agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni338Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2010, 19:55   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Arkadaşlar... Bende aranıza bugün katıldım. Halamın verdiği barış çiçeği 4 aydır bende... Maşallah pek keyifli.. Neredeyse her sabah uyanınca,okuldan eve gelince ilk onunla ve diğer çiçeklerle selamlaşıyorum
Ama sadece barış çiçeği için bu kadar formları filan radım Sorum var bir tane... Barış çiçeğim i,lk çiçeğini açmak üzere ve çiçeğin ucunde su damlası gibi bir damla var. dokunmaya korkuyorum... Nedir bu damla bilgisi olan var mı acaba?

Hepinize selamlar...

pürlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 20:51   #272
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Bol çiçekli olacağını söylemiştim. Beni yanıltmadı.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 14:55   #273
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
benim de yıllardır bir barış çiçeğim var. evde ölmeye yüz tuttuğunda iş yerime getirdim (6 yıl önce).kuzey cephede duruyor.küçük bir saksıda tek köktü. o kadar ilgilenmemişim ki şimdi hala aynı saksıda ve üç kök olmuş. sık sık çiçek açıyor.Haftada bir içme suyu veriyorum arada bir de bardakta kalan çayı. Saksısının darlığından başka bir sıkıntısı yok ama onu da ne zaman değiştireceğimi bilmiyorum, açıkçası düzenini bozmaktan korkuyorum. Ama bu sonbahar değiştirmem lazım. (tabi çiçeksiz bir zamanını yakalayabilirsem)

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 13:43   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2010
Benim spatim böle dik durmuyo yere meyilli =)
çiçeği var 4 5 tane yeni çiçekte açıyo sağlıklı duruyo ama işte aşağı bakıyo aldığımdan beri saksısını değiştirmedim neden kaynaklanıyo sizce_?

ThePessimist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 17:03   #275
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
ThePessimist,
Spati suyu ve nemi çok sever, biraz susayınca hemen kuzu kulağı gibi aşağı büker yapraklarını. 2-3 günde bir su ister, hiç ayırmadıysanız ve çok yaprağı varsa güz başı çiçeksizken ayırın, rahat rahat gelişsin. Ayırmak için çiçeğinin bitmesini bekliyorum benimkinin saplarından toprağı gözükmüyor, o kadar çok yaprakla su yetişmiyor tabii.
Suyunu üstten vermeye çalışın, haftada bir yapraklarına dinlenmiş su püskürtün ya da duşa sokun, çok severler.

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 20:08   #276
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
benim de var bir tane barış çiçeğim ev hediyesi getirmişlerdi 10 aydır bende arada bir
yapraklarını makasla kesiyorum saplarının dibinden olacak şekilde toprağın yaprakların durumuna bakarak suluyorum (demlikte bir önceki akşamdan kalan çayın suyuyla) pecerenin önünde aydınlık bir yerde duruyor öğleden sonra perdeyi çekiyorum günrş düşmesin diye şimdilik iyi anlaşıyoruz
çocukluğumda da annamde vardı bu kadar çok evde misafir edildiğini görünce hafif duygulandım hepimize bol çiçekli günler

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 14:20   #277
Yeni Üye

nurcan dalmis's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
arkadaşlar bıraz ugraştıktan sonra bende bıtane edınebıldım aldıgım ana kok cok buyuktu cokta guzeldı ınsallah benımkıde tutar

nurcan dalmis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 14:22   #278
Yeni Üye

nurcan dalmis's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Bol çiçekli olacağını söylemiştim. Beni yanıltmadı.
bıtkınız cok guzel umarım hıc solmaz

nurcan dalmis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 16:07   #279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
ThePessimist,
Spati suyu ve nemi çok sever, biraz susayınca hemen kuzu kulağı gibi aşağı büker yapraklarını. 2-3 günde bir su ister, hiç ayırmadıysanız ve çok yaprağı varsa güz başı çiçeksizken ayırın, rahat rahat gelişsin. Ayırmak için çiçeğinin bitmesini bekliyorum benimkinin saplarından toprağı gözükmüyor, o kadar çok yaprakla su yetişmiyor tabii.
Suyunu üstten vermeye çalışın, haftada bir yapraklarına dinlenmiş su püskürtün ya da duşa sokun, çok severler.
Çok teşekkürler.
saksısı çok küçüktü sonunda büyükçe bi saksıya aldım zaten bolcada su spreyliyorum Halinden memnun görünüyo =)

ThePessimist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 01:00   #280
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2010
artık benim de barış çiçeğim var,

teşekkürler Fatmadundar

Eklenen Resimler

NazMurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 13:13   #281
Yeni Üye

BARIŞ AKINCI's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Benim ikinci Barış Çiçeğim bu...Diğeri çok cansız çok cılızdı..Bunu ilk aldığımda çok canlı,parlak,bol çiçekli idi.Çiçekçide vitrinde ve bol güneş alan bir yerde duruyordu.Ben fazla güneş almayan bir yerde de,alan yerde de beklettim sonuç değişmedi.Fazla su verdim,az su verdim yine aynı.Büyümesi durdu ve yeni sürgünler çok cansız çıkmaya başladı.Tatile giderken leğen içine bir miktar su koyup öyle bırakmıştım geldiğimde hiç bir sorun yoktu.Bazen yumurta kaynattığım suyu veriyorum.Gübre ve kimyasal hiç bir şey kullanmadım.Çeşme suyu veriyorum sürekli...Neler önerebilirsiniz?

