agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2011, 19:36   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lalebruli Mesajı Göster
Yazim sekliniz son derece kaba, bence hic polemige girmeyelim, ne siz benim yazdiklarimi okuyun, ne de ben sizin. Link bile gonderdim ama ona dahi acip bakmadan cevap aldigim cok belli. Gonderdigim linki okursaniz (veya google'da arama yaparsaniz) belki ne demek istedigimi anlarsiniz.

Sen'li Ben'li atismalar icin lutfen baska birini seciniz...
Sayin lalebruli, the_mc arkadasimiza gereksiz yere cikistiginizi dusunuyorum. Sonucta bu terimlerin Turkce karsiliklarini bilmiyorsaniz ogrendikce kullanmaya baslarsiniz diyor size. Benim yazdiklarimi okumayin bende sizinkileri okumayacagim yaklasiminiz bana cok cocukca geldi. Bu site tum uyeleri icin aciktir ve tum uyeler istedikleri yorumlari ve paylasilanlari okumakta serbesttirler.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 21:14   #482
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Kök Sistemi : Domatesde ana kök sistemi 1-1.50 m derinliğe kadar gider ancak köklerin büyük bir kısmı (%70) 0-20 cm toprak derinliğinde bulunur. Fidelikten şaşırtılan bitkilerde kök sistemi daha çok yüzeysel gelişir. Hafif ve kumsal topraklar ise köklerin derine doğru gelişmesini sağlar.

Gelişme : Domates gelişmesinde (büyüme şekli) 2 ana form vardır:

a) Determinate (oturak) Gelişme: Ana ve yan dallar belli bir çiçeklenme sayısından sonra durur. Bu çeşitlerin kök sistemi daha çok yüzeyseldir.

b) Indeterminate (Sırık) Gelişme : Yan ve ana dallar gelişmeye devam eder. Sera çeşitleri indeterminate çeşitlerdir.

c) Semi-determinate (Yarı sırık) Gelişme : Yan ve ana dallardaki gelişme bu çeşitlerde daha ileri safhada durur.

Meyve Tutumu ve Olumu : Meyve tutumundan oluma kadar yaklaşık 7-9 haftalık süre geçer. Sanayi domatesi için ise 100-150 günlük bir gelişme süresi gereklidir.

YETİŞME KOŞULLARI

Toprak : İyi drene olmuş topraklar yetiştirme için uygundur. Optimum toprak pH'sı

5.5 - 7.0 arasındadır.

a) Hafif Topraklar : Erkenci verim verir.

b) Ağır Topraklar : Verimde geçcilik gösterir ancak uzun bir üretim periyodu sağlar.

not: toprak seçimi domatesin büyüme hızını etkiler

Sıcaklık : Değişik gelişme devreleri için optimal sıcaklık istekleri :

Çimlenme : 16 - 29 °C

Gelişme : 21 - 24 °C

MeyveTutumu : 13 - 18 °C (gece) , 19 - 24 °C (gündüz)

Düzenleyen the_mc : 02-05-2011 saat 02:49
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 21:55   #483
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Arkadaşlar tohumdan üretim sayfasına eklediğim ilk domates fidem. Burada

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 22:04   #484
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Fertile(sıfat): Bereketli,verimli,doğurgan
Fertilize(fiil): Verimli kılmak,gübrelemek,döllemek
Fertilizer(isim): Bereketli kılan,verim artırıcı,dölleyici
Fertilizer,kimyasal(sanırım sentetik anlamında kullandınız) gübre anlamına gelmez.Gübre, verimi artırmak amacıyla kullanıldığına göre organik gübreler de birer fertilizerdir.
Zaten bu sitede bahçelerinde organik tarım yapan kişilerin(UBYİ gibi...)çalışmalarını izliyorsanız ne gibi organik fertilizerler kullandıklarını da görüyorsunuzdur.
Fertilizer genel bir tanımdır.

