agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2009, 09:43   #421
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Teşekkür ederim Sn k0900 ben de mesajım sonrasında araştırınca sadece bir kaç günlük oyuncak olacağını düşündüm.

Ayrıca en kalın 1,5 cm çapındaki bir gövde ya da dal ile çalışılabildiğini öğrendiğimde tamamen vazgeçtim.Meyve ağaçlarında kullanışlı olamayacağını düşündüm, belki gül ve benzeri çok yıllık süs bitkilerinde kullanılabilir.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 11:15   #422
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Halil bey, matkap aşılarının hiçbiri tutmamış, bizde tam bu usulle aşıya hazırlanıyorduk.

Artık klasık metod tek alternatif demekki.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2009, 01:21   #423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sayın Halil Önen,
Aşılarınızın tutmayışına üzüldüm.Tabii sebepleri ne olabilir bilemem .Biz ayni yerde ve ayni ortamda değiliz.Ayrıca anlattıklarımın nasıl uygulandığını da bilmiyorum.Ben bu konuda otorite de değilim.Burada yaptıklarımı bu siteye giren herkesle paylaştım.Kimseyede aşı tutma
konusunda bir vaatte bulunmadım.Şu bir gerçekki;Bu konuda bildiklerimi bu siteden öğrendim,ve uyguladıklarımıda burada herkesle paylaştım.Yaptığım aşı yeni bir aşıdır.Bu denenerek iyi sonuçlar alınabilir.Ben yaptığım aşılarımdan memnunum ve on iki aşıdan dördü tuttu ve büyüyorlar.Bu durumda yaptığınız aşılardan beni sorumlu tutar gibi ifade kullanmışsınız.Yani ben yaptıklarımı burada paylaşmasamı idim.Önceki mesajlara bakarsanız,bu aşıyı haziran ve temmuzda yapsak tutarmı diyen bir arkadaşıma,daha hiç denemedikki siz yapın da bizde haziran ve temmuzda tutup tutmayacağını öğrenelim demiştim.Bu da bu aşının deneme aşamasında olduğunu gösteriyor.Ben aşıların tutmadığına
üzülüyorum ama yinede böyle bir aşının var olduğunu herkesin bilmesinde yarar olduğuna inanıyorum.Çalışmalar yaptığım zaman burada herkesle paylaşmayı bilgi alış verişi açısından
çok faydalı buluyorum.Saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2009, 10:12   #424
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
[QUOTE=Halil Önen;473374]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orcanöbekçi Mesajı Göster
1 kavak ağacına, asma(önce tuttu sonra kurudu)
1 Söğüt ağacına, asma aşısı( tuttu, kurudu)
Diğerlerini anladım da bunlar zaten uygun değil.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2009, 15:20   #425
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orcanöbekçi Mesajı Göster
Sayın Halil Önen,

Kimseyede aşı tutma
konusunda bir vaatte bulunmadım....,

bu aşıyı haziran ve temmuzda yapsak tutarmı...
Sn.ocanöbekli;

Makkapla aşının, sizin çalışmanız olduğunu düşünmüştüm.

Gerçekten de çok kolay ve hızlı bir aşı yöntemi. Bir günde onlarca ağacı aşılayabiliyorsun.

Bu aşı yöntemi haziran ve temmuzda başarısız oluyor. Genelde bu dönemde uyuyan göz aşısı yapılıyor.

Başarısızlık bundan olabilir.

Bunu düşünerek,
mart ve nisan arasıda deneme yaptım. Başaramadım.

Bu yöntemin başarı oranının çok düşük olacağını, aşının su yürüme sırasında uyanacağını ve sonra kuruyacağını tahmin ediyordum.

Zaten bir çoğu öyle de oldu. Uyandı ve kurudu.

Çünkü;
göz aşısı yaptıktan sonra, aşı yapılan dalın hemen üstünden kabuk çıkarıyorsun ve yürüyen suyun önünü keserek, gözün uyanmasını ve güçlenmesini sağlıyorsun.

