agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2015, 18:31   #871
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Aralık ayı başında kum içine sarmaşık gül çelikleri dikmiştim , önce hepsi canlanmıştı, çok soğuk olduğu günlerde içeriye aldım ,üzerleri tabi naylon örtülüydü, iki günde bir püskürterek suladım. Fakat daha çok odunsu olanlar ve sanırım örtüye destek yaptığım çubuğun çevresindekiler zamanla kurudu .Şu anda iki tanesi yine solgun görünüyor . .Bunları saksıya ne zaman dikmeliyim sizce.Resim eklemeyi başaramadım .

Düzenleyen deliormanlı33 : 12-03-2015 saat 18:35 Neden: yazım hatası
deliormanlı33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 19:07   #872
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetincerezci Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın İsmail Kuzucu. Linkini verdiğiniz konuyu inceliyorum.

Çelik köklendirme için kullanmak üzere derin viyol aradım ama bulamadım. Viyoller genellikle 4-7 cm derinliğinde. Fidanlıklarda kullanılan 12-20 cm. civarı derinliği olan viyol nereden bulabiliriz?
Ben büyük plastik bardaklara dikiyorum. Şu an 120 tane ortanca çeliğim var.50 tanesi 1.5 tl.

622ali ve nur.erdoann beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 19:20   #873
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetincerezci Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın İsmail Kuzucu. Linkini verdiğiniz konuyu inceliyorum.

Çelik köklendirme için kullanmak üzere derin viyol aradım ama bulamadım. Viyoller genellikle 4-7 cm derinliğinde. Fidanlıklarda kullanılan 12-20 cm. civarı derinliği olan viyol nereden bulabiliriz?
Derin viyolde kökler derine ineceği için gelişme hızlı olmaz. 6-7 cmlik alanda kökler çabuk saçak kök salacağı için gelişme daha hızlı olacaktır. Köklenme gerçekleştikten sonra daha büyük saksılara dikim yapabilirsiniz.

cetincerezci ve emrahc beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 17:37   #874
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
perlit

Sayın İsmail kuzucu köklendirme yapmak için torf ve perlit öneriyorsunuz.Maliyeti düşürmek için torf yerine meşe altı humuslu toprak kullanılır mı?Perlit yerine de komşumuzun tarlasında milli ince çakılımsı perlite benzeyen kum var.Bunları kullansam olurmu acaba? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.teşekkürler

gezgin57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 18:52   #875
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

500 adet çelik için 1 blog torf ve 25 litre perlit kullandım. Bunun maliyeti 25 lira civarı, devede kulak diyebilirim.

Sadece derekumunda dahi köklendirme yapabilirsiniz. Burada önemli olan nemi ve ısıyı dengede tutmak. Bu değerleri sağlayamazsak ne torfun ne perlitin nede diğer ürünlerin bir faydası olur.

Eski 17-03-2015, 21:34   #876
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2015
Yararlı 😊👍

mscherhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2015, 15:46   #877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Köklendirme çalışmaları

Balkonumda yapmış olduğum köklendirme çalışmam.Her meyveden diktim bakalım hangileri köklenecek.Köklendirme hormonu kullandım.yarıya kadar kum,diğer yarısına perlit kullandım.

Eklenen Resimler

Milla ve çiğdem42 beğendi.
mefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 16:01   #878
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2013
stevia isimli bitkiyi çelikle çoğaltmayı istiyorum ama normal şartlarda başarılı olamadım çelikleri suda köklendirip diktim toprağa geçtikten hemen sonra kurudular, direk toprağa diktim köklenmedi. çelik köklendirme hormonu diye zirai ilaç satan biryere sordum toniplat diye bişey verdiler ama henüz kullanmadım, tavsiye edermisiniz veya tavsiye edebileceğiniz başka birşey varmı.

mobilspy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 01:11   #879
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Yaklaşık 2 aydır hanımeli çeliği köklendirmeye çalışıyorum ama çeliklerimi birer birer kaybettim.

Elimde (en ufak gelişme göstermeden de olsa) kalmış olan son 2 çeliği de az önce büyük bir ümitsizlikle topraktan çıkarttım (atmak niyetiyle) ama çeliklerin birinde bu mesajdaki fotoğraflarda görülen (sonradan 'mühür' dendiğini öğrendiğim) yapılardan oluşmuş!

Mühür yaptığını görünce, büyük bir panikle tekrar toprağa diktim elbette

Şimdi, üstatların bana (çeliğimin köklenip güzel bir fidana dönüşeceği yönünde) ümit vermelerine ihtiyacım var

YeniBON ve enuma elish beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 09:56   #880
Ağaçsever

qqaazz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2007
Galeri: 1
Unhappy

Bunların köke dönüşme olasılığı %80 diyebilirim , zamanlaması da mükemmel...%20 lik olumsuz kısmın gerçekleşmesi için epey uğraşman gerekir.

