agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Kauçuk (Ficus elastica) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/1335.htm)

aybala 28-02-2006 17:57

Kauçuk (Ficus elastica)

Eskiden evlerde kauçuk olurdu
artık hiç bir yerde göremiyorum
kauçuku olan varsa
yüzsüzlük yapıp isteyeceğim :)

achilias 06-06-2006 12:53

kauçuk

İki tana çok güzel kauçuğum var ikiside yaklaşık 15 senelik isterseniz sizin için köklendirmeyi deneyebilirim ve köklenincede size seve seve verebilirim

aybala 06-06-2006 21:25

:eek: ne diyeceğimi bilemiyorum
çok sevinirim

çocukken yapraklarını limonla sildiğimi hatırlıyorum
iyi bir şey midir bu?

achilias 07-06-2006 11:55

kauçuk

Aynı şeyi birayla da yapıyorlar fakat ben hiç denemedim.Aslına bakarsanız herhangi bir yaprağına bile zarar gelir diye korkuyorum.Ama annem eskiden yaprakları bira ile silermiş.Bitkinin de bundan hiç şikayeti olmamış.Ama benim hala denemeye cesarte edemediğim bir şey.Eve gider gitmez birkaç tane yaprağı köklendirmeye başlıycam.Becerebilirsem size tekrar yazıp haber veririm

malina 07-06-2006 11:59

Kaucuk diye bir başlık açmanız iyi olurdu, daha sonra okuyacaklar buradaki yazıları bulamayacak... :)

aybala 07-06-2006 12:37

KAUÇUK - Ficus elastica

http://www.okstate.edu/ag/asnr/hortl...s/rubbrplt.jpg

Yapraklar büyük, elips şeklinde, kalın derimsi yapıda, parlak koyu yeşil renklidir. Ortamlara kolay uyum sağladığından ve büyümesi hızlı olduğundan tercih edilir. 13-22oC sıcaklıklarda yaşayabilir. Üretilmesi çelik ve daldırmayla olur.

www.bitkikatalogu.com

Familya:Moraceae

Anavatanı:Tropikal ve subtropikal bölgeler.
Yaprağıyla göz dolduran salon bitkisidir.

Yer seçim: Çok aydınlk fakat direk güneş almayan ortam ister. Yıl boyunca oda sıcaklığında tutulmalıdır. Fakat yeşil yapraklılar daha serin ortamı tolere eder. Toprağı ılık ve nemli tutulmalıdır.

Su ve besin ihtiyacı: Yazın ve ilkbahar boyunca normal düzenli sulama ister fakat sonbahar ve kış süresince daha az suya gereksinim duyar. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır bu yaprakalrın dökülmesine sebep olur. Yazın 2 hafta arayla besin verilmelidir.

Bakım:Yapraklarına sıkça su püskürtmek olumlu sonuç verir. İlkbahar başlangıcında gerekli ise saksi değiştirilmelidir. Saksı değiştirirken çok amaçlı çiçek toprağı kullanılmalıdır. Budama dallanmayı teşvik eder.

Üretim:Budamadan çıkan dallarından İlkbahar ve yaz sonunda sıcak yastıklarda köklendirilerek üretilir.

Hastalık ve zararlılar:Kuru kalorifer ortamında örümcek ve tripsler görülür. Toprağı Kışın aşırı ıslak ve serin olursa bu yaprakların dökülmesine sebebiyet verir.

www.bahce.biz

eskimo 07-06-2006 12:52

aybala bende kauçuk dikimi ile ilgili soru soracaktım.
dün komşum kauçuğunu dibinden kesmiş, çöpe götürüyordu, artık moda değil ya.(içim acıdı)
iki dalını aldım şuya koydum biraz köklenmesini beklesem mi?
yoksa hemen diksemmi?
yukarıda sıcak yastıkta köklendirin deniyor ama gözüm görmeden tutacağına ikna olamayacağım gibi.
tutarsa birini sana gönderebilirim.

aybala 07-06-2006 12:57

eee, şey
en azından mine' yi bekseseniz iyi olur :)

(yanlış bilmiyorsam kauçuk arsız bir bitki, ekin derim ... )

Mine Pakkaner 07-06-2006 23:54

Kauçuğun köklendirmeden önce suya konması iyidir, çünkü suya sütünü akıtır.

