agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2012, 19:35   #151
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Wink

Kaucugumun fotolarini da yukledim.Alttan sira ile sararak yaprak dokuyor.Govdenin alt kismi odunsulasmis,aralik ayinda almistim,hic buyumedi,yeni yaprak cikarmaya calisti ama kilifi kurudu.Govde de yumusama yok,haftada bir suluyordum simdi topragini kontrol etmeden sulamiyorum.Evde baska bitkiler de var,onlar kis olmasina karsin gelismeye devam ediyorlar,ama kaucuga dogru ve uygun bir bakim uygulayamiyorum sanirim...Onerileri bekliyorum.Tesekkur ederim.

Havalar isininca bitkiyi balkona almaliyi miyim?Ogleden sonra gunesinin tamamini alan acik bir balkonum var.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tika : 10-03-2012 saat 06:30
Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 23:15   #152
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
sayın tika, aldığınız zaman evin neresine koyduysanız orayı beğenmediğini düşündürüyor bana. alt gövdenin odunlaşıp 1-2 yaprak atması normal bence. tabii bir de Aralık ayında alınmış, tam mevsim dönmüşken. baharda daha aydınlık bir köşede toparlar gibime geliyor. kışın fazla sulamamak gerekiyor. yazın haftada 1 sularsınız. balkona çıkartınca kırmızı örümcek musallat oluyor. direkt güneş benimkinin yapraklarını yakmıştı. üstelik öğle güneşi de değildi, ikindi güneşiydi. batan güneşi görmesi daha iyi olacaktır.

Tika beğendi.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:00 Neden: imla
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 13:21   #153
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Tesekkur ederim,yerini degistirdim.Gunes alan camin onune koydum.Tulle filtrelenmis gunes aliyor.Baharla birlikte toparlar sanirim.Dediginiz gibi kis icin dinlenmeye de girmis olabilir.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 16:39   #154
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Merhaba arkadaşlar,
Benim kauçuğumun boyu 2 metreyi geçmişti. Kışın kurumaya, yapraklarını dökmeye başladığından, hem gövdesini, hem de köklerini budadım, komple toprağını değiştirmiştim.

4 aydır kış uykusundaydı. Şimdi baharla birlikte canlanmaya ve yapraklanmaya başladı. Ancak bir dalı birden bire kurumaya ve büzüşmeye başladı, o dal üzerindeki yapraklarda cansızlaştı. -Bildiğiniz gibi normalde diri, sert, parlak bir yapısı vardır. - Ben de o kuruyan dalı kestim.

Sonra fark ettim ki, gövdesinin en üst kısmıda aynı şekilde büzüşmüş ve kurumaya başlamış. Sağlam kısmına kadar üst tarafını da budadım.

Konu hakkında bir bilginiz var mı?
Ne yapmam gerekiyor?

mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 09:48   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2007
Kauçuk ağacım..

Merhaba arkadaşlar. 4-5 yıl önce aldığım kauçuk ağacım iyice büyüdü. Tavana değiyor. Artık büyüdü Evden çıkması lazım. Nasıl olacak bilmiyorum..

avarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 11:05   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Çok güzel bir ağacınız var. Ev içinde yetiştirildiği düşünülürse muhteşem...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 15:18   #157
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Merhaba avarbey,
Gerçekten çok büyümüş, benimki de böyleydi ama son hali yukarda, eğer bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Eski 20-05-2012, 19:23   #158
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
buda benim kauçukgum ama 9 yıldır böyle nedeni bilmiyorum 1 hafta önce topragını degiştirdim az önce sıvı besin verdim neden böyle oldu ki?

Eklenen Resimler

dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 20:44   #159
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek78 Mesajı Göster
buda benim kauçukgum ama 9 yıldır böyle nedeni bilmiyorum 1 hafta önce topragını degiştirdim az önce sıvı besin verdim neden böyle oldu ki?
İngilizce kaynaklarda okuduğum kadarıyla, yerinin değiştirilmesini sevmiyor, aydınlığı seviyor ama direkt güneş ışığını sevmiyor, aşırı sulanmayı veya susuz bırakılmayı da sevmiyor.

Bu şekilde kuruyup yaprak dökmesine aşırı sulama veya direkt güneş ışığının neden olduğunu söylüyorlar.

bozo.0606 ve dilek78 beğendi.
Eski 21-05-2012, 21:38   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2012
istemezmiyim?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bercigcem Mesajı Göster
Sizlere paylasmak istedim bu guzelligi arkadasimdan kucuk bir tabak icinde elimde getirmistim 1.5 sene icinde bu hale getirdim bakimi icin neler yapiyorum ogrenmek ister miydiniz???
bi zahmet yaza bilirmisiniz nasıl baktığınızı?maşallah...

