agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2016, 18:59   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Tohum çimlendi ama!!!

Merhaba resimlide görüldüğü gibi tohumlarım çimlendi bir parmak boyuna ulaştı ama daha yaprakları yok şaşırtma yapma zamanını tam analaymadım 2 yaprak çıkınca doğrumudur.
Birde viyolleri kendim yaptım kartondan ancak küflenme yaptı ne yapmalıyım.

http://i.hizliresim.com/BDJMQV.jpg

Düzenleyen malina : 17-02-2016 saat 12:33 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
dogan035 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 09:13   #452
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Tohumların üzerini açarak havalandırmamışsınız bu sebeple küf olmuş. Benim de ilk çimlendirme denememde böyle olmuştu Ayrıca aldığı ışık az geldiği için eksik ışığı bulmak için çimlenen tohumlar boya gitmiş. Işığı gördüğünde düzelecektir. Küfü ise ortamdan hemen almanız lazım.

SambaMustafa beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 16:38   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Küfü görünce üzerlerini açtım hemen temizliyorum ama ışık görecekleri bir yerde deiller çıkartmammı lazım ışıga.

dogan035 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 08:41   #454
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Işık görmeden olmaz maalesef. Konuyla ilgili başlık vardı forumda.

Eski 25-02-2016, 22:14   #455
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Bir şeyler yanlış sanki...

Merhaba,

bu yıl evde çimlendirme yapmayı denemek üzere organik tohumlar aldım. Gerekli toprağı da elde ettikten sonra hiç beklemden işe koyuldum ve ilk olarak 8 Şubat'ta Tristan çilek ve karışık aubrieta'ları denedim. Her ikisi de bir haftalık süre sonunda çimlendiler. Çimlenene kadar geçen süreçte üzeri streçle kapatılmış şeffaf bir kutu içerisindeydiler. Çimlenme sonrası oradan çıkartıp oda sıcaklığına (genellikle 22 - 26 derece arası) aldım. Ama bir şeyler yanlış gidiyormuş gibi bir hisse kapıldım çünkü toparkları küflenmeye başladı ve gelişmeleri de durdu sanki. Gerçi uzamaya devam ediyorlar ama hala iki yapraklılar. Bu küflenmenin sebebi nedir acaba? Ayrıca çimlenme sonrası geçen süre için gelişimleri normal mi?

20 Şubat'ta çimlenmeye bırakılan Asbadem organik salatalık'da görünen bu küf benzeri nesneler bu türe özgü bir şey mi? Aynı şekilde çimlenmeye bırakılan Saksılık salatalık ve Çengelköy salatalıklarda böyle şeyler yok çünkü.

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekür ederim.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
nazcal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 11:03   #456
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Yanlış anlamış olabilirim ama çimlenen bitkileriniz yetersiz ışıktan uzuyorlar. Az ışıkta ince uzun gövde oluşur.

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 11:48   #457
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
Yanlış anlamış olabilirim ama çimlenen bitkileriniz yetersiz ışıktan uzuyorlar. Az ışıkta ince uzun gövde oluşur.
Kapalı (bulutlu) ve ksıa günler nedeniyle dediklerinize katılıyorum. Ne var ki bulundukları yerde hemen tepelerinde dört kırmızı ve bir mavi led sıralamasından oluşan bitki büyütme ışığı var. Buna güvenerek hata mı yaptım acaba? Soğuklardan korkmasam balkona çıkaracağım.

duy-gu beğendi.
Eski 26-02-2016, 12:21   #458
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Küflenme nem fazlalığından olmalı, ısı ve drenaj yetersiz ve sulama fazla geldiyse, ışık ta az ise her biri küflenmeye sebep olabilecek faktörler.

gilan ve duy-gu beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 19:21   #459
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Küflenme nem fazlalığından olmalı, ısı ve drenaj yetersiz ve sulama fazla geldiyse, ışık ta az ise her biri küflenmeye sebep olabilecek faktörler.
İhtimal dahilinde tabi. Artık ne olursa olsun dedim ve balkona çıkarttım. İyi olurlar umarım.

duy-gu beğendi.
Eski 29-02-2016, 10:20   #460
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Merhabalar

Umarım doğru bölüme yazıyorum.

