agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2022, 11:46   #1
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Patlıcan tohumu çimlendirme

Merhaba arkadaşlar

Patlıcan tohumu zor çimlenen bir tohumdur.
En azından benim çimlendirmede pek başarılı olamadığım bir tohumdur.
Yaklaşık 1 aylık süreden beri kağıt havlu üzerine koyduğum patlıcan ve dolmalık biber tohumları çimlenme göstermemişti.
Ben de bunun üzerine ıslak kağıt havlunun üzerine toprak serperek kapalı bir kabın içinde tuttuğum zaman tohumlar 8-10 gün içerisinde çıkıverdi.
Zor çimlenen tohumlarınız için bu yöntemi kullanmanız faydalı olacaktır.

Sizlerde denemelerinizi paylaşırsanız herkese güzel bir katkı sağlayacaktır.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen bnymnblr : 11-03-2022 saat 09:52
bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2022, 18:38   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
genelde böyle şeffaf kutularda yaptığım çimlendirme çalışmalarım çok başarılı olmuyor. O nedenle kağıt bardakları tercih ediyorum. Bir önceki yıl benimkiler de başarısız olmuştu geçen yıl kağıt bardakta başarılı oldular. Bir de sıcaklık çok önemli sanırım, toprakla buluşturmadan önce bir akşam suda bekletmiştim, kağıt bardakları peteklere komşu pencere içi mermerlere dizdim sonuç başarılı oldu. Bakalım bu yıl aynı performansı yakalayabilecek miyiz.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2022, 21:50   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2022
Merhabalar
Sağlıklı büyür, bol bereketli olurlar umarım.
Ben de 1 hafta önce tohum ekim işlemlerine başladım.
Oda sıcaklığı, ektiğimiz tohumların kalitesi, ekim derinlikleri ve toprak karışımı çok fark ettiriyor bence.
10lt pet şişe saksısında patlıcan yetiştirmek zor olur düşüncesiyle tohum ekmemiştim.
Yarın şu şekilde (sizin kaplardan 2 adet) 1. Kağıt havluyu ıslatıp. 2. Kaba Cocopeat, solucan gübresi, leonardit karışımlı, pamuk gibi toprak hazırlığı yaptım bugün.
Tohumu bu toprakla buluşturup ayakkabı kutusunda... Yani karanlık ve sıcak bir ortam da gözlemledikten sonra notlar alır, sonuçları sizlerle paylaşırım. Saygılarımla

bnymnblr ve uzunkum beğendi.
SonerMERT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2022, 10:02   #4
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
genelde böyle şeffaf kutularda yaptığım çimlendirme çalışmalarım çok başarılı olmuyor. O nedenle kağıt bardakları tercih ediyorum. Bir önceki yıl benimkiler de başarısız olmuştu geçen yıl kağıt bardakta başarılı oldular. Bir de sıcaklık çok önemli sanırım, toprakla buluşturmadan önce bir akşam suda bekletmiştim, kağıt bardakları peteklere komşu pencere içi mermerlere dizdim sonuç başarılı oldu. Bakalım bu yıl aynı performansı yakalayabilecek miyiz.
Aslında benim bu tarz kaplarda çimlendirme olasılığım hep yüksek olmuştur. Ancak bazı tohumlar çok inatçı çıktığı için çimlendirememiştim. Ancak toprak koyunca en inatçı tohumlar bile çıkmaya başladı. Yumurta kabuklarınıda çimlendirmede deneyin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SonerMERT Mesajı Göster
Merhabalar
Sağlıklı büyür, bol bereketli olurlar umarım.
Ben de 1 hafta önce tohum ekim işlemlerine başladım.
Oda sıcaklığı, ektiğimiz tohumların kalitesi, ekim derinlikleri ve toprak karışımı çok fark ettiriyor bence.
10lt pet şişe saksısında patlıcan yetiştirmek zor olur düşüncesiyle tohum ekmemiştim.
Yarın şu şekilde (sizin kaplardan 2 adet) 1. Kağıt havluyu ıslatıp. 2. Kaba Cocopeat, solucan gübresi, leonardit karışımlı, pamuk gibi toprak hazırlığı yaptım bugün.
Tohumu bu toprakla buluşturup ayakkabı kutusunda... Yani karanlık ve sıcak bir ortam da gözlemledikten sonra notlar alır, sonuçları sizlerle paylaşırım. Saygılarımla