Elnure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 19:22   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
*** herkeze,
Ben yıllardır kauçuk çiçeğine özenirim.Yaklaşık 1 aydırda arıyorum ama bulamadım.Semt pazarımıza gelen bir çiçekçimiz var her türlü çiçeği satar ona sordum ama cevabı abla o eski bir çiçek kimse tercih etmiyor artık dedi.Varmı benimle kauçuğunu paylaşmak isteyen **** nerden almam gerektiği konusunda yardımcı olacak?

burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 16:18   #162
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
selam arkadaslar benım basım bu fıcuslarla dertte bı turlu tutturamıyorum suda beklettım olmadı topraga dıktım olmadı bı turlu koklendıremıyorum bana yardımcı olurmusunuz?

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 17:00   #163
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ne yaptığınızı anlatsanız, nerede yanlış yaptığınızı anlarız belki.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 19:40   #164
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Ne yaptığınızı anlatsanız, nerede yanlış yaptığınızı anlarız belki.

tepe çeliği olarak alıyorum suya koyuyorum koklenmıyo bir kaç hafta sonra çürümeye başlıyo bir kaç seferde almış olduğum tepe çeliğini toprağa diktim ama gene tutmadı şuanda yine elimde bir tane tepe çeliği var acaba nasıl bir yöntem uygulamam lazım ki onu kök salmasına ikna edebileyim.

Eski 13-09-2012, 19:59   #165
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Normalde kauçuk çok kolay tutar aslında. Ne kadar uzunlukta, kaç yapraklı bir çelik alıyorsunuz? Elinizdeki çeliğin bir fotoğrafını ekleyebilirseniz faydalı olabilir.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 18:25   #166
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

[QUOTE=gilan;1018322]Normalde kauçuk çok kolay tutar aslında. Ne kadar uzunlukta, kaç yapraklı bir çelik alıyorsunuz? Elinizdeki çeliğin bir fotoğrafını ekleyebilirseniz faydalı olabilir.[/QUOTE

getirdiğimde 6 7 tane yaprak vardı uzerinde bende alttaki yaprakları kopararak 3 tane yaprak bıraktım resim yüklemeye çalışıcam siz nasıl üretiyosunuz?

Eski 17-09-2012, 20:25   #167
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
getirdiğimde 6 7 tane yaprak vardı uzerinde bende alttaki yaprakları kopararak 3 tane yaprak bıraktım resim yüklemeye çalışıcam siz nasıl üretiyosunuz?

Ben düzenli üretim yapmıyorum. Kauçuğum tek dal olarak dümdüz uzayınca dallansın diye yarı belinden 45 derece açıyla kesmiştim. Kestiğim parçayı yoğunluktan birkaç hafta dışarıda güneş almayan bir yerde su dolu bir kovada bekletmiştim. 50-60 cm bir uzunluğu vardı ve yaklaşık 5-10 cm'si su içindeydi. Sadece alttan bir iki yaprağını kopartmıştım. Daha sonra fırsat bulunca torf - bahçe toprağı (aman solucan olmasın) - organik kompost karıişımına dikmiştim. Dikerken köklenmiş miydi hatırlamıyorum. Ama hiç özen göstermeden tuttu.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 12:56   #168
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Haziran ayında diktiğim ve yaz boyunca iki kat boya ulaşan kauçuk ağacım geçen ay yemyeşil olan kauçuk ağacımın yaprakları resimdeki gibi benekli oldu.

Soğuk mu etkiledi? Hastalık mı var?

Name:  20130127_151158.jpg
Views: 5236
Size:  45.7 KB

Name:  20130127_151151.jpg
Views: 5156
Size:  82.3 KB

FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 14:24   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FatihBahce Mesajı Göster
Haziran ayında diktiğim ve yaz boyunca iki kat boya ulaşan kauçuk ağacım geçen ay yemyeşil olan kauçuk ağacımın yaprakları resimdeki gibi benekli oldu.

Soğuk mu etkiledi? Hastalık mı var?

Eklenti 367632

Eklenti 367633

Geçmiş olsun, Sanki soğukan gibi görünüyor.
Çocukken vardı kocamandı salon duvarını dolanıyordu, evimiz ust kattaydı ve kapının dışına almıştık. Biz yazlıktayken badana yapıyorlarmış kırılmış kesmişler gitti.. annemle çok üzülmüştük. tekrar edinmeyi düşünüyorum

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 18:08   #170
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012
ben fikusu dibinden kestim-2 dal verdi-onlari ördum,daha sonra tkrr ucunu kestim bu kes 4 dal verdi-mini agacim oldu cok hoş bi göruntu oldu tabi bo 7 seneyi aldi

lalolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 17:11   #171
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
Name:  fotoğraf-9.JPG
Views: 5928
Size:  33.6 KB

merhabalar
bugün semt pazarından kauçuk aldım, alırken yapraklarının üzerinde toz var diye düşünmüştüm, eve gelince su püskürtüp sildim ama geçmedi. yapraktaki lekeler hastalık değildir umarım. belki çok basit bir açıklaması vardır ama ilk defa kauçuk aldım ve evdeki yukkamın yanına koyacağım, varsa hastalık bulaşmasını istemem. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. şimdiden teşekkürler

e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 22:07   #172
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
tekrar merhabalar. siteye yazdıktan sonra biraz araştırma yaptım ve yaprakların üzerinde, özellikle dış taraflarına dağılmış olan ve beni korkutan küçük beyaz noktaların hastalık olmadığını öğrendim
Bunlar kalsiyum karbonatın hücre çeperinin içinde veya üstünde birikmesiyle oluşmuş, sistolit olarak adlandırılan yapılarmış. ficus cinsi bitkilerde sıkça görülen bir durummuş.
yaprakların üzerindeki su lekesine benzer beyaz lekelerin sebebini hala bulamadım malesef.

