agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2011, 02:16   #121
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
serkan bey suda köklendirme işlemini hangi ayda yaptınız acaba???

kaktüssevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 08:52   #122
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüssevdası Mesajı Göster
serkan bey suda köklendirme işlemini hangi ayda yaptınız acaba???
evet hangi ayda yaptınız ve nasıl bir ortamda tuttunuz sıcak soguk? birde nekadar surdu koklenme

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 14:23   #123
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

kimseden ses cıkmadı bu konuda ben harekete gectim arkadaslar, havai daldırmayı deniyorum gelişmeleri sizinle paylaşırım

Eski 30-01-2011, 14:36   #124
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

jokerkan, annem kauçuğumu çelikleme yapmak için kestiğimi görünce bir güzel kızdı bana "bu mevsimdemi olur hiç a yarım akıllı kızım benim" diye martı beklemem gerektiğini söylemişti... umarım yanlış bilgi değildir ve umarım geç kalmamışımdır bunu yazmak için

Eski 30-01-2011, 20:59   #125
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüssevdası Mesajı Göster
jokerkan, annem kauçuğumu çelikleme yapmak için kestiğimi görünce bir güzel kızdı bana "bu mevsimdemi olur hiç a yarım akıllı kızım benim" diye martı beklemem gerektiğini söylemişti... umarım yanlış bilgi değildir ve umarım geç kalmamışımdır bunu yazmak için

sevgili kaktussevdası aslında üstadlar daha iyi biliyordur kesin ama havai daldırmada dalı kesmedigimiz icin en fazla koklenme olmaz diye dusunuyorum yani ana govdeden kopmus degil. koklenme olmazsa sorun degil martı nisanı beklerim, eger olursa yeni saksıya alırım diye dusundum.
Soyle bir durum var nekadar okursak okuyalım denemeden bilemiyoruz gercekten bende bu yontemi deneyip tecrube kazanmak ve paylaşmak istedim.

Eski 31-01-2011, 00:19   #126
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jokerkan Mesajı Göster
Soyle bir durum var nekadar okursak okuyalım denemeden bilemiyoruz gercekten bende bu yontemi deneyip tecrube kazanmak ve paylaşmak istedim.
kesinlikle katılıyorum. öncelikle bende takipçinim. fotolamada yaparsan sevinirim. görsellikte baya bi öğretici benim için

Eski 18-02-2011, 08:08   #127
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

jokerkan, son durum nedir??? benim çeliklerde 3 mm filizler var şuanda ama köklenmeye dair hiçbirşeyim yok malesef...

Eski 02-03-2011, 11:02   #128
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

malsesef husranla sonuclandı, nemli torfa sarılı halde yaklasık bir ay kadar kaldı ama havai koklenme olmadı, yaralanmıs govde parcalarını bitki tamir etmeye baslamıs, marttan sonra ilgili kısmı kesip suda koklendirmeyi deneyecegim cunku 3 tane ana dal var ve aradaki yapraklar yeterli ısık alamadıgı icin sararıyor. son durum budur arkadaslar

Düzenleyen jokerkan : 02-03-2011 saat 12:22
Eski 13-03-2011, 11:24   #129
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

yardım

arkadaslar resimler ekte, kaucugum nedense bu sekilde sararıyor (ana govde) yan dallardaki yapraklarda birsey yok acaba sorun ne olabilir

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2011, 11:26   #130
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Kauçuğunuz fazla sulanmış olabilir.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 17:14   #131
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Kauçuğunuz fazla sulanmış olabilir.
fazla gunes almamakla alakalı olmaz dimi ? direk gunes ısıgı almıyor ama karanlık bir yerdede degil

Eski 13-03-2011, 18:24   #132
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jokerkan Mesajı Göster
arkadaslar resimler ekte, kaucugum nedense bu sekilde sararıyor (ana govde) yan dallardaki yapraklarda birsey yok acaba sorun ne olabilir
Alt yaprakların sararması doğaldır, belki saksı küçük ve uzun zamandır toprağı değiştirilmemiş ve
gübre verilmemişse, boyu uzamaya devam ediyorsa,
bitki enerjisini büyümek için harcıyor ve alt yapraklarını bundan dolayı döküyor olabilir.