Mesela biber tohumlarının bile farklı farklı çimlenme karakteristikleri var. Bir biber tohumu mevcut şartlarda çimlenmezken diğeri çimleniyor.
Ancak şöyle bir genel kaide var.
Tohumların büyük çoğunluğu (istisnaları olabilir) çimlenme gerçekleşene kadar ışığa ihtiyaç duymazlar.
Sıcaklık tohumun çimlenmesinde önemli bir parametredir.Ben çalıştığım ofiste bu kaplara ekip dolaba koyuyorum. Ofisin sıcaklığı gece 13 derece gündüz en fazla 20 derece oluyor.
Ayrıca pek dile getirilmese de tohumların bulunduğu kabın besin içeriği önemlidir. Besin içeriği güçlü olan topraklarda daha çabuk çimlenme gerçekleşir.
Ayrıca tohumlar çimlenene kadar kapalı bir kapta bulunan tohumlar su ihtiyacı istemezler. Bir kereliğine su vermek onlara yeterli gelecektir ve sürekli nemli bir ortamda olduklarından daha kolay çimleneceklerdir.
Ben bir türlü çimlendiremediğim tohumları bu yöntemler çimlendirmeyi başardım.
Ayrıca yumurta kabuklerının da çimlenmeye çok olumlu etkisi var.

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2022, 07:39   #5
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Bir çok tohum için bir gün suda bekletmek yeterli oluyor.
Benim deneyimim (son üç yıldır kullanıyorum) patlıcan tohumu 3 gün suda bekledikten sonra çimlendirmeye başla diyor.
Aynı tohum gurubunu 1 gün, 2 gün ve 3 gün suda beklettim. Aynı yöntem ile çimlendirmeye çalıştım. (iki nemli kağıt havlu arasına koyup, kilitli poşete yerleştirdim. 22°C karanlık ortamda beklettim.) 1 gün ıslattıklarım hiç çimlenmedi. 2 gün ıslattıklarım tek tük çimlendi. O günden bu yana 3 gün suda bekletiyorum.
Biberler için, 2 ya da 3 gün bekletiyorum. Tohum daha büyük olduğu için şişmesini gözleyebiliyorum. Şişme yönünde hareketlenme varsa sudan alıyorum.
Tüm tohumlar için : Havluya yerleştirmeden önce bir kaç saat boyunca 9 su+1 sirke den oluşan sıvıda bekletiyorum. Poşet içindeki mantar oluşumunu engelliyor.
Her ikisini de, poşet içinde iken, ışığa tutarak gözlemliyorum. Uç veren sayısı toplam tohum sayısının yarısına ulaştığında poşeti açıyorum. Uç verenleri ve patlamak üzere olanları toprağa alıyorum. Kalanları tekrar poşete koyuyorum. Tekrar, günlük gözlüyorum. Birkaç gün içinde uç verenleri de alıp, kalanları kullanmıyorum. Patlıcanlar %60 ile 80 arası çimleniyorlar. Biber için anlamlı bir yüzde bulamadım. Çok değişken.

