agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2009, 07:19   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emy_83 Mesajı Göster
emy sizin çiçeğiniz bir tür sarılıcı.
bende de var şu an çok küçük ama.bir alışveriş merkezinden aşırmıştım minik bir kök
çiçeğinizin adı Pothos sarmaşığı
tam adı :Scindapsus pictus (Argyraeus) (Pothos sarmaşığı)

buyurun buradan geniş bilgi alabilirsiniz.

Scindapsus pictus (Argyraeus) (Pothos sarmaşığı)

kauçuğa gelince.
sevmediğim tek salon bitkisi ne yazık ki.
bu başlığada yazmıştım zamanında beni çok üzdü.
tüm emeklerime rağmen yaşamadı.
sonra yine edindim yine aynı üzüntüyü yaşadım ve pes ettim.
büyük konuşmayım bir daha evime sokmam aynı üzüntüleri yaşamak istemiyorum.
o beni sevmedi ben onu

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 09:27   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
VAtandaşın kesip attığı 2 metre boyunda bir dalı direk saksıya gömüp bol sulama ile tuturmayı başarmıştım yaklaşık 10 yıl olacak bu zaman zarfında yanlarından çok dal verdi ve ben çoğunu kesip yeni bitkiler elde ettim. Arkadaşlara dağıttım. Köklendirme ve dikim zor değil. Kestiğiniz dalı direk dikebilirsiniz. Bol güneş ve bol su ile sıkıntı yaratmadan sene de 1 metre rahat büyüyor. eğer bitkiniz yeterli büyümüyor ve yan dallar atmıyor ise bira<z büyük saksı sıkı toprak ve tepesini keserek bitkiniz çoğaltmayı deneyebirsiniz. Yukarı büyümeyeceği için yanlamasına dal atımı çoğalacaktır.
Bitkinizin büyürken yamuk yatık ve bir taraf sarkık olmasını istemiyorsanız güneş alan kısma yatacak veya dönecektir. Arada saksıyı çevirmenizde fayda var . Bu şekilde ben diktiğim fidanlarda düz yapıyı koruyabildim. Çoğu bitkide böyledir. Tek yönlü güneş almalarda bitkiler yatma yapabiliyor.

ilkenan beğendi.
mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 11:51   #63
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Bu da benim kauçuğum . Çok küçüktü aslında , ama senelerdir de bizde .

Bir ara yağmur yağıyor yağmur suyuna doysun diye dışarı çıkarmıştım onu. Yağmurun peşinden güneş açınca bilemedim yapraklarının yanacağını. O alt yapraklardaki renk yanık izleri o günden kalan izler. Üzülüyorum bu durumuna her gördüğümde ama elimden gelen birşey de yok bu yaprakları için ..

Name:  ABCD0017.jpg
Views: 30865
Size:  70.5 KB

Bilge Kerem beğendi.
finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 20:11   #64
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Name:  kauçuk.JPG
Views: 50123
Size:  22.3 KBKauçuğum sağlıklı, fakat çabuk büyümüyor. Biraz nazlı.

Bilge Kerem beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 20:08   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2009
merhabalar
ben bu konuyu görünce üye oldum. benim 4 yıllık kauçuk bitkim var. çok sağlıklı sayılmaz yaprakları lekelenip kötü oluyor bende kesiyorum. Fazla yaprağı yok aralıklı yaprakları var. Üstünden yeni yapraklar çıkıyor ama küçük küçük. 2 sene önce çok iyiydi yaprakları çok büyüktü ve sağlıklıydı. 15 günde bir yaprak çıkarıyordu. Geçen sene saksısını değiştirdim. yaklaşık 1 metre boyunda ama sadece bir dal ve aşağılarında yaprak yok sadece üst tarafında var. ama ben dallanmasını istiyorum her yerinden dal fışkırsa çok iyi olur bunun için ne yapabilirim ? tepesini kessem mi ? Ama bir yaprağı açınca diğeri hemen çıkıyor çok uzun sürede yaprak açsa da öyle. Havai daldırma yapsam köklenen sürüm orada dal olabilir mi ? bitkimi canlandırmak için ne yapabilirim? Bilgisi olan cevap verirse sevinirim. Teşekkürler

berlin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 14:10   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster

Yapraklar büyük, elips şeklinde, kalın derimsi yapıda, parlak koyu yeşil renklidir. Ortamlara kolay uyum sağladığından ve büyümesi hızlı olduğundan tercih edilir. 13-22oC sıcaklıklarda yaşayabilir. Üretilmesi çelik ve daldırmayla olur.

www.bitkikatalogu.com

Familya:Moraceae

Anavatanı:Tropikal ve subtropikal bölgeler.
Yaprağıyla göz dolduran salon bitkisidir.

