agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2008, 17:34   #61
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Cocos ların kullanım özellikleri burada

http://www.gartengold.com/cocopeat.asp

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2008, 23:49   #62
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Kudret bey topraksız tarım için kullandığımız besini organik sıvı besin olarak verebilir miyiz?

Eski 09-02-2008, 17:04   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Feriha Hanım,Oganik tarım Ekim nöbetine dikkat ederek topraktaki besin kompleksini zenginleştirmek, uygun baklagil bitkileri yetiştirerek mikroorganizmaları artırmak, kompost hazırlıyarak bitki artıklarını gübre olarak kullanmak toprağı ahır gübreleriyle gübrelemek,toprak yapısını en az seviyede bozan ve toprak yapısının korunmasında faydalı olan,hastalık va zararlı etkinliğini kıran üretim sistemleri tercih ederek yapılan tarım sistemidir.

Ancak naçar kalındığında ve element eksikleri yukarıda anlatılan disiplinle bile giderilemiyorsa,

Azot eksikliğinde,
kan unu,pamuk çekirdeği unu,mısır nişastası unu,tüy unu, deri unu,

Fosfor eksikliği için;
kemik unu,kaya fosfatı,yarasa ğübresi.

Potasyum eksikliği için;
deniz yosunu. odun külü.potasyum sülfat.

Kalsiyum için
kireç taşı.

Kükürt için
elementel kükürt kullanılabilir, diyor kaynaklar.

İz elementlerin hemen hemen tamamı toptaksız tarımda kullanılan malzemeler.Durum böyle olunca topraktaki yararlı bakterilerin fonksiyonu ön plana çıkıyor.

VERİLEN BU BESİNLER BAKTERİLER TARAFINDAN işlenerek bitkinin kullana bileceği formlara dönüşyürülüyor.Oysa bizim yaptığımız topraksız tarımda bakteri olmadığı için bütün besin elementleri teknik olarak işlenmiş ve bitkinin kullana bileceği formlara teknik olarak dönüştürülmüştür.

Topraksız tarımda kullanacağımız agregatlar toprağım görevini yapamazlar zira toprak baktarilerinden yoksundurlar, en azından bazılarından yoksundurlar.Su kültürlerimde hiç bakteri yoktur.dolayısıyla bu agregatlara koyacağımız kan,kemik ,deri,yosun gibi organik materyelerden bitki faydalanamaz, faydalana bilmesi için onları bizim teknik olarak işlememiz lazım.

İşte topraksız tarımda kullanılan elementler organik elementlerin sun'i olarak işlenmiş halleridir, bunlara sun'i gübreler diyoruz.Onun içindir ki bitkinin istediği miktarlarda suna bildiğimizden verim yüksek oluyor.Organik belli disiplinler ve denetim sertifikalarına tabidir.
Bu organik tir lafının tek güvencesi ve garantisi organik tarım sertifikasının olmasına bağlıdı.

Taktir edersiniz ki ben bu konunun uzmanı değilim. Bildiklerimi ve düşündüklerimi söyledim.

Uzman arkadaşlarımızda bu konudaki fikirlerini beyan ederlerse hep birlikte faydalanırız.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 20:03   #64
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar,biz konu daha açık seçik olsun,daha iyi anlaşılsın,ilgi dahada artsın derken bir hata yaptık zannediyorum.Sistem dedik, motor dedik,sera dedik,boru dedik,durgun su kültürü, akan su kültürü dedik milletin aklını karıştırdık.

Birçok kişi zanediyorum ki bu iş bizi aşar, zahmetli, uğraşı isteyen bir iş diye vaz geçti veya en azından ilgisi azaldı. Oysa biz bu işe başlarken balkonumuzda, terasımızda amatörce sebze yetiştirecegiz ağız tadıyla kendi yetiştirdiğimiz sebzeleri tadacağız diyerek başlamıştık.

Şimdiye kadar anlattıklarımızla amatörlükten biraz uzaklaştık işi yokuşa sürdük gibi geliyor.

Amacımız balkonumuzda terasımızda sebze yetiştirmek. Herkes ayni yolu izlerse hataları görmek kolaylaşır bilgileri paylaşmak kolaylaşır.Olay basit kimsenin kafası karışmasın.

