agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2009, 15:50   #1051
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
Erguvan fideciği yapraklarında herhangi bir böcek vs yok. Ancak, yapraklar ilk günden beri nokta nokta (beyaz) Pek canlı da değil.
Budama yapmalı mıyım? (aralık ayı olduğu dikkate alındığında)
İlaçlama için aralık geç mi?
İlaçlama yapılacak ise ne ile ilaçlamalı? (Ev yapımı ilaçlardan sonuç alamadım)

Eklenen Resimler

kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 17:53   #1052
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaybol.2008 Mesajı Göster
Erguvan fideciği yapraklarında herhangi bir böcek vs yok. Ancak, yapraklar ilk günden beri nokta nokta (beyaz) Pek canlı da değil.
Budama yapmalı mıyım? (aralık ayı olduğu dikkate alındığında)
İlaçlama için aralık geç mi?
İlaçlama yapılacak ise ne ile ilaçlamalı? (Ev yapımı ilaçlardan sonuç alamadım)
Değerli arkadaşım o dediğin beyaz noktacıklara bak baklımyapraklara veya gövdeye yapışık yıldız şeklinde noktalarmı ve canlımıtırnağınla şöyle bir kontrol edermisin.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 18:38   #1053
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
merhabalar, soruda görünce sormak istedim. benim mayer limonumun üzerinde aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere bazı canlılar türedi; fakat ellerimle olabildiğince topladım onları. pek canlı gibi gelmediler bana, donmuş gibi halleri vardı. kıpırtısızdılar. bunlar nedir? nasıl mücadele etmeli? saygılar selamlar.

Eklenen Resimler

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 18:58   #1054
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
"Değerli arkadaşım o dediğin beyaz noktacıklara bak baklımyapraklara veya gövdeye yapışık yıldız şeklinde noktalarmı ve canlımıtırnağınla şöyle bir kontrol edermisin"

Sayın Başbahcivan,Yapraklarda ya da gövdede yapışık bir şey yok. Tırnağımla kazıdım bir şey olmadı. Tarif etmek gerekirse yaprağın niterliğini bozan bir durum. Sonradan üzerine yapışma gibi bir durum söz konusu değil. Kumaşa çok cüz'i miktarda un elenince noktalı bir görüntü olurya öyle bir görüntü. Bit değil. Diğer bitkilerde bit mücadelesi çok yaptım. Bu yaprağın ana yapısında hasar bırakan bir şey.
Anlatınca, çevreden, mantar dediler.Captan ilacından 1lt'ye 5mg katıp püskürtmem önerildi. Ancak bu teşhis güven vermedi. Mantar ile enfekte yaprak fotoğrafı aramaktayken sizin mesajınızı gördüm.
Öneriniz var mı?
İlginize teşekkür ederim.

kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 17:41   #1055
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limoncu Mesajı Göster
merhabalar, soruda görünce sormak istedim. benim mayer limonumun üzerinde aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere bazı canlılar türedi; fakat ellerimle olabildiğince topladım onları. pek canlı gibi gelmediler bana, donmuş gibi halleri vardı. kıpırtısızdılar. bunlar nedir? nasıl mücadele etmeli? saygılar selamlar.
Sayın limoncu resimde görülenler kabuklu bit bunlar için (Duruban-4)en etkili ilaçtır 1 lt suya 2 - 2,5 cc karıştırarak ilaçlayınız.

Eski 10-12-2009, 17:52   #1056
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaybol.2008 Mesajı Göster
"Değerli arkadaşım o dediğin beyaz noktacıklara bak baklımyapraklara veya gövdeye yapışık yıldız şeklinde noktalarmı ve canlımıtırnağınla şöyle bir kontrol edermisin"

