agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2012, 22:41   #571
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O Mesajı Göster
selam,
Hedera helix sarmaşığı çelik alarak çoğaltmak istiyorum. Hangi aylarda ve nasıl olmalı yardımcı olurmusunuz.
tesekkurler
Hedera türlerinin köklenmede nazlandığını hiç görmedim. Ben basit kazığı yere dürtüp içine hedera çeliklerini bırakıyor boşlukları da yumuşak toprakla dolduruyordum. Hepsi tuttu, kuruyanı görmedim. Pek mevsim seçmezler de...

selis beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 12:12   #572
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
benjamin köklendirme denemesi

merhaba. Benjamin sayfasında yazmış olduğum mesajı (422. mesaj) buraya link vererek paylaşmak istiyorum link burada. Yorumlarınızı bekliyorum.

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 11:55   #573
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
Wink arkadaşlar süs elmasıyla ilgili bir sorum vardı

arkadaşlar 3 gün önce giderken süs elması ağacı gördüm ve dayanamadım dal aldım 1 tane dalı köklendirmeye çalışmalarımda dalın altından ince ve kısa kısa kökler çıktı süs elmasını bu şekilde yaşatabilirmiyim ?

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 14:32   #574
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2010
Ben yaklasik birsenedir gul kokkendirmeye calisiyorum.bir kactaneyi koklendirmeyi basardim.ama cogunun koku kahvelesti sonrada butun celik karardi ve tutmadi.hata bir kaci iki uc ay sonra karardi.sizce sebebi ne olabilir

sarin beğendi.
Sevinay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 17:20   #575
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevinay Mesajı Göster
Ben yaklasik birsenedir gul kokkendirmeye calisiyorum.bir kactaneyi koklendirmeyi basardim.ama cogunun koku kahvelesti sonrada butun celik karardi ve tutmadi.hata bir kaci iki uc ay sonra karardi.sizce sebebi ne olabilir
Sn Sevinay,

Öncelikle köklendirmeye çalıştığınız gül dallarının yetetrli olgunluğa ulaşması gerekir. Taze gül dallarında çıkarılan çelikler köklenmez. Ayrıca çelik boylar 40 cm civarında olmalı, bunun dörtte üçü toprağa gömülmelidir. Sulama önemli bir faktördür. Güller budandığında şayet bu işlemi uygularsanız. Baız bölgeler bu ayda budanıyor. Kış yağmurları üstündne geçer, su sorunu olmaz ve hepside tutar. Benim bahçemdeki gülleri ben bu şekilde çelikten köklendirdim. Hiç bir çeliğim şaşmadı.

Kolay gelsin.

sarin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 19:25   #576
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Arkadaşlar elimde internetten siparişini verdiğim yediveren ve tayvan biberleri ve çalı tipi cherry domates tohumları bulunmakta. Bunları çimlendirmek için akvaryumumu sera şekline getirip daha iyi sonuç alabilirmiyim. Eğer yapmamın yararı olursa nasıl bir yol izlemeliyim havalandırması olmalı mı ne kadar havalandırma bırakmalıyım bide balıklarıma kullandığım floresanım var kullanmalımıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdikten teşekkür ederim.

mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 00:58   #577
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarin Mesajı Göster
Sn Sevinay,

Öncelikle köklendirmeye çalıştığınız gül dallarının yetetrli olgunluğa ulaşması gerekir. Taze gül dallarında çıkarılan çelikler köklenmez. Ayrıca çelik boylar 40 cm civarında olmalı, bunun dörtte üçü toprağa gömülmelidir. Sulama önemli bir faktördür. Güller budandığında şayet bu işlemi uygularsanız. Baız bölgeler bu ayda budanıyor. Kış yağmurları üstündne geçer, su sorunu olmaz ve hepside tutar. Benim bahçemdeki gülleri ben bu şekilde çelikten köklendirdim. Hiç bir çeliğim şaşmadı.

Kolay gelsin.
Sn Sarin cevabiniz icin cok sagolun evet budama zamani celik aliylrum eylul sonundan kasim sonuna kadar celikler bir yillik kalem kali liginda **** biraz daha kalin.kokle dirme hormonu kullaniyorum yeterli su ve sicaklik.ozelikle komsunun bahcesinde bir sarmasik gul var dorduncu denemem ama tutmuyor.yine uc celik diktim bir hafta once.daha once dimtimlerim kokleriden karmaya basladi sonra celigin tamami karadi.son ektigim celikler tutsun istiyorum.galiba sakinan goze cop batar.onemsemedigim celiklerin hepsi tuttu.