Yukarıdaki mesajlarda torf+ kum karışımına karar vermiştik.artık buralara tekrar dönmeyelim.Zaten bu sene herkes için bir deneme yılı olacak ve seneye hatta sonbahara çok güzel bilgilerle deneyimlerle gireceğiz, o zaman herkes ne yapacağına çok daha kolay karar verecek.

Yapılacak iş;önce en yakın marketten bir torba torf alacağız, bu çiçekçilerde
de satılıyor. Sonra en yakın nalburdan bir torba da kum alıyoruz ikisini bir güzel karıştırıyoruz.

Bir kök bitki için yaklaşık 10 litrelik bir saksıya dolduruyoruz.

Ancak dikkat edeceğimiz şey saksının dibinin delik olmasi. Tıkanmaması için de deliğin üzerine bir plastik bulaşık teli koyunuz,(Eskiden alüminyumdan dı şimdi plastikleri var) Veya sineklik teli parçası.Hepsi bu, doldurun torfu saksıya Bolca sulayın bakın bakalım döktüğünüz su çabucak akıp gidiyor mu. Akıp gidiyorsa mesele yok.

Şimdi saksınızı balkonunuzun neresine koyacaksanız oraya taşıyın. Olay bitti hepsi bu kadar. Şu anda balkonunuzda bulunan saksılarınızdan hiç bir farkı yok. Tek fark saksılarda toprak değil, torf + kum var.

Fide zamanı gelince fidenizi dikeceksiniz her gün birkaç kere besin eriyiği ile sulayacaksınız. Ne kadar çok sularsanız o kadar iyi olur.Peki saksının altından akan su ne olacak? "yazık değil mi gübreli su ziyan oluyor" Diyorsanız saksınızın altına bir kap koyup akan suyu toplıyacaksınız tekrar vereceksiniz,

Böyle olunca hem besin eriyiğini ziyan etmiyeceksiniz, hem de balkonunuz ıslanmayacak.

Haftada bir de sadece su, musluk suyuyla bolca sulayıp torfta tuz birikmesine mani olacaksınız.

İşte arkadaşlar yapacağımız iş bu.Bu benim için çok basit diyorsanız bir adım sonrası otamatik sulamadır. İşte yavaş yavaş profesyonelliğe doğru gidiyoruz. Bir süre sonra olaylar o kadar basitlaşecek ki.

Düzenleyen malina : 09-02-2008 saat 23:10
Eski 09-02-2008, 20:18   #65
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Kudret bey iyi ki yazdınız bu yazıyı. Gerçekten günlerdir yazılanları izliyordum, kafam oldukça da karışmıştı. Neredeyse vazgeçmek üzereydim. Benim gibi tereddütleri olanlar için oldukça aydınlatıcı bir sonuç yazısı olmuş.

Şimdi çok daha gönül rahatlığı iler başlayacağım denemelere.
Bu göndereceğiniz eriyikler ne kadarlık bitkiler için olacak? Bir saksı için mi?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 20:19   #66
Ağaç Dostu

Sayın denizakvaryu mu, yarın ki mesajda önemli bilgiler vereceğim, Bu sorunuzun cevabını ondan sonra cevaplıyalım, bazı şeylerin bilinmesi gerekiyor.

Eski 09-02-2008, 20:22   #67
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Bu kadar kolay olacağını bilmiyordum. Hemen yarın torf ve kum temin etmeye çalışıcam. Fide olarak çok sevdiğim değişik bir çileğim var. Ondan kök ayırıp bu sistemle yetiştirip aynı çileği toprakta ve topraksız tarımda deneyip karşılaştırabilir miyim?

