agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2014, 16:12   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Anily merhaba.

Büyüme iyi gidiyor gibi görünse de yeterli ışık ihtiyacı karşılanamadığı için hızlı büyümüş görüntüsü var.

Çimlenme tamamlandıktan sonra günlük 12-16 saat ışığa ihtiyaçları oluyor. Işık yetersiz olunca da gövde sağlıklı gelişemiyor. Sonuçta bitkiyi kaybediyoruz.

Siz güneş yetersiz diyerek bu problemi belirlemişsiniz. İnşallah yapay ışıklandırma ile de bu sorunu çözmüşsünüzdür.

Selamlar... Saygılar...
Sayın vetman,

Güneş ışığım kesinlikle yetersiz. Yapay ışıklandırma konusunda bilgim var ancak yapabilecek ne yerim ne de zamanım var. Bu şekilde gidebildiği yere kadar devam edeceğim. Işıklandırma konusunda bu eksiğimi; sıcaklık, havalandırma, sulama, toprak, nem konularına daha fazla intizam göstererek kapatmaya çalışıyorum.

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 12:05   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bocuk Mesajı Göster
Banada çok ilginç geliyor fakat video da gösteriyor. Bu konuda çok acemiyim. Kesinlikle iddia da bulunmuyorum. Sadece izlediğim video ve yazılardan böyle bir kanıya vardım. Okuduğum bir kaç kaynaktada dolapta çimlendiğini belirtiyorlar. Tabii ki bu yazı ve videoların güvenilirliği ne oda tartışılır. İşin uzmanı arkadaşlar bizi sanırım aydınlatabilir. Buzbolabında çimlenme gören hiç olmuş mu acaba. Çünkü ben çimlenme görmeden buzdolabından çıkarmam.
Merhaba sayın bocuk bende bundan yaklaşık 4 ay önce acer tohumları aldım ve soğuk katlama için buzdolabına koydum streç içine biraz torf torfun ortasına tohumu yerleştirip ağzını bağlayarak buzdolabındaki yerini aldı geçenlerde bakayım dedim (3 ay 16 gün geçmiş ve yaklaşık olarak 10 tohumdan 4 'ü dolapta iken cimlenmiş bende onları ektim fakat mevsim uygunmudur onu bilemiyorum

kar çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 07:27   #213
Ağaç Dostu

Acer palmatum tohumdan üretilmesi konusunda çok az bilgi var. Ancak kimse umutsuzluğa düşmesin acerlerim büyümeye devam ediyor.

İç mekanda bakıyorum şu anda sıcaklık yaklaşık 13 derece civarı yapay ışıklandırma ile (mavi ve beyaz) devam ediyor.

Yapay ışıklandırma öncesi yeşil yapraklı ve beyaz gövdeli olan japon akçaağaçları yavaş yavaş yaprağı ve gövdesi kızarmaya başladı. Gece yatarken ışığı kapatıyorum tüm gün ışıklandırma açık kalıyor.

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2014, 09:40   #214
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kar çiçeğim Mesajı Göster
Merhaba sayın bocuk bende bundan yaklaşık 4 ay önce acer tohumları aldım ve soğuk katlama için buzdolabına koydum streç içine biraz torf torfun ortasına tohumu yerleştirip ağzını bağlayarak buzdolabındaki yerini aldı geçenlerde bakayım dedim (3 ay 16 gün geçmiş ve yaklaşık olarak 10 tohumdan 4 'ü dolapta iken cimlenmiş bende onları ektim fakat mevsim uygunmudur onu bilemiyorum
Sayın Karçiçeğim merhaba.

Acer tohum çimlendirmesinde kullanılan bir yöntem de sizin yaptığınız gibi streç film veya kilitli poşet içindeki torf ile tohumu buzdolabına koymak ve çimlenmesini beklemektir.

Çimlenen tohumlarınızı 10 litrelik su pet şişesi veya streç film ile sera gibi sıcak bir ortam oluşturarak büyümelerini sağlayabilirsiniz.

Büyüme safhasındaki ışık ihtiyacı sağlıklı büyüme için önemli olduğunu göz önünde bulundurmanızı öneririm. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 10:05   #215
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anily Mesajı Göster
Acer palmatum tohumdan üretilmesi konusunda çok az bilgi var. Ancak kimse umutsuzluğa düşmesin acerlerim büyümeye devam ediyor.

