agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2015, 16:50   #991
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Sn. Lonicera buzdolabında saklamadım.Aşı kalemini taze kesip,aşıladım.

hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 16:59   #992
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Çok ilginç, uyanmış kalemi aşıladınız yani. O zaman bu aşı tutarsa iddia edilen pek çok şeyi tersine çevirmiş olacaksınız. Hepimizin bildiği gibi daha doğrusu yazıldığı gibi kalemler uyanmadan alınıp soğuk bir ortamda saklanır, anaç uyandıktan sonra kabuk altı aşısı yapılır. Şimdi aşınızın tutmasını inanın sizden dah çok arzuluyorum. Lütfen gelişmelerden bizleri haberdar edin.

hakanersoz beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 17:14   #993
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Ağacın kendisi uyanmıştı lakin seçtiğim aşı kalemindeki gözler uyanmamıştı.Zeytin ağacı üzerinde diğer ağaçlara göre daha çok göz barındırındıran bir ağaç.Bu özelliği avantaj sağlamış olacağını düşünüyorum.

Lonicera beğendi.

Düzenleyen hakanersoz : 19-06-2015 saat 22:09 Neden: Yazım hatası.
Eski 03-06-2015, 08:55   #994
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sayın hakanersoy, aşılarınız hayırlı olsun İnşaallah sağsalim büyürler.
Aşı kaleminin uyanmamış bir ağaçtan alındığı, aşıladığınız ağacın ise uyandığını yazmışsınız. Duyduğumuz kadarıyla aşı yapacağımız ağaca su yürümeden aşı yapılır söylemi de ağaçların cinsine göre değişiyor olabilir mi veya sizin tecrübeleriniz su yürümüş olan ağaca da aşının yapılabileceği yönünde mi, bilgilendirirseniz memnun oluruz. Teşekkürler.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 20:58   #995
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Sayın Kocasinan;
Öncelikle teşekkür ederim.(Aşı kalemini uyanmış bir ağaçtan aldım.Aldığım kalemde uyanmayan gözler vardı ben onlardan seçtim,yanlış anlaşılmasın). Evet,duyumlarıma ve tecrübelerime göre aşı yapacağımız ağaca,''su yürümeden aşı yapılır.'' söylemi ağaçların cinsine göre değişiyor.Örneğin;armut ağacına da uyanmış kalemle aşı yapılabileceğini duydum.Deneyerek hep birlikte göreceğiz... Eğer ki sizde farklı türleri su yürüdükten sonra aşıllayıp,başarılı olursanız bizimle paylaşın. Not: (Yaz aylarında kalem aşı yapıp,tuturan görmedim,duymadım.Su yürüdükten sonra'dan kastim ağaçların yeni yeşillendiği dönemler.)

Lonicera beğendi.

Düzenleyen hakanersoz : 03-06-2015 saat 20:59 Neden: Noktalama işaretlerinde hata.
Eski 21-06-2015, 18:01   #996
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2014

Merhaba. Ekli resimlerdeki asmamiz yaklasik 10-15 yasinda. Ama meyvesini yemek nasip olmadi. Bu sene uzerinde uzum yok ama onceki yillarda uzumu oluyordu, ancak koruklar tam olgunlasacakken icleri bosaliyor ve porsuyordu. Ziraat ilaci satan ziraat muhendislerinden cesitli ilaclar alip uyguladik ama sonuc degismedi. Asmanin bolgeye uygun olmayacabilecegini dusunuyorum (kusadasi). Sizin ilac vb. bir oneriniz var mi?

Ayrica bu asmaya asilama yapilabilir mi? Yapilirsa ne zaman ve nasil bir yontem izlemeliyiz?

Asma yaklasik olarak bilek kalinliginda. Simdiden tesekkur ederim.

enigma_e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 08:40   #997
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bir sezonda kaç defa ilaç yaptınız?