Eski 09-02-2008, 21:28   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
...Bu benim için çok basit diyorsanız bir adım sonrası otamatik sulamadır. İşte yavaş yavaş profösyonelliğe doğru gidiyoruz.Bir süre sonra olaylar okadar basitleşecek ki.

http://www.tartes.com.tr/destek/AKILLI%20SAKSI.pdf

İnşallah bu denemenin sonunda seneye
besin eriyiklerini kendimiz hazırlayıp,linkteki gibi bir sisteme geçeriz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 11:14   #69
Ağaç Dostu

Arkadaşlar,ismini duyduğumuz, duymadığımız,bildiğimiz, bilmediğimiz o kadar çok sebze türü varki.Tarım bilimi bunları bir sıraya sokmuş. Katagorilere,sınıflara ayırmış.
Fazla detaya girmeden Anlatalım.
1-Yetiştirme mevsimine göre
2-Yetiştirme şekline ,sistemine göre
3-botonik özelliklerine göre
4-familyalarına göre
5-çiçek ve döllenme biyolojilerine göre
Ayrıca
Meyveleri yenilen sebzeler
Yaprakları yenilen sebzeler
Kökleri yenilen sebzeler.
Ayrıca, Bilimsel akrabalıklarına göre;
Baklagiller ( Fasülye-Bezelye-Bakla )
Kazayağıgiller (Pancar-Pazı-Ispanak-Semizotu )
Kabakgiller (Hıyar-Yazlık kabaklar )
Lahanagiller (Turp-Şalgam-Burokoli-Karnabahar-Lahana-Hardal )
Maydanozgiller (Kök kereviz-Yaprak kereviz-Havuç-Maydanoz-Rezene )
Patlıcangiller (Domatas-Biber-patlıcan )
Bu guruplar mevsimine göre bir arada yetişebilen sebzeler.
Böyle olunca topraktan aldıkları gübre açısındanda,veya istedikleri gübre açısından da biribirlerine yakın sebzeler. Ancak hepsi için ayrı ayrı gübre ihtiyaçları denenmiş,hesabedilmiş, listelenmiş.

Amatörce çalışmanın bazı kabulleri olmalı,yani ya hepsi için ortak bir sistem uygulayacak yetiştirebildiğimizle yetineceğiz, ki bu şimdiye kadar yetiştirebildiğinizden mutlaka farklı olacak, ya da bir -iki-üç her ne kadarı ile uğraşabileceksek o kadarı ile uğraşacağız.

ancak sizlerden ricam,daha doğrusu tavsiyem, Terasında amatörce sebze yetiştirmeye gönül vermiş ve azıcıkta olsa başarmış bir kişi olarak; Diyorumki;fazla çeşide özenmeyin

bu sene bir veya iki çeşitle yetinin bitkileri gözlemek için vakit ayırın, zaten sistemi ve olayları kavradıkça zaman neleri yapmanız lazım geldiğini bize söyliyecek.

Diyorumki; bu yaz Domates-Biber-Patlıcan ve çileği deniyelim.

Sonbaharda havalar biraz serinleyince de marulu deneriz ne dersiniz.

Sera şartlarıyla balkon şartları birbirinden farklıdır. Modern seralarda iklimleme yapılarak herzaman her şey yetişebilir belki ama balkon şartlarında mevsimine göre ekim yapmalıyız.

Eski 10-02-2008, 11:30   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Kudret bey söylediklerinize aynen katılıyorum.Bende çok çeşit olmasından yana değilim.Terasımda domates, biber, çilek ve patlıcan deneyeceğim. Yalnız bir sorum var eriyik yetmezse yeniden teminedebiliriz değil mi? Yoksa baştan miktarı fazla tutmakta yarar mı var? Bu kadar çeşite biraz az göründü gözüme birden.

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 11:55   #71
Ağaç Dostu

Sayın köksal,eriyikten yana problem olmaz, zaten fideler büyüme döneminde fazla su harcamazlar. Gidişata göre 3-5 gün veya bir hafta önce haber verirseniz
tekrar yollarım, endişe etmeyin.
Ancak domates biber patlıcan için bir terkip eriyik, çilek için bir terkip eriyik kullanılacak,
bunun bilinmesinde fayda var.

Eski 10-02-2008, 11:57   #72
Ağaç Dostu

Domates-Biber-Patlıcan (patlıcangiller) ve çilekle başlamak ilk sene için müthiş bir olay...Açıkçası ben sadece bu sene domates üzerinde yoğunlaşırız diyordum.

