agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2017, 11:09   #2281
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
1 litre suya atacağımız bir kaç minik parça limon tuzu ile suyun PH ı kaç olacak şekilde ayarlayacağız.

taydin66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 11:25   #2282
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taydin66 Mesajı Göster
1 litre suya atacağımız bir kaç minik parça limon tuzu ile suyun PH ı kaç olacak şekilde ayarlayacağız.
Acaba hiç cebvap verecek kimse yok mu?

Eski 18-12-2017, 11:28   #2283
Ağaçsever

Yeni aldığım gardenyada çiçek tomurcukları var. Fotolarda gözüktüğü gibi. Saksıyı yaklaşık 3hafta önce mecut saksısından hacim olarak 3 kat daha büyük bir saksıya aldım. Ancak çiçek tomurcukları öylece kaldı. 3 haftadır açmadılar. Bu normal mi?

Eklenen Resimler

efeege ve Selma_321 beğendi.

Düzenleyen taydin66 : 18-12-2017 saat 20:46 Neden: foto ekleme
Eski 18-12-2017, 12:39   #2284
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Yeni aldığım gardenyada çiçek tomurcukları var. Fotolarda gözüktüğü gibi. Saksıyı yaklaşık 3hafta önce mecut saksısından hacim olarak 3 kat daha büyük bir saksıya aldım. Ancak çiçek tomurcukları öylece kaldı. 3 haftadır açmadılar. Bu normal mi?
Gardenya çok yavaş gelişen bir bitkidir. Hiç acele etmeyeceksiniz. Zamanı geldiğinde zaten açacaktır.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 13:03   #2285
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
Gardenya çok yavaş gelişen bir bitkidir. Hiç acele etmeyeceksiniz. Zamanı geldiğinde zaten açacaktır.
Teşekkür ederim. Biraz rahatladım. Beklemeye devam

Eski 29-12-2017, 09:39   #2286
Ağaçsever

böcek

Gardenyamın yapraklarının arkasında boyları 1mm den küçük üzeri kıllı gibi beyaz/gri renkte böcekler gördüm. Son 1 haftadır bitkinin yaprakları hafif yumuşadı sertliğini kaybetti. Renklerinde çok hafif açılma var. Bu böceklerden nasıl kurtulacağım...

Eski 29-12-2017, 11:57   #2287
Ağaçsever

böcek

Gardenyamın yapraklarının arkasında boyları 1mm den küçük üzeri kıllı gibi beyaz renkte ve gövdenin üst tarafında 2 tane siyah noktası olan böcekler gördüm. Son 1 haftadır bitkinin yaprakları hafif yumuşadı sertliğini kaybetti. Renklerinde çok hafif açılma var. Bu böcekler sanırım yeşil bitler gibi yaprakların öz suyunu emiyorlar.
Bu böceklerden nasıl kurtulacağım...

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2017, 13:36   #2288
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Gardenyamın yapraklarının arkasında boyları 1mm den küçük üzeri kıllı gibi beyaz renkte ve gövdenin üst tarafında 2 tane siyah noktası olan böcekler gördüm. Son 1 haftadır bitkinin yaprakları hafif yumuşadı sertliğini kaybetti. Renklerinde çok hafif açılma var. Bu böcekler sanırım yeşil bitler gibi yaprakların öz suyunu emiyorlar.
Bu böceklerden nasıl kurtulacağım...

Diğer adı yaprak biti. Bunları öldürmek için arap sabunu tarifini kullanabilirsin.
100 gr suya 10 gr arap sabunu şeklinde kullanabilisin. Yani 10'a 1 şeklinde.
arap sabunlu suyu bu bitlerin üstüne spreyleme yapılırsa böceklerin bitki üzerinde yapışıp kalarak öldüğünü göreceksin. Bu en etkili yöntemlerden biridir. Eğer ölmezlerse daha etkili yöntemler var.

Eski 29-12-2017, 18:14   #2289
Ağaçsever

Alıntı:
Diğer adı yaprak biti. Bunları öldürmek için arap sabunu tarifini kullanabilirsin.
100 gr suya 10 gr arap sabunu şeklinde kullanabilisin. Yani 10'a 1 şeklinde.
arap sabunlu suyu bu bitlerin üstüne spreyleme yapılırsa böceklerin bitki üzerinde yapışıp kalarak öldüğünü göreceksin. Bu en etkili yöntemlerden biridir. Eğer ölmezlerse daha etkili yöntemler var.
Şimdiye kadar belki 10 dan fazla yeşil yaprak biti ile karşılaştım ve doğal yoldan çözüm için öderdiğiniz arap sabunlu karışımları denedim
Hiç başarılı olmadı. üstekik bir hafta aralarla en az 3 defa bu karışımı tekrarladım ama yine olmadı...Y bitki yandı gtti. **** bu bitler yeniden pörtledi. Diğer bitkilerimede saldırmasınlar diye bitkiyi imha etmekten başka çarem kalmadı. Bu sebeple bana bir kimyasal söyleyin hızlı ve etkili olsun. Durspan4 işe yarar mı?

