agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2016, 14:32   #901
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Arkadaşlar, ıhlamur çelikleri için en uygun aylar hangi aylardır? Çelikler için illa Iba mı kullanmalıyız? Dikildikten sonra, sıcaklık, gölge şartları ne olmalıdır? Üzerlerine poşet, şeffaf kap geçirmek gerekir mi?

subliminer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 22:20   #902
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2008
gül çeliğini ne kadar denediysem köklendiremedim başarabilen varsa bilgilendirebilirmi

erbek_ beğendi.
caghan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 23:24   #903
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2013
Sn. caghan, güller şubat ayında budanır. en az 5 boğumlu bir çeliği ekmeniz gerekir. Demir bir çubukla, toprakta ancak çeliğin gireceği kadar bir delik açın. çubuğun 3 boğumu toprakta olacak şekilde toprağa gömün. Can suyunu verin. Saksıya ekecekseniz, çeliğin alt tarafını yarın ve toprağa çakar gibi sokun. Kolay gelsin.

çiğdem42 ve baris2357 beğendi.
cengizildas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 14:29   #904
Yeni Üye

asus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ben büyük plastik bardaklara dikiyorum. Şu an 120 tane ortanca çeliğim var.50 tanesi 1.5 tl.
Sn. TCM fidelerin 50 tanesi 1.5 TL mi yanlışmı okudum ?

asus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 21:31   #905
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asus Mesajı Göster
Sn. TCM fidelerin 50 tanesi 1.5 TL mi yanlışmı okudum ?
Alıntıladığınız mesajın hangi mesaja cevaben yazıldığına bakarsanız konuyu anlayacaksınız.

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2016, 16:48   #906
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
yaklaşık bir ay önce aldığım 2 adet böğürtlen çeliğin bir tanesi tutmuş

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2016, 21:53   #907
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
IBA yerine NAA kullanılırmi? Koklendirmek istediğim birkaç gül çeliği için kullanacağım.

erbek_ beğendi.
622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2016, 15:37   #908
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2016
Selamun aleykum gzl kardesim sana tavdiyem celikten dikme cevizi meyveden dikersen daha gzl sonuc alirsin bu ayin sonuna cevizler toplanacak ceviz hasat zamani cevizi meyveden dikersen daha gzl sonuc elde edersin daba saglikli olur bir ceviz dikiminden 3 ila 5 yil aradan sonra meyve verir

PoyrazDogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2016, 15:41   #909
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2016
Birde sana tavsiyem inandigin seylerden vazgecme o hayal peres diyen arkadasa bakma hangi meyvenin olursa olsun ortamini saglarsan sonucunu alirsin simdi soyle sorayim ceviz sonbaharda boy atarmi buna cogu kisi atmaz der ama brn atar derim 1 metrelik cevize 1 ayda 25 cm boy attirdim sonbahar ayinda olmaz deme dene suda dene toprakta dene perlikte dene olmaz deme

PoyrazDogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 14:07   #910
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2016
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Yaklaşık 2 aydır hanımeli çeliği köklendirmeye çalışıyorum ama çeliklerimi birer birer kaybettim.
.
.
.
Şimdi, üstatların bana (çeliğimin köklenip güzel bir fidana dönüşeceği yönünde) ümit vermelerine ihtiyacım var
Ayni sorunu "kelebek calisi" ile 3 koklendirme mevsimi boyudur ben de yasiyorum..
Sorsalar 3 asir yaslandim..
Herkesce arsizliklariyla unlu bitkiler bana nazlanmaya bayiliyor..

A_NOMAD beğendi.
enuma elish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 00:45   #911
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2008
çelikle üretimde sadece hormona güvenmek yanlış .
çeliğin alınma zamanı , durumu , bitki üzerinden alındığı yer , anaç bitkinin yaşı.
çeliklerin dikildiği ortam , ortamın nemi , sıcaklığı , temizliği
çeliğin bulunduğu örtü altının nemi , ışık miktarı , sıcaklığı.
kullandığımız malzemelerin temizliği önemli.
Bir de her bitkinin farklı özellikleri ve istekleri var.
Başarının sırrı sabır , yılmamak ve yeni denemeler yapmak.
Bir de İngilizcenin çok faydası var .
Cutting Propagation anahtar kelimesini kullanarak internette birçok bilgiye kestirmeden ulaşabilirsiniz

aydemiraydın ve Vedart beğendi.
delta4579 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 00:05   #912
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
çelikten köklendirme gerçekten de çok özen ve sabır isteyen bir iş. 2 yılda 2 gül çeliği tutturabildim. tutturamadıklarımın sayısı çok. Kardeşim bu yıl 5-6 tane incir çeliğini köklendirdi. ama çok özenli. yosun falan kullanıyor...

