agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2015, 12:54   #1351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Merhabalar, benimde balkonumdaki çiçeklerimde tuhaflık var, begonvilimin Yaprakları salyangoz yemiş gibi ve yapraklarında minik minik yeşil böcekler var., üstelik toprağında kırkayağa benzeyen bir böcek var. Kartopu diye Satın aldığım ağacımsı Bodur bitkimin yapraklarında da siyah siyah böcekler var. Ne yapmam gerek bilmiyorum. Çiçeklerimi aldığım kişi ' hiç birey olmaz 'dedi ancak içim rahat değil. Yardım ederseniz çok mutlu olurum, çiçeklerimi çok seviyorum.

didemcenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 17:48   #1352
Yeni Üye

Floras's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2015
Galeri: 11
Ortancamın yapraklarına birşeyler oluyor yardım lütfen

Merhabalar,

Ortancama nazar değdirdim sanırım Yapraklarında sararma ile birlikte yer yer kuruma ve lekelenmeler oluyor mantar mı emin olamadım yardım rica ediyorum.
Şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Floras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2015, 13:18   #1353
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2014
Balkonumdaki bazi ciceklerde boceklenme

Merhabalar,
Yaz doneminde balkonumda cicek yetistiriyorum. Ilk olarak turuncu renkli yildiz cicegimde boceklenme oldugunu farkettim. Farkettigimde boceklenme saksinin her yerinde bulundugu icin o cicegimi maalesef attim. Bir baska saksida ise gecen yildan biriktirdigim aksam sefasi tohumlarimi yetistiriyordum. Yaklasik 20-25 tane tahum ekmistim ve hepsi de cikti. Ama bugun 2 tanesinde ayni boceklenmeden oldugunu farkettim. Yardim edebilir misiniz lutfen?
1. Bu bocekler nedir ve neden olur?
2. Boceklenen kisimlari kesip atsam kurtulabilir miyim? Ne yapmaliyim?
3. Balkonumda feslegen, taze sogan, kirmizi-turuncu renkli papatya turu bir cicek ve acelya da var. Onlarda henuz bocek gormedim. Onlara da gecer mi? Ilk boceklenen yildiz cicegine en uzak konumda yer alan saksi da aksam sefasi saksisiydi.
Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim.

Eklenen Resimler

yasminewise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 02:50   #1354
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasminewise Mesajı Göster
Merhabalar,
Yaz doneminde balkonumda cicek yetistiriyorum. Ilk olarak turuncu renkli yildiz cicegimde boceklenme oldugunu farkettim. Farkettigimde boceklenme saksinin her yerinde bulundugu icin o cicegimi maalesef attim. Bir baska saksida ise gecen yildan biriktirdigim aksam sefasi tohumlarimi yetistiriyordum. Yaklasik 20-25 tane tahum ekmistim ve hepsi de cikti. Ama bugun 2 tanesinde ayni boceklenmeden oldugunu farkettim. Yardim edebilir misiniz lutfen?
1. Bu bocekler nedir ve neden olur?
2. Boceklenen kisimlari kesip atsam kurtulabilir miyim? Ne yapmaliyim?
3. Balkonumda feslegen, taze sogan, kirmizi-turuncu renkli papatya turu bir cicek ve acelya da var. Onlarda henuz bocek gormedim. Onlara da gecer mi? Ilk boceklenen yildiz cicegine en uzak konumda yer alan saksi da aksam sefasi saksisiydi.
Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim.
Merhaba,
Öncelikle hoş geldiniz. Bu zararlılar yaprak biti, bahçelerde balkonlarda yaygındır. Bazen karıncalar bile onları yapraklara taşır, aralarında ekolojik işbirliği vardır .
Görülen yaprakları eğer çok kötü değillerse ya da mantari hastalık yoksa kesip atmanıza gerek yok. Eğer vaktiniz varsa hafif sabunlu ıslak bezle yaprak altlarını silerek mekanik mücadele ile başlayabilirsiniz.
Bilgi ve mücadele için Ev yapımı ilaçlar bölümünden yararlanabilirsiniz. Konuda yazıyor ama benim tekrar hatırlatmak istediğim; böcekleri görür görmez fıs fıslara başlayın ve çok ara vermeden ilaçları dönüşümlü kullanın. Ayrıca Mine hanımın diğer önemli uyarılarını da uygularsanız başarılı olursunuz.

