agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2011, 17:25   #1
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
Unhappy perlit'te domates denemem..

Değerli forum üyeleri bu siteyi bulmuş olmakla kendimi şanslı sayıyorum öncelikle burda emeği geçen,bilgi ve birikimlerini paylaşan başta kudret tezel bey ve envor bey olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederek başlamak istiyorum.Yaklaşık 3 aydır bu siteyi inceliyorum ve neticede perlit'te domates yetiştirmeyi denemeye karar verdim.İlk iş olarak burdan edindiğim bilgilerle kendime bir küçük doküman hazırladım işin tüm inceliklerini öğrenmeye çalıştım ve bu işi yapabileceğime kendim ikna oldum,sanırım bir işe inanmak o işin yarısını başarmaktır ve bende bu işi sizlerin desteği ve yol göstermenizle mutlaka başaracağım.Mümkün oldukça yapacağım işi görsel olarak ta sizlere sunmayı düşünüyorum.Bunu yaparken de benle çalışacak olan ali küçük beyle bilgi ve denemelerimi paylaşacağız.Burda bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkese şimdiden teşekkürler......

Eklenen Resimler

Düzenleyen ibrahim doğan : 18-05-2011 saat 08:19 Neden: imla hatası
ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 20:52   #2
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ellerinize sağlık çok güzel görünüyor daha fazla resim ekleyin lütfen ,

Ankarada sanırım seranız, yukarıdan havalandırma olucak mı ?
Kar yağıyor büyük ihtimal , bunu göre tebbir alın , Yanlardaki ek kanatlar buyüzden uygun ve yerinde bir harcama olmuş.

Demirleride boyamışsınız sanırım , galvenizli değil miydi ?

İçeride soba kuracaksanız ben 10 dekar domates serası kurmuş bir abiden edindiğim bilgiye göre sobanın borusu içeriyi ısıtıyormuş bu yüzden sobaya(varilden yapılma) 3 tane boru bağlamış 50m civarıda uzatmış .Yani siz bir başta yakıp diğer ucuna kadar boru atın,ayrıca Kömür yakıyormuş.
Bizde direk varilin içinde odun yakıyoruz boru kullanmadan fakat sadece dondan korumak için.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 08:32   #3
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

teşekkürler sayın delimus...
bu sera ankara gölbaşı-hacımuratlı köyünde ali küçük'e ait ben burayı ali beyden kiraladım şimdilik planlama aşamasındayım kendisi burada 2-3 sene klasik tarım yapmış ama şimdi kullanmıyor bende kendisi ile konuştum kiraladım,burda perlitte domates yetiştirme denemesi yapacağım bu civarda örnek bir uygulama olacak bu sezon düşündüğüm gibi verim olursa seneye 1-2 dönüm sera kurmayı düşünüyorum bu benim için
bir tecrübe olacak sizlerin desteği ile bunu mutlaka başaracağız....buralarda kar hiç yok ilk fide dikimi mart 15 gibi başlayacağız bu nedenle sanırım soba gerekmeyecek sera dikim planını burdan yayınlayacam 250 kök domates 25 kök salatalık ve 25 kök'te biber düşünüyorum ayrıca 6 mt.lik borularda katlı sistemde 2-3 cins kıvırcık ve marul yapacağım.Sizlere zaman zaman sorularım olacak,vereceğiniz cevaplar bana yol gösterecek...Şimdiden teşekkürler....

Düzenleyen ibrahim doğan : 18-01-2011 saat 18:19 Neden: imla hatası için
Eski 18-01-2011, 09:01   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
İbrahim bey bu işe gönül verdiyseniz gerisi gelecektir. Başaracağınza inanıyorum. Daha şimdiden gelecek sene için planlamanızı yapın bence

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 09:36   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
İbrahim bey seranızın ölçüleri nedir acaba teşekkürler kolay gelsin.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 10:16   #6
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.seazone
seranın ölçüsü 8x24=192m2. ilk iş üzerini kapatacağız resimdeki kapalı yer kuyumuz 3 m3.lük bir depo düşünüyorum.Drenaj suyunun kendi akarı ile depoya dökülmesi için depoyu yere gömeceğiz.Ayrıca derin akansuda bir miktarda marul ve kıvırcık yetiştirme denemesi yapacağım,hepsini tek depodan ve domates için gerekli olan EC ve PH değerleri ile sulamayı düşünüyorum,bu konuda ustaların fikirlerini öğrenmek isterim.....