Düzenleyen Portakal Rengi : 12-03-2022 saat 07:42 Neden: düzeltme
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2022, 13:30   #6
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Ben bir süredir şilte yöntemini kullanıyorum domatesler için fazla hızlı ,tohumlar bir anda kendi boyunun 10 katı kök atıyor daha sonra toprağa alırken uğraştırıyor çünkü tek tek ilgilenmek gerekiyor.
Bazı patlıcan ve biber çeşitlerinde veya bazı yabani patlıcan türlerinde çimlenme bazen olmuyor bunları bazen toprağa alınca çimlenebiliyor.Genelde şilte yöntemiyle çimlenmeyen tohumların pek şansı olmuyor.Anladığım kadarıyla şilte bir miktar hava sağlıyor ve nemli peçete sayesinde tohumlar için çok uygun bir çimlenme ortamı sağlıyor.Evde çimlendirildiği için de sıcaklıkta uygun oluyor.
Genelde hiçbir şekilde çimlenmeyen tohumları hidrojen peroksitte tuttuktan sonra bir gece sıvı yosunlu suda bekletiyorum.Bu şekilde de çimlenme olmazsa o tohumları atıyorum.
Bu çimlenme olmayan tohumları sizin yönteminiz kullanarak bir şans daha verilebilir.Bazı tohumlar çimlenmek için daha uzun bir çimlenme süresine ihtiyaç duyuyor olabilir.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2022, 19:59   #7
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Şuan Patlıcan tohumları için bir deney yapıyorum.
Aynı ortamda (sıcaklık, ışık, kap boyutu)
1. Kapalı şeffaf kapta kağıt havlu üzerine konan patlıcan tohumları
2. Kapalı şeffaf kapta iki kağıt havlu arasına konan patlıcan tohumları
3. Kapalı şeffaf kapta toprak altına konan(kağıt havlu yok) patlıcan tohumları
Bakalım hangisi önce çimlenecek
Mevcut sıcaklık min 13, Max 20
Çimlenme için pek de uygun olmayan bu şartlarda bakalım hangi yöntem daha verimli olacak.
Sonuçları bulgular ortaya çıkınca paylaşacağım

Eski 15-03-2022, 13:32   #8
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Cool

Patlıcan tohumları ile deneylere devam ediyorum
Sıcaklık Min 14 Max. 20
şimdi de 8 gözlü bir kabın
7 gözüne katışıksız beyaz sirke döktüm.
İçerisine 3'er tane patlıcan tohumu koydum
Sırayla
1. gözdeki tohumları 3,5 saat sonra
2. gözdeki tohumları 1 gün sonra
3. gözdeki tohumları 2 gün sonra
4. gözdeki tohumları 3 gün sonra
5. gözdeki tohumları 4 gün sonra
6. gözdeki tohumları 5 gün sonra
7. gözdeki tohumları 6 gün sonra
en baştaki geniş alana alacağım
Bakalım hangisinde daha çabuk çimlenme olacak

Eklenen Resimler

Düzenleyen bnymnblr : 15-03-2022 saat 16:54
Eski 16-03-2022, 08:00   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sirkeli suda sürekli beklemese iyi olur, temizlik amaçlı en fazla bir kaç saat.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2022, 08:16   #10
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sirkeli suda sürekli beklemese iyi olur, temizlik amaçlı en fazla bir kaç saat.
Benimki deneme amaçlı. Acaba tohumu yumuşatabiliyor mu diye?

Eski 16-03-2022, 10:23   #11
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

dün 1. gözdeki katışıksız beyaz sirkenin içinde bekleyen tohumlar
3,5 saat sonra suya alındı
bırkaç dk bekletildi
sonra ıslak kağıt havlu arasına konuldu.
1 gün de çimlenme belirtisi yok.

Bugün 2. gözdeki katışıksız beyaz sirkenin içinde bekleyen tohumlar
1 gün sonra suya alındı.
suda 1 gün bekletildikten sonra kağıt havlunun arasına alınacak.

