agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2009, 23:45   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sevgili mesut5 bey,
Benim yaptıklarımda herhangi bir yanma olmadı.Kabuğu kabuğa denk getirirken ise aşı kalemini üzerindeki kabuğa falçata ile hafif kesikler atıp hemde anaç ağaç üzerindeki deliğin kenarındaki kabuğa da ayni şekilde ufak çizikler atıp öylece aşı dalını yerine oturtuyorum.
Bir konu önemli ben deliği aşağı yukarı 3 cm açıyordum ama şimdi kanaatimce bir cm delik bile yeterli olacak zannederim.Bu kanıya nereden vardığım sorulursa;Fazla uzun delik ağacın kendi yapısı üzerinde tahribat yapıyor.Yani önce kendini onarmaya çalışıyor sonra aşıyı besliyor.Bu şekilde elma ağacım geçen sene hiç elma vermedi.Ayrıca üzerindeki aşılarında hiç biri tutmadı.Ben bunu deliklerin derinliğine ve ağacın iç kısmının tahrip olmasına bağlıyorum.Bu yüzden de ağaca matkap aşısını bir tane yapalım diyorum.Derinliğinde saadece tutucu özelliğinden dolayı bir cm ile sınırlı olmasını düşünüyorum.Ama bunun yanısıra aşı makası kullanmadan yaptığım aşılarda inanılmaz başarı var.Özellikle asmada uçtaki dallara aşı tutturmak çok zor olmasına rağmen hemen
hemen %100 e yakın başarı görünüyor.Hele hele çok arzu ettiğim,ağacımın üzerinde herhangi bir dalda değişik bir meyva görmek arzumu bu sene yaptığım aşılarda hepsini tutturarak bayağı iyi bir başarı elde ettim.Darısı sizin başınıza.Kolay gelsin kardeşim.
Hoşçakalın saygılarımla.

Yenisu beğendi.
orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 12:58   #392
Ağaçsever

ginkgo biloba's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Arkadaşlar ben bundan 2 ay öncesi Erik, Şeftali ve Nar aşıladım. Erik tuttu ama şeftali ve nar tutmadı sebebi ne olabilir acaba.
Birde benim aşağı yukarı 20 yaşıda bir akasya ağacım var ona uygun olabilecek aşılayabileceğim neler var.Tşkkler..

ginkgo biloba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 23:29   #393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2009
merhabalar
aranıza yeni geldim merak ettiğim birkaç şey var cevaplandırırsanız sevinirim.
evimin önündeki beyaz dut ağacına yaklaşık 1 ay kadar önce bir incir bir kiraz birde vişne aşıladım incir aşısı tutmadı kiraz ve vişne kalemleri hala yeşil duruyor ama bi gelişme de olmadı
benim merak ettiğim şey ise dut ağacına incir üzüm dut (değişik türleri) haricinde ne aşılayabilirim
dut ağacına amme (kimi yerde cennet elması da deniyor) aşılanırmı?
teşekkürler

zykyk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 19:51   #394
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Selamlar; asmaya kivi aşıladım. Aşıladığım zaman asma gözlerinde hafif tüylenme vardı. Kalem (yarma) aşısı yaptım. Sanırım Ocak ayı sonlarıydı. Ardından soğuklar geldi. Aşı kalemini pet şişe ile kapattım. Bahar geldiğinde civardaki kiviler yapraklandı ancak benim aşıda halen hareket yok. Bugün aşı bölgesinin kabardığını gördüm. Kalemin ucundan makas ile kestim. Tam olmasa da kalemin yeşil olduğunu gördüm. Aşı bağını çözdüğümde aşı bölgesinin süngerimsi yumuşak bir doku ile dolduğunu gördüm. Kurumaması için etrafını toprakla doldurup bıraktım. Acaba aşı zamanını mı denk getiremedim?

Eklenen Resimler

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 19:52   #395
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
resimlerin devamı.

Eklenen Resimler

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 21:56   #396
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Aşı mevsiminde olmamıza rağmen bu bölümde hiçbir faliyet olmaması dikkatimi çekti, bari ben aşılarımı sizlerle paylaşayım.