Eklenen Resimler

BARIŞ AKINCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 21:18   #282
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Çeşme suyu kesin vermeyin, gölge fakat aydınlık bir yerde dursun, yapraklarına her gün su fısfıslayın, toprağını çok kurutmadan 4-5 günde bir sulayın. Arada demir ve NPK verebilirsiniz

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 21:42   #283
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
benim barış çiçeğim de açtı şimdilik ikisi tomurcuk üç çiçek görünüyor artık salona aldım çok sıcaklamasın diye
aspirinli su hiç vermemiştim versem mi acaba diye düşünüyorum 1 tb yeter mi fazla mı olur

Eklenen Resimler

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 14:48   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2010
benim barış çiçegim

Eklenen Resimler

elirsena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 14:51   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2010
bu arada hepinizin çiçekleri çok güzel açmış.benimki tektük açıyor.

elirsena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2010, 01:02   #286
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-12-2005
Yazılmışları yazmamak için şöyle bir taradım... Tekrar olursa kusura bakmayın.
Eğer yanlış gözlemlemediysem çiçeklerin kahverengileşmesine bir sebep de -çoğu beyaz renkli çiçek gibi- bir yere, bir şeye değmiş olmalarıdır.
Mesela kokup kokmadığını anlamak isteyen bir misafirinizin burnuna; veya yerini değiştirirken, yan yapraklarını temizlerken kolunuza, hatta kendi diğer yapraklarına.
Bir de aslında her bitki sahibine göre davranıyor bence, yani siz onu nasıl alıştırırsanız öyle... Seyrek su verirseniz, az suya; çeşme suyu verirseniz çeşme suyuna...
Çocuk yetiştirmek gibi biraz da; boşvermeyeceksiniz, ama fazla da üzerine düşmeyeceksiniz diye düşünüyorum, tecrübelerime dayanarak.

pesmelba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2010, 21:48   #287
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Öncelikler Herkesin Ramazan Bayramı Kutlu Olsun

Bayramda gittiğim ziyaretlerden birinde çok bakımsız bir yelken gördüm aldım hemen dayanamayıp yine . Yalnız yapraklar çok pörsümüş ve bazıları içe kıvrık bazıları kurumuş uçları ve 2 yıldır çiçek açmıyormuş. Forumu okudum çok sulama ve güneş diyor hiç güneş görmeyen bir yerdeydi sulamayı çok abartılı olduğunu sanmıyorum gelecek günlerde göreceğim acaba yapraklı konusunda bir çözüm var mı? Nasıl çiçek açabilir ? Diğer çiçekli salon bitkileri için kullandığım besini verdim ne olacak bakalım

Eklenen Resimler

Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 14:24   #288
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Ölmekte olan yelken çiçeğimi mayıs ayında bahçeye bırakmıştım. Bahçevan çimleri sularken onuda sulamış, ciddi bir şekilde çürüme ve kuruma belirtileri vardı evdeyken kurtaramamıştım. Geçen gün bir baktım canlanmış.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 09:12   #289
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Yelken çiçeğim

buda benim yelken çiçeği 1 aydır bende inşallah iyi anlaşırız onunla

Eklenen Resimler

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 08:47   #290
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pat(i)ilker Mesajı Göster
Öncelikler Herkesin Ramazan Bayramı Kutlu Olsun

Bayramda gittiğim ziyaretlerden birinde çok bakımsız bir yelken gördüm aldım hemen dayanamayıp yine . Yalnız yapraklar çok pörsümüş ve bazıları içe kıvrık bazıları kurumuş uçları ve 2 yıldır çiçek açmıyormuş. Forumu okudum çok sulama ve güneş diyor hiç güneş görmeyen bir yerdeydi sulamayı çok abartılı olduğunu sanmıyorum gelecek günlerde göreceğim acaba yapraklı konusunda bir çözüm var mı? Nasıl çiçek açabilir ? Diğer çiçekli salon bitkileri için kullandığım besini verdim ne olacak bakalım
merhaba, barış çiçeği aydınlık yerleri sever fakat direk güneş ışığından uzak tutun. Perde arkası bir yer güzel olabilir, sulamayı da ben kendi çiçeğimde toprağı kontrol ederek yapıyorum genellikle toprak kurumaya başladığı zaman. yerini bir bulsun alışssın bence bu baharda çiçek açmaya başlar.

dragonfly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2010, 22:59   #291
Ağaç Dostu

