agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2011, 22:49   #241
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. ibrahimdoğan,

Yaprakların kıvrılması besin eriyiğinden olabilir. EC ve pH kontrolü hakkında hiç bilgi vermemişsiniz. Besin eriyiği olarak ne kullanıyorsunuz. Sulama probleminizi hallettiniz mi? Drenaj suyunu tekrar kullanıyormusunuz? Yaşadığınız problem biraz Sn. sevilseyyar' ın yaşadığı problemi anımsatıyor. Gübreyi kendiniz hazırlıyorsanız bir yerde yanlış yapıyor olabilirsiniz. Elimizde hiç bir bilgi olmadığı için bir şey söylemekte mümkün değil. Kudret Bey Sn. sevilseyyar' ın serasına el atınca durum düzelmişe benziyor, uç çürüğü domateslerde ayıklandıktan sonra sera kendine gelmiş görünüyor. Sizde aynı problemi yaşıyor olabilirsiniz. Kullandığınız besin eriyiği ve formülünü yeniden gözden geçirin derim. Bu arada da köklerin temiz su ile yıkanması için sistemi boşaltıp temiz su ile çalıştırmanızın faydası olur sanırım.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 08:25   #242
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
Sayın İbrahim Doğan;
Sera çalışmalarınızı izleyen biri olarak,yaprak kıvrılmalarınızı görünce yazayım dedim.Zira bizim seramızdaki bazı domateslerde de dün az sayıda yukarıya doğru yaprak kıvrılması tespit ettik.İnternetten araştırınca şu linki bulduk.
http://www.bitkisagligi.net/Domates_..._Leaf_Roll.htm
Meyvelerde zararı olmayacağı söyleniyor bu sitede ama mutlaka bir sebebi de vardır diye düşünüyorum. Değerli hocalarımızın vereceği cevabı ben de merakla bekliyorum.
Kolay gelsin.

sevilseyyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 08:47   #243
Ağaçsever

Sayın Sarıcan ;
Bizim daha önce yaşadığımız yaprak uçlarında kurumaydı.Ve besin eksikliğinden kaynaklanmaktaydı.Sayın İbrahim Doğan'ın resimlerine bakınca kurumadan çok kıvrılmalar görüyorum.yapraklar neredeyse rulo gibi kıvrılmış ve mor renkler var diyor.Dün biz de bazı domateslerde (seranın tümü değil de bazı bölümlerinde) yukarı doğru hafif kıvrılma gördük.2-3 fidede oldukça belirgin diğerlerinde de yaprak uçlarının yukarı doğru kalkması şeklinde.Kök yıkamasını artık haftada bir yapıyorum.En son cuma günü şebeke suyu ile tüm kökleri yıkadım.Umarım bu kıvrılma sorunu hem Sayın İbrahim Bey hem de bizim için en kısa zamanda çözülür.
Saygılar

Eski 27-06-2011, 09:02   #244
Ağaçsever

Aşağıdaki forum sayfasında meyvelere zarar vermez ve yapılacak bişi yoktur yazıyor.???

domateste yaprak kıvırcıklığı

Eski 27-06-2011, 09:21   #245
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Aynı sorun benim bu sene ki biber fidelerimde vardı. Fideleri iyi vasıflı toprağa dikince yeni gelen genç yapraklar düzeldi ve eskileri bir nebze de olsa düzelme gösterdi. Acaba domatesleriniz belirli bir dönemde besin eksikliği yaşamış olabilirler mi? Şu anda besin durumu nasıl? Eksiklik olmadığına eminseniz genç yaprakları bekleyip görmemizden başka çare yok. Fizyolojik etmenler pekte sık rastlanan birşey değil. Özellikle besin konusunda durmamız lazım bence.

Selamlar.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 10:17   #246
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
İbrahim Bey isterseniz domateste stolbur hastalığını bir araştırın. Bitkilerinizin durumu buna uyuyor mu? Umarım uymuyordur.

http://www.tarimziraat.com/hastalik_...bur_hastaligi/

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 10:38   #247
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Bu konularda deneyimim olmamakla beraber domates fidelerinin kısa zaman öncesinde ki fotoğraflarına bakınca sanıyorum arada bir kaç gün var. Eğer fotoğrafların çekim tarihleriyle yayınlanma tarihleri aynıysa önceki halleriyle arasında bir gün var hatta.