Düzenleyen ibrahim doğan : 11-02-2011 saat 07:59
Eski 19-01-2011, 13:31   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Teşekkürler İbrahim Bey bilgileriniz için, her ayrı cins bitkileriniz için ayrı tanklar yapmanızı önerim yine de diğer arkadaşların bilgilerini almanız sizin için önemli olacaktır.

Farklı Ec değerleri vermeniz gerekecek bitkileriniz için.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 15:41   #8
Ağaçsever

metintekin143's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2010
kolay gelsin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim doğan Mesajı Göster
Değerli forum üyeleri bu siteyi bulmuş olmakla kendimi şanslı sayıyorum öncelikle burda emeği geçen,bilgi ve birikimlerini paylaşan başta kudret tezel bey ve envor bey olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederek başlamak istiyorum.Yaklaşık 3 aydır bu siteyi inceliyorum ve neticede parlitte domates yetiştirmeyi denemeye karar verdim.İlk iş olarak burdan edindiğim bilgilerle kendime bir küçük doküman hazırladım işin tüm inceliklerini öğrenmeye çalıştım ve bu işi yapabileceğime kendim ikna oldum,sanırım bir işe inanmak o işin yarısını başarmaktır ve bende bu işi sizlerin desteği ve yol göstermenizle mutlaka başaracağım.Mümkün oldukça yapacağım işi görsel olarak ta sizlere sunmayı düşünüyorum.Bunu yaparken de benle çalışacak olan ali küçük beyle bilgi ve denemelerimi paylaşacağız.Burda bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkese şimdiden herkese teşekkürler......
mevcut resimde seranın kapalı bölümleri ne ile kapanmış anlayamadım

metintekin143 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 16:59   #9
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.metintekin;kaplı olan yerler normal sera naylonu ancak 4 yıllık olduğundan eskiyip yırtılmış ali bey'de bırakmış öylece kalmış biz tekrar kaplatacağız ve faaliyete geçireceğiz seramızı...bakalım inşallah başarırız...

Eski 19-01-2011, 17:13   #10
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim doğan Mesajı Göster
sn.metintekin;kaplı olan yerler normal sera naylonu ancak 4 yıllık olduğundan eskiyip yırtılmış ali bey'de bırakmış öylece kalmış biz tekrar kaplatacağız ve faaliyete geçireceğiz seramızı...bakalım inşallah başarırız...
ankaranın neresindesiniz yarıdıma geleyim

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 19:52   #11
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

teşekkürler the mc her türlü yardım almaya hazırız sağolun.....seramız gölbaşı hacımuratlı köyünde...

Düzenleyen ibrahim doğan : 22-01-2011 saat 09:35
Eski 19-01-2011, 19:58   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Merhaba sn.İBRAHİM DOĞAN ;

Eger bende ıs yerımde haftalık ızın ayarlama sansım olur ıse sıze yardıma gelebılırım.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 07:04   #13
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

*** sn.thempest..... ankara gölbaşında hacımuratlı köyünde yerimiz..şu an plan aşamasındayız ama mart 20 dedimi fideleri dikmeyi planlıyoruz yardımlara ****** hayır demeyiz ...görüşmek üzere...

Eski 25-01-2011, 11:09   #14
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Sayın İbrahim Bey, aslında önce şunu söylemek lazım.
Bence 100 bitkiyi geçmeden bir deneme yapın. Daha fazla bitkiye yeriniz olsada 100 bitki size deneme için yeterli fikri verecektir. Yaz şartlarında her bitkiye ortalama günlük 2 lt besinli su vereceğinizi düşünürsek toplamda 200 lt/gün yapar. Kapalı sistem yaparsanız yaklaşık %30 u geri döner, bu da 60 lt yaparki bence kapalı sistem yapmaya değmez.(Kapalı sistemlerde EC kolay ec ayarlayamazsınız, drene olan besinli suyun ec si çok yükselecek ve deponuzda ayarladığınız ecyi kolaylıkla yükseltecektir. ph ı saymıyorum)

msj gönderen AKYA-FETHİYE

Düzenleyen ibrahim doğan : 26-01-2011 saat 08:11
Eski 25-01-2011, 11:11   #15
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Sayın akya ilginiz ve fikirleriniz için teşekkürler mutlaka değerlendireceğim selamlar...

ayrıca.. bu konuda sayın akya'nın fikirleri için ustalardan fikir almak isterim.....ilgilerini beklerim....