Diğer klasik aşı yöntemlerinde de dalı tamamen kesiyorsun.

Matkapla aşı yönteminde bu iki olay olmadığı için, aşının tutmayacağını, tutsa bile aşının beslenemiyeceğini ve kuruyacanı düşünmüştüm.

Öyle de oldu zaten.

Yine de;
matkap aşısı yapıldıktan sonra, kabuk alma ve aşının ürerinden dalın kesilmesi

denemesinin, başarı oranını yükselteceğini de düşünüyorum.

Bu şekliyle yeniden denemeye değer...

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2009, 15:43   #426
Ağaç Dostu

[QUOTE=A.Şahin;477242]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Diğerlerini anladım da bunlar zaten uygun değil.
Sn.A.Şahin.

Söğüt ve kavak ağacına üzüm asması aşılama, ya da bu şekilde üzüm alma fantastik gibi görünse de mümkün.

Zaten doğa bunu kendisi yapıyor. Tabii küçük bir farkla.

Yani, upuzun bir kavak ya da kocaman bir söğüt ağacın da, kökü olmayan bir asma ve üzerinde üzümler görebiliyorsun.

Katkap aşısı, acaba olabilir mi diye bir denemeydi, sadece...

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 26-02-2010 saat 01:16 Neden: avatar ile ilgili satır çıkarıldı
Eski 09-08-2009, 16:16   #427
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sayın Halil Önen,
Haklı olabilirsiniz,birde o şekilde deneyen olsa da neticeyi bizede bildirse mükemmel olur.Belki de dediğiniz gibi üstten kesmek başarıyı artırır.Ben aşılarımı şubatın daha başında
yapmıştım.Acaba onunda artı bir etkisi olurmu bilmiyorum.Aslında deneyenler hep buradan bildirseler aşıda başarı için çok iyi sonuçlar alınabilir.
Ben asmalarımda matkap aşını denedim ve başarılı sonuç alamadım.Oyüzden birde Sayın
Karaaslan'ın metodunu makassız deneyeyim dedim.Başlangıçta hepsi tuttu,patlak verdi
hatta yeşil yaprak bile verdiler sonra bir çoğunun yaprakları kurudu .Ama seneye tekrar verirmi bilmiyorum .O yüzden de tuttu tutmadı yorumu yapmadım.Şu anda üç adet asma aşısı boylandı biri üzüm bile verdi .Meyva ağaclarında yaptığım denemeler yüzde yüz.Yani
altı aşı yaptım altısıda tuttu.
Saygılar iyi çalışmalar.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 10:11   #428
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Sayın orcanöbekçi, benim makasla yaptığım aşılar meyve ağaçlarında ağaç yeşermeden önce yapılıyor,ama geç kalınırsa aşılık kalemlerin yeşermemiş olması kaydıyla yine aşılama yapılabilir. Bu aşılık kalemleri bildiğiniz gibi önceden alıp naylon bir torba içerisine koyarak buzdolabında muhafaza edebiliriz. Mevye ağaçlarında yapılan aşıların tutma yüzdesi %100'ü bulabilmektedir. Ayrıca yetişkin bir ağacın örneğin 10 yıllık bir ağacın hiç bir budağını kesmeden sadece tek bir sürgününe dahi yaptığınız aşı tutmaktadır. Ancak asmada durum biraz daha farklı, örneğin asmayı mümkün oldukça tamamını aşılamakta fayda var, ağaçlara göre biraz daha nazlı tutuyor. Ayrıca asmada aşılık kalemleri bekletip asmadaki ağlamanın bitiminden sonra yapmak gerekiyor. Çünkü asma ağlarken aşı adeta suda bekletiyor gibi hemen yeşeriyor ve henüz kaynaşma yapmadığından su kesilince beslenemeyerek kuruyor. Aynı zaman da bu birleşim yerindeki dokuları da bozuyor. Bu nedenle asma aşısını ağlama bittikten sonra yapmak gerekiyor. Örneğin ben Nevşehir'de Nisan ayında yeşeren asmaları mayıs ayının ortalarında aşılıyorum. Aşının geç yapıldığı fotoğrafda da görülmektedir. 3. fotoğrafta orjinal sürgününün korukları oluşmuş ve aşının da yeni çıkan salkımları görülmektedir. Son fotoğrafta da aşının kaynaşma yeri görülmektedir.

