agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2018, 12:12   #2311
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Bu nasıl birşey dip sürgünümü acaba.arkasına minik beyaz taş koydum resim biraz net görünsün diye. Altında yarım cm kalınlığında kök uzantısı var. Ama üstündeki yaprak yonca yaprağı gibi şaştım kaldım.

Name:  1022201814943.jpg
Views: 735
Size:  58.1 KB

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 15:21   #2312
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Gardenyaların bakımını yapmayı kaptım ama şu allahın cezaları unlu bitlerden kurtulamadım bir türlü. Ne kadar ilaç denediysem olmadı. Tek tek topluyorum olmuyor, ilaç sıkıyorum olmuyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Sevdiğim bir çiçek. Ama onun yüzünden diğer çiçeklere geçti bu unlu bitler.
Ben vszgeçtim gardenyalardan.. Benim çiçeğim ölsem mi kalsam mı derdinde... Bıktırdı valla... Bende kendi haline bıraktım, çok nazlandı çünkü.

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 18:01   #2313
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Aslında sn Mahmut Tebirinde dediği gibi bakımı konusunda artık rahat gibiyim ama kırmızı örümcek ve nametodla karşılaşınca bütün verdiğim emekler bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçiyor ve feci derecede hevesim kırılıyor. Ben pamuklu bite şükredeceğim neredeyse. Çünkü saat başı tepesinde oldugum için sürekli toplayıp temizliğini yaparak kısmetse iki üç hafta içinde işim bitiyor.ama benim belalılarım öylemi ne kadar temizlesem boş. Bitki elimde emeklerim havada kalıyor.

Selma_321 ve nevgül beğendi.
Eski 22-11-2018, 20:27   #2314
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Aslında sn Mahmut Tebirinde dediği gibi bakımı konusunda artık rahat gibiyim ama kırmızı örümcek ve nametodla karşılaşınca bütün verdiğim emekler bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçiyor ve feci derecede hevesim kırılıyor. Ben pamuklu bite şükredeceğim neredeyse. Çünkü saat başı tepesinde oldugum için sürekli toplayıp temizliğini yaparak kısmetse iki üç hafta içinde işim bitiyor.ama benim belalılarım öylemi ne kadar temizlesem boş. Bitki elimde emeklerim havada kalıyor.
Kırmızı örümceğin çaresi var ama nametod olunca iş değişiyor. Çünkü nametod toprakta ve bitkinin içine geçiyor. Nametod olan bitki toprağı ile beraber yok edilmeli.

nanemolla ve Selma_321 beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 20:52   #2315
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Çaresi var derken? Sabunlu yaglı karışımdan bahsediyorsanız defalarca denedim. Kimyasal ilaç denemeye gönülsüzüm.uyguladığım zaman bende etkilenirim diye korkuyorum zaten alerjik bir bünyem var malesef, ayrıca sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş.geçen senede araştırmıştım kullanıcı memnuniyeti tam olan ilaç göremedim.birde nişastalı bir tarif var aklımda bakalım. Bu aralarda uğur böceği takibindeyim kullanıcılardan tam not alıyor hemde risksiz ama neredeler? şimdi siz söyleyince bi heveslendim ama.. Yazarsanız memnun olurum.

Selma_321 beğendi.
Eski 23-11-2018, 08:06   #2316
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Malesef kimyasal malesef diğer ev yapımı ilaçlar öldürmüyor örümcekleri. Ama en dayanıklısı unlu bit ilaçla bile ölmüyor.

Selma_321 beğendi.
Eski 23-11-2018, 09:09   #2317
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Alıntı:
Malesef kimyasal malesef diğer ev yapımı ilaçlar öldürmüyor örümcekleri. Ama en dayanıklısı unlu bit ilaçla bile ölmüyor.
Siz tecrübe atmişmiydiniz dediğiniz ilaçla kırmızı örümceği yok etmeyi? Siz yinede bir söyleyin adını araştırayım. Kanaat gelirsem ve pahalı değilse alıp bulaşık bitki olduğunda anneme gönderip ona uygulatabilirim belki.

Eski 23-11-2018, 09:38   #2318
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Bu da benim güzelim. Gelişimi fena değil aslında ama yapraklarında çok fazla sararma oluyor. Normal mi bilmiyorum. Bir de saksıya yakın yaprak altlarında siyah bitler var. Sık sık arap sabunu ile ilaçlıyorum. Unlu bit hiç görmedim.

Eklenen Resimler

nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 10:40   #2319
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn nevgül saksıya yakın derken toprağa yakın yapraklarımı kastediyorsunuz.çünkü eger öyleyse toprak biti olabilir bir araştırın isterseniz ve eger toprak bittiyse ben onları zararsız diye biliyorum onuda bir araştırın isterseniz.