Güzel Ülke'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 23:13   #485
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzel Ülke'm Mesajı Göster
Fertile(sıfat): Bereketli,verimli,doğurgan
Fertilize(fiil): Verimli kılmak,gübrelemek,döllemek
Fertilizer(isim): Bereketli kılan,verim artırıcı,dölleyici
Fertilizer,kimyasal(sanırım sentetik anlamında kullandınız) gübre anlamına gelmez.Gübre, verimi artırmak amacıyla kullanıldığına göre organik gübreler de birer fertilizerdir.
Zaten bu sitede bahçelerinde organik tarım yapan kişilerin(UBYİ gibi...)çalışmalarını izliyorsanız ne gibi organik fertilizerler kullandıklarını da görüyorsunuzdur.
Fertilizer genel bir tanımdır.
Aciklamaniz icin cok tesekkur ederim.
sevgiler
Ebru

lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 23:32   #486
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
"Fertilizer" genel anlamda Türkçe karşılığı gübredir. Sentetik, organik, ahır gübresi, yeşil gübre vs. hepsi bu tanımın içindedir. İçeriğine göre ayrıca özel isimleri olabilir.

Bu arada, domates söz konusu olduğunda "determinate"in karşılığı da "oturak"dır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 02:56   #487
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Bu arada, domates söz konusu olduğunda "determinate"in karşılığı da "oturak"dır.
alıntı yapmıştım düzelttim.

ağız alışkanlığıdır belki kimyasal gübrelere dediğmizdendir. ama ısrar etmiyorum. sonuçta bu konu gibi sonu da Fertilizer

Eski 03-05-2011, 14:01   #488
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-08-2010
''fertilizer,kimyasal gübre anlamına gelmez'' derken, yazıma dikkat ederseniz (sadece) sentetik gübre anlamına gelmez gibi bir ifadem var.Zaten akabinde de ,organik ya da inorganik olsun tüm fertilizerlerin(verimi artırdığına göre) dolaylı olarak gübre anlamına geleceğini yazmışım.
Gelişmiş tıp fakültelerinin jinekoloji ABD da 'infertilite(kısırlık)' tedavisi veren bölümler vardır.Bu tedaviyi alan kişilere verilen ilaçlar da bire fertilizerdir.Bu nedenle 'fertilizer' ''genel bir tanımdır.'' diye yazdım.
Selamlar

Güzel Ülke'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 19:01   #489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Herkese merhaba forumdaki ilk mesajım bu olacak. Yeni evliyim ve canım anneciğimin daha önce beni bahçede gördüğünde "oğlum dükkanda duracağına tarlada dur bari" gibi iyi niyetli fakat heves kırıcı yorumlarından uzakta, eşimle birlikte balkonumuzda ne yapsak ne yetiştirsek derken domates dikmeye karar verdik.

İnternetten, kara prens isimli siyah meyve veren ve hibrit olmayan bir türün tohumlarını aldık. Şubat sonunda torfa ektiğimiz tohumlardan (15 adet falandı) 6 tanesi çimlendi, bunları; torf, yıllık sığır gübresi, kum ve bahçe toprağından yaptığımız bir karışıma şaşırttık. Onlarınn da 2 tanesini kaybettik, 4 adet kaldı. Geçen hafta öncekine yakın özelliklerde hazırladığımız toprakla dolu 16 litrelik saksılara -son duraklarına- yerleştirdik.

Forumda deneyim yazılarını okuduğumda ise benimkilerin yetişme hızlarının düşük olduğunu düşünmeye başladım.

Acaba sıvı çiçek coşturan gübrelerinden falan versem bir işe yarar mı?

Ya da NPK gübrelerden 20-20-20 değil de mesela şimdi gövde büyütücü olanından, çiçeklenmeden hemen önce çiçeklendirici olanından, çiçekler çıktıktan sonra da lezzet için olanından vermek gibi bir yöntem nasıl olur.

perishte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 22:51   #490
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

öncelikle hoş heldiniz sayın perishte,

ben her zaman toprak secimi işin ilk aşamasıdır diye düşünüyorum. bitki büyümesini en direk bu faktör ve akabinde güneşlenme süresi, ortamın ısı şeklinde sırayalabiliriz.

tohumları dikerken fungusit uylamadıysanız çürüme meydana gelir. şaşırtma işleminde geç kalınması veya şaşırtma işlemi uygulamalarını eksik yapmanız bitkilerinizi öldürebilir.

ek olarak saksıya gübre çok azar miktarlarda uygulana bilinir 5-10 gram kadar. çok aşırı veya sık sık bu işi yapmak benimde başıma gelen bir kaç bitki ölümü sonucunu getirir. zaten fazla gübreden öldügünü veya ölecegini anladıgınızda fazla sulayarak gübrenin topraktan ayrılarak suyla gitmesini saglaya bilirsiniz.

hızlı büyümesi için bir ip ucu daha saksıdaki topragın direnajı çok iyi olmalı fazla suyu süzüp aşagı akıtmalıdır. ayrıca iyi hava almasını saglayarak iyi bir kök sistemi oluşaçaktır. sağlıklı bir bitki güzel köklerle oluşur.