Sayın Başbahcivan,Yapraklarda ya da gövdede yapışık bir şey yok. Tırnağımla kazıdım bir şey olmadı. Tarif etmek gerekirse yaprağın niterliğini bozan bir durum. Sonradan üzerine yapışma gibi bir durum söz konusu değil. Kumaşa çok cüz'i miktarda un elenince noktalı bir görüntü olurya öyle bir görüntü. Bit değil. Diğer bitkilerde bit mücadelesi çok yaptım. Bu yaprağın ana yapısında hasar bırakan bir şey.
Anlatınca, çevreden, mantar dediler.Captan ilacından 1lt'ye 5mg katıp püskürtmem önerildi. Ancak bu teşhis güven vermedi. Mantar ile enfekte yaprak fotoğrafı aramaktayken sizin mesajınızı gördüm.
Öneriniz var mı?
İlginize teşekkür ederim.
Sayın arkadaşım erguvan dış mekan bahçe bitkisidir, dışarı çıkartın sizde yarım litre (Durusban-4 ) yarım kilo da (M 22 veya M 45 ) alın bir hafta birinden, bir hafta birinden ilaçlama yapın ( Durusban -4) 1 lt suya 2 -2,5 cc (M22 veya M 45 )1 lt suya normal 1 tatlı kaşığı karıştırmanız yeterli olacaktır püskürtme usulü bunlarla ilaçlamanızı öneririm.

Eski 10-12-2009, 18:55   #1057
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limoncu Mesajı Göster
Onlar kabuklu bit. (Ceroplastes sp.)
Eğer fidanınız bir adet ise bir bezle bu kabuklu bitleri hafifçe bir bezle kopartın atın. Önümüzdeki yıl çok hızlı bir üreme gösterirler.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 16:35   #1058
Yeni Üye

gzm_zynp's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Merhaba.Benim minyatür gülümün üzerinde yapraklarının dallarının arasında ince ağlar oluşuyor özellikle yapraklarının alt kısımlarında ağlar ve ağların üzerinde küçük yumurta gibi beyaz noktacıklar var.İlk farkettiğimde çok kötü bir duruma gelmişti hemen hemen tüm yaprakları kararmış ve dökülmüştü.Yaprak ve dallarının üzerini nemli bir bezle temizledim ozaman biraz rahatladı taze yapraklar ve çiçekler vermeye başladı.Ancak bir iki hafta sonra tekrar oluştuklarını gördüm.Ağların üzerinde küçük beyaz böcekler geziniyordu ve temizledikten sonra verdiği goncaları da açılmadı yeni yaprak vermemeye başladı.Tekrar temizledim birkaç gün önce ama üzerindeki goncalar kuruyup dökülmeye başladı,yaprakların da rengi koyulaştı ve yaprakların üzerlerinde beyazımsı lekeler var o leke yerlerinde yapraklar daha incelmiş gibi.Yaprakların resmini çekmeye çalıştım ama lekeleri net çıkmadı o yüzden koyamadım.Forumlardan okuduğum kadarıyla kırmızı örümcek zararlısının marifeti bu bugün tekrar temizledim yapraklarını iyice sildim yıkadım saksısını temizleyip toprağını değiştirdim.Çiçekçiden insect-x diye bir ilaç almıştım ama yaprak bitleri ve sineklere etkili yazıyordu kırmızı örümceğe etkili demediği için kullanmamaya karar verdim.Tekrar ortaya çıkmaması için ne yapmalıyım forumları okuyabildiğim kadar okudum arap sabunlu zeytinyağlı ilacı mı kullanmalıyım bir de kükürt faydalı demişsiniz.
Name:  Görünt003.jpg
Views: 1880
Size:  23.2 KB
Hastalıklı yapraklarını kopardım ancak çiçeğim zaten çok gür yaprak çıkarmıyor.Bir de bu böcek yüzünden çok zayıf düştü güçlendirmek için ne yapabilirim?yardımcı olursanız çok sevinirim...

gzm_zynp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 16:38   #1059
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Kırmızı örümceklerin erginleri için Agrimec, yumurtaları için ise Nissorun isimli ilaçları kullanabilirsiniz. İkisi aynı anda karışabilir.

organica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 22:04   #1060
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Arap sabunlu tarifi uyguluyorum ben, etkili oluyor. 2 kez üst üste uyguladıktan sonra yaprakları güzelce siliyorum. Kırmızı kırmızı ölüleri çıkıyor bezin üstüne. Yumurtalar sanırım yaprakların arkasında oluyor. Arkalı önlü siliyorum o yüzden.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 15:24   #1061
Yeni Üye

gzm_zynp's Avatar

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Çiçeğimi dün temizlemiştim tüm yapraklarını yıkayıp toprağını değiştirmiştim.Şimdilik hiçbir böcek görmedim üzerinde.Yalnız ben yaprakları sildiğimde kırmızı ölülerini görmüyordum üzerinde gezindiğini gördüğüm böcekler beyazdı küçücük.Acaba kırmızı örümcekten farklı bir böcek mi?Henüz üzerinde yokken koruma amaçlı arap sabunlu tarifi kullanmayı düşünüyorum,eğer göremediğim kaldıysa tekrar üzerine yerleşemesin diye.Eğer yinede yerleşirlerse busefer agrimec ve nissorun karışımını kullanacağım.Bi de çiçeğimin neşesi yerine gelse de güçlendiğini görsem

