agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2018, 15:18   #241
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ayrıntılı yazayım;

Ağaçları elimizden geldiğince budadım, baktım zaman var, hafiften rüzgar da var hazırladım tulumbayı. Baktım ağzını açıp daha önce kullandığım ilacın son kullanım tarihi geçmiş. Etkinliğinin biraz azalacağını düşünerek olması gerekenden % 10 kadar fazla ilaç koyarak ilaçlamaya başladım. Ara ara rüzgarın kuvveti artıp ağzıma yüzüme bulaşsa da ilaçlamayı tamamladım ve yayladan aşağı indim. Ancak hava bozuktu ve biz döndükten sonra kuvvetli olmayan yağmurun da yağma ihtimali de vardı. Bu arada sezonda erik, şeftalinin yaprak kıvrıklığı ve armutların pas hastalığı olduğunu da ekleyeyim.

Şimdi olay bu, yani 'bir daha atasım var' derken aslında bunları kastetmiştim ama belki açıklasam daha iyi olurdu.

Örnek güzel ancak tam da 'cahil işi' olmadı benimki. Akşam insülinini zamanında yaptım ama yemek çok güzeldi, hele künefe üzeri dondurmayı görünce de dayanamadım, bu durumda tamam doz aşımı olacak ama şekerim de çok yükseldi gibi geldi, sorum bu; hafiften az daha insülin çakayım mı, sabahı bekleyeyim mi? Tamam bu seferlik sadece hastalığı geçirmiş agaçlara doz tekrarı yapalım derseniz az da olsa gözünü açmış fidanlar zarar görür mü? Yoksa 'senin üşengeçliğinin cezasını ağaçların çekecek başka yolu yok' derseniz ona da tamam. Veya insülin yerine başka bir şey mi atayım.
Ağaçlarınızda yazın semptomlarını gördüğünüz mantar hastalıklarına bordo bulamacının etkisi fazlasıyla su götürür bir durum. Bu yıl bir defa bordo bulamacı uygulamışsınız zaten. Uygulamanın sayısını arttırmanın faydasından daha çok zararının olabileceğini akılda tutmakta fayda var. Neticede ağaçlara uyguladığınız bakırın tamamı toprağa inecek.

Sonbahar - ilkbahar uygulamaları bir şart değil, olabilecek maksimum uygulama tavsiyesinden ibaret, ve evet, toprağa inecek bakır miktarını olabildiğince azaltmak sürdürülebilirlik açısından Avrupa mevzuatı açısından da önerilen, AB'nin kapsama alanında kısıtlanan bir durum.

Bunun yerine, doğru zamanda nokta atışı yaparak yüksek bakır sorununu çözmüş veya önemli ölçüde azaltmış başka içeriklerin düşünülmesi yararlı olur.

Taşlıbahçe ve TCM beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 09:15   #242
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-07-2017
Yüzde birlik bulamaç attım 10-12 saat sonra hafif yağmur çiseledi , bir gün sonra çok kuvvetli yağmur yağdı saatlerce yağdı 2 gün sonra yine şiddetli yağdı , bugün baktım bazı ağaçlarda mavilik var , çoğunda mavilik yok ya da çok çok az , sanki hiç atılmamış gibi , anormal bi durum değil mi 24 saat sonra 2 gün peş peşe aşırı şiddetli yağmur yağdı ama bukadar kolay yıkanırmı , hem bazı ağaçlar neden pek yıkanmamış , traktörü işçi kullandı ben tabancayla attım banyo ettirdim resmen , acaba işçi karıştırıcıyı mı kapattı ? Bilgisi olanlar yardım edebilirmi bana başına böyle bişey gelen oldumu

kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 09:24   #243
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartezyenx Mesajı Göster
Yüzde birlik bulamaç attım 10-12 saat sonra hafif yağmur çiseledi , bir gün sonra çok kuvvetli yağmur yağdı saatlerce yağdı 2 gün sonra yine şiddetli yağdı , bugün baktım bazı ağaçlarda mavilik var , çoğunda mavilik yok ya da çok çok az , sanki hiç atılmamış gibi , anormal bi durum değil mi 24 saat sonra 2 gün peş peşe aşırı şiddetli yağmur yağdı ama bukadar kolay yıkanırmı , hem bazı ağaçlar neden pek yıkanmamış , traktörü işçi kullandı ben tabancayla attım banyo ettirdim resmen , acaba işçi karıştırıcıyı mı kapattı ? Bilgisi olanlar yardım edebilirmi bana başına böyle bişey gelen oldumu
Karıştırıcıyı kapatma hatasına ben bir defa düştüm. Göz taşı dibe çöküp, filtreyi tıkadı. Karıştırıcı ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Bence yağmurun yağdığı yön ile alakalıdır. Yağmurun ters tarafında kalan yerler mavi, diğer yerler yıkanmıştır. İlaçlamadan 12 saat sonra yağmur yağdıysa, bence tekrar ilaçlamaya gerek yoktur. Ağaçların 6 ay mavi kalması diye bir şey mümkün değil zaten.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 09:47   #244
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Karıştırıcıyı kapatma hatasına ben bir defa düştüm. Göz taşı dibe çöküp, filtreyi tıkadı. Karıştırıcı ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Bence yağmurun yağdığı yön ile alakalıdır. Yağmurun ters tarafında kalan yerler mavi, diğer yerler yıkanmıştır. İlaçlamadan 12 saat sonra yağmur yağdıysa, bence tekrar ilaçlamaya gerek yoktur. Ağaçların 6 ay mavi kalması diye bir şey mümkün değil zaten.
tarku 6 ay degil bugun 5. Gün , siz nasıl attınız , gözler mi tıkandı bilmem pervanelinin memelet tıkanınca tabancayla attım bahçdnin son kısmında memelet açıldı petvaneyle atmaya başladı işçi o esnada ben tabancayla atmaya devam ettim ilginçtir bu son atılanlarda mavilik var aklıma gelen şu memeler tıkalıyken işçi karıştırıcıyı kapattı kireç ya da göztaş çöktü ayrıştı , ben tabancayls atarken kireç attım , karıştırıcı çalışınca bukez tam tetsi kireç azalınca göztaş ağırlıklı attım diye düşünüyorum öyle olduysa mavi ağaçlarda fitotokside olabilir

Eski 07-01-2018, 09:49   #245
Ağaçsever

Göztaşmı çöker altta kalır kireç mi , tabanca çıkışı tankın altında ama iç mekanizma nasıl ilacı üsttenmi alıyo alttanmı

Eski 07-01-2018, 09:52   #246
Ağaçsever

Bi de bu ertesi gün yağan yağmur aşırı şiddetli ve saatlerce yağdı hatta trafikte insanlar dörtlüleri yakıp yavaş yavaş gidiyordu o denli yağdı

Eski 07-01-2018, 15:09   #247
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Göztaşmı çöker altta kalır kireç mi , tabanca çıkışı tankın altında ama iç mekanizma nasıl ilacı üsttenmi alıyo alttanmı
Kirecin suda erimesi, göz taşına göre daha kolay ve bakır sülfat kireçten daha ağır. Bu yüzden karıştırmayı kapattığımda çökelti halinde göz taşı aşağıya çöküyor. ilacın alındığı yer alttadır. Memelere daha gelmeden, tortu makinenin filtresinde yapışkan bir şekilde, filtrenin deliklerine yapışıyor. Kendi yaptığınız bordo bulamacını atıyorsanız, makineye koymaya başladığınız andan, ilacı bitirdiğiniz ana kadar karıştırıcıyı hiç kapatmamanız gerekiyor.

Eski 07-01-2018, 15:15   #248
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
tarku 6 ay degil bugun 5. Gün , siz nasıl attınız , gözler mi tıkandı bilmem pervanelinin memelet tıkanınca tabancayla attım bahçdnin son kısmında memelet açıldı petvaneyle atmaya başladı işçi o esnada ben tabancayla atmaya devam ettim ilginçtir bu son atılanlarda mavilik var aklıma gelen şu memeler tıkalıyken işçi karıştırıcıyı kapattı kireç ya da göztaş çöktü ayrıştı , ben tabancayls atarken kireç attım , karıştırıcı çalışınca bukez tam tetsi kireç azalınca göztaş ağırlıklı attım diye düşünüyorum öyle olduysa mavi ağaçlarda fitotokside olabilir
Memeler tıkandığında karıştırıcıyı neden kapattığını anlayamadım. İster hortumla atın, ister atomizer ile atın. Karıştırıcı hiç bir zaman kapatılmamalıdır. Farklı ilaçlar attığınızda da bu kural değişmez.

Eski 07-01-2018, 17:32   #249
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Alıntı:
Bordo bulamacı hiç atmadım ama atılan ilaç ilk iki saat içinde etkisini gösterir.
İki saat sonra yağmurun yağması atılan ilacı etkilemez.
Oluşan mavilik yapraklara tazyik neticesinden olmasın!
Ben öyle düşünüyorum, tazziik ayarını iyi ayarlayın derim.

