agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2012, 16:54   #181
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Acerin çimlenmesi için soğuk katlama gerekiyor, o yüzden buzdolabında bekletiliyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 21:41   #182
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
hocam bende biliyorumda onu ama arkadas buzdolabındayken cimleniyor yazmıs...

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 21:52   #183
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Haklısın ilk okuduğumda iş dönüşü yorgun kafayla dikkatimi çekmemiş.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 22:03   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2008
İlk video da kuru tohumların hiç işe yaramadığını söylüyor. Çok düşük çimlenme olduğunu anlatıyor. 1:10 uncu dakika da kuru tohumların neye benzediğini gösteriyor. Çimlendirmek için 2 tane sırdan bahsediyor. 1. Kesinlikle taze tohum kullanın diyor. 2. ise tohumları fermuarlı poşetlerin içine koyup buzdolabında bekletin diyor. Bu kadar basit diyor. Başka hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Kasım , aralık gibi buzdolabına koyun. Nisan ayında da ekin diyor. Kasımın son aylarında dolaba konulan tohumlarıda gösteriyor. Hemen hemen hepsi çimlenmiş. Sadece bu kadar. Bizim denemediğimiz yol kalmıyor çimlendirmek için.

2. video da. Orada da söylüyor ebay dan alınan tohumların işe yaramadığını söylüyor. Kuru ve cansız tohumlar olduğunu söylüyor. Video da gösteriyor o tohumların nasıl olduğunu. Çok düşük çimlenme yüzdeleri olduğunu veya hiç çimlenmediğini söylüyor. Daha sonra da fidanlığındaki buzdolabına koyduğu tohumları çıkarıyor. %90 a yakın çimlendiğini belirtiyor. Dolabın içinde çimlendikten sonra, kök gibi bir şey çıkarıyor. O şekilde alıp hemen ekiyor. Yani kök oluşumu dolabın içindeyken oluyor. Herhangi bir yere köklerini çıkarmayan tohumu ekmiyor.

Tohumları fidanlıktan almamız gerekiyor. Taze tohumları fidanlıktan ya da çevremizde ki ağaçlardan bulabiliriz. Tohumları ektim ama muhtemelen boşa kürek çekiyorum. Bendeki tohumlar aynen videodaki gibi kuru ve cansız. En kötüsü de 120 gün ( şaka maka acaip bir zaman) bekleyip hüsranla karşılaşmak. Arkadaşlar bu konuyu Sonbahar aylarında tekrar hortlatalım. Taze tohum satan bir yer bulalım ve aldığımız gibi hemen dolaba atalım.

Video 1
How To Germinate Japanese Maple Tree Seeds - YouTube

Video2
Germinating Japanese Maple Seeds - YouTube

dusunenadam beğendi.

Düzenleyen bocuk : 17-05-2012 saat 22:14 Neden: **** düzeltme
bocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 22:10   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MazI Mesajı Göster
hocam bende biliyorumda onu ama arkadas buzdolabındayken cimleniyor yazmıs...
Banada çok ilginç geliyor fakat video da gösteriyor. Bu konuda çok acemiyim. Kesinlikle iddia da bulunmuyorum. Sadece izlediğim video ve yazılardan böyle bir kanıya vardım. Okuduğum bir kaç kaynaktada dolapta çimlendiğini belirtiyorlar. Tabii ki bu yazı ve videoların güvenilirliği ne oda tartışılır. İşin uzmanı arkadaşlar bizi sanırım aydınlatabilir. Buzbolabında çimlenme gören hiç olmuş mu acaba. Çünkü ben çimlenme görmeden buzdolabından çıkarmam.

bocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2012, 02:14   #186
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
arkadaşlar bende acer rubrum tohumdan deniyorum burada yazılanların aynısı bana tohumlarla gelen kağıtta yazıyordu. 48saat ılık suda bekletip buzdolabında bekletin diye bende sonuçları sizlerle paylaşacagım..bi kısmınıda direkt olarak ektim toprağa..inşaallah hüsran olmaz..