Eski 25-01-2011, 14:53   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
aslında sayın akya doğru söylüyor bence. çünkü drene olacak sıvının ec miktarını ayarlamak gerçekten zor. zaten büyük işletmelerde bunu yapabilecek teknolojik altyapı sayesinde bu sorunu ancak hellediyorlar sanırım birde eğer su sorununuz yoksa hiç uğraşmayın derim.şimdiden kolay gelsin.

Düzenleyen akçay : 25-01-2011 saat 14:54 Neden: harf hatası
akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 14:57   #17
Ağaç Dostu

birde İbrahim bey mutlaka kaliteli topraksız tarım için uygun fide kullanınve kaliteli gübre.

Eski 25-01-2011, 15:36   #18
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Topraklı tarımda bilinçsizce fazla gübreyi toprağa atıp toprağı öldürmekle, topraksız tarımda sıvı besin geri dönüşünü toprağa salmakta hiç bir fark yoktur. Toprağa saldığınız her gübre artığı size yeraltı sularınızınve toprağınızın kirlenmesi olarak geri dönecektir. Bu yüzden geri dönüşümü EC ve pH kontrolü ile kontrol etmek zahmetine katlanın lütfen. Topraksız tarım bilinçli tarım olmalı ve doğayı kirletmemeli.

Sn. ibrahim doğan birde size özel mesajla gelen bilgiyi sanal ortamda paylaşırken biraz daha dikkatli olun. Bakalım ki Sn. akya telefonunun deklere edilmesini istiyor mu? Ya da sizinle özel sohbette konuştuğu bazı şeyleri. Mesajınızın hiç değilse telefon no kısmını silmenizi öneririm.

Sn. akçay, sizin seranızı çok beğenmiştim ama geri dönüşümü doğaya salma konusundaki önerinize katılmıyorum. Seranızda belkide tek eksik geri dönüşümü toplamak ve bir depoda gerekli ölçüm ve ayarları yaparak tekrar sisteme geri döndürmekti ama torba kanallarda bu işi nasıl yaparsınız bilemiyorum. Çünki teraziye alıp bir tarafa akıtmak sizin sistemde çok zor.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 16:52   #19
Ağaç Dostu

sayın sarıcan drenaj konusunda çevreyi kirletelim diye kesinlikle bir düşünce aklımdan hiçbirzaman geçmez. benim aslında söylediklerim kendi düşüncem şöyleki çıkan drenajı ağaç sulamasında kullanalım diye ve mümkünse fazla drenaj çıkartmamak idi.yinede uyarınız için teşekkür ederim.

Eski 25-01-2011, 16:59   #20
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.sarıcan uyarınız için teşekkür ederim.İnanın ben işin o kısmını düşünmemiştim.Telefonu yazarken belki başkalarıda konuşur fikir alır diye düşündüm telefonu,şimdi sildim.. hoşçakalın....

Düzenleyen ibrahim doğan : 26-01-2011 saat 07:22
Eski 25-01-2011, 17:11   #21
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Rica ederim. Özellikle toplu paylaşım sitelerinde özel bilgilere kolay ulaşmanın insanların başına ne tür dertler açtığı bugün habertürk' te röportaj konusu idi. Bilmem dinleyebildiniz mi? Bu yüzden daha özenli olmak zorundayız. Saygılar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 08:54   #22
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.akçay kaliteli gübre derken neyi kastettiniz,besin eriyiklerini sn.kudret tezel bey'den almak istiyorum sanırım kudret bey en uygun olanını verecektir,,,fideleri ise henüz karar vermedim fideleri ankara yenikentten almayı düşünüyorum sizin öneriniz varsa bilmek isterim... AYRICA PERLİT TORBALARINI NERDEN ALDIN ÖZELLİĞİ NEDİR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM..teşekkürler....

Düzenleyen ibrahim doğan : 27-01-2011 saat 16:41
Eski 28-01-2011, 10:04   #23
Ağaç Dostu

sayın Doğan her şeyin mutlaka kaliteli olanı vardır sanırım o manada söyledim.zaten siz Kudret beyden alıyorsanız zaten sorun değil. perlit için genleştirilmiş perlit diye internette bakarsanız size en yakın perlit işletmesini bulursunuz,perlit tarım için olanı alacaksınız,bitkileriniz herdaim yeşil olsun.

