agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2014, 15:59   #841
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Bu durumun fosfor eksikliği ile alakası olmaması lazım. Paylaşılan resme göre daha yeni yeni 3. ve 4. yapraklarını çıkaran 4-5 cm uzunluğundaki fidelerde fosfor eksikliğinin hissedileceğini zannetmiyorum. Bitki henüz bu aşamada gerekli besini kotiledon yapraklardan sağlıyor.

Ben de aynı dertten muzdaribim. Domates fidelerim gövde ve yaprak yapısı bakımından T şeklinde olması gerekirken benim fideler Y şeklinde duruyorlar. Aynı şekilde yaprak altları da mor reyhan rengindeler. Acaba şaşırtma yaparsam durum değişir mi diye tüm çeşitlerin bir miktarını viyollerden bardaklara aldım. Ama çok ta bi değişiklik yok şimdilik. Sabırsızlıkla kendine gelmelerini bekliyorum. Ben biraz da havaların durumundan şüpheleniyorum. Acaba gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının yüksek olmasından mı gelişmiyorlar diye düşünüyorum. Bazı arkadaşlarımız domatis yicekler ben hala fide yapamadım diye endişeliyim
Domatis'i görünce aklıma Şener Şen'in Züğürt Ağa filminde geçen domatis sahnesi aklıma geldi

Züğürt Ağa - Domates Sahnesi - Dailymotion video

bahcedenn beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 16:54   #842
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bir fideyi katı ortama ekti iseniz en az 15-20 cm olana kadar güneş (ısı) ve sudan başka hiç birşey istemez. Bir de güvercin gübresi çok kuvvetli bir gübredir. Suda uzun süre bekletilip sonra kullanılması gerekli.

Asıl konunuza gelirsek renk değişimi çeşit özelliğinden olabilir. Yanlış hatırlamıyorsan serada alt yaprakları böyle olan bir çeşit vardı. Yarın bakıp dönüş yaparım.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 19:08   #843
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Güvercin gübresini suyun içine koyup, o su dökülüyor şerbet olarak, yoksa suda bekletilen gübre kullanılmıyor. Yani ben böyle yapıyorum

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 19:17   #844
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Güvercin gübresini suyun içine koyup, o su dökülüyor şerbet olarak, yoksa suda bekletilen gübre kullanılmıyor. Yani ben böyle yapıyorum
Kalan gübreyi kullanmak zaten biraz mantıksız olur Ben 25 kglık gübreyi 4 dönümde kullanmıştım. Yağlı kara toprakta hiç baş yapmayan kök kerevizler 500-750 gr baş yaptı

Eski 02-05-2014, 08:28   #845
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Kalan gübreyi kullanmak zaten biraz mantıksız olur Ben 25 kglık gübreyi 4 dönümde kullanmıştım. Yağlı kara toprakta hiç baş yapmayan kök kerevizler 500-750 gr baş yaptı
Ben iki-üç haftalık plastik bardaklara ektiğim domates fidelerine veriyorum. Bir gün bekletiyorum suyun içinde, iki lt. lik kullanılmış yoğurt kaplarının içinde. Aynı gübreyi 10 gün falan kullanıyorum, su eksilince üzerine koyuyorum tekrar. 10 cc.lik enjektörle her fideye yaklaşık 2-3 cc. gelecek şekilde veriyorum. Her gün versem az az sorun olur mu ki? Yoksa 4-5 günde bir mi vermeli.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 10:52   #846
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Benim bodur çeri domates fidelerimde de renk değişimi dışında sıkıntı bukunmuyor, yeni yapraklar gelişiyor. Tohumları Bandırma'dan bodur çeri domates diye aldım, umarım )
Ben de havadan, balkona erken çıkarmış olabilirim (ama camekanlı balkona) ya da erken şaşırtma yaptığımdan şüpheleniyorum.
Güvercin gübresini şerbet olarak kullanıyorum ama biraz daha boy atana kadar vermeyeceğim, şaşırtmaya alışmasını bekleyeceğim.
Bu arada 10lt lik derin saksılar aldım, bodur çeri domates için yeterli olur sanırım.