Eski 04-05-2011, 09:12   #491
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
öncelikle hoş heldiniz sayın perishte,

ben her zaman toprak secimi işin ilk aşamasıdır diye düşünüyorum. bitki büyümesini en direk bu faktör ve akabinde güneşlenme süresi, ortamın ısı şeklinde sırayalabiliriz.

tohumları dikerken fungusit uylamadıysanız çürüme meydana gelir. şaşırtma işleminde geç kalınması veya şaşırtma işlemi uygulamalarını eksik yapmanız bitkilerinizi öldürebilir.

ek olarak saksıya gübre çok azar miktarlarda uygulana bilinir 5-10 gram kadar. çok aşırı veya sık sık bu işi yapmak benimde başıma gelen bir kaç bitki ölümü sonucunu getirir. zaten fazla gübreden öldügünü veya ölecegini anladıgınızda fazla sulayarak gübrenin topraktan ayrılarak suyla gitmesini saglaya bilirsiniz.

hızlı büyümesi için bir ip ucu daha saksıdaki topragın direnajı çok iyi olmalı fazla suyu süzüp aşagı akıtmalıdır. ayrıca iyi hava almasını saglayarak iyi bir kök sistemi oluşaçaktır. sağlıklı bir bitki güzel köklerle oluşur.
Hoşbulduk, ilginize teşekkür ederim. Bitkilerin amatör gözüyle bakıldığında bir problemi yok gibi görülüyor. Zaten henüz kimyasal gübre vermedim.

Toprak çok kurumadığı için iki üç günde bir az miktar su veriyorum.

Şaşırtma yaptığım toprak hakkında kabataslak bir bilgi vereyim. 3 kg lık yoğurt kabıyla hazırladığım karışımda tahmini;

3 ölçek bahçe toprağı -solucanların bulunduğu, kuruduğunda sert olan bir toprak-
2 ölçek yanmış sığır gübresi
1 ölçek dere kumu
1 ölçek torf

Sizce uygun bir karışım mı, ilave bir şeye gerek var mı? Perlit için tanıdık bir çiçekçiye sordum "o ne ya" dedi, zirai ilaç ve malzeme satan yine tanıdık birine sordum "strafor o ya para mı verilirmiş" dedi, alamadım. Perlit yok yani. İnşallah tereddütüm sadece evhamdır ve sonucu güzel olur.

Eski 04-05-2011, 17:15   #492
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

2 ölçek iyi torf kullanırsan daha geçiren bir yapıya sahip olur.

geniş detaylı bilgi için aşagıdaki konuya bakınız.
Toprak, Saksı Harçları

perlit araken benim başıma neler geldi.... anlat anlat bitmez yok taşta domates yetişir mi? ince mucur var, burda şekilli taşlar var bahçeye süs için bunlardan beğen. daha da sayayım istersen

illa perlit lazım degil torfda aynı işi görüyor.

Eski 04-05-2011, 21:04   #493
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
2 ölçek iyi torf kullanırsan daha geçiren bir yapıya sahip olur.

geniş detaylı bilgi için aşagıdaki konuya bakınız.
Toprak, Saksı Harçları

perlit araken benim başıma neler geldi.... anlat anlat bitmez yok taşta domates yetişir mi? ince mucur var, burda şekilli taşlar var bahçeye süs için bunlardan beğen. daha da sayayım istersen

illa perlit lazım degil torfda aynı işi görüyor.
The_mc; perlit bulma maceranız çok ilgimi çekti. Seri komedi filmi tadında anlatsanız süper olur. Giriş kısmı bile yüzümüzde tebessüm uyandırdı.
Selamlar.