Virüs ya da hastalık bu kadar kısa zamanda tüm bitkileri etkiler mi ? Dediğim gibi benimki sadece gözlem.. sesli düşünmek belki birazda.

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 11:53   #248
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar, kötüye giden durumun ki biz buna arıza diyelim, analizini yapabilmek için , yani arızayı bulabilmek için çalıştığından emin olduklarımızla şüphelileri birbirinden ayırmamız lazımdır. Nedir bunlar :
Bitkimizi beslediğimiz besin eriyiğinden eminmiyiz ?
Besin eriyiğinin EC ve PH değerlerinden eminmiyiz?
Sulama sistemimizden eminmiyiz?
Drenajdan eminmiyiz?
Eğer bunların hepsi gözden geçirildi ve hepside mükemmel çalışıyor ise ozaman bu bir hastalık olabilir diye düşüne biliriz. Yani hastalık teşhisini koymadan sistemi çiddi olarak gözden geçirmeliyiz.
Bazı durumlar vardırki düşünmeye gerek bırakmaz. hastalık gözüküyordur. Ama bazı durumlarda teşhisi koyabilmek için ya çok deneyimli olmak lazımdır, veya sistemin dört dörtlük çalıştığından emin olup, sistemden veya diğer şartlardan kaynaklanmadığına göre bu bir hastalıktır demek lazımdır.
Bence sayın İbrahimdoğanın öncelikle bu tahlili yapması sistemi gözden geçirmesi gerekiyor.

Düzenleyen Kudret Tezel : 27-06-2011 saat 22:56
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 21:51   #249
Ağaçsever

İyi akşamlar;
Sayın İbrahim Bey'den bugün gelişmeleri anlatan mesajlar bekledim ama göremedim.Sanırım vakti olmadı.Bizim nacizane fikrimiz herhangi bir hastalık değil de sistemden,havalandırmadan kaynaklanan bir sorun olabilir.Malum bizler yaz aylarında serada ürün almaya çalışıyoruz.Sayın İbrahim Bey de öyle.Bizim seramızda en ortada kalan 3-4 fidede son 1-2 gündür yaprak kıvrılmaları var.Besin aynı besin(son 15 gündür Sayın Kudret Bey'in besinini kullanıyoruz) ,drenaj 16 mayısta fideleri diktiğimizden beri değişmedi(hatasıyla sevabıyla).İbrahim Bey'in sera havalandırma koşullarını bilemediğimiz için bişey diyemiyorum ama biz kendi adımıza seranın tam ortasında kalan 3-4 fidede bunu gördüğümüz için havalandırma sorunu olabileceğini düşündük.
iyi akşamlar.

Düzenleyen sevilseyyar : 27-06-2011 saat 22:49
Eski 28-06-2011, 07:15   #250
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
sn.sevilseyyar;
benim sera uzak olduğu için hergün gidemiyorum,köydeki arkadaşlar havalandırmaları açıyorlar bu nedenle bitkilerde havalandırma sorunu olabilir diye de düşünüyorum,bugün mühendis arkadaşla gidip bir inceleme yapacağız,kendisi topraksız tarım yapıyor bu konuyu iyi bilen birisi belki azot fazlalığı olabilir dedi ama gidip yerinde göreceğiz,,,,
bakalım size bilgi veririm ....hoşçakalın.....

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 18:42   #251
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Bugün domateslerde bir sorun tesbit ettim resimlerini yayınlıyorum fikirleriniz ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler....

ayrıca domateslerin renkleri de çok açık yeşil normal yeşil değil.....

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2011, 21:50   #252
Ağaçsever

İyi akşamlar Sayın İbrahim Doğan;
Sizden 2 gündür haber bekliyorduk.Şimdi resimlerinizi görünce sorun olduğunu anladık ama elbette teşhis koyacak bilgiye ve tecrübeye sahip değiliz.Bizim daha önce yaşadığımız "çiçek ucu çürüğü" meyvenin dibinde hasar veriyordu.Birinci hasattaki hatalı meyveleri toplayarak bunu aşmayı sanırım başardık.(Sebebinin de besin eksikliği olduğunu anladık)Fakat sizin resimlerinizden gördüğümüz meyvenin yan tarafından bir çürüme veya hasar var.Seranızın ne kadarında bu hasar var bilemiyorum.Umuyorum ve inanıyorum ki hocalarımız bu konuda fikirlerini söylerler.En kısa zamanda gereken ne ise yaparsınız.
Kolay gelsin ve geçmiş olsun...
Saygılar.

