agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2014, 23:50   #811
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bunun iki temel sebebi var. Birincisi bitkinin topraktan aldığı besinler kendine göre olduğu için onlar tükenmiş olur. İkincisi o bitkiye (ve o aileye) özel hastalık etmenleri bilhassa bitkinin zayıfladığı sonbahar mevsiminde çoğalarak toprağa yerleşir. Bu patojenler yeni sezonda aynı aileden fide ekildiğinde hemen yeni dikilen fidelere yerleşir.

Bu sebeplerden birincisi dikkatli besin takviyesi ile önemsiz hale getirilebilir fakat ikincisini önlemek hayli güçtür.

ciroz, nkutsay, zebra ve 1 kişi beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 00:08   #812
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bunun iki temel sebebi var. Birincisi bitkinin topraktan aldığı besinler kendine göre olduğu için onlar tükenmiş olur. İkincisi o bitkiye (ve o aileye) özel hastalık etmenleri bilhassa bitkinin zayıfladığı sonbahar mevsiminde çoğalarak toprağa yerleşir. Bu patojenler yeni sezonda aynı aileden fide ekildiğinde hemen yeni dikilen fidelere yerleşir.

Bu sebeplerden birincisi dikkatli besin takviyesi ile önemsiz hale getirilebilir fakat ikincisini önlemek hayli güçtür.
Dediginiz gibi, benim gibi organik uretim yapan birisi icin ikinci sorun hayati onem tasiyor.

Kayinpeder sadece bordo bulamaci kullaniyor, koruyucu madde olarak. Acaba onun yillarca sorunsuz domates uretimi, sadece bordo bulamaci kullanmasi olabilir mi? Sonucta belki 20 yildan fazladir, fidelerin yerleri degismedi.

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 15:42   #813
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Pazardan alnan domates oke etti - Hrriyet EKONOM

Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir

nkutsay beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 09:33   #814
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2010
Selamlar ben bu sene pet bardaklara oturak domates ektim ve çimlendiler bu cins domatesi ilk kez yetiştireceğim rica etsem bana uygun toprak ve saksı ebadı önerebilirmsiniz ?

zeyno82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 23:09   #815
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Merhabalar tohumdan bir şeyler yetiştirmeye karar verdiğimden beridir bu sitede yazdıklarınız;ı okuyorum çok güzel bilgiler paylaşılıyor. Tohumdan domates biber ve zinya ektim zinyalar çıktı ama domates ve biberi bir türlü beceremedim. Dedim ki o zaman fidelerini alayım. Ve pazardan sırık, chery ve biber fideleri aldım. Cherylerde bayağı bir çiçeklenme var iki tane çiçekten domates gelmek üzere sırıklarım da yeni yeni tomurcukllar çıkarıyor biraz daha geliştiklerinde resimlerini atarım.

Emre İlhan beğendi.
cevapveriyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 12:44   #816
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
Bu da benim tohumdan yetiştirdiğim domates fidem..

Eklenen Resimler

Emre İlhan ve incirli beğendi.
ooksijen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 15:18   #817
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zebra Mesajı Göster
Dediginiz gibi, benim gibi organik uretim yapan birisi icin ikinci sorun hayati onem tasiyor.

Kayinpeder sadece bordo bulamaci kullaniyor, koruyucu madde olarak. Acaba onun yillarca sorunsuz domates uretimi, sadece bordo bulamaci kullanmasi olabilir mi? Sonucta belki 20 yildan fazladir, fidelerin yerleri degismedi.
Bordo bulamacını nasıl kullanıyor? Toprağa mı veriyor?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 20:09   #818
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bordo bulamacını nasıl kullanıyor? Toprağa mı veriyor?
Yok, fidelerin ustune sIkIyor. Her zaman da yapmiyor, genellikle yagisli havalardan once (ya da yagmur yagdiktan sonra, tam hatirlamiyorum), hastalanmamalari icin. Hep ayni tip domates dikiyor. Herhalde 40 yildan fazladir ayni domatesi dikiyor. Belki domates direnc saglamistir, dikildigi bolgeye alisarak. Bilemiyorum.

Eski 08-04-2014, 12:19   #819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2014
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım, tecrübelerinizden faydalanmak ve paylaşmak adına. geçenlerde marketten edindiğim 60 cm uzunluğundaki 2 saksıya domates, kabak, biber tohumları attım (öncesinde nemlendirerek) ,10 gün içinde birşeyler çıkmaya başladı, bir numune de 2 yapraklı 2-3cm boyunda filizlenme birkaç tane de ip şeklinde büklüm duran 1cm yüksekliğinde ürün var hangisi nedir ,nerdedir bilmiyorum. bunları şu aşamada bilebilmek mümkün mü ?

sedoman34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 15:25   #820
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedoman34 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım, tecrübelerinizden faydalanmak ve paylaşmak adına. geçenlerde marketten edindiğim 60 cm uzunluğundaki 2 saksıya domates, kabak, biber tohumları attım (öncesinde nemlendirerek) ,10 gün içinde birşeyler çıkmaya başladı, bir numune de 2 yapraklı 2-3cm boyunda filizlenme birkaç tane de ip şeklinde büklüm duran 1cm yüksekliğinde ürün var hangisi nedir ,nerdedir bilmiyorum. bunları şu aşamada bilebilmek mümkün mü ?