Eski 06-05-2011, 22:42   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Merhabalar Herkese

Foruma üye olalı baya zaman geçti ama hiç yazmadım bu ilk denemem olacak. İnşallah bundan sonra çok sık görüşürüz. Geçen zaman zarfında bilgiler topladım ve deneyimler kazanmaya çalıştım. Gerçek manada bir doğa aşığıyım. Bacanağımın tavsiyesi üzerine 2 yıl önce 4. kat çatıda bitki yetiştirmeye çalışmakla başladım. Yaşımın ileri derecede olması haliyle hir takım rahatsızlıklarıda getiriyor ama inanın 2 ameliyat geçirmeme rağmen uğraşırken herşeyi unutuyorum.Harika bir şey hele küçücük tohumlarda meydana gelen mükemmeliyetleri görmek inanılmaz birşey Rabbime şükürler olsun. Çok ilginç fotoğraflar var elimde yetiştirmeye çalıştığım bitkilerle ilgili sizlerle paylaşmak bana zevk verecek. Görüşmek üzere İnşallah. Yazılarımda hata olursa affınıza sığınırım. Saygılarımla.

Net D. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 10:54   #495
Yeni Üye

ilk iki resimdeki fotoğraflarda bulunan domatesin yapraklarındaki sorun besin mineral eksikliğinden mi kaynaklanmakta?

üçüncü fotoğraftaki domates ile ilgili de aklıma takılan bir şey var. normalde tek gövdede gitmesi için koltuk budama yapılıyor fakat bu toprağın altından üç gövde halinde çıkıyor. zayıf olanı budamam gerekir mi?

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2011, 14:33   #496
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Sayın perishte , yaprakların durumuna bilmediğim için birşey diyecemeyeceğim.
koltuk alma işlemi de ikinci ve üçüncü fotoğrafta görebilgiklerimi işaretledim.
2. resimde ana gövde ile ön tarafa sarkan dalın ortasında çıkan sürgünü ve onun tam arkasında yapraklarını işaretlediğim sürgün koltuk sürgünü gibi geörünüyor.
3. resimde gövdeye paralel olanlar yan sürgün koltuk sürgünü değiller. Bir tane görebildim onuda resimde işaretledim.

Ben olsam tek dal üstünden büyütmek için yan sürgünleri kestiktek sonra ilk dalın olduğu yere kadar başka bir kapta toprağa daldırarak onları da fide yapardım.(direkt güneş almayan bol ışıklı bir yerde)

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2011, 15:34   #497
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Herkese iyi günler dometes fidelerimi hala evde tutuyorum. İstanbul'da hava 14-15 derecede seyrediyor güneşte kendini az gösteriyor sizce domateslerimi balkonuma çıkarmalımıyım bir sorun olurmu? Cevabınızı bekliyorum

_enes_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 16:18   #498
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi perishte Mesajı Göster
ilk iki resimdeki fotoğraflarda bulunan domatesin yapraklarındaki sorun besin mineral eksikliğinden mi kaynaklanmakta?

üçüncü fotoğraftaki domates ile ilgili de aklıma takılan bir şey var. normalde tek gövdede gitmesi için koltuk budama yapılıyor fakat bu toprağın altından üç gövde halinde çıkıyor. zayıf olanı budamam gerekir mi?
mineral değil dış etkenlerden oluşan anormallikler. rüzgar, böcek, insan vs.. bilemiyecek artık ama bulundugu yerden rahatsız sanırım.

Eski 09-05-2011, 11:12   #499
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Sayın perishte , yaprakların durumuna bilmediğim için birşey diyecemeyeceğim.
koltuk alma işlemi de ikinci ve üçüncü fotoğrafta görebilgiklerimi işaretledim.
2. resimde ana gövde ile ön tarafa sarkan dalın ortasında çıkan sürgünü ve onun tam arkasında yapraklarını işaretlediğim sürgün koltuk sürgünü gibi geörünüyor.
3. resimde gövdeye paralel olanlar yan sürgün koltuk sürgünü değiller. Bir tane görebildim onuda resimde işaretledim.

Ben olsam tek dal üstünden büyütmek için yan sürgünleri kestiktek sonra ilk dalın olduğu yere kadar başka bir kapta toprağa daldırarak onları da fide yapardım.(direkt güneş almayan bol ışıklı bir yerde)
Hocam işaretlediklerinin çoğu koltuk değil galiba. Çünkü fotoğrafta tam görünmese de tek yaprak olarak çıkıyorlar. Bir iki tanesi doğru, onlar da daha minik olduğu için koparmadım. 3-4 cm olmasını bekliyorum. Koltuk sürgünü denilenin, yaprakla gövde arasında çıkan fazladan olan dalcıklardır diye biliyorum.