Eski 04-12-2012, 13:19   #578
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Gül çeliklerini köklendirme ile ilgili aşağıda yer alan görsel örnekleme de faydalı olabilir. Temel olarak hangi adımların izlenmesi gerektiğini fotoğraflarla destekleyerek anlatan bu örnekteki 5 numaralı adımda gül çeliğinin dip kısmına dikey olarak yeniden bir çentik açması ve perlit karışımı kullanması dışında benim de çelikleme yaparken izlediğim basit yol budur.

Burada bir saksıya 10 adet çelikleme yapılıyor, ben de genelde 3 çelik batırıyorum bir saksıya. Bazılarının tutmama riskine karşı fazla çelik kullanmak mantıklı.

Adım adım gül çeliği köklendirme

cemal.S beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 14:13   #579
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevinay Mesajı Göster
Sn Sarin cevabiniz icin cok sagolun evet budama zamani celik aliylrum eylul sonundan kasim sonuna kadar celikler bir yillik kalem kali liginda **** biraz daha kalin.kokle dirme hormonu kullaniyorum yeterli su ve sicaklik.ozelikle komsunun bahcesinde bir sarmasik gul var dorduncu denemem ama tutmuyor.yine uc celik diktim bir hafta once.daha once dimtimlerim kokleriden karmaya basladi sonra celigin tamami karadi.son ektigim celikler tutsun istiyorum.galiba sakinan goze cop batar.onemsemedigim celiklerin hepsi tuttu.
Sayın Sevinay, şimdi alacağınız olgun gül çeliklerinizi hemen dikmeyin. Onları yatay bi şekilde ıslak iri dişli kumun içine gömerek serin ve biraz da fazla aydınlık olmayan bir yere kaldırın. Bahara kadar oyle kalsınlar, ara sıra kumun nemini kontrol edip kurumaya yüz tutarsa tekrar kumu nemlendirin sadece. Martın yirmisinden sonra kontrol ettiğinizde toprağa girmesi gereken uçlarda kallus oluştuğunu göreceksiniz. O aşamada dikerseniz tutma ihtimalini epeyce artırırsınız. Ben öyle yapıyorum ve sonuçtan memnunum..Kolay gelsin..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 22:23   #580
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Sayın Sevinay, şimdi alacağınız olgun gül çeliklerinizi hemen dikmeyin. Onları yatay bi şekilde ıslak iri dişli kumun içine gömerek serin ve biraz da fazla aydınlık olmayan bir yere kaldırın. Bahara kadar oyle kalsınlar, ara sıra kumun nemini kontrol edip kurumaya yüz tutarsa tekrar kumu nemlendirin sadece. Martın yirmisinden sonra kontrol ettiğinizde toprağa girmesi gereken uçlarda kallus oluştuğunu göreceksiniz. O aşamada dikerseniz tutma ihtimalini epeyce artırırsınız. Ben öyle yapıyorum ve sonuçtan memnunum..Kolay gelsin..
Hepinize cevaplariniz ve yardimlariniz icin sekkur ederim.kum aslinda denemek istefigim ir yontemdi.kumu deniyecegim.karamanin nedenini anlamadim.ben torf kullaniyorum.kum kullanacagim bir kac yerde daha gormustum kumda koklendirme orani daha yuksekmis.

Eski 17-12-2012, 18:36   #581
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
Wink Çelikden köklendirme aşamasında ,bitkiye ilave besin verilirmi?

Arkadaşlar,Atlas çeliklerim vardı ,1 ay önce diktim.Şuana kadar hiç bir bozulma yok..Sorum şu;Atlas çeliklerini köklendirme aşamasında sıvı besin/gübre verilirmi?...Vermek gerekirmi?

dilayra beğendi.
farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 19:11   #582
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Onların şu an sadece nem, sıcaklık ve çok hafif ışığa ihtiyaçları var. köklenme olduktan ve büyüme başladıktan sonra gübreleme yapınız.

farpali beğendi.
ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 19:24   #583
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
Onların şu an sadece nem, sıcaklık ve çok hafif ışığa ihtiyaçları var. köklenme olduktan ve büyüme başladıktan sonra gübreleme yapınız.
Teşekkür ederim

farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 21:31   #584
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Arkadaşlar bugün ortancaların budamasını yaptım ve hepsini çelik yaptım ilk defa yaptığım için fazla bir bilgi saybi deyilim sıtrafor kasalar kullanıp içlerin de torf,perlit ve kum karışımı yaptım çeliklerin boyları 10-15 cm arası çelikleri hazırladık dan sonra köklendirme ilacı olarak köklendirme hormonu,torusei tonik ve sıvı deniz yosunu karışımı yaparak 30 dk ilacın içerisin de beklettim ve kasalara sıraladım cam sera içerisin de ve ikinci bir sera oluşturdum akşamları soba yanmadıgı için böyle yaptım bu konu hakkın da bana iyi ve kötü bilgilerinizi sunarsanız çok sevinirim..