Name:  ficus.E.jpg
Views: 6159
Size:  29.5 KB

Bu kadar az açıklamaya anca bu kadar fikir yürütülebilir
Olası sorular:
1.Kaç yaşında
2.Yeri nerede?
3.Yer değişti mi?
4.Bulunduğu yerin ısısı kaç ?
5.Son olarak ne zaman saksı değiştirdiniz?
6.Hangi aralıklarla gübre veriyorsunuz?
6.Hangi aralıklarla su veriyorsunuz?
7.güneş alıyor mu?

Evet,soru sormak kolay.
Yanıtları bekliyorum.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 22:16   #133
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 5
Unhappy budama

aşağı yukarı 6-7 senelik kauçuğum. tek bir gövde halinde uzayıp gitti. tavana değdi. tek parça halinde değil de birkaç dal halinde gelişirse daha hoş görüneceğini düşündüğüm için, üstten 3 parça olacak şekilde kestim.
( küçükken yapılsa daha güzel olacaktı belki de)
ikisini aynı saksıya, birini ayrı saksıya diktim. hiçbir işlem uygulamadan kestim ve diktim. kısa süre içinde ana gövdede , tepede iki ayrı yerde filizler göründü. dibine diktiklerimin biri de gayet canlı ve minicik bir filiz göründü. ama diğeri cansızdı. kontrol amaçlı çıkardığımda çürümeye başlamıştı. çürük kısmı kesip tekrar soktum toprağa. ayrı olanda ise henüz bir gelişme yok.
fikir olması açısından yazmak istedim

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
kartol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 17:44   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2011
selam
kaucuğunuz güzel gelişmiş yapraklar ömürlerini doldurduğu zaman sararır dökülür ki sizinde dipten ilk yaprak yani ömrünü doldurmuş yaprağınız sararıyo buda normaldir genel olarak bitki görünüşünde bir sararma yoksa korkacak birşey yoktur.suyunuda ihtiyacı olduğu zaman yani toprak iyice kurumadan yaparsanız aşırı sulamamış olursunuz

efeyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 14:16   #135
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar sokaktan bulduğum bu zavallı kauçuğu hemen toprağa aldım ve sulama yaptım. Bu kauçuğu topraktan 50 - 60 cm yukarıdan kesersem sürgün verirmi aceba? Zaten 3-4 metre olan boyu 1,5 metreden kesilmiş.Bu şekildemi kalsın yoksa biraz daha kısaltarak bir bakım uygulasam dahamı iyi olur.

yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Eklenen Resimler

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 16:19   #136
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Biraz geç cevap olacak ama ben ilk baharda suya koydum 1 ayda kök oluşumu başladı hemen saksıya aldım. Gayet sağlıklı şuanda. Ikide yavrusu oldu.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 16:23   #137
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
arkadaşlar sokaktan bulduğum bu zavallı kauçuğu hemen toprağa aldım ve sulama yaptım. Bu kauçuğu topraktan 50 - 60 cm yukarıdan kesersem sürgün verirmi aceba? Zaten 3-4 metre olan boyu 1,5 metreden kesilmiş.bu şekildemi kalsın yoksa biraz daha kısaltarak bir bakım uygulasam dahamı iyi olur.

Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.
kökleri biraz budayıp ben olsam daha derin bir saksıya alırdım. Sevgiler.