Eski 23-11-2018, 11:08   #2320
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Alıntı:
Sn nevgül saksıya yakın derken toprağa yakın yapraklarımı kastediyorsunuz.çünkü eger öyleyse toprak biti olabilir bir araştırın isterseniz ve eger toprak bittiyse ben onları zararsız diye biliyorum onuda bir araştırın isterseniz.
Evet sayın nanemolla. Toprağa yakın yapraklarda ve bazı yapraklarda kümelenmiş olarak görüyorum. Bazı yapraklarda ve sadece yaprak altında bulunuyorlar. Yaprak üzerinde veya dalda olmadıkları için dikkat edilmezse farkedilmiyor. Toprakta görmedim ama... Bu konuyu araştırayım. Teşekkürler

nanemolla beğendi.
nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 12:16   #2321
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Siz tecrübe atmişmiydiniz dediğiniz ilaçla kırmızı örümceği yok etmeyi? Siz yinede bir söyleyin adını araştırayım. Kanaat gelirsem ve pahalı değilse alıp bulaşık bitki olduğunda anneme gönderip ona uygulatabilirim belki.
Ben Avirmec EC diye bir ilaç kullandım. Kırmızı örümcek kalmadı. Ama böyle zararlılar tam bitmez sağ da solda 1-2 tane canlı kalsa bile ilacın etkisi biterse tekrar çoğalmaya başlar. Çoğu zararlı bitlere de etkili.

Nedense bu ilaç unlu bitte işe yaramadı.

Not: İlaç ismi vermek yasakmı bilmiyorum. Eğer yasaksa yöneticiler kusura bakmasın. Silsinler.

Eski 23-11-2018, 12:43   #2322
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Ben vszgeçtim gardenyalardan.. Benim çiçeğim ölsem mi kalsam mı derdinde... Bıktırdı valla... Bende kendi haline bıraktım, çok nazlandı çünkü.
Yapmayın, çiçeğini hiç kokladınız mı? Vazgeçilecek bir bitki değil bence...

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 14:45   #2323
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Sayın Lonicera, malesef çiçeğini koklayamadım.. Çokkk heveslendim ama yok, olmuyor.. Ya ben dilinden anlayamadım, ne gardenyadan, ne murrayadan ne de sarcococca dan hiçbirşey anlayamadım. Tomurcukları var açmıyorlar bir türlü, gardenyam iki senedir bende.. Diğerleri bir senedir.. Dillerinden anlamıyorum.. Murraya bir senedir tomurcuğu üzerinde, belki okuyanlar yok artık diyeceklerdir ama ciddi ciddi öyle...

nanemolla ve nevgül beğendi.
Eski 23-11-2018, 15:32   #2324
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Biz o gardenyanın bıktıran kaprisini boşunamı çekiyoruz ya da elimizde ölmesine ragmen(birde pahalı) tekrar alıyoruz? Kokusu gerçekten çok güzel yanında taşımak istiyor İnsan.sadece çiçeğini seyretmek bile çok güzel hele o çiçeğinde kaymak görüntüsündeki naifliği ve tazelik hissi çok hoş.Ay bu defada sizi çok beklentiye sokmayayım sn Selma )

Düzenleyen nanemolla : 23-11-2018 saat 15:33 Neden: İmla hatası
Eski 23-11-2018, 15:37   #2325
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Bu arada keşke başka bişey dileseydim, 6 tane uğur böceği buldum.Önce bir rahat ettirip sonrada doyurmaya çalışacağım.Netten araştırıyorum bakımını.

Selma_321 beğendi.
Eski 23-11-2018, 15:45   #2326
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Alıntı:
Ben Avirmec EC diye bir ilaç kullandım. Kırmızı örümcek kalmadı. Ama böyle zararlılar tam bitmez sağ da solda 1-2 tane canlı kalsa bile ilacın etkisi biterse tekrar çoğalmaya başlar. Çoğu zararlı bitlere de etkili.

Nedense bu ilaç unlu bitte işe yaramadı.

Not: İlaç ismi vermek yasakmı bilmiyorum. Eğer yasaksa yöneticiler kusura bakmasın. Silsinler.
Bilgi için teşekkürler. Peki O kullandığınızda ve zararlıların bittiğini düşündüğünüzde ne kadar süre rastlamadınız o bitkide kırmızı örümceğe? Ve uyguladığınızda kaç kere kullandınız acaba?