Kudret Bey,
250 lt lik besin eriyiği ile ben,
balkon-teras şartlarında her biri 10 litre hacimli saksılarda 3-4 fide patlıcangil bakılabilir diyorum.Sizin düşünceniz nedir?

Eski 10-02-2008, 12:30   #73
Ağaç Dostu

Sayın deniz akvaryumu, Ben eminim ki 10 litrelik bir saksıda daha da fazla bitki besleyebilir. Ancak tavsiye etmem, zira bitkiler ne kadar sık olursa o kadar karanlıkta kalırlar o da büyümeye mani olur, iyi olmaz.

Tavsiyem, 25*25 cm
derinlik15-20 cm lik saksıya bir kök.

çok sık olursa budamakta bile zorluk çekersiniz, ben yaşadım.

Eski 10-02-2008, 13:11   #74
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bulma imkanı olanlar için torf+kum karışımından başka, hangi karışımları önerebilirsiniz?
Bunu da bir kez daha tekrarlamakta fayda var...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 13:17   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Ben zaten bu kadar çeşidi terasımda her sene ekiyorum. Yetiştirmede sorun yok, ama verime gelince o bir felaket işte. Terasta sürekli aynı toprakların içinde oldukları için artık doğru dürüst verim alınamaz oldu. Bu yüzden topraksız tarımla çok ilgileniyorum. Okadar uğraşıp yetiştiriyorsunuz gübrelemenize rağmen her bir fidandan ancak 3,4 domates, çilek alıyorsunuz, bazen okadar bile olmuyor, olanlar da minnacık. Kudret beyinkileri görünce tamam işte dedim. İnşallah bu sene doğru dürüst sebze yetiştirebileceğim.Kudret bey siz çilek ve domates için oranları yazacaksınız değil mi?

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 14:51   #76
Ağaç Dostu

Gübrelerin Nasıl hazırlanacağı, ve nasıl kullanılacağına dair bütün bilgiler tabii ki verilecek.

Bunları forumda anlatacağım gibi gübre ambalajlarının içinede kullanma talimatı olarak yazacağım.

Sayın Malina arkadaşımızın sorusuna gelince;malzemeyi bulma sıkıntısı olmayan arkadaşlar

Torf+ Kum
Torf+ Perlit
Torf +pomza
Cocopead+kum
Cocopead+perlit
cocopead+pomza

kullanılabilir.

Bu konuda çok şey var yazılacak.Ama lütfen kafaları karıştırmayalım, zira her karışım kendine göre bir düzenek ister.Konunun inceliklerine vakıf olabilmek için,bu sene ortak hareket edelim.

Eski 10-02-2008, 15:46   #77
Ağaç Dostu

Hataların görülebilmesi için ortak hareket en iyisi ...

Ama farklı uygulama yapacak olanların da deneme yapmasında sakınca yok derim.

Bu durumda farklı uygulama yapan arkadaşlar hem kendileri bir tecrübe edinecekler hem de bizler bir tecrübe edineceğiz.

Kum-torf karışımı ile topraksız tarım yapacak bazı arkadaşlarda şöyle bir ön yargı oluşabilir

" şimdi ben topraksız tarım yapmadım ki, yine toprak koydum sonra gübreli su ile suladım"

Bu nedenle perlit veya pomza bulanların bunlarla deneme yapmaları böyle bir ön yargıyı kaldırır.

Açıkçası benim de hem torf-kum karışımında hem de perlitte farklı denemeler yapmaya niyetim var.

Eski 10-02-2008, 16:24   #78
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bu işe nasılsa torf ve kum kullanıyoruz şeklinde bakmamak gerektiğini düşünüyorum. Önemli olan bitkiyi bilinçli bir besleme sonucunda, sağlıklı ve fazla ürün almak. Bu yıl kimyasal gübre kullanmamak için sonuna kadar direndim. Sadece koyun gübresi ve şerbeti ile balkonda aldığım sonuç tek kelimeyle komikti. Kocaman yer kaplayan saksılarda, tenekelerde yetiştirdiğim sebzeler, evet sağlıklı ama minyatür ve çok az sayıda olabildiler. Değdi mi diye düşünülecek olursa, evet bana çok hoş zaman geçirttiler, o kadar.