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 23:22   #913
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bu gün bir arkadaşla konuştuk. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl beğendiği gülü üretmek için daldırma yapmıştık. Rahat bir şekilde köklenmiş durumdalar. Yer müsait olursa daldırma yöntemi ile daha kolay çoğaltılabiliyor.

Sagun beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2016, 20:22   #914
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Herkese merhabalar, eylülde budadığım alacayaprakli leylak kokulu çiçek açan (sanırım bir yasemin çeşiti) çalının ve gardenyanın on,on beş santimlik çeliklerini toprağa uçları dışarıda kalacak bir şekilde kölge bir yere gömmüştüm. Öylece gömdüğüm yerde unutmuşum, üç-dört gün önce toprağı yumşatırken farkına varmadan topraktan dışarı çıkarmış oldum, alacayapraklının dallarında yeni filizler yaranmış çiçek tomurcuğu bile çıkarmıştı , ama gardenya ne ölmüş ne artmış durumdaydı. Havalar da epeyice soğumuş olduğundan yeniden toprağa gömmeğe yürek edemedim, köklenebileceklerine umudum olmasa da hepsini bir saksıya humuslu bir toprağa önce suda açtığım bala batırarak diktim ve kalan suyla da yüngülce toprağı nemlendirdim. Şimdi saksının üzeri şeffaf poşetle sarılı bir şekilde kolorifere yakın aydınlık bir yerde duruyor, sanırım dışarıda kalmasından iyidir...

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2016, 19:14   #915
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagun Mesajı Göster
çelikten köklendirme gerçekten de çok özen ve sabır isteyen bir iş. 2 yılda 2 gül çeliği tutturabildim. tutturamadıklarımın sayısı çok. Kardeşim bu yıl 5-6 tane incir çeliğini köklendirdi. ama çok özenli. yosun falan kullanıyor...
aslında cok basit ben sitede yazışmaları okuyarak edindiğim bilgilere dayanarak bir parkta yazın gördüğüm güllerden karışık 20 tane çelik aldım kasım 9 da köklendirme hormonu ve aşı macunu kullanarak komle perlite çelikledim hepsi köklendi ve sürgün verdiler

atakan5858 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2017, 18:09   #916
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Merhaba ben Antalya'dayım. Bahçemizde çok güzel meyve veren bir Washington Portakal ağacımız vardı. Ama bahçe katı kiraya verildi ve gelen cafe oradaki bütün meyve ağaçlarını kökleyip çöpe attı. Bir tek o ağacımız kaldı. O ağaca da klima çıkışı verdiler, köklerine de su arıtma cihazlarından sürekli su salınıyor. Klima çıkışı da sürekli hava üfleyip yaprakları kurutuyor.
O ağacı kurtarmak için çelik alıp köklendirmeyi denemek istiyorum. Nasıl yaparım? Kök yünü falan işime yarar mı?
Yardımcı olursanız sevinirim.

uylimaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 15:02   #917
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Kayısı agaci çelikten uretilirmi

faruk5525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 07:59   #918
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Merhaba,

Geçen sene eylül ayında çelik alıp ektiğim leylandi ve arizonaların hiç biri tutmamış. Çelikleri cocopeat ve perlit karışımına ekmiştim. Ocak ayına kadar sera içinde durdular. Lodos serayı uçurunca sundurmanın altına koydum. Kontrol ettiğim çeliklerin hiç biri köklenmemiş. Nerede yanlış yaptım acaba?

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 08:22   #919
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
Merhaba,

Geçen sene eylül ayında ....
Sn thunderon. Bende 2016 Subat ayında limon servi çelikledim. 12 ay oldu. Hala yaprakları yeşil hatta hafifden uç sürgünleri veriyor ama kılcal kök bile yok.

12 ay da ne soldu, kurudu ne de kök bağladı.

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 10:56   #920
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Merhaba Saleri arizonalar halen yeşil ama kök namına bir şey yok. Leylandiler kurudu gitti zaten. Acaba çelik aldığım ağaçlarla ilgili yoksa yanlış ayda mı aldım anlamadım.

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 13:52   #921
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
Merhaba Saleri arizonalar halen yeşil ama kök namına bir şey yok. Leylandiler kurudu gitti zaten. Acaba çelik aldığım ağaçlarla ilgili yoksa yanlış ayda mı aldım anlamadım.
Sayın Thunderon, leylandilerin çelikten üretiminde çelklerin Şubat ayı gibi ve anaç ağaçların alt dallarından alınması ve köklenmelerini sağlamak için de dikiminden sonra alttan ısıtma yapılması gerekiyor diye biliyorum.

baris2357 beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2017, 09:44   #922
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Çelikten portakal üretmek imkansız mı?

uylimaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2017, 10:03   #923
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Çelik yerine başka ağaca aşı yaparsanız kısa sürede verim alırsınız.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 08:30   #924
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2017
Akçaağaç çeliklerim için yardım

Merhaba ; zaman buldukça forumu okuyarak bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Herkese teşekkür ederim.Güzel bir ağaç vardı bir bahçede. Her geçişimde durup izlerim boyu 1.5 metre kadar. Kıpkırmızı çok güzel yapraklı bir akçaağaç. Yine yanından geçerken bahçe sahibi bana birkaç çelik verdi. Şimdi bunları iki gün suda tut dik beki tutar dedi. Ben bu çeliklere o kadar değer veriyorum ki.. Kaybetmek istemiyorum. Lütfen yardımcı olun. Ne yapmam lazım?