Eski 20-12-2009, 19:08   #1062
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gzm_zynp Mesajı Göster
Merhaba.Benim minyatür gülümün üzerinde yapraklarının dallarının arasında ince ağlar oluşuyor özellikle yapraklarının alt kısımlarında ağlar ve ağların üzerinde küçük yumurta gibi beyaz noktacıklar var.İlk farkettiğimde çok kötü bir duruma gelmişti hemen hemen tüm yaprakları kararmış ve dökülmüştü.Yaprak ve dallarının üzerini nemli bir bezle temizledim ozaman biraz rahatladı taze yapraklar ve çiçekler vermeye başladı.Ancak bir iki hafta sonra tekrar oluştuklarını gördüm.Ağların üzerinde küçük beyaz böcekler geziniyordu ve temizledikten sonra verdiği goncaları da açılmadı yeni yaprak vermemeye başladı.Tekrar temizledim birkaç gün önce ama üzerindeki goncalar kuruyup dökülmeye başladı,yaprakların da rengi koyulaştı ve yaprakların üzerlerinde beyazımsı lekeler var o leke yerlerinde yapraklar daha incelmiş gibi.Yaprakların resmini çekmeye çalıştım ama lekeleri net çıkmadı o yüzden koyamadım.Forumlardan okuduğum kadarıyla kırmızı örümcek zararlısının marifeti bu bugün tekrar temizledim yapraklarını iyice sildim yıkadım saksısını temizleyip toprağını değiştirdim.Çiçekçiden insect-x diye bir ilaç almıştım ama yaprak bitleri ve sineklere etkili yazıyordu kırmızı örümceğe etkili demediği için kullanmamaya karar verdim.Tekrar ortaya çıkmaması için ne yapmalıyım forumları okuyabildiğim kadar okudum arap sabunlu zeytinyağlı ilacı mı kullanmalıyım bir de kükürt faydalı demişsiniz.
Eklenti 118512
Hastalıklı yapraklarını kopardım ancak çiçeğim zaten çok gür yaprak çıkarmıyor.Bir de bu böcek yüzünden çok zayıf düştü güçlendirmek için ne yapabilirim?yardımcı olursanız çok sevinirim...
Değerli arkadaşım bitkilerde her ne türlü canlı zararlı olursa olsun en etkili ilaçlar (Durusban-4, Folidol veya Confidor )bunların her hangi birinden 1 lt suya 2 -2,5 cc karıştırılarak 14 -16 gün ara ile bir kaç defa püskürterek uygulama yapılırsa sorun çözülmüş olur.

Eski 20-12-2009, 20:27   #1063
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başbahcivan Mesajı Göster
Değerli arkadaşım bitkilerde her ne türlü canlı zararlı olursa olsun en etkili ilaçlar (Durusban-4, Folidol veya Confidor )bunların her hangi birinden 1 lt suya 2 -2,5 cc karıştırılarak 14 -16 gün ara ile bir kaç defa püskürterek uygulama yapılırsa sorun çözülmüş olur.
Sayın Başbahcivan tavsiye etmiş olduğunuz ilaçlar kırmızı örümceğe etkili ve de ruhsatlı ilaçlar değildir. Meyve ağaçları ve sebze zararlıları için etkili ilaçlardır ama akarisit değildir.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 19:49   #1064
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sayın Başbahcivan tavsiye etmiş olduğunuz ilaçlar kırmızı örümceğe etkili ve de ruhsatlı ilaçlar değildir. Meyve ağaçları ve sebze zararlıları için etkili ilaçlardır ama akarisit değildir.
Değerli arkadaşım ben yıllardır süs bitkilerinde (güllerde ve diğerlerinde)kullandım çokda iyi sonuç aldım kırmızı örümcek için ruhsatlıdır değildir bilmiyorum.
Yeşili bozmadan en iyi yabancı haşerelerden koruyan ilaç folidol olarak biliyorum.

