agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-02-2014, 20:53   #931
Yeni Üye

hasanboysan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2007
Aşılarım

Aşılarım

Eklenen Resimler

hasanboysan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 21:07   #932
Yeni Üye

hasanboysan's Avatar

Aşılarım

Ağcımın üstünde kayısı dört çeşit erik şeftali ve nektari aşılıdır.

Eklenen Resimler

Eski 03-03-2014, 20:43   #933
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
ustalara bii sormak istiyorum bu yıl yaptıgım yarma aşılarımın üzerine ekonomik olsun diye aşı bandı yerine bez kullandım. aşı üzerine aşı macunu sürüp etrafını bez çaput ile iyice sardım.. şimdi vesvese girdi içime acaba hava alırmı ilk yıl yaptıgıgım aşılarıda sarmayıp sadece macun sürmüştüm. macun çatlayıp hava almıştı. bez hava almasını engellermi sormak istedim.. cevap verirseniz sevinirim. teşk.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2014, 21:08   #934
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Ekonomik olsun diye naylon poşetleri şerit halinde kesip sıkıca sarabilirsiniz. Sardıktan sonra bağlama sorununu da çakmakla az ısıtırsanız dış yüzeydeki katman az eriyerek alttakine yapıştığından kolayca bağlamayı da bitirmiş olursunuz.

Not ısıtıp elinizle sıkıştırırken dikkat edin eliniz yanmasın. Eldiven kullanırsanız o sorunu da halletmiş olursunuz.

bebeto016 ve Muda beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 15:06   #935
Yeni Üye

aşı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
İnce dallarda yaptığım aşılarda ben elektrik izole bantı kullanıyorum. Yapışkanlı olması sebebiyle güzel sarıyor hava almıyor.gerek görürseniz bantın üzerine iple sıkıca sarabilirsiniz.

aşı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 17:48   #936
Ağaçsever

qqaazz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2007
Galeri: 1
Çok akademik bir soru olacak ama bir şansımı deneyeyim.
Aşılamada harici bitkinin anaç bitkiyle olan bağlantısı harici bitkinin Phloem dokusu ile mi yoksa Xylem(Odunsu doku) dokusu ile mi olmaktadır?

qqaazz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 11:44   #937
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Phloem dokusu ile oluyor desek yeterlimi.

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 12:07   #938
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın yalı çapkını; cevabınız çok akademik olmuş))

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2014, 16:34   #939
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2014
Merabalar öncelikle formdaki kişilere teşekkür ederim. Ben yeni üye oldum ama uzun zamandır takip ediyorum sizleri.büyük bi zevkle paylaşılanları okuyorum.Aşılama yapan ellere sağlık.Bende bahçemizdeki erik ağacına kayısı aşılayacağım.şu aralar soğuk ve yağışlı gidiyo.erikler çiçek açtı ama kalem aşı zamanı geçti mi.şimdiden teşekkürler

serengül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 04:27   #940
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Aşının oluşumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qqaazz Mesajı Göster
Çok akademik bir soru olacak ama bir şansımı deneyeyim.
Aşılamada harici bitkinin anaç bitkiyle olan bağlantısı harici bitkinin Phloem dokusu ile mi yoksa Xylem(Odunsu doku) dokusu ile mi olmaktadır?
Sayın ggaazz,aşının bağlantısının her iki doku ile de alakası yoktur.Bu dokular,boru şeklini almış,ilki organik maddeleri,ikincisi ise su ve inorganik maddeleri taşıyan dokulardır.Aşı bağlantısı resimde,her iki doku arasında ince yeşil renkli bir doku var.Esas bu tabakayla olur.İsmi Kambiyum tabakasıdır.Bu tabaka bitkinin hayat kaynağıdır.Tüm dokular buradan oluşur.İşte Aşı da,Anaç ve diğer kalem,göz v.s ye ait Kambiyumların birleşmesi olayıdır.Bunlar kaynaşır ve daha sonra müşterek dokular yaparak yeni aşılı bitki formunu tamamlarlar.
İyi günler dilerim..

redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 04:35   #941
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serengül Mesajı Göster
Merabalar öncelikle formdaki kişilere teşekkür ederim. Ben yeni üye oldum ama uzun zamandır takip ediyorum sizleri.büyük bi zevkle paylaşılanları okuyorum.Aşılama yapan ellere sağlık.Bende bahçemizdeki erik ağacına kayısı aşılayacağım.şu aralar soğuk ve yağışlı gidiyo.erikler çiçek açtı ama kalem aşı zamanı geçti mi.şimdiden teşekkürler

Sayın Serengül,erikler çiçek açtığına göre ağaca su yürümüş.Aşı yapılabilir.Ancak aşılıyacağınız kayısı kaleminin uyanmamış olması,yani yaprak,çiçek,tomurcuk gibi olaylarının başlamamış olması gerekmektedir..Ama zannediyorum İstanbulda,kayısıda erik gibi erken uyandiğindan aşı kalemi olma özelliği şu an itibariyle bitmiştir.Fakat yurdumuzun çoğu yerinde daha kayısı ağaçları uyanmadı.Tanıdıklarınız varsa onlar size kalem boyunda,düzgün kesecekleri aşı kalemlerini küçük bir pet şişeye koyarlar.İçerisinede yarım çay bardağı su.Kargoyla en geç iki günde elinizde.Mesela ben İzmirde geç kaldığımdan,erik ve armut kalemlerini Kırıkkaleden getirttim.Ancak buda mümkün olmazsa üzülmeyin.Mayıs ayında kayısılardan göz alarak Göz Aşısı da yapabilirsiniz.Aşılarınızda başarılar,hayatınızda mutluluklar dilerim.

ahmettugrul55 ve Muda beğendi.
Eski 17-03-2014, 17:22   #942
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2014
Teşekkür ediyorum Redbullah bey.

serengül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 14:05   #943
Ağaçsever

qqaazz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2007
Galeri: 1
Cevaplar için teşekkürler.
Peki karanfile aşı yapabilmem mümkün müdür?Bildiğiniz gibi karanfil boğumlara sahip.

qqaazz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 14:19   #944
Ağaç Dostu

06dilek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Selam Aybala aşıların çok güzel olmuş geçen hafta bende bahçemdeki kalın kabuklu badem ağacını budayarak ince kabuklu badem aşılattım ayni sizin uyguladığınız teknikten.

06dilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 20:55   #945
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

geçen yıl ve bu yılki aşılarım..

vişne çöğürlerine sarı kiraz aşılarım 12 adet aşıdan hepside tuttu..piyasada satılan çarpraz omega aşı makasının yaptığı aşıyı kendi elimle yaparak yaptıgım aşılar.

Name:  DSC_0291.jpg
Views: 1780
Size:  80.7 KB

Name:  DSC_0294.jpg
Views: 1740
Size:  79.9 KB

geçen yıl vişne anacına kırmızı napolyon kirazı aşım, yerinden çıkarmayı unutmuşum onlarda bi güzel meyve tutmuşlar.

Name:  DSC_0296.jpg
Views: 1631
Size:  78.4 KB

Name:  DSC_0293.jpg
Views: 1558
Size:  79.8 KB

Name:  DSC_0297.jpg
Views: 1614
Size:  77.2 KB

himmetvermez ve Muda beğendi.
Eski 07-04-2014, 21:36   #946
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

aşılarım devam

dut aşılarında yarma bi türlü tutturamıyorum denedim inşallah bu sefer tutar. normal duta urum dutu.. yarma aşı..

Name:  DSC_0157.jpg
Views: 1736
Size:  78.7 KB

ayva anacına elma omega aşı..gözler patladı.

Name:  DSC_0266.jpg
Views: 2011
Size:  70.7 KB

bahçemizde meyve vermeyen bir erkek kiraz ağacı vardı dallarına sarı ve kırmızı kiraz aşısı yaptım.. gözler patladı bile..