Eski 01-06-2011, 11:02   #138
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

uzun bir aradan sonra uğrayabildim çok şükür, fasulye sırığı gibi uzayıp giden kauçuğumu 4 parcaya kestiğimi belirtmiştim, aradan 3 ay gibi bi zaman gecmiş ve suan 3 kök kaucugum var.( hoş yaprakları yamuk yumuk çıkıyor ama olsun) sonuç basarılı )

Eski 08-06-2011, 09:35   #139
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
[QUOTE=aybala;17264]Eskiden evlerde kauçuk olurdu
Eğer Hatay çevresinde yaşasaydınız 120 cm lik kauçuğumu size seve seve verirdim. Evin içinde çiçekten dolaşamaz olduk, eşimle büyük kavga edicez bu yüzden... Geçenlerde bir tek gözü yaprağıyla kesip saksıya gömdüm o bile köklendi... Burada dışarda dev ağaçları var. Hava köklerini bir görseniz filmlerdeki tropiklerde sanırsınız.

kupecim beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 09:40   #140
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Evlerde bu tarz aşırı büyüyen **** formu bozulan kauçuklarınızı hava daldırması yapın. Belirli noktadan(birkaç yerden de olabilir) kabuğu biraz ayırıp arasına pamuk sıkıştırın. Bir plastik parçayı çepeçevre ona dolayıp alttan bağlayıp içine biraz toprak bırakıp sulayın. İki ayda şeffaf örtünün altından beyaz kökleri görürsünüz. Kökün altından kesip yeni bireyleri alıp gerisini istediğinize verin gitsin!

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 08:02   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2011
Selamlar, benimde kauçuğum var. Bahçeye 6 sene önce dikmiştim. Şu anda 2,5 metreye ulaşmış durumda. Sorunum ise şu;
yandan çıkan sürgünleri yukarıya doğru değil de aşağıya doğru uzuyor. Bunun sebebi ne olabilir? Eğer bu durum normal ise sürgünleri yukarıya doğru uzatmanın bir yolu var mı? Mesajı işyerimden yazdığım ve bu soru şu an aklıma geldiği için resim koyamıyorum. Ama eve gidince resmini çekip göndereceğim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

By sersangil at 2011-06-15

By sersangil at 2011-06-15

Düzenleyen sersangil : 15-06-2011 saat 12:59 Neden: foto eklendi
sersangil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 08:34   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2011
Sorumu yanlış yere mi yazdım acaba? Niye kimse cevap vermiyor? Yoksa kimsenin bu konuda bir bilgisi yok mu?

sersangil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 05:13   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2008
iyi günler. benimde bir kauçuk bitkim var. ben bu bitkinin bir tane yaprağını önce suya koydum. çokta güzel köklendi. daha sonra saksıya diktim. neredeyse 2 ay oldu bitkide hiç bir değişiklik yok. ne boy uzaması ne yeni yaprak açması gibi. belirgin hiç bir değişiklik yok. acaba bu durum nedendir. teşekkür ederim.

bukni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 20:06   #144
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
merhabalar,

kauçuğun çok büyüdüğünde aşağı ilerlemesini daha önce de gördüm. o nedenle bana normal geldi. dallarının ağır geliyor olmasından veya bitkinin, kendi özsuyunu en uçlara daha kolay göndermek için kullandığı bir yöntem olabilir. Çünkü bunlar ağaçlar gibi enli değiller, o kadar yükseğe besin taşıma sistemi geliştirdiklerini sanmıyorum.

merhaba bukni, suda köklendirmede gelişen kökler, suda yaşamaya uyum sağlamış yapılardır. toprağa diktiğinizde bitki, toprak ortamı için yeniden kök yapmak zorunda kalır. bu benim bildiğim tüm bitkiler için böyle. o yüzden ben çelik alarak doğruca toprağa daldırma yapıyorum. doğru yerden ve doğru şekilde çelik alırsanız, mevsim-sıcaklık uygunsa tutacaktır.

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 20:10   #145
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

İşte çocukluğumun bitkisi. Annemin tek çiçeği. Kauçuk, yani Ficus Elastica. Uzadı uzadı uzadı.. Tavana vardı. Şimdi bende de var bir tane. Bauhaus'tan aldım. Alırken bir tane de yan dalı olmasına dikkat ettim, en alttaydı. Bu kauçuğu ilk getirdiğimde büyük bir hataya düştüm. Dandirik saksısını ve eskimiş olduğunu düşündüğüm toprağını değiştirdim. Bitki bana küstü, ilk getirdiğim zaman ufacık yapraklar açtı, resimden de görebilirsiniz. Çok zor toparlandı. İlk koyduğum yerde, alt kısımları hiç ışık alamadı, haliyle yavru dalı da hiç büyümedi. İçime sinmedi, boydan ışık alacağı başka bir pencere önüne koydum. Bahara yakın büyümeye başladı. Yazın balkona çıkarttım. Ama öğle güneşinde birkaç yaprağı yara oldu. Şimdi yine içeride.

