agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2011, 07:48   #211
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
değerli arkadaşlar
Daha evvelki mesajlarımda sulamadaki sorundan bahsetmiştim,filtrenin hemen çıkışına selenoid vana koyduk ve sanırım sorunu böylece çözmüş olduk,depodaki suda artık azalma olmuyor ayrıca monometredeki basınçta düşmüyor artık sürekli 3 bar olarak duruyor daha evvel basınç sıfıra iniyordu şimdi yapmam gereken 1 dakikada sisteme basılan suyu ölçmek sanırım vanadan su az geçiyor bu nedenle sulama süresini uzatmak gerekecek

Ayrıca seraya kasaları yerleştirken şu hatamızda oldu,depoyu seradan az yükseğe koydum yaklaşık 50-60 cm kadar eğer depoyu seranın alt noktasına koysaydım depodan su kaçağına sebep olmazdı bu sorunu selenoid vana ile çözmüş olduk.kasaların başlangıç tarafını da yüksek yaptım su rahatça aşağı doğru aksın diye ama şimdide sulama motoru durunca sistemdeki su aşağı doğru akıyor ve seranın aşağı tarafından taşarak o bölgeyi çamur yapıyor aslında sera tabanını tam olarak düz yapıp sadece drenaj kanallarını eğimli yapmak gerekiyordu yani kasalar sıfır eğim olsaydı,sulama durunca da hortumlarda kalan su eşit olarak bitki köklerine sızardı

Kasaların başladığı nokta ile bittiği nokta arasında bayağı eğim farkı var buda suyun alt noktada toplanarak dışarı çıkmasına sebep oluyor..

ama tabi bunlar bana ve bu forumu takip edenlere iyi birer tecrübe oluyor....

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 18:09   #212
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın ibrahim bey umarım işler yolundadır
bugünlerde havalar ısındı,sebzeler iyi geliştiğini umuyorum
resimlerinizi bekliyorum )teşekkür ederim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 13:36   #213
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
İbrahim Bey, öncelikle cesaretiniz için sizi, resimlerde gördüğüm üzere size desteğini esirgemeyen ailenizi tebrik ediyorum. Çok zor bir işe girişmişsiniz, yolunuz açık olsun.

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 12:26   #214
Yeni Üye

firarisözler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2008
ibrahim bey ellerinize sağlık.
deneyim ve çıkarımlarınızdan yapacağım denemede faydalanacağım... fotolar gerçekten çok aydınlatıcı oldu benim için... teşekkür ederim...

firarisözler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 08:19   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
İbrahim Bey
Yeni resimlerinizi bekliyoruz.Bitkilerin gelişimi nasıl?Ben de önümüzdeki yıl küçük bir alanda perlit içerisinde çeri domates ekmeyi planlıyorum.Sizi,envor beyin çalışmalarını sıkı sıkıya takip etmeye, onun deneyimlerinden yararlanmaya çağırıyorum.Her şeyi tecrübe ederek daha iyi öğreniyoruz.Elbette hatalarımızı en aza indirmeye çalışacağız.Ancak tecrübeli dostların fikirlerini gerek üretim aşamalarında ve gerekse tüm Ec çalışmalarında forum üstadlarını dikkate alırsak daha iyi sonuç verecektir.İyi çalışmalar ve bol hasatlar dilerim.Saygılarımla..

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 09:13   #216
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.mtugrul33;
yakında resim yükleyecem,bitkilerin gelişimi fena değil hepsini ipe aldım budamalarını yapıyorum,epeyce tecrübe ediniyorum benim işi öğrenmem açısından çok iyi oldu bu denemem.Envor bey bu aralar hiç internette görünmüyor bu konuda en bilgili kişilerden birisi bu arada kudret beydende iyi haberler var otomatik EC metre bitmiş biraz inceledim güzel bişe olacak heyecanla bekliyoruz bakalım,hoşçakalın....

Düzenleyen ibrahim doğan : 02-06-2011 saat 19:29
Eski 01-06-2011, 09:59   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2011
bende evde yetiştirmek istiyorum domates

byjoker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 16:14   #218
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2011
envor kardeşim musadenle birşey sormak istiyorum;

1. topraksız tarımı organik olarak yapmak mümkün mü?
2. EC metrem var, Ph metrem var, eğer bir koyun gübresini iyi bir şekilde uygun EC ve Ph değerlerine ulaşacak şekilde eritirsem ve bu karışımla bitkilerimi beslesem nasıl olur? (tavuk gübresinde kalsiyum çok yoğun olduğu için bir miktarda ondan katarak)
Cevaplayabilirsen sevinirim.
derdiman@gmail.com

derdiman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 21:26   #219
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

değerli arkadaşlar ; yeni resimlerimiz

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2011, 21:29   #220
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Bu yazıyı yazmam iyi oldu çevreden geçenler merak edip incelemekiçin seraya giriyorlar,topraksız tarım nedir diye bayağı merak uyandırdı çevrede.....domatesler yaklaşık 55-60 cm kadar oldular bazılarında ikinci filizi bıraktım onlarıda ayrıca ipe alacağım....

