agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2016, 12:46   #481
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Okadar derine mi ektiniz?

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 12:53   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2016
Aslında şöyle oldu ; ilk suladığımda fısfısla sulamamıştım öyle olunca da tohumların bazıları yerinden oynamış böyle köşelere gidenler olmuş.Bazıları öyle derinde olabilir.

_ömer_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 12:12   #483
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2016
Merhabalar, tohumlarım ile ilgili en doğru ve net bilgiyi bir türlü elde edemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Elimde Selvi, Erguvan, Çınar ve Kızıl Akçaağaç tohumları var. Bunları nasıl ekmem gerekiyor tam olarak ?

Berkay ÜLKÜ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 23:03   #484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2015
soğuk katlama

Japon Akçaağaç (Acer Palmatum) ve Japon Kirazı tohumu çimlendirmek istiyorum.

Tohum paketinin üzerinde yazan direktifler;

1) 24 saat süresince tohumu suda bekletin.

2) Daha sonra 1 ile 8 derece arasında 3-4 ay boyunca nemli olarak tutun.

Tohumları buzdolabına koyacağım, nemli tutmak için ne yapmalıyım.

Uzun süre nemli kalması için peçeteye mi sarmalıyım, yoksa altına ve üstüne sünger mi koyup nemlendireyim?

Sorum;
1) buzdolabında uzun süre nemli kalması için nasıl bir yöntem izlenmeli

2) ne kadar sürede bir nemlendirilmeli

3) nemlendirmeden kasıt tam olarak nedir? Mesela peçeteye sardığımızı farzedersek, çok hafif 1-2 fısfıs mı yapılmalı, yoksa peçete iyice ıslatılmalı mı? Net olması açısından şukadar peçeteye şukaradar mg su örneği verebilirmisiniz.

teşekkürler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi backyard Mesajı Göster
Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

şimdi bu konuda kafam karışık
bazıları suda bazıları toprakta
çekirdekten tohumdan bir sürüsü var

mesela ben şeftali, elma, zeytin, limon çekirdeklerini torbaların içine toprak doldurarak ektim, torbaların altından bir kaç delik açtım

sadece limon çekirdeklerinden biri filizlendi (ya da çimlendi)
o da şimdi kurudu gibi (canlanır mı ya)

tabi anıt ağaç olmalarını beklemiyorum ama bir ışık görsem

şu çim konusunu benim gibi halktan kişilere anlatabilir misiniz?

dataminers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 20:57   #485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2016

Arkadaşlar fidemin problemi ne ölecek galiba

favci64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2016, 18:26   #486
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
Tohumdan yetiştirmek kadar zor ve zahmetli birşey yokmuş..Fısfıslamaktan kollarım kas yaptı..28lık viyollerım var tohumlarımı ekmıstım..hıbrıt lavanta, fetsuka, krizantem, liatris, allysum vs vs..lavanta 2 haftadır belkı 3e gırecek, allysumlar ise 1 haftadır ıkıncı yapraklarını hala acmadılar, ölmüyorlarda, gelişimde yok..çatlıcam..fısfısla suluyorum, havalandırıyorum, bol ışık alan bır yer ama nedenı cozemıyorum..Acaba dışarımı alsam ne yapsak..bu konuda fikri olan var mı acaba..böyle gec mı buyur tohumdan cıkanlar?

mustafa_myb beğendi.
gunes tor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2016, 19:30   #487
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunes tor Mesajı Göster
Tohumdan yetiştirmek kadar zor ve zahmetli birşey yokmuş..Fısfıslamaktan kollarım kas yaptı..28lık viyollerım var tohumlarımı ekmıstım..hıbrıt lavanta, fetsuka, krizantem, liatris, allysum vs vs..lavanta 2 haftadır belkı 3e gırecek, allysumlar ise 1 haftadır ıkıncı yapraklarını hala acmadılar, ölmüyorlarda, gelişimde yok..çatlıcam..fısfısla suluyorum, havalandırıyorum, bol ışık alan bır yer ama nedenı cozemıyorum..Acaba dışarımı alsam ne yapsak..bu konuda fikri olan var mı acaba..böyle gec mı buyur tohumdan cıkanlar?
Merhaba sn. gunes tor,