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2015, 17:16   #1355
Ağaçsever

defnilaume's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Merhaba,plumeria ve lotus çiçeğimin yapraklarında noktalar ve çürümeler oluştu. sürekli güneş görmeleriyle ilgili olabilir mi yoksa bakımıyla ilgili hata mı yapıyorum bilemedim,bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

Eklenen Resimler

defnilaume Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 18:44   #1356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2015
Merhabalar, benimde sellukamın yapraklarının rengi açılmıştı .bugun yakından baktığımda üzerinde kahverengi minik böcekler vardı, bütün yapraklarını kestim, evde yaptığım arapsabunu satımsaklı karışımdan püskürteceğim ama zirai ilaç mi kullanmam gerekiyo?

orealinde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 02:26   #1357
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Pervane çiçekli yaseminime neler oluyor? Yaprağın alt kısmında bi anormallik yok.

Eklenen Resimler

ozanemre beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 10:42   #1358
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Pervane çiçekli yaseminime neler oluyor? Yaprağın alt kısmında bi anormallik yok.
Sayın hira,

Halkaları fotoğraf netliğinden dolayı tam olarak tespit edemedim. Ancak tecrübelerime dayanarak halkalı leke hastalığı-alternaria fungusu etmeni olduğu kanısındayım. Funguslar yüksek sıcaklık, uzun süre yüksek nem ve besin elementi noksanlığı koşullarında Ağustos-Ekim aylarında yayılım gösteriyorlar. Fosfor ve potasyumlu zengin gübreli ortam yaratın. Havalandırma koşullarını iyileştirin, enfekteli, kuruyan yaprakları alandan uzaklaştırın. Hastalık yayılım gösterir ise maalesef erken sonbaharda bakıroksit bileşikli ilaçlar uygulamak zorunda kalabilirsiniz.

Esenlikler dilerim.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 12:45   #1359
Yeni Üye

yolgezerr's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2015
Thumbs down Acil yardım

Bahçem böcek yuvası olmuş, ilaç kullanmak istemiyorum, küçük bir bahçe başedebileceğimi düşünüyorum, maddi bir zararım olmayacak pek,
Bahçemde kavun, kabak, salatalık, brokoli (10-15 gün önce ektim), karnıbahar (10-15 gün önce ektim), domates, marul, patlıcan, dut ağacı, şeftali ağacı.
Bahçemde tespit ettiğim ve isimlerini öğrendiğim kadarı ile isimlerini öğrendiğim kadarı ile beyaz sinek (akşam sefası ve marulda), kızmızı örümcek (şeftali, ve patlıcanda ve brokolide), yeşil kurt (brokoli, lahana ve patlıcanda), karpuz telli böceği (kabakta), yaprak biti (patlıcanda) birde tespit edemediğim siyah bir böcek var.
Neler yapmam gerekiyor acaba?
Beyaz sinek için pelin otu yaprağı ve acı biber li tarifte belirtilen pelin yaprağı taze mi olmalı?
Tesbih ağacı tohumu kurumlu tarifinizde tesbih ağacı hotumu kurusu olurmu, taze mi olmalı?
Kırmızı örümcek için kükürt gerekiyor onuda sitede buldum,
bunu ndışında neler önerirsiniz?
İlginiz ve Siteniz için çook teşekkürler.

Eklenen Resimler

yolgezerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 14:13   #1360
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
İkinci resimdeki sarı larvalar faydalı (sarı uğur böceklerinin larvası, mildiyo mantarlarını yerler), diğerleri zararlı. Tırtılları elle de temizleyebilirsiniz, çoksa bt içerikli bir biyolojik ilaç çok etkilidir. Diğerleri için neem ağacı özütünden organik bir ilaç iş görür.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 15:27   #1361
Yeni Üye

yolgezerr's Avatar

Yaprakları yeme şekli, telli böcek tanımına uyuyor, sarı uğur böceği olmasını umarım ama yaprakları yedikleri için ümidim yok.
Diğer organik ilaç içi bir öneriniz varmı marka olarak?