Gormeden birsey demek neredeyse imkansiz. Ama biber, en zor cimlenen sebzelerden, buyuk ihtimalle domesttir.

Eski 08-04-2014, 15:32   #821
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Saydiginiz sebzelerin hepsi tipik olarak birbirinden farkli gorunume sahip. Dolayisiyla, sorunuzun yaniti evet ama resim cekip burda gostermelisiniz. Bir de soylediginizden herseyi birbirine cok yakin diktiginiz anlasiliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedoman34 Mesajı Göster

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 18:51   #822
Ağaçsever

eylülburak's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2013
Merhaba , bu gün domatesler için 80x30x30 ebatlarında plastik saksılar aldım. Saksıların altlarında delik açılmamış, ileride sorun olur mu?

eylülburak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 20:19   #823
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Saksılarınızın altına drenaj deliklerini mutlaka açmalısınız. Fazla sulama yaptığınız takdirde, suyun süzülüp saksıdan akabileceği yol mutlaka olmalı. Aksi durumda, fazla sudan dolayı domateslerinizin kökleri çürüyebilir.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 20:27   #824
Ağaçsever

eylülburak's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Saksılarınızın altına drenaj deliklerini mutlaka açmalısınız. Fazla sulama yaptığınız takdirde, suyun süzülüp saksıdan akabileceği yol mutlaka olmalı. Aksi durumda, fazla sudan dolayı domateslerinizin kökleri çürüyebilir.
Teşekkür ediyorum...Açayım o zaman...Biraz zor olacak gibi...

Emre İlhan beğendi.
eylülburak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 20:28   #825
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Kızgın şiş gibi bir araçla yapmanız daha kolay olur

Eski 14-04-2014, 19:32   #826
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2014
Yaklaşık 2 hafta önce bir heves diktiğim fidelerimi sizlerle paylaşmıştım. Şimdi o fidelere ilaveten aldığım yeni fideleri ve açmış oldukları çiçekleride sizinle paylaşmak istiyorum. Malum bu iş sınır tanımıyor. Fide üstüne fide alıyor insan. Artık onları koyacak kap kalmamıştı ki imdadıma bir market yetişti uygun fiyata güzel saksılar aldım. Üstüne tekrardan çam ağaçlarının altından güzel topraklar aldım ve elekten geçirdim. Üstüne birde köyden yanmış gübre ekledim bu toprağa. Buyrun resimleri ekleyeyim ki eleştirilerinizle bu ilk deneyimimde güzel sonuçlarla karşılaşayım... He bu arada domateslerime biber, salata, marul ve çilekte ekledim Resimle pek net değil boyutunu küçültürken netlikleri de bayağı gitmiş.

Eklenen Resimler

bora55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 19:36   #827
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2014
üsteki yazımın devamı umarım resimlerle boğmam sizleri.

Eklenen Resimler

bora55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 12:43   #828
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Kahraman Domates :)

Geçen yaz zeytin fidanımın dibine cherrylerden tohum düşmüş sanırım, Ekim ayında minik bir domates filizlendi. Uygun bir yer arayıp bulamayınca, sökmeye kıyamayıp bırakmıştım. Bütün bir kışı sağ salim atlatıp son iki haftadır da yerinde iyice serpilince zeytinle yuvalarını ayırdım.. Bahçe toprağı koyun gübresi, vermikulit ve ponzalı bir karışıma diktim. Üzerinde minik çiçekler belirmiş bile..

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 12:25   #829
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014

Bunlarda benim balkonda yetiştirmek için diktiğim tohumlardan çıkan fideler. Gelişimleri hızlı ve güzel ancak geç mi kaldım ki başkalarının fideleri çiçeklenmiş bile benimkiler daha bu boyda.

wizardd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 18:14   #830
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
domates yapraklarında beyaz lekeler

Arkadaşlar linkde resmi bulunan olan domates yapraklarında görülen sorun hakkında bilsi olan varmı
Domates Hastalık ve Zararlıları

O_R_C_A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 23:51   #831
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Merhaba,

Balkonumda bodur çeri domates yetiştirmeye çalışıyorum. Tohumdan başladım, plastik bardaktan pet şişeye şaşırtma yaptım, birazda gübre şerbeti verdim. Ancak yaprak çizgileri karardı, nedenini bilen var mı? Ne yapmam gerekir?