Eski 30-01-2011, 00:45   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Saygıdeğer Hemşerim : Bende senin gibi bu güzel dünyaya ilk adımlarımı atıyorum. Saygıdeğer Üstad Kudret bey'den sağolsun besin eriyiklerini aldım . Hazırlanma şeklinide çok net bir şekilde anlatmış yazıyla. Belki on defa okudum. Ama malum suda tarım yapacağız ve kendimize göre bir tabuyu yıkacağız ya .. o eda ile eriyikleri koyduğumuz tankın toplam 5 litrelik olması lazımken ben 20 litrelik tanka koymuşum. Sonra ph ve EC değerini istenilen ölçüye getirmek için yeniden iz element şişesine sarılıp iki şişe daha iz element ilave ettim. ph yükseldikçe üzüm sirkesine dayandım. 110 litrelik akavaryumda toplam 24 tane marul var , haftada bir litre sirke tüketiyolar... Neyse konuyu fazla dağıtmayalım ., En sonunda bugün Kudret Beyi arayarak durum hakkında rapor verdim . İyiki de aramışım. Allah Razı olsun ilk görüşmemize rağmen çok babacan tavırla hemen sorunları halletme yoluna gitti. O'nunla yaptığımız sohbet sırasında nerelerde yanlış yaptığımı anladım. Olmaz Olmaz demeyin olmaz olmaz , bu bir atasözüdür. Kişi çok iyi bildiği bir şeyde bile yanlış yapabilir. Ama size şunu söyleyim yaklaşık 2 aydır bu foruma üyeyim ve ilk mesajımı yazıyorum. Daraldığınız yerde Kudret beyle haberleşin , gördüğüm kadarıyla adam bu işe kendisini vakfetmiş...saygılar , sevgiler ağaçlar net... iyiki varsınız...

scaly beğendi.
muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 08:58   #25
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

ns.muallimayhan bende siteye üye olalı yaklaşık üç ay oldu bu işe merak sardım ve bişeler yapmaya karar verdim,kudrey beylede bir kaç kez telefonla görüştüm ve sanırım şubat ayı içerisindede kendisi ile yüz yüze görüşmek üzere istanbula gideceğim özellikle ec hazırlama konusunda kendisinden ilk ağızdan bilgi alıp notlar tutacağım.Anladığım kadarıyla bu işin püf noktası doğru ec ve ph hazırlamaktan geçiyor.Şu an hazırlık aşamasındayız ankarada iyi kar yağıyor sanırım nisanın ilk haftası gibi fideleri dikeriz diye düşünüyorum...
görüşmek üzere .....

Eski 30-01-2011, 21:56   #26
Ağaç Dostu

Bugün domates fidelerimi şaşırttım. 45 erli viyollare birer birer torf eşliğinde yeniden ektim. Yarında domates için olan besin eriyiğini hazırlayarak sisteme koyacağım. ***.
Sevgideğer İbrahim , Kudret beyle yüz yüze görüştüğünde not defteri ve kalem al yanına , Üstad yaşadığı tecrübelerle yola deavm ediyor. Hani teşbihte hata olmaz Nasrettin hoca damdan düştüğünde doktor çağırmışlar da Hoca hayır demiş - Doktor istemem bana damdan düşen birini getirin...
Bu hesap misali ben bir sefer görüştüm telde kendisiyle tam anlamıyla taşlanacak ağaç ..(Meyve verecek ağaç taşlanır ya ) Yanına gidipte döndüğünde aklında kalan soru kalmasın.Ki sende tecrübelerini burada bizimle paylaş...
Bende aslen Yozgatlı'yım . , Sanırım senin bu işler için tek dezavantajın iklim şartların. Buraya hala kar yağmadı , İnsanlar parklarda bahçelerde , Ben marul denemelerimi bahçede yapıyorum ve hiç sıkıntı olmuyor , ama senin yaşadığın yer soğuk , Başarılar diliyorum...

Eski 30-01-2011, 22:51   #27
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın muallimayhan, topraksız tarım delileri kafilesine siz de katıldınız ya, iflah olmazsınız artık aramıza hoş geldiniz.

Neden siz de kendinize bir başlık açıp çalışmalarınızı ve tecrübelerinizi kendi başlığınızda paylaşmıyorsunuz? Çalışmalarınızı bolca görsel malzeme ile de desteklerseniz, hepimize yol gösterecek işler çıkacağına eminim.

Aramıza tekrar hoş geldiniz.