Eski 30-06-2011, 20:23   #253
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.sevilseyyar;
serada işler iyi gitmiyor bu ara domates yaprakları kıvır kıvır oldular sanırım sulama ile ilgili olabilir diye düşünüyorum...bugüne kadar gün içinde sekiz defa sulama yapıyordum yaklaşık seksen dakikada bir 3 dakika sulama yapıyordum...şimdiye kadar fideler küçüktü ama büyüdüler ve halen aynı sulama proğramı ile suluyorum bugün yeni zaman saati aldım ve artık günde 16 onaltı defa 45 dk.bir 3 dakika sulama yapacağım... bundan sonraki gelişmeleri merakla bekliyorum....

bu sorun ile ilgili olarak drenajdan olabilir diyede düşünüyorum,yaklaşık 60 günden beri verilen besin eriyikleri bitki kökünde birikim yapmış olabilir bitki yataklarından dışarı hiç taşma olmuyor buda verilen besin eriyiklerinin içerde biriktiğini aklıma getiriyor sabah tüm torbaların yanlarını delerek verilen suyun dışarı akmasını sağlamaya çalışacağım.....

doğrusunu söylemek gerekirse biraz ümidim kırıldı,sanki olmayacak gibi ümitsizliğe karamsarlığa kapılmaya başladım..bakalım bir süre daha ayakta tutmaya çalışacağım.....selamlar....

Eski 01-07-2011, 11:44   #254
Ağaçsever

Sayın İbrahim Bey;
Sorun gerçekten de drenajdan ve köklerde kuruyan tuz birikinden kaynaklanabilir.Şöyle ki.Biz de fideleri diktiğimizden Kudret Bey ile tanışana kadar kök yıkaması yapmamıştık.Yani 1 aydır köklerde birikip kuruyan tuzun fideleri zarar vereceğini bilmiyorduk.Şimdi haftada 1 kez mutlaka şebeke suyu ile kökleri yıkıyoruz ve birikim oluşmamasına çalışıyoruz.Bildiğim kadarıyla sizin torbaların altından akan drenaj suyu geri toplanmıyor.Biz yıkama esnasında dönen suyu elbette depoya değil dışarıya akıtıyoruz.Sonra da besin tankımızı yeni besin karışımı ile doldurup sulama yapıyoruz.Sulama sıklığına gelince bence sizin sulama sıklığınız yeterli.Konuyla ilgili Sayın Kudret Bey ile görüşüp görüşmediğinizi bilemiyorum ama bizim nacizane fikrimiz mutlaka şebeke suyu ile tüm torbalarınızı ve kökleri yıkamanızın büyük faydası olacağıdır.
Ümidinizi kırmayın biz de sizin gibi önce küçük bir deneme yapıp yakın zamanda daha büyük sera kurmak istiyoruz.Bu denemeye öğrenmek ve bilgilenmek amacıyla karar verdik.Sizin de bizim de karşılaştığımız sorunlar "topraksız tarımı" öğrenmemiz için birer sınav niteliğinde.
Kolay gelsin.Saygılar.

Eski 01-07-2011, 20:51   #255
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.sevilseyyar;
Bugün seraya gittim ve ümidim iyice kırıldı,bazı meyvelerde de önceki resimlerdeki çürüme benzeri yaralar çoğalmış bitkilerde bir haftadır hiç gelişme yok hatta gerileme var,kıvrılan yapraklara baktıkça moralim iyice bozuldu,dediğiniz yıkama işlemini bende yapıyorum,sadece kuyu suyu ile yapıyorum benimkilerin kökünde de besin birikmesi olabilir,birde dikkatimi çeken birşey de domateslerin gövde kalınlıkları çok farklı bazısında iyi bazıları üst taraf çok kalın bazısı çok ince tepe noktalar yukarı doğra salınıp gitmiyor aşağı doğru yumaklanıyorlar...

Sorunun drenajdan kaynaklandığını sanıyorum ama emin olamıyorum, emin olsam kasaların altına naylon koymayı deneyebilirim çünki besinleri kudret bey den alıyorum o konuda sorun yok bu durumda sorun ya drenaj veya sulama proğramı. ama bakalım biraz daha mücadele edeceğiz....inşallah kurtarırız...

selamlar...