İnternetde "süs biber, maydanız" gibi tohumlar satılıyor, ben bunları "saksıda" yetiştirmek istemiyorum, bahçede yetiştirmek istiyorum.

Bahçede 1 metre kare gibi bir yere tohumlarını eksem, sonra çimlenmeye, fidan hale gelmeye başlasa o zaman başka yere taşısam olur mu ? illa saksıda mı çimlendirmem lazım ?

duy-gu beğendi.
fKalyoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 10:46   #461
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fKalyoncu Mesajı Göster
Merhabalar

Umarım doğru bölüme yazıyorum.

İnternetde "süs biber, maydanız" gibi tohumlar satılıyor, ben bunları "saksıda" yetiştirmek istemiyorum, bahçede yetiştirmek istiyorum.

Bahçede 1 metre kare gibi bir yere tohumlarını eksem, sonra çimlenmeye, fidan hale gelmeye başlasa o zaman başka yere taşısam olur mu ? illa saksıda mı çimlendirmem lazım ?
Biberi fide haline geldikten sonra taşırken köklerine dikkat ederseniz bişey olmaz.
Maydanozu nerde yetişdirecekseniz oraya direk ekin. Taşımazsanız daha iyi.
Birde tohumları toprakla buluştururken gelişi güzel değilde
sn akçabardak gibi düzenli yerleştirirseniz fideleriniz taşımadan dolayı daha az zarar görür.

Eski 29-02-2016, 10:51   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Alıntı:
Biberi fide haline geldikten sonra taşırken köklerine dikkat ederseniz bişey olmaz.
sn akçabardak gibi düzenli yerleştirirseniz fideleriniz taşımadan dolayı daha az zarar görür.

Hocam maydonozları dediğiniz gibi direk serpiştirdim, ama süs biberi gibi fidan veren bitkileri saksıda mı fide haline getirmem lazım ? yoksa bahçede bir bölümü fidelik yer ayırıp oraya serpiştirsem daha sonra fide haline gelince taşısam olur mu ?

Geçen sene saksıda yetiştirdim açıkcası pek iyi olmadılar bu yıl bahçede düşünüyorum yavaş yavaşda tohum ekme zamanları geliyor şimdiden plan program çıkartıyim diyorum bir de malum havalar sıcak gitmeye başladı ayrıntılı analizlere bakıyorum bu yıl bahar erken gelecek diyorlar, sıcaklar normalin üzerinde olacak diyorlar.

Muda ve acemi25 beğendi.
fKalyoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 11:07   #463
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fKalyoncu Mesajı Göster
Hocam maydonozları dediğiniz gibi direk serpiştirdim, ama süs biberi gibi fidan veren bitkileri saksıda mı fide haline getirmem lazım ? yoksa bahçede bir bölümü fidelik yer ayırıp oraya serpiştirsem daha sonra fide haline gelince taşısam olur mu ?

Geçen sene saksıda yetiştirdim açıkcası pek iyi olmadılar bu yıl bahçede düşünüyorum yavaş yavaşda tohum ekme zamanları geliyor şimdiden plan program çıkartıyim diyorum bir de malum havalar sıcak gitmeye başladı ayrıntılı analizlere bakıyorum bu yıl bahar erken gelecek diyorlar, sıcaklar normalin üzerinde olacak diyorlar.
Öncelikle belirtmeliyim ki benim yazdıklarım sadece bir çözüm önerisi. ****** bu işin uzmanları daha farklı şeylerde yazabilir.

Bahçenizde fidelik oluşturacaksanız sera benzeri bir ortam yapmalısınız.
Sn Sakagun

Sn Dongyul

Ancak bu şekilde dış ortamda tohumları çimlendirebilirsiniz.