Eklenen Resimler

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 12:21   #397
Yeni Üye

muammer-budak's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2009
Sayin karaaslan resimler icin tesekürler...

Düzenleyen muammer-budak : 23-06-2009 saat 20:10
muammer-budak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 12:27   #398
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Sayın Karaaslan, bugünlerde 2,5 yaşındaki trabzon hurmalarıma elma armut ayva gibi yumuşak çekirdeklilerin aşısını yapabilirmiyim, bu mevsimde göz aşısımı yapmak gerek bilgi verebilirmisiniz.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 21:58   #399
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-01-2008
bu sene hiçbir aşım tutmadı.............

santos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 17:17   #400
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bu yıl derslerime çok çalışmama rağmen, aşılama konusunda sınıfta kaldım. Göz ve yarma aşılarının hiç biri tutmadı. Sadece zeytin ağacıma cins değiştirmek için yapmış olduğum, kabuk aşısı uyanmış görünüyor. Ağustos sıcaklarının sonuna kadar hala tutmuş diyemem. 3 farklı cins kalemden ( Ayvalık, Gemlik ve Sarıulak) sürgün veren 2 tanesini resimledim. Sonuncusunun da gözleri patlamak üzere.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 17:17   #401
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

2. resim

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2009, 23:08   #402
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Sayın Aslan, evet bu mevsimde göz aşı yapmanız uygun.

Eski 15-06-2009, 08:28   #403
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Teşekkürler Sn. Karasalan.

Eski 25-06-2009, 17:03   #404
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Zeytinde kalem aşısı

Sn. Lonicera,
Aşı kalemi boyu resimlerde uzun görünüyor. Ben kısa yapıyorum, yaklaşık 6-7 cm. Ayrıca bandla (rafya)sarmıyor musunuz?

20 nisan tarihli aşıların durumu.

Eklenen Resimler

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 17:24   #405
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn zeytinci, bugün bahçenize uğradım o zaman gördüm aynı cins aşı yaptığımızı. Sonra bu başlıkta görünce aynı şeyi ben soracaktım, siz erken davranmışsınız. Evet kalem boylarını uzun tuttum, ama bir şey bildiğimden değil. Diğer aşılar tutmayınca bunu da baştan savma yaptım. Yarın resim çekip eklerim, oldukça gelişmiş durumdalar. Ve aynen sizin yapmış olduğunuz gibi etrafı sarılı durumda. Ben sarma işini ilk başta yapmıştım sonra anaç üzerinde aşı dışında taze filizlenmeler görünce şüphelendim. Sargıyı açtım, tam da düşündüğüm gibi. Sargı altında küçük küçük filizler oluşturmuş. Tabi aşı kalemlerini beslemez diye hepsini bir güzel temizledim. Sonra 2 hafta kadar açık tuttum. Baktım yukarıda sorun kalmadı sonra sargıyı yeniden sarmaladım.

Yukarıdaki resim temizlendikten sonraki hali

Eski 29-06-2009, 11:07   #406
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Lonicera,