Bu yıl özellikle domatesde; küçük bir saksıda topraksız tarımı, büyük bir saksıda doğal tarımı deneyeceğim. Gerçi yukarıya torf+kum yazdım ama bu bulunması kolay malzemeler olduğu için. Aslında benim de gönlüm cocopeat+perlitten yana.

Bu yıl kolaydan başlayıp gelecek yıla kendi seçeneklerimi bilinçli bir şekilde uygulamak bana daha akılcı geldi.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 17:02   #79
Ağaç Dostu

Kudret Beyin,

8 - 10 - 11 -23 -34 nolu mesajları yapacağımız denemenin temellerini oluşturuyor.

Bu sene hazır karıştırılmış besinlerle bir deneme yapıp verimli bir yıl geçireceksek de (bundan hiç şüphem yok ) bu denemeyi yaparken,
8 - 10 -11 - 23 - 34 nolu mesajların patlıcangilleri temel alarak formüle edilmesinde fayda var derim.

Yani bir yandan bu yıl Kudret Beyin hazırlamış olduğu besinle deneme yaparken bir yandan da 8 - 10 -11 - 23 - 34 mesajlarınına uygun olarak sanki önümüzde hazır karışım yokmuş da ;

-100 er gramlık toz besinler + 150 cc lik mikro besinler (toplam 13 adet besin)ve PH ayarlayıcı sıvılar -varmış gibi düşünelim derim.

Başlangıçta sınıfı ikiye ayırmışdık... Hazırcılar ve kendi besinini hazırlamak isteyenler

Ben de hazırcılar sınıfındaydım ama işin içine girdikçe anladım ki Kudret Beyin de başlangıçta yazdığı gibi bu besin hazırlama işi, işin gerçekten en zevkli ve olmazsa olmaz yanı

Bir de olayı şöyle düşündüm; Bauhausdan aldığım Vilmorinin genel kullanım için 15-15-15 (+10 SO3) katı bitki besinine baktığımda (üstünde marul-domates-çilek-kabak-turp-fasulye-marul-elma-armut resimleri var) 4 tane besin maddesi var.

Oysa bizim hazırlayacağımız besinde, 13 farklı besin maddesi olacak...Yani piyasada bulamayacağımız bir gübreyle deneme yapacağız, seneye de bu gübreyi biz hazırlayacağız (kesinlikle büyük haz duyulacak bir olay)

Yani lafın özü;

Kudret Bey bu sene bir yandan sizin gönderecek olacağınız hazır besinle deneme yapalım, bir yandan da katılmak isteyenlerle yani sınıfın çalışkanlarıyla 8 - 10 -11 - 23 - 34 nolu mesajlarınıza uygun olarak patlıcangiller formülüne uygun ve sanal olarak besin hazırlayalım derim.

Tabi hoca siz olacağınızdan son karar sizin.

Eski 10-02-2008, 19:42   #80
Ağaç Dostu

Sayın Denizakvaryumu;
Taaaa baştan beri,arkadaşlar işin ruhunu bilerek yapmak lazım,amatörce yapsak bile profösyonelce düşünmek lazım,bu işe gönül verirsek hepimiz birer topraksız tarım uzmanı olabiliriz diyen ben değilmiydim?.Bu işin kimyasal temellerini anlatan ben değilmiydim?
Bu soruların hepsinin yanıtı EVET. Amatörce çalışmayı tercih eden sizler oldunuz. bu davranışınız belkide iyi oldu. Teoriler, formüller, hesaplamalar ortada hiçbirşey yokken tabiiki ağır olacaktı zaten milletin ilgiside azalmıştı.Fakat ne güzel ki yeni bir heyacan, bir hareket görüyorum. Hele hele domatesleri biberleri toplayınca son bahara nasıl canlı gireceğimizi hisseder gibiyim.İşte o zaman bu işi temelden öğrenmek istiyenlerin sayısının hızla artacağına inanıyorum, ve o zoman dediğiniz çalışkanlar sınıfını kurarız. benden yana hiç bir problem yok.Ayrıca beni bu sınıfa öğretmen olarak atadığınız için de teşekkürler.
Bilgi paylaştıkça büyür.

