agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2013, 18:02   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Herşey tamam anlamışsınız, ancak 100 gr/ litre yide çözersek olacak bu iş diyorsunuz anlaşılan.

100 gr / litre örneğin Magnezyun nitrat demek demek,
100 gr Magnezyum nitratı 1 litre suda eritmek demektir.

Tabii ki hemen hatırlatalım bu karışımın tamamı 1 litredir. Yani önce bir miktar suda eritilecek sonra 1 litreye tamamlanacaktır. burası çok önemlidir.

Şimdi buradan doğru orantı ile , aldığımız miktarın içindeki Mg ve No3 ı hesaplıyabiliriz.

Örnek: 50 ml eriyik aldığımızda ,
bu 50 ml içinde 100/1000*50 = 5 gr Magnezyum nitrat var demektir.

Mg nitratın %10 azot % 9 u Mg olduğuna göre kabaca,
bu numunenin içinde 5*0,1 = 0,5 gr azot, 5* 0,09 =0,45 gr Mg ,
veya mg cinsinden 500 mg azot, 450 mg Mg var demektir.

Ancak şurayı düzeltelim, yukarıda yazdığınız 100 litrenin içinde 10 litre azot, 9 litre Mg deyimi yanlıştır.

100 gr mg nitratı 100 litrede eritir isek 100 litrede 10 gr azor 9 gr Mg var demektir.

Bu karışımın 10 litresinde 1 gr azot, 0,9 gr Mg var demektir.
İşte şimdi anlaşılmıştır Hocam çok sağ olun bu hesapları orantıyla yapınca daha iyi anlaşılıyor 100 gr magnezyum nitratı 1 litre suda eritiyoruz

sizin notunuzu da düşerek gübre+su 1 litre=1000 ml olacak diyoruz,
içinden 50 ml eriyik alıyoruz ve gübrenin miktarını
1000 ml de 100 gr Mg (N03)2 6H20 varsa
50 ml de x gr vardır

buradan x=50*100/1000=5gr gübreyi buluruz,

şimdi bu 5 gr gübrenin içindeki Mg ve N miktarını hesaplıyoruz,
bileşiğin %10 u azot %9 u magnezyum olduğuna göre tekrar orantımızı kuruyor

100 de 10 azot varsa
5 te x vardır

buradan 5*10/100=0,5gr Azot
aynı şekilde 0,45 gr Magnezyum
bunların da miligram cinsinden ifadesi 0,5*1000=500 ve 0,45*1000=450 miligramdır

diabolos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 04:23   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Merhabalar güzel yurdumun güzel insanlari

Öncelikle herkese Almanyadan kucak dolusu sevgiler ve selamlar.

Türkiyeye gelip gittigimizde yedigimiz meyve ve sebzelerin tadi hep damagimizda kaliyor cünkü buradan aldigimiz ürünler - haksizlik olmasin affiniza siginiyorum - mevsimi bile olsa o tadi veremiyor. Durum bu raddeye gelince bizde burada en azindan bu özlemi gidermek ister olduk yani tadimlikta olsa soframizda yer alsin dedik. Bununla birlikte gecen sene bu yaz icin birkac cesit sebze tohumu birlikte getirdim. Velhasil bu tohumlari en iyi nasil cimlendirerim derken bu siteyeyle tanistim ve firsatini buldukta oturup okumaya ögrenmeye gayret ettim. Söyle böyle derken aspirinle cimlendirmeden baslayip bir baktim ki topraksiz tarima gelmisim. Nasil oldugunu hala farkedemedim

Tabi ki güzel memleketimin iklim doga sartlari burada mevcut degil mahalle aralarinda hala az az kar var ve bu haftada yagabilir. Bu yüzden bende cimlendirdigim tohumlardan bir kacini deneme amacli topraksiz olarak büyütme karari aldim. Bu tabi ki zahmetli sabir ve bilgi gerektiren bir sürec.

Takdir edersiniz ki besin eriyigini Kudret Beyden veya fideleri Envor Beyden temin etme imkanim yok bu nokta da bu handikaplari minimuma indirgemenin yollarini aramam gerekiyor. Bu yollarda emin adimlarla ilerlerken bazi sartlari olusturdum sira besin eriyinin sisteme dahil edilmesine geldi. Bu besin konsantrasyonunu hazirlamak icin belirtiginiz bilesikleri buradan öylece alamiyoruz.

Danismak istedigim nokta toprakli tarim icin aldigim bir sivi katki var bunu topraksizda besin eriyi olarak kullanma mümkünatim var midir?

degerli vaktinizi aldigim icin özür diler cevaplariniz icin tesekkür ederim.
(bozuk Türkcem ve zayif kimya bilgim icin hosgörünüze siginirak sürc-ü lisan ettiysem affola)

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.
cagdas58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2019, 21:16   #153
Yeni Üye

mustafaokur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2019
Selamlar konuyu hortlatayım....

hammaddeleri temin edebileceğimiz bir yer var mı Ankara içi olursa harika olur. ilk besin eriyiğimi Kudret Tezel hocamdan almıştım çokta memnun kaldım artık kendim yapmak istiyorum. ortak alım grubu oluşturulamamış anladığım kadarıyla..

mustafaokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2019, 06:38   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2019
Herkese Merhabalar

bir konu da bilgi almam gerekiyor, besin tankında ki suyun ec değeriyle drenajtan akan suyun ec değerinin aynı olması normal mi ? yani bitki gerekli olan besinleri alıyor veya almıyor diye bir varsayımda bulunabilir miyiz ?

rcpbrk_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2019, 09:35   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2019
Merhaba, İstanbul'da Balmumcu Kimya kargo ile gönderiyor.

AKOLCIFTLIGI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024