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2011, 23:01   #221
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Tabela herşeye yetiyor, resim zaten nasa üstünden gizli çekim olmuş sera okadar şık duruyor.

Bol bol hasatlar ellerinize sağlık...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 23:17   #222
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. ibrahimdoğan,

Fideler sağlıklı görünüyor, elinize sağlık ama büyüme hızında eğer mevsimsel bir engelleme yoksa biraz problem var gibi. Sizinle aşağı yukarı aynı tarihlerde fidelerini sisteme koyan Sn. sans43' ün fidelerinin durumunu görünce sulama ve besleme programınızda bu işin yavaş gitmesini sağlayan bir şeyler var gibi. Bunu eleştirmek için değil size yardımcı olabilmek adına söylüyorum. Moralinizin bozulmasını da hiç istemem. Dileğimiz bütün arkadaşlarımızın yurdun her köşesinden başarı hikayelerini görmektir. Eğer iklim bu kadar fark ettiriyorsa ona bir diyeceğim yoktur. Hasadınız bol olsun.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 08:29   #223
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. ibrahimdoğan,

Fideler sağlıklı görünüyor, elinize sağlık ama büyüme hızında eğer mevsimsel bir engelleme yoksa biraz problem var gibi. Sizinle aşağı yukarı aynı tarihlerde fidelerini sisteme koyan Sn. sans43' ün fidelerinin durumunu görünce sulama ve besleme programınızda bu işin yavaş gitmesini sağlayan bir şeyler var gibi. Bunu eleştirmek için değil size yardımcı olabilmek adına söylüyorum. Moralinizin bozulmasını da hiç istemem. Dileğimiz bütün arkadaşlarımızın yurdun her köşesinden başarı hikayelerini görmektir. Eğer iklim bu kadar fark ettiriyorsa ona bir diyeceğim yoktur. Hasadınız bol olsun.
Sn.Sarıcan,
İbrahim beyin serasının iklim şartları biraz daha farklı.Sn.Sans43'ün fideleri Fethiye şartlarında gelişiyor.İklim şartları Ankara'dan çok daha ılılk ve bitki gelişimi icin daha uygun diye düşünüyorum.Ancak beslenme ile ilgili bir sorun konusunda bir şey diyemeyeceğim(Siz üstadların yanında).Aynı günlerde ben de Anamur da domateslerimi toprağa ektim.Şu anda dalı budağı meyve vermiş durumda.
Saygılarımla..

Eski 06-06-2011, 13:43   #224
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
ankaranın havası son bir haftadır iyi gidiyor. devamlı hava kapalı yamur yagıyordu. benim domates içeride oldugundan büyümeye devam etti. benim ki bile yeni çiçek açıyor.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 13:55   #225
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2011
İbrahim Abi ellerine sağlık, son gördüğümden bu yana güzel büyümüş domatesler. yakın zamanda zaten tekrar rahatsız etmeyi planlıyorum seni, görüşmek üzere. Saygılar.

Zairsuzrik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 20:21   #226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sanırım ec yi biraz 2.9 seviyelerine çıkarmanız gerekecek havalar çok ısınırsa biraz düşürürsünüz 2.6 civarına bende nerdeyse aynı iklimdeyim benim domateslerde sanırım aynı zamanda ekilmişti herhalde benimkilerde şuan ikinci katlarında domateslenme var bazıları üçüncü katlarında domates bulunuyor. Eğer havalar soğuk giderse mutlaka ec yi artırmakta yarar var zaten buharlaşma olmuyor yapraklardan o yüzden besin giremiyor. Bol ürünler. Saygılar.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 21:38   #227
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Değerli arkadaşlar;
İlk başlarda da dediğim gibi ben sulama sistemindeki aksaklıklardan dolayı bitkileri,ec ile sulamakta biraz problemler yaşadım fideleri dikeli 36 gün oldu inanın 36 günde sanırım 23-24 gün ancak düzenli ec ile sulama yapabildim diğer günler saf su ile sulandılar sanırım ondan dolayı biraz geri kaldık,şu aralar tam düzenli sulama yapıyorum.havalarda biraz düzeldi,birgün gitmesem ertesi gün büyümeleri fark ediyor,hava sıcaklığı çok fark ediyor.Domatesler çiçeklendi ama henüz domates göremedim.döllenme olmayacakmı diye endişeliyim,döllenme için sallama tekniğini kullanıyorum,

önerisi olan varsa bilmek isterim

Ayrıca aynı ec ile 30 adette biber suluyorum ama biberlerin gelişimi hiç iyi değil sanırım onlar için aynı ec uygun değil herkese duyurulur..

herkese iyi günler..hoşçakalın...