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 22:31   #998
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
Bir arkadas asi macunu icin agda yapilan seyi soylemis.bende size eskilerin kullandigi macunu soyleyeyim deneyin.cam macunu.gafif sulandirip yara dokusunu kapatin.yaglada sertligini giderip macunu yumusatabilirsiniz kolay gelsin.

bursaranger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 21:52   #999
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bir sezonda kaç defa ilaç yaptınız?
En fazla bir kere.

enigma_e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2015, 09:46   #1000
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
Aşı Nasıl Yapılır

Selam Arkadaşlar
Aşı yapmayi öğrenmek istiyorum.seferihisar da bol miktarda ahlat var bunlara armut aşısı yapmak istiyorum.bana bu konuda izmir de aşı nasıl yapılmasi gerektiği konusunda bana öğreyecek bir arkadas var mi izmir in heryerine gelebilirim.
Tesekkurler
Halil Kutuka

kutuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 20:32   #1001
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2015
Merhaba.aşı yaptıktan sonra günde iki kere sulanması gerekiyormuş bir ay boyunca ve gene bir ay açmamak gerekiyormuş bu bilgi doğrumudur.selamlar

hurcar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 22:18   #1002
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Sayın hutcar; Aşı yapıldıktan sonra,günde 2 kere sulanması gerekiyor diye bir kaide yok lakin kimi aşı türlerini yapmadan birkaç gün önce aşı yapılacak fidanın sulanması tavsiye edilir(kabuk kısmı ağaçtan kolay ayrılması için.)Aşı yaptıktan sonra ağacınızın toprağı kurudukça sulamanız,aşılarınızın gelişimi için yeterli olacaktır.Diğer sorunuza gelince,genelde 30günde aşı bandı açılmaz,aşının gelişimine göre,kullanılan bandın yapısına göre,bu süre uzayabilir.

Eski 20-08-2015, 20:25   #1003
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanersoz Mesajı Göster
Sayın hutcar; Aşı yapıldıktan sonra,günde 2 kere sulanması gerekiyor diye bir kaide yok lakin kimi aşı türlerini yapmadan birkaç gün önce aşı yapılacak fidanın sulanması tavsiye edilir(kabuk kısmı ağaçtan kolay ayrılması için.)Aşı yaptıktan sonra ağacınızın toprağı kurudukça sulamanız,aşılarınızın gelişimi için yeterli olacaktır.Diğer sorunuza gelince,genelde 30günde aşı bandı açılmaz,aşının gelişimine göre,kullanılan bandın yapısına göre,bu süre uzayabilir.
cevabınız için teşekkürler.kolay gelsin

hurcar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2015, 21:21   #1004
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Smile Göz Aşı

23 Haziranda; T aşı yöntemiyle aşıladığım yabani erik ağacına,mürdüm eriği,ve şeftali.(Şeftali 1.resimde ortadaki dalda bulunan.)

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2015, 23:10   #1005
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2015
Merhaba bahcede cekirdekten yetismis 2.5 m boyunda bas parmak kalinliginda erik var.daha önce hic asi yapmadim.bu eriğe göz aşısı yapmak istiyorum.internetten baya okudum.benim tecrübeli arkadaslara sormak istediğim ayni gövde üzerine birden fazla göz aşısı yapilir mi?mesela 3 göz kesip ayni bedene aşilasak..aşıyı yaptıktan sonra üst tarafi kesmek şart mi ? Aşı tuttuktan sonra kessek olur mu ?

mustafa01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2015, 11:22   #1006
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa01 Mesajı Göster
Merhaba bahcede cekirdekten yetismis 2.5 m boyunda bas parmak kalinliginda erik var.daha önce hic asi yapmadim.bu eriğe göz aşısı yapmak istiyorum.internetten baya okudum.benim tecrübeli arkadaslara sormak istediğim ayni gövde üzerine birden fazla göz aşısı yapilir mi?mesela 3 göz kesip ayni bedene aşilasak..aşıyı yaptıktan sonra üst tarafi kesmek şart mi ? Aşı tuttuktan sonra kessek olur mu ?
Asıl olan aynı gövde üzerine tek göz takmaktır. Biri tutmazsa diğerleri tutsun, değişik çeşitler bir arada olsun diye daha önce 3 gözü aynı gövdeye aşılamış, olumlu sonuç almıştım. Aşıladığım anaç badem, gözler ise kayısı, erik ve şeftaliydi.