Darıca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 10:55   #847
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Saksılarınızın altına drenaj deliklerini mutlaka açmalısınız. Fazla sulama yaptığınız takdirde, suyun süzülüp saksıdan akabileceği yol mutlaka olmalı. Aksi durumda, fazla sudan dolayı domateslerinizin kökleri çürüyebilir.
Merhaba Emre Bey,

Delik açmadan saksı dibine koyacağımız taşlar ile drenaj sağlayamaz mıyız?

Emre İlhan beğendi.

Düzenleyen Darıca : 02-05-2014 saat 10:56 Neden: İsim düzeltmesi
Eski 02-05-2014, 11:22   #848
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ben iki-üç haftalık plastik bardaklara ektiğim domates fidelerine veriyorum. Bir gün bekletiyorum suyun içinde, iki lt. lik kullanılmış yoğurt kaplarının içinde. Aynı gübreyi 10 gün falan kullanıyorum, su eksilince üzerine koyuyorum tekrar. 10 cc.lik enjektörle her fideye yaklaşık 2-3 cc. gelecek şekilde veriyorum. Her gün versem az az sorun olur mu ki? Yoksa 4-5 günde bir mi vermeli.
Gubreyı 1 yıl bıle kullanabılırsınız sıkıntı yok. 1 kok ıcın gunde 1 gr yeterlı olacaktır. Ilerleyen donemlerde bu mıktarı 2-3 gr yapabılırsınız. Bırde baska ek gubre kullanırsanız bu gubreyı vermeyın.

Keske herkes cıcek costuran bıtkı ucuran yerıne dogal gubreler kullansa

Emre İlhan ve Darıca beğendi.
Eski 02-05-2014, 11:28   #849
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Darıca Mesajı Göster
Benim bodur çeri domates fidelerimde de renk değişimi dışında sıkıntı bukunmuyor, yeni yapraklar gelişiyor. Tohumları Bandırma'dan bodur çeri domates diye aldım, umarım )
Ben de havadan, balkona erken çıkarmış olabilirim (ama camekanlı balkona) ya da erken şaşırtma yaptığımdan şüpheleniyorum.
Güvercin gübresini şerbet olarak kullanıyorum ama biraz daha boy atana kadar vermeyeceğim, şaşırtmaya alışmasını bekleyeceğim.
Bu arada 10lt lik derin saksılar aldım, bodur çeri domates için yeterli olur sanırım.
Eger cınsı bodur ıse 3.3 ltlık saksılar bıle yeterlı olacaktır. Bende bodur cerı olarak tıny tım cesıdı var, bunları 1,2 lıtrelık saksılara ekıyorum, buyuduklerı zaman 3 ltlık saksılar yeterlı gelıyor.

Eski 02-05-2014, 15:27   #850
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Alıntı:
Eger cınsı bodur ıse 3.3 ltlık saksılar bıle yeterlı olacaktır. Bende bodur cerı olarak tıny tım cesıdı var, bunları 1,2 lıtrelık saksılara ekıyorum, buyuduklerı zaman 3 ltlık saksılar yeterlı gelıyor.

Merhaba,

3litrelik saksiya 1 adet mi fide dikiyorsunuz yoksa birkac tane mi?

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 16:46   #851
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zebra Mesajı Göster
Merhaba,

3litrelik saksiya 1 adet mi fide dikiyorsunuz yoksa birkac tane mi?
1 adet fıde ıle aynı fotograflardakı gıbı domates elde edılıyor. Suan bahcedeyım eve gıdınce fotograflarınıda yuklerım. Suan 500 kadar posetlı ve 100 kadarda kucuk saksılarda ekılı tıny tımler var.

Emre İlhan beğendi.
Eski 02-05-2014, 17:06   #852
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
selam arkadaşlar benim gübre konusunda fazla bir bilgim yok. hayatımda gübre bile görmemişimdir hatta benim sorum güvercin gübresi yerine evde beslenen muhabbet kuşunun dışkısı gübre yerine kullanılabilir mi? kullanılırsa ne şekilde kullanılır. bu konuda bilgisi olan var mı ?

yellow06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 23:26   #853
Yeni Üye

Alıntı:
Bu durumda baya büyük saksı almılım, küçükleriyle değitirsem iyi olur yerden ve topraktan kazanırım.