Konu ile ilgili nacizane şöyle fikirler verebilirim; Öncelikle bu konunun önceki sayfalarını detaylı incelemenizi öneririm. Daha sonra ekleyebileceklerim, eğer bulunduğunuz bölgenin iklimi müsait ise bence viyolleri dışarı alın. Fotoğraf olmadığı için genel yorum yapacağım, eğer gerekli ise sera gibi bir şeyler yapabilirsiniz üzerlerine. (mesela viyollerin köşelerine, bir de ortasına uzun çöp şişler dikerek üzerine şeffaf poşet örtebilirsiniz) Ama etrafından rüzgar girmeli ki, hem gövde güçlenip kalınlaşsın, hemde toprağın üstü hızlı kurusun, yoksa yakında fidelerin toprakla birleşen yerlerinde çürümeler yaşayabilirsiniz. Fotoğraf olursa daha yardımcı olunabilir. Başarılar dilerim.

saleri ve gunes tor beğendi.
mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2016, 16:53   #488
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Merhaba mustafa_myb,

İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkürler..Bugün çimlenmiş tohumlarımı dışarı çıkardım..hafif esintili aydınlık ama direk güneş almayan toprak üstüne bir yere koydum..Bakalım nasıl bir değişim olacak..Aşağıda allysumlar ve hibrit lavantam var. lavanta filizlerimden birini kaybettim sanırım boynunu bükmüşş Onları da hemen dışarı çıkardım..Ölümsüz çiçeklerim gayet güzel çıktılar kalın gövdeleri var onlar da dışarda ama bunlar pek bi kötü ince gövde cılız süklüm püklüm bişeyler ..off off..ilk deneyim böyle oluyor sanırım düşe kalka olacak bişeyler..İşin kötü yanı salaklık bende bir heyecanla bütün tohumları kullanmam oldu ve ılk partı butun tohumlarım uçtuu gittii, paracıklarda (kocam duymasın). Şimdi ikinci partideyim, bunlarda nanay olursa benden bu kadar, olmuyor yapamıyorum demek ki..

Name:  IMG_20160519_162216.jpg
Views: 2109
Size:  34.9 KB
Name:  IMG_20160519_161334.jpg
Views: 2297
Size:  69.4 KB

mustafa_myb beğendi.
Eski 19-05-2016, 17:07   #489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Merhaba;
Pazardan aldığım lavantamı altı delik olmayan saksıya dikmiştim. Başlarda gayet mutluyduk. Dün farkettim ki alt yapraklar sararmaya başlamış. Sonra aklıma suyun fazla gelmiş olabileceği geldi ve bir boy küçük, dibi delikli saksıya aldım. Çok kötü kokuyordu. Mümkün olduğunca suyundan ve toprağından arındırmaya çalışarak satın aldığım toprağa ektim. Balkonda güneş alıyor. Yine burada forumdan okuyup bir dal kırdım ana gövdeye doğru ve onu da farklı bir saksıya daldırdım. Kurtarabilir miyim lavantamı? Şimdiden teşekkürler.

mustafa_myb beğendi.
Elaine Marley Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2016, 17:33   #490
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunes tor Mesajı Göster
Merhaba mustafa_myb,

İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkürler..Bugün çimlenmiş tohumlarımı dışarı çıkardım..hafif esintili aydınlık ama direk güneş almayan toprak üstüne bir yere koydum..Bakalım nasıl bir değişim olacak..Aşağıda allysumlar ve hibrit lavantam var. lavanta filizlerimden birini kaybettim sanırım boynunu bükmüşş Onları da hemen dışarı çıkardım..Ölümsüz çiçeklerim gayet güzel çıktılar kalın gövdeleri var onlar da dışarda ama bunlar pek bi kötü ince gövde cılız süklüm püklüm bişeyler ..off off..ilk deneyim böyle oluyor sanırım düşe kalka olacak bişeyler..İşin kötü yanı salaklık bende bir heyecanla bütün tohumları kullanmam oldu ve ılk partı butun tohumlarım uçtuu gittii, paracıklarda (kocam duymasın). Şimdi ikinci partideyim, bunlarda nanay olursa benden bu kadar, olmuyor yapamıyorum demek ki..