Eski 03-09-2015, 10:20   #1362
Yeni Üye

yolgezerr's Avatar

1. Foto: Telli böcek olduğunu düşündüğüm böceğin ardında bırktıkları
2. Foto: Sanırım bu beyaz sinek
3. Foto: Bu da hızlı hareket ediyor yeşil yaprak altlarında yakalıyorum
4. Foto: Kabak bitkisi üzerideki mantar olduğunu düşündüğüm lekeler
5. Foto: Kendi adıma iyi haberlerde var, bir kızmızı uğur böceği ve küçük bir araştırmadan sonra sanırım iki sarı uğur böceği (Psyllobora vigintiduopunctata) buldum.
Teli böcek larvalarını topladım ve imha ettim

Eklenen Resimler

Eski 03-09-2015, 13:18   #1363
Yeni Üye

yolgezerr's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
İkinci resimdeki sarı larvalar faydalı (sarı uğur böceklerinin larvası, mildiyo mantarlarını yerler), diğerleri zararlı. Tırtılları elle de temizleyebilirsiniz, çoksa bt içerikli bir biyolojik ilaç çok etkilidir. Diğerleri için neem ağacı özütünden organik bir ilaç iş görür.
Dün söylediklerinizi üzerine küçük bir araştırma yaptım, aşağıdaki bağlantılları buldum

https://en.wikipedia.org/wiki/Coccinellidae
https://en.wikipedia.org/wiki/Epilachna_varivestis
https://en.wikipedia.org/wiki/Epilachninae
https://en.wikipedia.org/wiki/Henose...tioctopunctata

1. foto sarı uğur böceği larvası
2. foto telli böcek larvası

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2015, 10:29   #1364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Arkadaşlar yardım edermisiniz melisa gövdesinde ve bazı yapraklarda beyaz lekeler var, bir tane yaprak altında beyaz bit gördüm ne yapmalıyım

Eklenen Resimler

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2015, 10:30   #1365
Ağaç Dostu

Bu da yaprağı

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2015, 11:13   #1366
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezerr Mesajı Göster
Dün söylediklerinizi üzerine küçük bir araştırma yaptım, aşağıdaki bağlantılları buldum

https://en.wikipedia.org/wiki/Coccinellidae
https://en.wikipedia.org/wiki/Epilachna_varivestis
https://en.wikipedia.org/wiki/Epilachninae
https://en.wikipedia.org/wiki/Henose...tioctopunctata

1. foto sarı uğur böceği larvası
2. foto telli böcek larvası
Haklısınız, teşekkürler.

Epilachna varivestis
Name:  e_varivestis03.jpg
Views: 2713
Size:  61.8 KB
Name:  e_varivestis02.jpg
Views: 2716
Size:  37.3 KB

Bu tür yapraklarda zarar yapan bir zararlı.

Psyllobora vigintiduopunctata (22 noktalı sarı uğur böceği)
Name:  ladybirdlarva22spot02.jpg
Views: 2867
Size:  21.7 KB
Name:  ladybird22spot01.jpg
Views: 2983
Size:  53.8 KB

Yapraklar üzerindeki mildiyo fungusları ile beslenen bir faydalı.

Eski 16-09-2015, 19:36   #1367
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Arkadaşlar Kalanşo çiçeğimde küçük boyutlarda tırtıllar var. Tepe sürgünü kısmında oluşmuşlar ve ağ yapmışlar. Hızlı hareket ediyorlar. Yapraklarına hızlı bir şekilde zarar vermişler. Hayat döngülerini takip edemedim, sadece 1-2 mm boyutlarında kurtçuk hallerini fark ettim. Kurtçukları ve ağlarını fiziksel olarak temizledim. Bir ilaçlama yapmadığım için tekrar edeceğini tahmin ediyorum. Zararlının ne olduğu ve nasıl mücadele edeceğim konusunda yardım ederseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Name:  Zararlı.jpg
Views: 2662
Size:  32.2 KB

Name:  Zararlı2.jpg
Views: 2778
Size:  28.7 KB

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 23:24   #1368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2010
Erguvanımdaki hastalık

Merhabalar;

Erguvanımın yapraklarında peydah olan rahatsızlığın ve çaresinin ne olduğunu bilen var mıdır.

1 metre kadar uzağında yapraklarında beyazlıklar (pamuksu değil, elle silince bile gitmeyen bir şey) olan bir çınar ağacım var. Ağacın saksıda olduğunu da söylemeliyim.

Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

castiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 01:34   #1369
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Arkadaşlar Kalanşo çiçeğimde küçük boyutlarda tırtıllar var. Tepe sürgünü kısmında oluşmuşlar ve ağ yapmışlar. Hızlı hareket ediyorlar. Yapraklarına hızlı bir şekilde zarar vermişler. Hayat döngülerini takip edemedim, sadece 1-2 mm boyutlarında kurtçuk hallerini fark ettim. Kurtçukları ve ağlarını fiziksel olarak temizledim. Bir ilaçlama yapmadığım için tekrar edeceğini tahmin ediyorum. Zararlının ne olduğu ve nasıl mücadele edeceğim konusunda yardım ederseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.
Bunlar tırtıl. Elle hepsini topladıysanız bir kelebek gelip tekrar yumurta bırakmadıkça tekrar üremeyeceklerdir. Yaprakların altını da iyice kontrol edin ki henüz çatlamamış yumurta olmasın.

Eski 18-09-2015, 13:09   #1370
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bunlar tırtıl. Elle hepsini topladıysanız bir kelebek gelip tekrar yumurta bırakmadıkça tekrar üremeyeceklerdir. Yaprakların altını da iyice kontrol edin ki henüz çatlamamış yumurta olmasın.
Cevabınız için teşekkür ederim...
Bitkilerime bugüne kadar çeşitli tırtıllar musallat oldu. Bunlar değişik olarak; zararda, harekette, yayılmada çok hızlılar. Boyutları çok küçük olmasına karşılık bitkiye bir günde zarar verdiler.
Boylarına bakmadan ağ örmüşler, cambaz gibi dolaşıyorlardı saksının içinde ve böylece dağılmışlar. Bu sebeplerle bu minik, değişik tırtıllardan tırstım biraz...

Eski 18-09-2015, 14:20   #1371
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Küçük tırtıllar fazlasıyla iştahlıdır, çok hızlı yerler. Yayılma kelebeğin bıraktığı yumurta sayısıyla sınırlıdır. Ayrıca üreyemezler, üreyebilmeleri için önce pupa sonra da kelebek olmaları gerekir. Bitkiden bitkiye normalde yürüyerek geçemezler, bazı türleri ağ ipliği sallandırarak bunu yapabilir.

Başka bitkilerinizde de sık sık oluyor ise elinizin altında bir paket Delfin WG bulundurun, zehirsiz bir biyolojik ilaç olarak tırtıllara çok etkilidir. Sadece saksı bitkileriniz varsa çok gelir, belki başkalarıyla paylaşırsınız.

Eski 18-09-2015, 16:26   #1372
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

İlgilendiğiniz ve bilgilendirdiğiniz için tekrar teşekkürler. İlaca bir şekilde ulaşmaya çalışacağım...

Eski 21-09-2015, 17:06   #1373
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz Mesajı Göster
Arkadaşlar yardım edermisiniz melisa gövdesinde ve bazı yapraklarda beyaz lekeler var, bir tane yaprak altında beyaz bit gördüm ne yapmalıyım
bana yardım edermisiniz bitkimin yapraklarında kararma oluyor sanırım toprakta kurt var üst dalını kesip toprağa dikmiştim çıkarıp baktığımda içine beyaz ince birşey kaçtı

Eski 22-09-2015, 12:58   #1374
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2011
Görsel 1

Görsel 2

Görsel 3
Geçtiğimiz sonbahar el kadarken diktiğim Erguvan ağacım, bu sene bacak boyuna ulaştı ve yer yer yarım avuç büyüklüğünde geniş ve gür yapraklar verdi.

Fakat civardaki büyük erguvan ağaçlarından farklı olarak, yaprakları parlak değil, çoğunlukla kurumuş gibi noktalanmalar var. Bazıları ucundan, bazıları ise ortalarından kesilmiş/yenmiş gibi. (Yani düzgün bir yaprak formunda değiller)

Sadece 2 yaprakta ise resimdeki ağlanma/tüylenme benzeri yapılarla karşılaştım. Yaprakları kontrol ettim ama böcek göremedim. Belki de ben görememişimdir.