İç mekanda bakıyorum şu anda sıcaklık yaklaşık 13 derece civarı yapay ışıklandırma ile (mavi ve beyaz) devam ediyor.

Yapay ışıklandırma öncesi yeşil yapraklı ve beyaz gövdeli olan japon akçaağaçları yavaş yavaş yaprağı ve gövdesi kızarmaya başladı. Gece yatarken ışığı kapatıyorum tüm gün ışıklandırma açık kalıyor.
Sayın Anily merhaba.

Yapay ışıklandırma yapmanız çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık. Ortam sıcaklığının 13 derece olması biraz riskli. Havaların çok soğuk olduğu (ilkbahar donları) dönemde problem yaşayabilirsiniz.

Yapay ışıklandırmanızı ısı kaynağı olarak kullanmayı düşünebilirsiniz. Sera naylonu veya büyük streç film ile sera benzeri bir sistem kurarak (ışık kaynağını da biraz daha bitkilere yaklaştırarak) bitkilerin hissettiği ısıyı 18-20 derecelere çıkarabilirsiniz düşüncesindeyim.

Başka bir öneri de bitkilerin altına alttan ısıtma için karbon film veya elektrikli battaniye ile ısıtmak. Bitkiler için ısı, ışık ve nemi optimum düzeylerde sağladığımızda başarı kendiliğinden geliyor zaten.

Tohum çimlendirme ile ilgili bilgi ve deneyimlerimi içeren paylaşımlarda bulunacaktım ama henüz fırsat bulamadım. En kısa zamanda yararlı paylaşımlarda buluşabilmek dileğiyle. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 10:04   #216
Ağaç Dostu

Toprak üzerinde hafif bir küflenme var bununla ilgili önerebilirsiniz?

Eski 20-02-2014, 16:18   #217
Ağaç Dostu

Acer Palmatum

Işıklandırmayı kırmızı beyaz ışıkla genişlettim.
İlk yaprakları döküldü orjinal yapraklar çıkıyor hatta
5nci ve 6ncı yapraklar çıkmaya başladı

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2014, 15:59   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2014
Wink

celikle nasıl üretiliyor acaba

emrebadem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 06:59   #219
Ağaç Dostu

Merhaba,

Gelişim devam ediyor.
Bazen toprağın üzerinde küflenme oluyor dışarıda havalandırıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2014, 14:22   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2008
O kadar çeşit çeşit acer palmatum tohumu aldım. Hatta bir çok ağaç tohumu aldım. Hemen hemen hepsi çıktı fakat acer palmatumda tüm denemelerim başarısız oldu. Zaten videoları izleyip buraya ekledikten sonra umudum kalmamıştı. Bunun en büyük sebebi tohumların o yılın mahsülü olmayışı. İnternetten sipariş verirken özellikle alacağınız tohumların o sezonun tohumu olduğuna dikkat edin. O yılın tohumu yazısını görmedikten sonra almayın. Şöyle çimlenen böyle çimlenen tohum yazısına aldanmayın. Arka sayfadaki videoda ki gibi kuru ve cansız tohumlar gelirse geri yollayın.

Acer palmatumlara en kolay sahip olma yolu fidesini almak. İnternetten satanlar var ama formlar bonsai için çok kötü. Eğer yolunuz Yalova'ya düşerse orada bir çok satan yer var. Ve istediğiniz gibi seçebilirsiniz. En büyük avantajıda 3-4 sene kazanıyorsunuz. Ben internetten fide siparişi vermiştim. Yaklaşık 3-4 yıllık falandır 80-100 cm kadar bir şeydi.Tanesi 10 TL gibi bir rakamdı. Nereden aldığımı hatırlıyamıyorum ama Yalovadan gelmişti. Gelen 4 -5 taneden sadece 1 tanesinin formu bonsai için güzeldi. İstanbula kargo ücretide 25-30 TL gibi bir şeydi.

Bir çok kişinin tohumları zamanından önce toprağa ekmek zorunda kalıdığını okudum. Tohumların zamanından önce çimlenmesini önlemek için tohumları buzdolabına kuru bir şekilde koyabilirsiniz. Veya kuru bir şekilde dışarıda (Balkonda) bekletin en iyisi. Tohumların etrafında ıslaklık ve nem olmayacağı için tohumlar çimlenmiyecektir. Mart sonu veya nisan başına 2-3 ay kala bu sefer ıslak bir ortam yaratarak tohumları buzdolabına koyabilirsiniz. Burada ıslak ortamdan nem alacağı için çimlenmeye başlıyacaktır. Bu şekilde tohumları erken dikmek zorunda kalmazsınız.