İyi Geceler, benim barış çiçeğim sanırım çiçek sürgünü veriyor. benim ilk yelken çiçeğim olduğu için pek anlam veremedim. önce sap çıkartıp daha sonra çiçek açması gerekmezmi? anlayamadım yelken çiçeği böylemi açıyor. resimini ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 16-12-2010, 11:14   #292
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
İyi Geceler, benim barış çiçeğim sanırım çiçek sürgünü veriyor. benim ilk yelken çiçeğim olduğu için pek anlam veremedim. önce sap çıkartıp daha sonra çiçek açması gerekmezmi? anlayamadım yelken çiçeği böylemi açıyor. resimini ekliyorum.
merhaba, evet çiçek açıyor. o beyaz çiçek uzayacak, normal yaprakları boyutuna gelecek belki de geçecek ve sonra çiçeğinin yapraklarını açacak.

dragonfly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 11:20   #293
Ağaç Dostu

teşekkür ederim sevindim. diğer çiçekler solarken 2 tane yeni açacak

Eski 18-12-2010, 18:14   #294
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
tabi o dallar uzamayabiliyor da. bazıları bodur kalabilir. tıpkı tamamen uzamayan saplar gibi. benimkisinin çiçeklenme döneminde boylu olan çiçekler çıkarabildiği gibi böyle minişler de olurdu

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 18:40   #295
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Name:  DSC09319.jpg
Views: 3807
Size:  69.7 KB

Benim barış çiçeğimde sürekli tek tek açıyor .Yazın balkondaydı .Şimdi kapalı balkona aldım .Çiçeklerinin iriliği güzel .Geçen sene küçük çiçekler açıyordu . Kendi de küçüktü.Bu sene daha büyük bir saksıya aldım .Daha güzel gelişti.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 14:10   #296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2011
Spatifilium(barış çiçeği) hakkında

Merhabalar.
Mesaj sayımdan anlaşılacağı üzere yeni bir üyeyim.
Geçenlerde bir arkadaşım bana hediye olarak spatifilium almış. İnternet üzerinden sipariş vermiş. Bitkiyi getiren görevli:
"Çok su sever bu bitki, 2 günde bir 1 çay bardağı su verin,çok sıcağı da sevmez serin bir odada olsun" dedi.
Bugün dışarda aynı çiçekten gördüm bir çiçekçide.Bakımını sorduğumda hayrete düştüm. 2 haftada 1 çay bardağı su ,oda sıcaklığında bakılacağını söyledi.
Kafam çok karıştı.

Sitede de arattım fakat bulamadım malesef.
Bu konuda bilgili üstadların yardımlarını bekliyorum. 2 güne bir 1 çay bardağı su vermeye devam ediyorum. Suyu ise akvaryumumdan ekliyorum.

*Saksı değişim zamanını nasıl anlarım?
*Gübre vitamin ihtiyacını ne zaman anlarım?
*Beyaz bir çiçeği var. 2 adet çiçeği var bitkinin. Bir tanesi açık diğeri kapalı. Bu çiçek açımını etkileyen bir faktör var da benim şartlarım mı uygun değil?

Son olarak eğer konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Sorduğum sorular da forumda mevcut ise sadece mevcut olmayanı cevaplarsanız diğerlerini arayarak bulurum illa ki
Teşekkür ederim.
Saygılar.

chevalier Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 12:05   #297
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
arkadaşlar hepinizin çiçeklerine kocaman maşallah çok güzel görünüyorlar. gelelim benim çiçeğime 1 yıl önce çiçekçi bir arkadaşımdan üzerinde 2 tane çiçekle aldım hediye olarak çok sevdiğimi söylemiştim neyse evimin baş köşesine koydum onu genelde hep üzerinde 1 **** 2 çiçeğiyle duruyordu zamanla gelişti yaprakları büyüdü başka bir eve taşındım o günde küvette su püskürttüm yaprakları tozlandı diye bi hafta sonra birden gelişmeye başladı kökünden ayırmaya kalktım malesef ayırdım ikiside normal durumda ama artık çiçek açmıyor

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 12:42   #298
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sayın masal naz çiçeğiniz iyi durumdaysa merak etmeyin tekrar çiçek açacaktır. Bana da kardeşim kendi çiçeğinden ayırıp dikmişti. Bir sene hiç çiçek açmadı. İkinci sene çiçek açtı. Sanırım bir süre kök gelişimi gerçekleşiyor. Bu arada sıvı güre verebilirsiniz.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 23:32   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2010
*** arkadaşım bende yeni üyelerdenim ama çalışma alanıma giren bir soru bu. spatlar çok suyu seven bitkilerdir.serin ortamda değil sıcak ortamda iyi gelişir.saksı değişimin zamanı normalde 2 yılda bir yapablirsin. ama bitki kökleri saksıyı iice sarmışsaa bunu bir yılda da yapabilirsin.çiçeksiz dönemlerde saksı değiştirmeni tavsiye ederim.güzel çiçekler için dinlenme dönemi harıçınde sıvı besin kullanmanda yarar var.

mustafa_ozyamac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 16:39   #300
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
http://www.agaclar.net/dergi/nisan07.html

Bu adresteki yelken çiçeği isimli makaleyi okursanız eksik bilginiz kalmaaz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024