agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2012, 15:28   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2007
kudret bey besin kitlerinden bende almak istiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

ELMASSSS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 00:19   #242
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
selam kudret bey biraz uçuk bir soru sormak istiyorum bu besin eriyikleri yerine yanmış keçi gübresini eritipte versek acaba ne olur çok merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim

duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 13:33   #243
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duvartarimi Mesajı Göster
selam kudret bey biraz uçuk bir soru sormak istiyorum bu besin eriyikleri yerine yanmış keçi gübresini eritipte versek acaba ne olur çok merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim
Soru Kudret Bey'e ama sorun olmazsa bende kendi fikrimi söylemek isterim.
Bence sorunuz uçuk değil zira bu forumda defalarce soruldu.besin eriyiğinin amacı belirli bir formül çerçevesinde istenen elementten istenildiği kadar verebilmektir.keçi gübresinde de , hepsinden olmasada istediğiniz elementlerden olacaktır fakat istediğiniz miktarlarda olmayacak.kimisi fazla kimisi az.ayrıca topraksız tarım katı ortamlarında toprakta olan bakteriler , organizmalar vb.(topraktaki besinleri bitkinin alabileceği hale getiren) olmadığı için bitkileriniz gübrenizden tamamen faydalanamayacak , belki kimyasal gübre ile takviye etmeniz gerekecek.tabi bu benim kendi fikrim.

Düzenleyen nicea : 01-02-2012 saat 18:59
nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 18:06   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar, toprağı gübrelemek. eksik olanları yerine koymak gayesi ile yapılırsa önemlidir. Eğer neyin eksik olduğunu bilmeden rastgele bir gübreleme yapılırsa bu faydadan çok zarar getirir. Problemimiz topraklarımızı gelişi güzel gübrelemek onları çoraklaştırarak verimsiz hale getirmek değilmi. Çevremizi ve yeraltı sularımızı kirletmek değilmi. Güberelemek için toprağımızdaki element eksikliklerini mutlaka bilmeliyiz. Topraksız tarım besin eriyiklerini hazırlarken bitkimizin istediklerini biliyor ve hesaplıyarak istediğimiz ortamı oluşturuyoruz. Örneğin potasyum nitratın 100 gramında 38 gram potasyum, 13 gr azor olduğunu biliyoruz. Şimdi size sorarım sayın duvartarimi, kullanacağınız keçi gübresinin içeriğini biliyormusunuz. Keçi gübresinde bitkinin istediği bütün elementler varmı ? Ha.... illede denemek istiyorum merak ediyorum diyorsanız deneyin.
Bektaşiye sormuşlar abdessiz namaz kılınırmı diye.. Ben kıldım birşey olmadı demiş
sizde deneyim olursa olur , olmassa keçi utansın.
Sayım duvartarımı nicea arkadaşımız gayet güzel cevaplamamış, eğer kullanacağımız gübrenin içeriğini biliyorsak eksik olanları tamamlıyarak tabiiki organik bir gübre yapabiliriz. Ama kullandığımız gübrelerin yani çiftlik gübrelerinin içeriğine vakıf olabilmek için ciddi tahliller gerekir. İçeriğini bilemessek bulanıksuda balık avlamaya benzer herşey tesadüfidir.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 19:48   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2008
kudret bey

bende kitlerden almak istiyorum yardımcı olurmusunuz

Serdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 17:18   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2011
kudret bey besin kitlerinden bende almak istiyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim...

fatihce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 12:53   #247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2012
pazartesi günü ilk ekimleri gerçekleştireceğim inşallah. Domates, Biber, Salatalık, Çilek ve Nane ve maydanoz olacak, yetişeceği ortam ise sn. doğalbahçeden almış olduğum karışım yani ithal torf pomza ve organik tarım düzenleyici olacaktır. Bu durumda bende kullanabileceğim besin kitlerinden istiyorum ve ne zaman kullanacağımı merak ediyorum. Eğer bu sene başarılı olabilirsem seneye direk topraksız tarım yapmak istiyorum. Niyetim su kültürü olacak..