Tek yaprak içeren çelikler torfa dikilir. Eskiden yaprakları rulo yapıyorduk, Ancak şimdi rulo yapmak yerine yaprağı enine ortadan kesip üstünü uzaklaştırmanın daha iyi sonuç verdiği gözlemleniyor. Çelikler torfa dikiliyor, sürekli nemli tutuluyor,sık sık su püskürtülüyor,profesyonel yetiştiricilikte ,mevsim kışsa ısıtmalı tavalarda sisleme ile üretim en güzel çözüm. Havai daldırma ile üretime güzel cevap veriyor. Köklenme 1 ay kadar sürüyor.

Kesilen çelikleri suda köklendirmeyi başaranlar da var, haberiniz olsun :)

Mine Pakkaner 08-06-2006 01:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner

d) Hava daldırması: Bitkinin kabuk dokusunda yara açılır veya bilezik de alınabilir.Bu nokta nemli kalacak şekilde torfla sarılır ve naylonla kaplanır.
Eklenti 1041

Havai daldırma konusunu bilmeyenler için daldırma ile üretim konusunda yazmış olduğum mesajdan alıntı. Bu yöntem kauçukta güzel sonuç veriyor.

Altınoluk 09-06-2006 01:25

Ben de var. Fazlasıyla ... Nasıl göndereyim

malina 09-06-2006 02:22

Bir toplantı yapacağız, o zaman getirirsiniz...

ibuprofen 19-06-2006 02:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Altınoluk
Ben de var. Fazlasıyla ... Nasıl göndereyim

bu bahsettiğiniz "kauçuk ağacı" mı yoksa kauçuk ismiyle anılan bir bitki mi??? :confused:

Bahadır Bostancı 17-07-2006 20:55

Hava daldırmasıyla yeni bir kauçuk elde etmek isteyenler bunu ilkbahar başında yapmalı. Okulda bunu öğrenmiştim iyi aklımda kalmış :) Ayrıca 2-3 yılda bir kez ilkbaharda saksısı değiştirilmeli.

ŞÜKRAN 11-08-2006 22:45

Merhaba,
İki gündür siteye üyeyim. Kimseyle diyalog kuramadım. Konuları nasıl açıyorsunuz. Bir konu belirleyip açabilirmiyim.

memet 11-08-2006 23:37

merhaba aramıza hoşgeldin

buraya

girip okursan sana faydalı olur.
bu bölüme girdiğin gibi diğer bölümlere de girip yazabilirsin.

forum başlangıcında yeni konu aç yazısını bulup tıklarsan yeni konuda açabilirsin.

sormak istediklerini uygun konular altında sorarsan daha çabuk cevap alabilirsin

kadirx 15-08-2006 16:32

mersin'de bu kauçuk ağaçlarının 5-6 metre boya gelmiş olanlarını gördüm. hem de yol kenarlarında. Ondan önce süs bitkisi sanırdım ben de.

memet 15-08-2006 21:33

izmirde de bir kaç yerde kauçuk ağaç olarak dışarda olması lazımdı

Mine Pakkaner 16-08-2006 01:41

En görkemlilerinden biri Karşıyaka Yalısı'ndaydı. Birkaç sene önceki donlarda öldü.

simge 07-09-2006 14:01

Merhaba;
Benim kauçuğumun yaprakları leke içinde,parlak değil onları ne ile silebilirim ve bitki besini olarak ne kulanmamı önerirsiniz

Onur G. HİTİT 07-09-2006 15:09

Bizim bahçede kocaman bir kauçuk ağacı var. Daha doğrusu oturduğumuz sitenin bahçesinde...

Acaba bir dal koparsam tutar mı?

Saygılarımla...