Eklenen Resimler

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 12:06   #429
Ağaç Dostu

[QUOTE=Halil Önen;477315Yani, upuzun bir kavak ya da kocaman bir söğüt ağacın da, kökü olmayan bir asma ve üzerinde üzümler görebiliyorsun.
[/QUOTE]

Bunu görmeyi çok isterim. Üzümsülerin yanlızca üzümsülerle uyum sağladığını biliyorum.

Eski 10-08-2009, 13:56   #430
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.Şahin Mesajı Göster
Üzümsülerin yanlızca üzümsülerle uyum sağladığını biliyorum.
Sn.A.Şahin,

doğru biliyorsunuz ve ben de öyle biliyorum.

Burada söz konusu olan üzümsü ile üzümsünün aşılanmasından da öte,

meyve verme özelliği olayan ağaçların (söğüt, kavak) aşılanma (aşılama) sonrası meyve vermesi.

Saygılar

Eski 10-08-2009, 19:15   #431
Ağaç Dostu

Yakında çiçeklenecek olan gül gözleri bir kökte tam 8 farklı tutmuş olan gül gözü var. Seneye epey renkli güllerim olacak gibi.

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2009, 19:30   #432
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Bunu Bandırmaya gelince bizzat görmek ve aşılama dersi almak istiyorum Adem abi

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 14:22   #433
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Sayın TODOR

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Verilmiş bir cevap göremedim. Ben bildiklerimi söyliyeyim;

- Sert çekirdekliler sert çekirdeklilere (erik, şeftali, zerdali, kayısı, kiraz, vişne, badem)
- Yumuşak çekirdekliler yumuşak çekirdeklilere (elma, armut, ayva, muşmula)
- üzümsüler üzümsülere (üzüm, dut, incir)
- turunçgiller turunçgillere (trunç, mandalina, portakal, greyfurt)
benim bildiklerim bunlar. Sert kabukluların anaçlarını bilemiyorum. Ama Cevizde anaç olarak tohumdan yetiştirilmiş çöğürler kullanılıyor galiba

Duta üzüm aşılamak ise biraz zahmetli oluyor. Bunu gerçekleştirmek için şöyle bir yol izliyorlarmış. bahçesinde gördüğüm birisi anlattı, bende aktarmaya çalışayım;

- Dutun sağlıklı ve iştahlı bir dalı matkapla deliniyor
- Yakında bulunan, kökü topraktan beslenen asmanın taze bir sürgünü bu delikten geçiriliyor
- İçinden asma geçen delik iki tarafından hava almıyacak şekilde macunlanıyor
- dut ağacı delikleri kapatıp asma dalını beslemeye başlayınca asmanın gelişi kesiliyor

Böylece dutun köklerinden beslenen üzümler çok daha verimli hem çok daha lezzetli oluyor. Çok enteresan gelmişti bana

Birde bal kabağına karpuz aşılıyorlar, karpuzlar büyük olsun diye. Nasıl yapılıyor bilmiyorum
Bu duta üzüm aşılamayı biraz daha açsak acaba nasıl olur yeni konuda elinizde foto var mı?