Anaç üzerindeki aşı harici sürgünleri temizlemeniz iyi olmuş. Bu taze sürgünler yaprak bitleri için ziyafet mönüsü. Aşı sürgünlerine zarar veriyorlar.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 20:40   #407
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Herkese merhabalar.Defalarca sorulmuş bir konu,bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.Ben kalem aşı olayını mart ayında yapmayı düşünüyorum martın 3 haftası Buralarda Kırıkkalede bu şekilde yapılıyor.Bu sene agaçlar erken uyandı aşı yaptık ama tutmadı.Bizim buralarda bu işten herkez anlar ama ben daha hiç anlayana raslamadım anlasalardı bana kalemleri kıştan toplatıp serin yerde muhafaza ettirirlerdi.Martın 3 haftası aşı yapacagım anaçların aşı kalemlerini ocak ayında toplayıp,Naylon poşete koyuyorum ve ağzını bağlayıp buzdolabın alt kısmına koyacagım.Buraya kadar galiba tamam yalnız bu kalemler su ihtiyacını nasıl karşılayacak.poşetin içine su koymam gereklimi. Aşılayacagım anaçlar 3 yaşında iki hafta önce yaprak aşı yaptırdım çoğu tutmadı bende öbür sene martta yarma aşı yaptıracagım,yalnız bizim buralarda biraz öncede bahsettim bu işleri bilenler çok fazladır bolca kafamı karıştırıyorlar.Yarma aşı rüzgara fazla dayanmayacagını ve çabuk kırılacagını söylüyorlar,en iyisi yaprak aşı diyorlar ama oda geç verime yatıyor benim bildiğim..Bu aşıların rüzgardan kırılma sebebi her agaca ortalama iki kalem aşılıyorlar ikiside tutarda ikiside büyütüyorlar,teke binmediğinden dolayımı ağaç rüzgara dayanmaz mı acaba.Birde aşı yerini ağacın erken kapatması için uygulanacak bir yöntem varmı acaba..Şimdiden çok teşekkürler.. Saygılarımla
Kırıkkale'den Tarık

tbozkoyun79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 16:39   #408
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Haziran ayının son haftası, kayısı ağacına yapmış olduğum farklı cins kayısı göz aşıları sürmedi. Bir kısmı kahverengi olup kurudu, iki tanesi ise hala yeşil. Ancak göz patlamadı. Acaba bu gözler durgun göz aşısı mı olacaklar? Zaman olarak yaprakların dökülme zamanına denk gelen durgun göz aşısı yerine geçmiş olabilirler mi? Çünkü aynı anda yaptığım diğer göz aşıları kurudu gitti.

Eski 22-07-2009, 15:19   #409
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Aşı makası

Merhabalar Arkadaşlar,

Aşağıdaki linkte görülen aşı makası ile ilgli bilgisi, tecrübesi ya da fikri olan var ise burada paylaşabilirmi. Bana güzel ve hesaplı bir alet gibi geldi.

http://www.sahibinden.com/asi_makasi...XQQdisplayitem

Eski 24-07-2009, 14:12   #410
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Aşılar Hakkında

Merhaba arkadaşlar,

Siteye bugün üye oldum. Amacım deneyimli arkadaşlardan bilgi edinip, amatörce kendi bahçemde uygulamak. Yazışmalardan anladığım kadarıyla herkes bildiklerini gayet düzeyli bir şekilde paylaşıyor. Bu da bu sitenin dostluk, arkadaşlık sitesi olduğunu gösteriyor. Üye olduğum için keyif alacağımdan hiç şüphe duymayacağımı şimdiden söyleyebilirim. Kurucu, yönetici ve üye arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Benim İzmir'de bir bahçem var. Bu bahçede zeytin ağırlıklı olmak üzere her türlü (bölgede yetişebilecek) meyvelerden de mevcut. Ağaçlarım henüz 2 yaşındalar. Gördüğüm kadarıyla bazı meyve ağaçlarının aşılanması gerekiyor. Mesela Formoza diye aldığım erik, adını bilmediğim ve tadını beğenmediğim bir erik çıktı. Bu ve buna benzer konular için bazı ağaçlarıma aşı yapmam gerekiyor. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla ve benim yapabileceğim 2 tür aşı var. Birisi göz aşısı, diğeri matkap aşısı.
Net olarak öğrenmek istediğim bir konu var. İki aşıyı da hangi ayda veya aylarda yapmam lazım.
Bu konuda değerli tecrübeli dostların bildiklerini benimle paylaşmalarını önemle rica ediyorum.
Tüm üye dostlara güzel günler ve sağlıklar diliyorum.