Eklenti 613209
Eklenti 613210
Sn. gunes tor,

Birinci fotoğraftaki viyoller çok sulanmış gibi görünüyorlar. Çıkarmadıysanız onları da çıkarın açık havaya ya da balkona. ikinci fotodakiler de yeterli ışık ve rüzgar göremediği için uzayıp gitmişler. ikinci fotodakileri aşırı sulamayın ve mümkünse artık fıs fısla değilde viyollerin kenarından az az kurudukça sulayın. Ayrıca benim görüşüm, suladıktan sonra diplerine biraz torf takviyesi-desteği yapabilirsiniz, bu sayede uzayan gövdeler toprağa tutunur. Ama aşırı sulamaktan kaçının, zaten ince olan gövdeler hemen çürüyebilir.
Bence denemekten vaz geçmeyin, bir çoğumuz bu şekilde deneme yanılma ve arkadaşlarımızın desteği ile öğrendik bu işleri, size başarılar dilerim. İnşallah güzel çiçekleriniz olurda burada bizimle resimlerini paylaşırsınız.

Kolay gelsin.

gunes tor beğendi.
Eski 19-05-2016, 17:45   #491
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elaine Marley Mesajı Göster
Merhaba;
Pazardan aldığım lavantamı altı delik olmayan saksıya dikmiştim. Başlarda gayet mutluyduk. Dün farkettim ki alt yapraklar sararmaya başlamış. Sonra aklıma suyun fazla gelmiş olabileceği geldi ve bir boy küçük, dibi delikli saksıya aldım. Çok kötü kokuyordu. Mümkün olduğunca suyundan ve toprağından arındırmaya çalışarak satın aldığım toprağa ektim. Balkonda güneş alıyor. Yine burada forumdan okuyup bir dal kırdım ana gövdeye doğru ve onu da farklı bir saksıya daldırdım. Kurtarabilir miyim lavantamı? Şimdiden teşekkürler.
Merhaba sn. Elaine Marley,
Siz gerekeni yapmışsınız zaten. Sorun büyük olasılıkla dip suyundan gerçekleşmiştir. Kurtulup kurtulmayacağını zamanla göreceksiniz. Umarım kurtulur çiçeğiniz. Her saksının mutlaka su tahliyesi olmalıdır, yoksa kendiniz saksının altını delerek tahliye açmalısınız, hatta saksıya toprak eklerken saksının dibine bir kaç tane taş koymanız da su tahliyesine yardımcı olacaktır. Bu sayede kök çürümesi olmaz bitkilerinizde. Kolay gelsin. Bu arada aramıza hoş geldiniz.

gunes tor beğendi.
Eski 19-05-2016, 19:40   #492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Hoşbulduk Bekleyip göreceğim sanırım Çok teşekkür ederim

Elaine Marley Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 15:59   #493
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2016
Arkadaşlar yeni tohum ekmek istiyorum çok mu geç kaldım acaba yetişme ihtimali nedir

_ömer_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 21:34   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2016

Arkadaşlar yardımınızı bekliyorum. Fidemin yaprakları buruşmaaya başladı. Süt su karışımı da verdim ama bi sonuç vermedi

favci64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 14:33   #495
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa_myb Mesajı Göster
Sn. gunes tor,

Birinci fotoğraftaki viyoller çok sulanmış gibi görünüyorlar. Çıkarmadıysanız onları da çıkarın açık havaya ya da balkona. ikinci fotodakiler de yeterli ışık ve rüzgar göremediği için uzayıp gitmişler. ikinci fotodakileri aşırı sulamayın ve mümkünse artık fıs fısla değilde viyollerin kenarından az az kurudukça sulayın. Ayrıca benim görüşüm, suladıktan sonra diplerine biraz torf takviyesi-desteği yapabilirsiniz, bu sayede uzayan gövdeler toprağa tutunur. Ama aşırı sulamaktan kaçının, zaten ince olan gövdeler hemen çürüyebilir.
Bence denemekten vaz geçmeyin, bir çoğumuz bu şekilde deneme yanılma ve arkadaşlarımızın desteği ile öğrendik bu işleri, size başarılar dilerim. İnşallah güzel çiçekleriniz olurda burada bizimle resimlerini paylaşırsınız.