A_NOMAD beğendi.
qqaazz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 01:41   #881
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2015
merhaba ben altıncılegımın kırılan dalını 3 hafta suda tuttum sonra topraga (saksıda ) ektım ama gunese koymadım ıcerıde dırek gunes almayan bır yerde yasıyor tuttu su an.. bunu haber vereyim

bir sorum var, birinin çöpe attıgı budama artıgı üzüm dalını suya koydum, şu an ufak bir yaprak açmış durumda

2 daldı, biri 20 digeri 50 cm, kalınlıkları bir pipet kadar.. cok ınceler

şu an ne yapmam gerekiyor bu yıl sarmak için yaprak ve meyve alma ihtimalim olabilir mi?

teşekkürler

anemon2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 01:42   #882
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2015
bir de üzüm çeliğinin üst kısmının kesilmesi gerektigi söylendi bana, acaba bu çok gerekli mi?
yanlıs yerden keserim ziyan ederim diye korkuyorum

anemon2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 18:54   #883
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mefe Mesajı Göster
Balkonumda yapmış olduğum köklendirme çalışmam.Her meyveden diktim bakalım hangileri köklenecek.Köklendirme hormonu kullandım.yarıya kadar kum,diğer yarısına perlit kullandım.
Çeliklerim köklendirme hormonu kullanmama rağmen köklenme olmadı.Sebebi ne olabilir.Çelikler çiçek ve yaprak açtılar ama şimdi soldular.

mefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 19:37   #884
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anemon2000 Mesajı Göster
bir de üzüm çeliğinin üst kısmının kesilmesi gerektigi söylendi bana, acaba bu çok gerekli mi?
yanlıs yerden keserim ziyan ederim diye korkuyorum
Üzümde 3 gözlü bir çelik alırsanız rahatlıkla köklendirebilirsiniz. Alt gözün 1-2 aşağısından ve üst gözün 1-2 cm üstünden kesim yapmanız yeterli. Gözün altından köklenme 2-3 hafta içinde başlayacaktır.

Eski 01-06-2015, 13:51   #885
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2015
Selam arkadaşlar. ben şimdi ceviz yetiştirmek istiyorum. çelikleri kasımdamı keseyim??

lazrax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 16:57   #886
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2015
Merhaba arkadaşlar.İnternette 3 gün önce köklendirme hormonu sipariş ettim. Çelik için japon akçaağacından aldığım çelikleri 3 gündür ıslak gazete kağıdına sarılı bir vaziyette dolapta saklıyorum. Satıcı hormonun elime ulaşana kadar torağa dikmem yerine 4 derece dolapta saklamamı önerdi. Doğru bi uygulama mı?

ahmdkrks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 01:13   #887
Yeni Üye

Levonardo's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
Arkadaşlar merhaba, bugün bir çam türü olan tannenbaum'dan ( yilbasi agaci - Türkçe ismini bulamadim) bir dal kestim ve içi su dolu kavanoza koydum. Birkac gundur araştırıyorum ama bulamadım, sorayım dedim

Bu dali celikleme ile koklendirmek istiyorum, iba ya da başka bir koklendirmeye yardimci madde yok. Torf ve cicekler için sıvı vitamin ( ya da gubre ) var. Dal uzunlugu yaklaşık 20-30 cm, kalinligi ise serce parmagin yarisi kadar. Nasil bir uygulama yapmam gerekiyor? Bonzai olarak yetistirmeyi hayal ediyorum, öyle bir havasi var simdiden teşekkürler.

Düzenleyen Levonardo : 05-08-2015 saat 01:14 Neden: yazım hatası
Levonardo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 17:27   #888
Yeni Üye

merhaba arkadaşlar

kapımın öününde büyük saksılar içinde 2 adet ortancam var .bol dallı bahçemde ortancalar için güzel gölgelik bir alan var.4-5 metre uzunluğunda 70-80 cm eninde bir alan.bu alanı ortancalarla doldurmak istiyorum.

şuanki saksıda duran ortancalırımı üstten 15-20 cm budayarak çelikler alsam ve bu çelikleri torfla dolduracağım viyollere eksem.bu viyolu evin içinde muhafaza etsem köklenme olur mu?
şuan doğru zaman mı?

ev içinde köklenen ortancaları viyolden ne zaman çıkarmalıyım mart ayına kadar küçük viyollerde dursa martta asıl yerlerine ekim yapsam olur mu? yoksa köklenme oluşunca içi bahçe toprağı olan saksılaramı almalıyım?

bu saksıları mart ayına kadar ev içinde güneş almayan bir alanda muhafaza etsem olur mu?yoksa saksılara aldığım ortancaları dışarda açık alanda mı tutmalıyım?