e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2013, 23:33   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2013
Merhaba,

Fotoğraftaki Dev kauçuk bana hediye edildi. İlk defa böyle bir bitkiye bakacağım. Görüldüğü gibi bazı yerlerinden iple sabitledim. Çünkü eğiliyordu. Acaba doğru bir şekilde mi destekledim? Tavsiyeleriniz var mı? Kendisini çok sevdim. Teşekkürler.

sadisadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 17:33   #174
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Ben buralardan bildiğim gördüğüm kadarıyla yazmak istedim.

Muğla sahillerinde devasa kauçuklar var. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Göcek vs...

Manolyaya yaprak dökmeyenine görünüm olarak acayip benziyor. Her daim sıcak iklimde büyüyor, çiçek açmıyor.

Sahil kenarlarında mevcut, köklerinin sürekli suda olduğuna ve tuzlu suyada dayanıklı olduğuna eminim.... Çok çok güzel her daim yeşil bir ağaç.

Esas sorunu boysuz olması (sürekli genişliyor, büyüyor)... Yani boyunu kestirmek acayip zor. Yanına kaç metre ara ile ne ekerseniz ekin, yakınında ev olsun... Yıllar zarfında üstten yürüyen kökleri o ağaçlarıda yok eder evide havaya kaldırır. Hayatımda böyle kök olarak saldırgan bir ağaç görmedim. Zaman içinde kökler yüzeye çıkıp yüzeyden ilerleyip ne varsa sarıyor. Yol kenarına ekin, otobanı kapar.

Bence bu ağaç her daim saksıda kalmalı. Kökü tehlikeli ağaçlar listesinde 100 üzerinden 100 alır.

Fethiye sahilinden orta boylarda bir kauçuk resmi ekliyorum.

Saygılar.

Eklenen Resimler

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 09:29   #175
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
2011 yılında bu başlık altında çöpten bulduğum bu kauçuğu sizlerin yardımıyla budadım ve saksıya diktim . Eski konulara bakarken bu bitkide dördüğüm değişim beni o kadar mutlu ettiki inanamazsınız. Teşekkürler agaclar.net üyeleri.

Çöpteki hali ve Şimdiki hali.

Eklenen Resimler

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 11:35   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Kauçuk Ağacı boy uzaması

Selamlar uzun zamandır sadece forumu takip edip teorik olarak bilgi edinmeyle geçirdikten sonra yavaş yavaş başlamaya sonunda cesaret ettim
resimdeki Kağuçuk ağacının boyu 2 metreden buyuktu en üst kısmında 20 cm kadar 45 derece açı ile kestim 1 aydır bu boyda ucunda hiç değişiklik göremedim, yapraklarda dökülmedi ne yapmamı önerirsiniz köklendirme hormonuda aldım. boyunun uzaması için ne yapmam lazım üst tarafı kesmelimiyim?

Düzenleyen dHElvis : 06-10-2014 saat 11:36 Neden: fazladan resimlinki
dHElvis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 09:40   #177
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Ben de bir yerde orta boylu anaç bir bitki gördüm. Gidip bir iki dal çelik istemeyi düşünüyorum da nereden nasil alinmali tam emin olamadim yandan bir yaprak mi alinip dikilmeli yoksa tepe celigi seklinde mi alinmali? Bilenler yardimci olabilirlerse çok mutlu olurum...

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 11:15   #178
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kupecim Mesajı Göster
Ben de bir yerde orta boylu anaç bir bitki gördüm. Gidip bir iki dal çelik istemeyi düşünüyorum da nereden nasil alinmali tam emin olamadim yandan bir yaprak mi alinip dikilmeli yoksa tepe celigi seklinde mi alinmali? Bilenler yardimci olabilirlerse çok mutlu olurum...
Yapraktan iş uzun... Tepe çeliği daha iyi, 2-4 yapraklı çelikler yeterli. Kestiğinizde sütün tamamen akıp bitmesinden sonra direct uygun süzek bir toprağa dikin. Nemini koruyun, aydınlık güneşsiz bir yerde tutun.

kupecim beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 14:19   #179
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
İcinde ki süt nasil akip gidecek? Birkac saat suda mi bekletilmeli acaba? Bazi bitkilerde sütün oldugunu duymustum ama ne işe yaradigini anlamadim bitkilerde. Cevapladiginiz için sağolun

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 13:59   #180
Yeni Üye

serpilcelik17's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2014
merhaba

kauççuk ve barış çiçeğimde beyaz minik canlılar var bu ilacı çiçekçi önerdi işe yarar mı ?

Eklenen Resimler

serpilcelik17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bitki, ficus, hastalıklı yapraklar, kauçuk, salon bitkileri

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024