agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2014, 21:18   #781
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
arkadaşlar domatesi ekmeye başlayabilir miyiz artık. geçen sene şubatta ekmiştim ağustos eylül de domates almıştım. vakti midir bilemedim =) acemi bir yetiştiriciyim hala =)

candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 21:31   #782
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
yok canım daha neler bu zamanda ekilirmi hiç , şubat dahi erken sayılır , geçen yıl yetiştirmede bi hata olmuştur yoksa öyle geç olmazki domates, bi tavsiyede bulunayim solucan gübresi bulabilirsen onunla hazırlanmış tohum yatağına ekin, çok güzel gelişim sağlar

candem beğendi.
horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 21:58   #783
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Biz mart ayında ekiyoruz evde yetiştirdiğin fide dışrıya ekim yaptığında ölüyor onun için havalar ısınmaya başladığında tablelere ekiyoruz

candem ve resimsel beğendi.
macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 22:22   #784
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candem Mesajı Göster
arkadaşlar domatesi ekmeye başlayabilir miyiz artık. geçen sene şubatta ekmiştim ağustos eylül de domates almıştım. vakti midir bilemedim =) acemi bir yetiştiriciyim hala =)
Eğer dışarıda seranız varsa şubat ayı ortasında ekim yapabilirsiniz. Serayı her gün havalandırırsanız fideler soğuk ortama da alışacaktır. Nisan ayının 3 veya 4. haftası dışarıya ekim yapabilirsiniz.

Eğer seranız yoksa ev için çok erken. Çünkü fideler güneş ışığına ihtiyaç duyar, yeterli güneş bulamazsa fide boya gider ve sıska kalır. Bu da üründen verim almanızı engeller.

Candem isminden yola çıkarak yazayım, candem tohum kaplama ürününü kullanırsanız tohum gelişimi çok daha iyi olacaktır

candem beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 10:18   #785
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2010
Domates Çeşitleri ve önerileriniz...

Merhaba

Samsunda yaşıyorum bahçemde tohumdan domates yetiştirmek istiyorum ama okadar çok çeşit varki seçim yapamıyorum
Benim gibi acemi yetiştiricilere bir rehber olması açısından bildiğiniz cinsleri lezzetine ve kullanım amacına göre (sofralık turşuluk vbç)sıralarsanız eminim çok yardımcı olacaktır Teşekkürler...

ggne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 19:32   #786
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
tohum takas etkinliğinden gelen sub-arctic ve manzano domateslerim. deneme için dikmiştim ama maşallah baya büyüdüler

Eklenen Resimler

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 12:42   #787
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torkulu Mesajı Göster
tohum takas etkinliğinden gelen sub-arctic ve manzano domateslerim. deneme için dikmiştim ama maşallah baya büyüdüler
Sizlerde görünce heveslendim.Tohum takasdan gelen saksılık domatesi bugün toprağa ekeceğim.Sizin toprağınızda çok güzel gelişmiş.Toprak karışımını nasıl yaptınız?

torkulu beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 16:54   #788
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
özel bir toprak değil. elimdeki bahçe toprağı perlit torf.... ne varsa karıştırmıştım. tam olarak ölçü veremeyeceğim. sadece biraz koyun gübresi ilavesi var...

attar, esgül73 ve scaly beğendi.
torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 23:57   #789
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-10-2013
bende küçük bir kutuya red robinlerden birkaçtane bu gün ektim daha sonra yerlerne alınacak

YeniGine beğendi.
ocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 18:22   #790
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-10-2013
dün kafalarını çikarmaya başlamışlar

YeniGine ve esgül73 beğendi.
ocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 13:41   #791
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
maşallah çok güzel olmuşlar

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 14:24   #792
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Bunlar da benim Ayaş domateslerim...

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 14:23   #793
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
ben bu sene çeri , salkım ve tarla domateslerini saksıda büyütmeyi dusunuyorum,

tarla domatesi tohumu gecen seneden elimde mevcut,
siyah şeri domates ve sarı limon domates tohumlarımda az da olsa mevcut
fakat çeri ve salkım domates için hangi firmanın hangi domates çeşidini önerirsiniz?

birkac gun icinde geç kalmadan temin etmem gerekiyor sanırım,sezonu kacırmamak icin..

saygılarımla

YeniBON beğendi.
Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 06:08   #794
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
bu hafta sonu geçen sene topladığım tohumları ekmeye karar verdim. malum havalar bahardan da öte sıcak gidiyor. karar veremediğim şu; daha önceki seneler tohumdan başladığım zamanlar içeride çimlendirirdim.. acaba bu sene direkt dışarıda çimlendirmeyi denesem mi.. gözlemlediğim kadarıyla içeride, evin içinde odada pencere önünde vs, çimlendirmenin en büyük sorunu sonrasında dışarıya adapte olma süreci. (bi de kedimizdenden korumak geçen sene içeride çimlendirdikten sonra dışarıya alıştırma sürecinde belki 10 kökün 9 unu kaybetmiştim. sanırım bu sefer ilk 3-5 gün içeride tutup sonra dışarı alacağım.. hayırlısı.