Yer seçim: Çok aydınlk fakat direk güneş almayan ortam ister. Yıl boyunca oda sıcaklığında tutulmalıdır. Fakat yeşil yapraklılar daha serin ortamı tolere eder. Toprağı ılık ve nemli tutulmalıdır.

Su ve besin ihtiyacı: Yazın ve ilkbahar boyunca normal düzenli sulama ister fakat sonbahar ve kış süresince daha az suya gereksinim duyar. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır bu yaprakalrın dökülmesine sebep olur. Yazın 2 hafta arayla besin verilmelidir.

Bakım:Yapraklarına sıkça su püskürtmek olumlu sonuç verir. İlkbahar başlangıcında gerekli ise saksi değiştirilmelidir. Saksı değiştirirken çok amaçlı çiçek toprağı kullanılmalıdır. Budama dallanmayı teşvik eder.

Üretim:Budamadan çıkan dallarından İlkbahar ve yaz sonunda sıcak yastıklarda köklendirilerek üretilir.

Hastalık ve zararlılar:Kuru kalorifer ortamında örümcek ve tripsler görülür. Toprağı Kışın aşırı ıslak ve serin olursa bu yaprakların dökülmesine sebebiyet verir.

www.bahce.biz
merhaba benimde bir kauçuk bitkim var ama sadece uzuyor dal vermiyor acaba tepesinden budasam ne olur ölürmü dallanırmı? 1 metre felan boyu alt yaprakları yok.

berlin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 10:23   #67
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Merhaba arkadaşlar!
Bir kauçuğun dalından koparılmış filizi ,birkaç gün ılık suda bekletip,köklenmeden diktim.
Sizce tutar mı? Ve suyunu çok mu vermeliyim?
2 senelik bi kauçuğum daha var. O da bir gövdeden koparılmıştı. 2 yaprak açıp uzunca bi süre öylece kalıyor.

Şu an yaprakları çok sağlıklı gözükmüyor. Hafif baygın. Bu bitkiler için vitamin olarak ne önerirsiniz? Aspirin faydalı mı? Piyasada satılan bitki besinleri var onlar ne derece sağlıklı?
Bir de yapraktan türetmek mümkün mü. Siteye de yeni üyeyim pek araştıracak vaktim olmadı. Acaba çelik ve sıcak yastık ne demek,teşekkürler.....

huripek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 10:34   #68
Ağaçsever

Lalezan kauçuğun çok sağlıklı ve hoş gözüküyor. Sanırım nazlı biraz . O güzellikte ,o kadarcık naz olsun,ona yakışmış)

Eski 15-12-2009, 10:38   #69
Ağaçsever

Sdurul gerçekten de çok sağlıklı gözüküyor boyuna göre, yaprakları büyük. Seninki de nazlıymış. Benimki de öyle olsunda varsın nazlı olsun. Yapraklarım irili ufaklı duruyo ve baygın gibi((

Eski 28-12-2009, 10:10   #70
mrs
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2009
Arkadaşlar bende kauçuk almak istiyorum ama bakımı için Atatürk çiçeği gibi tülün arkasına mı koyucam.Tavsiye eder misiniz kauçuğu??

mrs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 01:17   #71
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Kauçuk bakımı en kolay baktığım bitkilerimdendir.Aydınlık ortamları sever,sıcağı..Yapraklarınıda silip ara sıra fısfıslarsanız bir problem kalmaz...

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 11:35   #72
Ağaçsever

Arkadaşlar.acil yardım!
1 ay kadar önce bir kauçuğun küçük yan dalını ;önce bir kaç gün suya koyup ,köklenmesini beklemeden diktim(daha önce o şekilde tutmuştu).bugün toprağı bana çok ıslak geldi.biraz kuru toprakla karıştırmak istedim ama hiç köklenmemiş.Çıkarıp yeniden suya koymalımıyım?**** ne yapmalıyım.En alttaki yaprağın sapı toprağın içinde kalıyo.onu koparıp diksem tutarmı.Eşim o çiçeği çok seviyo.daha önce de getirmişti diktim .Çok sağlıklı olmamakla birlikte yaşıyo.İlginize şimdiden teşekkürler...