Eski 10-02-2008, 20:51   #81
Ağaç Dostu

Kudret Bey teşekkürler, inşallah bu sene başarılı olacağız

Ancak forumda bir kaç konuda toplu hareket ettiğimiz olaylar oldu, sonra önder arkadaşların bir nedenle forumdan ayrıldıklarına şahit olduk.

Örneğin mum çiçeği konusunda Sn.hoyadag yok oldu.Aslında çok başarılı bir organizasyon olmuştu.

Benim korkum, bu topraksız tarım denememizde olası bir başarısızlıkta sizin de küsüp foruma yazmamanız

İşin açıkçası , bu sene kovalarca domates -biber hasat etmek isteyen arkadaşlar olacaktır ve eğer böyle bir ürün olmazsa başarılı olamadık diyenler de olacaktır

Lafın özü;çalışkanlar sınıfına ders vermeden sakın küsmeyin

Bu arada derslere çalıştığımı göstermek için bir domates besin listesi ekleyeyim

MAKRO BESİNLER

N 215 ppm
P 31 ppm
K 341 ppm

MİNÖR BESİNLER

Ca 170
mg 48
S 120

İZ ELEMENTLER

Fe 0.85
Mn 0.55
Zn 0.33
B 0.33
Cu 0.048
Mo 0.048

EC =2.30

Toplam 12 besin maddesi, normalde 13 olması lazım... Cl yani klor neden yok anlamadım.

Eski 10-02-2008, 21:14   #82
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
domates biber patlıcan için bir terkip eriyik, çilek için bir terkip eriyik kullanılacak,
bunun bilinmesinde fayda var.
diyorsunuz. Bu koşulda hem çilek, hem de domates için eriyik almam gerekecek.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 21:51   #83
Ağaç Dostu

Evet sayın Güler boz, Ama bu demek değilki çileğe domates gübresi verirseniz ölür,Hayır ölmez ama çokta iyi olmaz. Daha yukarıda 106 numaralı mesajda sebzeleri katagorilere ayırmıştık ,orada çilek yok çilek ayrı bir gurup.

Gelelim Denizakvaryumu arkadaşımıza,Nekadar güzel.Hayret doğrusu ne olduda böyle birden coştunuz, Sayın denizakvaryumu,anlaşılan ben öğretmen sizde mümessil olacaksınız çalışkanlar sınıfına.Haydi hayırlısı çok güzel,çalışmalarınızın devamını dilerim.

Eski 10-02-2008, 21:58   #84
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Teşekkürler Kudret bey. Domatesi ve çileği, birini perlit, diğerini torf+kum karışımında deneyeceğim.

Her iki türün fidesini de tohumdan kendim çimlendireceğim. Çimlendirme ortamı bahçe toprağı+torf+perlit+dere kumu olduğunda, fideleri torpaksız tarım uygulaması yapacağım karşımlarla dolu saksıya aldığımda umarım sorun yaşamam .

Eski 10-02-2008, 22:28   #85
Ağaç Dostu

Fidelerinizi ister toprak ortamında isteseniz topraksız ortamda yetiştirin herhangi bir sorun olmaz.Kolay gelsin.

Eski 10-02-2008, 22:49   #86
Ağaç Dostu

Kudret Bey,
nette orayı burayı okudukça, aslında soracak daha çok sorum, yazacak konularım var ama ortalık daha fazla karışmasın diye sakin gidiyorum

Bu arada besinlerle beraber isteyenlere ph ölçüm kağıtları da gönderebilir misiniz?

Eski 10-02-2008, 22:52   #87
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Sevgili denizakvaryumu, ph ölçüm kağıtları konusunu dile getirecektim fakat Kufret beye ayrıca külfet olmasın diye kendi olanaklarımla edinmeye çalışıyordum.

Olumlu yanıt verirse seviniriz.