Eski 30-12-2009, 18:37   #1065
Yeni Üye

gzm_zynp's Avatar

Önerileriniz için çok teşekkür ederim.Çiçeğimi yıkayıp saksısını toprağını değiştirdikten sonra üzerinde tekrar kırmızı örümcek görmedim şimdilik durumu iyi görünüyor

Eski 30-12-2009, 19:12   #1066
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gzm_zynp Mesajı Göster
Önerileriniz için çok teşekkür ederim.Çiçeğimi yıkayıp saksısını toprağını değiştirdikten sonra üzerinde tekrar kırmızı örümcek görmedim şimdilik durumu iyi görünüyor
Bende teşekkürederim sayın arkadaşım biz 25 yıldır uygulamalı olarak süs bitkileri ile uğraşıyorum ben bakımcıyım.

Eski 04-01-2010, 18:52   #1067
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Selam arkadaşlar,
ben de bu unlu bit ve benzer zararlılarından çok çektim.
her şeyi denedim olmadı.
Geçen gün 1/10 oranında domestoslu su ile fısfıslama yaptım.
Gardenyam ve salon bitkilerim kurtuldu.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 18:33   #1068
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suzan7 Mesajı Göster
Selam arkadaşlar,
ben de bu unlu bit ve benzer zararlılarından çok çektim.
her şeyi denedim olmadı.
Geçen gün 1/10 oranında domestoslu su ile fısfıslama yaptım.
Gardenyam ve salon bitkilerim kurtuldu.
Daha sonra dometoslu su ile ilaçladıkların kurumaya başlarsa ozamanda üzlme arkadaşım, o dediğiniz temizlikte kullanılır normal su ile yıkaman daha iyi olur.

Eski 10-01-2010, 19:36   #1069
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Sayın Başbahçıvan evdeki süs bitkimin alt yaprakları uçlardan çürüyor.
Bitkimin neyi eksiktir? bu konuda rica etsem bana bilgi verirmisiniz?
fotoğrafını yükleyecektim bir türlü beceremedim

muratkoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 21:18   #1070
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratkoç Mesajı Göster
Sayın Başbahçıvan evdeki süs bitkimin alt yaprakları uçlardan çürüyor.
Bitkimin neyi eksiktir? bu konuda rica etsem bana bilgi verirmisiniz?
fotoğrafını yükleyecektim bir türlü beceremedim
Arkadaşım hangi bitki ismi nedir bana bunu yazarsanız hele birde resmini yüklemeye çalışın daha sağlıklı bilgilendirmeye çalışalım.

Eski 10-01-2010, 21:41   #1071
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Sayın Başbahçivan çiçeğimin adı (spathiphyllum) barış çiçeği
Fotoğrafı daha önce eklemiştim.

yapraklarda siyah uçlar

Düzenleyen muratkoç : 10-01-2010 saat 21:49 Neden: Fotoğraf yükleme yapmam gerektiğinden
muratkoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 17:41   #1072
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bu eklemiş olduğum fotoğraf çileğin yaprağına aittir üstünde bugün fark ettiğim minik minik böcekler var renkleri beyaz yeni çıkan yaprakları ve şu an üstünde bulunan yaprakları büyük ihtimalle bu böcekler kurutuyor siyah hale çeviriyorlar ne önerirsiniz ne yapmalıyım neyle ilaçla malıyım?

Böceklerin fotoğrafını çekerdim ancak çok küçükler gözükmezler

Yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 18:46   #1073
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratkoç Mesajı Göster
Sayın Başbahçivan çiçeğimin adı (spathiphyllum) barış çiçeği
Fotoğrafı daha önce eklemiştim.

yapraklarda siyah uçlar
Değerli arkadaşım senin çiçeğindeki yaprak uçlarının kuruması vitamin yetersizliği ve susuzluktan çünkü susuz kalan bitkinin yaprak uçlarına kadar su isteğini giderememesidir, ayrıca saksısına 3 -5 tane gazoz kapağı gömerseniz bitkinin demir ihtiyacınıda gidererek daha sağlıklı olur arada yapraklarına fıs fıs ile kireçsiz su püskürtün.

Eski 22-02-2010, 18:53   #1074
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
Bu eklemiş olduğum fotoğraf çileğin yaprağına aittir üstünde bugün fark ettiğim minik minik böcekler var renkleri beyaz yeni çıkan yaprakları ve şu an üstünde bulunan yaprakları büyük ihtimalle bu böcekler kurutuyor siyah hale çeviriyorlar ne önerirsiniz ne yapmalıyım neyle ilaçla malıyım?