nanemolla beğendi.
Eski 29-12-2017, 20:51   #2290
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Şimdiye kadar belki 10 dan fazla yeşil yaprak biti ile karşılaştım ve doğal yoldan çözüm için öderdiğiniz arap sabunlu karışımları denedim
Hiç başarılı olmadı. üstekik bir hafta aralarla en az 3 defa bu karışımı tekrarladım ama yine olmadı...Y bitki yandı gtti. **** bu bitler yeniden pörtledi. Diğer bitkilerimede saldırmasınlar diye bitkiyi imha etmekten başka çarem kalmadı. Bu sebeple bana bir kimyasal söyleyin hızlı ve etkili olsun. Durspan4 işe yarar mı?
arab sabunlu çözeltiye 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 adet sarımsak ekle. Dikkat et ama fazla koyma. Fazla sarımsak bitkinin yapraklarını yakar. Bununlada ölmüyorsa o bitler hiç birşeyle ölmez.

Eski 05-01-2018, 07:52   #2291
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Sn taydin66 sakın onlar kırmızı örümcek olmasın.ben çok benzettim.onlarında uzerlerinde iki siyah nokta var çünkü.eğer öyle ise Arap sabunlu ilaç sanırım işe yaramayacak ve hızla diğer bitkilere bulaşıyor bilginize.YouTube bakıp kendi boceklerinizle karşılaştırın derim.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2018, 08:21   #2292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2017
selamlar bence un bitide var kızılaydaki çiçekçilerden aldığım minik flakondaki ilaçları kullanıyorum ben un bitlerine 15 gün ara ile 2 -3 kere tekrar edince anca bitiyorlar

insirah:) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 09:12   #2293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2017
arkadaşlar verdiğiniz bilgiler olmasa gardenyam kuruyup gidecekti. aldığımda çiçekliydi sonra çiçekleri soldu sonra yaprakları kararmaya başlayınca sizleri okudum bakim ne yapmışsınız diye demir ilacı aldım hemen ve suyuna da limon tuzu koydum veee yeniden çiçek tomurcukları çıkarmaya başladı hepinize teşekkür ederim

Mahmut Tebir beğendi.
insirah:) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2018, 16:01   #2294
Ağaçsever

Alıntı:
Merhaba,
Bende güneş yakar zannetmiştim. Hemen şimdi evin en güneşli bölgesine alacağım. Bilgi için teşekkürler
Bitki güneşde duruyor. Sabahtan öğlene kadar güneş alıyor. Ancak yapraklardaki sararma gittikçe devam ediyor. Sulamayı fazla **** az yapmıyorum. Tomurcuklar gayet sert ve bol çiçek açıyor. Bu sararmaya rağmen gittim bir de demir ilacı(mikromel kombi) aldım. Bu ilacıda 15 günde bir vermeye başladım. Ama sararmayı durduramıyorum.
Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2018, 16:55   #2295
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Bitkiyi güneşe koymasanız daha iyi olacak. Bitkiyi gölge ve aydınlık yere koyun. Bazen de yapraklarını fısfısla sulayın. O sararmalar demir eksikliğini sararması değil. Besin manganez eksikliği gibi geldi.

Eski 24-04-2018, 20:05   #2296
Ağaçsever

Alıntı:
Bitkiyi güneşe koymasanız daha iyi olacak. Bitkiyi gölge ve aydınlık yere koyun. Bazen de yapraklarını fısfısla sulayın. O sararmalar demir eksikliğini sararması değil. Besin manganez eksikliği gibi geldi.
Yukarıda Micromel Kombi Kullanıyorum demiştim. Kullandığım ürün budur. Sanırtım gözünüzden kaçtı.
Alp Tarım
MİCROMEL - COMBİ
Mikro Elementler
Ürün Hakkında Bilgi Micromel Combi mikro granül yapıda suda tamamen ve hızla çözünen katı halde mikro elementler karışımıdır. Bitkiler gelişme dönemlerinde makro elementlere olduğu kadar mikro elementlere de önemli oranda ihtiyaç duyarlar. Bu elementlerin eksikliğinde kloroz, yaprak dökülmesi, nekrozlar, solgunluk, bitki gelişiminde düzensizlik ve duraklama vs. şeklinde bitkilerde kendini gösterir. Bu elementlerin yetersiz olduğu durumlarda yapılacak uygulama veya uygulamalarda meyve verimi ve kalitesini önemli ölçüde artırıcı etkiye sahiptir. Micromel Combi içerik olarak yüksek miktarda ve bitkinin ihtiyacına göre dengeli bir şekilde bu elementleri içerir. Yapraktan ve topraktan emilimin daha hızlı olması için EDTA ile şelatlanmasının yanı sıra etkinliğini daha da artırmak için aminoasit ilavesi olup bu farklılık Micromel Combiyi etkin ve farklı kılar. Micromel Combi bitkilerde görülen mikro element noksanlıklarını gideren yüksek çözünürlüğe sahip düşük dozlarda bile etkisini gösterebilen koruyucu ve tedavi edici mükemmel bir mikro element karışımıdır.