Eklenen Resimler

Mgsim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 09:13   #925
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut Mesajı Göster
Selamlar.
Her sene diktiğim gül çeliklerinden % 50 ye yakın randıman alırdım.Bu sene Ocak ayında ter türlü ilaçlaması ve bakımı yapılmış ortamda diktiğim bütün çelikler yapraklandı ve sonra hepsi kurudu bir tane bile tutan olmadı.Acaba nerede hata yaptım diye düşündüm ama bulamadım.Vardır bir hata acaba nedir.Celikler önce kahverengi oldu,sonrada hepsi kurudu.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Merhabalar
Gül çeliklerinde dikkat edilmesi geren en önemli husus alınan çeliklerin bir gün su içerisine konulup su çektirilmesi gerekmektedir bir gün su çektirildikten sonra alt kısımları 45 derece açı ile kesilir ve nemli topraga ekilir bu işlemi aralık ayının ortasında yapman gerekir budanan dalları çelik olarak kullana bilirsin bende ilk denemede 20 taneden 2 tanesi olmuştu ama gecen yıl 22 taneden 19 tanesi tuttu zamanı iyi yakalamak gerekiyor birde ben üzerinde hiç yaprak bırakmıyorum üç bogum bırakıp uzunlugunu o şekilde ayarlıyoorum

livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 09:17   #926
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut Mesajı Göster
Selamlar.
Her sene diktiğim gül çeliklerinden % 50 ye yakın randıman alırdım.Bu sene Ocak ayında ter türlü ilaçlaması ve bakımı yapılmış ortamda diktiğim bütün çelikler yapraklandı ve sonra hepsi kurudu bir tane bile tutan olmadı.Acaba nerede hata yaptım diye düşündüm ama bulamadım.Vardır bir hata acaba nedir.Celikler önce kahverengi oldu,sonrada hepsi kurudu.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Merhabalar
Gül çeliklerinde dikkat edilmesi geren en önemli husus alınan çeliklerin bir gün su içerisine konulup su çektirilmesi gerekmektedir bir gün su çektirildikten sonra alt kısımları 45 derece açı ile kesilir ve nemli topraga ekilir bu işlemi aralık ayının ortasında yapman gerekir budanan dalları çelik olarak kullana bilirsin bende ilk denemede 20 taneden 2 tanesi olmuştu ama gecen yıl 22 taneden 19 tanesi tuttu zamanı iyi yakalamak gerekiyor birde ben üzerinde hiç yaprak bırakmıyorum üç boğum bırakıp uzunluğunu o şekilde ayarlıyorum

Sagun, Milla ve çiğdem42 beğendi.
livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 20:04   #927
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

kıymetli bilgi ve tecrübeleriniz için teşekkürler..

Eski 17-05-2017, 19:51   #928
Yeni Üye

Hestia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Arkadaşlar merhaba,

Bu sene en sevdiğim ağaçlardan biri olan salkım söğütten çok sayıda çelik aldım. Bunların bir kısmını direkt toprağa dikerek, bir kısmını suyun içinde köklendirdim. Şu an bahçemde bolca yaprak vermiş 4 tane salkım söğüdüm bulunmakta.

Buraya kadar her şey güzel gibi. Bundan sonrası için ne yapmam gerekiyor, yani bu arkadaşların bir an önce serpilip büyümesi için bir budama, yaprak temizliği, ekstra besin vb. yapılması gereken ne var ve ne zaman yapılmalı? Yoksa öyle kendi hallerinde bırakıp sulamaya devam mı edeyim?

Eklenen Resimler

Hestia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 01:01   #929
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

En alttan 3-4 sürgün u koparin bunun dışında bu yıl birşey yapmayın ki yaprak da kökü beslesin.

çiğdem42 ve Hestia beğendi.
Eski 18-05-2017, 10:07   #930
Yeni Üye

Hestia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Teşekkür ederim Sagun Bey. O halde çevrelerini tellerle çevirip bizim köpeklerden korumaktan başka bir görevim kalmadı bu senelik. Umarım hızlıca büyürler.

Sagun ve çiğdem42 beğendi.
Hestia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024