unforgiven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 20:18   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2012
Merhaba,

Biz Acer palmatum tohumunu bugün yurt dışından kendi saksısında getirdik. (paketli halde 1 gün geçirdi) sanırım toprağında filizlenmiş olmalı değil mi? (açıp bakmadık ama, saksıda olduğuna göre buzdolabında tutma kısmını direk atlamış oluyoruz?) Bursa da yaşıyoruz, 3. kat. Direk balkonda kuytu bir yere(barbekunun yanına)koymayı düşünüyoruz. Öncesinde birkaç gün evin içerisinde,ılık ortamda mı tutmalıyız? hemen su vermeli miyiz, birkaç gün ortamına alışmasını mı beklemeliyiz? açıkçası bonzailer hakkında pek bilgimiz yok.
Daha önce 1 bonzai bakmıştım, türünü hatırlamıyorum. evin içerisinde, kaloriferden uzakta, ışık alan yerde bamıştım. toprak kurudukça 1 çay bardağı çeşme suyu verdiğimde güzel bir şekilde yeşermişti. (sonrasında seyahatim oldu, ev arkadaşım sulamayı unutmuş, kurudu) sorum suyun nasıl olması gerektiği, bu özel bir tür olduğu için kireçsiz su olmalı sanırım. bir kaç yazı okudum.(sirkeli su..vs) açıkçası kafam karıştı.

Bu arada okuduklarımdan anladığım kadarıyla, doğayı taklit etmek adına tohumdan büyütmek için doğru zaman(Kasım ayı) ve doğru yerdeyiz sanırım(Bursa) değil mi?? ne zaman poşet geçirmemiz gerekiyor ve toprağına ilave birşey gerekli midir?

Baya soru sordum ama yanlış başlangıç yapmak istemiyoruz

teşekkürler,
Hande

savaş_hande Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 13:07   #188
Ağaçsever

bende 2 ay önce acer rubrum tohumlarını 48 saat ılık suda beklettim. ve direk toprağa ekerek buzdolabına koydum az bir miktar daha tohum var elimde fakat bu videodaki tohumlara hiç benzemiyor. ince ve küçük bendeki tohumlar..onları davideoda yazdığı gibi denemem gerekiyor sanırım..2 aydır tohumlar buzdolabında fakat hala bi hareketlilik yok..

Eski 12-01-2013, 17:20   #189
Ağaçsever

Bu arada bi adet acer palmatum fidanı aldım arkadaşlar kış sebebiyle yapraklarını dökmüş inşaallah ilk baharla beraber açan yapraklarını sizlerle paylaşacağım. ve bonsai konusunda sizlerden bilgi alıp öyle hareket etmek istiyorum başına bir iş gelirse üzülürüm

Eski 26-03-2013, 00:01   #190
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Acer palmatum ile acer rubrum aynı ağaç mı? yoksa birbirlerine çok mu benziyorlar?

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 23:24   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
acer palmatum ile acer rubrum ayrı türlerdir

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 12:41   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2013
3 ayda toprak altında çimlenendirdiğim acer atropurpureum

1 cm nemli toprak altında 3 ayda çimlendi

Eklenen Resimler

karatemrah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 15:19   #193
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Ben de dikmiştim. çimlendiler sonra hepsi devril kurudular gitti

teonet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 15:56   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2013
bende tohum siparişi verdim ama burda yazılanları okuduktan sonra ümidimi kaybettim.

Popo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 21:35   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2013
Arkadaslar acer rubrum ile acer palmatum'un farki nedir?