Düzenleyen ibrahim doğan : 15-06-2011 saat 20:25
Eski 12-06-2011, 20:02   #228
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

evet değerli arkadaşlar ilk domateslerimiz nihayet göründüler (biraz geç de olsa)

Eklenen Resimler

justice beğendi.
Eski 12-06-2011, 20:12   #229
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

arkadaşlar aynı salkımda iki salkım var bu normalmidir ustalar cevap verirse memnun olurum
selamlar.....

Eski 13-06-2011, 12:11   #230
Ağaç Dostu

Tamam artık bu iş tamam döllenmede de problem yok bundan sonrası daha kolay olacak.

Eski 14-06-2011, 08:39   #231
Ağaç Dostu

Çok güzel görünüyorlar.Emeğinize ve gönlünüze sağlık.Helal olsun size İbrahim bey.

Eski 14-06-2011, 11:14   #232
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
İbrahim bey öncelikle başarılar ve bol meyve almanızı dileyerek müsadenizle ne zamandır aklıma takılan bir soyuyu hazır konusu geçmişken sormak istiyorum.

Açık alanlarda dölleme işlemini rüzgar ve arılar yapıyor. Sera gibi kapalı yerlerdede yine arılar kullanılabiliyor ama sizin uygulamanız gibi sallama yoluyla suni döllenme yapıldığında.. Bu işlem her çiçek ya da her salkım için gerekli mi ? Daha açık sormam gerekirse.. suni döllenmede, döllenme işlemi her çiçek için ayrı ayrı mı gerçekleşiyor yoksa domates fidesinde bi kereye mahsus olmak kaydıyla domatesi görmemizle artık döllenmeye ihtiyaç kalmıyor denilebilir mi.

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 20:21   #233
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn huysuz;
inanki bundan sonrası nasıl olacak bende bilmiyorum sanırım aynı şekilde devam edeceğiz,ustalar bu konuda bizi bilgilendirirlerse memnun olurum.....saygılar....

Eski 14-06-2011, 21:08   #234
Ağaç Dostu

Ara ara İbrahim bey ağladığınız iplere sopyla vurun yeterli olacaktır mümkün olduğunca ğleden sonra 2-3 gibi.

Eski 15-06-2011, 11:22   #235
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim doğan Mesajı Göster
sn huysuz;
inanki bundan sonrası nasıl olacak bende bilmiyorum sanırım aynı şekilde devam edeceğiz,ustalar bu konuda bizi bilgilendirirlerse memnun olurum.....saygılar....
Sevgili İbrahim Bey,
Çilekte kışın döllenmeye yardımcı olması açısından ben sırt ilaç (gübre)motoru ile çilek fidelerine hava püskürttüm.İnanan meyve tutumunu çok hızlandırdı.Tüm açan çiçekler meyveye oturdu.İsterseniz siz de bunu yapabilirsiniz.EC ve Ph ölçüleriniz hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.Domates ile çileğin Ec ve Ph değerlerinin oldukça birbirine yakın olduğunu biliyorum.

Çalışmalarınızı ve gözlemlerinizi lütfen paylaşmaya devam edin.Saygı ve sevgilerimi yolluyorum.Hoşça kalın..

Eski 20-06-2011, 14:04   #236
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Değerli forum üyeleri seradan yeni resimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.....son resimdeki domateslerin tepe uçları geri doğru kıvrılıyor bunun sebebi ne olabilir....
fikirlerinizi ve önerilerinizi bilmek isterim şimdiden ilginize teşekkürler....

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2011, 22:14   #237
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
resimde göremedim. aşagı mı kıvrılıyor yukarı mı? gerçi güneşe dogru haraket ediyordur büyük ihtimal. çift salkım olayı bende de oldu bir tane, topraklı saksıdaki domateste. topraksız olarak yetiştirdiğim domatestedeki domatesler seninkinden küçük daha ama iyi domates yapacagına benziyor.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2011, 21:16   #238
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Değerli arkadaşlar yeni resimlerimiz... domates ve biberlerimiz....

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2011, 20:04   #239
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Değerli arkadaşlar....
Domateslerin yapraklarında içe doğru kıvrılmalar olmaya başladı yaklaşık olarak
% 75 inde var ilk üç resimdekiler en fazla kıvrılanlar,diğerleride aynı bu konuda değerli arkadaşların fikirlerini acilen almak isterim bu sorunu daha evvel yaşayan arkadaşlardan çözüm önerilerini rica ederim....

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2011, 20:09   #240
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

alttaki resimdeki yapraklarda çok fazla renk koyuluğu var hatta mor renkli olmaya başladılar ve alta doğru kıvrılıyorlar ...en alttaki resimdeki yapraklar da aynı morluklar yok ve yapraklar düz olarak büyüyorlar

bu konuda özellikle kudret beyin fikirlerini almak istiyorum....

Teşekkürler...

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024