Böceklerin fotoğrafını çekerdim ancak çok küçükler gözükmezler

Yardımcı olursanız sevinirim
Arkadaşım bitler nasıl bilmiyorum ama bitkilere genel olarak kullanılan (Durusban-4,Cofidor, Folidol)bunların herhangi birinden 10 lt suya 20 cc karıştırarak bahçeyi genel olarak ilaçlaya bilirsin.

Eski 05-03-2010, 18:07   #1075
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
http://www.adeniumsindia.com/disease-problems.php

Adenium hastalıkları ve sorunları ile ilgili güzel bir site.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 22:18   #1076
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhaba,

Plumeriam uykusundan uyandı ancak çıkardığı yapraklarda şekil bozukluğu var. Durum kötü gibi geliyor, bu hastalık nedir, kurtulabilir miyim?

Eklenen Resimler

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 21:35   #1077
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2010
merhabalar
nacizane evimde ve balkonumda çiçek yetiştirmeye çalşıyorum. derdim manolyamla. aldığımda gayet sağlıklı ve bol yapraklıydı. evde direk güneş ışığı almayan uygun bir yere koydum. tomurcuklanmaya başladı. tomurcuklar büyüdükçe çiçek açacak diye seviniyordum. sonra tomurcuklar tam açma evresine gelince diplerinde kararma ve çürüme başladı. tek tek tüm tomurcuklar döküldü. daha sonra yapraklar sapla birleşme yerlerinden kararma ve çürümeye başladı. tüm yapraklar döküldü ve kelaynak gibi kaldı çiçeğim. toprağını değiştirdim yerini değiştirdim tekrar yaprak ve tomurcuklanma başladı. ama yine tam çiçek açma döneminde yeniden kararmalar ve dökülmeler başladı ne yapacağımı şaşırdım. çiçeğimi kurtarmak için ne yapabilirim ne önerebilirsiniz acaba. yardımınız için şimdiden teşekkürler.

belizce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 20:14   #1078
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Merhabalar 3gün önce bi AVMden kendi küçük saksısında floribunda türü gül aldım Orda gayet serin biryerdeydi. Eve getirince de soğuk olan odada 1 gün kaldı. Sonraki gün sıcak olan kendi odama aldım biraz tomurcuklar dallar kendine gelene kadar şuandaki soğuk geçene kadar diye. 1 gün sonra dikkat ettiğimde daha büyük olan dalların tepesine yakın büyük olan yapraklar dışarı doğru kıvrılmışlar ve sanki ince cansız gibiler Üzerlerinde veya altlarında herhangibirşey yok leke vb. Sebebini veya yaptığım yanlışı bilen varmı? Acaba tekrar soğuk olan odaya mı almalıyım ?

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 00:46   #1079
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Mine Pakkaner'e soralım 2010-12 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

Burayı bir okursanız sizin için faydalı olur sanırım.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 19:35   #1080
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi belizce Mesajı Göster
merhabalar
nacizane evimde ve balkonumda çiçek yetiştirmeye çalşıyorum. derdim manolyamla. aldığımda gayet sağlıklı ve bol yapraklıydı. evde direk güneş ışığı almayan uygun bir yere koydum. tomurcuklanmaya başladı. tomurcuklar büyüdükçe çiçek açacak diye seviniyordum. sonra tomurcuklar tam açma evresine gelince diplerinde kararma ve çürüme başladı. tek tek tüm tomurcuklar döküldü. daha sonra yapraklar sapla birleşme yerlerinden kararma ve çürümeye başladı. tüm yapraklar döküldü ve kelaynak gibi kaldı çiçeğim. toprağını değiştirdim yerini değiştirdim tekrar yaprak ve tomurcuklanma başladı. ama yine tam çiçek açma döneminde yeniden kararmalar ve dökülmeler başladı ne yapacağımı şaşırdım. çiçeğimi kurtarmak için ne yapabilirim ne önerebilirsiniz acaba. yardımınız için şimdiden teşekkürler.
Sayın arkadaşım senin çiçek öncelikle manolya değil gardenya, öncelikle toprağı kurudukca saksıyı orta parmağını 2 nci boğuma kadar saksıya batır nemlilik hissedersen su verme kuruluk hissedersen sulama yapmalısın ayrıca bol ışık alan tül perde arkasına (koyun) yerleştirin, fazla su yaprak sararmasına ve (tomurcuk)gonca kurumasına yol açar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024