Erguvan'ın yaprakları için ne yapabilirim?

bladimir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 19:56   #1375
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2015
sardunya dal ve yapraklardaki siyah noktacıklar, devamında yapraklarda hızlı sararma

merhabalar.

sardunya dal ve yapraklarda siyah noktacıklar oluşmaya başladı.
devamında yapraklarda hızlı sararma gözlemliyorum.
ve tomurcuk henüz açmadan içi karardı ve düştü.

arap sabunu, sarımsak, acı biber karışımlarını fıs fıs şeklinde uyguladım 7-10 gündür ancak bir iyileşme gözlemleyemedim.

zaten sonbaharın yıkıcı etkisi de mevcut bitkiler üzerine.

sardunyalarımı tamamen kaybetmeden hızlı ve net bir çözüm rica ediyorum sizlerden. bu bir ilaç tavsiyesi de olabilir.

pazar günü eminönü çiçekçiler çarşısına gidip mücadele ilaçlarına bakacağım. tavsiye rica ediyorum sizden.

teşekkürler.

Eklenen Resimler

onedemio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2015, 19:58   #1376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2015
merhabalar.
20 gün önce, görsel ve ayrıntılı bir açıklamayla besleyip sorduğum soruya 1 tane bile cevap gelmedi. hergün kontrol ediyorum.
forumu üye olmadan uzun süredir takip ediyorum. soru sormak için de üye oldum.
sayfalarca okuma yaptım ancak soruna cevap bulamadım. ve bu yüzden de sorumu ilettim.
20 gündür cevap yok.
burası insanların çiçeklerini defileye çıkartıp birbirlerinden beğeni aldıkları bir forum mu yoksa doğa severlerin gerçekten sorunlarına derman bulabilecekleri, insanların birbirlerine yardım etmeleri gereken bir forum mu?
20 gündür hala çözüm bulamadım için yaklaşık 1 metreye dayanan ve orman gibi olan sardunyamda toplamda 10-15yaprak kaldı. yeni çıkan küçük yapraklar simsiyah çıkıp büyümeden düşüyor. alt yapraklar da zaten hızlıca sararıp soluyor. yani 20 gündür hergün cevap bekliiyorum ama yakında sardunyama veda edeceğim galiba.

yardım lütfen!

onedemio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2016, 10:10   #1377
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Merhaba,önce herkese geçmiş olsun diyorum.Ve bu da benim Nisanda tohumdan yetiştirdiğim şu an 2 mt olan selluka nin alt yaprağı,önce sabunlu karışım yaptım, öncesinde çok minik kızıl tonlarda bir zararlı sanırım elle imha ettim 3 veya 4 tane acaba kırmızı orumcek mi bu aksamda tuz spreyi deneyecegim,sorun devam ederse kukurt uygulamayı düşünüyorum.Fotoğraf yükleyebilirsem?..

Eklenen Resimler

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2016, 02:18   #1378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2016
Mazı çamındaki sorun

İyi geceler herkese.Sitemizde bulunan çamların yaklaşık 10 tanesi alttan solmaya kahveringileşmeye başladı.bunun için ne yapabilirim günbegün ölümlerini izliyorum çaresizce.ilgilenen arkadaşlarıma teşekkür ederim şimdiden.

Eklenen Resimler

Bluman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2016, 16:30   #1379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2016
Merhaba arkadaşlar bahçemizde bi sürü gül var ve güllerin yaprakları bu şekilde kuruyor ve güller tamamen ölüyor.Şimdiye kadar kompoze yaprak gübresi denemesi yaptım ve bakırlı ilaçlardan kullandım ama fayda etmedi acaba ne olabilir fungal bi hastalık olabilir mi acaba fikri olan varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.
http://i.hizliresim.com/l1VAzl.jpg

aslaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2016, 15:15   #1380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2016
merhaba ben de evimde balkon aşırı rüzgar aldığı için salonda bir limon bir de mandalina ağacı yetiştiriyorum.ancak son zamanlarda ağaçlarda beyaz renkli bir şeyler belirdi.ne olduğunu nasıl tedavi edileceğini bilen varsa ve de acilen cevap verirse çok sevinirim bir de ilk kez besliyorum bu ağaçları ve şu anki hali ve genel durumu hakkında yorum yaparsanız ne güzel olur

Eklenen Resimler

ruseny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024