agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2023, 21:09   #1141
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
İyi akşamlar yine ben,

Moralim çok bozuldu. Tamda bunları ekeyim de bende bi bahçe sayfası açarım diye düşünürken böyle bu fidanlarla olmayacak gibi. Bugün görüştüğüm iki ziraat mühendisinin görüşleri ortaktı ve aldığım fidanların çoğunun aşılama tekniğini; yanlış ve özentisiz buldular. Gövdelerde bakteriyel nekroz olduğu teşhisini koydular. Üstüne birde yaralar...

Fidanlarla hiç uğraşmamı tavsiye ettiler. Balık baştan kokarak, büyümeleri ve verimleri konusunda sıkıntı çekeceğimi ekledir. Hatta kuruyabilir bile dediler

Benim moral yerlerde yav. Heves meves kalmadı desem yeridir.

temsili ben ektedir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yavuz10 : 07-01-2023 saat 10:33
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2023, 17:03   #1142
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Boş yere endişeleniyorsunuz. Bitkiler o kadar çabuk pes etmez. Fidanları almışsınız madem, dikin mutlaka. Aşılama öğrenip aşı yapacağım diyorsunuz. Sanıyor musunuz ki ilk seferde mükemmel aşı yapacaksınız? Söküp atacak mısınız hepsini?

Benden tavsiye: Fidanları dikin. Eğer iyi gelişme göstermeyeceğini düşünüyorsanız sert budayın hatta aşı yerinin biraz üstünden kesin. Bırakın fidan ilk yıl kök gelişimini tamamlasın. Şubat sonu gibi tomurcuklar uyanmadan bordo bulamacı uygulayın.
Suyunu eksik etmezseniz sizi mutlu eder bu fidanlar. Resimlerinize bakınca felaket görmüyorum ben. Daha kötü durumdaki fidanlardan verimli ağaçlar yetiştirmişliğim var.

Ayrıca, muhteşem bir teknikle aşılanmış en sağlıklı fidan bile hastalanıp kuruyabilir. Hemen pes etmek yok, devam

Muda, TCM ve yavuz10 beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2023, 22:47   #1143
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Yavuz 10;
Arkadaşımızın söylediği gibi boş yere endişelenip moralinizi bozuyorsunuz. Yakın plan fidanlara baktığınız zaman yüzde yüz istenilen sağlıkta fidan bulmak mümkün olmuyor.
Fidanı şimdi dikip yaz döneminde de suyunu eksik etmezseniz hızlı bir şekilde geliştiği zaman o kusurları kapatıyor. Ancak benim gibi çok dikip suyunu veremezseniz de en iyi fidan bile kuruyup gider. Tabi toprak da büyük etken. Dağ yerinde çok az kumsal toprak olunca sulasanız da su akıp gidiyor. En az iki üç yıl iyi bakım yapınca ekşi karadut bile gelişebiliyor. Benim ilk diktiğim ekşi karadut her yıl iki ile beş cm arasında büyüyebilirken, iyi toprağa dikip iki damlama su borusu ve dip tarafını geniş açarak su ile doldurduğum fidan 60 cm sürgün veriyor.

Kendim çeşitli şekillerde aşı yapmayı öğrendim. Benim bahçem dağda da olsa büyük olması, aşılanacak çok fazla ağaç, çalı, vs. olması nedeni ile kendimin ve aşı bilen kişilerin yardımı ile çok fazla sayıda aşı yapmaktayız. Yapılan aşıların bir kısmı tutmakta. Tutanların ise bir kısmı ortada hiç bir neden olmadan kurumakta. Çok uzayanlar ise kıyıp küçültmediklerim rüzgardan kırılmaktalar. Anaç güçlü olmadıktan sonra yapılan aşının tutma ihtimali çok zayıf. Durgun göz aşısı yapıp ilkbaharda kalıcı yerlerine diktiklerim fidanların bir kısmı çok güzel aşı tutarak büyüdüler. Tabi komple kuruyanlar, aşısı tutmayanlar da var. Her yıl farklı zamanlarda farklı aşı teknikleri uygulayarak aşı yapmaya çalışıyoruz. Mükemmel bir şekilde aşı yerlerini kapatanlar olduğu gibi sizin fidanlardaki bir kısmı gibi çok iyi olmayanlar da var.
Kuruyan kuruyacak. Meyve vermeyen, gelişmeyenler olacak. Benim aşılı çok güzel fidan olarak alıp diktiğim eriklerden ilaç yapmadığım için kurtlanarak nerede ise ölmek üzere olanları önceki baharda dipten çıkan sürgünleri bırakarak komple kestiklerim geçen yıl meyve verdiği gibi çok da güzel geliştiler. Unutmaz isem birkaç tanesinin resmini çekerim.