Sevgilerimle

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 20:54   #28
Ağaç Dostu

Hoş Bulduk Sayın Malbman ; Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. derler. Değişimlere ve yeniliklere açık olmalıyız. , Bugün yadırgayarak bakanlar bu çalışmalardaki başarıları ve karlılığı görünce eminim ki, bizleri solda sıfır bırakacaklardır. Kızım Aybuke ile akşamları bitkilerin sudaki değerlerini ölçmek , gerekirse çocuk bezi değiştirir gibi suyunu değiştirmek , marulların tazecik cap canlı yeni çıkmış yapraklarını okşayarak sevmek ve bütün bunları sıcacık sobanın başında yapmak o kadar güzelki , Bu uğraşlar nedeniyle evde daha çok vakit geçirmeye başladım ve sigarayı bıraktım... Aranızda olmak güzel gerçekten , En kısa zamanda Aykızımla yaptığımız çalışmaları resimlyerek sizlerle paylaşacağız ***. Saygılarımla

Eski 07-02-2011, 17:39   #29
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sayın İbrahim Doğan, öncelikle denemeniz de başarılar diliyorum. Kapalı mı? açık mı? istişaresine bende katılayım istedim. Topraksız tarımı hobi olarak yapıyorsanız, drenaj suyunu tekrar kullanın, sonuçta yaptığınız iş; hobi. Bitkileriniz bir şekilde büyür, meyve de verir, sizi mutlu eder. Ama; hayır, sadece hobi olarak yapmayacağım, bu işi belki ilerde geliştiririm; diyorsanız, o zaman bu işi, hakkıyla yapmanızı tavsiye edeceğim. Domateslere verdiğiniz sulama suyundan arta kalan drenaj suyunu, tekrar topraksız tarımda kullanmayın. O suları bir havuzda biriktirin ve kullana bileceğiniz başka bir üründe kullanın(meyve ağaçları, sebze bahçesi gibi).

Doğaya başı boş şekilde salınmasını istemeyiz elbette. Kullanacak durumum yok, mutlaka doğaya salmam gerek diyorsanız da, yapmış olduğunuz drenaj havuzuna bir kaç kök su sümbülü bitkisi dikmeniz,(kısa bir süre içinde çoğalacaktır ve su içerisinde ki gübreleri bir nebze de olsa tüketecektir), drenaj suyunu tekrar temiz su formuna sokacaktır, daha sonra suyu doğaya salabilirsiniz.

Topraksız tarım da başarı; işi sevmek, gerekli ekipman ve malzemenin tam olarak el altında bulunması ve de özveri ile olur. İşi sevdiğiniz ve lazım olan özverinin sizde var olduğu, buradan bakılınca görebiliyorum. Son seçenek; "Gerekli ekipman ve malzemenin" kelimesinin açılımını tartışalım. İlk olarak şunu belirtmek istiyorum ki; tarımda teknik terimini kullanmak gerek. mantık terimi insanı yanıltır. Benim mantığım bu diyemezsiniz. Tarım hile kaldırmaz.

Bu işin tekniğide açık sisteme dayanıyor, kaliteli gübreler kullanmalı, EC ve pH metre gibi aletlerin iyi ölçmesi ve sık sık kalibre edilmesi ve de verilen suyun EC & pH sı da sık sık kontrol edilmesi gereklidir. Topraksız tarım için olan domates çeşitlerini kullanmanız, domates fidelerinin dikim ve sıra aralığını iyi hesaplamalı, yine sıcaklık ve nem değerlerine göre sulama programı yapmanız ve hatasız uygulamanız size başarıyı getirecektir.

Tabi ki; en önemlisi iklimlendirmedir, bitkiyi, sert esen kuzey rüzgarlarından korumanız, gece aşırı nem'e maruz bırakmamanızda çok önemlidir. Gece ve gündüz sıcaklık değerlerinin arasında ki fark'ı açmamak içinde gündüz iyi bir şekilde havalandırmalı, gerekirse yeteri kadar gölgeleme yapılmalıdır.

