agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni122Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2006, 23:22   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Hünnap Üretimi

Geçenlerde tesadüfen sırf denemek için 1 kg kadar Hünnap almıştım. Dün gece forumda gezinirken daha bir ilgimi çekti. Hala elde kalan 10-15 kadar meyveyi tohum olarak değerlendirmeye karar verdim. Hünnapla ilgili yazıları okuduğum kadarı ile elimdekiler aşılı ağaçlardan elde edilmiş meyveler. Genelde iri bir ceviz büyüklüğündeler.
Aşılı ağaçlardan elde edilmiş meyvelerin ekilmesi iyi sonuç verirmi bilemiyorum. Kendimce sonbahar sonunda ağaçtan toprağa düşen meyvenin o haliyle toprakta kışı geçirdiği ve ilkbaharda çimlendiğini bundan dolayı çekirdek halinde değilde meyve olarak ekilmesinin daha iyi olacağını düşündüm. Bu mantık ne kadar doğru bilmiyorum. Bu konuda uzman görüşüne ihtiyaç olduğu kesin...

Acaba hünnap tohumlarını nasıl çimlendirmeliyim.

Sitemizde özellikle iğde ile karşılaştırmalı olarak hünnap meyvelerinin resmine rastladım fakat hünnap ağacının resmini internette aramama rağmen bulamadım elinde resim olan arkadaşlardan mümkünse hünnap ağacı resmi rica edebilirmiyiz.

Uğur KANLI
ANKARA

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2006, 00:25   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99

Hünnap tohumlarının çimlenme engeli var. Sizin için ve diğer hünnap severler için bilgi edinirken tohumdan yetiştirme zorluğu karşısında fenalık geçirdim .

Olgun meyvenin etini çıkarın.İyice yıkayın, çekirdeği temizleyin.Çekirdek ya 2 saat sülfirik asitle muamele edilir, ya zımparalanıp iyice yaralanır. Asitle muamele edilirse sonra çok iyi çalkalanır. Ya da 60 derece kadar sıcak suda 3 gün bekletilir (sıcaklığı sabit tutmak gerek ). Bir diğer yöntemçekirdek dondurucuda dondurulup çözülür ekilir.

Ya da önce serin bir yerde nemini kaybetmemek şartıyla (nemli pamuk içinde naylona sarılıp ) önce 3 ay oda sıcaklığına sonra da 3 ay buzdolabında bekletilip ekilir.

Görüldüğü gibi yeni bir acer palmatum vakası gibi bir durumla karşıkarşıyayız. Tohumdan elde edeceğiniz fidana da aşı yamanız gerekecek. Dip sürgünü ayırma ile kolaayca ürüyormuş, bunu tavsiye ederim

Propagation: The seeds have an impermeable seed coat that severely inhibits germination. Several methods have been employed to get around th e problem. The seed coat can be scarified by nicking it with a file, or soaking the seed in concentrated sulfuric acid for two hours. Wash the seed thoroughly with water following the acid soak. The seed can also be soaked in hot tap water (approximately 140° F) for three consecutive days. Others have had some luck with freezing the seed. After treatment, the seed are planted in potting soil, covered with clear plastic wrap and placed in bright light. Seeds should germinate within a week to a month or more. Plants grown from seed usually bear fruit within 7 - 10 years, though bearing within 3 years is possible under good conditions The plant can also be propagated by softwood cuttings taken in late summer, and by root cuttings. Little work has been done in the area of grafting.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2006, 13:28   #3
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Arkadaşlar, bir süredir aklımı kurcalayan bir soruyu konu açılmışken burada sormak istiyorum.
Bu siteye üye olduktan sonra bazı tohumlarda çimlenme engeli olduğunu öğrendim ve bunu aşma yollarını okudukça bende bu bitkilerin çoktaaan soyunun tükenmiş olması gerektiği düşüncesi uyandı. Öyle ya, sülfirik asit, zımparalama gibi yöntemleri yok doğanın. Buna rağmen bunca yıldır bu ağaçlar soylarını sürdürmüşler. Doğa bu engeli kendiliğinden nasıl aşıyor ki?