Yurtdışından taze acer palmatum tohumu getirme etkinliği yapılırsa değişik türleri getirebiliriz.Taze tohumları ve değişik türleri olan yabancı site isimlerini eklerseniz memnun olurum.

@anily Bence dışarı çıkarma zamanı gelmiş olabilir akçaağaçları. Benim Acerlerin hepsi yaprak ve yeni sürgünler verdi.

bocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 11:26   #221
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Selam herkese, bende yeni başladım internetten aldıgım ACER PALMATUM ATROPUREUM tohumlarını;

48 saat ılık içme suyunda beklet.
Batmayan tohumları +24 saat daha ılık suda beklet.
Nemli ,steril torf,vermikülit ya da perlit de 3 ay 2-6 derecede beklet.
(tohumla gelen bilgi kartında böyle yazıyor.)

Benim tohumlar ilk 5 dk da dibe çöktü suda tutmama gerek varmı daha ,
evdeki saksıdan biraz toprak alsam soguk katlama işi için uygun olurmu .

Düzenleyen glarienn : 27-03-2014 saat 11:28 Neden: yazım hatası
glarienn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 12:31   #222
Ağaç Dostu

Sn glarien,

Çimlendirme için yazdığınız dışında extra toprağa gerek yok.
Ilık suda bekletmenize de gerek yok. Nemli torf bu işi zaten çok iyi yapıyor.
Tohumlar taze ize buzdolabında 1,5 aya kalmaz çimlenecek. Çimlenmeyenleride ayrıca ekin bir şans tanıyın.

Eski 28-03-2014, 14:47   #223
Ağaçsever

Cevabınız iiçin teşşekür ederim.
Bu gün buzdolabına attım ,1 cm kalınlıgında torf kullandım ,poşet içinde .Bakalım nezaman çimlenecek ,tabi çimlenirse :S merakla bekliyorum

Eski 28-03-2014, 17:59   #224
Yeni Üye

Boşuna ümitlenmeyin. Eğer satın aldığınız tohumlar kuruysa bence boşuna çaba sarf edeceksiniz. Kuru tohumların çimlenmesi 1-2 seneyi bulabilirmiş. Kuru tohumları çimlendirmek için hem sıcak hem soğuk katlama yapmak gerekiyormuş. Ve çimlenme yüzdeleri de oldukça düşük oluyormuş.

Eğer tohumlar taze olsaydı perlit veya torfa bile gerek yoktu. Bir tane hava geçirmeyen fermuarlı torba yeterli oluyor. Hava geçirmeyen torba veya cam kavanoz nem oranı olması için gerekli. Tabii çok fazla nem yapıp çürütmemek gerekiyor. Buzdolabına atıyorsunuz onu. 1-3 ay arasında çimleniyorlar. Buzdolabında yeterli bir nemde çimleniyorlar.

Arka sayfalarda şöyle bir site buldum. Bu sitede hangi yılın mahsulü olduğu ve taze mi yoksa kuru tohum mu olduğu da belirtilmiş. Deneme amaçlı buradan bir sipariş geçebilirim. Yalnız kargo ücreti biraz pahalı 60 dolar hızlı kargo, ucuz olan ise 13 dolar fakat ucuz olanda kargoya garanti vermiyorlar.
https://sheffields.com/products/show...id/62/start/72

Eski 28-03-2014, 19:52   #225
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Sayın bocukun dediği gibi tohumlar taze olursa firesiz çimleniyorlar.
Bende dissectum var. Geçen sene bol tohum verdi. Ekim ayında bunları toplayarak torfa poşetleyip buzdolabına attım şubat başı gibi çimlendiler. Viyollere geçirip ısıtmasız seraya aldım. Şimdilik biraz gelişimleri yavaş gidiyor. Ancak 1-2 yaprak verdiler. Diğer yarısını da yine aynı seraya direkt toprağa dikmiştim.

Onlar daha iki gün önce başlarını göstermeye başladılar. Dolaptakiler daha erken, dış doğal ortamda olanlar ise daha geç çimlendiler. Dısardakilerden daha sadece ikisi gözüktü ama bir kaç gün içinde hepsi çimlenecektir.