SonerMERT beğendi.
Eski 17-03-2022, 13:57   #12
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

15.03.2022 tarihinde
1. gözde katışıksız beyaz sirkenin içinde 3,5 saat bekletildikten sonra suya alınıp birkaç dk suda bekletilip sonra ıslak kağıt havlu arasına alınan tohumlarda henüz çimlenme yok. (Islak Kağıt havluda bekleme gün sayısı :2)

16.03.2022 tarihinde
2. gözde katışıksız beyaz sirkenin içinde 1 gün bekleyen tohumlar
17.03.2022 tarihinde suya alındı.
18.03.2022 tarihinde sudan çıkarılıp ıslak kağıt havluya alındı.
tohumlarda henüz çimlenme yok (Islak Kağıt havluda bekleme gün sayısı :1)

15.03.2022 tarihinde
3. gözde katışıksız beyaz sirkenin içine alınıp 2 gün bekleyen tohumlar
17.03.2022 tarihinde suya alındı.
19.03.2022 tarihinde sudan alınıp kağıt havluya alınacak

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2022, 13:44   #13
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Mevcut durumda halen çimlenme yok.
Yapılan çimlendirme deneylerinde sıcaklık faktörünün patlıcan tohumu cimlendirmekte diğer faktörlerden daha ağır bastığını gosteriyor.
Ancak domates-biber-hiyar-fasulye 13-20 derece aralığında cimlenebilmesi mümkün iken, bunların içinden sadece hıyar bitkisinin (cimlenmesine rağmen) düşük sıcaklıkta(13-20 derece arasi) hastalıga yakalanma ihtimali yüksek oluyor.
O yüzden hıyar bitkisinin cimlenmesinde 20-25 derece sıcaklık aralığı olması gereken sıcaklık değeri olarak gözüküyor. Ama 13-20 derece aralığında biber ve domateste hastaliga yakalanmadan büyüme şansı bulunmaktadır.
Ayrıca bir deney daha yapacağım bu deneyde 23,5 - 25 derece aralığında yukarıdaki kaplardan altına kağıt havlu üzerine Toprak atarak patlican tohumunu ekecegim. Çimlenme suresi diğerlerinden daha çabuk olursa yukarıda anlattığım mevzudaki gibi patlıcan tohumu cimlendirmekte sıcaklık aralığı değerlerinin diğer tohumlardan çok daha fazla öneme sahip olduğu ortaya çıkacaktır.

Düzenleyen bnymnblr : 20-03-2022 saat 14:37
Eski 20-03-2022, 14:42   #14
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Patlıcan Tohumlarını bu sefer 23.5 - 25 derece aralığındaki bir odada, aşağıdaki kabın içine, alta kağıt havlu üzerine Toprak atarak patlican tohumunu ektim..
1. Gün çimlenme yok

Eklenen Resimler

Eski 25-03-2022, 11:08   #15
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Geç çimlenene tohumları çimlendirmede yeni umut
TOHUMA ÇİZİK ATMA
24.03.2022 tarihinde 50 adet biber ve 70 adet patlıcan tohumunu jiletle tohumun ucundan kesip aşağıdaki resimde görülen bardakların içerisine az su koydum
İçerisine çok az miktarda 20-20-20 ekledim ve tohumları attım.
Şuanki durumları
1 günde
çimlenme başlamış mı ne dersiniz?
ŞAŞIRDIM

Eklenen Resimler

Eski 25-03-2022, 13:41   #16
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
Patlıcan Tohumlarını bu sefer 23.5 - 25 derece aralığındaki bir odada, aşağıdaki kabın içine, alta kağıt havlu üzerine Toprak atarak patlican tohumunu ektim..
1. Gün çimlenme yok

Bu gruptaki tohumlar çizilmedi ve suda bekletilmedi sanırım; bugün 6. gün çimlenme var mı merak ettim?