Eğer sürgün göz aşısı (20 Haziran-15 Temmuz arası) yapacaksanız üst tarafın kesilmesi tavsiye edilir. Bunda amaç aşıladığınız gözün bir an önce gelişmesine imkan sağlamaktır. Aşı tuttuktan sonra da (15 güne kadar belli olur) kesebilirsiniz, bu durum da bile üst tarafı budayıp zayıflatarak aşı bölgesinin besin maddelerinden daha fazla yararlanmasını sağlamak gerekir.

Eğer durgun göz aşısı (30 Temmuz-20 Eylül arası) yapacaksanız üst taraf kesilmez. Zaten bu durumda aşının ertesi bahar sürmesi amaçlanır. Baharda aşı filizlendikten sonra üst taraf kesilir.

İklimi sert geçen yerlerde durgun göz aşısı tavsiye edilir. Zira sürgün göz aşısında filizler yeterince gelişemeyip, odunlaşmazsa kışın don zararına maruz kalabilir.

Muda ve A_NOMAD beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2015, 03:08   #1007
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2015
teşekür ederiz bilginize su bazlı boyalara 5 kg 300g göz taşı eritip katıyoruz kesilen dalları bu boyayla koruyoruz

ali64441@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 12:53   #1008
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Erik üzerine İzmir' in meşhur katonya eriği ve zerdali üzerine yine aynı erikten kalem aşıları. Kayısının bir diğer dalı 4 yıl önce kokulu italyan eriğine aşılandı. Gayet güzel gelişip erik veriyor

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2016, 23:16   #1009
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2015
Merhaba,
Bahçemdeki ahlat ve badem ağaçlarına aşı yapmak istiyorum. Bağ bahçe işlerine yeni başladığım için kalem temin edecek bir yer/kişi bulamadım maalesef. Eğer elinde aşı yapmak için armut, ayva, kayısı, erik ve şeftali kalemlerinden olan varsa ve paylaşmaya gönüllü olursa çok memnun olurum

Düzenleyen coskunahm : 02-03-2016 saat 06:43
coskunahm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 14:41   #1010
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Erik üzerine İzmir' in meşhur katonya eriği ve zerdali üzerine yine aynı erikten kalem aşıları. Kayısının bir diğer dalı 4 yıl önce kokulu italyan eriğine aşılandı. Gayet güzel gelişip erik veriyor
hocam aşınızı yarma mı yoksa kabuk altı mı yaptınız ağacına göre farklılık gösteriyor mu aşı yöntemleri?
Malum aşı sezonu başladı. Aşıcılar iş başına

ayazkapli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 14:55   #1011
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkapli Mesajı Göster
hocam aşınızı yarma mı yoksa kabuk altı mı yaptınız ağacına göre farklılık gösteriyor mu aşı yöntemleri?
Malum aşı sezonu başladı. Aşıcılar iş başına
Yarma aşı. Uzun süredir aşı yapıyorum, sert çekirdeklilerde yarma aşıda daha başarılı oldum. Kabuk aşı yumuşak çekirdeklilerde çok daha iyi sonuç verdi. Ama bu demek değil sert çekirdekliler yarma aşı yapılmalıdır. Örneğin şekerpare kayısımı zerdali üzerine bir dalına yarma diğer dalına kabuk aşısı olarak yaptım. Her ikisi de tuttu. Ama erik ve bademde aynı başarıyı yakalayamadım. Bir de anaç çok kalınsa yarma yerine kabuk altı aşısı deneyin derim.

Eski 05-03-2016, 22:31   #1012
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Armut Aşısı~Kabuk Altı Kalem

Bu yıl kabuk altı kalem aşılarını,aşı macunu kullanarak yaptım.