mrduran ve leylevi beğendi.
hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2006, 20:37   #4
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Hünnabı ben de eskiden beri bilirim ve yemesini severim.
Acerpalmatum'un yazdığı ceviz büyüklüğündeki hünnapları ilk görünce çok şaşırdım. Bunlar dev gibi bir şey. Benim çocukluğumdan beri bildiğim hünnaplar zeytin büyüklüğündedir. Büyük olanlar ithal olabilir mi? bilmiyorum.
Ben de fidanını almak istedim. Bulamadım. Bir gün evimin karşısında bir bahçede olduğunu öğrendim. Yaklaşık 3 metre boyunda yaşlı ve bakımsız bir ağaç olmasına rağmen meyvaları boldu. En ilginci dibinde bir sürü genç fidan olmasıydı. Geçen sonbaharda buradan üç adet fidan söktüm saksıya aldım. Bu yıl sadece bir adet hünnap verdi.
Hünnap ağacı aşırı dikenli bir yapıya sahip, bu nedenle meyvası için çok fazla yetiştirilmiyor olabilir. Bahçede hala bir sürü genç fidan olması gerekiyor. Meyvaları yeni bitmek üzere 1-2 ay sonra çok arzu edenlere oradan sökebilirim.

mrduran beğendi.
Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2006, 23:53   #5
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Alıntı:
Hünnap (Ziziphus zizyphus), Rhamnaceae (cehrigiller) familyasından bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç. Çigde ya da Ünnap da denmektedir.

Sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklügündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) sarı renkli ve tatlı lezzetlidir. Ünnap da denilir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabânî olarak da bulunur.

Kuzey Afrika ve Suriye’den Hindistan'a ve Çin'e yayıldığı düşünülmektedir. Ağaç birçok iklime uyum sağlamakla birlikte, iyi meyve vermesi için sıcak yazlara ihtiyaç duymaktadır. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da bulunmaktadır. Ayrıca Doğu Karadenizde ve özellikle Çoruh Vadisi Havzasında değişik türleri görülmektedir.
Meyvelerinde şeker, tanin ve müsilajlı (eksopolisakkarid) maddeler bulunmaktadır. Güneşte kurutulan olgun meyveler çerez olarak çay ile tüketilebilir. Geleneksel tıpta da kullanılmaktadır.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCnnap" 'dan alındı

mrduran beğendi.
hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2006, 00:39   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hünnap kök sürgünleri ile kendiliğinden üreyebiliyor. Bu şekilde soyu tükenmiyor. Bazı bitkilerin tohumları kuşlar, böcekler tarafından yeniyor ve sindirilemeden atılıyor ama bu sırada çimlenme engelini kaldıran salgılarla muhatap oluyor ya da düştüğü yerde bir mevsim sıcak sonra bir mevsim soğuk görüyor. Don, kar altında kalıyor, kızgın güneşli yiyor, yani doğa kendi engelini kendisi zaman içinde aşıyor.

mrduran beğendi.
Eski 02-10-2006, 02:50   #7
Ağaç Dostu

Mine Hanım öncelikle verdiğim zahmet için özür dilerim. Ama aklım ne zaman bir şeye takılsa ilk aklıma siz geliyorsunuz ve sizden hep doyurucu bilgiler alıyorum. Aslına bakarsanız verdiğim rahatsızlık ne ilk nede son olacak
Ben daha önce A. palmatum konusunda ciddi bir sorunla karşılaşmadım. Tüm uyarılarınıza rahmen elimdeki tohumları çöpe atmamak için yinede tohumdan üretimi denemek istiyorum.

Ateş Öztan sakın teklifinizi yabana attığımı düşünmeyin Teklifiniz hala geçerli olursa zamanı geldiğinde Hünnap fidelerinden edinmek isterim. Açıkçası bonsai olarak değerlendirmeyi düşündüğüm için meyve konusu ile pek ilgilenmiyorum. Ama çok dikenli oluşu bonsai için uygun olurmu bilemiyorum.

İlginiz için Teşekkürler

Uğur KANLI
ANKARA

mrduran beğendi.

Düzenleyen acerpalmatum : 02-10-2006 saat 02:56 Neden: İmla hatası ( hemde bir cümlede 4 kez :) )
Eski 02-10-2006, 02:53   #8
Ağaç Dostu

Ali Hocam
Dikenli ağaçlardan bonsai çalışması yapılması konusunda sizler ne düşünüyorsunuz. Bu konuda genelin benimsediği bir tercih varmıdır ? Yoksa bu konu tamamen kişisel bir tercih olarakmı düşünülmeli ?

Teşkkür ederim.

Uğur KANLI
ANKARA

Eski 03-10-2006, 00:27   #9
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Elimdeki Hünnaplardan birinin fotoğrafı,
2 yıldır bu saksıda ben de ne yapacağımı bilemiyorum.
Dikenler yeni süren dalların dibinden çıkıyor. Bunların bir kısmını kesim sivri uçları körelttim.