Popo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 22:37   #196
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-06-2013
Galeri: 4
Acer rubrum Kuzey Amerika'da yaygın olarak görülen bir akçaağaç türü. Sonbaharda çok güzel kıpkırmızı oluyor.
Eğer tohumlarınız Acer rubrum ise çok şanslısınız çünkü en kolay çimlenen akçaağaç türüymüş. Tohumlar ağaçtan düştüğü gibi ekilirse birkaç hafta içerisinde çimlenebiliyor. Bir ay buzdolabında soğuk katlamaya alırsanız çimlenme oranı yüzde seksene kadar çıkıyor.
Akçaağaç fidanları genelde sık orman tabanında çimleniyor. Bu çok az güneş alan nemli bir ortam. Yaprakları kuruyorsa buna daha yakın bir ortam hazırlamak faydalı olabilir.

fcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2013, 08:30   #197
Ağaçsever

northpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2013
ben de bonsai için çalışma yapmaya başlamak istiyorum ve acer palmatum ları çok sevdim. istanbulda yaşıyorum. acaba burada bir yerlerden tohum bulup çimlendirmek istesek nerelerden tohum temin edebiliriz yardımcı olabilecek var mı? yurt dışından sipariş vermek istemiyorum çok güvenmiyorum açıkçası.

northpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 13:54   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Arkadaşlar merhaba,

Kasım 2013 mahsülü bir acer palmatum ağacından topladığım tohumları, sıkıştırılmış hindistan cevisi torfunu hafif nemli bir kavanoza koyarak buzdalabına koydum, 2-3 derece civarında 1 ay 15 gün bekledikten sonra kökleri çıkması bir yana hafiften yeşilleniyor. Bu beklediğim bir durum değildi şu anda çıkartıp ekemem, bu şekilde beklemeli miyim? Ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

Saygılarımla

Düzenleyen anily : 17-12-2013 saat 14:05 Neden: detay eklendi
anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 17:27   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anily Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Kasım 2013 mahsülü bir acer palmatum ağacından topladığım tohumları, sıkıştırılmış hindistan cevisi torfunu hafif nemli bir kavanoza koyarak buzdalabına koydum, 2-3 derece civarında 1 ay 15 gün bekledikten sonra kökleri çıkması bir yana hafiften yeşilleniyor. Bu beklediğim bir durum değildi şu anda çıkartıp ekemem, bu şekilde beklemeli miyim? Ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

Saygılarımla
Sayın anily köklenen tohumları dikmelisiniz bence. Biraz erken ama yapacak bir şey yok çimlenmişler artık.

dombıra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2013, 13:55   #200
Ağaç Dostu

Merhaba

Bende oluşan durum bu sayfa başındaki #184 video 2 deki yapraklı köklenmiş yapraklanmış filizlerle aynı durum. Yani forumda herkesin sorduğu buzdolabında çimleniyor mu sorusu, evet çimleniyor. Merak ettiğim konu bu şekilde dolapta kapalı kavanozda bırakırsam mart ayına kadar durur mu? Yoksa filizlendiği anda ekilmesi mi gerekir?

Eklenen Resimler

Eski 18-12-2013, 21:09   #201
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Aynı durum, geçen yıl Çınar yapraklı akçaağaç tohumu dolapta çimlennmeye başlamıştı, dışararıya aldım ama yaşatamadım,çimlenmeyenleride hemen ekmiştim. Çimlenen bitki dolapta uzun süre yaşamaz,dışarı alıp ortama alıştırılmalı,belki yaşatılabilir.

anily beğendi.
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2013, 08:03   #202
Ağaç Dostu

Buzdolabı içindeki büyüme devam ediyor. (3 derece)
Bunları dışarı ekeceğim, balkonda özel bir ortam yapmayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 06-01-2014, 08:48   #203
Ağaç Dostu

1 hafta önce ektim.
Balkonda 5-12 derece arasında İstanbul şartlarında büyüyorlar.
Geceleri etrafını tamamen kapatıyorum. Gündüz 2-3 saat güneşli ortamda havalandırıyorum. Dolaptaki kavanozda filizlenmeyen tohum yoktu %100'ü filizlendi. Bakalım ne kadar gidecek bu şekilde.