Eski 01-07-2011, 22:29   #256
Ağaç Dostu

Sayın ibrahim doğan ümitsizliğe kapılmayın ama bir an öncede care bulmak zorundasınız. aksi halde bitkiler telafisi mümkün olmıyan zararlar görebilir.
Az önce sayın sevilseyyar'ın serasından geldim. Sevil hanımın bitkilere gösterdiği özen ve ihtimama hayran olmamak mümkün değil ancak okadar küçük ve basit hatalar olabiliyorki . Sizden ricam lütfen sistemi sesli olarak gözden geçirin bizde duyalım belki o küçük nüansları yakalıya biliriz.
Örneğin bana telefonda saat başı 3 dakika besleme yapıyorum ve bitki başına 150 ml besin eriyiği veriyorum dediniz öncelikle bunun teyid edilmesi gerekiyor. Bu ölçmeyi nasıl yaptınız. 150 ml besin eriyiğinin her köke verildiğinden eminmisiniz. Buradan başlıyalım.

Eski 02-07-2011, 07:15   #257
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.kudret tezel,
Ölçme işini damlama ucuna 1 lt.lik ölçme kabını koyuyorum ve motor 3 dk.çalışıyor,motor durunca kabın içinde 150 ml.su birikiyor.İki gün öncesine kadar yaklaşık 80-85 dk.bir 3 dakika suluyordum iki gündür yeni zaman saati aldım ve 45-50 dk.bir 3 dk sulama yapıyorum.Yani gündüz 8 defa yerine artık 16 defa sulama yapıyorum,sabah 7 de başlıyor akşam 18 de bitiriyorum.Birde ilginç olan tüm domatesler aynı şekilde etkilendiler bundan yaklaşık on gün önce seraya gittiğimde mutlaka domateslerin bir yerlerinden sürgünler dikkatimi çekerdi bu günlerde hiçbir yeni sürgün filan olmuyor ve meyvelerin renkleri çok açık bu neyi gösterir?

Şunuda sormak istiyorum tüm kasaların iki yanına boydan boya 5 cm kalınlığında tahta koyarak kasaların yere olan temasını kesmek nasıl olur alttan havalandırma sağlamak amacıyla....

İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER....SELAMLAR....

Eski 02-07-2011, 08:23   #258
Ağaç Dostu

Merhabalar İbrahim bey. kasalar yerden birazda olsa yüksekte olmalıydı.Altlarına tahta takoz veya bir profil parça
koyarak yükseltmek çok iyi olur. Havalandırmanın yanında drenaj kolaylaşır.Alttaki toprak çamurlaşmıştır sanırım. Perlitleri şöyle bir yoklayıp su birikmesi olup olmadığını kontrol etmek mümkünmü.
Sorunun öncelikle beslenme eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Birde hortumların bitki köklerine yakın yerde olduğundan , kökün çevresini ıslattığından emin olmak lazım. Kolaygelsin.

Eski 02-07-2011, 09:37   #259
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Merhaba İbrahim Bey,
Umarım bu sıkıntılı durumu bir an önce çözebilirsiniz. Bu sorunun oluşması ile ilgili tahminimi belirtmek istiyorum. Sulama yaptıkca perlitin içindeki domates kökleri drenaj deliklerinin bulunduğu yere döğru gelişme yapacaklardır. Belirli süre sonunda iyice gelişen kökler, drenaj deliklerinden dışarı çıkarak toprağa girmiş olabilir. Ya da eğer drenaj delikleri çok küçükse bu delikleri tıkamış olabilir. Bence her iki durumda da besin eryiklerinden arta kalan tuzlar gerektiği kadar atılamıyor. Eğer kökler toprağa kadar ulaşmışsa tuz deposunun içinde yol alıyor demektir. Siz en iyisi bu perlit torbalarından bir tarafını tamamen kaldırarak alt tarafını incelemeniz. Bu tahminlerim doğruysa kesinlikle toprakla olan teması kesmeniz gerekir. Eğer kökler torbadan dışarı çıkmadıysa bu kez drenaj deliklerini biraz daha büyüterek ve yine toprakla teması kesecek ve drenaj deliklerinden atıkların rahatca dışarı çıkabileceği bir ortamı yaratmanız gerekir diye düşünüyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Aydın Demirkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 20:35   #260
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.kudret tezel bey;
Bugün serada bir şey dikkatimi çekti sizin bilmeniz iyi olur diye düşündüm.Eşim sera içerisindeki kenarlarında ki boşluklara bir sıra domates toprağa dikti işin ilginci kasalardaki domatesler gibi o topraktaki domateslerinde yaprakları kıvrık kıvrık,topraktaki domateslere ec vermedik ama kasalardaki ile aynı olumsuzluklar var...bu durumda benim serada havalandırma sorunumu var diye aklıma geliyor ,bazı geceler havalandırmalar açık kalıyor..gece gündüz arasındaki ısı farkı böyle bişey yaparmı ne dersiniz...