Ana bitki ise çiçek goncalarını tamamiyle çıkardı bile... Bu sene oldukça erkenci.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 10:01   #226
Yeni Üye

1-2 gündür bir çok site okudum bu konuyla ilgili. Kuru tohumlarda çimleniyormuş fakat hem soğuk hem sıcak katlama gerekiyormuş. Şöyle yapıyorlarmış,
***Gene aynı soğuk katlama gibi tohumlar devamlı nemli bir şekilde olacak. hava almayan bir naylon poşet veya hava almayacak bir kapta kurumasına izin vermeyeceksiniz. Kurumaya başladığını hissederseniz biraz su ekleyerek nem ortamı yaratacaksınız. Hava geçirmeyen poşet kullanmamızın sebebi nem ortamı yaratmak
***Soğuk katlamada genelde poşetin içine hiç bir şey konmuyor. Ama torf, perlit veya toprak gibi nem tutan ürünleri koymanın bir zararı olmaz. Daha iyi bir nem ortamı sağlayabilir. Bu tarz ürünlerin bir tek zararı varmış, aşırı nem durumunda küf veya mantar üretebiliyorlarmış. Buda çimlenmeyi önleyebilirmiş. O yüzden aşırı nemede izin vermemek gerekiyor.
***Kuru tohumlarda sıcak katlamada yapılacağı için, Nem tutan ürünler koymak faydalı olabilir.
***Kuru tohumlarda sıcak ve soğuk katlama basitçe şu şekilde yapılıyor. Hazırladığımız tohumları 3-4 ay sıcak ortamda tutuyoruz (mevsimine göre odada veya balkonda güneş görmeyen bir yerde aşırı sıcaklara müsaade etmeyin), ardından 3-4 ay soğuk ortamda tutuyoruz (genelde buzdolabında). Bu işlemi tohumlar çimlenene kadar devam ettiriyoruz. Buda gerçekten sabır isteyen bir iş. Sıcak katlamada küf oluşmaması için torbanın az bir şekilde hava alması gerekebilir.
***Sıcak katlama olarak başka bir yöntemden daha bahsediyorlar. 3 gün boyunca 120fahrenayt yani yaklaşık 50 derecede bekletin demişler. Geceleri bırakın sabahları tekrar suyu yenileyin demişler.
***Tohumlarda mantar veya küf gördüğümüz zamanda, öncelikle tohumları ayırıyoruz. Kullandığımız torf v.b. gibi şeyleri atıyoruz. Ardından bir çözelti hazırlıyoruz. 10 birim suya karşılık, 1 birim çamaşır suyu kullanıyoruz. Bunu tohumların üzerine hafifçe sıkıyoruz.

Aşağıdaki linkte soğuk katlama çok güzel anlatılmış. Akçaağaç tohumlarının çimlenmesinde ki gerçek sır taze tohum kullanmaktır denmiş. Açıkladıkları püf noktaları ile garanti veriyoruz hemen hemen %100 e yakın çimlenme alırsınız diyorlar. Resimler ve açıklamalar ile anlatmışlar.

How to Germinate Maple Tree Seeds: 8 Steps (with Pictures)

1 - Taze yeni sezon tohumları edinin, ağacın altına dökülmüş tohumları toplayın veya internetten satın alın.
2 - Burada bilimsel bir terim olan Stratification dan bahsetmiş. Bizim katlama dediğimiz olayı anlatmış. Tohumların ağaçlardan doğal yollarla düştükten sonra kış periyoduna doğru girildiğini ve tohumlarında 90-120 gün boyunca bu soğuk periyoda ihtiyacı olduğundan bahsetmiş. Tohumların bu periyodu yaşamasına izin verin demiş.
3 - Tohumları 90-120 gün boyunca fermuarlı bir naylon poşetin içinde buzdolabında muhafaza edin denmiş. (Sadece poşet ve tohum başka hiç bir şey yok.)
4 - Ara sıra tohumları kontrol edin ve onların kurumayacağından emin olun. Eğer ihtiyaç duyulursa bir kaç haftada bir, 1 veya 2 damla su damlatın böylece tohumların kuruması engellenecektir.
5 - Eğer küf oluşumu görürseniz çok çok az miktarda mantar öldürücü kullanın (yani kıtı kıtına gerektiği kadar kadar kesinlikle fazla kullanmayın), bu konuda tohum üreticisinin önerilerine uyun. Veya çok hafifletilmiş çamaşır suyu solüsyonu kullanın (1 parça çamaşır suyuna 10 parça su ekleyerek bu solüsyonu hazırlayabilirsiniz).
6 - Soğuk katlama periyodunun sonunda fermuarlı poşetin içindeki tohumlar çimlenecektir.
7 - Çimlenmekte olan fideleri yetiştirme kaplarına aktarın. Yeni gelişmekte olan kökçükleri, tohumların gelişmesi için olan kompostlara (organik gübreler, doğal karışımlar v.b.) ekin. Bununla ilgili olarak Hindistan cevizi lifleri (Hindistan cevizi kabuğundan olan) iyi iş çıkarmaktadır.
8 - Burada da başka bir metottan bahsediyor. Tohumlar ağaçtan dökülür dökülmez onları hemen 25 cm kadarlık bir saksıya ekin diyor. Yaklaşık 10 tohuma 25 cm kadar saksı demiş. Yağmur ve karın düşebileceği açık bir alana taşıyın ve çok kurumaya başlarsa sulamanız gerekebilir denmiş. Yani doğal yollardan bahsetmiş. Bu şekilde de başarı oranı yüksek oluyor. Önemli olan taze tohum olması.