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:30
Eski 23-11-2011, 23:58   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
........

Düzenleyen Ekrem Uslu : 24-11-2011 saat 22:11 Neden: Yanlış yere konu açma.
Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2011, 21:56   #147
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Merhabalar efendim, burası ficus elastica başlığı. Ficus benjamina ile ilgili mesajınızı ilgili başlığa taşırsanız size ulaşmak isteyenler için kolaylık olacaktır.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:29
Eski 25-02-2012, 06:33   #148
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Evde yaklaşık 2 ay önce aldığım bir Kauçuk bitkim var.Üstten yeni filiz verdiğinde,ki şimdiye kadar yalnızca bir kez verdi,filizin kabuğu kurudu,filiz gelişemedi.Şimdi de alttan yapraklarını sıra ile sarartıp dökmeye başladı.Alttan iki büyük yaprağını döktü,ne yazık ki sıra üçüncüde gibi görünüyor,çünkü onda da renk kaybı başlamış.Gövde de herhangi bir yumuşama yok.Bulunduğu odada başka çiçekler de var,her gün havalandırıyorum.Cam kenarında değil,ancak aydınlık bir yerde duruyor.Cam kenarında,tül ile filtrelenmiş güneş ışığı alan yere de koydum;ancak sevmediğini düşünüyorum.Yaprakların da dalgalanma olmuştu,eski yerine alınca bunlar geçti.Haftada bir kez suluyorum.Nerede yanlış yapıyorum? Bilen arkadaşlar,beni aydınlatabilirse sevineceğim.Teşekkürler.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 10:17   #149
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tika Mesajı Göster
Evde yaklaşık 2 ay önce aldığım bir Kauçuk bitkim var.Üstten yeni filiz verdiğinde,ki şimdiye kadar yalnızca bir kez verdi,filizin kabuğu kurudu,filiz gelişemedi.Şimdi de alttan yapraklarını sıra ile sarartıp dökmeye başladı.Alttan iki büyük yaprağını döktü,ne yazık ki sıra üçüncüde gibi görünüyor,çünkü onda da renk kaybı başlamış.Gövde de herhangi bir yumuşama yok.Bulunduğu odada başka çiçekler de var,her gün havalandırıyorum.Cam kenarında değil,ancak aydınlık bir yerde duruyor.Cam kenarında,tül ile filtrelenmiş güneş ışığı alan yere de koydum;ancak sevmediğini düşünüyorum.Yaprakların da dalgalanma olmuştu,eski yerine alınca bunlar geçti.Haftada bir kez suluyorum.Nerede yanlış yapıyorum? Bilen arkadaşlar,beni aydınlatabilirse sevineceğim.Teşekkürler.
Resmini koyarsanız daha iyi cevap alabilirsiniz. Artı sulamaya gelince ihtiyacı olduğu zamn sulamalısınız. Suya ihtiyacı olmuyosa haftada bir fazla olabilir. Ben bol aydınlık bir yerde bakıyorum. Su ihtiyacı çok olmuyo. Toprağa elimle kontrol ediyorum, nem azsa suluyorum altında su bırakmıyorum. sevgiyle kalın.

Eski 26-02-2012, 07:19   #150
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Teşekkürler,sulama konusundaki bilgim yanlışmış.Ben her hafta aynı gün suluyordum.Fazla sulamış olabilirim,şimdi sulamayı kestim.Toprak kurumadan sulamayacağım.Fotoğrafını çektim,bilgisayara aktarınca paylaşacağım.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bitki, ficus, hastalıklı yapraklar, kauçuk, salon bitkileri

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024