Eski 11-01-2010, 13:38   #73
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Eklenti 115810Kauçuğum sağlıklı, fakat çabuk büyümüyor. Biraz nazlı.
Sevgili huripek gördüğünüz kauçuğu suda köklendirip dikmiştim. Bana suda köklendirmek daha garanti gibi geliyor. Direk toprağa diktiğimde ikide birde topraktan çıkarıp köklenmiş mi diye bakıyorum. Kökleneceği varsa da köklenemiyor.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 16:15   #74
Ağaçsever

SDurul teşekkür ederim ilgine,onu çıkarıp suya bırakayım o zaman....

Eski 11-01-2010, 23:22   #75
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Birkaç gün önce kauçuğumun alt kısmında çıkmış olan 2 dalını budadım.Bitkiden süt akmaması ve yaralı kalmaması içinde dalları kestiğim yere mum damlattım.

Kestiğim 2 ince dalı bir bardağın içine iki adet aspirin eriterek koydum.Daha önce direkt daldırma yaparakta üretmiştim.Direkt daldırmayı havaların daha sıcak olduğu günlerde bol bol sulayarak sonuçlandırmıştık.Neredeyse 2-3 ay sonra tam bahar döneminde budadığım çelikler de köklenmiş olurlar.

Ne zaman kauçuğumdan dal veya yaprak budaması yapsam bitki mutlaka başka yerlerden yeni uçlar patlatıyor.Adeta ,budama onu gür bir yapıya girmesi için teşvik ediyor.

Ne kadar işe yarar bilmiyorum(denemedim), çiçekçim bana kauçuk yapraklarına hamur mayasını sprey halinde uygularsam ve bunu onbeş gün gibi bir süreçte tekrarlarsam yaprakların daha iri parlak ve sürekli gelişen bir formda olacağını söyledi.

İlmi bir açıklaması varmı ? Bu bitkinin yapraklarının bira ile silindiğini de biliyorum.Dezavantajı bitkinin ömrünü kısaltması..

Düzenleyen umıt79 : 11-01-2010 saat 23:24 Neden: İmla hatası
Eski 12-01-2010, 10:37   #76
Ağaçsever

Sayın umıt79:
acaba kauçuk yapraktan da türetilebilirmi?Yani kopan bir yaprağı suya koymanın faydası olurmu?

Eski 12-01-2010, 18:32   #77
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Bildiğim kadarı ile yapraktan üretemiyorsunuz.Havai daldırma **** çelik alma yöntemiyle çoğaltılır kauçuk bitkisi.

Her ikisinde de sıcak zamanlar tercih edilir ki ,yaklaşık 26-28 santigrat derecede yoğun nemli ortamda birbuçuk ,iki ay içinde köklenir kauçuklar..

Ama ben hiç yapraktan çoğaltmadım.Çoğaltıldığını da duymadım...

Düzenleyen umıt79 : 12-01-2010 saat 18:33 Neden: ekleme
Eski 13-01-2010, 09:52   #78
Ağaçsever

umıt79; Teşekkür ederim.zaten yapraktan türeme olayı biraz garip olurdu(sonuçta bi ağaç bu).Sanki formda daha önce gözüme ilişti gibi gelmişti.
Kolay gelsin.

Eski 25-01-2010, 14:40   #79
Ağaçsever

rrumeysaa's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2009
Son olarak kauçuğumu sunuyorum.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1264426793

Eklenen Resimler

rrumeysaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 15:15   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Yaprakların parlak görünmesi için, paguğa neredeyse bir kaç damla zeytinyağı damlatım yapraklara sürün...
Zeytinyağı çok az süraye dikkat edin, çok olursa yapışkan bir tabaka oluşur...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 04:21   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2010
Merhabalar herkese çiçekleri seven biri olarak aranıza yeni katıldım.Benim bir sorum olacak evimdeki kauçuğumu yapraklarından köklendirerek çoğaltmak istiyorum.Acaba bu mümkün mü? Eğer mümkün ise nasıl yapılacağı hakkında bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.Saygılarımla...

mrtgmsr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 21:13   #82
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrtgmsr Mesajı Göster
Merhabalar herkese çiçekleri seven biri olarak aranıza yeni katıldım.Benim bir sorum olacak evimdeki kauçuğumu yapraklarından köklendirerek çoğaltmak istiyorum.Acaba bu mümkün mü? Eğer mümkün ise nasıl yapılacağı hakkında bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.Saygılarımla...
Hoşgeldiniz mrtgmsr , yeni gelen arkadaşlarımızın kendini tanıttığı bölüme uğrarsanız bizde sizi tanımış olacağız.
İlk mesajdan başlayarak okursanız bunun mümkün olup olmadığı hakkında bir fikriniz olur.