Garanti Edilen İçerik % w/w
Suda Çözünür Bakır (Cu) 0,5
Suda Çözünür Bor (B) 1,5
Suda Çözünür Çinko (Zn) 4
Suda Çözünür Demir (Fe) 4
Suda Çözünür Mangan (Mn) 4
Suda Çözünür Molibden (Mo) 0,05
Şelatlama EDTA

Selma_321 beğendi.
Eski 24-04-2018, 21:02   #2297
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Gordum fakat boyle durumlarda sorunlar hemen gecmez. Sorun koklerde olusmus ise ne yaparsaniz yapin iyilesmez. Sorunlu bir gardenya bende de var. Bir turlu yildizimiz barismadi. Bendeki sorun da bitkinin gelismemesi. Ne yapraklarini dokuyor ne de gelisiyor. Yapraklari sari degil ama kucuk neden gelismedigini bir turlu anlamadim.

Eski 22-09-2018, 10:11   #2298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2018
İyi günler. 3,4 gün önce bir gardenya aldım fakat yapraklarında yumuşama oluşmaya başladı. Yapraklar kendini bıraktılar. Düzelmesi için ne yapmam gerekiyor size danışmak istedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler...

Cybel. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2018, 21:07   #2299
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

çiçeğin resmini atarsanız bir fikir edinebiliriz.

Eski 23-09-2018, 20:18   #2300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
çiçeğin resmini atarsanız bir fikir edinebiliriz.
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Çiçeğe su verince düzeldi kendine geldi. Şu an bu durumda gardenyam

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
Cybel. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2018, 11:08   #2301
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

gardenyalar suyu severler. ama toprağı süzek toprak olması şartı ile. su verilce suyun her tarafına yayıldığına ve alttan suyun çıktığına dikkat edin. yanlız kabında su birikmemesine de dikkat edin. Gardenyalar hafif bir susuzlukta yapraklarını cansızlaştırır boyunlarını bükerler. Ama su verirseniz düzelir. Susuzluğa dayanıksız bitkilerdir. Su birkaç gün gecikirse kurumaya yüz tutarlar.
Gardenyaların en büyük düşmanı pamuk bitleridir. Ne yazık ki ilaçlamama rağmen kurtulamadım.

Eski 06-10-2018, 19:38   #2302
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
bu da benim koçtaş’tan birkaç ay önce aldığım gardenyam (şimdi olsa marketten değil, seradan alırım). yakın zamanda pamuklu bitlerden kurtulduk, kontrol altındayız. arada bir balkona hava almaya çıkıyoruz. her daim balkonda değiliz çünkü batı cephe, tüm öğleden sonra güneş batana kadar yakıcı güneş var. salonda doğrudan güneş ışığı almayacak şekilde aydınlık ortamdayız. aldığımdan beri yapraklarda sebebini anlamadığım ufak, kahverengi lekeler var. yaprak sararmalarına karşı saçıkıbrıs kullandık geçen, hem sulama, hem de yapraklara fıs fıs olarak. iki haftada bir de limon tuzlu suyla sulanıyoruz. su saksı altından çok çabuk çıktığı için yakında toprak değişimi yapılacak, sanırım gardenya için haddinden fazla süzek. öneri ve görüşlerinizi bekliyoruz. sevgiler...

Gül Batur beğendi.
sagenit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2018, 09:28   #2303
Yeni Üye

Guleyli's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2018
Merhaba.. Benim 3 tane dünya güzeli gardenyam var.. küçük olanın sağlığı iyi fakat diğer ikisinde bir kaç aydır yaprakların bir kısmı kuruyor.. Kendimce hasta olan yaprakları ayıklamaya çalıştım ama yeterli olmuyor.. Ne yapmam lazım ve sebebi nedir.. yardımcı olabilecek var mıdır acep..