Eski 03-05-2014, 09:42   #854
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Bu durumun fosfor eksikliği ile alakası olmaması lazım. Paylaşılan resme göre daha yeni yeni 3. ve 4. yapraklarını çıkaran 4-5 cm uzunluğundaki fidelerde fosfor eksikliğinin hissedileceğini zannetmiyorum. Bitki henüz bu aşamada gerekli besini kotiledon yapraklardan sağlıyor.

Ben de aynı dertten muzdaribim. Domates fidelerim gövde ve yaprak yapısı bakımından T şeklinde olması gerekirken benim fideler Y şeklinde duruyorlar. Aynı şekilde yaprak altları da mor reyhan rengindeler. Acaba şaşırtma yaparsam durum değişir mi diye tüm çeşitlerin bir miktarını viyollerden bardaklara aldım. Ama çok ta bi değişiklik yok şimdilik. Sabırsızlıkla kendine gelmelerini bekliyorum. Ben biraz da havaların durumundan şüpheleniyorum. Acaba gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının yüksek olmasından mı gelişmiyorlar diye düşünüyorum. Bazı arkadaşlarımız domatis yicekler ben hala fide yapamadım diye endişeliyim
Sevgili bahcedenn;

Domates fidelerinin bu dönemde kotiledon yapraklardan beslendiği ve daha henüz yavaş yavaş topraktaki besin elementlerinden yararlanmaya başladığı doğru ancak fosfor eksikliğinin torfta ki fidede yarattığı bu durum, tecrübelerimle sabit. Bu durumda ki bir fide de gübreleme yapmadan beklediğim taktirde, aynı morluğun devam ettiğini ve fosfor oranı yüksek gübreyle gübreleme yapınca, düzeldiğini gözlemledim. Ne kadar ilginç değil mi?

Gerçekten torfta sebze fidesi yetiştirmek çok özen isteyen bir iş. Bir o kadar da zevkli. Daha önce ki mesajımda da belirttiğim gibi, on gün kadar fidenin kök sistemini yeniden oluşturmasını bekleyip gübrelemeye geçince, her şey yoluna girecektir. Doğal bir durum.

Sevgili İsmail Kuzucu'nun da söylediği gibi; bazı türlerde de bu durum gözleniyor. Yalnız, benim torf ortamında yaşadığım genelde fosfor eksikliğiydi. Saksıda koşullar malesef bizleri zorluyor. Geç kalmış olmanın endişesini ne yazık ki bende hep yaşıyorum

Y şeklinde ve bazen üzerlerine kapanık şekilde duran domates fidelerim, genelde fazla güneşe maruz kalanlar oluyor ve bazı domates cinslerinin böyle olduğunu düşünüyorum. Beni o kadar zorlamıştı ki fosfor oranı yüksek kimyasal gübre vermek zorunda kalmıştım. Sonuçta fideler düzelmiş ve gelişmeye başlamıştı ama ben baya bir geç kalmıştım. Güneşe dikkât.

Birde size birkaç sorum olacaktı. Şaşırtmayı kaç gün önce yaptınız? Fidelerde canlanma belirtisi gözlemlediniz mi ve saksı harcı nasıl bir ortam(torf mu)?

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2014, 10:08   #855
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Merhaba Emre Bey,

Delik açmadan saksı dibine koyacağımız taşlar ile drenaj sağlayamaz mıyız?
Malesef bu mümkün değil, suyun akabileceği deliklerin olması lazım. İlaveten saksı harcının atına koyacağınız taşlar, drenajın daha kolay olmasını, suyun daha rahat süzülmesini sağlayacaktır

Darıca beğendi.
Eski 03-05-2014, 10:28   #856
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

İsmail Bey;

3 lt'lik saksılarda domates yetişme konusunu ricâ etsem biraz daha açabilir misiniz? Saksı harcı, gübreleme vs. bakımından.

Ne yaptıysam "Red Robin" ve "Tumbling Tom Red" haricinde ki cherry domateslerime 5 lt'nin altında ki saksıda meyve verdiremedim. Sırık domateste en az 10 lt'lik, oturak domateste ise en az 5 lt'lik saksılarda meyve verdirebildim

Yalnız şurası kesin; yalnızca torf kullanınca, besin değeri olmadığı için doğal olarak saksının boyutunu büyütmek ve çok disiplinli gübreleme yapmak gerekiyor. Gübreleme ve sulama bakımından hatalarımızı, süzek bahçe toprağı da bulunan saksı harcı daha iyi tolere ediyor.