Eski 05-02-2010, 10:22   #83
Ağaçsever

Arkadaşlar.acil yardım!
1 ay kadar önce bir kauçuğun küçük yan dalını ;önce bir kaç gün suya koyup ,köklenmesini beklemeden diktim(daha önce o şekilde tutmuştu).bugün toprağı bana çok ıslak geldi.biraz kuru toprakla karıştırmak istedim ama hiç köklenmemiş.Çıkarıp yeniden suya koymalımıyım?**** ne yapmalıyım.En alttaki yaprağın sapı toprağın içinde kalıyo.onu koparıp diksem tutarmı.Eşim o çiçeği çok seviyo.daha önce de getirmişti diktim .Çok sağlıklı olmamakla birlikte yaşıyo.İlginize şimdiden teşekkürler...

Arkadaşlar suda bıraktığım filizde hiç yaprak kalmamıış.. Bende alelacele toprağa soktum.Hiç köklenmedide...Bilmiyorum ne olacak şimdi((

Eski 05-02-2010, 16:37   #84
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Sevgili Huripek, şu an sıcaklık mevsimsel olarak bir kauçuğu köklendirmek için çok uygun değil..Bende ocak ayının ilk haftasında kauçuk çelikleri aldım .Suda bekliyor ve benim çelikleriminde yaprakları döküldü.Bu normal bir durum.Ama bir suya, bir toprağa aktarım yaparak çeliğin uyum süresini sürekli uzatarak en başa dönersiniz.Emeğiniz boşa gider sonuçta..

Kauçuk köklenme aşamasında eğer toprakta ise çıkarmadan sabırla sulamanız ;bol sıcak ve neme maruz bırakarak muamele etmeniz gerekli.Böyle davranarak ancak onu köklenmeye ikna edebilirsiniz

Suda ki bir çeliği uzunca bir bardak vs. içerisine koyup üzerine de şeffaf poşet geçirip, hava almayacak şekilde kalorifer peteği üzerinde tutmakla da ; sürekli nem + sıcak etkenlerini çeliğe sunmuş olabileceğimizi düşünüyorum.

Sitede bu konuda bizlere daha doğru şekilde yardımcı olacak dostlar var.Ben naçizane kendi fikrimi belirttim.Kolay gelsin...

Eski 05-02-2010, 19:41   #85
Ağaçsever

Teşekkür ederim şuan toprakta bi daha çıkarmayayım..**** dediğiniz gibi kalorifer üzerine yerleştireyim

Eski 05-02-2010, 21:15   #86
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huripek Mesajı Göster
Teşekkür ederim şuan toprakta bi daha çıkarmayayım..**** dediğiniz gibi kalorifer üzerine yerleştireyim
Sevgili Huripek ,topraktan çıkarmadan sabırla beklemek kısmına EVET, ama toprağa dikili bitkiyi direkt ısı kaynağına yaklaştırmaya HAYIR...

Sadece çelik kauçuk için kalorifer üzerinde bir bakım tarif ettim dikkat

Eski 08-02-2010, 16:28   #87
Ağaçsever

yok onu pişirmeyeceğim.

Eski 10-03-2010, 23:26   #88
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2009
Adana da park peysajın da sıkça kullanıyorlar.En heybetlisi İsmet inönü parkın da...

kızıl_karanfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 12:09   #89
Ağaçsever

~SHİVA~'s Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Sevgili Ümit 79 bendede bir kauçuk var ama merak ediyorum yapraklara hamur mayasını püskürrtünüzmü, püskürttüyseniz eğer nasıl sonuçlandı. Bira ve bu yöntemi yeni öğrendim, ben sadece suyla siliyordum.Anladığım kadarıyla bira yöntemi de çok saglıklı değil.

~SHİVA~ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 22:31   #90
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Sevgili Shiva bira yöntemi ve hamur mayası sağlıklı değil.Bitki çok güzelleşiyor ama ömrü gidiyor.Çiçekçi arkadaşım kendisi çiçeğine hamur mayası püskürtüyor gayet iri yapraklı ve parlak bir bitkisi var .Birayla sulamak ve spreylemek yöntemini kullanan bir başka çiçekçi dostum ve birkaç arkadaşım var.

Fakat şahid olduğum şey şu ki bitki çok yıpranıp yaşlanıyor.Denemesi bedava...Ben sadece 30 dereceye yakın, kaynamış soğumaya başlamış suyla sprey yapıyorum.Hatta sprey suyuna bir kapak oksijenli su çözeltisi katıyorum. Bunun bitkiye nefes aldırdığına inanıyorum...

Etiketler
bitki, ficus, hastalıklı yapraklar, kauçuk, salon bitkileri

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024