Kolay gelsin.
Mustafa Bey valla sizin sayenizde cok önemlı bir bılgiyi öğrendim..Sayenizde filizlerimi dışarı çıkardığımdan beri, güneşi rüzgarı , temiz havayı aldıklarından beri coştular..Tekrar teşekkür etmek istedim

mustafa_myb beğendi.
Eski 17-06-2016, 09:54   #496
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Minik tohumlu çiçekleri çimlendirmeyi bir türlü beceremiyorum. Ya çimlenmiyorlar, çimlenenler de çok cılız kalıyor büyümüyor bir türlü. Balkon güneş alıyor öyle bir sorun yok. Toprak karışımı olarak toprak, torf ve fermente hayvan gübresi karışımı kullanıyorum. Acaba sırf torfa falan mı ekmeli bilemedim gerçi onu da yaptım pek fark olmadı 1 aylık kereviz tohumlarının boyu 1 santim hala.

gunes tor beğendi.

Düzenleyen kerkenez : 17-06-2016 saat 09:57 Neden: İmla hataları
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 10:14   #497
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Minik tohumlu çiçekleri çimlendirmeyi bir türlü beceremiyorum. Ya çimlenmiyorlar, çimlenenler de çok cılız kalıyor büyümüyor bir türlü. Balkon güneş alıyor öyle bir sorun yok. Toprak karışımı olarak toprak, torf ve fermente hayvan gübresi karışımı kullanıyorum. Acaba sırf torfa falan mı ekmeli bilemedim gerçi onu da yaptım pek fark olmadı 1 aylık kereviz tohumlarının boyu 1 santim hala.
Ben tohumları sadece torfda ekip direk 20:20:20 NPK 1 lt ye 1 gr yani 200 ppm ile nemlendiriyorum. Hızlıca köklenip büyüyorlar. Şimdilik çok memnunum.

Name:  20160528_085727.jpg
Views: 1901
Size:  64.7 KB

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 17:54   #498
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Ya amaranthus gibi bir çiçek çimlendirilemez mi kardeşim. Çimleniyor haftalarca 1 cm boyunda incecik kalıp sonra ölüyor. Sinir oldum olmazsa birde sizin yönteminizi deneyeyim.

saleri beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 14:50   #499
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2016
Merhabalar,
Bir kac ay once iki adet ceviz cimlendirmeyi basardim. Ikisi ayni saksi icerisindeydi. boylari 10-15 cm'i gecince iki ayri saksiya diktim. 1 aydir her ikisi de oldukca saglikli bir sekilde buyumekteydiler ancak simdi alt yapraklarda kuruma goruyorum. Su anda birinin boyu 30 digerinin ki 20 cm. Son 1 hafta icinde alttan ikinci yapraklarda kurumuya basladi. sararma yok, resim cekip eklemeye calisacagim. Bu durum hakkinda bilgisi olan var mi? Cok sulamis olma ihtimalim var. Okudugum kadari ile cok sulama veya az sulamadan kaynakli yaprak kurumasi olabiliyormus. Cevizlerimi nasil kurtarabilirim? Heyecanla buyumelerini beklerken boyle bir durumla karsilasmayi hic beklemiyordum. Yardimlarinizi bekliyorum.

enguvenuye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 16:18   #500
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2016
Merhaba ben foruma yeni katıldım .Dışarda bir benjamin ağacının üzerinde tohumlar gördüm onlardan alıp diksem çimlenip bir benjamin ağacım olması şansı var mı?