Ahmet ÜNAL
İzmir
24.07.09

Ünal_Ahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 14:34   #411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2009
mandalina aşısı nasıl yapılıyor

piri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 16:44   #412
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Karaaslan50, komşumda çok beğendiğim bir gül var, bahçemde de sökmek istediğim gelişmiş bir gülüm var, gülüme kalem aşısı yapmak istiyorum, tüm dallarını komşumun gülünden aşılamak istiyorum, ne dersiniz, bu mevsimde güle kalem aşısı olur mu?
Olur derseniz nelere dikkat etmem gerekir?
Bu arada, ben de Ürgüp'lüyüm

Bir kaç defa göz aşısı yaptım, bir defasında tutmuştu, ama ne olduysa sonradan kayboldu.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 19:27   #413
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Bu dönemde güllerde göz aşısı yapılabilir ancak. Kalem aşısı kıştan çıkan henüz uyanmamış bitkiler içindir. 10 -15 gün önce güllere yaptığım göz aşıları tutumuş durumdalar. Dikkat etmenizi önereceğim tek şey göz alacağınız gül kaleminin cok bakımlı sulanmış olması zira kabuk vermiyor.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 14:22   #414
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sayın Pakkaner merhaba,
Benim adım Ahmet ÜNAL İzmirde yaşıyorum.30 yıl kadar profesyonel yöneticilik yaptıktan sonra ticarete başladım ve aynı zamanda emekliliğe yardımcı olması amacıyla fotografçılık ve tarım işlerine el attım.Yaşım 55. forum da bazı incelemeler yaparken sizin yazılarınıza rastladım.Paylaşımcılığınız ve içten bilgilendirme çabalarınız gerçekten çok keyif verici. Hala bu sitede bulunuyormusunuz bilmiyorum ama(zira yazılarınız 2006 lı yıla ait) belki bende bildiklerinizden yararlanırım düşüncesiyle size yazmayı uygun gördüm.
Profesyonellikten sonra amatörlük gerçekten kolay bir durum değil.Ancak öğrenmenin de yaşı yok.
Foça-Bağarası köyünde 5 dönüm kadar bir bahçe edindim.Zeytin ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 200 civarında ağaç diktim.Zeytinlerin dışında yörede yetişen meyvalardan da birer ikişer diktim. Henüz 2 yaşındalar. Çevreden öğrenebildiklerimle bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Şimdiye kadar herşey iyi gitti diyebilirim. Ancak bazı meyva ağaçlarında aşılama işlemi yapılması gereği doğmaya başladı. Zira bazı ağaçlarımın meyvaları beklediğim gibi çıkmadı. Aşılayarak istediğim meyva ağaçlarına sahip olmak istiyorum. Tabi bunun için deneyimli dostların bilgilerine ihtiyacım var. Aşılarla ilgili olarak bir sürü bilgi okudum, fakat acemilik insanı telaşlandırıyor takdir edersiniz.
Göz aşısı, kalem aşısı, matkap aşısı gibi işlemler hakkında detaylı ve amatörün anlayabileceği türden bilgilere muhtacım. Bu konuda zamanınızı fazla almamak ve sizi oyalamamk şartıyla bana yazarsanız, bu konuda dökümanları nereden temin edebileceğim konusunda beni bilgilendirirseniz, minnetkar kalacağım.
İyi günler ve sağlıklar diliyorum.
Ahmet ÜNAL
İzmir

Düzenleyen Ünal_Ahmet : 25-07-2009 saat 14:24 Neden: Kazara gülme ikonu koyduğum için düzeltiyrum.
Ünal_Ahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 14:42   #415
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Ünal Ahmet, sitemize hoş geldiniz.
Başladığınız işlerde size başarılar diliyorum.
Mine Pakkaner hanım, sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor, bu başlık size daha çok yardım edebilir.

Eski 25-07-2009, 14:44   #416
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın A.Şahin, cevap için teşekkürler, İlkbaharı beklemek daha doğru olacak bu durumda.

Eski 27-07-2009, 09:56   #417
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Sayın Adalet Yağcı, öncelikle hemşehri olmamızdan dolayı memnun oldum. A.Şahin cevap vermiş ama benim de ilgilenmediğim gibi bir izlenim olmasın, bu mevsimden sonra bence de artık kışı beklemeniz güller yeşermeden önce kalem aşı yapmanız uygun olur. Aşılanacak olan ağaç olsaydı uyku aşısı yapılabilirdi ama bu mevsimde gülde gözü sağlıklı çıkarabilmek biraz zordur. Selamlar.