Birkaç gün önce tanıdığım bir fidancıya giderek oradaki fidanların resimlerini çekmiştim. Sizin için. Yakın plan baktığınız zaman nerede ise sıkıntısız fidan bulunmamakta. Açık köklü olanlar ise çok iyi bakım altında aşırı büyümüş olup onların bir kısmı nerede ise aşı yerlerini kapatmışlar. Ancak aşırı büyük fidan almak da fidanın sağlıklı büyüyeceğini düşünmeyin. Çok ince bir fidan da yerini sevdiği zaman hızlı bir şekilde büyümekteler. Yeter ki şımarsın.
Diktiğim fidanlarda kısmi kök budaması yaptığım halde kış dolayısı ile ne bir yara ne de budama yapmıyorum. İlkbaharda rahat bir şekilde budama yapılabilir. Bu aylarda yapacağınız budama veya yara yerini fidan nasıl kapatacak. Oralar büyük ihtimal ölecek. Bir şekilde aşı macunu vs. ile kapatmanızı ben de önereceğim. Merak etmeyin fidanların büyük çoğunluğu çok dayanıklı oluyorlar.

Açık kök fidanlar yetiştiği yere bağlı olarak çok büyük olabiliyorlar. İnternet yolu ile gelen fidanlar tüplü olması nedeni ile küçük olmak durumunda. Ben Geçen yıl iki defa gelen fidanlara oldukça fazla kargo ücreti ödemek durumunda kaldım.

Çektiğim resimlerden bir kısmı

Name:  aşılı fidanlar topluca.jpg
Views: 292
Size:  71.8 KB

Name:  aşılı fidanlar topluca 1.jpg
Views: 292
Size:  71.8 KB

Name:  aşılı fidanlar topluca 2.jpg
Views: 300
Size:  72.8 KB

Name:  aşılı fidanlar topluca 3.jpg
Views: 291
Size:  72.4 KB

Name:  aşılı fidanlar topluca 4.jpg
Views: 285
Size:  72.3 KB

TCM, yavuz10 ve OSMAN945 beğendi.

Düzenleyen Muda : 06-01-2023 saat 23:21
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2023, 22:51   #1144
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Name:  aşı 1.jpg
Views: 293
Size:  34.1 KB

Name:  aşılı fidan 2.jpg
Views: 301
Size:  45.7 KB

Name:  aşılı fidan 3.jpg
Views: 321
Size:  35.3 KB

Name:  aşılı fidanlar 2.jpg
Views: 298
Size:  71.1 KB

Name:  aşılı fidanlar 4.jpg
Views: 288
Size:  36.7 KB

yavuz10 beğendi.
Eski 06-01-2023, 22:56   #1145
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Tüplü vişne fidanları. Her ikisinde de aşı yerinin kesilen yeri siyahlaşmış.

Name:  aşılı vişne fidanı 1.jpg
Views: 298
Size:  39.3 KB

Name:  aşılı vişne fidanı.jpg
Views: 286
Size:  49.0 KB

Tüplü kiraz fidanları. Her ikisinde de aşı yerinin kesilen yeri siyahlaşmış.

Name:  aşılı kiraz fidanı 1.jpg
Size:  45.8 KB

Trabzon hurması fidanları aşı bantları nerede ise hepsinde fidanlarda duruyor.

Name:  aşılı kiraz fidanı.jpg
Views: 287
Size:  40.1 KB

Name:  aşılı Tarabzon hurması fidanları.jpg
Views: 285
Size:  71.2 KB

yavuz10 beğendi.
Eski 06-01-2023, 22:59   #1146
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

İkinci aşıda tutan dut fidanı

Name:  ikinci aşıda tutan dut fidanı.jpg
Views: 288
Size:  46.4 KB

Aşılı ekşi kara fidanı. Alt anaç genelde ince kalıp üst taraf daha büyük oluyor. Ya soğuklardan kuruyor ya da kırılıyor. Ekşi karadutta aşı yerinin ince kalması başlığında öğrenmem nedeni ile beraber ben fidanı aşı yerini en az 30 cm toprağa gömüyorum. Şu ana kadar başarılı olduğunu düşünüyorum. Toprağı ve suyunu tam olarak verdiklerim iyi gelişme gösteriyorlar. Tam olarak veremediklerim ise yerinde sayıyor.

