. Yakında gerçekleşmesini dilediğimiz olay. Yani zirai ilaçların reçete ile satılması. Ve Çiftçi Kayıt Sistemindeki ekilişleri baz alarak verilen ilaçların çiftçi defterine işlenmesi. Şu anda Hangi çiftçinin ne kadar arazi işlediği, hanği mahsulleri yetiştirdiği büyük oranda biliniyor. Doğrudan Gelir Sistemi sayesinde.
Zirai ilaçların satışı receteye bağlanırsa, işte o zaman biraz rahatlarsınız.
Yapabileceğiniz tek şey meyve ve sebzelerinizi bol bol yıkamak. Forumda alabileceğiniz tetbirlerde yazılı.
evet arkadaşlar agroekosistemde şimdi en büyük sorunlarımızdan biride bilinçsiz pestisit kullanılması.. burda bilinçsiz derken üretiçileri kast etmiyorum burda türkye de mevcut büyük firmaların bölge disbritörleri ile burda çalışan elamanların bir çogu zirai ilaç bayilerine ilacı verirken dozajın iki katını öneriyolar.. şimdi diçeksinizki kişi ziraat müh degilmi .. degil diplomayı kiralıyan kişi sıradan esnaf olurmu derseniz oluyor..iş artık ziraat çilikten çıkıp rant meselesine dünüşmüş özellikle g. anadulada bir ilçede benim bildigim 43 ziraii ilaç bayisi var bunlardan 17 tanesi ziraat müh. gerisi ....... daha fazla uzatmadan bu böyle giderse 2050 yılında dünya büyük bir sorunla karşılaşacak.. benmi kurtaram deseniz hayırr.. ama demem oki kurumlarda mesayisine çalışan memur zihniyeti oldukça bu iş böyle gitmez kardeşim.. malesef sadece kurum isimleri var....

miralay1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 17:55   #104
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Galeri: 1
Merhabalar teyzemden sahiplendiğim drasena da unlu bit var çok fazla bugün ziraatçıdan fertil ddvp 550 ec adında bir ilaç aldım. 1 litre suya 1-2 çay kaşığı sulandıracakmışım. sizce işe yarar mı bu ilaç

Heaven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 20:21   #105
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Arkadaşlar, Katılmış olduğum Antalya Tarım Fuarında, herşeyi organik ürünlerden oluşturulmuş zirai bir ilaç standında oldukça güzel şeyler duydum. Bu arada ürünü denemiş değilim ama vereceğim linkten araştırma yapabilirsiniz. Ürünün ismi Kagi bio.
link: (Mersin GKTU Organik Tarm lalar,)

basriacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2012, 14:37   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2012
Herkeze hayırlı günler arkadaşlar bir tarım ilaç şubesinde satış bölümünde calışmaktayım fakat zirai yönden tecrübem olmadığı için ayrıntılı bilgi alabilicegim bir site biliyomusunuz şimdiden teşekkürler.

Turgut efe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 07:24   #107
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Merhaba, soruyu nerede soracağımı bir türlü bilemedim. En uygun yer olarak bu konuyu gördüm. Yanlış yerdeyse şimdiden özür diler, gereğini rica ederim.

Sorunum şöyle: Topas 100 ec isimli ilaç banyoda klozetin arkasında duruyordu. Sabah kalktığımda banyoda keskin bir koku aldım. İlaçların kapakları sıkı sıkı kapalı olduğu halde sanırım ambalajın altından bir şekilde sızmış. Bu kokunun bana veya ev halkına bir zararı olur mu? Evde 2.5 aylık küçük bebeğim var. En büyük tedirgimliğim onun için oldu. Dökülen yeri vileda ile sildim ama su ile silmek yeterli olurmu? Banyo apartman boşluğuna bakıyor, kokuyu çıkarmak içinde kapıyı açıp odaların camlarını açtım. İnşallah çabucak gider Başka bir şekilde temizlememe gerek var mı? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 07:49   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Dudi facebookta da okudum.. Yan etkilerine bakıyordum netten hiçbir bilgi yok.. Bebeği alıp koku kaybolana kadar evden uzaklaşsan diyorum.. Çok üzüldüm bir şey olmaz umarım..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 08:08   #109
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Salonda ve diğer odalarda koku yok sevgili selis banyoda çok yoğun

selis beğendi.
Eski 27-03-2012, 18:18   #110
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
bahsettiğiniz Topas 100 ec (etkili maddesi: Penconazole) çoğunlukla kokusu keskin olan bir Fungisit(mantar ilacı) dır.