Bunu yapma imkanınız yoksa evinizde saksıda çimlendirme yapmalısınız. Evde çimlendirmenin en büyük sorunu yetersiz ışıktır. Uzun ince fideleriniz olur. Eğer çimlenen fidelerinize yeterli ışık sağlarsanız ev ortamında da sağlıklı fideleriniz olur.

Eski 02-03-2016, 10:07   #464
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Geçen hafta iki tane süs narı meyvesi aldım komşudan, az evvel kendi sayfasında okudum fakat burada sormak istedim. Meyveler çatladıktan sonra koparmaktan bahsedilmiş, bendekiler çatlak falan degil. Kurumasını bekleyip mi ekmek lazım? Şu anda eksem sonuç ne olur acaba.

duy-gu beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 14:36   #465
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:

Adımı görmeseydim birileri benim tohumlarımı buralara taşımış diyecektim az daha şaka şaka.
Pek düzenli sayılmazlar ama yine de teşekkür ederim iltifatınız için.

sinbas, Jakin, saleri ve 1 kişi beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 13:32   #466
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazcal Mesajı Göster
İhtimal dahilinde tabi. Artık ne olursa olsun dedim ve balkona çıkarttım. İyi olurlar umarım.
28 Şubat'ta çilek ve salatalıkları, ertesi gün de domatesleri kağıt bardaklara şaşırttım. Hala balkondalar, günde 15-16 saat civarı da bitki büyüme ışığı ile de aydınlanıyorlar. Bugün asıl yaprakların gelişmeye başladığını görünce oldukça mutlu oldum ve umutlandım. Belki olur diyerek bu aşamada sormak istediklerim:

- Bahçeye taşımak için henüz çok erken bu nedenle salatalık ve domatesleri birer kez daha şaşırtmayı düşünüyorum. Bunu da 9x11'lik fide poşetlerine yapmayı düşünüyorum. Sakıncası var mı? Poşetlere bardaktaki toprakla birlikte mi şaşırtmalıyım yoksa silkeleyerek mi?

- Deneysel bir çalışma olduğu için her fideden bir kısım bahçeye, bir kısım çatı balkonuna, bir kısmını da çatıda saksıda yetiştirmeyi deneyeceğim. Bahçe hiç bir şekilde güneş ışığı almamakta ama aydınlık . Çatı balkonu güneş alıyor ama ufak bu nedenle ancak sevdiğim bir kaç torpilli fide burada bulunabilecek. Geriye çatıda kapalı olarak yetiştirmeyi deneyeceğim. Burada da kendimce ışık deneyleri yapmayı düşünüyorum. Bilindiği gibi bitki gelişimi için kırmızı ve mavi ışık gerektiği söylenmekte. Bazı kaynaklar yeşil ışığın da gerekliliğinden bahsediyor. Bunu denemeyi düşünüyorum. Ayrıca belirli miktarda bitkiyi kırmızı ve maviye ek olarak beyazla da aydınlatacağım.

- Sulama konusu biraz kafa karıştırıcı. Domatesi ele alacak olursak: Deyim yerindeyse her kafadan bir ses çıkıyor. Ve ne yazık ki doğru sulama konusunda kafam çok karışık. Elektronik kontrollü ve iki çeşit sulama olacak. Her iksis de damla sulama. Birincisi iki günde bir 2 l/h ile yapılacak 30 dakikalık sulama (Domates için). Diğeri de toprak nemine göre yine 2 l/h ile istenen nem seviyesine ulaşılana kadar sulanacak. Bu konuda bitkiye göre doğru sulama konusunda desteğinizi rica ediyorum. Yine bitkiye göre toprak nem yüzdesinin bilnmesi de yararlı olacaktır.

- Toprak olarak dört karışımlı sebze yetiştirme toprağı kullanacağım. Uygun mudur?