Çelikler tuttuğunu varsayarsak mavi,pembe,beyaz,kırmızı çiçek açması için ne yapmam gerekiyor bilginizi sunarsanız çok sevinirim saygılar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ali Asım : 12-01-2013 saat 10:17
Ali Asım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 21:52   #585
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Platanus orientalis çınar ağacının çeliğini ne zaman alabiliriz acaba ?

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 20:59   #586
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadecegeçen Mesajı Göster
Platanus orientalis çınar ağacının çeliğini ne zaman alabiliriz acaba ?
Bir bilen arkadaş yok mu acaba? çok önemliydi bu benim için

Eski 17-01-2013, 12:38   #587
Ağaçsever

Capricorn's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2012
Bayındırdan aldığım taş yünü bazlı köklendirme ortamı.
Dikimden 2 ay sonra

Name:  DSC08604.jpg
Views: 10189
Size:  43.4 KB

Name:  DSC08605.jpg
Views: 12403
Size:  50.1 KB

Name:  DSC08606.jpg
Views: 12188
Size:  29.1 KB

Capricorn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 16:22   #588
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Capricorn Mesajı Göster
Bayındırdan aldığım taş yünü bazlı köklendirme ortamı.
Dikimden 2 ay sonra

Eklenti 362263
Merhaba Capricorn

Merak ettiğim, köklenme sağlandıktan sonra o yün içerisinden çeliği nasıl çıkartıyorsunuz ? kılcal kökler kırılmıyor mu ?

Ali Asım ve mrduran beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 22:17   #589
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Merhaba Capricorn

Merak ettiğim, köklenme sağlandıktan sonra o yün içerisinden çeliği nasıl çıkartıyorsunuz ? kılcal kökler kırılmıyor mu ?
Yok çıkartılmıyor fotoraf takı kalıplar ufak kareler halınde cızılmıs bıtkıler gelıstık ce o cızıkler den bölüp o şekil de saksıya veya dikilcek olan yere alınıyor bitki geliştik ce kök yünü parcalanıyor zaten yüklemiş olduğum bir resim de tek olarak ayrılmış olarak örnek var Ödemiş süs bitkileri fuarın da çekmiştim.

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2013, 02:13   #590
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali Asım Mesajı Göster
Yok çıkartılmıyor fotoraf takı kalıplar ufak kareler halınde cızılmıs bıtkıler gelıstık ce o cızıkler den bölüp o şekil de saksıya veya dikilcek olan yere alınıyor bitki geliştik ce kök yünü parcalanıyor zaten yüklemiş olduğum bir resim de tek olarak ayrılmış olarak örnek var Ödemiş süs bitkileri fuarın da çekmiştim.
Teşekkürler Ali bey.

Yani her çelik için ayrı tablet kullanılacak.Ben bitkinin o tableti (yünü) parçalayabileceğini düşünemedim.Oldukça yumuşak ve dağılır olmalı, aksi halde bana kullanışlı gelmiyor.

Ali Asım beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 16:28   #591
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Arkadaşlar bugün ortancaların budamasını yaptım ve hepsini çelik yaptım ilk defa yaptığım için fazla bir bilgi saybi deyilim sıtrafor kasalar kullanıp içlerin de torf,perlit ve kum karışımı yaptım çeliklerin boyları 10-15 cm arası çelikleri hazırladık dan sonra köklendirme ilacı olarak köklendirme hormonu,torusei tonik ve sıvı deniz yosunu karışımı yaparak 30 dk ilacın içerisin de beklettim ve kasalara sıraladım cam sera içerisin de ve ikinci bir sera oluşturdum akşamları soba yanmadıgı için böyle yaptım bu konu hakkın da bana iyi ve kötü bilgilerinizi sunarsanız çok sevinirim..