Name:  aşılı ekşi kara fidanları.jpg
Size:  72.1 KB

Aşı yerinde aşı bandı kalmış fidanlar. Bizim aşıladıklarımızda da bazen unutulduğu için aşı yerinde bant kalabiliyor. Mümkün olduğu kadar çıkarmaya çalışıyorum. Bunlarda çok fazla sorun yok. Bir taraftan kısmi bir bant kalmış. anaç ile aşı arasında sıkışmış. Tam olarak içine gömülmüş ise o zaman kötü. Aşı bandının fidanı sıkıp aşıdan kırılma ihtimali çok artıyor.

Name:  61d65e2e-dfd2-4442-be44-5d2e86aa6f48.jpg
Views: 297
Size:  48.5 KB

Name:  aşılı fidan aşı bandı kalmış.jpg
Views: 297
Size:  56.2 KB

Name:  aşılı fidan aşı naylonu olan.jpg
Views: 289
Size:  50.1 KB

TCM, CornusMas ve yavuz10 beğendi.

Düzenleyen Muda : 09-01-2023 saat 10:40
Eski 07-01-2023, 19:24   #1147
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Sn. CornusMas, teşekkür ederim, tabi ki atmaya gönlüm el vermez. İlk seferde düzgün aşı yapamayabilirim, bu çok doğal ama ticari amaçlı satılan fidanlar olduğu için aşılamaların ve fidan seçimlerinin daha düzgün olmasını isterdim.

Ben ektim, kazıklara bağladım, sıra geldi tevekkülle. Benim adım hıdır elimden gelen şimdilik budur.

Sn Muda, Bu yaz iki kuyu açtırdık. İkisi de fidanlara epey yakın damlama çekmeyi planlıyorum. Umarım bende gereğinden fazla sulama yapmam. Dikkat edeceğim.

Evet size ve Sn. CornusMas a katılıyorum her aşı tutacak veya düzgün olacak diye üstelemiyorum ama bu işin ticareti yapılıyorsa ve karşı taraf görmeden almayı kabul ediyorsa o zaman işlerin boyutu değişir. Tamam anaçlardaki kararmaları göz ardı edebilirim. Onu bende ilk etapta fark etmedim ama göz göre aşı bandı unutulan ve neredeyse yarası fidanın kalınlığı kadar olanlarda internet alışverişinde gönderilmez. Gönderilmemeli. Sizin aşı bandını unutmanız veya aşıyı düzgün yapamamanız gayet normal bu işten para kazanmıyorsanız ama eğer ki para kazanıyorsanız sıkıntı. Her kötü aşı, her unutulan bant firma için zarar demektir. Tabi onu da internet alışverişinde müşteriye göndermek ne kadar etik sorusu geliyor bu seferde aklımda. Benim gibi bir acemi bile bunu fark edip onlar fark etmiyorsa... falan filan.

Tüplü fidanlarla da sıkıntı yaşadım Başka bir siparişimde, toprağının üstü güzel kapatılmayan tüplü japon kuru üzümüm, fidancı ve kargocu sayesinde açık köklü olarak elime ulaştı.

Neyse uzun lafın kısası, Aldım. Diktim ve bekleyip göreceğim. Bunlarda bana tecrübe deyip, kefemi doldurup yola devem edeceğim. Her şey güzel olacak

Tekrardan sizlere teşekkür ediyorum yardımcı olduğunuz için.

Düzenleyen yavuz10 : 08-01-2023 saat 06:38
Eski 10-03-2023, 09:12   #1148
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2016
Merhaba,
Kurumak üzere olan cinsini bilmediğim bir armut ağacım var. Tadını çok beğendiğim için aşılama yaparak çoğaltmak istiyorum. Maalesef elimde aşı yapabileceğim uygun ağaç yok, fidancıdan alacağım 2 yaşında aşılı bir armut fidanına diktikten hemen sonra aşı yapmayı düşünüyorum, sizde bu şekilde aşılı fidana başka bir aşı yapmak uygun olur mu?

zynlsnl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2023, 13:52   #1149
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Tabi ki yapabilirsiniz. Yeter ki aldığınız fidan sağlıklı ve güçlü olsun. Bu arada armutlarda en çok bulaşıcı ve öldürücü ateş yanıklığı hastalığı bulunmaktadır. Bu bir bakteri olduğu için testere, makas, bıçak gibi aletler ile bir başka ağaca bulaştırabilirsiniz. Ağaç neden ölmek üzere. Onu tespit edip bulaşıcı bir hastalığı yok ise aşılayabilirsiniz. Ahlat, ayva, alıç var ise onlar üzerine de aşı yapma durumu söz konusu olur.