Sanırım eksik nokta kalmamıştır herhalde.

Eski 21-06-2014, 18:19   #227
Ağaçsever

Yaklaşık 3 ay buzdolabında bekleyen 5 acer palmatum tohumundan bir tanesi kök çıkarmış, çimlenme yok (ne zaman çimlenecek ?) ama torf toprak karışımına ekerek oda sıcaklığında duruyor şuan.
Yanlış bir şey mi yaptım Başka yapmam gereken dikkat etmem gereken bir şey var mıdır?
Balkona ,güneşe çıkarmalı mıyım?

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2014, 14:09   #228
Ağaçsever

son hali :)

Bu sıcak yaz gününde, güneş direk almayan ama aydınlık bir odada tutuyorum. Öneri yapılmamış önceki mesajıma ama genede şu anki halini de paylaşıp bu süreçte yanlış bir şey yapmamak adına görüşlerinize sunmak istedim.

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2014, 12:38   #229
Ağaçsever

tohumlar çimleniyor (yukarıdaki mesaj görüldüğü gibi) fakat sonrasında ölüyorlar :S
Sıcaktan dedim, sulamadan dedim ,toprak desen torf toprak karışımı .
Siz çimlendirdiğiniz tohumlara nasıl bir ortam sağlıyorsunuz da yaşıyor?
Umarım birileri cevap verebilir.

Eski 25-10-2014, 23:24   #230
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Sayın glarienn, defalarca uğraştığım halde palmatum tohumlarımı bir türlü çimlendiremedim. Bu konuda şanslısınız. Diğer türlerde çimlenmeden sonraki gözlemlerim şöyle: Çok fazla su, yani sürekli toprağın çamur kalması yeni çimlenen tohumu öldürüyor. Fazla kuru bırakma yine öldürüyor. Spreyle (toprağı sulu değil nemli tutmak için) sulama öneririm. Taze bir fidanı güneşe koymak öldürüyor. Çok koyu gölge bir yerde tutmak da (sanırım toprak sürekli ıslak kaldığı için) öldürüyor. Ev içi pek iyi gelmiyor. Dışarıda ve tercihen nemli ortamlar iyi geliyor. Yapay sıcaklıklarda (kalorifer veya klima vs.) öldürüyor. Çok soğukta kalması öldürüyor. Bununla birlikte henüz tespit edemediğim sebeplerle de ölüyor... Fakat toprağın ve yeni çimlenmiş fidanın sağlık durumunu (ölüp ölmeyeceğini) bir süreden sonra gözlemlerinizle farkedebiliyorsunuz. Sağlıksız olduğunu gördüğünüz (ölmeye istekli gibi görünen) bir taze fidanı ne yaparsanız yapın kurtaramıyorsunuz. En iyisi olduğu yerde bırakmak ve üzülmemeye çalışmak. İki gün önce fidanlıklardan taze palmatum tohumları topladım. İlk defa bu yıl taze tohum kullanıyorum. Gözlemlerimi yazarım. Saygılar...