O üç dallı domates için önerini deneyeceğim, inşallah tutar. Tutmazsa nasip değilmiştir ne yapalım

Eski 09-05-2011, 11:23   #500
Yeni Üye

Alıntı:
mineral değil dış etkenlerden oluşan anormallikler. rüzgar, böcek, insan vs.. bilemiyecek artık ama bulundugu yerden rahatsız sanırım.
Zannediyorum rüzgar olabilir, böcek -Allaha şükür- henüz karşılaşmadım. İnsan olarak da ben ve eşimden başka dokunan yok. Hatta eşim bile sulamaktan başka birşeye karışmıyor.

Üçüncü katta olmamız, balkonun batıya bakıyor olması, Ege deniziyle aramızdaki 60 km mesafade pek yükseklik bulunmaması nedeniyle akşam rüzgarını fazla mı alıyor ki acaba? Ama diğerlerinde öyle bir sıkıntı yok.

Bu arada bu sabah farkettim ikinci resimde bulunan domates çiçek tomurcuğu vermiş. Hatta dün farketmemişim fakat resimde başları görülüyor. Erken değil mi daha? Hem mevsim tam gelmedi hem de bitki henüz bodur.

Düzenleyen perishte : 09-05-2011 saat 12:06
Eski 09-05-2011, 12:56   #501
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

3 ünün topragıda aynı değilmi digerlerinde olmadıgına göre toprakta hiç bir problem yok. tam bilemiyorum hangi dış etkenden dolayı oluyor. çiçek açması normal birde izmir gibi bir yerde kuruyacak olan yaprakları temizle bakalım. sonuç değişecek mi?

h.ışık arkadaşın anlattıgı fazla dallanmadan ana hatların daha gelişmesi ve erken çiçeklenme saglaması zaten ana hatlar geliştigi zaman domatesin kuruması hastalanması daha zor olur.

Eski 09-05-2011, 13:42   #502
Yeni Üye

Alıntı:
3 ünün topragıda aynı değilmi digerlerinde olmadıgına göre toprakta hiç bir problem yok. tam bilemiyorum hangi dış etkenden dolayı oluyor. çiçek açması normal birde izmir gibi bir yerde kuruyacak olan yaprakları temizle bakalım. sonuç değişecek mi?

h.ışık arkadaşın anlattıgı fazla dallanmadan ana hatların daha gelişmesi ve erken çiçeklenme saglaması zaten ana hatlar geliştigi zaman domatesin kuruması hastalanması daha zor olur.

the_mc çok teşekkür ederim. akşam ilk işim çirkinleşmiş yaprakları temizlemek olacak.

çiçeklenme için de içim rahatladı. hani ilk heves ilk heyecan ilk evham var ya bendeki durum da aynen o. ya erken çıkar da erginleşmeden bozulursa diye aklıma gelmişti.

Eski 09-05-2011, 22:59   #503
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Hocam işaretlediklerinin çoğu koltuk değil galiba. Çünkü fotoğrafta tam görünmese de tek yaprak olarak çıkıyorlar. Bir iki tanesi doğru, onlar da daha minik olduğu için koparmadım. 3-4 cm olmasını bekliyorum. Koltuk sürgünü denilenin, yaprakla gövde arasında çıkan fazladan olan dalcıklardır diye biliyorum.

O üç dallı domates için önerini deneyeceğim, inşallah tutar. Tutmazsa nasip değilmiştir ne yapalım
Sayın perishte,
Koltuk sürgünü nedir biliyorsunuz. bu konuda en ufak tereddüt yok.

İkinci resimde yapraklarını işaretlediklerim sanki koltuk gibi görünüyor. 90derece sol **** sağdan fotoğraf çekip ekleme şansınız varmı? Bu açıdan bakıldığında iki dal arasından çıkıyormuş gibi görünmekte.
Saygılar.