Eklenen Resimler

Eski 06-01-2014, 12:58   #204
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Arkadaslar,
Kasim- Aralik aylarinda bir cok degisik tùrden Akcaagac tohumlari,
bunlara Japon Akcaagaci tùrleride dahil, toplamistim.
Topladigim tohumlari yaklasik 24 saat suda baklettim.
Bu sùrecin sonunda hala suyun yùzùnde duran bos tohumlari attim.
Suyun dibine inen dolu tohumlari nemli torfala karistirip, bir posete koydum ve
buz dolabinin sebzeligine soguk katlamaya aldim.
Bir kac gùn once, tohumlari kontrol etmek icin poseti actigimda gozlerime inanamadim,
tohumlarin bazilari azda olsa koklenmeye baslamisti bile.
Oyse ben cimlenme sùrecinin 2-3 ayi bulacagini dùsùnùyordum. Tahminimden cok erken cimlenmeye basladilar.
Daha gec cimlenmelerini istiyordum cùnkù; bu tohumlari Tùrkiye'ye gotùrùp orada ekme niyetim vardi,
hatta bazi ùye arkadaslara da bu tohumlardan verecektim.
Ben bu cimlenmeye baslayan tohumlari daha ne kadar buz dolabinda muhafaza edebilirim, bilmiyorum?
Tecrùbesi olan Arkadaslar beni aydinlatirsa cok sevinirim.

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 13:36   #205
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Arkadaslar,
Kasim- Aralik aylarinda bir cok degisik tùrden Akcaagac tohumlari,
bunlara Japon akcaagaci tùrleride dahil toplamistim.
Topladigim tohumlari yaklasik 24 saat suda baklettim.
Bu sùrecin sonunda hala suyun yùzùnde duran bos tohumlari attim.
Suyun dibine inen dolu tohumlari nemli torfala karistirip, bir posete koydum ve
buz dolabinin sebzeligine soguk katlamaya aldim.
Bir kac gùn once, tohumlari kontrol etmek icin poseti actigimda gozlerime inanamadim,
tohumlarin bazilari azda olsa koklenmeye baslamisti bile.
Oyse ben cimlenme sùrecinin 2-3 ayi bulacagini dùsùnùyordum. Tahminimden cok erken cimlenmeye basladilar.
Daha gec cimlenmelerini istiyordum cùnkù; bu tohumlari Tùrkiye'ye gotùrùp orada ekme niyetim vardi,
hatta bazi ùye arkadaslara da bu tohumlardan verecektim.
Ben bu cimlenmeye baslayan tohumlari daha ne kadar buz dolabinda muhafaza edebilirim, bilmiyorum?
Tecrùbesi olan Arkadaslar beni aydinlatirsa cok sevinirim.

Merhaba,

Bu konuda tecrübeli değilim ama aynı problemi yaşayan kişi olarak bilgimi paylaşmak isterim. Genel olarak buzdolabında fazla yaşatılamayacağı söylensede yukarıda kavanozda gördüğünüz filizlenen tohumlarım gereğinden fazla büyüdüğü ve artık kavanoza sığmadıkları için ekmek durumunda kaldım.

Yani büyümedikleri ve kökleri birbirine dolaşmadığı sürece buzdolabınızın içinde tutabildiğiniz kadar tutun. İkbaharda Türkiye'ye getirecekseniz filizlenmiş halinin uçak yolculuğunu kaldırabileceğini düşünmüyorum. Çok hassaslar.

Eski 06-01-2014, 14:51   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Alıntı:
Merhaba,

Bu konuda tecrübeli değilim ama aynı problemi yaşayan kişi olarak bilgimi paylaşmak isterim. Genel olarak buzdolabında fazla yaşatılamayacağı söylensede yukarıda kavanozda gördüğünüz filizlenen tohumlarım gereğinden fazla büyüdüğü ve artık kavanoza sığmadıkları için ekmek durumunda kaldım.