Gülizar ş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 06:52   #501
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2016
Evde badem çimlendirmek istiyorum nasıl bir uygulamadan geçirmeliyim

iclever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 14:14   #502
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iclever Mesajı Göster
Evde badem çimlendirmek istiyorum nasıl bir uygulamadan geçirmeliyim
Torbalara ikişer tane dikip dışarıda bırakın. İlkbaharda çimleneceklerdir.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 22:41   #503
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-07-2016
Selamun Aleyküm 4 gün önce 4 çeşit tohum ektim. 2 gündür filizlenmeye başladılar fakat tohumlar uzadıkça bükülüyorlar. Bende Suyu 3-4 günde geç veriyorum kök güçlensin diye. Resimlerde görünüyor. Baktım git gide bükülüyor 2. Resimde Kürdan koyup iple bağladım doğru mu yaptım bilmiyorum. Yardım eder misiniz böyle giderse hepsi bükülecek gibi.

Eklenen Resimler

YeniGine beğendi.

Düzenleyen Pirlede : 19-11-2016 saat 00:10 Neden: Resim düzeltme
Pirlede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 23:00   #504
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Güneş ışığı olmadığı sürece böyle olacaktır. Veya bitkiler için olan ampul ve florasanlar kullanılması gerekli.

Ayrıca bitkiye su vermenize gerek yok, toprağın nemi yeterli olur. Sulama daha boya gitmesine sebep olur. Birde topraktaki çatlamayı önlemek için gübre eklemesi yapın. Yoksa hava alan kökler bitkiyi kurutur.

YeniGine ve Pirlede beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 23:33   #505
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-07-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Güneş ışığı olmadığı sürece böyle olacaktır. Veya bitkiler için olan ampul ve florasanlar kullanılması gerekli.

Ayrıca bitkiye su vermenize gerek yok, toprağın nemi yeterli olur. Sulama daha boya gitmesine sebep olur. Birde topraktaki çatlamayı önlemek için gübre eklemesi yapın. Yoksa hava alan kökler bitkiyi kurutur.
Hocam çok teşekkür ediyorum. Evde kullandığımız beyaz lambalar veya akor lambalar bu iş için iyimi ?Öğrenciyim. Sınavlara çalışıyorum o yüzden bir işte çalışmadığım için gelirim yok bitki lambalarını alamam. Bitkinin biraz da olsa ışık ihtiyacını karşılasın yeter.

YeniGine ve TCM beğendi.
Pirlede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 15:36   #506
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sevgili Mardinli öğrenci kardeşim, İsmail Bey in yazdıklarına ilavede bulunmak isterim, çünkü üç sene önce ben de benzer sorunları yaşadım.

Öncelikle seçtiğin tohumlar ile bulunduğun ilde bu mevsimde bu toprakla işin zor. Sanırım ve inşalllah ODTÜ mimarlığı kazanman bu kadar zor olmaz. Ancak resimlerde iple yaptığın ince işçiliğe baktığımda hemşireliği, minik fidelere aşkı gördüğümde ise orman mühendisliğini yakıştırdığımı söylemeliyim.

Az miktarda (misal 10-20-50) veya nadir bulunan tohum ekerken ufak şeffaf plastik bardaklara ekiyorum ben tek tek tohumları. Bardakları yan yana yerleştirip üzerine camla örtüyorum. Bu aşamada sıcaklık önemli, ışık olmasa da olur, hatta hercailer özelikle karanlık ister. Duruma göre günde veya iki günde bir camı kaldırıp su ile spreyleyerek nemlendiriyorum. Zamanı geldiğinde topraktan başını çıkaranları da camın altından alıp direk olmamak kaydıyla bol ışık alan bir yere yerleştiriyorum. Böylece tohum kaybı minimum seviyeye iniyor. Çünkü saksıya 10-15 tohum attığında biri çıkıyor diğeri çıkmıyor. Üstüne kapatsan çimlenenler için fazla nem mantara davetiye çıkarıyor. Üstünü açsan nem kaybı kalanların çimlenme oranı düşüyor. Ama toz gibi olan çiçek tohumlarını (misal bracyhcome) böyle uğraşamazsın, zaten çok olur ki onlarda ufak saksı taktiği uygundur.