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 21:04   #434
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Kalem aşıları baharda olur

Degerli arkadaşlar. Yeni denemeler güzeldir bende bu sene makapla aşı yapacaktım makkap arızalı çıktı bir tane yaptım ama o da tutmadı.Orada önemli olan şu anacın kabugu ile aşı kaleminin kabugu iyi çakışması lazım.
Ben yarma .ingiliz,göz ,kakmada veya kabuk denen aşıları yaparım. ve devamlı yaptıgım aşılardır.bahçem var. kiraz ,nar,elma,kayısı agaçlarım var.Bunları satamadıklarımı cins degiştirmek için aşı yapıyorum.Başarı oranı çok yuksektir.
Dikkae edilmesi gerekeni yapan herkes tutturur. kalemde en iyisi ingiliz aşısı.kalem ile aşılanacak anaç kalınlıgı aynı olursa iyi olur.yani küçük parmak kalınlıgında olursa iyi. mart ayında veya soguk olan yerde nisan ayında yapılırsa yüzde 80 tutar.Aşı makası biraz daha derin kesse (V) şeklinde hem rüzgar atmaz ve tutma oranı yükselir.Resmi çizemedim , kalem ve anaç ( / ) şekildeki gibi kesilerek ikisi birbirine yapıştırılacak. yani birbirini öpmesi lazım.Birde dış kabuklar aynı şekilde öpüşmeli yani bir tarafı kesin çakışmalı.daha sonra oynatmadan izole bant ile sarılmalı.kalemde 2 göz bırakılmalı.Fazla göz olursa tutmayabilir. GÖz aşısı ise haziran 15 ten sonra başlar temmuz ayına kadar devam eder. Daha sonra yapılan göz aşıları uyuyan göz oldugu için seneye baharda uyanır.Daha kuvvetli sürgün verir.bunuda ince lastikle baglarsanız daha iyi olur.göz aşılarıda genelde tutar. soerusu olan varsa cevaplanır.saygılar.

kovboy20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 21:32   #435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Burada görülen makinalardan en altta aşı makinası Rıcco kotu 36 yazan makina iyi ama nerede satılıyor bilmem. yukarıda anlattıgım şekilde kesilmiş kalem ile anaç öpüşecek şekilde baglama yeter.
bhttp://www.aliozcivan.com/images/urunler/074.html

kovboy20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 14:48   #436
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-08-2009
Aşıda kabuğumuz olsun. Göz aşılarını sarmak için bir-iki yaşındaki söğüt dal kabuklarını kullanıyorum. Doğal malzeme kullanmak isteyenler için yazdım.

rabenek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 17:49   #437
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
aşı ömrü

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaaslan50 Mesajı Göster
Sayın orcanöbekçi, benim makasla yaptığım aşılar meyve ağaçlarında ağaç yeşermeden önce yapılıyor,ama geç kalınırsa aşılık kalemlerin yeşermemiş olması kaydıyla yine aşılama yapılabilir. Bu aşılık kalemleri bildiğiniz gibi önceden alıp naylon bir torba içerisine koyarak buzdolabında muhafaza edebiliriz. Mevye ağaçlarında yapılan aşıların tutma yüzdesi %100'ü bulabilmektedir. Ayrıca yetişkin bir ağacın örneğin 10 yıllık bir ağacın hiç bir budağını kesmeden sadece tek bir sürgününe dahi yaptığınız aşı tutmaktadır. Ancak asmada durum biraz daha farklı, örneğin asmayı mümkün oldukça tamamını aşılamakta fayda var, ağaçlara göre biraz daha nazlı tutuyor. Ayrıca asmada aşılık kalemleri bekletip asmadaki ağlamanın bitiminden sonra yapmak gerekiyor. Çünkü asma ağlarken aşı adeta suda bekletiyor gibi hemen yeşeriyor ve henüz kaynaşma yapmadığından su kesilince beslenemeyerek kuruyor. Aynı zaman da bu birleşim yerindeki dokuları da bozuyor. Bu nedenle asma aşısını ağlama bittikten sonra yapmak gerekiyor. Örneğin ben Nevşehir'de Nisan ayında yeşeren asmaları mayıs ayının ortalarında aşılıyorum. Aşının geç yapıldığı fotoğrafda da görülmektedir. 3. fotoğrafta orjinal sürgününün korukları oluşmuş ve aşının da yeni çıkan salkımları görülmektedir. Son fotoğrafta da aşının kaynaşma yeri görülmektedir.