sn.demirkaya;
Bu gün 8 adet kasayı kaldırarak iki alt tarafına boydan boya 5x5 kalaslar koydum kasa altlarının yere temasını kestim bir kaç gün böyle izleyeceğim gelişmeleri.Kasaların altlarından kök çıkmamıştı...

Eski 02-07-2011, 23:48   #261
Ağaç Dostu

Sayın İbrahi Doğan, bitkinin beslene bilmesi için köklerden emilen gübreli suyun yapraklarda buharlaşarak kökten devamlı bir emilme sağlanması lazım. Eğer ortam çok rutubetli ise buharlaşmanın azalması söz konusudur.Onun için sera ortamı neçok rutubetli nede çok kuru olmalıdır. Zaten çok kuru olması ihtimali biraz zayıftır ancak rutubetli olma olasılığı çok fazladır.Yani seranızın havalandırması zayıf,havalandırma pencereleri yetersiz isi bu durum beslenme yetesizliği doğuracaktır. Bu durum sizin seranız için sözkonusumudur acaba . Serada herhangi bir higrometre varmı, sera içi nemi kontrol ediyormusunuz. Topraktaki bitkilerinde aynı durumda olması bende o çağrışımı yaptı. Havalandırma zayıf olabilirmi.

Eski 04-07-2011, 10:26   #262
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sayın İbrahim DOĞAN,

Başından beri, büyük bir cesaretle, azimle ve zevkle, yaptığınız topraksız tarım çalışmalarınızı dikkatle takip ediyorum.

Bildiğiniz gibi her işin kendine özel zorlukları vardır, topraksız tarım tamamen teknik bir konu olduğu için bunun içinde aynı şeyleri söyleyebiliriz. Sakın ümidiniz kırılmasın. Sitedeki topraksız tarıma gönül veren dostlar size yardım etmek için çabalıyorlar, ancak kendimde dahil olmak üzere çoğumuz amatörüz, tecrübelerimiz birkaç kök domates, salata, biber yetiştirmekten öteye gitmemektedir.

Eğer siz bu işi daha büyük çapta yapmayı düşünüyorsanız, kesinlikle profesyonel yardım almalısınız. Her ne kadar Ülkemizdeki topraksız tarım danışmanlarının sayısı yetersiz olsa da ümit ediyorum ki size danışmanlık yapacak birini bulabilirsiniz.

Seranızdaki sorunu en kısa zamanda çözeceğinizi ümit ederim. Çalışmaya devam…

sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 20:38   #263
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim doğan Mesajı Göster
sn.kudret tezel bey;
Bugün serada bir şey dikkatimi çekti sizin bilmeniz iyi olur diye düşündüm.Eşim sera içerisindeki kenarlarında ki boşluklara bir sıra domates toprağa dikti işin ilginci kasalardaki domatesler gibi o topraktaki domateslerinde yaprakları kıvrık kıvrık,topraktaki domateslere ec vermedik ama kasalardaki ile aynı olumsuzluklar var...bu durumda benim serada havalandırma sorunumu var diye aklıma geliyor ,bazı geceler havalandırmalar açık kalıyor..gece gündüz arasındaki ısı farkı böyle bişey yaparmı ne dersiniz...

sn.demirkaya;
Bu gün 8 adet kasayı kaldırarak iki alt tarafına boydan boya 5x5 kalaslar koydum kasa altlarının yere temasını kestim bir kaç gün böyle izleyeceğim gelişmeleri.Kasaların altlarından kök çıkmamıştı...
sayın ibrahim bey sizin yakın takipçinizim ,belkide profosyenel sercılağ giçicek arkadaşlar en fazla teknik yardımı sizden gördğümü söyleyebilirim
fakat bizlere yardım etmeye devam etmekhatta geliştirmek istiyorsanız yaptığnız gübreleme prağramlarını ,eksiklerinizi düşüncelerinizi ,tahminleriniz daha açık yazmalısınız sizi burda kimse kınayıp yargılacağnızı düşünmeyin lütfen ,şimdiden teşekkür ederim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 09:22   #264
Ağaçsever