- Gübreleme için sıvı solucan gübresi kullanılacak. Sulama esnasında uygun aparatla doğrudan kullanılacak.

- Ne yazık ki sulama için şebeke suyu kullanılacak. En azından iki günlük bir dinlendirme düşünüyorum. Yeterli midir? Ph kontrolüyle uğraşmak istemiyorum, gerekli midir?

- En önemli sorunlardan bir tanesi çatıdaki bitkilerin tozlaşması olacak gibi duruyor. Ne kadar böcek/sinek/arı misafirimizin olacağını bilemiyorum. Tutup da bu iş için özel arı almak ve evi arı kovanına da çevirmek istemiyorum. Geriye sadece bir kaç günde bir bitkileri biraz silkelemek ve akabinde havalndırmak seçeneği kalıyor. Bu konuda başka yöntemler var mıdır? Havalandırma için fan düşünmekteyim ama bazı bitkiler fazla esinti sevmez. Bu konuda da yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Tüm bu yazılanlar için adamın derdine bak diyebilirsiniz. Ama son zamanlarda yediklerimizin tatsız, tuzsuz mükemmel şekilli imitasyonlar olduklarını düşündükten sonra doğal olarak az da olsa kendi yetiştirdiğimiz sebze ve meyveleri yemenin yararlı olacağını düşünmekteyim. Domates diye yediğimiz "şeyin" eskisine oranla %50 oranında daha az C vitamini içerdiğini okumuştum bir yerlerde. Tam olarak yüzde doğru olamsa da bazı besin değerleri açısından tükettiğimiz tüm ürünlerin kötü olduklarını düşünmekteyim. Bu nedenle doğal yetişen her şeyden olabildiğince yararlanmalıyız. Bu da pahallıya patlıyor zira organi ürünlerin fiyatı normalinden üç-dört katı pahallı. Bir diğer konu da organik diye satılanın ne kadar organik olduğu konusu. Ülkemizdeki denetim mekanizması düşünüldükçe de pek güvenilir bir sonuç ortaya çıkmıyor. Sonuç olarak da evde yetiştirebileceğimiz domates, salatalık, biber, marul, çilek, ahududu ve bir çok sebze ve meyve var. Ama bunun için doğru yöntemlerin bulunması/bilinmesi gerekmekte. Elbette bilen biliyordur ama ben çok tatmin edici cevaplar bulamadım ve kendi kendime denemeye karar verdim. Yukarıda bahsettiğim yöntemleri deneyeceğim. Başarmam durumunda da bunları paylaşarak herkesin yararlanmasını düşünüyorum. İşte bu yüzden değerli yardımlarınıza ihtiyacım var.

Not: Gönül istedi ki bunu ayrı bir başlıkta tartışalım. Ama ne yazık ki konu bir yerlere taşınacak diye buradan devam etmeye karar verdim. Adminler uygun görürse yeni bir başlık açabilirler.

duy-gu beğendi.
Eski 03-03-2016, 21:09   #467
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Talking

Alıntı:
Merhaba,

bu yıl evde çimlendirme yapmayı denemek üzere organik tohumlar aldım. Gerekli toprağı da elde ettikten sonra hiç beklemden işe koyuldum ve ilk olarak 8 Şubat'ta Tristan çilek ve karışık aubrieta'ları denedim. Her ikisi de bir haftalık süre sonunda çimlendiler. Çimlenene kadar geçen süreçte üzeri streçle kapatılmış şeffaf bir kutu içerisindeydiler. Çimlenme sonrası oradan çıkartıp oda sıcaklığına (genellikle 22 - 26 derece arası) aldım. Ama bir şeyler yanlış gidiyormuş gibi bir hisse kapıldım çünkü toparkları küflenmeye başladı ve gelişmeleri de durdu sanki. Gerçi uzamaya devam ediyorlar ama hala iki yapraklılar. Bu küflenmenin sebebi nedir acaba? Ayrıca çimlenme sonrası geçen süre için gelişimleri normal mi?