Düzenleyen Muda : 11-03-2023 saat 05:52
Eski 11-03-2023, 10:27   #1150
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zynlsnl Mesajı Göster
Merhaba,
Kurumak üzere olan cinsini bilmediğim bir armut ağacım var. Tadını çok beğendiğim için aşılama yaparak çoğaltmak istiyorum. Maalesef elimde aşı yapabileceğim uygun ağaç yok, fidancıdan alacağım 2 yaşında aşılı bir armut fidanına diktikten hemen sonra aşı yapmayı düşünüyorum, sizde bu şekilde aşılı fidana başka bir aşı yapmak uygun olur mu?
Bulabilirseniz ahlat anacı üzerine aşı yapmanızı öneririm. Ahlat armut için mükemmel bir anaç

zynlsnl beğendi.
Eski 13-03-2023, 14:49   #1151
Ağaçsever

sahin's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
Aşılama ilgili sorulara bildiğim kadarıyla cevap vermek isterim, ama iş yoğunluğundan dolayı forumu düzenli takip edemiyorum sonzamanlarda. Sorunuzu buradan sorduktan sonra özelden de mesaj atarsanız yine buradan cevaplamaya, yardımcı olmaya çalışırım. Not: Aşılama sadece hobi olarak yaptığım birşey. amatörce bir tutku

cemilsisik beğendi.
sahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2023, 21:24   #1152
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

ah bu göz aşısı

Bu göz aşısı yapmak ne zormuş. Hiçte o videolardaki gibi kolay değilmiş. Daha ilk aşıdayken hemen parmağımı kesiverdim Bedeli ödedik tutacak inşallah!

Eklenen Resimler

Eski 07-09-2023, 17:32   #1153
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Merhaba, görselde gösterdiğim gibi aşılı fidanın aşılı kısmına aşı olur mu yoksa mutlaka anaç kısmından mı aşılama yapılmalı?

Not: bir önceki mesajdaki aşım tutmadı. Aslında tutmuştu ama iki hafta sonra söktüğüm bandı geri dolamalıymışım. Dolamayınca haliyle bi süre sonra düştü.

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2024, 12:54   #1154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2024
Bazı ağaç türleri üzerine gül aşılanabilir diye yazılar, tablolar var. Mesela, kayısı, alıç, ağaç minesi gibi türler üzerinde aşı tutuyor deniliyor. Ben defalarca yaptığım aşılar anaç üzerinde hemen ölmese de sürgün vermedi. Başaran var mı? Büyük, devasa gül ağaçları elde etmek istiyorum.

aydöner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2024, 20:12   #1155
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydöner Mesajı Göster
Bazı ağaç türleri üzerine gül aşılanabilir diye yazılar, tablolar var. Mesela, kayısı, alıç, ağaç minesi gibi türler üzerinde aşı tutuyor deniliyor. Ben defalarca yaptığım aşılar anaç üzerinde hemen ölmese de sürgün vermedi. Başaran var mı? Büyük, devasa gül ağaçları elde etmek istiyorum.
Taksonomik sınıflandırmaya göre birbirine yakın olan türler arasında aşılama yapılabilir. Bu sınırın Familya (aile) düzeyine kadar olduğunu okumuştum.

Gülün sınıflandırması şöyle:
Family: Rosaceae
Subfamily: Rosoideae
Tribe: Roseae
Genus: Rosa

Buna göre Rosaceae (Gülgiller) familyasından olan bitkiler üzerine gül aşılanabilir. Aşılanır demiyorum ama aşılama şansı var.

Kayısı: Rosaceae familyasından
Alıç: Rosaceae familyasından
Ağaç minesi: Verbenaceae familyasından

Kayısı ve Alıçta şansınız var. Ağaç minesinde çok olasılık yok gibi.
Bence en kolayı Cins (Genus) düzeyinde aynı olan bitkiler arasında aşılama denemek.

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024