Çelikler tuttuğunu varsayarsak mavi,pembe,beyaz,kırmızı çiçek açması için ne yapmam gerekiyor bilginizi sunarsanız çok sevinirim saygılar.
Sayın Ali Asım
Bu mevsimde ortanca çeliği alsak köklendirebilirmiyiz?

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 09:53   #592
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadecegeçen Mesajı Göster
Bir bilen arkadaş yok mu acaba? çok önemliydi bu benim için
Çınarı sulayabildiğin ölçüde her dönem alabilirsin ancak bugünlerde alınacak çeliklerde tutma oranı %97lerin üzerinde olur.

Eski 19-01-2013, 10:43   #593
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Deneme olarak aralık ayında diktiğim odunsu(Gül ve Gelin tacı)çelikler tuttu ve sürgün verdi.

Ali Asım beğendi.
vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 16:37   #594
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Çınarı sulayabildiğin ölçüde her dönem alabilirsin ancak bugünlerde alınacak çeliklerde tutma oranı %97lerin üzerinde olur.
Teşekkür ederim

O halde yarın çelikleri alıyorum bakalım ne olacak

Ali Asım beğendi.
Eski 19-01-2013, 16:42   #595
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Teşekkürler Ali bey.

Yani her çelik için ayrı tablet kullanılacak.Ben bitkinin o tableti (yünü) parçalayabileceğini düşünemedim.Oldukça yumuşak ve dağılır olmalı, aksi halde bana kullanışlı gelmiyor.
Aslın da Kök yünü kullanılması daha iyi açıkcası üretim işine odaklansam ben kullanırım şahsen yerden epeyı bır tasarruf yapıyorsun sonuc da fazla yer kaplamıyor çok yumuşak deyil elnle yavaş,ca sıksan bükemezsin biraz sert basman gerekiyor ve kök gelişimleri de gayet iyi oluyor ufacık bir ot parçası bile asfaltı nasıl kaldırıyor görmüş lügünüz vardır kök yünü bana göre çok ideal bir seçim..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saldikenver Mesajı Göster
Sayın Ali Asım
Bu mevsimde ortanca çeliği alsak köklendirebilirmiyiz?
Ben şuan ortanca çeliklerini aldım ve köklendirme ilacı da kullandım daha iyi bilen arkadaşlar da bu konuya deyinirse sevinirim ben de ilk defa yapıyorum sonuç da..

Eski 19-01-2013, 19:32   #596
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Aslın da Kök yünü kullanılması daha iyi açıkcası üretim işine odaklansam ben kullanırım şahsen yerden epeyı bır tasarruf yapıyorsun sonuc da fazla yer kaplamıyor çok yumuşak deyil elnle yavaş,ca sıksan bükemezsin biraz sert basman gerekiyor ve kök gelişimleri de gayet iyi oluyor ufacık bir ot parçası bile asfaltı nasıl kaldırıyor görmüş lügünüz vardır kök yünü bana göre çok ideal bir seçim..

Ben şuan ortanca çeliklerini aldım ve köklendirme ilacı da kullandım daha iyi bilen arkadaşlar da bu konuya deyinirse sevinirim ben de ilk defa yapıyorum sonuç da..
Bu dönemde yapraksız iken ortancalar genelde köklenir. Bunun dışında nisanın sonlarına doğru aldığınız yarı odunsu çeliklerde çok hızlı köklenip çiçek açarlar.

Ali Asım ve Enver beğendi.
Eski 21-01-2013, 12:56   #597
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
o zaman hemen ortanca köklemek lazım

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 11:05   #598
Ağaçsever

fatih_isleyen's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
merhaba SIVI KÖKLENDİRME HORMONLARI kullanmadan veya onun görevini yapacak evde yapabileceğim bir şey varmı acaba

fatih_isleyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 21:10   #599
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2012
çelikle badem üretimi yapabilirmiyiz

kubrat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 23:45   #600
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Leylandi çeliği

Arkadaşlar dün 20 kadar leylandi çeliği ektim. Yalnız birkaç sorum olacak. 1- Toz hormon kullandım biraz fazla gelenler oldu bir zararı olur mu?
2- Resimlerde gördüğünüz gibi kalorifer peteği üzerine sıraladım ve günde iki kere az miktarda sulandırılmış hormonlu su ile nemlendiriyor um. Acaba yeterli mi?
3- Köklendirme toprağı olarak: %50 torf, %50 perlit, ve biraz leonardit kattım. Güneş isteği olur mu?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

ahmetiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024