20 Şubat'ta çimlenmeye bırakılan Asbadem organik salatalık'da görünen bu küf benzeri nesneler bu türe özgü bir şey mi? Aynı şekilde çimlenmeye bırakılan Saksılık salatalık ve Çengelköy salatalıklarda böyle şeyler yok çünkü.

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekür ederim.
Sn. nazcal

Kapalı ortamda kalan toprak nemden dolayı toprak üstü küfleri oluşmuş , bir yerde tarçın serptiklerini okudum. Daha geç kalmadan mantari hastalıkların önüne bu şekilde geçebilir siniz diye düşünüyorum. Kolay gelsin

Eklenen Resimler

kerkenez ve Jakin beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 21:29   #468
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sn. nazcal mantar öldürücü ya da çok hafifletilmiş çamaşır suyu solüsyonu önerilmiş burada da. (Tohumdan Acer Palmatum Üretimi başlığında)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bocuk Mesajı Göster
5 - Eğer küf oluşumu görürseniz çok çok az miktarda mantar öldürücü kullanın (yani kıtı kıtına gerektiği kadar kadar kesinlikle fazla kullanmayın), bu konuda tohum üreticisinin önerilerine uyun. Veya çok hafifletilmiş çamaşır suyu solüsyonu kullanın (1 parça çamaşır suyuna 10 parça su ekleyerek bu solüsyonu hazırlayabilirsiniz).

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 22:01   #469
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. nazcal

Kapalı ortamda kalan toprak nemden dolayı toprak üstü küfleri oluşmuş , bir yerde tarçın serptiklerini okudum. Daha geç kalmadan mantari hastalıkların önüne bu şekilde geçebilir siniz diye düşünüyorum. Kolay gelsin
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster

Sn. nazcal mantar öldürücü ya da çok hafifletilmiş çamaşır suyu solüsyonu önerilmiş burada da. (Tohumdan Acer Palmatum Üretimi başlığında)
Şaşırtma nedeniyle o sorundan kurtuldum şimdilik. Ama nedenini bilmek önemli, bu nedenle teşekür ederim.

Resulgur ve Jakin beğendi.
Eski 03-03-2016, 22:41   #470
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Birde dumanlama metodu var tohum çimlendirme adına bir yerde okudum ama pek bir şey anlamadım. hangi tohumlarda ve nasıl bir yöntemle yapılıyor açıklayabilecek olan var mı?

nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 22:44   #471
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014

Özellikle Maydanozun taşınması olmaz. onu bahçede hazırladığın yere tohumunu dikkatlice belirli sıklıkla atacaksın.

nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 20:39   #472
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nebil1505 Mesajı Göster
Özellikle Maydanozun taşınması olmaz. onu bahçede hazırladığın yere tohumunu dikkatlice belirli sıklıkla atacaksın.
Özellikle maydanozu artık tohumdan yetiştirmiyorum zira onun çıkması otlardan daha uzun sürdüğü için bıkkınlık geliyor.
Aşağıdaki linkte bu konuya değinmiştim.
sinbas / Bahçe

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 21:06   #473
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
28 Şubat'ta çilek ve salatalıkları, ertesi gün de domatesleri kağıt bardaklara şaşırttım. Hala balkondalar, günde 15-16 saat civarı da bitki büyüme ışığı ile de aydınlanıyorlar. Bugün asıl yaprakların gelişmeye başladığını görünce oldukça mutlu oldum ve umutlandım. Belki olur diyerek bu aşamada sormak istediklerim:

- Bahçeye taşımak için henüz çok erken bu nedenle salatalık ve domatesleri birer kez daha şaşırtmayı düşünüyorum. Bunu da 9x11'lik fide poşetlerine yapmayı düşünüyorum. Sakıncası var mı? Poşetlere bardaktaki toprakla birlikte mi şaşırtmalıyım yoksa silkeleyerek mi?