Eski 10-05-2011, 08:45   #504
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _enes_ Mesajı Göster
Herkese iyi günler dometes fidelerimi hala evde tutuyorum. İstanbul'da hava 14-15 derecede seyrediyor güneşte kendini az gösteriyor sizce domateslerimi balkonuma çıkarmalımıyım bir sorun olurmu? Cevabınızı bekliyorum
hava 25 derece olunca yetişecek diye birşey yok ki!
Don olayı veya şiddetli rüzgar olmadığı sürece 10-15cm'lık fidelere hiçbirşey olmaz.Sadece sıcakları görmedikçe bitki kendini uykuya alıyor,fazla büyümüyor.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 08:48   #505
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Domatesci Mesajı Göster
Merhabalar:
1-2 Hafta önce 2 tane domates fidesi almıştım şu anda biri 14 cm diğeri 26cm gayet sağlıklı gözüküyorlar yaprakları falan dallı budaklı sormak istediğim şeyse şu 26cm olan bitkinin üzerinde 4 tane çiçek tomurcuğu var diğerinde ise 3 tane falan o tomurcukları koparmalımıyım yoksa gerek yokmu soruyu sormamın sebebi şu domatesler o meyveleri taşıyabilir mi?
Saygılarımla.
gübre tartışmaları sayesinde arada sorunuz kaynamış.
eğer hala koparmadıysanız,bence tomurcukları koparmayınız.Onlar meyveye dönüşecek.Hatta ilk çıkan meyveleri,eğer fideniz hibrit değilse,tohumluk olarak ayırabilirsiniz.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 11:41   #506
Ağaçsever

engin1981's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2010
arkadaşlar sırık çery domates tohumlarımı ektim çimlenmeye başladı. ama saksıda bir sürü fide var. be ise sadece 9 tohum ektim. hangisi çery nasıl anlıcam

engin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 12:11   #507
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi engin1981 Mesajı Göster
arkadaşlar sırık çery domates tohumlarımı ektim çimlenmeye başladı. ama saksıda bir sürü fide var. be ise sadece 9 tohum ektim. hangisi çery nasıl anlıcam
bekleyin ve domatesten gerçek domates yapragını cıkarassaya kadar belirli bir süre müdahale etmeyin. tam tersi olarak kotiledondan sonra gerçek yaprak çıkaran otları ayırt edebilirsiniz. ayıklarsınız.

Eski 10-05-2011, 12:13   #508
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Sayın perishte,
Koltuk sürgünü nedir biliyorsunuz. bu konuda en ufak tereddüt yok.

İkinci resimde yapraklarını işaretlediklerim sanki koltuk gibi görünüyor. 90derece sol **** sağdan fotoğraf çekip ekleme şansınız varmı? Bu açıdan bakıldığında iki dal arasından çıkıyormuş gibi görünmekte.
Saygılar.
gözlerinizin maşallahı var. onlardan biri daha dediğiniz gibi koltuk sürgünüymüş. akşam bakınca farkettim. hemen aldım. çay bardağına azıcık çiçek coşturan ile su doldurup içine koydum sürgünleri, bakalım kök salarsa dikeceğim. diğer bir işaretlediğiniz de koltuk ama iki üç gün daha bekleyeyim diyorum. çok küçükken koparılırsa tekrar çıkma huyu var diye biliyorum çünkü.

Eski 10-05-2011, 22:57   #509
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
gözlerinizin maşallahı var. onlardan biri daha dediğiniz gibi koltuk sürgünüymüş. akşam bakınca farkettim. hemen aldım. çay bardağına azıcık çiçek coşturan ile su doldurup içine koydum sürgünleri, bakalım kök salarsa dikeceğim. diğer bir işaretlediğiniz de koltuk ama iki üç gün daha bekleyeyim diyorum. çok küçükken koparılırsa tekrar çıkma huyu var diye biliyorum çünkü.
Beni doğruladığınız için teşekür ederim. çabuk kökleneceğini düşünüyorum. güneş almayan aydınlık ortamda bekletin.

Kolay gelsin.

Eski 12-05-2011, 17:39   #510
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Merhabalar:
Benim domateslerim tomurcuk çıkardılar ve 1-2 haftadır aynı şekilde duruyorlar. Bir taneside daha önceden tam açma kıvamına gelmişti yani sarılıklar görünüyordu o da hala öyle duruyor daha açamadı sebebi nedendir acaba?
Saygılarımla.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024