Saygılarımla... envor

scaly beğendi.
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 10:09   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007

Açık sistemmi kapalı sistemmi konusunda bende birşeyler söylemek istiyorum.
Topraksız tarım teknik bir tarımdır, yani hem teknik bilgiye hemde teknik donanıma ihtiyaç duyan bir tarım şeklidir. Açik sulama şekli fazlaca tekniği gerektirmeyen ancak bir kaç sulamadan sonra bitkinin hangi besin eriyiğiyle sulandığı konusunda çok fikir yürütemiyeceğimiz ortalama değerlerle beslediğimizi var sayacağımız bir sistemdir, ancak bir iki sulamadan sonra temiz su ile yıkama yapılıyorsa uygun olabilir fakat buda aşırı su kaybı ve herkesinde birleştiği gibi cevre kirliğine sebeptir. Topraksız tarım en büyük özellği öncelikle cevreyi korumak her bitkiye istediği beslenme rejimini büyüme evrelerine göre uygulıya bilmektir. Eğer açık sistem kullanılır ise bitkinin vermiş olduğumuz besinden tam olarak yararlanması veya verdiğimiz besinin tam olarak kullanıldığı nı söylemek biraz zordur. Hele hele bu buyük işletmeler tarafından uygulanırsa topraksız tarım yapmanın sadece bitkiyi büyütmek verimi ve geliri artırmaktan başka bir gayesi yoktur, ancak amatörce çalışmalarda teknik donanım ve bilgi ihtiyacı az olduğundan belki tavsiye edile bilir ama konu yinede topraksız tarım mantığının ve tekniğinin bir miktar dışına çıkar.
Ohalde ne yapılmalıdır. kullanılan su asla harcanmamalıdır. tabiiki bunu söylemek kolaydır ama gereğini yapabilmek bir yatırım meselesidir. Zira geridönüş suyunun analizi, eksilenleri yerine koymak, iyileştirilmesi mümkün olmıyan durumlarda suyun filtre edilerek tekrar temiz ve kullanılır bir hale getirilmesi ve tekrar tekrar kullanılmasını sağlıyacak bir tesiste bugünkü teknik imkanlarla çok kolay fakat yatırım istiyen bir durumdur. Topraksız tarım yapmaya karar veren bir kişinin sera fide ısıtma iklimlendirme vs gibi gider toplamının başına teknik donanım maliyetini mutlaka ilave etmeleri şarttır. aksi halde sera nekadar büyük olursa olsun çalışma yinede amatör düzetdedir. Tabiiki bunu derken illede bu teknik donanım şarttır demekte yanlış olur. bu teknik donanım bize rahatlık kolaykıl sağlar ama bunu istersek sık sık yaptığımız kimyasal analizlerle başarmak öyle çokta zor bir iş değildir. ancak fizibilitesi yapıldığında ilk kurulum maliyeti az fakat işletme maliyeti yüksektir. Otomatik sistemlerin ise ilk kurulumları yüksek fakat işletme giderleri çok daha azdır.
Konu açılmışken bir gelişmedende bahsetmek isterim. Henüz bu konular tartışmaya açılmamış veya gelişmemişken internet te bulduğum bir firmaya telefon ettim inanın ummadığım bir ilgiyle karşılandım. ve firma yetkilisi Sayın Kahraman bey beni davet ettiler . Hazırlamış olduğum besin eriyiğini hiçbir talepte bulunmadan tahlil ettiler. Gayem pratik bilgilerimle ulaştığım ve sadece hesaplıyarak hazırladığım besin eriyiklerinin gerçek değerlerini görmek, böyle bir analiz setine sahip olmanın maliyeti, ve çalıştırılması hakkında
fikir almaktı. Gösterdikleri alakadan dolayı Kahraman beye teşekkürlerimi sunarım. Sistemi edinme konusunda Çok büyük kolaylıklar sağlıyacaklarını söylediler ancah en kolay hali bile benim emeklilik bütçemin çok çok üstündedir. Yaklaşık sarf malzemeleriyle birlikte 2000 avro civarında bir yatırı gerekiyor. Ama bu işe gönül veren arkadaşlarla birlikte ortak bir alım belkide olabilir diye düşünüyorum. İşte amatörcede olsa teknik tarımın teknolojiye ve teknik yatırıma ihtiyacı ortada. Tabiiki çok daha pahalı çok daha otomatik düzenler kurmam mümkün. Gaye domates yetiştirip ekonomiye katkı sağlamaksa tamam , ama topraksız tarımı bil hakkın yapmak okadar kolay değil. Zaman ilerledikçe bu sektördeki olumlu gelişmeler dışarıya bağlılığımızı azaltır daha makul yatırımlarla en güzel üretimleri yapacağımız konusunda ümitliyim. Herkese başarılı çalışmalar dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024