Birer kez daha şaşırtmanızda hiç bir sakınca yok daha zenginleştirilmiş toprakla desteklenmiş bir poşet veya saksıya fidenin toprağını dökmeden ve köklerini sarsmadan geçirirseniz toprak ve hava ısısı uygun hale gelinceye kadar daha da gelişmiş olacaktır.

- Deneysel bir çalışma olduğu için her fideden bir kısım bahçeye, bir kısım çatı balkonuna, bir kısmını da çatıda saksıda yetiştirmeyi deneyeceğim. Bahçe hiç bir şekilde güneş ışığı almamakta ama aydınlık . Çatı balkonu güneş alıyor ama ufak bu nedenle ancak sevdiğim bir kaç torpilli fide burada bulunabilecek. Geriye çatıda kapalı olarak yetiştirmeyi deneyeceğim. Burada da kendimce ışık deneyleri yapmayı düşünüyorum. Bilindiği gibi bitki gelişimi için kırmızı ve mavi ışık gerektiği söylenmekte. Bazı kaynaklar yeşil ışığın da gerekliliğinden bahsediyor. Bunu denemeyi düşünüyorum. Ayrıca belirli miktarda bitkiyi kırmızı ve maviye ek olarak beyazla da aydınlatacağım.

- Sulama konusu biraz kafa karıştırıcı. Domatesi ele alacak olursak: Deyim yerindeyse her kafadan bir ses çıkıyor. Ve ne yazık ki doğru sulama konusunda kafam çok karışık. Elektronik kontrollü ve iki çeşit sulama olacak. Her iksis de damla sulama. Birincisi iki günde bir 2 l/h ile yapılacak 30 dakikalık sulama (Domates için). Diğeri de toprak nemine göre yine 2 l/h ile istenen nem seviyesine ulaşılana kadar sulanacak. Bu konuda bitkiye göre doğru sulama konusunda desteğinizi rica ediyorum. Yine bitkiye göre toprak nem yüzdesinin bilnmesi de yararlı olacaktır.

Benim görüşüm toprak nemine göre yapılacak sulamadır. bitkinin her döneminde bu geçerlidir.

- Toprak olarak dört karışımlı sebze yetiştirme toprağı kullanacağım. Uygun mudur?

Dört karışımlı sebze toprağı derken karışımlardan söz etmemişsiniz.
Ne yaparsanız yapın mutlaka 3/1 oranın da yanmış hayvan gübresi olursa daha başarılı olursunuz. Yetiştireceğiniz bitkinin türüne ve toprak isteğine göre de yıkanmış dere kumu kullanmanızda fayda var.

- Gübreleme için sıvı solucan gübresi kullanılacak. Sulama esnasında uygun aparatla doğrudan kullanılacak.

- Ne yazık ki sulama için şebeke suyu kullanılacak. En azından iki günlük bir dinlendirme düşünüyorum. Yeterli midir? Ph kontrolüyle uğraşmak istemiyorum, gerekli midir?

Ağzı açık kalmak şartıyla şamandıralı bir depo da 2 günlük dinlenme yeterli olabilir(umarım şebeke suyunuz klorlu değildir.) Ph sorununu da sitrik asitle çözebilirsiniz. her sulama suyuna katacağınız sitrik asit ve fazla olmamak şartıyla hümik asit toprağın ve suyun Ph nı düzenleyecek ve bitkilerin topraktan daha çok mineral almasını sağlayacaktır.

- En önemli sorunlardan bir tanesi çatıdaki bitkilerin tozlaşması olacak gibi duruyor. Ne kadar böcek/sinek/arı misafirimizin olacağını bilemiyorum. Tutup da bu iş için özel arı almak ve evi arı kovanına da çevirmek istemiyorum. Geriye sadece bir kaç günde bir bitkileri biraz silkelemek ve akabinde havalndırmak seçeneği kalıyor. Bu konuda başka yöntemler var mıdır? Havalandırma için fan düşünmekteyim ama bazı bitkiler fazla esinti sevmez. Bu konuda da yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Bitkileri hava akımına (cereyana) kaptırmayın yeterli, fan sisteminden başka seçeneğiniz yok gibi duruyor.
Fan sistemi Hem tozlaşmayı gerçekleştirir, hem de mantar oluşumunu engeller diye düşünüyorum.