Emre İlhan beğendi.
Darıca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 17:32   #832
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Pekii yaprakların alt renklerinde morarma var mı? Bunu kontrol edip yazabilir misiniz?

Karardı diye bahsettiğiniz, mor renk oluşumu mu?

Eski 30-04-2014, 23:30   #833
Yeni Üye

Evet, dediğiniz gibi yaprakların altı mor, resimler aşağıda, şu an 3-5 cm civarındalar

Eklenen Resimler

Emre İlhan beğendi.

Düzenleyen Darıca : 01-05-2014 saat 00:28 Neden: resim ekleme
Eski 01-05-2014, 09:13   #834
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Bu durum, fosfor eksikliğinden kaynaklanıyor. Fidelerinizin, şaşırtılan yeni ortama uyum sağlamasını bekleyelim(yaklaşık on gün kadar). Daha sonra, uygun bir gübreyle gübrelemeye başladığımız zaman bu durum düzelecektir. Yeni şaşırtılan fidelerde, bu durumun oluşması normal, endişelenmemize gerek yok

Şimdilik yarı gölge bir yerde, on gün kadar durmaları uygun olur.

Gübre şerbeti kullandığınızı belirtmişsiniz, hangi gübrenin şerbetini kullanıyorsunuz?

Darıca beğendi.
Eski 01-05-2014, 09:21   #835
Yeni Üye

Önclikle yardım için teşekkürler )
Güvercin gübresinden şerbet kullandım.
Şu an organik torfa ektim, gerçek saksıya alırken toprak ve torf harmanlamayı düşünüyorum, uygun olur mu?

Eski 01-05-2014, 09:30   #836
Yeni Üye

Bu seviyede nasıl sulama yapmak gerekiyor?

Eski 01-05-2014, 09:44   #837
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Evet, uygun olur. Saksıda domates için önerebileceğim saksı harcı; %30 torf + %10 çiftlik gübresi + %60 bahçe toprağı.
  • Çiftlik gübresinin iyi yanmış olmasına,
  • Bahçe toprağının süzek(su bakımından geçirgen), havadar ve dinlenmiş olmasına,
  • Mümkün ise torf satın alırken, humus(organik içerik) katkılı olmasına dikkât etmek; daha iyi sonuçlar almamızı sağlayacaktır.

Darıca beğendi.
Eski 01-05-2014, 09:50   #838
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sulama konusunda bu dönemde özenli olmamız lazım. Islağa yakın ama çamur derecesinde olmayacak şekilde, on gün kadar suyunu eksik etmemeliyiz. Daha sonraki aşamaları beraber değerlendiririz

Geçmiş mesajları okumayı ihmâl etmeyin, bu bilgilerin çoğunu geçmişte konuşmuştuk. Size ışık tutacaktır

Darıca beğendi.
Eski 01-05-2014, 09:56   #839
Yeni Üye

Tamamdır teşekkürler ) ilerde paylaşmaya devam ederim

Emre İlhan beğendi.
Eski 01-05-2014, 15:28   #840
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Bu durum, fosfor eksikliğinden kaynaklanıyor. Fidelerinizin, şaşırtılan yeni ortama uyum sağlamasını bekleyelim(yaklaşık on gün kadar). Daha sonra, uygun bir gübreyle gübrelemeye başladığımız zaman bu durum düzelecektir. Yeni şaşırtılan fidelerde, bu durumun oluşması normal, endişelenmemize gerek yok

Şimdilik yarı gölge bir yerde, on gün kadar durmaları uygun olur.

Gübre şerbeti kullandığınızı belirtmişsiniz, hangi gübrenin şerbetini kullanıyorsunuz?
Bu durumun fosfor eksikliği ile alakası olmaması lazım. Paylaşılan resme göre daha yeni yeni 3. ve 4. yapraklarını çıkaran 4-5 cm uzunluğundaki fidelerde fosfor eksikliğinin hissedileceğini zannetmiyorum. Bitki henüz bu aşamada gerekli besini kotiledon yapraklardan sağlıyor.

Ben de aynı dertten muzdaribim. Domates fidelerim gövde ve yaprak yapısı bakımından T şeklinde olması gerekirken benim fideler Y şeklinde duruyorlar. Aynı şekilde yaprak altları da mor reyhan rengindeler. Acaba şaşırtma yaparsam durum değişir mi diye tüm çeşitlerin bir miktarını viyollerden bardaklara aldım. Ama çok ta bi değişiklik yok şimdilik. Sabırsızlıkla kendine gelmelerini bekliyorum. Ben biraz da havaların durumundan şüpheleniyorum. Acaba gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının yüksek olmasından mı gelişmiyorlar diye düşünüyorum. Bazı arkadaşlarımız domatis yicekler ben hala fide yapamadım diye endişeliyim

limon_sever beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024