Eklenen Resimler

Eski 03-10-2006, 00:30   #10
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Nasıl ve nereden sürüyor, nasıl odunlaşıyor anlamaya çalışıyorm. Yeni sürgünler çok zayıf ve taze, bir kısmı mevsim sonunda dökülüyor. BAzıları odunlaşıyor. Anlamaya çalışıyorum. Bunun gibi iki tane daha var. Bir seyahtim sırasında onlar sarsıldı ve yapraklarını döktü.

Eski 03-10-2006, 09:55   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acerpalmatum
Ali Hocam
Dikenli ağaçlardan bonsai çalışması yapılması konusunda sizler ne düşünüyorsunuz. Bu konuda genelin benimsediği bir tercih varmıdır ? Yoksa bu konu tamamen kişisel bir tercih olarakmı düşünülmeli ?

Teşkkür ederim.

Uğur KANLI
ANKARA
Ben olabileceğini düşünüyorum. Hatta kafamda iki tür var birisi Karaçalı (Paliurus spina-christii) diğeride Çakal eriği ( prunus spinosa ) . İkiside bir çalı türü ve bunlara her yerde rastlamak mümkün. Söküm zamanı geldiğinde bunlarla ilgili çalışma yapmak istiyorum.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2006, 10:00   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan
Nasıl ve nereden sürüyor, nasıl odunlaşıyor anlamaya çalışıyorm. Yeni sürgünler çok zayıf ve taze, bir kısmı mevsim sonunda dökülüyor. BAzıları odunlaşıyor. Anlamaya çalışıyorum. Bunun gibi iki tane daha var. Bir seyahtim sırasında onlar sarsıldı ve yapraklarını döktü.
Hünnap ile geçen sene Erguvan Muhibbi sayesinde tanıştık. Daha önce hiç duymadığım bir türdü. Bulmak için bir kaç fidancıyı gezdim fakat bir türlü bulamadım bende merak ediyorum.

Eski 23-10-2006, 07:00   #13
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine PakkanerHünnap tohumlarının çimlenme engeli var. Sizin için ve diğer hünnap severler için bilgi edinirken tohumdan yetiştirme zorluğu karşısında fenalık geçirdim [IMG
http://www.agaclar.net/forum/images/icons/icon9.gif[/IMG] .

Olgun meyvenin etini çıkarın.İyice yıkayın, çekirdeği temizleyin.Çekirdek ya 2 saat sülfirik asitle muamele edilir, ya zımparalanıp iyice yaralanır.

Ya da önce serin bir yerde nemini kaybetmemek şartıyla (nemli pamuk içinde naylona sarılıp ) önce 3 ay oda sıcaklığına sonra da 3 ay buzdolabında bekletilip ekilir.
.
En az 20 senedir annem ve ben hünnap çekirdeği ekeriz daha çimlenen olmadı . Zımparalamayı da denedim fayda etmedi. bir avuç birlikte ektim, etini iyice sıyırdım , soğukların hakim olduğu araziye ektim, buzdolabında bekletip açık araziye ektim ı-ıh. En sağlamı ateş beyin komşu bahçesinden almak.
**** İğde mi hünnap mı #29 da yazdığım gibi

""""Ençok yetiştiği yerlerden biri de Denizli İli Çivril İlçesi Homa Köyü (yeni ismi Gümüşsu Köyü ) Işıklı Gölü'nün (göl kurutulmuş-elmabahçeleri yetiştirilmiş) kuzeyindeki dağlara yaslanmış birsıra köy var burada ; Yuva Köyü ve Beydilli Köyü'nde de sınırlı miktarda yetişiyor.
Nerden mi bu kadar iyi biliyorum , hünnap (mahalli ismiyle innabi) fidanı almak için bir hafta sonu buraya gittim de oradan biliyorum .
Gölün kuzeyindeki dağın yamaçlarından kesilen ardıç tomrukları halen evlerin esas inşaat malzemesi.
Harika yerler manzara mükemmel dağ ayrı güzel ova ayrı . Hem de o çok sevdiğim hünnaplardan var. Gene gidecek olursam sitede ilan eder belki birkaç kişiyle birlikte gideriz.
İlk sefer Homa'dan söktüğüm fidanların hiçbiri tutmadı . İkinci defa sökülenlerin iki ocağı kurudu beşi tuttu. Bir sene daha önceden Bostancı'dan söktüğüm fidanların ikisi zaten tutmuştu. İlk sefer sökülenlerin niye tutmadığını sanırım anladım iki fidanı birlikte ocak halinde dikmek gerekiyormuş. Hepsi halen Çatalca Subaşı Köyü'nde dikili
."""""

kaptankartal ve mrduran beğendi.