Tüm bu yazılanlar için adamın derdine bak diyebilirsiniz. Ama son zamanlarda yediklerimizin tatsız, tuzsuz mükemmel şekilli imitasyonlar olduklarını düşündükten sonra doğal olarak az da olsa kendi yetiştirdiğimiz sebze ve meyveleri yemenin yararlı olacağını düşünmekteyim. Domates diye yediğimiz "şeyin" eskisine oranla %50 oranında daha az C vitamini içerdiğini okumuştum bir yerlerde. Tam olarak yüzde doğru olamsa da bazı besin değerleri açısından tükettiğimiz tüm ürünlerin kötü olduklarını düşünmekteyim. Bu nedenle doğal yetişen her şeyden olabildiğince yararlanmalıyız. Bu da pahallıya patlıyor zira organi ürünlerin fiyatı normalinden üç-dört katı pahallı. Bir diğer konu da organik diye satılanın ne kadar organik olduğu konusu. Ülkemizdeki denetim mekanizması düşünüldükçe de pek güvenilir bir sonuç ortaya çıkmıyor. Sonuç olarak da evde yetiştirebileceğimiz domates, salatalık, biber, marul, çilek, ahududu ve bir çok sebze ve meyve var. Ama bunun için doğru yöntemlerin bulunması/bilinmesi gerekmekte. Elbette bilen biliyordur ama ben çok tatmin edici cevaplar bulamadım ve kendi kendime denemeye karar verdim. Yukarıda bahsettiğim yöntemleri deneyeceğim. Başarmam durumunda da bunları paylaşarak herkesin yararlanmasını düşünüyorum. İşte bu yüzden değerli yardımlarınıza ihtiyacım var.

Not: Gönül istedi ki bunu ayrı bir başlıkta tartışalım. Ama ne yazık ki konu bir yerlere taşınacak diye buradan devam etmeye karar verdim. Adminler uygun görürse yeni bir başlık açabilirler.
Sorularınıza satır aralarında cevaplar vermeye çalıştım.

Aslında Üyelerin Balkon ve Terasları - agaclar.net buraya kendinize ait bir sayfa açarsanız çalışmalarınızı, deneyimlerinizi ve yetiştirdiklerinizi daha net ,daha kolay bulunabilir, izleyebilir ve fikir alışverişinde bulunabilirdik.

Burada yazdığınız ve yazdığımız her şey aralara başka mesajlar girmek suretiyle konuların takibi zorlaşacak ve kaynayıp gidecektir.

Saygılarımla.

S.Başarır (sinbas)

Düzenleyen sinbas : 05-03-2016 saat 19:27
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 16:15   #474
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2016
Arkadaşlar herkese merhaba, bir sorum olacaktı; elimde domates biber tohumları var izmirde yaşıyorum havalar 15-20 derece arası değişiyor çimlendirmeye başlasam sıcaklık iyi mi ? Yoksa biraz daha bekliyim mi ? Bir de sadece torf perlit karışımı yeterli mi çimlendirme için başka birşey eklemeye gerek var mı ?

_ömer_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 22:10   #475
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _ömer_ Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese merhaba, bir sorum olacaktı; elimde domates biber tohumları var izmirde yaşıyorum havalar 15-20 derece arası değişiyor çimlendirmeye başlasam sıcaklık iyi mi ? Yoksa biraz daha bekliyim mi ? Bir de sadece torf perlit karışımı yeterli mi çimlendirme için başka birşey eklemeye gerek var mı ?
Başlayın artık geç kalmak üzeresiniz. Torf - perlit yeterli olur. Evin içerisinde çimlendirirsiniz biraz büyüyünceye kadar hava ve toprak sıcaklığı ideal olacaktır.