Eski 23-11-2018, 16:42   #2327
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Bilgi için teşekkürler. Peki O kullandığınızda ve zararlıların bittiğini düşündüğünüzde ne kadar süre rastlamadınız o bitkide kırmızı örümceğe? Ve uyguladığınızda kaç kere kullandınız acaba?
Yazın kullanmıştım. Bugün baktığımda birkaç tane rastladım. Yine kullanmam lazım. Zaten ilacı az bir şey suya katıyorsun. 1 lt suya 1 tatlı kaşığı. spreyle sıkıyorsun. Ben 1 kere kullandım. Sonra rastlamadım. Tabii yapraktaki yaptıkları hasar geçmiyor.

nanemolla beğendi.
Eski 23-11-2018, 17:22   #2328
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Bir kere uygulayınca geçmesi enteresan geldi bana. Yani yumurtalara bile etkili olmuş oluyor eğer gözünüzden kaçanlar olmadıysa.Bi değerlendireyim bakalım. Önceliği uğur böceklerime vereceğim becerebilirsem.yardımınız içinde teşekkür ederim.

Eski 23-11-2018, 20:16   #2329
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

çünkü ben plumeria çiçeğine vermiştim. zaten bitki çok yapraklı değil. O yüzden etkili olmuştur. Yinede gözden kaçırdığım olmuş ki bugün yine gördüm. Belkide başka bitkiden gelmişte olabilir.

nanemolla beğendi.
Eski 23-11-2018, 21:17   #2330
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Bitki yetiştirmeyi çok istiyor ve seviyorum ama çıkan aksilikler(illede zarar yapan böcekler) bazen yıldırıcı olabiliyor.Hele birde üstüne titredikçe yorucu bir duruma dönüşebiliyor.Ama vazgeçemiyor insan.doğaya hayranım.

Eski 24-11-2018, 08:47   #2331
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Alıntı:
Bitki yetiştirmeyi çok istiyor ve seviyorum ama çıkan aksilikler(illede zarar yapan böcekler) bazen yıldırıcı olabiliyor.Hele birde üstüne titredikçe yorucu bir duruma dönüşebiliyor.Ama vazgeçemiyor insan.doğaya hayranım.
Bütün duygularıma tercüman olmuşsunuz sevgili nanemolla..

nanemolla beğendi.
Eski 27-11-2018, 09:36   #2332
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Daha öncede de yazdığım gibi, bu bitki iç ortam bitkisi değil. Bütün zorluklar içerde yetiştirmekten kaynaklanıyor. 4 yıl önce Bauhousedan aldığım küçük bir saksı gardenia bu gün 20 kusur adet saksıya dönüşmüş ve her biri de 1 metre boya ulaşmıştır. Yaz kış dışarda bırakıyorum (istanbul iklimi için). Sadece aşırı kar yağışında korumaya alıyorum ağırlıktan dallar kırılmasın diye.
Bu arada yeni alacağınız o çok sık ve pırıl pırıl yapraklı ve bir sürü çiçek tomurcuğu olan bitkileriniz evde bocalayacak ve çiçeklerini büyük ihtimalle dökecektir. Bundan sora iki yaprak arası uzayıp gelişmeye başladığında yerine alışmış sayabilirsiniz

Dikkat edimesi gerekenler;

1.- Geçirgen su tutmayan ( balçık haline gelmeyen) bir toprak karışımı. ( ben perlit ve vermikulit ile kalın torf karışımı kullanıyorum)
2. İlk bahardan itibaren sonbahara kadar hiç olmazsa ayda bir önce limon tuzu ile sulama (litreye nohut kadar) bir hafta sonra demir sülfat uygulaması. Yine litreye bir çay kaşığı hesabıyla.
3.- Çiçeklenmeden sonra şekil budaması
4.- Her sene saksı değişimi, gübreleme veya büyük bitkilerde kök budaması.

Ekte kendi helinde olan bitkilerden biri, 20 lt lik su bidonundan boyunu hesaplayın. Bundan büyükleri de var. Ve bunlar sürekli budanıyor.

Eklenen Resimler

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2018, 10:12   #2333
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn musk harika görünüyor.Daha öncede yazdığım gibi saglıklı yaprak görüntüsünü bile seyretmek hoşuma gidiyor. Bende ölen gardenyalarımı evin dışarısında tutmaya özen gösterdim ve evet bir sorun çıkmıyor.Benimkiler hep toprak değişiminde gelen nametodla öldüler.Onun için bu aldığıma hep hazır steril toprak kullanacağım inşallah.Diğer bakım bilgilerine hakimim sanki artık inşallah.bir de kırmızı örümcek çıkmaya başladığı an(ki bence sitenin bahçeden geliyor) onada uğur böcekleri ve ilaçla savaş açacağım inşallah gardenyalarım ve ben kazanırım.