HakanSoyuak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 16:38   #889
Yeni Üye

burcumdenizateş's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2015
Herkese merhaba arkadaşlar
yanlış mı biliyorum bu küpeli mi? 2. gün çelik alıp dikeli 2 gün su da beklemek zorunda kaldı durumu nasıl sizce ve nasıl bi ortamda bulundurmalıyım

cam balkonum var
kuzey cephe odam var ayrıca biraz serin ve
güney cephe salonum

acil yardım tutmayacak diye korkuyorum

Eklenen Resimler

burcumdenizateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 21:18   #890
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Çiçeğiniz küpeli değil,cam güzeli.

hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 22:06   #891
Yeni Üye

burcumdenizateş's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2015
teşekkürler

burcumdenizateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 11:36   #892
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Arkadaşlar Ligustrum japonicum denen bu herdem yeşil türleri çelikten üretenler var mı? Özel teknikler, çeliğin dönem ve şekli, kullanılacak hormon konsantrasyonu vs tüm bilgilere ihtiyacım var.
Bazı türlerde aşıyla uğraşmaktan bıktım da...

Eklenen Resimler

YeniBON ve Muda beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 20:26   #893
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2016
Köklendirme konusunda, iki haftadır süren araştırmalarım sonucu edindiğim bilgileri yazmıştım ki, sayfa yenilendiği için yazdıklarım uçup gitti. Erindim bak yine aynı şeyleri yeniden yazmaya. Neyse. Artık sonra yazarım.

saksı mıyım ben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 22:22   #894
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
1

şu an tam zamanı bahar gelmeden yarı odunsu çelik alın 20-30 cm nemli toprağa batırın çok kolay kök verir

aydemiraydın beğendi.

Düzenleyen HAKAN_O : 26-02-2016 saat 22:23 Neden: hata
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 22:24   #895
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Yaklaşık 2 aydır hanımeli çeliği köklendirmeye çalışıyorum ama çeliklerimi birer birer kaybettim.

Elimde (en ufak gelişme göstermeden de olsa) kalmış olan son 2 çeliği de az önce büyük bir ümitsizlikle topraktan çıkarttım (atmak niyetiyle) ama çeliklerin birinde bu mesajdaki fotoğraflarda görülen (sonradan 'mühür' dendiğini öğrendiğim) yapılardan oluşmuş!

Mühür yaptığını görünce, büyük bir panikle tekrar toprağa diktim elbette

Şimdi, üstatların bana (çeliğimin köklenip güzel bir fidana dönüşeceği yönünde) ümit vermelerine ihtiyacım var
şu an tam zamanı bahar gelmeden yarı odunsu çelik alın 20-30 cm nemli toprağa batırın çok kolay kök verir

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 10:52   #896
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
5 lt. lik pet şişeyi ortadan kesin. drenaj deliklerini delin. torf,kum,toprak karışımı harcı koyun. çelikleyin ve sulayın. pet şişenin üst kısmını birleştirin. üstten kapağı çıkarın hava deliği olsun. alın size yeni bir gezegen. buharlaşıp gece yoğunlaşan su soğur ve kabın içine yağar. pet kabı tam güneşe koymayın. yarı gölgede dursun. azıcıkta toprağa gömelim.

enuma elish beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 14:58   #897
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2016
Merhaba;

Köklendirme için salisilik asit kullanıldığını öğrendim. Konuyla ilgili açılmış başlık dahi varmış.

Benim kullandığım bir şampuan vardı zamanında. Steroid egzama tedavisinde kullanılan bir şampuan ve etken maddesi salisilik asit.

Acaba deneysel bir çalışma yapsam nasıl olur? Bu şampuandan azıcık damlatsam köklenmeyi hızlandırabilir miyim?

Böyle bir deneyle ilgili yapmadan önce size danışmak istedim. Acaba nasıl olur? Denemeli miyim?

Lemuria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 15:41   #898
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Çok daha doğal yöntemler bulunmakta.

Söğüt suyu

Salisilik asit aspirinin ham maddesi. Söğütten elde edilmesi yukarıdaki linkte anlatılmış durumda.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Salisilik_asit

Salisilik Asit, zellikleri ve Faydalar - asit.gen.tr

enuma elish beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 15:57   #899
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2016
Denemeye değmez mi yani?
Belki içindeki diğer maddeler de farklı bir olumlu etkide bulunabilir diye düşünmüştüm.

Lemuria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 01:19   #900
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2016
yaban mersini çelik alma zamanı ne zamandır ve sıvı köklendirici ile köklenmesi olurmu bilgisi olan bana yardımcı olabilirmi

wolwerin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024