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 17:34   #250
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Memeler tıkandığında karıştırıcıyı neden kapattığını anlayamadım. İster hortumla atın, ister atomizer ile atın. Karıştırıcı hiç bir zaman kapatılmamalıdır. Farklı ilaçlar attığınızda da bu kural değişmez.
karıştırıcıyı kapattığından emin değilim acaba diyorum kapattı mı , traktör arkası çekilen pervaneli 1 tonluk klasik makineler , bu makinelerde ilaçlama esnasında karıştırıcıyı kapatma şansı varmı

Eski 07-01-2018, 22:56   #251
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
karıştırıcıyı kapattığından emin değilim acaba diyorum kapattı mı , traktör arkası çekilen pervaneli 1 tonluk klasik makineler , bu makinelerde ilaçlama esnasında karıştırıcıyı kapatma şansı varmı
Karıştırıcının vanası vardır. Basınç saatinin yanında olur genellikle. Atomizerin kumandası traktörü kullananın yakınında ise kapatabilir, yakında değil de makinenin üzerindeyse traktörden inip kapatması gerekir. Benim ki asılı tip olduğu için geriye uzanıp kapatabiliyorum ama ilk ilaçlamada yaptığım hata haricinde o vanayı hiç kapatmam.

Eski 08-01-2018, 20:15   #252
Ağaçsever

Alıntı:
yaprakta mı kardeş videolara bak yaprağı döküldükten sonra kullanılır
yaprak yok zaten bu mevsimde nar da yaprak olmaz

Eski 08-01-2018, 20:23   #253
Ağaçsever

Olay şu mavilik pek yok bu sorun mu

Eski 08-01-2018, 20:35   #254
Ağaçsever

Bordo bulamacı uyku dönemini uzatır mı tecrübe eden ya da güvenilir kaynaktan duyan yazabilirmi

Eski 08-01-2018, 23:37   #255
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Bordo bulamacı uyku dönemini uzatır mı tecrübe eden ya da güvenilir kaynaktan duyan yazabilirmi
Çiçeklenmeyi geciktirdiği söyleniyor. Ağaçlarda mavilik olup, olmaması sorun değil. Önemli olan mantarları öldürüp, öldürmediği. Bunu da ağaçlar yapraklandığı zaman anlarsın herhalde .

Eski 03-02-2018, 08:09   #256
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Alıntı:
Olay şu mavilik pek yok bu sorun mu
Artık hazır bordo bulamacı satıldığı için pek mavilik söz konusu olmuyor.
Eğer siz göztaşı ve kireçli bir karışım yapabilirseniz o zaman mavilik söz konusu oluyor.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2019, 14:15   #257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Uygun fiyattan kaliteli Bordo Bulamacı tedariki yapılır.
  • Güvenli Alışveriş
  • Kapıda Ödeme
  • Kargo Sonrası Ödeme

hasanyazir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2019, 18:16   #258
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasanyazir Mesajı Göster
Uygun fiyattan kaliteli Bordo Bulamacı tedariki yapılır.
  • Güvenli Alışveriş
  • Kapıda Ödeme
  • Kargo Sonrası Ödeme
Satış yapmak için uygun bölüm burası değil..

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 17:14   #259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Satış yapmak için uygun bölüm burası değil..
Biliyorum. Konu acabilmem icin 50 mesaj atmam gerekiyordu. Gereksiz sekilde yorum yapmak icin yorum yapıp 50 mesaj sınirıni asmak yerine bu konu altina bir not bıraktım.iyi forumlar

hasanyazir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2019, 18:57   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2019
Bordo bulamacı

Meyve ağaçlarında %1 **** 2 lik olarak, bakır sülfat ve kireç kullanarak hazırlanan **** uygulanan bordo bulamacı ile ilgili olarak; piyasada satılan ve hazır bordo bulamacı olarak tanımlanan % 20 metalik bakıra esdeger üründen 100 litre suya kaç kg ilave edersek %2 lik karışım bordo bulamacı hazırlamış oluruz. Selamlar

Agrigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 21:59   #261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Bordo bulamadı alan varmı? Varsa kaç tl bu sene fiyatı?

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2019, 06:14   #262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
100 lt suya 2 kg bordo bulamacı koyarsanız %2 lık karışımı elde etmiş olursunuz.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2021, 21:21   #263
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Bordo Bulamacı Uygulaması

Bir çok kişi kükürt ile kullanımını soruyor. Konu hakkında tecrübe etmiş bilgisi olan var mı ?

Bu videoda detaylı anlattık ..

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2021, 19:34   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2021
Bir kaç bitkinim ortak uçucu yağı olan cineol; sanırım zararlılara karşı baş rol oyuncusu olsa gerek. Peki kabuklu beyaz bit defne ağacına niçin musallat olur, mesela en yüksek oranda 1,8-cineol içeren defne ağacıdır diye duymuştum, neden buna rağmen bitkiden uzaklaşmıyor?

Yıldız Koşnili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bordo bulamacı, ilaçlama, meyve ağaçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024