Yani büyümedikleri ve kökleri birbirine dolaşmadığı sürece buzdolabınızın içinde tutabildiğiniz kadar tutun. İkbaharda Türkiye'ye getirecekseniz filizlenmiş halinin uçak yolculuğunu kaldırabileceğini düşünmüyorum. Çok hassaslar.
Sn. anily,

Tesekkùr ederim, bosuna endiselenmisim, icim rahatladi dogrusu.

Tohumlari buz dolabinin sebzeligine ilk koydugumda isisi 4° civarindaydi.
Tohumlarin kok saldigini gorùnce dolabin isisini biraz daha dùsùrdùm.

Tùrkiye'ye bu sefer kara yoluyla gelmeyi dùsùnùyorum insaAllah.

Evet haklisiniz, filizlenmis halleriyle hava yolculugunu kaldiramazlar.
Havaalanlarinda valizlerimizi cok kereler hasarli teslim aliyoruz,
ozelliklede bu durum Tùrk Hava Limanlarinda basimiza geliyor.
Valizlerimiz didik didik araniyor, bazi zamanlar kaybolan ufak tefek ama degerli esyalarimiz da oluyor.
Sikayet dilekceside bir ise yaramiyor zaten. Hakkinizi aradiginizda da, bir sùrù sacma sapan prosedùrle
ugrasmak zorunda kaliyorsunuz ve son olarak bizden haber bekleyin deyip hic arayip sormuyorlar.
Bu konuda cok dertliyim, yarami destiniz Sn.anily.

vetman996 ve anily beğendi.
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 13:41   #207
Ağaç Dostu

Acer Palmatum tohumları

Büyüme iyi gidiyor. Gece üstü kapanıyor öğleden sonra üstü açılıyor.
Kış içinde olduğumuz için suyu damla ile toprağın nemine göre veriyorum. Tek eksiğimiz yetersiz güneş.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2014, 21:16   #208
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Büyüme iyi gidiyor. Gece üstü kapanıyor öğleden sonra üstü açılıyor.
Kış içinde olduğumuz için suyu damla ile toprağın nemine göre veriyorum. Tek eksiğimiz yetersiz güneş.
Sayın Anily merhaba.

Büyüme iyi gidiyor gibi görünse de yeterli ışık ihtiyacı karşılanamadığı için hızlı büyümüş görüntüsü var.

Çimlenme tamamlandıktan sonra günlük 12-16 saat ışığa ihtiyaçları oluyor. Işık yetersiz olunca da gövde sağlıklı gelişemiyor. Sonuçta bitkiyi kaybediyoruz.

Siz güneş yetersiz diyerek bu problemi belirlemişsiniz. İnşallah yapay ışıklandırma ile de bu sorunu çözmüşsünüzdür.

Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 21:37   #209
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Anily merhaba.

Büyüme iyi gidiyor gibi görünse de yeterli ışık ihtiyacı karşılanamadığı için hızlı büyümüş görüntüsü var.

Çimlenme tamamlandıktan sonra günlük 12-16 saat ışığa ihtiyaçları oluyor. Işık yetersiz olunca da gövde sağlıklı gelişemiyor. Sonuçta bitkiyi kaybediyoruz.

Siz güneş yetersiz diyerek bu problemi belirlemişsiniz. İnşallah yapay ışıklandırma ile de bu sorunu çözmüşsünüzdür.

Selamlar... Saygılar...
12-16 saat direk güneş ışığına mı ihtiyaçları oluyor?

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 08:48   #210
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadecegeçen Mesajı Göster
12-16 saat direk güneş ışığına mı ihtiyaçları oluyor?
Sayın Sadecegeçen Merhaba.

Yukarıda 207. mesajın fotografındaki gibi bitki filizleri direk güneş ışığına dayanamazlar. Ama dengeli büyümeleri için de ışığa ihtiyaçları vardır. Kışın günler daha kısa olduğu için suni ışıklandırma yapılması gerekir.

Bu konulardaki detaylı bilgilerimi "Vetman996/Bir Tohumla Başladı Herşey" başlığıyla yakında paylaşacağım.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar.. Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024