Eski 13-12-2018, 09:36   #2334
Yeni Üye

Guleyli's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2018
Sonunda Gardenyalarım kendine geldi.. Sanırım bütün sorun nemden kaynaklıyor.. Her sabah çesme suyu ile yaprakları ıslatmaya başladım. Şuan 1 tanesi tomurcuk verdi (Tabii dökmezse tekrardan, dört gözle açmasını bekliyorum.) Diğer ikiside yepyeni ve sağlıklı yapraklar boyverdi..

Eklenen Resimler

Guleyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2018, 10:30   #2335
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guleyli Mesajı Göster
Sonunda Gardenyalarım kendine geldi.. Sanırım bütün sorun nemden kaynaklıyor.. Her sabah çesme suyu ile yaprakları ıslatmaya başladım. Şuan 1 tanesi tomurcuk verdi (Tabii dökmezse tekrardan, dört gözle açmasını bekliyorum.) Diğer ikiside yepyeni ve sağlıklı yapraklar boyverdi..
Dikkat edin. Eğer ortam soğuk ise sizde fısfıs ile sürekli su sıkarsanız bir süre sonra mantar oluşumu başlar. O zaman bitkiniz kararmaya ve ölmeye başlar. Fazla aşırıya kaçmayın. Ara sıra yapraklara 1 lt suya 1 tatlı karşığı oksijenli su karışımı ile fısfıs yaparsanız hastalıkların önüne geçersiniz.

Eski 13-12-2018, 12:34   #2336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2017
merhaba

merhaba gardenya çiceginin ankara bölgesinde yetişmesi zormudur soguktan dolayı

cuzza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2018, 13:40   #2337
Yeni Üye

Guleyli's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cuzza Mesajı Göster
merhaba gardenya çiceginin ankara bölgesinde yetişmesi zormudur soguktan dolayı
Gardenya çiçeği nemli bölgelerde yani denizel iklimde daha cok yetişiyor.. evde baktığınız sürece sıkıntı yok ama dışarıda dayanacağını sanmıyorum..

Guleyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 09:09   #2338
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Bende de bir gardenya vardı. Şimdi bu konuyu okuyunca nazlı olduğunu öğrenince şaşırdım. Çünkü yazın biz tatile gidince tamamen kurumuştu. Eşim de tüm dallarını budamış tek gövdesi kalmıştı. Bir ay kadar önce bir baktık yeşermiş. Şu an yeşermeye devam ediyor. Baya yaprak verdi, dallandı budaklandı. Şu bitkiler hayret verici şeyler. İlgilendikçe fark ediyoruz. Saksısına bir kaç meyve çekirdeği atmıştık, onlar da filizlenmiş. Ayırsak mı acaba onları saksıdan?

Bu harika bir bitki ama. Kuruduğunda çok üzülmüştüm. İki yıldan fazladır bizde. Yalnızca yaz aylarında iki üç tane çiçek açıyor. Çok çok güzel beyaz çiçekler ve muhteşem kokuyorlar. Sonra solup düşüyor ve yaza kadar bir daha çiçek açmıyor. Sanırım yaşam döngüsü bu.

nanemolla beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 14:04   #2339
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
İyi günler.
Bauhause' tan aldığım gardeniam ile ilgili bir sorum olacaktı. Yapraklarında kahverengi sanki kurumaya benzer bir şeyler oldu. Aynı saksıda 3-4 kök var. sadece bir kök'ün yapraklarında böyle bir şey var.
Bu saksıdaki kökleri ayırsam mı ? Anamur' da ikamet ediyorum. Balkona mı alsam üşürler mi ? Şu an şubat ayında dış sıcaklık 8-15 C arasında.
Gardenya; salonda ve tülden süzülerek gelen batı güneşinin son 2-3 saatini görüyor. Genellikle gece klima çalışan bir mekan. Gündüz ortam sıcaklığı 18-20 C'den aşağı çok düşmüyor.
Şimdiden cevap verecek arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 22:49   #2340
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Gardenyanın hep açık havada durması lazım. İçeride yaprakları sararır ve ölürler. Eger dışarda don tehlikesi yok ise gardenya için sorun olmaz. Ben Gaziantep'te gardenyamı balkona koydum. Şu anda bir sorun gözükmüyor. O kadar da kar yağmur yagdı. Ama şu var, kar yagmur bitkinin üzerine yağmıyordu. Gardenya bahçe bitkisi olduğundan iç mekanı sevmezler. Bol şanslar.

nanemolla beğendi.

Düzenleyen Mahmut Tebir : 11-02-2019 saat 14:04

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024