Tohum ekiminde kullanılacak materyal önemli, direk toprak kullanırsak yukarıdaki gibi çabuk kuruma, kuruduğunun anlaşılamaması, kuruduğu zaman sertleşen toprak yüzeyinin fidelerin gövdelerine zarar vermesine sebep olabiliyor. Bu yüzden neredeyse her markette (A101 - ŞOK - BİM hala bitiremedi ellerindeki torfu burada) bulunabilen torf hele ki kaliteli olursa mükemmel bir seçim oluyor. Cocopeat daha ucuz ancak bulunması diğerine göre daha zor. Bunları yanmış hayvan gübresi ile karıştırırsanız ideal olur. Gerçek yapraklar çıktığında ve biraz çoğaldığında süreyi uzatmadan yeni yerine almak lazım.

Fazla su ve karanlık fidenin boylanmasına sebep oluyor. Yukarıdaki gibi sorun (boylanma) domates gibi sebze fidelerinde olursa, şartların düzelmesiyle zamanla düzeliyor ancak çiçek fideleri nazik olduğu için bence yeni ekim materyali, yeni tohum ve dört ay sonra, yeni turdan bilet almak mantıklı bir tercih olacak.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2016, 15:05   #507
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
2017 Nisan ayında ekimini yapacağım Aronia ve Amalnchier tohumlarını soğuk katlamaya aldım. Tohumlar hafif nemlendirilmiş vermiculit içerisinde yaklaşık 90-100 gün süre için buzdolabının sebzeliğinde beklemeye alındılar. Her hafta tohum paketleri açılıp 10' ar dakika havalandırmaları yapılacak. Tohum katlama işini buzdolabında takip edemeyecek olup doğaya bırakacak arkadaşlar da şimdiden tohumlarını saksılara ekip dış ortama koyabilirler.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2017, 17:14   #508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2017
Tohum Çimlendirme

Degerli dogasever doslarım bu sene bahçeme sebze ekmek istiyorum ve bunlarıda komşumuzdan aldıgım tohumlar ile yapmak istiyorum bununla ilgili en saglıklı yöntemin viyoller içerisinde yapılan çimlendirme işlemi oldugunu söylediler. bende bunun için viyoller aldım. şimdi bununla ilgili güzel bir toprak karışımı ile viyooller doldurulup üzerine tohumlar atıldıktan sonra tekrar az bir miktar toprak atarak ilk suyunu vermemiz gerektiğini arartırarark çok emin olmamakla birlikte ögrendim.
Sizlere sorum şu olacak (konu ile ilgili agaçlar nette ve arama motorlarında maalesef bilgi bulamadım.) viyollere ektiğimiz tohumları nasıl saklamalı korumalıyız. birkaç öneri aldım.
1)- viyollerin üzerine gazete serin ve ilk çimlenmeler olana kadar gazete üzerinden sulama yapın.
2)- viyolleri tamamen kaplayacak şekilde naylon ile kapatın.

sizce ne yapmam gerekiyor. başka deneyimlenmiş öneriniz varmı?
vereceginiz bilgiler için Teşekkür ederim.

Berra Berk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2017, 17:55   #509
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Berra Berk, viyolün içine toprak diyorsunuz ama sanırım torf, vs. kasdediyorsunuz. Viyol ile naylon arasında mesafe olacak şekilde ayarlayın, yoksa kimi tohumların çimlendiğini geç farkederseniz zedelenebilir. İlk çimlenmeyle birlikte bu mesafeyi koymazsanız çimlenenlerin zarar görmemesi için naylonu almanız lazım, bu sefer de yeni çimleneceklerin nemi ve ısısını muhafaza etmek zor olacaktır.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2017, 18:27   #510
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2017
Teşekkürler @TCM .
Evet toprak derken torf, perlit, yanmış gübre ve normal toprak...
Dediğiniz gibi tuglalar ile yükselterek üzerini naylon ile kapatayım.
Peki bu naylon gece hafif soğuklar için de korunaklı olurmu yoksa onun için başka birşey mi yapmam gerekecek...

Berra Berk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fıstık çamı, mavi ladin, okaliptus, sarı çam

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024