Eklenen Resimler

nanemolla beğendi.
Guleyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2018, 09:53   #2304
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guleyli Mesajı Göster
Merhaba.. Benim 3 tane dünya güzeli gardenyam var.. küçük olanın sağlığı iyi fakat diğer ikisinde bir kaç aydır yaprakların bir kısmı kuruyor.. Kendimce hasta olan yaprakları ayıklamaya çalıştım ama yeterli olmuyor.. Ne yapmam lazım ve sebebi nedir.. yardımcı olabilecek var mıdır acep..
Köklerine bak kökleri çürümüş olabilir. Eğer bulunduğunuz yer soğuk ise de aynı şeyi yapabilir.

Eski 14-11-2018, 10:15   #2305
Yeni Üye

Guleyli's Avatar

Alıntı:
Köklerine bak kökleri çürümüş olabilir. Eğer bulunduğunuz yer soğuk ise de aynı şeyi yapabilir.
Dün saksidan çıkarıp köklerini kontrol ettim gayet iyi.. soğuğa gelince, yazdan beri böyle.. Arada toparlıyor kendini ama çok uzun sürmüyor tabi.. yaprakların tamamı kurumuyor.. böyle ufak yerler kuruyor ve öyle kalıyor..

Eski 14-11-2018, 10:40   #2306
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guleyli Mesajı Göster
Dün saksidan çıkarıp köklerini kontrol ettim gayet iyi.. soğuğa gelince, yazdan beri böyle.. Arada toparlıyor kendini ama çok uzun sürmüyor tabi.. yaprakların tamamı kurumuyor.. böyle ufak yerler kuruyor ve öyle kalıyor..
En son çare toprağını değiştirmek. Gardenyaya uygun toprak türünü internetten öğrenip değiştimelisin. Gelişi güzel toprak gardenya için uygun değildir. Gardenyanın toprağı geçirgen olmalıdır.

Eski 14-11-2018, 11:00   #2307
Yeni Üye

Guleyli's Avatar

Alıntı:
En son çare toprağını değiştirmek. Gardenyaya uygun toprak türünü internetten öğrenip değiştimelisin. Gelişi güzel toprak gardenya için uygun değildir. Gardenyanın toprağı geçirgen olmalıdır.
Çok nazlı bir çiçek. 3 yıldır ömrümü yemiş ama yine de vazgeçemiyorum.. toprak değişimini deneyeceğim.. Teşekkürler..

Eski 21-11-2018, 07:39   #2308
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  1021201892518.jpg
Views: 732
Size:  57.6 KB
Eveettt.Yine bir gardenya macarasıyla burdayım.ilkini cahillikten, ikinci üçüncü ve dördüncüyü (çok alışmışken) nametod belalıları yüzünden kaybettim.Hatta havai köklendirme bile yapmıştım ama az kökle aldığım için onuda kaybettim.bir daha almam sanırım derken uygun fiyatlı görünce hiç düşünmedim bile niyeyse
Bu ikisi tek saksıdaydı eve gelince bir hafta sonra kökleri çok hırpalamamak adına bıçakla keserek ayırdım. Üzeri tomurcuk dolu ama dökmedi.bitkileri yarım boy büyük saksıya aldım. Bakalım gidişat nasıl olacak saat başı tepesindeyim neredeyse ama yinede çok bağlanmamaya çalışıyorum. Kırmızı örümcek ve nametodlar korkulu rüyam.

Mahmut Tebir beğendi.
nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 19:29   #2309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2018
Benimda saksıda yetiştirdiğim üç adet gardenyam var.saksılara ekim yaparken çok kararsız kalmıştım ama şimdi iyiki sac ekmişim diyorum.bir kaç sene önce kötü bir gardenya deneyimim olmuştu dikkat edilmezse yapraklarında çok çabuk zararlılar türüyor.ve birde sanırım su olayı biraz sıkıntılı çok iyi ayarlamak lazım saksı kesinlikle tabanı hava alanlardan olmalı.bana kalsa bunlarla falan çok uğraşmam ama eşim çok seviyor yoksa zahmetli iş )

nanemolla beğendi.
Ali alan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 19:54   #2310
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Gardenyaların bakımını yapmayı kaptım ama şu allahın cezaları unlu bitlerden kurtulamadım bir türlü. Ne kadar ilaç denediysem olmadı. Tek tek topluyorum olmuyor, ilaç sıkıyorum olmuyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Sevdiğim bir çiçek. Ama onun yüzünden diğer çiçeklere geçti bu unlu bitler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024