Eski 03-05-2014, 18:46   #857
Yeni Üye

Emre Bey,

Oturak ile bodur domates farklı mıdır?

Eski 03-05-2014, 21:04   #858
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
İsmail Bey;

3 lt'lik saksılarda domates yetişme konusunu ricâ etsem biraz daha açabilir misiniz? Saksı harcı, gübreleme vs. bakımından.

Ne yaptıysam "Red Robin" ve "Tumbling Tom Red" haricinde ki cherry domateslerime 5 lt'nin altında ki saksıda meyve verdiremedim. Sırık domateste en az 10 lt'lik, oturak domateste ise en az 5 lt'lik saksılarda meyve verdirebildim

Yalnız şurası kesin; yalnızca torf kullanınca, besin değeri olmadığı için doğal olarak saksının boyutunu büyütmek ve çok disiplinli gübreleme yapmak gerekiyor. Gübreleme ve sulama bakımından hatalarımızı, süzek bahçe toprağı da bulunan saksı harcı daha iyi tolere ediyor.
İlk üretimden itibaren sırasıyla yazayım.

Fideler 2-3 yaprak olunca ilk şaşırtma işlemi mini poşetlere yapılıyor. (9X11 cmlik siyah üretim poşetleri) Poşetlerde derekumu - keçi gübresi karışımı yer almaktadır.

Çiçeklenme başlayınca 2 hafta içinde poşetteki fideler 11lik (0.54 litre) plastik saksılara alınıyor. Saksı karışımı aynı şekilde. İsterseniz içerisine hindistan cevizi torfu ekleyebilirsiniz. Kök gelişi daha iyi olur.

Bu saksılarda meyvesi gözükene kadar veya kökler alttan çıkana kadar kalıyor. Daha sonra 3 litrelik saksıya alınıyor. Bu aşamadan sonra 250 litre suya 500 gr 20-20-20 npk gübre katılarak bu su ile sulama yapılıyor.

Eğer bitkiniz son aşamaya kadar iyi gelişmedi ise gübrelemeyi ilk saksıya aldığınız zamanda yapabilirsiniz.

Name:  saksi-yetistiriciligi.jpg
Views: 2551
Size:  71.0 KB

Büyük kalite fotoğraf:
http://www.ismailkuzucu.com.tr/resim...tiriciligi.JPG

Fotoğraftaki ürünler ilk ekimde sattığımız ürünlere ait. Bunlarıda pazarda göstermelik olsun diye ektim. Poşetlemeden sonraki saksılama işleminde sadece hindistan cevizi kullandım. Şuan gelişme normal bir şekilde devam ediyor. Şimdiye kadar hiç bir gübreleme işlemi yapılmadı. Sulamayı ise toprağın nemi azalmaya başladığında yapıyorum. Sulama günü sıcak havalarda 2 günde bir, serin havalarda 5 günde 1 olacak şekilde denk gelebiliyor.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu..

Eski 07-05-2014, 11:30   #859
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2014
Evet arkadaşlar domateslerdeki çiçeklerin kimisi soluyor kimiside daha yeni yeni açıyor. Ancak bu arkadaş hepsinden hızlı çıktı işte ilk yumuk sizlerle

Eklenen Resimler

bora55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 20:34   #860
Ağaçsever

Görmemişin domatesi olmuş tutmuş koparmış misalı en son yorum yapan benmişim ve aradan yaklaşık bir hafta geçmiş yine ben yorum yapıyorum Sizlere domateslerin son hallerinin fotoğraflarını göstermek istedim. Belki bu işin ustaları sizlerden öneriler gelir...