Eski 07-03-2016, 11:27   #476
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Başlayın artık geç kalmak üzeresiniz. Torf - perlit yeterli olur. Evin içerisinde çimlendirirsiniz biraz büyüyünceye kadar hava ve toprak sıcaklığı ideal olacaktır.
Çok teşekkür ederim yazınızı okuyunca hemen suya koydum yarında torfa ekerim .

Eski 08-03-2016, 13:14   #477
Yeni Üye

Tekrardan merhaba
Arkadaşlar ,evde bulduğum aşure kaplarının altını kürdanla deldim, torfu koydum içine, azıcık bastırdım oturttum yerine, 1 gün suda beklettiğim tohumları tek tek ektim üzerini torfla örttüm birazcık bastırdım, spreyle 7-8 defa fısfıs yaptım. Kardeşimden arakladığım bot kutusuna koydum üzerini streçle kapattım yine kürdanla hava delikleri açtım(çakmakla az yakınca çok kolay batıyor).Son hali aşağıda arkadaşlar varmı eksik birşeyler ?

Yanda da 1 martta ektiğim jalapenolar var 2-3 günde bir fısfıslıyorum ama tık yok hala biraz geç çimleniyor sanırım
Bu arada balkona akşam güneşi vuruyor birkaç saat doğrudan güneş alır.Akşamları zaten odaya koyuyorum.
İlk defa tohum ektim kıymetli görüşlerinizi esirgemeyin arkadaşlar

Jakin beğendi.
Eski 08-03-2016, 13:35   #478
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Alıntı:
Tekrardan merhaba
Arkadaşlar ,evde bulduğum aşure kaplarının altını kürdanla deldim, torfu koydum içine, azıcık bastırdım oturttum yerine, 1 gün suda beklettiğim tohumları tek tek ektim üzerini torfla örttüm birazcık bastırdım, spreyle 7-8 defa fısfıs yaptım. Kardeşimden arakladığım bot kutusuna koydum üzerini streçle kapattım yine kürdanla hava delikleri açtım(çakmakla az yakınca çok kolay batıyor).Son hali aşağıda arkadaşlar varmı eksik birşeyler ?

Yanda da 1 martta ektiğim jalapenolar var 2-3 günde bir fısfıslıyorum ama tık yok hala biraz geç çimleniyor sanırım
Bu arada balkona akşam güneşi vuruyor birkaç saat doğrudan güneş alır.Akşamları zaten odaya koyuyorum.
İlk defa tohum ektim kıymetli görüşlerinizi esirgemeyin arkadaşlar
Jalapeno'ların kutusunda streçin altındaki ıslaklığı kurutmanız iyi olur. Hava delikleri yeterli gelmiyorsa zaman zaman açıp havalandırabilirsiniz. Bol güneş alan bir yerdeler sanırım, bu da önemli. Kolay gelsin, dilerim hepsi çimlenir.

_ömer_ beğendi.
Eski 08-03-2016, 13:59   #479
Yeni Üye

Teşekkürler yorumunuz için. Bir peçeteyle alırım şimdi onların nemini. Havalandırmayı da şöyle yapıyorum; 2-3 günde bir fısfıslayınca 10-15 dk açıyorum streçi yeterli olur mu acaba ?

Jakin beğendi.
Eski 08-03-2016, 14:41   #480
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler yorumunuz için. Bir peçeteyle alırım şimdi onların nemini. Havalandırmayı da şöyle yapıyorum; 2-3 günde bir fısfıslayınca 10-15 dk açıyorum streçi yeterli olur mu acaba ?
Sn. ömer, daha çok havalandırın bence, sabah-akşam günde iki kez en az.. Fotoğraf günün hangi saatinde çekildi? Bol güneş alıyor olsunlar lütfen..

_ömer_ beğendi.

Etiketler
fıstık çamı, mavi ladin, okaliptus, sarı çam

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024