Sent from my iPhone using Tapatalk

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2022, 13:49   #17
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Bu gruptaki tohumlar çizilmedi ve suda bekletilmedi sanırım; bugün 6. gün çimlenme var mı merak ettim?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Evet o deneydeki tohumlar çizilmedi. Halen de çimlenme yok.
Patlıcan, biber ve domatesten farklı olarak daha yüksek sıcaklıklarda çimlenme isteği duyan bir tohum.
Buna ilaveten çok önemli konu patlıcan tohumu kabuğunun daha sert yüzeyli olması. Bu durumda da çizik atmak iyi gelecek gibi gözüküyor. Çiziği filizin çıkacağı yerden de deneyebilirsiniz.
Kabuk açılırsa içerdeki tohum daha çabuk suyu bünyesine alıp daha kolay çimlenebilir gibi gözüküyor.
Yukardaki resimden görüleceği üzere
Bir diğer önemli konu da tohumun içinde tutulduğu su içeriği
Bu su uygun miktarda besin içerirse tohumun çıkması çok daha kolay olacak gibi.
Solucan sıvı gübresinin de içerisine tohumları atarsanız kısa bir zaman diliminde çimlenebilir diye düşünüyorum.
Ben 20 20 20 ekledim suya ve bir günde patlıcan tohumlarının bazıları çimlendi gibi. inşallah yanılmıyorumdur.

Düzenleyen bnymnblr : 25-03-2022 saat 15:52
Eski 25-03-2022, 15:05   #18
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Sizler bu konularda daha tecrübelisinizdir ama tohumun bütünlüğüne müdahale edilmesi bana pek doğru gibi gelmiyor. Yani her tohum türünün kendine göre bir tasarımı var ve muhtemelen şekil, büyüklük, kabuk kalınlığı gibi parametreler en ideal haldedir diye düşünüyorum. Dış faktörleri değiştirerek bir çözüm geliştirmek daha mantıklı gibi. Hatta patlıcan, biber gibi bazı tohumların geç çimlenmesi de pek sorun değil (diğer tohumlardan biraz erken ekeriz); yeter ki doğru şartları bulup fide elde etme yüzdesini artırabilelim.

Çalışmalarınız çok kıymetli; başarı ve sabır dileklerimle...

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2022, 17:54   #19
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Aslında bazı tohumlar özellikle 4-5 yıllık patlıcan tohumları pek bir inatçıdır. Bunları ne kadar deneme yaptıysam cimlendiremedim.
Bu deneme olumlu sonuç verirse fayda zarar muhasebesini gelişmelere göre yaparız.

Eski 30-03-2022, 22:56   #20
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Kapalı kapta toprak içine konulan tohum 6 günde çimlenme gösterdi. Diğer tohumlar ise eski tohumlar oldugundan bozulmuş olabilir
En verimli çimlendirme yönteminin bu yöntem olduğunu düşünüyorum

Eski 02-04-2022, 13:03   #21
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Patlıcan tohumunu çimlendirmede en uygun yöntemin kapalı şeffaf kaba konulan toprağın içerisine yerleştirilen patlıcan tohumlarını fısfıs ile sulayarak yapılan sistem olduğunu gördüm
8 günde kotiledon yaprakları çıktı.
tohumun ekiliş tarihi ve bugünkü durumları ile ilgili görsel aşağıdadır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen bnymnblr : 02-04-2022 saat 22:51
Eski 09-04-2022, 22:05   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2022
Ben de denedim. En iyisi sıcak bir yerde ıslak havlu içinde çimlendirip sonra ekmek. Ben böyle verim aldım.

melikgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2022, 13:16   #23
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
Patlıcan tohumunu çimlendirmede en uygun yöntemin kapalı şeffaf kaba konulan toprağın içerisine yerleştirilen patlıcan tohumlarını fısfıs ile sulayarak yapılan sistem olduğunu gördüm
8 günde kotiledon yaprakları çıktı.
tohumun ekiliş tarihi ve bugünkü durumları ile ilgili görsel aşağıdadır.
Bu yönteminizi torvum tohumları için deneyeceğim.

bnymnblr beğendi.