Name:  DSC_0203.jpg
Views: 1894
Size:  59.9 KB

yine bahçemizde kırmızı kiraz ağacına geçen yıl sarı kiraz aşılamıştım sağdaki 2 dal bayagı büyüdü .. bu yılda uzakta görünen dalına bir dal daha sarı kiraz aşıladım o gözde sürmeye başladı..

Name:  DSC_0159.jpg
Views: 1568
Size:  73.6 KB

meyvesini beğenmedigimiz ayvaya meyvesi büyük ve güzel ayva aşıladım fakat 2 ay oldu hala bir hareketlilik yok.. kalemlerde kurumada yok sonuna kadar bekleyecem..

Name:  DSC_0215.jpg
Views: 1578
Size:  74.9 KB

himmetvermez beğendi.
Eski 09-04-2014, 22:49   #947
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2014
dut ağacına asma aşısı yapılabileceğini duydum tekniği ve aşı zamanı konusunda yarsım olabilirmisiniz

lebesgue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 22:52   #948
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Asma aşısına ne tür aşı yapıldığını paylaşırsanız daha çok yardımcı olabilirim.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2014, 01:24   #949
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lebesgue Mesajı Göster
dut ağacına asma aşısı yapılabileceğini duydum tekniği ve aşı zamanı konusunda yarsım olabilirmisiniz
Sayın lebesque,dut ağacı matkapla deliniyor,oradan bir asmanın dalı geçiriliyor.İzole edilen bu delikte asma dalı zamanla kökleniyor.Daha sonra asmanın ana gövdesiyle irtibatı kesiliyor.Bir müddet sonra dutta,asmada kuruyor.Çünki bu yapılan aşı değil.İki bitkiyede işkence.Dut ağacı bir bakıma asmaya saksı oluyor.Asma dutun içerisine doğru kök salıyor.Bu durum dutu tahrıp ettiği gibi,asmayada elverişli ortam sunmuyor.Asmanında,dutunda verimleri düşüyor,meyvaların tadında değişiklik olmadığı gibi,normalden daha ufak oluyorlar.Aşı faydası için yapılan bir işlemdir.Halbuki bu durum fayda vermediği gibi zamanla her iki bitkininde ölümüne neden oluyor.
Esenlikler dilerim..

Turtacim beğendi.
Eski 10-06-2014, 15:51   #950
Yeni Üye

cottonmel's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2014
Gül göz aşısı

Merhabalar,

acemi bir bahçıvan olarak hepinize ne kadar teşekkür etsem azdır. Teoride sizlerden öğrendiğim bilgileri iyice çalışıp pratiğe geçirmeye çalışıyorum.

Engin bilgi ve deneyimlerinize dayanarak bugün ilk kez denediğim göz aşısı için yardımlarınızı rica ediyorum. Dün bir kaç gülüm üzerinde deneme yaptım ama şu an sürgün göz aşısı için tam zamanı iken yanlışım var ise yeniden doğrusu ile denemek istiyorum.

Yeni taşındığımız bahçemde sarmaşık gül, ponpon gül, Isparta gülü ve çalı türünden boylu ama tam olarak ne olduğunu bulamadığım boyu 1,5 m. üzerinde bildiğimiz güllerden var. Sayıları 30 kadar. Güllerin yaşını bilemiyorum ama 3-5 yıldan fazla oldukları kesin. Güllerin hemen hemen hepsi koyu kırmızı ve pembe renkte, bir tane de sarı var ama kara lekeden muzdarip, tüm hasta yaprakları temizlediğim için cılız kaldı maalesef.