- ilaç maalesef arazi koşullarında yağmurla yıkanmıyor etkilenmiyor(aktif maddesi bozulmuyor.)
- ilaç kokusu her ne kadar ağır metal kokuları kadar zararlı olmasa da yine de insanlarda baş ağrısı ve mide bulantılarına sebep olabiliyor.(genel kokulu pestisitlerin özellikleri)

Çözüm: (o ilacın banyoda bulundurulmasına hala anlam veremememe rağmen) yapmanız gereken bir hafta boyunca hergün bol köpüklü su ile yıkamanız. dezenfektan amaçlı sıvılar var fakat banyo gibi bir yere uygun olacaklarını sanmam. banyoyun havalandırılması gerekiyor sürekli.. birde uygun ise naftalin li bazı koku gidericiler var ilacın döküldüğü yere ıslak bir şekilde bırakın. umuyorum ki bir hafta da geçer koku.

sağlık konusunda bence kokunun çocuğunuza gelmemesi için azami gayret gösterin. bünyeleri zayıf ne olur ne olmaz.
SAYGILARIMLA.

pria beğendi.
ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 18:39   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dudi Mesajı Göster
banyoda çok yoğun
Sayın Dudi kardeşim,

Fazla telaş etmenize gerek yok. Bir Triazole türevi olan Penconazole çabuk decompoze olan, decompoze ürünleri ve kendisinin toksisitesi çok ciddi olmayan, ancak çok keskin kokuya sahip bir kimyasaldır. Yine de rahatsız edici kokusunu uzaklaştırmak adına çok seyreltik tuz ruhu(HCl çözeltisi) ile dökülen yeri yıkarsanız kokudan da kurtulursunuz. Sigara dumanından daha az zararlı olduğunu düşünüyorum.

Sevimli bebeğinizle mutlu sağlıklı günler dilerim.

pria beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 06:25   #112
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Koku bir günde havalandırma ile tamamen yok oldu. Dökülen (sızma) yeride bol kaynak su ile yıkadık. Zaten öyle su birikintisi bile değildi. Banyoda bulunmasının sebebi en serin ve güneş almayan yer olmaıydı. Bahçem yok apartman dairesinde oturuyorum. Balkondaki güllerimdeki külleme için kullanıyordum. Bundan sonra kullanmıyorum zaten çünkğ evde küçük bebek var Teşekkür ederim ilginize, Osman45 abiciğim size ayrıca çok teşekkür ederim içimi rahatllattınız.

Eski 11-08-2012, 11:55   #113
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Arkadaşlar bahçemde fasulye, biber, domates, barbunya, bamya, marul, çilek ve maydanoz var. Son bir haftadır bahçemi kabuksuz salyangoz ve örümcek sardı.İzmir, Kemeraltı' nda zirai ilaçlar satan bir mağazaya gittim ve oradaki ziraat mühendisi arkadaş bana SPODHEL SG isimli ilacı önerdi. Bu zararlılar için bu ilacın kullanımı doğru mu ve üzerinde kullanım şekli (ne kadar suya ne kadar ilaç karıştırılacak) yazmıyor, bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 17:10   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Acetamiprid kullanmak istiyorum ama ağacın üstünde meyve var kullanmam zararlı mı?

garlic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 17:20   #115
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Belki sorum saçma gelecek ama cevap bulamadığım için soruyorum. İlaçlamada kullanılıp ilaç bulaşan eşyaları yıkayarak tekrar kullanabilir miyiz? Fastac isimli ilacı kullandım.

laylay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 14:44   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2014
peki bu insektisitlerde 4 grubu 5 grubu oluyor onlar neye göre adlandırılıyor

orkunafsar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 09:38   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Değerli arkadaşlar külleme mücadelesinde kullanılan sistemik etkili triadimenol,pencanazole,hexaconazole,flusilazol,br omuconazole gibi maddeler için;çevreye ve insan sağlığına etkileri,hastalıkla mücadeledeki etkinlikleri konusunda bilgi verebilir,yorum yapabilir misiniz?

Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 17:53   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Topas 100 EC adlı fungusit arılara zararlı mıdır? Bir komşum almış fakat üstünde belirtmemiş. Bilmeden doğaya zarar vermesini istemem. Yardımcı olursanız sevinirim

Limonik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 09:00   #119
Yeni Üye

erfeser's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Arkadaşlar Zirai ilaçlar, yaprak gübreleri güneş battıktan sonra uygulanabilir mi? Stomaların gece kapandığına dair bir şey okumuştum da...

erfeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 11:47   #120
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erfeser Mesajı Göster
Arkadaşlar Zirai ilaçlar, yaprak gübreleri güneş battıktan sonra uygulanabilir mi? Stomaların gece kapandığına dair bir şey okumuştum da...
Ben yaprak gübrelerini kullanırken havanın nisbeten bulutlu olduğu zamanı veya sabah erken saatleri ya da akşam üstüne doğru bir saati seçerim.
Öğle güneşli saatlerde bitki su kaybını önlemek için kendini korumaya alır diye biliyorum.

Gerçi konu ile ilgili olan arkadaşlar daha iyi bilirler, size cevabı yazacaklardır.

erfeser beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024