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

yesavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 19:58   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihce Mesajı Göster
kudret bey besin kitlerinden bende almak istiyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serdal Mesajı Göster
bende kitlerden almak istiyorum yardımcı olurmusunuz
Kudret Tezel beye özel mesaj (pm) atarak bilgi alabilirsiniz. Bugün mesaj attım sağ olsun ilgilendi yarın kargoya vereceğini söyledi.

shark_890 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 15:06   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2012
*** sorum kudret hocaya olacak balkonda akan su da marul denemesi yapmaktayız önce sade su ile marullar köklenmeye başlamıştı daha sonra gübre ilave ettik fakat köklerde sümüksü kahverengi bişeyler olmaya başladı yardım ederseniz sevinirim

bitur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 16:19   #250
Ağaç Dostu

Sayın bitur, köklerin kahverengi olması öldüklerini veya ölmek üzere olduklarını söylüyor. nasıl bir gübreleme yaptınız.?

Eski 01-03-2012, 19:36   #251
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitur Mesajı Göster
*** sorum kudret hocaya olacak balkonda akan su da marul denemesi yapmaktayız önce sade su ile marullar köklenmeye başlamıştı daha sonra gübre ilave ettik fakat köklerde sümüksü kahverengi bişeyler olmaya başladı yardım ederseniz sevinirim
üstad varken bize söz düşmez ama! naçizane benim fikrimi sorasanız
oksijen yetersizliği sevebiyle kökler kararır akvaryum hava motoryla ilk etapta yoğun hava ve gelişim durumuna göre gün içersinde zaman sayacı ile hava verilebilir ,birde böyle deneyin)saygılarımla

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 12:28   #252
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sümüksü bir yapı acaba su bazik olmuş olabilir mi? Üstad yüksek müsadenizle sayın bitur ph değerlerinide yazabilirmisiniz.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 19:11   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Sayın Kudret Hocam,
Topraksız domates uygulaması yapmak istiyorum. Bir arkadaşım ve kendime olmak üzere iki ünite besin eriyiği temin edebilme imkanım olabilirmi acaba?
Bu tedarik mümkün olabilir ise ne yapmam gerekir beni yönlendirebilirseniz sevinirim.
Selam ve sevgilerimle.

veyseloz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 11:43   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
kudret bey, bilmiyorumda saçma bir soru olabilir... bu karışımların insan sağlığına zararı olabilir mi? yani bir karışımı fazla katarsak gibi...

asmfkozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 15:06   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Herkese merhaba,
Bir süredir forumu ilgiyle takip ediyordum ve bitkileri daha iyi tanımaya karar verdim. En çok ilgimi çekende topraksız tarım oldu. Bende bu iş için evimde bir düzenek kurmaya karar verdim. Bu akşam iş çıkışı malzemelerin bir çoğunu bulabilirim sanırım.

Kudret Bey merhaba, bitki besini altında bir çok karışım satıldığını gördüm ve bu işte acemi olduğum için hem kafam karıştı hemde daha fazla para ödeyeceğimi anladım. Bu yüzden besin kitine nasıl sahip olabilirim, yardımcı olabilir misiniz?
Saygılar

craftsman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 23:56   #256
Yeni Üye

Unhappy İşte ilk topraksız tarım sistemim

Bu tarz kaplarla yapılan diğer sistemlerden farkı besin eriğini sürekli karıştıran bir motor eklemem oldu. Bitkiler biraz daha gelişince buraya aktarıcam. Ama bir ara besin kabının etrafını ışık almayacak şekilde kaplamam gerekiyor. Karanlık ortamda ledlerle yetişecekmi bakalım bitkiler. 1 adette zamanlayıcı ekledim sabah 6 akşam 19. Tvmin yanındalar sürekli gözümün önünde olacaklar bende takip edeceğim

Eklenen Resimler

aydın beğendi.
Eski 25-03-2012, 08:54   #257
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Biz de sizi takip edeceğiz Sayın craftsman.

Bu arada fidelerinizin bir kısmı iyi görünmüyor. sanırım ışık problemi var. (Daha yakın foto olsa fena olmazdı, anlamak için.)