Eski 18-02-2008, 23:58   #88
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Kudret agabey,

Biliyorsununuz benim besinim var, ama burada torf yok getirmekte mumkun gorunmuyor. Biz saksilari hazirladik.Bir turlu fotograflayamadim ama bir kac gune halledecegim. Bizde perlit ve tasyunu var . Biz saksilarimizi perlit dolduruktan sonra ortasina tasyununde cimlendirdigimiz tohumlari yerlestiriyoruz.Yani iyi gozukuyorlar da bu sistem calisir mi sizce?

Merak ettigim bir konuda toplama tankinda biriken besini daha sonra besleme tankina aktaracagiz.Tabii EC-PH i kontrol ederek.Gerekirse de ek yapacagiz. Ama bitki farkli donemlerde farkli maddeleri cektigi kesin. Hangi maddenin azaldigini kimyasal analiz yaptirmadan anlamak imkansiz gibi gozukuyor.Kimyasal analizde nerdeyse mumkun degil. Nasil ekleme yapacagiz tanklara eksik olan elementi. Ya da ne zaman kullanilmis besini tamamen degistirmemiz gerektigini anlayacagiz. EC genel olarak tuzlulugu olcuyor , tek tek hangi elementin eksikligi degil. Bitkiyi izleyerek yapacagiz bunu simdilik.Ancak bunu daha kesin yapacak bir yontem var midir biraz zor olsada?

Ayrica biz biraz hizli davranip 15 tur bitki cimlendirdik. Hepsini denemeyi dusunuyorum. Hepsini baska besin tankindan besleyecegim.Boylece uygun degerlerde besleme yapacagim.

Bir onerim var. Benim EC-PH-Sicaklik tablosunu turlerin domensel isteklerine gore gelistirsek. Bu sene kullanacagimiz degerleri derlesek ve bir tablo hazirlasak. Boylece elimizde bir referans olsa. Ya da kararlastirdigimiz gruplar olsun herkes birbirinden farkli degerler denesin ayni tur bir kontrol bitkisinde.Boylece elimizde kisa surede iyi bir veritabani olusmus olmaz mi?

Kafa karistirmak anlaminda yazmadim bu onerimi.Yapabilecek arkadaslar katilsin bu kontrollu deneye. Tabii , pek muhtemelen bu deney grubundaki arkadaslar ayni turleri bulamayacaktir gibi bir sorun cikabilir bunu nasil asariz bilemiyorum

Arkadaslar ne dersiniz ?

Selamlar

Hidro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 11:16   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hidro Mesajı Göster
...Bir onerim var. Benim EC-PH-Sicaklik tablosunu turlerin dönemsel isteklerine gore gelistirsek. Bu sene kullanacagimiz degerleri derlesek ve bir tablo hazirlasak. Boylece elimizde bir referans olsa...

Selamlar

http://www.tarimsal.com/topraksiz_ta...ksiz_tarim.htm

Bu linkte dönemsel isteklerle ilgili ayrıntılı örnek tablolar var.

İşin açıkçası bana çok profosyonelce geldi.

Ticari yetiştiricilikte ****** şart ama amatör başlangıç için nasıl olur bilemem.

Eski 19-02-2008, 18:46   #90
Ağaç Dostu

Sevgili Hidro,
Bu konuya çok daha profösyonelce bakman gerçrkten çok hoş, seni kutlarım, ancak diyorumki henüz pratik bilgilerimiz oluşmuş değil. Bu sene bu bilgileri kazanmalıyız,bende herşeyin otomatik olmasını çok seven biriyim, mesleki branşım otomatik kontrol, bu söylediklerin hiç zor şeylerdeğil, Ancak bitkileri tanımak, onlarla haşir neşir olmak, onların isteklerini tablolamak çok daha önemli. Elde gerçek bir veri tablosu yokken herşey otamatik olsa ne olur ki?.Besin eriyiğinin tahlilini yapmak daha zor bir iş. On iki Elementin tahlili baya bir kimya laboratuarı işi,ama işin en can alıcı noktasıda burası.Bunu yapmak zor olduğu için büyüme durumuna göre 2-3 günde bir eriyik değiştirmek daha pratik oluyor.Bence hep beraber ciddi bir çalışma yaparak veri yabanını oluşturalım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024