Sayın İbrahim Bey;
Yaklaşık 10 gündür domateslerin durumu hakkında sizden bilgi alamıyoruz.Havalandırma sorununu çözünce gelişmeleri merak ediyoruz.
Saygılar.

Eski 12-07-2011, 21:24   #265
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.şenol..
Elbette yaptıklarımı burdan sizlerle paylaşmak istiyorum kısmet olursa sezon sonunda yaptıklarımı,yanlışlarımı doğrularımı sizlerle paylaşacağım..bu işi yapacakların bence en önemle üzerinde durmaları gereken şey sulama suyunun çok ama çok temiz olması,kesinlikle içilecek nitelikte temiz olmalı,depo kesinlikle güneşten korunmalı,üzeri mutlaka güneş ışığı geçirmeyecek şekilde muhafaza edilmeli çünki deponun yosunlanması çok fena sonuçlar doğuruyor ve damlamalar tıkanıyor....aşağıdaki resimde bu yosunlanmanın sonucunu görebilirsiniz... bu arada domateslerde geçde olsa kızarmaya başladılar

sn.sevilseyyar;
artık sera havalandırmalarını gece gündüz açık tutuyorum sanırım biraz düzelme oldu...

ilginize teşekkürler....selamlar....

Eklenen Resimler

Düzenleyen ibrahim doğan : 13-07-2011 saat 07:09
Eski 13-07-2011, 09:56   #266
Ağaçsever

Günaydın İbrahim Bey;
Domatesleriniz gayet iyi görünüyor.Havalandırma sorununun çözülmesine sevindik.Kolay gelsin.
Saygılar.

Eski 16-07-2011, 07:49   #267
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.sevilseyyar;
Domatesler kızarmaya başladı ama asıl sorun şimdi çıktı,,,domateslerimiz kokteyl domates salkım değilmiş sanırım fide alırken yanlış fide gelmiş domatesler küçük,küçük kızarmaya başladılar domateslerin içleride boş boş dolu değil,çekirdek çok az var....

Eski 16-07-2011, 15:09   #268
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Merhaba İbrahim Bey,

İçi boş dediğiniz domatesler bir sıradaki tüm fidanlarda da aynı mı? Yoksa eğimin düşük tarafında tuz birikmesi sonucu olabilir mi? Bunu sebepleri hakkında en iyi yorumu sizin yapmanız gerekir.

Aydın Demirkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 16:56   #269
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Kokteyl Domates

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim doğan Mesajı Göster
sn.sevilseyyar;
Domatesler kızarmaya başladı ama asıl sorun şimdi çıktı,,,domateslerimiz kokteyl domates salkım değilmiş sanırım fide alırken yanlış fide gelmiş domatesler küçük,küçük kızarmaya başladılar domateslerin içleride boş boş dolu değil,çekirdek çok az var....
Sayın İbrahim DOĞAN,

Domatesleriniz salkım domatesin bir çşidi. Eğer cinsleri kokteyl olsaydı aşağıdaki fotolardaki gibi olmaları lazımdı.

Sevgiler...

Eklenen Resimler

sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 13:06   #270
Ağaçsever

Sayın İbrahim Doğan;
Domateslerinizin kokteyl olmadığı belli.Bizim salkımlarda 6-8 domates oluyor.Bizimkiler bandita cinsi.Resimlerden anladığım kadarıyla sizinkiler de bizim salkımlar gibi 6-8 adet domates var.Yani sizinkiler de bandita olabilir.Aldığınız yer ile iletişime geçtiniz mi?Ancak içinin boş olmasını anlayamadık.Ben şimdiye kadar kızaran pekçok domatesi kestim içinde boşluk yoktu ancak tam olgunlaşmadığı için içi tam kıpkırmızı değildi.Ama tadı bize göre oldukça güzeldi.Tam olgunlaşmalarını bekleyerek hasat etmek gerekiyor tabi.Kolat gelsin.
Saygılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024