Bir de kullandığınız ledler hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

Başarılar.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2012, 11:35   #258
Yeni Üye

Yaprak uçlarındaki sararma

Domatesler son günlerde fazla ışık alamamıştı. Sanırım o yüzden de yaprak uçlarında sararma oldu birde fazla sulamış olabilirim. Torfun suyu çok fazla tuttuğunu atlamışım. Sanki çok sularsam hızlı büyüyecekler acemilik yaptım yani Acaba torfu değiştirsemmi diye düşündüm ama bitkinin yeri ile çok sık oynamanın iyi olmayacağını düşündüm. Işıklandırmayı henüz dün yaptım önümüdeki günlerde ne olacak göreceğiz. Yoğurt kasesinde filizlendirdiğim kıvırcıklar ise 5 günde bu hale geldi. Kullandığım ledlerde aydınlatma için satılan standart beyaz ledlerden. Poşetini attığım için çok bilgi veremiyorum ama beyaz ledi seçmemin nedeni her rengi içinde barındırması. Birde eskiden akvaryumda kullandığım flüorasan vardı rengi biraz kırmızıya çalıyor. Bitkilerin kırmızı ve mavi renge ihtiyaçları olduğunu okumuştum. Bu iki rengin toplamıda mor renk oluyor. Bu yüden birde paranın gerçek olup olmadığını anlamak için kullanılan mor renkli flüorasan lambalardan kullanmayı düşünüyorum. Yaprak uçlarındaki sararmanın fazla sulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için 1-2 gün daha bekleyeceğim. Domatesleri 4 gündür hiç sulamıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2012, 22:17   #259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2012
selamlar foruma yeni üye oldum nasıl bulabiliriz EC karışımından satılıyor mu

e205 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 09:42   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Merhabalar konu 2007 de acilmis ama sansimi denemek isterim hazir gubre kitlerini nereden temin edebilirim

fthozturk61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 10:43   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2012
Sayın fthozturk61 merhabalar sayın kudret tezel beye özelden mesaj gönderirseniz yardımcı oluyor.

kerimcan226 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 19:13   #262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2012
Sayın kerimcan226 Kudret Bey'e özel mesaj attım ancak henüz geri dönmedi. Kendisi ile bir de siz temasa geçebilir misiniz? Sanırım yoğun biraz.

isacivak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 19:42   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2012
kudret bey herşey güzel hoş ama torbaların ağırlıgı hakkında bir bilgi bulamadım ?

hakanfp91 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 18:59   #264
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanfp91 Mesajı Göster
kudret bey herşey güzel hoş ama torbaların ağırlıgı hakkında bir bilgi bulamadım ?
torbaların her ikisi yaklaşık 500 g

Düzenleyen idris şenol : 27-06-2012 saat 23:40
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 16:34   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2012
Kudret Bey Merhabalar,

Öncelikle topraksız tarımla ilgili paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler. Bende gübre kitlerinden almak istiyorum. Özel mesaj atmayı denedim ama mesaj kutunuz dolu olduğu için gönderemedim, yardımlarınızı bekliyorum.

ilyas. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 17:47   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,topraksız tarım gübre kitleriniz elinize geçtiğine göre besin eriyiklerimizi hazırlayabiliriz.

Eklenti 32536

A Torbası + Şişe (50 cc): N P K makro besin elementleri + İz elementler
B Torbası:
Ca Mg S minör elementler + demir

Gereken malzemeler:
2 adet 2.5 litrelik pet şişe
karıştırma kabı, huni, lastik eldiven

Merhaba, EC hazirladim.

A şişesinin renginin yeşil olması normal mi?

Eklenen Resimler

Füsun Çağırgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 09:14   #267
Ağaç Dostu

Günaydın sayın Füsun Çağırgan, eriyikleri özenle hazırladığınız resimden görülüyor.
Ellerinize sağlık. Hazırlama tarifine riayet etmişsiniz. Neredenmi anladım ?. A stok eriyiği şeffaf bir yeşil renk almış. Bu A poşetindeki gübrelerin özenle eritildiğinin göstergesidir. İz elementten dolayı renginin yeşil olması tabiidir. Bazı arkadaşlarımızın A veya B şişelerindeki gübreler çökebiliyor . Bunun tek sebebi karışımı hazırlarken gübreleri iyi eritmemeleridir. İyi eritilmiyen stok gübrenin rengi mat kolloidal bir görünüştedir buda zaman içinde çökmeye sebep olur. Ellerinize sağlık, çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin.