Mine Pakkaner 07-09-2006 17:57

Bu konunun dokuzuncu mesajında kauçuk üretimini anlatmıştım.Göz atarsanız...;)

suhedaa 11-09-2006 12:58

Merhaba,
Apartmanimizin bahçesine atilmiş bir kauçuk bulduk ve bahçemize diktik, Antalya'da sokaklarda kocaman ağaç olmuş kauçuklar var, ancak kışın ne yapmalıyız acaba istanbul kışına dayanır mı?
Kauçuğu bulduğumuzda çok kötü durumdaydı, sanırım daha küçük bir bitkiyken dik durması için bağlanan ipleri bir daha hiç açılmamış ve o boğumları hayli zarar görmüştü, şimdi bahçede tuttu ve yeni yapraklar verdi. Evimiz çok küçük ve ışık almıyor, kışın naylonla sarmayı düşünüyoruz, ne yapabiliriz? bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

cello 14-09-2006 16:38

Kauçuk ve deve tabanını son zamanlarda İstanbul'da kayboldu. Bende sadece Yalova Çiftlikköy'deki serada görüyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibuprofen
bu bahsettiğiniz "kauçuk ağacı" mı yoksa kauçuk ismiyle anılan bir bitki mi??? :confused:

Her ikiside aynı bitki zaten. Kauçuk ağacı Kauçuk elde edilen ve ekonomik değeri olan bir ağaçtır.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi suhedaa
kışın ne yapmalıyız acaba istanbul kışına dayanır mı?......... şimdi bahçede tuttu ve yeni yapraklar verdi........ kışın naylonla sarmayı düşünüyoruz, ne yapabiliriz?

İstanbul'un kışına (üzerine naylonda örtseniz) karşı koyabileceğini pek düşünmüyorum.

achilias 03-10-2006 16:39

Aybala'nın kauçuğu

Merhabalar Aybala.Size yazdığım Msj'dan hemen sonra kauçuğunuzu koklendırmek için diktim.Ve sonunda cok sukur tuttu.

sandra.fx@gmail.com[/email] adresine kaucugunuzu sıze nasıl ulastıracagım hk.mail atarsanız sevinirim

mirsat 03-10-2006 17:55

Bir Zaman Çöpe kesilip atılmış bulduğum kauçuğu direk toprağa dikmiştim. Herhafta bir yaprağı döküldü ama daha sonra tuttu ve her yerinden dal fışkırdı. BAzı yan atım dalları 1 metre yi geçti bile. Bir kaç dalını köklendirip saksılara diktim. Bir arkaşıma verdiğimin boyu yaklaşık 3 metre olmuş. Ğayet azgın bir bitki nasıl dikerseniz dikin tutacaktır tahminen. Selamlar.

ferahzade 26-07-2007 13:51

Anamur'daki dev kauçuk ağaçları hakkında.

Bu ağaçları bir çoğumuz evlerimizde yetiştirmişizdir. 7 yıl önce bu büyüklükte kauçuk ağaçları görünce çok şaşırmıştım. Meğer bizim yıllardır büyümeyen kauçuğumuz aslında dev gibi bir ağaçmış. Bu sene fotoğraflamak nasip oldu. Lakin belediyeciliğin zayıf taraflarından biri olsa gerek. Şehirde sayıları oldukça az halbuki tüm şehire bunlardan dikilmeli.... Bir cadde sadece kauçuk, bir cadde sadece begonvil, bir cadde sadece japon gülü.... Peyzaj konusunda şehirlerimizde bir zayıflık olduğunu düşünüyorum.

http://img410.imageshack.us/img410/5425/dscf1188um0.jpg
Shot with FinePix S9600 at 2007-07-26

ferahzade 26-07-2007 13:53

http://img525.imageshack.us/img525/1964/dscf1178xy4.jpg

ferahzade 26-07-2007 14:01

http://img222.imageshack.us/img222/3198/dscf1187ap4.jpg

idris bayındır 23-02-2008 17:02

Ficus elestica hakkında genel bilgi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024