Cemil B. beğendi.
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 18:53   #795
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2014
Ben de bu yıl ilk defa pet bardaklara domates çekirdeği ektim. Bulunduğum yerde perlit, torf, gübre vs. imkanı olmadığı için meşe ağaçlarının dibindeki torf benzeri toprağı sıyırıp kullandım.

nonstop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 14:44   #796
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
"inek kalbi" domateslerimiz cimlendiler

Merhaba
Yurdısından aldigimi "Dana kalbi" domateslerim çimlendiler
Hergun azar azar suluyoruz, kaloriferin yanında duruyorlar. Sanki biraz fazla uzadilar ?
Şimdi ne yapmalıyız?

Selamlar

Name:  1-IMG-20140325-00222.jpg
Views: 1294
Size:  64.4 KB

Düzenleyen bonjour40 : 03-08-2014 saat 16:33
bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 14:51   #797
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Bence dışarıya, güneşe alın. Gerçek domates yapraklarını çıkarınca da büyükçe bir saksıya teker teker şaşırtın ama daha zaman var gibi...

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 20:24   #798
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Merhaba.
boy uzaması genellikle fazla sula.a ve gunes ( isik kaynagi ) zayif olmasindan kaynaklanıyor. Sulamayi azaltmali ve gunes isigi alacak yere konumlandirin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonjour40 Mesajı Göster
Merhaba
Yurdısından aldigimi "inek kalbi" domateslerim çimlendiler
Hergun azar azar suluyoruz, aloriferin yanında duruyorlar. Sanki biraz fazla uzadilar ?
Şimdi ne yapmalıyız?

Selamlar

Eklenti 478412

Eski 26-03-2014, 10:00   #799
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Domatesin tohumunu ekiminden toprağa fidesini dikimine kadar geçen süre ne kadardır? Ona göre aşağıda tohumları ekip yaylaya dikmeyi düşünüyorum. İşin ticaretini yapanların kimisi bir ay kimisi 45-50 gün diyor, yukarıda kimi arkadaş şubat ortasında ek, nisanda dik demiş.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 11:24   #800
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Domatesin tohumunu ekiminden toprağa fidesini dikimine kadar geçen süre ne kadardır? Ona göre aşağıda tohumları ekip yaylaya dikmeyi düşünüyorum. İşin ticaretini yapanların kimisi bir ay kimisi 45-50 gün diyor, yukarıda kimi arkadaş şubat ortasında ek, nisanda dik demiş.
Domates tohumunun tohumdan fide olma süresi en aşağı 1 buçuk ay. Domates fidesini toprağa diktikten sonra meyveye kadar geçen süre ise tamamen o çeşidin özelliğine bağlıdır. Bu da erkenci, orta ve geççi çeşit olmasına bağlı olarak ortalama 70 ile 90 gün arasında değişir. Birkaç tane çeşit var mesela 50-60 gün gibi vakitte hasat edebileceğiniz. Ama bu çeşitlerden de vaktinde ürün alabilmek için bu ürünleri profesyonele yakın şartlarda yetiştiriyor olmanız gerekmektedir.

Cemil B. ve resimsel beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 23:46   #801
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2014
Bunlar da benim domates fideciklerim. Ne düşünüyorsunuz? Sizce sağlıklılar mı ? Tohum ekiminden bu yana 10 gün geçti.

Lavanta_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 00:29   #802
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Işık az gelmiş. Boyları çok uzayanların durumu problemli.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 01:33   #803
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Işık az gelmiş. Boyları çok uzayanların durumu problemli.
Cevabınız için teşekkür ederim evin içinde malesef bu kadar ışık alıyor. Fakat benim merak ettiğim şu. Hava kapalı bile olsa balkonda aldığı gün ışığı yeterli olabilir mi ? Malum bu aralar havalar gitgelli.

Lavanta_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 01:50   #804
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evet, şayet balkon gün ışığına açık ise yeterli gelecektir. Isı bakımından şeffaf naylon ile derme çatma da olsa koruma altına almayı düşünebilirsiniz.