Komşuların bahçelerinde katmerli ve rengarenk güllerden kalemler aldım. Bunların üzerindeki gözlerden alıp, odunsu kısmı çıkarıp gözü T yarığının içerisine yerleştirdim. Güzelce de aşı bandı ile gözü dışarıda bırakacak şekilde sardım. Merak ettiğim, forumda yüzlerde entry'yi okumama ve videoları seyretmeme rağmen tam yanıtını bulamadığım sorularım :

1)Kalemi aldığım gözden yaprak sürmüş olması sakıncalı mıdır?
2) Gözü aldığım dalın bir yıllık daldan eski veya yeni olması sıkıntı yaratır mı?
3) Aşıyı yapacağım anaçların hiçbiri yabani gül değil, yukarıda yazdığım güllerden(Isparta, bildiğimiz yüksek boylu gül ve ponpon gül). Aşı tutar mı?
4) Anacın alttan ve üstten herhangi bir sürgünü olmayan bir dalını bulmam bu mevsimde neredeyse mümkün değil, olgunlaşmış herhangi bir dala yapılsa olur mu? Olgunluğunu hafif kalınlaşmış olmasından anlayabilir miyiz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Eğer bu işi başarırsam çok mutlu olacağım...

cottonmel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 01:30   #951
ERZ
Ağaçsever

ERZ's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2013
yaklaşık 45 gün önce dut ağacına yaptığım kabuk aşısında da gözler patladı ama gözler ne kuruyor nede gelişiyor nohut tanesi kadarlar aşı bandını daha açmadım bu kadar yavaş gelişmesi normal mi normal değilse sebebi ne olabilir.ilginiz için teşekkürler.

ERZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 15:26   #952
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2014
haziran sonuna kadar İstanbul'da göz aşısı yapsam tutar mı?

ngzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 18:17   #953
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngzs Mesajı Göster
haziran sonuna kadar İstanbul'da göz aşısı yapsam tutar mı?
Sürgün göz aşısı yapılabilir. Durgun göz aşısını Eylül ortalarına kadar yapabilirsiniz.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2014, 16:11   #954
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
Göz aşısı için göz alınması;

Name:  Adsız.jpg
Views: 1303
Size:  21.5 KB

redbullah, Muda ve ngzs beğendi.
qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2014, 16:18   #955
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
kabuk kalktığında aşının kaderini belirleyen bir başka etken vardır bu da göz tomurcuğunun tam altındaki yuvarlak dolu olmasıdır.O yuvarlağı örten ufacık pire kadar yeşil bir parçacık vardır.bu parçacık varsa aşı tutar.ama gözü alırken bu parçacık odunda kaldıysa ve göz tomurcuğunun tam arkası boş bir çukursa bu gözü atın.aşınız yoksa tutmaz...bu tomurcuk tomurcuk ile anacın besin alışverişini yapar...............

redbullah, Muda ve Turtacim beğendi.
qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 09:17   #956
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için Çok geçte olsa görmüş oldum

realramtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 22:13   #957
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2014
Narenciye fidanı aşısı

narenciye fidanı aşısı aşısı yapılacak olan çeşidin ağacından kesilen dalın yaprak ile dal arasında ki göz sıyırılarak anaç olan fidanın kabuğunun içine yerleştirilir.Daha sonra bağlanarak 15-20 gün bekledikten sonra çözülür.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
narenciyefidanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2014, 14:50   #958
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2014
benim çekirdekten yetişme limonlarım var. 4 yaş civarındalar . 2 ay önce aşılamıştım , kumkat limon portakal dallarıyla aşıladım. göz aşısı yaptım.
tabii hangi aşıyı hangi türden yaptığımı kaydetmeyi unutmuşum. bugün bağları çözdüm hepsi farklı duruyor. birinde bağı fazla sıkmışım gövde incelmiş. 2-3 tanesinde aşıların yeşilliği duruyor bir tanesi erimiş sanki ağaç içinde.
resimleri ekliyorum . bir yorum yapabilirmisiniz .

kenan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2014, 19:34   #959
Yeni Üye

hasanboysan's Avatar

Unhappy elma aşım ve cicek vermiş hali

elma aşım ve cicek vermiş hali

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2014, 19:47   #960
Yeni Üye

hasanboysan's Avatar

aşıladıgım gülüm

aşıladıgım gülüm tek kökte 2 renk

Eklenen Resimler

Milla beğendi.

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024