Sayın karaaslan50,

Sizin daha önceki mesajlarınızda başka anaçlara başka türler aşıladığınızı gördüm. Aldığım bazı bilgilere göre bü tür aşıların çok uzun ömürlü olmadığını duydum. Bu konu da biraz bilgi verebilirseniz beni ve diğer meraklı arkadaşları aydınlatmış olursunuz.

buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 00:41   #438
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Sayın buyukcoban, tür olarak farklı değil, aynı türe farklı cinsleri aşılıyorum. Ağaçlar çekirdek yapılarına göre sınflandırlabilir ve aynı yapıdakiler aynı tür olup, birbirlerine aşılanabilir. Örneğin ben kaysı ağacına erik ve şeftali de aşıladım ve 3 çeşit ürün aldım. Ayrıca sertifikalı olarak satın aldığım nektari kaysıya aşılanmıştı. Elma, armut, ayva aynı tür ağaçlardır ama ayva'ya armut veya elma aşılarsanız ayva ağaç yapısı olarak fazla gelişim gösteren bir ağaç değildir ve haliyle üzerindeki aşı daha fazla gelişecek ama anaç zayıf kalacaktır. Burada önemli olan ağacın gelişimi de göz önünde bulundurularak dayanıklı ve uzun ömürlü olan cinsin anaç olarak seçilmesidir. Selamlar.

Eski 29-09-2009, 11:04   #439
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Benim kastetmek istediğim sizin dediğiniz şeyle aynı aslında. Tür yazmışım ama farklı cins demek istemiştim. Ayrıca sizin deneyimlerinizden öğrenmek istediğim verdiğiniz örnek gibi (ayva ve elma) başarılı,uzun ömürlü ve verimli aşı ve anaçları örnek olarak verebilir misiniz? Bence deneyim herşeyin üstündedir. Bu konularda genel kurallar olmasına rağmen ben özellikle sisiz kişisel deneyimlerinizi öğrenmek isterim. Yazmış olduğunuz yazıları inceledim ancak en azından örnek verdiğiniz aşılardan yukarıda bahsetmiş olduğum özellikleri paylaşırsanız sevinirim. Örnek olarak verdiğiniz bir ağaçta üç tür meyva almak çok güzel ellerinize sağlık ama benim öğrenmek istediğim buna ek olarak bu meyvalar ne kadar sağlıklı büyüyor ve ağaç bu durumda ne kadar uzun ömürlü oluyor?

Eski 29-09-2009, 13:57   #440
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Bahsettiğiniz şekilde çok fazla ağacım yok ama olanlardaki tecrübemi ****** paylaşım. Kaysı ağacın daki erik kaysıyla aynı güçte büyüme kaydediyor, yalnız şeftali biraz daha zayıf kaldı. Badem ağacındaki teksas bademle erik aynı olup nektari biraz daha az gelişim göstermektedir.Elma ağacındaki armut elmayla aynı güçte büyümektedir. Bahsettiğim ağaçları 4-5 yıl önce aşılamıştım, daha yaşlı ağacım henüz yok.

Eski 29-09-2009, 22:49   #441
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaaslan50 Mesajı Göster
Bahsettiğiniz şekilde çok fazla ağacım yok ama olanlardaki tecrübemi ****** paylaşım. Kaysı ağacın daki erik kaysıyla aynı güçte büyüme kaydediyor, yalnız şeftali biraz daha zayıf kaldı. Badem ağacındaki teksas bademle erik aynı olup nektari biraz daha az gelişim göstermektedir.Elma ağacındaki armut elmayla aynı güçte büyümektedir. Bahsettiğim ağaçları 4-5 yıl önce aşılamıştım, daha yaşlı ağacım henüz yok.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Aynı konu üzerinde diğer arkadaşlarımızında bilgilerini paylaşması ümidiyle...