Eski 24-07-2012, 13:48   #268
Yeni Üye

Herkese berhaba,
Yaptığım deneyi evim tadilata girdiği için sonlandırmak zorunda kaldım. Topraksız yetiştiricilikte edindiğim bazı tecrübeleri bu işle uğraşmaya yeni başlayan arkadaşlar ile paylaşmak isterim;

Öncelikle bitkiler ne kadar çok güneş görürse, gelişimi o kadar fazla oluyor. Buna bağlı olarak besin içeriğindeki değerler (EC,PH,ppm vb.) azar azar oynandığında bitki gelişimi arttırılabiliyor. Bunun için ölçüm cihazlarına gerek var tabi. Ben bir amatör olarak Adwa marka satın aldım. Bu ölçüm cihazlarının elektrodları değişebilir, fiyatları diğerlerine göre daha makul ve kullanışlı. Elektrodu değişmeyen, bu yüzden elektrodu bozulduğunda çöpe giden cihazlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Dönelim bitkilere, gövdesi kalınlaşan bitki o kadar güçlü ve mahsulü bol oluyor. PH değerinin sabitlenmesi çok önemli. Bu nedenle sürekli gözlemlemek gerekiyor. PH değerinin çok sık değişmesinin önüne geçmek için su tankınında o kadar büyük olması gerekiyor. PH değerinin sabit tutulabilmesi ile alakalı bir takım çalışmaların halen devam ettiğini okuyoruz. Ancak İngilterede birinin çakıl taşları ile bu işlemi doğal hale getirdiğini duymuştum. Yani hiç bir kimyasal kullanmadan devirdaim yapan suyun çakıl taşlarına sürtünerek PH değerinin korunmasını sağladığı iddia ediliyordu. Bana mantıklı gibi geldi ama denemek lazım. Ayrıca devirdaim eden suyun devir sayısı yükseldikçe **** su ne kadar fazla akarsa PH değeri okadar hızlı yükseliyor. Hele birde alttan köklere hava kabarcığı gönderirseniz, PH değeri daha hızlı yükseliyor.

Güneş görmeyen yerde bu iş yapılacak ise kesinlikle ışık tipi gün ışığı **** buna yakın renkler olmalı. Farklı renklerde ışıklar denedim ve bitkilerin özellikle kırmızı renge daha yoğun tepki gösterdiklerini, gelişimlerini hızlandırdıklarını gördüm. Notlarım doğrultusunda bu konuda ileride yeni denemeler yapmayı düşünüyorum.

EC değerini domateslerlerde 3000m/s' e kadar çıkarabiliyorsunuz. Burada önemli olan bitkinin en çok sevdiği değerleri yakalayabilmek. Domastes topraksız yetiştiricilikte en kolay ve sorunsuz yetişen bitki sanırım. Diğer bitkilerin (Kavun, karpuz, salatalık, kıvırcık diğer denediklerim) yetiştirilmesi daha zor ve bakım istemekte. Örneğin salatalık ve kavun çok çabuk hastalık kapabiliyor. Hastalık kapmalarının bir çok nedeni olmakla beraber iklimlendirme **** havalandırmanın iyi yapılmaması bu riski en çok arttıran faktör gibi gözüküyor.

tohumdan çıkartarak büyüttüğüm bitkilerime ne mi oldu? Sadece domateslerin bir kısmını ayırdım ve bahçeye toprağa aktardım. Diplerine biraz bitki eriyinden döktüm ve durumları gayet iyi, hala gelişiyorlar. Diğer bitkiler çöp oldu tabi. Aklıma gelen önemli noktalar şimdilik bunlar. Forumda bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkür ederim, Kudret Bey'e yardımlarından ötürü ayrıca teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar.

Eski 28-07-2012, 10:37   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2012
kudret bey veya diğer kullanıcılr ben ziraat müh. 3. sınıf ögrencisiyim dün arkadaşım bahsetti bu sistemden bende amatör bi uygulamayapmak istiyorum ama kafama takılanlar var fideyi suyamı koyuyoruz yoksa torfa mi koyuyoruz ikincisi bu eriyik hazır bulma şansımız varmı illa kendimizmi yapacaz yardımcı olursanız sevinirim

kemal.ş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2012, 19:40   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2012
Sevgili arkadaşlar
bu forumda bulunan herkesin Ramazan bayramını Hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah,tan diliyorum
ben bu forumu yaklaşık bir haftadır takip ediyorum
nasip olursa topraksız tarım uygulamasını amatör olarak 20metre kare alanımda yapmak istiyorum bir sürü sorum olacak ama bu sıralar herkes bayram tatilinde galiba
kimse yokmuuuu=)

SaFaRii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024