YeniBON ve glarienn beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 12:49   #231
Ağaç Dostu

5 riskli bir rakam bu süreçte kayıplarını olabilir. bence çimlendirme yapacaksanız bu macera öncesi elinizde en az 15 çimlenmiş tohum olmalı.
Toprağın çeşidi hakkında bilgi yazmıştım okursanız faydalı bilgiler kazanabilirsiniz.
Buradaki önemli nokta kurutmak ve aşırı sulu kalması arasındaki dengeyi sağlamak.
Sizi de gaza getireyim benim acerler 60 cm ye geldi boyları. bu sene farklı türleri deneyeceğim çimlendirmede.

Bahse konu çimlenmiş fidanın zayıflığını bende gözlemledim. Bu iş için en iyi zaman tohumların yere düşmeye başladığı kasım ayı, bu zamanda aldığınız dokulmeye başlayan taze tohumları hiç bekletmeden dolaba koyun. Doğayı ne kadar taklit edebilirsek o kadar verim artıyor. Tabi ilden ile şartlar arasında da fark var.

Eski 29-10-2014, 18:16   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Ya bana bir ağaçsever acer palmatum çeliği göndersin ne olur.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2014, 20:39   #233
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sayın reguler, mevsim çelik alma mevsimi değil. Kış sonu, erken ilkbaharda 2 acerimde budama yapacağım. Bir planınız varsa kesikleri gönderirim ama acer çelikleri taze sürgünlerden alınıyor. Köklendirmek de çok zor.

Eski 02-11-2014, 10:48   #234
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Sayın reguler, mevsim çelik alma mevsimi değil. Kış sonu, erken ilkbaharda 2 acerimde budama yapacağım. Bir planınız varsa kesikleri gönderirim ama acer çelikleri taze sürgünlerden alınıyor. Köklendirmek de çok zor.
Valla hocam cok memnun olurum bi pet sisenin icine budadiklarinizi koyup gonderirseniz cok sevinirim.

Eski 03-11-2014, 08:49   #235
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Tamamdır. Şubat ayında sizinle iletişime geçerim. Selamlar...

reguler beğendi.
Eski 10-11-2014, 14:20   #236
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sayın reguler,
Acerler hakkında sitede çok bilgi var. Bunları özetleyeyim. Acer palmatum, yapraklarının şekli ve rengi, dal yapısıyla herkesi kendine hayran bırakan bir ağaç. Yalnız Türkiye şartlarında yetiştirmek çok güç. Nedeni yaz mevsiminin çok sıcak geçiyor olması. Bir de buna İç Anadolu Bölgesinin kurak havası eklenince iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Özellikle bonsai saksısına alındıktan sonra yaşatmak çok çok zor. Doğal yaşam alanlarında (Japonya), dere vaya göl kenarı gibi nemli yerlerde -5 ve +20 derece arasında yaşıyorlar. Ben de acer hayranıyım ve şu güne kadar köklenmiş ve saksıda 5 adet acerim, sıcak hava ve kuraklık sebebiyle kurudu. Şu an 2 adet daha var ve bunları adam etmeye çalışıyorum.
Çelik konusu ise şöyle:
Daha önce belirttiğim gibi, mevsim çelik alma mevsimi değil. Türkiye şartlarına göre ağacı sıcak aylarda daha da üzmemek için yapraklar döküldükten sonra budama yapılıyor. Benim bu mevsimde budama yapmamın sebebi bu. Asıl çelik alma mevsimi mart-nisan aylarıdır. Yeni çıkmış taze sürgünlerden (odunlaşmamış) 3-4 yaprak boğumlu ince dallar alınıyor (10-15 cm), bunlar köklendirme hormonuna (iba) batırıldıktan sonra toprağa dikiliyor ve sera ortamında köklenmesi bekleniyor.
Bununla birlikte, acer palmatum çelikten çok zor köklenen bir ağaç. Diğer ağaçlarda dahi çelikten köklendirme zordur. (Söğüt, sarmaşık gibi ağaçlar hariç. Söğüt de zaten sadece ilkbaharda kökleniyor) Bütün bu zorlukların yanında bir de mevsimin uygun olmaması işi epey bir zor hale getirecek. Çünkü ağaçlar zaten dormand (uyku) dönemine girdi. Yani size göndereceğim çelikler uyku halinde olacak. İlkbahara kadar yaşatabilirseniz, bir ihtimal ilkbaharda köklenebilir. Benim de acer çelikleme denemelerim oldu ama başarılı olamadım.
Yani durum biraz ümitsiz görünüyor. Fakat olmaz diye bir şey yok. Bakarsınız siz başarırsınız. Bu işin de güzelliği budur. Hala çelik istiyorsanız, kesiklerin alt kısımlarını 45 derecelik bir açıyla keseceğim. Oralar alt kısımlarıdır. Alt kısmı 1 cm kadar iba'ya batırın. Sonra çıkarıp 1-2 dakika kurumasını bekleyin ve nemli torfun içine dikin. 5 derece gibi stabil bir sıcaklığın içinde bahar mevsimine kadar bekletin. Bakalım köklenecekler mi?
Bununla birlikte Karşıyaka Mezarlığı önünde bulunan fidancılardan yaklaşık 100 adet kadar acer palmatum tohumu topladım. Bunları çeşitli şekillerde soğuk katlamaya aldım. Çimlendirebilirsem mutlaka size de göndereceğim. Selam ve saygılar...