Düzenleyen Halit Togay : 23-10-2006 saat 07:11 Neden: eksik malumat-imla hatası
Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2006, 13:10   #14
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Bir arkadaşımızın Lüleburgaz daki çiftliğinde de hünnap ağacı vardı. Onunda dibinde bir sürü fidan vardı.
Acaba, kendi dibine düşenler mi daha kolay çıkıyor? Yoksa, en olgunları düştüğü için mi? bilemiyorum.
Buradakilerin resmini koyacağım. İzin alacağım ve önümüzdeki ay söküme başlayacağız.

Eski 26-10-2006, 21:25   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42
Arkadaşlar, bir süredir aklımı kurcalayan bir soruyu konu açılmışken burada sormak istiyorum.
Bu siteye üye olduktan sonra bazı tohumlarda çimlenme engeli olduğunu öğrendim ve bunu aşma yollarını okudukça bende bu bitkilerin çoktaaan soyunun tükenmiş olması gerektiği düşüncesi uyandı. Öyle ya, sülfirik asit, zımparalama gibi yöntemleri yok doğanın. Buna rağmen bunca yıldır bu ağaçlar soylarını sürdürmüşler. Doğa bu engeli kendiliğinden nasıl aşıyor ki?
Sorunuzun içinde cevabınız var aslında Bitki evladını doğaya bırakmadan önce iyice sarıp sarmalıyor ki zamana meydan okusun. Uzun zaman ayakta kalabilsin. Zor şartları atlatabilsin Ağaç annecikler. Ay annemi özledim ben yine

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 15:19   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Arkadaşlar yolunuz İsparta Sütçüler ilçesine düşerse orada binlerce Hünnap ağacı var. Hepsinin diplerinde yeni fideler mevcut. O yörenin en kıymetli meyvasıdır hünnap. İplere dizilerek kurutulur,kışın misafir sofralarının baştacıdır.Hünnapların bulunduğu yöre toprak küfekki dir. Acaba Hünnap küfekki yi seviyormu?

mrduran beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2006, 21:22   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Alıntı:
Hünnabı ben de eskiden beri bilirim ve yemesini severim.
Acerpalmatum'un yazdığı ceviz büyüklüğündeki hünnapları ilk görünce çok şaşırdım. Bunlar dev gibi bir şey. Benim çocukluğumdan beri bildiğim hünnaplar zeytin büyüklüğündedir. Büyük olanlar ithal olabilir mi? bilmiyorum.
Ben de fidanını almak istedim. Bulamadım. Bir gün evimin karşısında bir bahçede olduğunu öğrendim. Yaklaşık 3 metre boyunda yaşlı ve bakımsız bir ağaç olmasına rağmen meyvaları boldu. En ilginci dibinde bir sürü genç fidan olmasıydı. Geçen sonbaharda buradan üç adet fidan söktüm saksıya aldım. Bu yıl sadece bir adet hünnap verdi.
Hünnap ağacı aşırı dikenli bir yapıya sahip, bu nedenle meyvası için çok fazla yetiştirilmiyor olabilir. Bahçede hala bir sürü genç fidan olması gerekiyor. Meyvaları yeni bitmek üzere 1-2 ay sonra çok arzu edenlere oradan sökebilirim.
Sayın Ateş Öztan,

Merhabalar, bende Sapancadaki bahçeme binbir zahmetle edindiğim hünnap fidesi dikmiştim ancak otları biçen tırpancı maalesef hünnap fidemi uçurmuştu. fide kesim yerinin altından da patlamamış kurumuştu. Size zahmet bu fideden varsa bana da ayırın İstanbulda iseniz gelip alabilirim veya kurye ile de elime ulaşabilir. teşekkürler
Saygılarımla

emingültekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 21:33   #18
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Sanırım sökme zamanı geldi.
Benim için yoğun bir dönem olmasına rağmen en kısa zamanda sökmeye çalışacağım.
Kaç adet olacak bilmiyorum. Tabii ki size de yollarım.
Zaten bir çok arkadaşa sözüm var. Onları da unutmadım! Burada yazınca mail ile adresinizi yollarsınız.

Eski 28-11-2006, 00:37   #19
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Emingültekin, bakın Ateş Bey size hünnap sözü veriyor, siz de bize Yeni gelen arkadaşlarbaşlığında kısaca tanıtırsanız daha çok destek görmeniz mümkün

Hoşgeldiniz.