Düzenleyen devrann : 24-01-2023 saat 14:23
Eski 14-10-2022, 15:48   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2022
Deneyimlerinizi bizlere aktarıp yol gösterdiğiniz için teşekkürler

bnymnblr beğendi.
mertaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2022, 08:18   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2022
Yumurta kabuğunu fide oluştuktan sonra atıyormuyuz yosa toprağa mı gömüyoruz fide ile birlikte

Myy16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2022, 19:34   #26
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertaydin Mesajı Göster
Deneyimlerinizi bizlere aktarıp yol gösterdiğiniz için teşekkürler

Bu deneyi yapma amacım, daha kısa süreli tohum çimlendirmede hangi yöntemin etkili olacagiydi. İnternet te fazla uygulama görmedim. Yapılan deneylerde epey bir fikir edindim.
Patlıcan için içine toprak konulmuş kapalı kapta yapılan çimlendirmenin en faydalı olduğunu gördüm.

Eski 24-01-2023, 14:24   #27
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Yönteminizi denedim hepsi çimlendi ancak torvum veya patlıcan tohumlarının çimlenmesini sınırlandıran ana faktör sıcaklık.Normal ev içinde oda sıcaklığında çok zor çimleniyor.Kalorifer peteği üstü veya çimlendirme matı gibi bir ısı kaynağı olmadan çimlenmesi çok zor özellikle torvumların.Benimkiler umudu kesmişken balkonda çimlendiler balkon baya sıcak oluyor.Resim eklerim tamamen çimlendiler.

bnymnblr ve sernur beğendi.
Eski 24-01-2023, 17:31   #28
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Evet patlıcan tohumlarının çimlenmesi diğer tohumlara benzemiyor, daha yüksek sıcaklık istiyor. ama çimlenmesi için kalorifer peteğinin üstüne koymak sıkıntı çıkartmıyor mu?
Tohumların hızlı çimlendirilmesi için çok fazla bilgi olmadığı için bu konuyu açma ihtiyacı hissettim.
ama soru soruyu getiriyor.
hangi tohum
hangi ortamda
hangi sıcaklıkta
.....
böyle böyle gidiyor
ama google a
"Patlıcan Tohumu çimlendirme yazınca"
nasıl bir yöntem uygulanıp kaç günde ve. ne verimle çimlenme sağlandığına dair pek veri bulunmuyor.
(google bizim deneyi ilk sayfaya eklemiş )
o yüzden bu deneyleri yapalım hatta deney grupları bile kurmak bilginin hızlı ve etkili devinimi açısından çok faydalı ve geliştirici olacaktır.
bu arada bendeki torvum çiçek evleri vermesine rağmen bir türlü çiçek açmadı
daldan köklendireyim dedim. soğukta başarılı olmuyor. sanırım
ama denemelere devam edeceğim.

Eski 24-01-2023, 17:47   #29
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
bence patlıcan tohumu için özel bir çaba göstermenize hiç gerek yok
bir kabın iç kısmına bir miktar pamuk koyun çok ince tabaka ya da 2 katlı havlu kağıt da kullanabilirsiniz. tohumları üzerine koyun direkt olarak ardından çok az su ekleyin peçete hiç bir zaman kuru kalmayacak şekilde olsun ıslak görünümlü olsun kesinlikle kurumasın, ardından üzerini bir streç yardımıyla kapatın. normal bir ev sıcaklığında 22-25 derece aralığında evde tutun sabah akşam havalandırın kontrol edin. göreceksiniz ortalama 3-4 günde tohum kapsülleri patlayacak. ardından direkt patlayanları viyollere alabilirsiniz.
viyollerde gelişim patlıcanda uzun sürer bunun için sabırla bekleyin önce kök gelişiyor ardından ana filiz çıkıyor. ben bunu defalarca denedim hiç sekmedi

bu şekilde dolma kalem ile pamuk üzerine tohumun adını yazarsanız kaybolmuyor ve istediğiniz miktarda tohum çimlendirebilirsiniz

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2023, 23:04   #30
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Diğer tohumlar gibi ektiğim patlıcan tohumlarından hiçbiri çimlenmeyince tohumları 12 saat %0,5 oranında kitosan çözeltisinde bekletip ektim. 2 hafta sonunda deliler gibi çimlenmeye başladılar. İlk ektiklerim, aynı ortamda olmasına rağmen hala çimlenmedi.

bnymnblr beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024