Eklenen Resimler

Lonicera ve dongyul beğendi.
Eski 12-03-2016, 15:08   #1013
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2014
Ters dut aşısı yaptım . Resimdeki aşının sarmadan önceki hali. Sizce tutar mı?

Resmin orjinali: http://i.hizliresim.com/E836Mq.jpg

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
ngzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2016, 13:00   #1014
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2014
iki gün önce yaptım bu aşıyı , geç kalmış mıyım?

Eklenen Resimler

gülso beğendi.
ngzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2016, 18:52   #1015
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngzs Mesajı Göster
Sayin ngzs sanki kalemlere su yürümüş, tomurcuklar patlamış gibi
Ama inşallah tutar aşılarınız.

ngzs beğendi.

Düzenleyen ayazkapli : 14-03-2016 saat 18:55 Neden: Düzeltme
ayazkapli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 08:41   #1016
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngzs Mesajı Göster
Ben derim ki dut ağacına hiçbir zaman kalem aşılamak için uğraşmayın, başarı şansınız çok düşük olacaktır. Bir de burada kalemler hem çok uzun, hem de fazlasıyla uyanmış... Tutacağını düşünmüyorum. 20 gün sonra oluşacak yeni gözlerle aşı yapmayı planlayın.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 13:23   #1017
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Ben derim ki dut ağacına hiçbir zaman kalem aşılamak için uğraşmayın, başarı şansınız çok düşük olacaktır. Bir de burada kalemler hem çok uzun, hem de fazlasıyla uyanmış... Tutacağını düşünmüyorum. 20 gün sonra oluşacak yeni gözlerle aşı yapmayı planlayın.
Sayın Aydoner, önerinize genel anlamda katılıyorum ancak beyaz dut tohumlarından yetişmiş dut ağacıma karadut aşıladım ve doku uyuşmazlığı nedeniyle ileride olabilecek muhtemel ağaç kaybını önlemek için mecburen kalem kullandım. Beyaz dut anaçlarını karaduta çevirmede hangi aşı yöntemini tavsiye edersiniz ?

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 11:08   #1018
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Karadut aşısı kökten itibaren çok üst kısımlarda yapıldığı takdirde aşı yerinde şişkinlik aşırı şekilde oluşuyor. Bunu önleyemezsiniz, ancak epey kalınlaşan fidanlara aşı yapılması durumunda bu fazla kötü görünmüyor. En güzeli topraktan itibaren 20-25cm üstlerden aşı yapılması diye düşünüyorum.

yarenimex beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 12:11   #1019
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Karadut aşısı kökten itibaren çok üst kısımlarda yapıldığı takdirde aşı yerinde şişkinlik aşırı şekilde oluşuyor. Bunu önleyemezsiniz, ancak epey kalınlaşan fidanlara aşı yapılması durumunda bu fazla kötü görünmüyor. En güzeli topraktan itibaren 20-25cm üstlerden aşı yapılması diye düşünüyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim sayın Aydoner. Anacım yaklaşık on cm kalınlığında ve topraktan on cm kadar yukarıdan iki kalem taktım ve kalemlerin az bir kısmı dışarıda kalacak şekilde kümbetledim. İnşallah en azından biri tutarsa gelecek yıl komple ağacın yerini değiştirip aşı yeri de derince toprak altında kalacak şekilde dikeceğim. Henüz bir uyanma belirtisi yok, civarda dutlar uyanmadığı için şimdilik beklemedeyim.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 13:15   #1020
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
siteye daha önce üye olmuştum. bu aşılar konusunda çok merakım vardı. ben de dut incir ve ceviz aşısı yaptım.aşılarım tuttu. resimlerini paylaşmak istiyorum. birkaç sorum olacak çünkü. ceviz aşımın yarası kapanmaz diyorlar. bu konuda bilgi almak istiyorum. teşekkür ederim

gülso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024