Eski 28-11-2006, 14:27   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sanırım sökme zamanı geldi.
Benim için yoğun bir dönem olmasına rağmen en kısa zamanda sökmeye çalışacağım.
Kaç adet olacak bilmiyorum. Tabii ki size de yollarım.
Zaten bir çok arkadaşa sözüm var. Onları da unutmadım! Burada yazınca mail ile adresinizi yollarsınız.
Unutmamanıza sevindim Ateş Bey

Hafta sonu köye gitmiştim Hünnaptan bahsettim babama ilk defa duyduğunu söyledi bizim oralarda pek bilinen bir tür değil şayet yetiştirmeyi başarırsam çok güzel olacak.

Eski 29-11-2006, 20:32   #21
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
çekirdekleri çam fıstığı gibi çekiçle çatlatmayı deneyen oldu mu?
bir de 1 adet olan meyve ağacın kaçıncı yaşında meydana geldi?
bizim bahçede de 3-4 yaşlarında bir fidan var.
birisi 1 metre kadar gövdeyi kesmiş, 3-4 cm çapında gövde + kök den oluşan bir fidandı diktik. ancak meyve vermedi geçen yaz.
bu yaz ne olacak bakalım.
bir de dalın bir tanesini ayırıp meyvelerini hiç koparmadan olgunlaşmasını beklemeli belki meyveyi erken koparmak da çimlenmeyi etkileyebilir kanımca.

Düzenleyen kürşad : 02-12-2006 saat 20:55
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2006, 00:15   #22
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursad
bir de 1 adet olan meyve ağacın kaçıncı yaşında meydana geldi?
Sanırım bana sordunuz.
Bahçeden söküldüğün 2-3 yaşında olsa, bende de 1 yıl geçirdi. 3-4 yaşında olması gerekir.
Yalnız, özen gösterme imkanım olmadı. Bir ara susuz kaldılar. Bunlar tabii ki etkiliyor. Toprağını bile yenileyemedim.

Eski 17-12-2006, 14:00   #23
ahm10

ahmet10's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2006
Merhaba ben yeni üyeyim. Hünap ilk olarak çocukken Manisanın Demirci ilçesinde yedim . Yıllar sonra İzmitte tekrar gördüm. Ancak burda taze tüketiliyor ve iğde büyüklüğünde.Birde çok pahalı.Memleketim Edremit körfezi civarında hiç görmedim. Ateş Öztan bey acaba köklediği fidanlardan bana da göndere bilir mi?

ahmet10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2006, 20:12   #24
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Yapabilirsem herkese haber verecğim.

Eski 17-12-2006, 20:20   #25
Ağaç Dostu

Ateş Bey siparişler çoğaldı

Anlaşılan bir hafta sonu size bir ziyaret yapıp yardım etmemiz gerekecek.

Eski 18-12-2006, 17:31   #26
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Merhaba;
Ateş bey acaba bahçenizi talan ettiğimizi hiç düşündüğünüz oldu mu?
Sizi ziyarete topluca gelecektik ama kısmet olmadı. Ayrıca bize (maltepedeyim) çok uzak oturuyorsunuz. Oysa ki; ellerinizle bakıp büyüttüğünüz bir çok ağaç ve çiçeğiniz vardır. Onları sadece seyretmek bile şahsen bana zevk verirdi.

Konuyla alakası yok ama size gönderdiğim menekşe büyümeye başladı mı? Evlatlık verdiğim kızımı merak ettim de Saygılar gönülden...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 01:25   #27
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Bu da benim Hünnap'ım.

[IMG][/IMG]

mrduran ve vesile beğendi.
Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 10:10   #28
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sayın Balıkçı
Hünnapınız çok güzel bol meyveli..
Sizinkinide dibinde fidanları varmı ?
YA da çelikle çoğalır sa çelik alalbilirmiyiz?
Ben burlarda hünnap bulamadım.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 15:19   #29
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Kusura bakmayın.
İş yoğunluğu nedeniyle sözümü tutamadım. Ama söz söküm için bakacağım.

Eski 26-01-2007, 15:08   #30
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Sayın Balıkçı
Hünnapınız çok güzel bol meyveli..
Sizinkinide dibinde fidanları varmı ?
YA da çelikle çoğalır sa çelik alalbilirmiyiz?
Ben burlarda hünnap bulamadım.

Bunlar bu yıl verdiği ilk meyveler(Geçen yıl verdiği iki taneyi saymazsak.)

Dibinde maalesef sürgün yok.
Çelikten daldırma yoluyla üretilebiliyorsa denerim, inşallah tutar, köklenirse, seve seve veririm.

Selam ve sevgiler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024