Lavanta_ beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 18:44   #805
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Ortalama çeşidine göre ve ortamın hava ve iklim şartlarına göre 100 gün civarında.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster

TCM beğendi.
Eski 01-04-2014, 07:04   #806
Ağaçsever

edacan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2013
Galeri: 1
sayıb fatito bende geçen yıl sizin gibi kovalarda balkonda domates biber salata yetiştirmeye çalıştım

Eklenen Resimler

edacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 21:51   #807
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2014
Bu işlerde acemi biri olarak ve bu siteyi de yeni keşfetmiş birisi olarak paylaşımlardan çok fazla heveslendim ve bende bir iki resim koymak istedim. Yakınlarda ki ormandan çam ağaçlarının altından aldığım topraklar ve pazardan aldığım domates fidelerini pet şişelerde buluşturdum. Henüz 4-5 gündür topraktalar bayağı bir içleri geçmiş görünüyor umarım toparlanırlar. Şanşlıysam yazın güzel domateslerin sahibi olurum Tabi daha çok öğrenecemiz şeyler var. Önerilerinizi bekliyorum.
Buyrun benim domates fidelerimde bunlar :

Eklenen Resimler

bora55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 09:20   #808
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bora55 Mesajı Göster
Bu işlerde acemi biri olarak ve bu siteyi de yeni keşfetmiş birisi olarak paylaşımlardan çok fazla heveslendim ve bende bir iki resim koymak istedim. Yakınlarda ki ormandan çam ağaçlarının altından aldığım topraklar ve pazardan aldığım domates fidelerini pet şişelerde buluşturdum. Henüz 4-5 gündür topraktalar bayağı bir içleri geçmiş görünüyor umarım toparlanırlar. Şanşlıysam yazın güzel domateslerin sahibi olurum Tabi daha çok öğrenecemiz şeyler var. Önerilerinizi bekliyorum.
Buyrun benim domates fidelerimde bunlar :
Sayın bora55,

Hevesinizi kırmak istemem ama fidelerinizin durumu pek iç açıcı görünmüyor maalesef. Diktikten sonra can suyu verdiniz mi? Bir de çam ormanından toplanan toprak domates için uygun mudur bilemiyorum. Bu fotoğrafları fideleri diktikten hemen sonra mı çektiniz ya da kaç gün sonra çektiniz? Bu soruların yanıtlarına göre tecrübeli arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir.

Çalışmalarınızda başarılar, kolay gelsin.

cumartesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 15:46   #809
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cumartesi Mesajı Göster
Sayın bora55,

Hevesinizi kırmak istemem ama fidelerinizin durumu pek iç açıcı görünmüyor maalesef. Diktikten sonra can suyu verdiniz mi? Bir de çam ormanından toplanan toprak domates için uygun mudur bilemiyorum. Bu fotoğrafları fideleri diktikten hemen sonra mı çektiniz ya da kaç gün sonra çektiniz? Bu soruların yanıtlarına göre tecrübeli arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir.

Çalışmalarınızda başarılar, kolay gelsin.
doğru diyorsunuz fidelerin durumlarını bende beğenmiyorum. fidelerimi pazardan topraksız şekilde aldığım için akşama eve getirene kadar iyice bırakmışlardı kendilerini. fideleri diktikten sonra diplerini suladım. hergun aksam eve gidince gunes battıktan sonra sulama yapıyorum. bu resimler sanırım dikim yaptıktan 1-2 gün sonra çektim. şu an tam bir haftalıklar kimisi iyice bıraktı kendini ve yapraklarda kurudu. kimiside toparlanma aşamasındalar. acaba ek olarak birşey vermeli miyim biliyorum.

bora55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 23:11   #810
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Domates

Merhaba tum agaclar.net uyeleri,

Uzun suredir aklima takilan bir soru var. Yerli, yabanci forum, kitap, pdf,... yani tum kaynaklarda, domatesin ayni yere dikilmemesi tavsiye ediliyor. Sebeplerini okuyarak ogrendim. Ama benim kayinpeder domateslerini her yil ayni yere dikiyor. On yillarca hep ayni yerde. Illa ki organik gubre ve diger takviyeler yapiyordur. Ama domatesleri sorunsuz sekilde buyuyor. Hatta 1,5kiloya kadar cikan bile oluyor. Verim deseniz, kac aileye yeticek kadar domates yetisiyor. Verim konusunda yillara gore degiskenlikte gozukmuyor. Kimyasal gubre kullanmadigini biliyorum.

Acaba sansliymis, sorunsuz buyuyor domatesleri mi demek lazim, yoksa bilimsel bir aciklamasi var mi acaba? Yoksa diktigi domates cinsinden midir acaba?

Benim de bahcemde yer darligi oldugu icin, acaba organik sivi ve kati gubre uygulamalari ile acaba ayni yere her yil domates diksem, sorunsuz yetisirler mi? Bu yil 3.yilim olacak, insallah sorunsuz buyurler.

Tum cevaplarini icin tesekkurler.

nkutsay beğendi.
zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024