Eski 11-11-2014, 21:20   #237
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Yakınımızdaki sitenin korusunda irili ufaklı, yeşil ve kırmızı yapraklı ve çok iyi durumda acer palmatum ağaçları var. Pazar günü yeşil yapraklı ve çok gelişmiş olandan epeyce tohum aldım. Şimdiye kadar manolya, nar, dut, erik, fındık, kestane, at kestanesi çimlendirebildim ama burayı okuyunca gözüm korktu, tohum almada da geç kaldım galiba

dusunenadam beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 13:37   #238
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Sayın glarienn, defalarca uğraştığım halde palmatum tohumlarımı bir türlü çimlendiremedim. Bu konuda şanslısınız. Diğer türlerde çimlenmeden sonraki gözlemlerim şöyle: Çok fazla su, yani sürekli toprağın çamur kalması yeni çimlenen tohumu öldürüyor. Fazla kuru bırakma yine öldürüyor. Spreyle (toprağı sulu değil nemli tutmak için) sulama öneririm. Taze bir fidanı güneşe koymak öldürüyor. Çok koyu gölge bir yerde tutmak da (sanırım toprak sürekli ıslak kaldığı için) öldürüyor. Ev içi pek iyi gelmiyor. Dışarıda ve tercihen nemli ortamlar iyi geliyor. Yapay sıcaklıklarda (kalorifer veya klima vs.) öldürüyor. Çok soğukta kalması öldürüyor. Bununla birlikte henüz tespit edemediğim sebeplerle de ölüyor... Fakat toprağın ve yeni çimlenmiş fidanın sağlık durumunu (ölüp ölmeyeceğini) bir süreden sonra gözlemlerinizle farkedebiliyorsunuz. Sağlıksız olduğunu gördüğünüz (ölmeye istekli gibi görünen) bir taze fidanı ne yaparsanız yapın kurtaramıyorsunuz. En iyisi olduğu yerde bırakmak ve üzülmemeye çalışmak. İki gün önce fidanlıklardan taze palmatum tohumları topladım. İlk defa bu yıl taze tohum kullanıyorum. Gözlemlerimi yazarım. Saygılar...
Geçen hafta bende karşıyaka mezarlığı civarındaki fidancıları gezdim. Bir tane kırmızı acer den tohum aldım almamda bir sakınca var mı dedim fidancı odun gibi evet var dedi. Siz acaba ücretli mi aldınız.

dusunenadam beğendi.
Eski 12-11-2014, 15:48   #239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Geçen sene ağaçtan topladığım acer tohumlarını buzdolabında soguk katlama ile 15 tane kadarını çimlendirme imkanım oldu her birini karton ve plastik bardaklara ayrı ayrı diktim 2 yaprak çıkarana kadar gözüm gibi baktım hava alması için dış ortama terasa koydum o kadarda koruduğum halde çiçeklerime dadanan güvercinlerin hedefi oldu, akşam geldiğimde bazılarının kafalarının koparıldığını, bazılarının topraktan çıkarılıp atıldığını gördüm.. Yapacak bir şey yok, bu sene aldığım tohumları buzdolabında soğuk katlamaya aldım..Kısmetse seneye bakacağız artık..

dusunenadam beğendi.
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 23:28   #240
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Geçen hafta bende karşıyaka mezarlığı civarındaki fidancıları gezdim. Bir tane kırmızı acer den tohum aldım almamda bir sakınca var mı dedim fidancı odun gibi evet var dedi. Siz acaba ücretli mi aldınız.
Utanç verici ama itiraf edeyim, çaldım Zaten dökülüp kaybolacak olan tohumlar bile kıymete biniyor sorunca.

reguler ve cylon beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024