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2014, 13:28   #861
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2012
Günde 5 saat güneş gören balkon (13.30 - 18.30 )
Nisan başı tohum ekimi. 10 LT .
Ankara Ayrancı

CATBALCA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 14:33   #862
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CATBALCA Mesajı Göster
Günde 5 saat güneş gören balkon (13.30 - 18.30 )
Nisan başı tohum ekimi. 10 LT .
Ankara Ayrancı
cinsleri nedir fidelerinizin.? eğer sırık domates ise 10 lt lik kap yetmeyecektir.

efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 19:56   #863
Ağaçsever

Bir hafta daha geçmiş. ALLAH'ın izni ile bayağı bir gelişme kaydetti domteslerim
Ve yeni çiçeklerde ortaya çıkıverdi...
Belki takip eden vardır belki de heves eden olur diye hafta hafta elimden geldiğince paylaşıyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen bora55 : 23-05-2014 saat 20:46
Eski 23-05-2014, 20:05   #864
xxz
Ağaçsever

xxz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Ev domateslerinin şekli bozukken pazardaki domatesler neden kusursuz?

xxz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 20:47   #865
Ağaçsever

benim gözümde benim domtesler pek yakışıklı

limon_sever ve xxz beğendi.
Eski 03-06-2014, 21:56   #866
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Geçen yaz zeytin fidanımın dibine cherrylerden tohum düşmüş sanırım, Ekim ayında minik bir domates filizlendi. Uygun bir yer arayıp bulamayınca, sökmeye kıyamayıp bırakmıştım. Bütün bir kışı sağ salim atlatıp son iki haftadır da yerinde iyice serpilince zeytinle yuvalarını ayırdım.. Bahçe toprağı koyun gübresi, vermikulit ve ponzalı bir karışıma diktim. Üzerinde minik çiçekler belirmiş bile..
Kahraman domates cherry değilmiş . En irisi ceviz büyüklüğünde üçerli meyve salkımları var. Kalsiyum takviyesi için Sayın Meyvelitepe'nin sirkede yumurta kabuğu formülünü hazırladım, olmak üzere.

Fazla miktarda zararlı oluyor maalesef. Salyangozlardan kurtardım, etrafına bakır tel geçirdim. Ama beyaz sineklere çare bulamıyorum. Fesleğen ve kadife çiçeğini de ele geçirdiler, Neemazal da arapsabunlu zeytinyağlı biberli karışım da tamamen etkili olamadı.

Önerilerinizi beklerim.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 10:54   #867
Yeni Üye

Merhaba,

Sinekler için zeytinyağı, kırmızı biber ve sarımsak formülünü uyguladım, şimdilik sinek yok, domatesler de iyi durumda.

Eski 04-06-2014, 21:12   #868
Yeni Üye

iki aylık bodur cherry domates fideleri

Merhaba,

Domates fidelerimin durumu aşağıdaki gibidir. Sadece kuruduğunda su veriyorum. Ancak oldukça amatörüm, sizce nasıl gözüküyorlar? Yapmam gereken bir şey var mı? Mesela en alt yaprakları budamam gerekir mi?

Name:  WP_20140604_005.jpg
Views: 1271
Size:  33.7 KB

Name:  WP_20140604_006.jpg
Views: 788
Size:  29.4 KB

Name:  WP_20140604_007.jpg
Views: 825
Size:  42.5 KB

Name:  WP_20140604_008.jpg
Views: 1201
Size:  48.3 KB

Name:  WP_20140604_009.jpg
Views: 1141
Size:  31.8 KB

Milla beğendi.
Eski 04-06-2014, 22:30   #869
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Alıntı:
Merhaba,

Domates fidelerimin durumu aşağıdaki gibidir. Sadece kuruduğunda su veriyorum. Ancak oldukça amatörüm, sizce nasıl gözüküyorlar? Yapmam gereken bir şey var mı? Mesela en alt yaprakları budamam gerekir mi?
Merhaba, fideleriniz oldukça sağlıklı görünüyor... Bodur cherry olduklarını yazmışsınız, sadece sırık cinslerde budama ve koltuk alma yapılıyor bildiğim kadarıyla.

Orcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 22:44   #870
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orcn Mesajı Göster
Merhaba, fideleriniz oldukça sağlıklı görünüyor... Bodur cherry olduklarını yazmışsınız, sadece sırık cinslerde budama ve koltuk alma yapılıyor bildiğim kadarıyla.
Teşekkürler, evet bodur domateste budama olmayacağını okudum ancak bazı konularda toprağa değen yapraklar budansa iyi olur yazıyordu. O nedenle sordum.

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024