Eski 13-10-2009, 23:04   #442
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2009
şöyle aşı olurmu,meyve dalını kesmeden ham anaca birleştirerek sarsak tutarmı

piri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 22:55   #443
Ağaç Dostu

Talking

433 numaralı iletideki gözlerden biri açtı.

Eklenen Resimler

Eski 07-11-2009, 01:12   #444
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Aşı ile ilgilenen üyeler?

Merhaba, aşılar ve aşılama ile ilgilenen arkadaşlardan bilgi ve tecrübe düzeyleri ile hangi aşıları, neden tercih ettiklerini belirtmelerini istesek ve sonra sonuçları derleyip, toparlayıp bazı sonuçlara varsak, sizce nasıl olur?

Henüz aşı yapmamış ancak öğrenmek ve uygulamak isteyen kişilerin de durumlarını belirterek yazmaları çok iyi olur.

Evet, bitki cerrahları ve asistanları ile eli neşter tutmak isteyenler, nerelerdesiniz?

gece
aşı tek başına olmaz, bilen ve bilmeyen gerek, siz gereksizin, ses verin.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 03:51   #445
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Buray da bir göz atın kafanıza takılan olursa tekrar sorun lütven.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 00:33   #446
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Buray da bir göz atın kafanıza takılan olursa tekrar sorun lütven.
Teşekkürler, göz atmak ile yetinmeyip, bu işi tamamen kotaracağım ve kafama takılanları soracağım.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 08:24   #447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2009
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. benim sorum olacak. bizim evin bahçesinde 3 tane hurma ağacı var. bunları farkli bir ağaç türüne aşılayabiliyormuyuz?? veya bunun hakkında bilgi alabileceğimiz bir yer var mı?

simone1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 10:03   #448
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simone1905 Mesajı Göster
Bizim evin bahçesinde 3 tane hurma ağacı var, bunları farklI bir ağaç türüne aşılayabiliyor muyuz ?
Sn. simone,

gel şunun bir dalına elma, diğer bir dalına erik aşılayalım.!

Ben atladın ama bu Trabzon hurması değil mi?

Eski 13-11-2009, 10:44   #449
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Trabzon hurmasına yumuşak çekirdekliler grubunu aşılayabiliyorsunuz. Elma, ayva, armut, muşmula. Ama aşılamadan önce bence şu başlığa bir bakın derim sonra keşke hurmaların dursaydı demeyin

Kurutulmuş Trabzon hurması (Korogaki)

Düzenleyen aslan_k : 13-11-2009 saat 10:45 Neden: harf hatası
aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 12:02   #450
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Trabzon hurmasına yumuşak çekirdekliler grubunu aşılayabiliyorsunuz. Elma, ayva, armut, muşmula. Ama aşılamadan önce bence şu başlığa bir bakın derim sonra keşke hurmaların dursaydı demeyin

Kurutulmuş Trabzon hurması (Korogaki)
Sn.aslan_k,
dediğiniz sayfanını tamamını bana okutturdunuz. Aşılama ile ilgili bir şey bulamadım.

Çekirdeğe bakmak önemlidir; takılıp kalmak, orada kalmak demek değildir, bence...

Bitkinin yaprağına bakmak, hatta öz suyunu bakmak da gereklidir derim.

Ağacı aşılamak deliyi akıllandırmak kadar sevaptır, derler... Meyvesiz ağacı meyveli yapmak ( yaprağı, özsuyu uyuyorsa) yani aşılamak; günah mıdır diye de düşünmüşümdür.

Düzenleyen Halil Önen : 19-11-2009 saat 18:50

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024