Eski 27-07-2009, 11:18   #418
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Bu yıl makasla yapmış olduğum gül aşısı.

Eklenen Resimler

Eski 01-08-2009, 15:59   #419
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Merhabalar Arkadaşlar,

Aşağıdaki linkte görülen aşı makası ile ilgli bilgisi, tecrübesi ya da fikri olan var ise burada paylaşabilirmi. Bana güzel ve hesaplı bir alet gibi geldi.

http://www.sahibinden.com/asi_makasi...XQQdisplayitem
Arkadaşım ilkbaharda 80 Tl civarında bir fiyata aldı.

Heyacanla bir kaç aşı denemesinde bulundu, şimdi kullanılmayan aletler dolabında

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 02:14   #420
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
[QUOTE=orcanöbekçi;423938]Sevgili mesut5 bey,
Benim yaptıklarımda herhangi bir yanma olmadı.Kabuğu kabuğa denk getirirken ise aşı kalemini üzerindeki kabuğa falçata ile hafif kesikler atıp hemde anaç ağaç üzerindeki deliğin kenarındaki kabuğa da ayni şekilde ufak çizikler atıp öylece aşı dalını yerine oturtuyorum.
Bir konu önemli ben deliği aşağı yukarı 3 cm açıyordum ama şimdi kanaatimce bir cm delik bile yeterli olacak zannederim.Bu kanıya nereden vardığım sorulursa;Fazla uzun delik ağacın kendi yapısı üzerinde tahribat yapıyor.Yani önce kendini onarmaya çalışıyor sonra aşıyı besliyor.Bu şekilde elma ağacım geçen sene hiç elma vermedi.Ayrıca üzerindeki aşılarında hiç biri tutmadı.Ben bunu deliklerin derinliğine ve ağacın iç kısmının tahrip olmasına bağlıyorum.Bu yüzden de ağaca matkap aşısını bir tane yapalım diyorum.Derinliğinde saadece tutucu özelliğinden dolayı bir cm ile sınırlı olmasını düşünüyorum. QUOTE]

Sn.orcanöbekçi,

şu sizin matkap aşılarınızın etkisinde kalarak;

15 çitlenbik ağacına, antep aşısı, (önce hepsi uyandı, tuttu sonra kurudu)
5 incir ağacına çevirme aşısı, (tutumadı)
6 vişne ağacına, kiraz aşısı,(tutmadı)
4 dut ağacına, cevirme aşısı, (tutmadı)
3 asmaya, dut (biri ters büyüyen) aşısı, (tuttu, kurudu)
4 Dut ağacına, asma aşısı, (tuttu, kurudu)
1 kavak ağacına, asma(önce tuttu sonra kurudu)
1 Söğüt ağacına, asma aşısı( tuttu, kurudu)
1 iğde ağacına, kiraz, (tutmadı)
5 Badem ağacına, çevirme aşısı (tutmadı)
8 Zeytin ağacına, cevirme aşısı (tutmadı)
4 zakkum ağacına, cevirme aşısı (tutmadı)
1 Kayası ağacına, kiraz aşısı (tutmadı) tutmadı, tutmadı gitti.

Bütün bu aşılar 6mm lik matkap ucuyla ve matkabın talaş alan derinliği kadar delik açılarak yapılmıştır.

Bu ölçü geçen mesajlarında, böyle anlatılmıştı.

Şimdi değiştirmişsiniz, derinlik 3cm ya da daha az olmalı diyorsunuz.

Ayrıca aşı dipleri cam macununu sıcakta kurur ve çatlar diye aşı macunu kullanılmıştır.

Bakıyorum son mesajlarınızda sizde, matkap aşısı imkanınız varken, klasik aşılara dönmüşsünüz.

(yukarıdaki bütün aşılar (tutmayan) fotoğraflanmıştır. dilerseniz yayınlarım.)

Sn.orcanöbekçi,

sizce başarısız olmamın sebebleri ne olabilir?

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024